DOE MEE AAN DE GROTE NESCAFÉ-KLM KOFFIE PRIJSVRAAG! r ERH ARD VERSTERKT DOOR STRIJD MET ADENAUER Macmillan optimistischer over Genève dan minister Her ter Uw winkelier heeft een Traüiek GAITSKELL EN BEVAN KRIJGEN STEUN VOOR HUN KERNBELEID Van dag tot dag Conflict is weer bijgelegd, maar de bondskanselier moest inbinden ^Praatótoei '^fBrieven aan de redactie 3 J Argentijns leger stelt zijn eisen aan Frondizi Zuidslavië betaalt 655.000 dollar aan Nederland Minister verklaart: Er kan niets gebeuren op „De Hamert" Britse hoop blijft gevestigd op topconferentie Koningin Elizabeth nodigt president De Gaulle uit Voor een staatsbezoek in volgend jaar maart Ruzie om meisje met dolkmes beslecht Tegen jeugdige dader dertig maanden geëist Boterprijs in maand sterk opgelopen Wijziging van de Boterwet ingetrokken O p hef fin g men gv er bod thans niet meer actueel Tweespalt dreigt tussen partij en vakbeweging Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: KOETERWAALS WOENSDAG 24 JUNI 1959 Klaus Fuchs, eenmaal erkend als een der grootste atoomgeleerden ter wereld, later gebrandmerkt als een verrader en veroor deeld tot veertien jaar gevangenisstraf, is thans en naar alle waarschijnlijkheid voor goed vertrokken naar de andere zijde van het IJzeren Gordijn, waar hij wat zijn le vensbeschouwelijke overtuiging betreft, thuishoort. Fuchs is een „Ideal-Kommunist" van Duitse oorsprong, die wegens zijn joodse afkomst uit Duitsland moest vluchten en tijdens de Westelijk-Russische oorlogsal liantie tegen Hitier volledig de kans kreeg in dienst van deze alliantie tegen het na- tionaal-socialisme te strijden met zijn we tenschappelijke talenten. Het feit dat Fuchs na zijn verraad een betrekkelijk coulante straf kreeg en nu in vrijheid heeft kunnen besluiten zich naar Oost-Duitsland te begeven, moet worden gezien als een teken van begrip zijner rechters voor de zware gewetensconflicten, waaraan deze geniale man ten prooi is gevallen. Fuchs is een van de mensen geweest, die in de eensgezindheid tussen Oost en West tegenover het verderfelijke element dat in Duitsland woekerde, de ideale oplossing heeft gezien voor een stabilisatie van Europa's toekomst. Toen deze eensgezind heid brak en ontaardde in een felle tegen stelling, waarbij de wedloop om de tech- nisch-wetenschappelijke hegemonie in de plaats kwam van de oorspronkelijke sa menwerking, heeft hij in zijn persoonlijke opvattingen de oude, rechte lijn doorge trokken zonder zich te passen in het ver anderde schema, namelijk dat van opge voerde haat tussen Oost en West. Daarom heeft hij de bakermat van zijn le vensbeschouwing, de Sovjet-Unie, aan het atoomgeheim geholpen niet om deze een gemakkelijker weg naar wereld overheer sing door geweld te banen, doch om de kans op een hernieuwde, door de omstan digheden opgelegde samenwerking te scheppen. Dit alles is tijdens het proces tegen Fuchs zonneklaar gebleken en daaruit is de juridische conclusie getrokken, dat de misdadige schuld van Fuchs niet groot genoeg was om hem tot de dood te ver oordelen. De uit Engeland vertrekkende Fuchs kan waarschijnlijk niet worden gezien als een man die brandt van verlangen om op nieuw zijn rol in de ontwikkeling der Sov jet-Russische atoomwetenschap te spelen, al zal hij zich moeilijk aan een beroep daar toe kunnen onttrekken. Een idealist, ge vangen in communistische denkbeelden, die in feite toch enkel een man des vredes is, zal in de haard van verpolitiekte schijn- ideologie evenmin de voldoening zijner in zichten vinden als in het Westen Daarom wekt deze figuur een sfeer van tragiek en fatalisme om zich heen, waarbij eens te meer duidelijk wordt hoe onvruchtbaar, kwetsend en ontmoedigend een op haat, geweld en intrige steunende internationa le verhouding altijd is voor goedwillende, intelligente en vredelievende mensen, wier geweten sterker is dan hun nuchterheid. BUENOS AIRES (UPI) De staf chefs van leger, vloot en luchtmacht heb ben president Frondizi, die doende is een nieuwe regering te formeren, in kennis gesteld van hun eisen: de minister van Oorlog, Pacheco, dient af te treden, de opperbevelhebbers