MAANDAG 22 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Weinig uitvallers tijdens Haarlemse Avondvierdaagse Orgelmis van J. S. Bach Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Felle brand in duinen bij Zandvoort De heer A, Luiiuen uit Driehuis gepromoveerd Dissertatie over het haringkaken Twee kostbare fokmerries bij brand omgekomen Chr. Gereformeerde kerk Haarlem-Noord Burgemeester van Bruinisse Van Dijk was de sterkste in derde zomerrit Marie Holtrop viert heden haar zeventigste verjaardag Leerlingenuitvoering van Toonkunst i'BoJtteJUeh. dcêpt ILin't exvcLdL Uitreiking akten in Rijkskweekschool Bal Ion wedstrijd in Haarlem-zuidwest Uitbreiding brandweer garage te Heemstede B. en W. vragen krediet van 95.000 Herfst blijft leiden in strijd om Haarlemse schaaktitel UIT STAD EN STREEK Kart nieuws Vrouwen van Bethanië bestaan veertig jaar NZH bestelt 31 bussen voor Zuidhollandse lijnen Fraai weer begunstigde wandel festijn voor jong en oud De Avondvierdaagse, dit jaar voor de zestiende maal door de Noordhollandse Wandelsportbond georganiseerd, is mede door het ideale wandelweer, ook voor de ruim achthonderd deelnemers uit Haar lem en omgeving een succes geworden. Het parcours op de laatste dag voerde zaterdag voor een groot deel door de bui tenwijken van Haarlem. Er hebben dit maal achttien groepen deelgenomen, waar van die van de Montessori-school uit Haarlem-Zuid met 75 en de Brederode- school uit Bloemendaal met 71 tippelaars de grootste waren. Van de individuele wandelaars liep de heer Slinger uit Sant poort voor de zestiende keer mee. De heer Rijkens uit Haarlem was met zijn 74 jaren de oudste deelnemer. De Haarlemse Avondvierdaagse heeft een bijzonder vlot verloop gehad en er waren weinig uitvallers. Het aantal deel nemers bedroeg dit jaar 812 (vorig jaar 767), van wie 228 senioren en 584 junioren. Zaterdagmiddag werden de wandelaars bij hun aankomst bij gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in Overveen, door velen hartelijk begroet en in de bloemetjes gezet. Het was een zonnig besluit van een vierdaags wandelfestijn voor jong en oud, waarvoor de heer W. Chr. de Reus en zijn medewerkers veel werk hebben verzet. Tijdens de orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op dinsdagavond van acht tot negen uur zal de organist Piet Kee met medewerking van het Haarlems Bachensemble onder leiding n George Robert het eerste deel van de orgelmis van Johann Sebastiaan Bach ten gehore brengen; liet tweede deel volgt dinsdag 30 juni. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen: mej. N. H. Voltelen, P. H. van Westendorp en A. Darsono, allen Amsterdam. Doctoraalexamen rechten: E. J. Goudsmit, Amsterdam. Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde 2de deel: u.ej. J. C. Maas. Hoek van Holland; P. H. Drabbe, Laren (N.h.); O. M. J. Driessen, Heeren; F. Ei kerbout, Voorschoten; J. J. W. van Haga, Rotter dam: F. Roelfsema, Den Haag; A. R. Wintzen, Den Haag; J.J.van Zanten, Scheveningen. Semi- artsexamen: P. K. Pel, Den Haag; G. Schoema- ker, Den Haag; C. P. Schouwstra, Eindhoven. Artsexamen: mevr. M. K. de Soto-Hartgrink, Eg- mond aan Zee; W. J. Franke. Den Haag: J. F. A. Idema, Leidschendam; H. Knape, Warmond; K. S Lauw, Leiden; W. H. Manger, Delft; F. P. Stapert, Sittard. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2a: mej. H. B. M. Groen, Haren (Gron.); mej. H. J. Seldem-ath. Rijswijk; J. Veenstra, Opeinde. Kan didaatsexamen tandheelkunde: W. F. J. Besling. Deventer. