£SSO)benzine Panda en de Gomden Introductie Automatic Canteen Bod van Kon. Zout op Albatros Chefarine ,4 Aanhoudend warm en droog Gemeenschappelijk centrum voor Europees kernonderzoek Wereldnieuws Emissie Vihcnnij 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! 2 Beslissingen op korte termijn te verwachten Ubbink zal beroep doen op de kapitaalmarkt Bekroonde jaarverslagen Nat. Handelsbank doet nog mededelingen over nieuwe activiteiten Faillissementen meer kilometers uit een liter v\ DE WEEKSTAAT Deviezendaling door lening aan Antillen Regeringsoverleg over kleine vrijhandelszone Introductie Monsanto Chemical Cy Twee vonnissen in schrootaffaire Lager dividend Vulcanus 00 s-S WOENSDAG 24 JUNI 1959 STRAATSBURG (ANP) De rappor teur van de commissie voor wetenschap pelijk technisch onderzoek van het Euro pese parlement, de Franse senator Long- chambon, heeft tijdens de bijeenkomst van het parlement in Straatsburg ver klaard dat het door de Euratoomcommis- sie ingestelde onderzoek over het gemeen schappelijke centrum voor kernonderzoek vrijwel voltooid is en op korte termijn be slissingen kunnen worden verwacht. Waar schijnlijk zal het centrum een vertakte in stelling zijn, hetgeen inhoudt dat niet al le installaties in een en dezelfde plaats ko men. Verwacht wordt dat voor het einde van 1962, 2500 tot 3.000 wetenschappelijke en technische medewerkers voor het ge meenschappelijk centrum zullen worden aangeworven. De Franse senator stelde voor de zeer schadelijke afvalstoffen die vrijkomen bij de opwekking van kernenergie in grote cilinders te verzamelen en deze dan de wereldruimte in te schieten, waar zij als satelliet rondom de zon zouden blijven draaien. Hij zei verder van oordeel te zijn dat de onderzoekingen op het gebied van de kernversmelting (fusie), waarbij in tegenstelling tot de kernsplijting (fusie) geen schadelijke afvalstoffen ontstaan, een zeer belangrijke plaats moeten inne men in het programma van onderzoek van Euratoom. Hiertoe is een effectieve concentratie van alle middelen nodig. De kernversmelting vormt een nieuw gebied waarop revolutionaire ontdekkingen kun nen worden gedaan en waar de Europe se wetenschap haar sporen kan verdienen. De onderzoekingen naar de kernver smelting worden krachtig voortgezet. Ook het medisch en biologisch onderzoek over de gevaren die kernprodukten ople veren, zal gestimuleerd moeten worden, zo zei hij. Vrees De Westduitse socialist Ludwig Ratzel gaf uiting aan zijn ongerustheid over het hoge percentage radioactiviteit dat de laatste tijd in lucht en regenwater valt waar te nemen. In de bondsrepubliek en ook in Nederland, zo zei hij, gebruiken honderdduizenden mensen regenwater als drinkwater. Deze mensen lopen dus, indien de normen van Euratoom juist zijn, een zeker gevaar. Ratzel zei het juist te achten dat de Deense regering het gebruik van regenwater onder deze omstandighe den heeft verboden en zich af te vragen of het niet goed zou zijn als Euratoom in dit opzicht zekere richtlijnen voor de bevolking zou geven. Naar zijn mening is een effectieve controle op de veiligheidsmaatregelen slechts mogelijk, indien de splijtbare ma terialen niet het eigendom zijn van par ticuliere groeperingen, doch van de ge meenschap zelf. Onderzoek De heer Medi, vice-voorzitter van de Euratoomcommissie, deelde onder ande re mede, dat Euratoom een begin heeft gemaakt met de bestudering van de ge volgen der radioactiviteit voor het lot van de mensheid en ten aanzien van de voort planting. Tevens houdt men zich bezig met onderzoekingen betreffende de radioacti viteit in de atmosfeer der zes landen. Van af het einde van dit jaar zal hierover regel matig verslag worden uitgebracht. Het probleem van de besmetting van het wa ter is ingewikkelder, doch ook hiermee houdt Euratoom zich bezig, aldus spreker. Het Nederlandse lid van de Euratoom commissie, mr. Sassen, wees erop dat er thans twee verordeningen zijn uitgevaar digd met betrekking tot het toezicht op de veiligheidsmaatregelen. Deze zijn door de raad van ministers goedgekeurd en men kan dus aannemen, dat de voorwaarden voor de inwerkingtreding ervan vervuld zijn. Conferentie (UPI) In Venetië wordt een confe rentie gehouden ter bespreking van de uitwerking van radioactiviteit op mense- De omzet van de bedrijven te Doesburg en Winterswijk van de ijzer-, metaal- en tempergieterij v/h B. Ubbink en Co n.v. en die van de dochteronderneming de n.v. Davo Haardenfabriek to Deventer heeft in 1958, blijkens het verslag, 11,8 miljoen belopen, dat is 12 pet. minder ian in 1957. Het saldo exploitatierekening daalde van ƒ806.100 tot 202.400. De resultaten doch teronderneming en effecten steeg van ƒ160.800 tot 203.200. Aan incidentele baten werd ontvangen 102.800 (nihil). Na afschrijvingen ad 346.100 475.000), toe voeging aan de algemene reserve van 112.248 150.000) en onttrekking van 56.563 aan de dividendreserve, die daarna nihil beloopt, is 106-600 beschikbaar voor de uitkering van zoals gemeld tien percent dividend over het van 1.025.000 tot 1.041.000 verhoogde kapitaal. Wat de vooruitzichten voor 1959 betreft is de toeneming van de vraag naar giet werk, speciaal naar perlietisch temper ijzer, zo snel in zijn werk gegaan dat hier aan op korte termijn maar ten dele kan worden voldaan. Het ligt in de bedoeling de produktiecapaciteit in de sector tem perijzer te vergroten door verdere mecha nisatie. Mede voor de financiering van de hiervoor noodzakelijke investeringen ligt het in het voornemen te gelegener tijd een beroep de de kapitaalmarkt te doen. Bij Davo kon in 1959 aan voorjaarsorders on geveer 60 percent meer worden geboekt dan in de overeenkomstige periode van 1958. Er wordt op volle capaciteit gewerkt en dit kan naar verwacht wordt het gehele jaar worden voortgezet. Gezien de ontwikkeling bij Davo, waar de omzet in 1958 die van de moedermaat schappij overtrof, acht het bestuur het wenselijk de structuur van de n.v. te wij - zigen. De naam zal worden veranderd in Ubbink-Davo n.v. Deze maatschappij zal onder andere houdster zijn van alle aan delen in de Davo Haardenfabriek, alle aan delen in de nieuw op te richten Ubbink Gieterij n.v. en eigenaar zijn van gebou wen, machines en installaties te Doesburg en Winterswijk, die aan Ubbink Gieterij zullen worden verhuurd. Ubbink Gieterij zal 500.000 aandelen a pari uitgeven wel ke door de vennootschap worden overge nomen. Het saldo van deze transactie wordt in rekening-courant verrekend. lijke wezens, waaraan ongeveer 120 ge leerden uit vijftien landen, van beide zij den van het ijzeren gordijn deelnemen. De bevindingen zullen donderdag op een open bare bijeenkomst worden bekendgemaakt door professor J. Bacq van de universi teit van Luik. Rusland, dat uitgenodigd was, zond geen delegatie, maar wel Po len, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. De conferentie staat onder auspiciën van het Italiaanse centrum van kernonderzoek het internationale agentschap voor kern energie te Wenen en de Amerikaanse com missie van kernenergie. Een der deelne mende landen is Nederland. In Amsterdam zijn de bekroningen be kend gemaakt van de estetisch en druk technisch