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A: Truus Cor- nelissen. Klaas Huisman, Janna Kooij, Tsjalling Jonkhoff, Irene Plantinga, Lydia Rietveld, Ber- aien de Ruig, Gerrit Schaeffer. Gymnasium B: Emo Bos, Anja van Ditmarsch, Jetske Jonkhoff, Eduard Toornvliet, Huib van Veelen. Twee kan didaten werden afgewezen en met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Haarlem. Voor het eindexamen afdeling gym nasium van het Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor diploma A: de dames Y. Boo- .mer en E. J. Bromelow, Haarlem, Afgew. geen. Geslaagd voor diploma B: P. J. Smith en D. G. Vonk, Haarlem; G. W. van Apeldoorn en R. van Dijk, Heemstede; G. Versluys, Hillegom. Afgew. 2. Advertentie Vlees hóórt erbij: ELKE DAG! BEVALLEN van ^en zoon: 18 juni: A. E. Schelvis—Wildschut; 19 juni: T. Spoor— Heemstra; 20 juni: j. M. Boeters—Ver meer. BEVALLEN van een dochter: 18 juni: G. M. B. Boogaerdt—Funke; 19 juni: E. Sman Pouw. OVERLEDEN: 18 juni: E. J. van Bor- kum, 66 j., Spaarnoogstraat. W. M. Duine- veld—Nijssen, 78 j., Jan Gijzenkade. A. E. de RuijterJacques, 90 j., Korteweg. M. K. Canté—Uitkema, 83 j., Caninefatenstraat. GEHUWD: 20 juni: W. Vis en J. E. Of- fenberg. A. Möseler en I. E. Mertens. J. J. Geerlings en A. C. R. van Nieuwland. F. M. Aarts en C. M. A. van Baar. ONDERTROUWD: C. Gaus en M. Jansen. Ook de jeugd wandelde er tijdens de Haarlemse Avondvierdaagse lustig op los. Keurig in het gelid, monter en op gewekt alsof ze nog moeten beginnen, leggen de meisjes en jongens van de P. H. van der Leyschool uit Haarlem- Noord hier op de Zijlweg de laatste meters van het parcours af. Het zit er op, de bloemen zijn wel verdiend. Advertentie RALSTON en VERVETAL Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. R E E Binnenweg 89 - 89A - Heemstede - Tel 38fi81 VERF - BEHANG - GLAS etc. Zondagmiddag heeft nabij de Zand- voortselaan achter de terreinen van de Kennemer Golfclub een felle duinbrand gewoed. Ruim tien hectare duinbeplanting ging in vlammen op. De Zandvoortse brandweer werd om streeks twaalf uur gealarmeerd. Hoewel zij spoedig ter plaatse was bleek het vuur zich dermate te hebben uitgebreid, dat men het met eigen middelen niet meester kon worden. Aangezien het kampeercen- trum „Sandevoerde" en een nabijgelegen opzichtershuisje ernstig gevaar liepen, werd assistentie ingeroepen van de brand weer van Bloemendaal. Nadat deze was gearriveerd slaagde men er met veel moeite en geholpen door wandelaars in het vuur te lokaliseren. Met de nablussing is de Zandvoortse brandweer nog verscheidene uren bezig geweest. De oorzaak van deze omvangrijke duinbrand kon niet worden vastgesteld. Op dezelfde plaats is het vanmorgen om halfacht weer gaan branden Na een kwar tier was het vuur geblust. Aangenomen wordt, dat het vuur zondag niet voldoende was gedoofd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is heden de heer A. F. M. G. Luijpen uit Driehuis-Velsen tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd op een proef schrift, getiteld: „De invloed van het ka ken op de rijping van gezouten maatjes haring". Het haringkaken bestaat uit het wegne men in één snede van kieuwen, hart, le ver, maag en galblaas, waarna de vis met zout bedekt wordt. Een deel van de dunne darm, de maagaanhangsels en veel al- vleesklierweefsel blijven in het lichaam achter. Haring, die niet direct geconsumeerd wordt, maakt een rijpingsproces door, waarbij hij steeds zachter wordt en een speciaal aroma krijgt. Het was reeds be kend, dat de enzymen of fermenten uit de achtergelaten delen van het darmkanaal daarbij door hun inwerking op het eiwit een belangrijke rol vervullen. Neemt men de ingewanden geheel weg, dan wordt het produkt hard en ongenietbaar. In zijn dissertatie heeft dr. Luijpen na gegaan, welke enzymen hierbij de belang rijkste rol