best verzorgde jaarverslagen, die in 1957 in ons land zijn uitgekomen. In de groep niet of niet overwegend ge- illustreerde verslagen werd de eerste prijs toegekend aan het jaarverslag over 1956 van de P.T.T., ontworpen door P. C. Cossee. De tweede prijs ging naar het verslag over het boekjaar 1956 van de n.v. Hollandsche Melksuikerfabriek te Uitgeest, ontwerper Jurriaan Schrofer. In de groep geïllustreerde verslagen waarvan het binnenwerk gedrukt is in een of twee kleuren werd bekroond het jaar verslag over 1956 van de Centrale Direc tie van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid te 's-Gravenhage naar een ont werp van Fons van der Linden. Een eer volle vermelding ontving het jaarverslag 1956-'57 van de n.v. Magazijn De Bijen korf te Amsterdam eveneens ontworpen door Jurriaan Schrofer. In de derde groep geïllustreerde ver slagen, waarvan het binnenwerk gedrukt is in meer dan twee kleuren, werd be kroond het verslag van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie, ontwerper B. C. van Bercum. Een eervolle vermelding ontving het verslag van de „Nederland- sche Heide Maatschappij", ontworpen door Bob Buiskool. De bekroningen wer den toegekend door de Federatie der Werkgevers Organisaties in het Boek- drukkersbedrijf. Het bestuur van de Nationale Handels bank n.v. heeft in de jaarvergadering een grote reeks vragen voorgeschoteld gekre gen. Uit de beantwoording bleek onder meer dat het bestuur het tydstip nog te prematuur vindt om mededelingen te ver strekken over het entameren van nieuwe en het uitbreiden van oude activiteiten. „In het stadium van terugbetaling zyn we ech ter nog niet gekomen", zo zei de voorzit ter, jhr. Six van Hillegom. Hy bevestigde dat het Maagdenhuis, dat ongeveer enige jaren geleder, betrokken werd, to koop is. Met de in het verslag over 1958 genoem de reorganisatieplannen wordt bedoeld de aanpassing van het personeel en de be huizing aan de zeer veranderde omvang van zaken. Het handhaven van vier direc tieleden wordt op het ogenblik nog nood zakelijk geacht. Er bestaat thans geen sa menwerking met andere bankinstellingen. Of hiertoe ooit zal worden overgegaan, is nog niet bekend. Het bestuur bleek ook weinig op de hoogte te zijn van de forse aankopen van aandelen van de bank door buitenlandse kopers op de Amsterdamse effectenbeurs. Nauwlettend wordt gevolgd wat er om gaat, maar wie de aandelen aankoopt en of het voor belegging of spe culatie is, is het bestuur onbekend. Ont kend wordt voorts dat er besprekingen zijn geweest met een buitenlandse groep. Eind van deze maand zal de gehele staf uit Indonesië gerepatrieerd zijn. Hierbij worden geen moeilijkheden van de zijde der Indonesische regering verwacht. Het bestuur denkt er echter niet over om de claim op Indonesië zo maar op te geven. Over de grootte er van wenste het zich niet uit te laten. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 6 percent. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: D. Hoogkamer, Bantamstraat 47, te Haarlem, handelende onder de naam DE TE HA. R.echter-Commissaris: mr. N. Smits en Curator mr. F. M. Oberman, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kruis weg 63. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: H. G. van Kappen, handelsagent, Braziliëlaan 18 te Overveen. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits en Curator mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advocaat en procureur, te Haar lem, Zijlstraat 47 rd. Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig \J Op 30 juni zullen, blykens een versche nen prospectus, ter beurze van Amsterdam door Patyn Van Notten en Co., Landry en Van Till en C. Lind en Zoon voor de eerste maal verhandeld worden certifi caten aan toonder in de Automatic Can teen Company of America te Wilmington (Delaware). De stukken vertegenwoordigen elk tien aandelen met een nominale waar de van 2.50 dollar en worden uitgegeven door het administratiekantoor „Adbcver". Officiële notering zal worden aangevraagd. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering te New York op 29 juni. Op 22 juni bedroeg de slotnotering te New York 33*4 dollar, op welke basis de koers Amsterdamse usance zou bedra gen 34% dollar overeenkomende met 1.306.25 voor een certificaat van tien gewone aandelen. De gewone aandelen worden officieel genoteerd op de New York Stock Exchange. Aan verkoopautomaten zijn er thans ruim 300.000 geplaatst. De winst wordt gunstig beïnvloed door de mogelijkheid om de te verkopen artikelen in grote hoeveelheden tegelijk in te kopen. Hier door kan ook de verkoop tegen concur rerende prijzen geschieden, hetgeen de omzet stimuleert. Over 1957 en 1958 werd 0.80 dollar en 0.85 dollar plus 5 percent stockdividend uitgekeerd. Dezer dagen werd het kwartaaldividend verhoogd van O.22V2 tot 0.25 dollar, zodat over 1959 ge rekend mag worden op een contant divi dend van 90.97 V2 dollar. De netto-winsten per aandeel over 1957 en 1958 beliepen respectievelijk 1.37 en 1.53 dollar. De winst over het lopende boekjaar (30/9 '5830/9 '59) wordt geschat op 1.90 a 2.00 dollar per aandeel. De winst over het kwartaal 30/9 '58 tot 30/12 '58 bedroeg 0.41 tegen 0.37 dollar in het overeenkomstige kwartaal van 1957. De gehele bedrijfstak heeft goede ont wikkelingsmogelijkheden aldus het prospectus zowel door de kans op toe- Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 22 juni is de nadering van de ultimoweck merkbaar. De bankbiljetten- circulatie zette met 10 miljoen uit en bedraagt nu 4188 miljoen. Behalve deze enttrekking van middelen hebben de ban ken ook een aanzienlijk bedrag zien ver dwijnen door aankoop van deviezen. De goud- en deviezenvoorraad, welke op 15 dezer 5170 bedreg is met 20 miljoen gedaald tot 5150 miljoen. Het goud bleef onveranderd op 4402 miljoen. Deze da ling is veroorzaakt doordat het bedrag van de lening der Nederlandse Antillen ad 38 miljoen naar het buitenland is overge maakt. Doordat uit andere oorzaken belangrijke bedragen aan deviezen binnen kwamen, bleef het verlies beperkt tot 20 miljoen. Verschillende instellingen schijnen in de afgelopen week in de noodzaak te zijn ge weest om schatkistpapier aan de Neder- landsche Bank te verkopen. De portefeuille schatkistpapier van de Nederlandsche Bank is namelijk met 16 miljoen gestegen tot 460 miljoen. Anderzijds is 8 miljoen aan opgenomen voorschotten afgelost. Het totaal bedrag aan voorschotten beloopt nu nog 19 miljoen. De banken kregen een versterking van hun middelen door over boeking van 12 miljoen van de rekening „andere ingezetenen", welke van 136 mil joen tot 124 miljoen daalde. De banken zagen hun stand bij de Nederlandsche Bank op deze eerste dag van de nieuwe kasreserveperiode stijgen van 505 mil joen tot 524 miljoen. Voor de nieuwe kasreserveperiode geldt een percentage van 6, hetgeen uitkomt op een gemiddeld aan te houden bedrag van ongeveer 360 miljoen. De nieuwe periode wordt dus met een aanzienlijk surplus begonnen. De schatkist zag haar saldo dalen van 813 miljoen tot 782 miljoen. De convertibele deviezen daalden van 719 miljoen tot f 697 miljoen. De geldmarkt, welke de ge hele vorige