vervullen, hoe hun werking wordt beïnvloed door het hoge zoutgehal te van de pekel en door de lange tijd van het bewaren. Het meest belangrijk bleek de rol van het enzym trypsme. dat voor komt in of bij de maagaanhangsels. En zymen uit de spieren spelen volgens dr. Luijpen slechts een ondergeschikte rol. Het is dus merkwaardig, dat het ongewild achterlaten van een deel der ingewanden, gevolg van de snelheid waarmee de be werking wegens het grote aantal te ver werken vissen moet worden uitgevoerd, zulk een belangrijke rol speelt bij het rij pingsproces. Dat het kaken honderden ja ren geleden op dezelfde wijze gebeurde, blijkt uit het feit dat op het wapen van De Rijp. dat een haring voorstelt. de maagaanhangels zijn afgebeeld. Dr. Luijpen vestigde er de aandacht op, dat een juist inzicht in hetgeen bij het rij pingsproces van de haring gebeurt, even tueel tot technische verbetering kan lei den. Het proefschrift werd bewerkt op het Instituut voor Vissei ijprodukten T.N.O. te TJmuiden. Promotor was prof. dr. H. J Vonk. Omstreeks elf uur vanochtend heeft een korte maar hevige brand een schuur ach ter het woonhuis van een paardenfokker in Nootdorp in de as gelegd. Twee in de schuur gestalde kostbare merries voor het fokken van renpaarden kwamen in de vlammen om. Hun waarde bedroeg naar schatting 20.000, Over de oorzaak van d i brand staat nog niets vast. Niet uitgesloten is het, dat kin deren in de nabijheid van de schuur met vuur hebben gespeeld. Ter vervulling van de vacature ds. D. H. Biesma heeft de Christelijk Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord het volgend tweetal samengesteld: ds. J. J. Rebel te Murmerwoude en ds. W. van 't Spijker te Drogeham. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot burgemeester van Bruinisse (Zeeland) de heer C. H. van de Linde, thans secretaris van deze gemeente. De heer Van de Linde is een oud-Haarlemmer; hij was vroeger j leerling van het Christelijk Lyceum en I sedert 1 september 1949 is hij gemeente- secretaris van Bruinisse. De derde rit van de zomercompetitie, welke zondag door de Haarlemse wieler club „De Kampioen" over ene afstand van 65 kilometer in het „Van der Aartsport park" werd gehouden, is bij de A- en B- klassers gewonnen door A. van Dijk. Hij bleef in de eindsprint met een lengte ver schil de meerdere van Fennis. De uitslag luidde: 1. A. van Dijk, 2. G. Fennis, 3. R. Otte, 4. W. Blommaert, 5. L. Nijssen, 6. B. Walters. C-klasse: 1. Jansen, 2. Van der Horst, 3. Vergers,, 4. Ramakers. VANDAAG VIERT de Nederlandse oud-actrice Marie Holtrop-Brokhorst in Zwitserland haar zeventigste verjaardag. Haar in Haarlem aan de Beelslaan woon achtige moeder, die tvieeënnegentig jaar is en zelf ook actrice is geweest, heeft ons in een onderhoud wat over haar dochter en zichzelf verteld. Mevrouw Holtrop heeft tegenwoordig weinig gelegenheid om over haar grootste hobby, het toneel, te praten, maar als ze haart hart weer eens uit wil storten, schrijft ze gauw een grote brief aan haar dochter, die dan onmiddellijk terugschrijft. De twee jaar geleden over leden Emma Morel placht indertijd nogal eens een praatje met mevrouw Holtrop te maken. En Rika Hopper bezoekt haar oude lerares nog steeds. Mevrouw Holtrop zit kaarsrecht in haar stoel en vertelt met grote charme. Haar stem is krachtig en elk woord articuleert zij duidelijk. Men kan haar leeftijd niet gissen, zoals zij daar zit te praten en plot seling haar vuisten balt als zij zich de toneelstaking van 1920 weer voor de geest haalt. „Toen ben ik met toneelspelen op gehouden. Ik vind dat toneelspelen en sta ken eenvoudig niet samen kunnen gaan. En daarna lukte het eigenlijk niet goed meer op de planken. Het is net als een spel kaarten dat té goed geschud wordt. We vonden elkaar niet meer terug op het to neel. Er kwamen daarna ook andere to neelleiders, die met jongere krachten wil den werken. Ik was toen al even in de vijftig. Ze hebben me gevraagd voor het bestuur van de commissie van toezicht van De Toneelschool. Daar heb ik jaren ingezeten. Bovendien was ik zevenentwin tig jaar lerares aan de Toneelschool in Amsterdam, wat een tijd hè9" De Nederlandse oud-actrice Marie Holtrop. We tonen mevrouw Holtrop een foto van haar dochter. Ze bekijkt hem nauwkeu rig en een beetje streng. Maar dan glim lacht ze: „Ja het is haar, het is Marietje. Nu zult U het wel wat gek vinden, maar ik zal echt niet zo heel veel over haar car rière kunnen vertellen. Kijk, ik zat name lijk altijd in Amsterdam, omdat ik een contract had bij de Koninklijke vereni ging „Het Nederlands Toneel" en zij zat altijd in Rotterdam, bij het „Rotterdams Hofstadtoneel". Zelden hadden we eens tegelijkertijd vrij. Ik herinner me dat ze nog bij „Het Masker" met Ko Arnoldi speelde en later bij Cor van der Lugt Mel- sert. Maar ja, al die rollen. Het waren er zó veei. En Marietje speelde ze alle maal prachtig!" We brengen het gesprek weer op haar zelf en mevrouw Holtrop lacht wat. In het gladde voorhoofd verschijnen ineens een heleboel rimpeltjes. „Ik speelde van alles. Ik kan moeilijk zeggen waar ik de voor keur aan gaf. Op het laatst was iedere rol een stukje van mezelf. Maar ik kan ze echt niet allemaal meer opnoemen. Ge tallen zeggen me trouwens haast niets." „Als lerares aan de Toneelschool heb ik ook heerlijke jaren beleefd. Marie mijn dochter was het ook acht jaar, maai heus niet door mijn toedoen hoor! Even is ze dan weer kwaad. Haar stem schiet een beetje uit. Maar dan gaat ze gewoon ver der. „Onder mijn oud leerlingen had ik veel vrienden. Weet, u wie hier nu nog wel eens komt, Rika Hopper. En ook Emma Morel helaas is ze twee jaar geleden overleden kwam hier dikwijls. En dan gingen we met zijn drietjes in de serre zit ten en dan praatten we over toneel, uren lang. En heus niet alleen over het toneel van vroeger, nee ook over de groten van nu, Elisabeth Andersen, Ko van Dijk en Paul Steenbergen". „Nu zit ik ook wel in de serre en dan praat ik wat met de lieve mensen hier uit huis. Maar dan is het zo maar, over koe tjes en kalfjes, en niet over mijn grootste hobby. Op de uitvoering door leerlingen van de Haarlemse muziekschool van „Toonkunst" zaterdag in de Stadsschouwburg traden piano-, blokfluit-, trompet-, viool-, gitaar-, klarinet, cello- en zangleerlingen op. Pianoleerlingen van de lerares Jit Postma begonnen met het spelen van aar dige stukjes over de mei en over het poezen-leven. Nog meer bijzonderheden over dieren hoorden we later op de vleu gel vertellen door piano-leerlingen van Bets Nederkoorn. Zelfs had een van deze leerlingetjes twee liedjes over Sneeuw klokjes en konijntjes gemaakt. Ook leer lingen van de piano-pedagogen Berthe Davelaar en Leendert Huges weerden zich flink op het grote toetseninstrument. Vier leerlingen van de pianoleraar J. W. Kap pers besloten de middag, bij welk slot goede voordrachten te horen waren. De intieme kank van blokfluiten werd doeltreffend dienstbaar gemaakt aan aller lei aantrekkelijke stukjes, soms met gi taarbegeleiding. De blokfluitleraressen T. Ie Cavelier en Ch. Hulshoff hadden voor de voorbereiding van die voordrachten ge zorgd. Een goede indruk gaven de gitaar leerlingen van de heer W. Pfister met uitvoeringen, waarbij het, in de goede zin dan, echt Spaans toeging. Van de trompetleraar J. v. d. Beek hoor de men twee leerlingen, die al aardige vorderingen