week eer krap was, vertoonde maandag de eerste tekenen van een ont spanning welke dinsdag doorzette. neming van het aantal produkten dat door automaten wordt verkocht, als door de verdere technische vervolmaking der auto maten. Daarnaast werkt het feit, dat de lonen geneigd zijn steeds verder te stijgen, verkoop van en via automaten in de hand. Het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken maakt bekend, dat de regeringen van de zeven landen van het plan voor een kleine vrijhandelszone (Engeland, Dene marken Noorwegen, Zweden, Zwitserland. Oostenrijk en Portugal) zijn uitgenodigd voor een op 20 juli te houden conferentie te Stockholm voor de bespreking van dit plan, dat in de eerste helft van juni door de deskundigen der zeven landen is op gesteld. Directie en commissarissen van de Ko ninklijke Nederlandsche Zoutindustrie en van de Albatros Superfosfaat-Fabrie ken/Amsterdamse Superfosfaatfabriek de len mede, dat overeenstemming is be reikt betreffende een aanbod van K.N.Z. aan de aandeelhouders van Albatros/ Amsterdamsche Superfosfaatfabriek tot overneming van hun aandelen in de ver houding van nominaal f 3.000 Albatros/ Amsterdamse Superfosfaatfabriek te gen nominaal f 1.000 K.N.Z. Voor de oude aandelen Albatros/Amsterdamsche Su perfosfaatfabriek zal bovendien een bij betaling van f 210 per f 3.000 aandelen plaatsvinden. Gembo Directie en commissarissen van de Ko ninklijke Nederlandsche Zoutindustrie en van de Chemische Fabriek Gembo delen mede, dat overeenstemming is bereikt betreffende een aanbod van K.N.Z. aan de aandeelhouders van Gembo tot overne ming hunner aandelen in de verhouding van. f 1.000 Gembo tegen nominaal f500 K.N.Z. plus f 800 in contanten. Op maandag 6 juli stellen de Nederland sche Handel-Maatschappij n.v., de Nedes- cobank n.v. en Hörchner en Götzen de in schrijving open op 1969 aandelen aan toonder elk groot nominaal 1.000 in de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaat schappij Vihamy. De koers van uitgifte bedraagt 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor houders van aandelen en wel in dier voege dat het bezit van vier oude aandelen recht geeft op toewijzing van een nieuw aandeel. De aandelen delen voor de helft in de resultaten van 1959 en ten volle in die van de volgende boekjaren. De storting dient te geschieden op maan dag 20 juli. De claimhandel vangt aan op donderdag 25 juni. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt thans 10.000.000 verdeeld in 10.000 aandelen elk groot nominaal f 1.000 aan toonder waar van vóór de onderhavige uitgifte geplaatst en volgestort 7879 aandelen. Omtrent het doel van de emissie zegt het prospectus: „De regelmatige omzetstijging van onze artikelgroeoon alsmede de uit breiding van onze produktie en outillage vergen steeds grotere bedragen aan mid delen. Teneinde tijdig over vol doende ver dere middelen te kunnen beschikken om een ongestoorde financiering van onze vennootschap te verzekeren hebben wij be sloten ons eigen kapitaal te verhogen'". Omtrent de vooruitzichten wordt gezegd dat door de intrinsieke kracht van het be drijf de toekomst met vertrouwen wordt tegemoet gezien. Wanneer zich geen on voorziene omstandigheden voordoen wordt een bevredigend dividend in het vooruit zicht gesteld. Op woensdag 1 juli zullen de Nederland sche Handelmaatschappij n.v. en Peirson, Heldring en Pierson ter beurze introduce ren en voor het eerst doen verhandelen, certificaten aan toonder van vyf aandelen met een nominale waarde van 200 dollar elk, in de Monsanto Chemical Company, gevestigd te Wilmington (Del.) U.S.A. De eerste koers van de certificaten zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering der aandelen te New York dato 30 juni a.s. De slotnotering in New York bedroeg op 22 juni 49.50 dollar, overeenkomende met een notering Amsterdamse usance van 51 l/8dollar of 971.38 per certificaat van vijf aandelen. Opneming der certificaten in de prijscou rant van de Vereniging voor de Effecten handel is aangevraagd. De aandelen wor den officieel genoteerd op de effectenbeur zen te New York, Boston, Cincinnati, Phi ladelphia en Baltimore, alsmede op de Midwest Exchange en de Pacific Coast Stock Exchange. De belangrijkste researchcentra zijn ge vestigd in Amerika terwijl in 1957 in Zwit serland een nieuw researchlaboratorium in bedrijf werd gesteld. Monsanto partici peert voor 50 percent in verschillende maatschappijen in Amerika en heeft ver der een aanzienlijk belang in maatschap pijen buiten Amerika. In 1958 telde de Monsanto-groep 30.000 geëmployeerden. De netto-winst over 1958 bedroeg 34,5 miljoen dollar. Het. dividend over 1956/1958 bedroeg 1 dollar. Van 1955 tot en met 1957 werd jaarlijks tevens een stockdividend van 2 percent gedeclareerd. Indien de verbete ring van zaken dit jaar aanhoudt, zal het bestuur in de herfst van 1959 de hervatting van de uitkering van een stockdividend in overweging nemen. Gedurende het eerste kwartaal van 1959 heeft de sterke winst vermeerdering, die zich in het laatste kwartaal van 1958 vertoonde, voortgezet. De rechtbank in Den Haag heeft de twee directieleden van de Zeeuwse metaalhan- del veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectievelijk een jaar en een half jaar wegens omkoping van een ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken. Hiermee is in ons land een einde gekomen aan de strafrechtelijke behandeling van de opzienbarende fraudezaak, die bekend staat onder de naam „schrootaffaire" en waarvan op internationaal niveau nog steeds het onderzoek gaande is. De hoofd directeur van de Zeeuwse metaalhandel en de ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken zijn reeds eerder ver oordeeld. De ambtenaar had, zoals bekend is, tegen betaling van grote bedragen val se verklaringen afgegeven aan de direc teuren, volgens welke binnenlands schroot afkomstig zou zijn uit landen van buiten de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Tegen overlegging van deze valse verkla ringen kregen de Zeeuwse metaalhande laars belangrijke vergoedingen van de ver- eveningskas der K.S.G. te Brussel, aan gezien verondersteld werd dat zij het schroot wegens schaarste tegen hoge prij zen buiten de K.S.G. hadden gekocht. Aan de begin juli te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Nederlandse Ijzergieterij „Vulcanus" te Vaassen zal worden voorgesteld over 1958 een dividend van 4 percent (v.j. 5 perc.) uit te keren. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nog beter dan kon worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook dan wanneer andere middelen falen. BEROEMDS GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Meeloper. In de ouderdom van 75 jaar is in Rome Cesare Maria de Vecchi over leden, de laatste van de vier fascisti sche leiders die de „Mars naar Rome" maakten. De Vecchi heeft, zolang Mussolini regeerde, belangrijke rege ringsfuncties bekleed. Na de tweede wereldoorlog heeft hij enkele jaren in Argentinië gewoond. Gesloten. Birma heeft zijn grenzen geslo ten voor alle vreemdelingen. Naar ver luidt is de maatregel genomen terwil- le van de staatsveiligheid. De West