hadden gemaakt. Een ander blaasinstrument dat zich op deze middag goed liet gelden was de kla rinet. Het werd gespeeld door leerlingen van Ru Otto. Zorgvuldig vioolonderricht door de leerkrachten mejuffrouw C. Clau sing en de heer F. Althuizen bleek uit en kele vioolvoordrachten, die soms zeer be wust werden gegeven. De violoncel werd al heel behoorlijk bespeeld door leerlingen van de heer O. v. d. Klashorst, die bij hun voordrachten konden rekenen op een goede begeleiding. Dit was ook het geval met het ionge zangeresje, dat als leerlinge van mejuf frouw R. Brockmann met sympathieke heldere stem een gracieus Frans lied zon». Als steeds zorgde mejuffrouw A Mi- chielse voor een gezellige demonstratie met de klassen voor algemeen muzikale ont wikkeling en al even vertrouwd klonk het spel van het door de heer Althuizen geleide jeugdorkest, dat zich dapper wijdde aan de uitvoering van muziek van Correlli en van Couperin. P. Zwaanswijk Advertentie RIJWIELEN MOTOREN D.K.W. BROMFIETS f 725.— Zandvoortselaan 158 Telefoon 4090? Dat ook aan een kweekschool het instituut „Oudercommissie" zijn bijzon dere betekenis en waarde kan hebben, ondervonden de leerlingen van de tweede en derde leerkring van de Rijkskweek school aan de Leidsevaart te Haarlem Ze waren bijeengekomen in de helaas veel te kleine muziekzaal van de school ter gelegenheid van de akte-uitreiking aan de vijftig pasgeslaagde onderwijzers en onderwijzeressen. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer Spaargaren kon behalve het gelukkige vijftigtal ook vele ouders, docenten en leerlingen van de derde en vijfde klassen welkom heten. Hij feliciteerde de jongelui en het lera renkorps met het behaalde succes: vijftig van de zesenvijftig kandidaten verwier ven de onderwijsbevoegdheid, bijna allen ook die voor lichamelijke oefening en 25 van de 29 dames tevens de akte voor handwerken; allen bovendien de bevoegd heid les te geven in handenarbeid. De heer Spaargaren wekte de ouders op de in de school tentoongestelde produkten van laatstgenoemde vakken en de zo zeer ge varieerde tekeningen na de uitreiking der akten te bezichtigen. Een aantal feestelijk klinkende liederen van het schoolkoor werden gevolgd door de verklanking van het eerste deel van Tsjaikowski's Vijfde Symfonie op het prachtige platenspeelapparaat met bijzon dere versterkers, door de Oudercommissie aan de school aangeboden. Voor dit geschenk dankte de directeur de heer J. v. d. Meulen, de ouders harte lijk en daarna ging hij over tot de uitrei king van de bevoegdheden. Hij stelde de waarde en de betekenis van de akten die tevens brevetten zijn voor het verkrijgen van een levenspositie in het licht, waarbij hij herinnerde aan het verantwoordelijke en tere werk dat vermoedelijk ruim tien van de nu geslaagden al direct gaan aan vaarden in de scholen. De overige jonge collega's zullen nog een jaar de studie in de school aan de Leidsevaart voortzetten. Heel in het bijzonder dankte hij de docen ten voor het vele werk, dat zij met. zo grote opgewektheid ook in het afgelopen jaar weer hadden verricht. De Oudercom missie prees hij voor het initiatief, verder deze „promotie"- en afscheidsavond te hebben willen verzorgen. Op Koninginnedag was het geen gunstig weer voor het houden van een ballonwed strijd en van de achtehonderd gekleurde ballons die op die dag de lucht ingingen in Haarlem-Zuid-West dreven er vele door de bovenwind in zuidelijke richting af; ook bleven er in bomen hangen. 