duitse wereldreizigster, mejuffrouw Romy Schurhammer, die op doorreis is naar Thailand mag met haar auto het land niet verlaten. Onderdrukt. De politie van Springfield, in de Amerikaanse staat Missouri, heeft een opstand van 106 geestelijk gestoor de gevangenen in een gevangenishospi taal onderdrukt. De vijf bewakers die de gevaarlijke gevangenen als gijzelaars hielden werden bevrijd. Allen zijn ge wond, een van hen ernstig. De politie maakte gebruik van traangas en een bulldozer. Succes. Het Britse leger heeft dinsdag van een raketbasis op Zuid-Uist, een eiland van de Hebridengroep voor de Schotse kust, een geleid projectiel van het Ame rikaanse type Corporal afgeschoten. Het was de eerste van een reeks proe ven met dit lichte wapen, dat een be reik van 120 tot 160 kilometer heeft en vanaf de grond tegen doelen te lande kan worden gebruikt. Uitgewezen. De persattaché van de Rus sische ambassade te Teheran is uitge wezen wegens „schadelijke activiteit" en „inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden" van Perzië. De Perzi sche regering onderzoekt of het moge lijk is bij de UNO een klacht in te die nen over aanvallen van de Russische pers en radio op Perzië. Opvolger. Sean Lemass van de Fianna Fail is tot premier van de Ierse repu bliek gekozen. In het parlement („Dail") werden 75 stemmen voor en 51 tegen hem uitgebracht. Lemass was vice-premier en minister van Handel en Industrie onder zijn voorganger Eamon de Valera, die vorige week tot president is gekozen. Verplicht. Op de lagei'e en middelbare scholen in Israel wordt zwemmen als verplicht leervak ingevoerd. Automatisch. In Zweden is een apparaat gemaakt dat waarschuwt bij ontplof fingsgevaar. Het bevat een platina- draad die bij de aanwezigheid van ont plofbaar gas terstond een wijziging van elektrische weerstand ondervindt waar door langs elektronische weg een alarm installatie wordt ingeschakeld en de stroomtoevoer wordt afgesneden. Voorts werkt een plotselinge toeneming van luchtdruk zodanig op het apparaat dat een sproeiinstallatie met chemische blusmiddelen gaat werken. Gevaarlijk. Bij de Engelse kustplaats Worthing is dinsdag een gevaarlijke aap, die uit een auto ontsnapt was, op verzoek van het Britse ministerie van Bevoorrading neergeschoten. Het ge rucht gaat dat de aap gebruikt is voor experimenten die verband houden met de bacteriologische oorlogvoering. Sigaret zondertabak. Een kleine Ame rikaanse onderneming heeft een siga ret zonder tabak vervaardigd die „Van guard" is gedoopt. De grondstof van de nieuwe sigaret bestaat uit natuurlijke vezels die eruit ziet als tabak, zich ge draagt als tabak, en smaakt als de ta bak van menthol-sigaretten. Er is acht jaar aan het „fibrilia"-proces gewerkt voor het gepatenteerd werd. Bijzaak. Het Westduitse ministerie van Verkeer overweegt de Bondsdag een wetsontwerp voor te leggen waardoor voor berijders van bromfietsen een spe ciaal bewijs van rijvaardigheid ver plicht wordt gesteld. De bromfietser zal moeten bewijzen dat hij de ver keersregels geheel beheerst. Zijp rij vaardigheid zal bijzaak zijn. Protest. De algemene vergadering van de Internationale Arbeids Organisatie (I.L.O.) te Genève heeft de geloofsbrie ven der afgevaardigden van Hongaar se werkgevers en werknemers ongeldig verklaard. Uit protest tegen dit besluit verlieten de gedelegeerden der com munistische landen met uitzondering van Joegoslavië, de zaal. De vertegen woordigers der werkgevers uit westelij ke landen zullen niet langer aan de werkzaamheden der technische commis sies van de I.L.O. deelnemen, uit pro