138 van de achthonderd kaarten door het comité voor viering Nationale feesten in Haarlem-Zuid-West uitgegeven zijn uit 77 plaatsen teruggezonden. Zaterdagmiddag heeft in „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh Onnesstraat de voorzitter van dit comité, de heer G. J. Dahlkamp, de prijzen uitge reikt. Ongeveer honderdtwintig kinderen waren daarbij aanwezig. De eerste prijs voor de ballon die de grootste afstand af legde ging naar Tineke Schuringa. Haar ballon kwam in Feilingen aan. De tweede prijs was voor Adriaan Vermeer; zijn bal lon landde in Vohwinkel en de derde prijs was voor Ineke Thiellier; haar ballon kwam in Hattingen terecht. Ook werden er troosprijzen uitgereikt voor ballons die bij de grens van Nederland terecht kwamen. Na de prijsuitreiking heeft de heer C. J. van der Voort films vertoond Voor de verbouw en uitbreiding van de brandweergarage aan het Wipperplein te Heemstede vragen B. en W. aan de ge meenteraad een bedrag van f 84.000 ter beschikking te stellen en voor de centrale verwarming een krediet van 11.000. In hun toelichting op het voorstel delen B. en W., mee, dat de brandweergarage niet voldoet aan de eisen, welke de inspec tie van het brandweerwezen hieraan stelt. Er ontbreekt een behoorlijke wasgelegen heid voor de manschappen en de ruimte voor het ophangen en bergen der kleding is zeer minimaal. De ruimte, waarin de auto's zijn geplaatst, wordt tevens ge bruikt voor het opslaan van allerlei brand weerartikelen. Dit geeft bij het uitrukken voor een brand aanleiding tot vertragen de moeilijkheden. Daarom is een plan tot verbouw en uitbreiding van de brandweer kazerne gemaakt. De bestaande garage wordt uitsluitend bestemd voor de stal ling van twee brandweerauto's. Een kleed ruimte en een wasgelegenheid worden aangebouwd en naast de kleedruimte is nog een ruimte die ingericht kan worden als instructielokaal van de brandweerlie den. Voorts merken B. en W. op, dat om in geval van brand zo snel mogelijk te kun nen oprukken het gewenst is, dat de chauf feur van de brandweerauto en een reser ve-chauffeur direct beschikbaar zijn. Daarom zijn boven de garage twee wo ningen ontworpen. Deze woningen bevat ten een woonkamer, een keuken met bal kon, een portaal, een drietal slaapkamers een douchecel, een toilet en een zolder ruimte. Aan de achterzijde van de brand weergarage zijn een nieuwe magazijn ruimte en een fietsenstalling gedacht. Daarmee wordt, tevens de mogelijkheid geopend in het kantoorgebouw van de dienst voor Openbare Werken enige ruim te te winnen, waaraan dringende behoef te bestaat. Voor de achtste ronde van de stryd om de Haarlemse schaaktitel werd bij de schaakclub H.W.P. een partij vooruit ge- s. eeld. Het was het duel tussen leider A. Herfst en hekkensluiteer W. M. Mazee, die rr.2t wit speelde, heeft in deze party dui delijk te kennen gegeven niets voor de laatste plaats in de rangschikking te voe len. De Ben-oni van A. Herfst bestreed hij uitstekend. Leider Herfst moest al zijn talenten tonen om niet beslissend in het nadeel te komen. Er volgde onder meer een belangrijke loperruil waarop Herfst na 2i zetten remise aanbood. Mazee nam nog een tiental minuten be denktijd voor het aanbod en accepteerde het toen. Hij kon niet meer rocheren en zat bovendien met een wat lastig te ont wikkelen loper. Herfst, die voor de reste rende veertien zetten nog evenveel minu ten bedenktijd had liet zich ook niet meer verleiden tot een zeer riskante winstpo ging. Als gevolg van deze uitslag is de spanning weer toegenomen. Als F. A. Spin hoven vandaag van P. Roubos weet te winnen bedraagt zijn achterstand nog slechts een halve punt. Met dan in de laatste ronde nog te spelen de partijen F. A. SpinhovenW. de Munck. J. Bonken- burgA. Herfst en H. Bosscher—W. Ma zee staat de eindstand nog geenszins vast. De drie hoogstgenlaatste spelers nemen nu de volgende positie in: 1. A. Herst 7 51/» (en een afgebroken oartij); 2. F A Spinhoven 7 5: 3. H. Bos scher 7 4Uï. De belangrijkste, zeer interessante par tij uit de zevende ronde tussen F. A. Spin hoven iwif) en J. Bonkenburg (zwart) had het volgende verloop: Franse party 1. e4 e6; 2. De2 c5, 3. Pf3 Pc6; 4. g3 g6; 5. C3 Lg7: 6. d3 Pge7; 7. Le3 b6 8. d4 cxd4: 9. cxd4 dö: 10 e5 0-0; 11. Ph4 f6; 12. f4 fxe5: 13. fxe5 Dd7: 14. Dd2 Pf5: 15. Pxf5 Txf5: 16. Pa3 a6; 17. 