test tegen de aanwezigheid van werk geversafgevaardigden uit communisti sche landen. Zij voeren aan dat dit in werkelijkheid regeringsvertegenwoor digers zijn. 63. Een tijd lang stond Joris roerloos voor de tent, terwijl hij zijn handen in een ma gisch gebaar voor zich uit ptrekte. De In dianen keken gespannen toe, maar hun hoofdman mopperde argwanend: „Wat jij nu doen?" „Stilte!", zei Joris streng. ,£toor mij niet bij deze moeilijke toer. Uit deze lege tent zal ik de Gouden Bijl tevoor schijn toveren. En niet alleen de Gouden Bijl! Aan de steel daarvan zult ge een wanstaltige figuur opmerken: Uw vroe gere medicijnman". „Oef, dat mij lijken knap werk", mompelde Ammezole twijfe lend. Het volgend moment kwam er aan zijn twijfel een einde, want het tentzeil werd opengeworpen en Voedoehoedoe stormde naar buiten. „Mij brengen terug Gouden Bijl!", kraste hij triomfantelijk. „Dit is groot toverkunst, oef!" „Ja, groot toverkunst, oef oef!", beaamde Ammezole, terwijl hij de bijl in ontvangst nam. „Jij veel knap medicijnman, oef!" Waarderend schudde hij de hand vanJoris! En Voedoehoedoe, die zich plots gegrepen voelde door twee potige krijgers, keek ver bijsterd toe. De gang van zaken was hem niet erg duidelijk. Maar één ding stond als een paal boven water: hij was op dit mo ment lang niet zo populair als zijn mede medicijnman, Joris Goedbloed. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een ho- gedrukgebied met een luchtdiuk in het centrum van even boven de 1030 millibar. Dit hogedrukgebied verandert weinig van plaats. Om dit hogedrukgebied heen is weer iets drogere continentale lucht over Noord-Duitsland ons land binnenge stroomd. Midden op de oceaan bevindt zich een depressiesysteem, dat weinig act'ef is. Wel zijn er enkele luchtdrukdalingen bij de Golf van Biscaye en Frankrijk. De wind draait daardoor in ons land naar zuidooste lijke richtingen. Het weer blijft overigens zonnig, waarbij de temperaturen iets ho gere waarden kunnen bereiken dan van daag. Er bestaat een kleine kans dat er morgen, voornamelijk in de zuidelijke pro vincies. onweer optreedt. WERKRAPPORTEN Donderdag 25 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 23.40 uur, onder 10.07 uur. Maanstanden 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 juni Hoog water 6.00 en 18.27 uur. Laag water 1.40 en 14.02 uur. Donderdag 25 juni Hoog water 6.46 en 19.14 uur. Laag water 2.26 en 14.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Ma ximum-teniuera turen ii 00 j a <J binnen- en buitenland. d w 3 u d Neerslag, laatste 24 uur. SB I V Den Helder onbewolkt O 24 0 Ypenburg onbewolkt ono 25 0 Vlissingen onbewolkt n 23 0 Eelde onbewolkt 0 27 0 De Bilt onbewolkt 0 27 0 Twente onbewolkt 0 25 1 Eindhoven onbewolkt ono 26 0 Zd Limburg mist ono 25 0 Helsinki onbewolkt no 20 0 Stockholm onbewolkt nnw 22 0 Oslo licht bew. 0 28 0 Kopenhagen onbewolkt 0 19 0 Aberdeen motregen windst. 15 0,1 Londen zwaar bew. windst. 26 0 Amsterdam onbewolkt 0 26 0 Brussel onbewolkt windst. 27 0 Luxemburg half bew. no 24 0.4 Parijs zwaar bew. no 29 0 Bordeaux half bew. wzw 29 0 Grenoble onbewolkt windst. 28 0 Nice half bew. nw 24 0 Berlijn onbewolkt ono 24 0 Frankfort half bew. nno 27 5 München mist 0 19 6 Zürich geheel bew. nno 23 0 Genève zwaar bew. windst. 27 0 Locarno regen windst. 28 0.1 Wenen onbewolkt n 25 0 Innsbruck geheel bew. DZO 21 2 Athene onbewolkt w 30 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio licht bew. no 25 0 Madrid licht bew. windst. 32 0 Lissabon onbewolkt n 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2