0-0-0 b5; 18. Ld3 Tf8: 19. h4 b4; 20 Pc2 b3: 21. axb3 a5: 22. h5 Pe7: 23 hg6 hxg6: 24. Dh2 Kf7; 25. Tdfl schaak Ke8: 26. Dh7 Pf5; 27. Dxg6 schaak Kd8: 28. Lg5 schaak Kc7; 29. g4 Pêt3: 30. Txf8 en zwart geeft het. op. Wits andere toren komt naar h7, het geen de genadeslag betekent. Nieuws in het kort Niet gevonden. Een onontplofte bom die volgens aanwijzfhg van een veehouder bij Alphen aan de Rijn onder de snoorlijn LeidenUtrecht zou moeten liggen en waarnaar de Miinonruimingsdienst in de nacht van zaterdag on zondag heeft ge zocht. is niet gevonden. Er is de gehele oacbf nutteloos werk verricht. De rails zijn over een afstand van ongeveer 30 meter ongebroken geweest. Ingetrokken. Het wetsontwerp tot vaststelling van regelen betreffende hef accountants-wezen (de zogenaamde wet op de registeraccountants! is ingetrokken. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat hem koninklijke machtiging tot in trekking van dit uit 1939 daterende wets ontwerp is verleend. Negentig landmijnen. In de duinen van Vlieland heeft een badgast negentig landmijnen gevonden. Van de meeste wa ren de ontstekers verwijderd: deze lagen op een hoopje in de buurt. De mijnen zijn ontdekt doordat als gevolg van de grote droogte veel duinzand is weggestoven. Geen kengetal meer. De P.T.T. vraagl het woord „kengetal" voortaan niet meer te gebruiken, doch in plaats daarvan „net nummer". De toeneming van het inter nationale telefoonverkeer eist gebruik van de woorden „landnummer" en „netnum mer" en daarnaast het nummer van de abonné. Ook de K dient te verdwijnen omdat in sommige landen zowel letters als cijfers de abonnénummers vormen en de K niet correspondeert met de nul. Het is daarom van belang, dat bij voorbeeld in briefhoofden geen K voor een netnummer wordt gedrukt maar de 0 (nul). Burgemeester. Tot burgemeester van Coevorden is benoemd drs. P. A. Wolters te Haren (Gr.). De heer Wolters is lid van de V.V.D. en secretaris van de Provinciale Commissie Ontwikkelingsgebieden der provincie Groningen Asfalt-euvel. Ten gevolge van de warmte was het asfalt van de rijweg aan de Verspronckweg in Haarlem zondagmid dag zo zacht geworden dat het op som mige plaatsen door remmende auto's wel tien centimeter omhoog werd gedrukt. Vooral het rijwielverkeer ondervond hier hinder van. De dienst van Openbare Wer ken is van het euvel op de hoogte gebracht. Gemeenteraad Heemstede. De ge meenteraad van Heemstede komt donder dagavond om acht uur bijeen in het raad huis aldaar ter behandeling van zeventien punten. Voor de aanleg van parkeerstro- ken in de Binnenweg tussen de Berken laan en de Spaarnzichtlaan vragen B. en W. de raad een krediet van 13.200 ter beschikking te stellen. Hersenschudding. Bij het oversteken van de noordelijke rijbaan van de Zeeweg te Overveen is zaterdagmiddag een twin tigjarige wielrijdster uit Haarlem aange reden door een scooter, bestuurd door een vijfentwintigjarige bankwerker uit Lübeck De jonge dame is met een hersenschudding naar het Marinehospitaal overgebracht. De bestuurder van de scooter en zijn negen tienjarige duo-passagier liepen lichte won den op. Na in het Marinehospitaal te zijn verbonden konden zij hun tocht voort zetten. Kon. Wilhelminaschool in Overveen. Op maandag 13 en dinsdag 14 juli houdt de Koningin Wilhelminaschool in Over veen bijeenkomsten ter viering van het twintigjarig bestaan. Tevens zal het schooljaar worden afgesloten. Onder meer zal een film vertoond worden, die op school werd genomen. Christen Vrouwenbond. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal op vrijdagavond 26 juni het seizoen besluiten met een gezellige avond voor de leden in wijkgebouw „Irene" aan de Elswoutslaan 1 in Over veen. Mejuffrouw Lenie Berk zal decla meren. Orgelconcert. Woensdagavond om acht uur geeft Piet Halsema. organist van de hervormde kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal. een concert op het nieuwe orgel in deze kerk. Het programma omvat uitsluitend werken van Buxtehude. Piet Halsema speelt orgelwerken en het kerk koor voert met begeleiding van orgel en strijkinstrumenten twee kantates uit. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dinsdagavond geen spreek uur houden. Loze vissertjes. Twee jongens, resp. elf en twaalf jaar, werden zondagavond door de politie op heterdaad betrapt toen zij in de vijver in de tuin van de Com missaris der Koningin aan de Fonteinlaan in Haarlem, aan het vissen waren. Na op het politiebureau ernstig te zijn onderhou den zijn de knapen naar huis gestuurd. Zondag bestonden de Vrouwen van Be thanië in Bloemendaal veertig jaar. Deze r.k. congregatie is gesticht door professor J. van Ginniken SJ. De honderdtwintig le den beoefenen voornamelijk het aposto laat door middel van maatschappelijk werk. Zij maken zich dienstbaar bij het jeugdwerk, het welfarewerk voor zieken en bij vele sociale activiteiten in volks buurten. De leden leggen wel eeuwige ge loften af, doch dragen geen kloosterkleed maar eenvoudige burgerkleding. Het jubileum zal worden gevierd op 15 augustus. Dan zullen alle leden naar het moederhuis in Bloemendaal komen. Zon dag werden reeds vele doemstukken en gelukstelegrammen ontvangen. De pater provinciaal van de Jezuïeten, pater dr. J. F. Westermann, heeft een plechtige h. mis opgedragen en een feestpredikatie ge houden. Advertentie Strijd over stadsverkeer in Leiden ontbrand Naar wy vernemen heeft de N.Z.H. by de Leylandfabrieken twintig chassis be steld voor autobussen met 47 zitplaatsen er elf chassis voor bussen met dertig zitplaat sen. Het is nog niet bekend waar de car rosserieën zullen worden gebouwd. De grote bussen zijn bestemd voor de lijnen Leiden-Katwijk en Leiden-Noord- wijk en de kleine voor de stadsdienst in Leiden. De tramdiensten op deze verbin dingen worden met ingang van de winter- dienst 1960 opgeheven, de tramlijn naai den Haag volgt ongeveer een jaar later, wanneer het viaduct in de Lammeschans- weg van de spoorlijn Leiden-Utrecht ge reed is. Het verzoek tot vervanging van deze tramlijnen door busdiensten is thans bij de minister van Verkeer en Waterstaat in behandeling. Aanstaande donderdag wordt door Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland het beroep behandeld van de N.V. Eltax tegen het besluit van B. en W. van Leiden de concessie van deze busonderneming voor het stadsvervoer slechts met twee jaar, tot 1 januari 1961, te verlengen in plaats van de gebruikelijke termijn van vijf jaar. Dit houdt verband met de ophanden zijnde reorganisatie van het stadsvervoer in Lei den. Een door het Nederlands Verkeers- instituut aan het gemeentebestuur uitge bracht rapport concludeert, dat het stads vervoer in Leiden aan één onderneming dient te worden opgedragen. Het is een publiek geheim, dat de voorkeur van het Verkeersinstituut daarbij naar de N.Z.H uitgaat-

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7