van leger en vloot die nen militairen te zijn die geen burger lijke (ministers)functie tevens bezetten en de staatssecretaris voor het leger Raimundes moet met pensioen worden gestuurd. Alle officieren, bij leger en vloot, die lid zijn van het politieke club je van Raimundes, dat „de groene draak" heet, moeten met hun chef worden weg gezuiverd. Terwijl Frondizi tracht de crisis te ont komen door een regering zonder extre misten te vormen nemen de tegen hem geuite dreigementen toe. Twee vooraan staande socialistische politici hebben ver klaard dat Frondizi de oorzaak van de huidige crisis is en daarom dient af te treden. De federatie van centrumpar tijen een conservatieve groep heeft laten weten dat „het land .niet langer in Frondizi gelooft". Het aftreden van de voltallige minis terraad en alle staatssecretarissen is de laatste kans, die Frondizi heeft gekregen om zich te ontdoen van de peronisten en communisten in zijn regeringsapparaat, aldus zeggen politieke waarnemers in Buenos Aires. De militairen, die hem het mes op de keel hebben gezet, zijn nog ge negen een grondwettelijke oplossing te aanvaarden, als hun eisen ingewilligd worden. Gebeurt dit niet. dan moet Fron dizi aftreden en zal het leger orde op za ken stellen. Het 'S zeker dat het bezui nigingsprogramma waartegen in Ar gentinië zeer veel protest is gerezen een van de eerste veren wordt die de Ar gentijnse regering zal laten. (Van onze correspondent in Bonn) Het tweede grote conflict in veertien da gen tussen bondskanselier Adenauer en zijn minister van Economische Zaken en vice-kanselier professor Erhard is giste ren op een voor de C.D.U. bevredigende wijze bijgelegd. Ditmaal staat echter vast, dat de 83-jarige kanselier rijkelijk heeft moeten inbinden en dat de positie van Er- hard, door dit nieuwe conflict en door de vorm van de oplossing daarvan, veel ster ker is geworden dan na het compromis van het eerste conflict. Het heeft de C.D.U. fractievoorzitter Krone en Adenauer's vriend, bondsdaglid en bankier Pferdmen- ges maandag en gisteren heel wat moeite gekost om de oude, slimme en hardnekki ge bondskanselier door de knieën te krij gen. In een eerste brief aan Erhard schreef Adenauer maandag koel, dat de openbaar heid niet het schouwspel mocht worden ge boden van een duel tussen de C.D.U.-lei- ders. Erhard verhoogde daarop de druk en de crisis in de C.D.U. werd groter en gro ter. Maandagavond gelukte het Krone Er hard zover te krijgen naar Adenauer's ambtswoning te gaan. Daar werd drie uur lang gestreden tussen Adenauer met zijn staatssecretaris Globke en Erhard met zijn staatssecretaris Westrick, gesecon deerd door Krone en Pferdmenges. Tel kens als de beide opponenten verder van elkaar dreigden te komen, grepen Krone en Pferdmenges in. Europese bevoegdheden Het ging al lang niet meer om persoon lijke beledigingen, maar om een duidelij ke vaststelling van de Europese politiek van Bonn. Het ging er om of het ministe rie van Economische Zaken ook verder verantwoordelijk zou blijven voor de West duitse vertegenwoordiging in de Europe se organen te Luxemburg en Brussel. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wens te, met Adenauer, deze bevoegdheden aan zich te trekken. In feite kwam dat neer op een inkrimping van Erhard's bevoegdhe den. De minister is een uitgesproken voor stander van een vrijhandelszone, terwijl Adenauer en de zijnen zweren bij de klein-Europese conceptie, gebouwd op in nige samenwerking tussen Bonn en Pa rijs. Erhard heeft in het begin van deze week zelfs alle mogelijke moeite gedaan om zijn staatssecretaris Westrick op kor te termijn benoemd te krijgen tot officieel kandidaat voor de tweede Westduitse ze tel in de Hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dat zou hem ten dele reeds gelukt zijn. Bikkelhard gevecht Dit gevecht om de Europese bevoegdhe den, dat men ook in andere Europese lan den kent, won Erhard in eerste instantie. Na een bikkelhard gevecht capituleerde Adenauer namelijk maandagavond tegen middernacht onder de druk van Erhard en Westrick en onder de vermanende woor den van Krone, dat hij ditmaal ongelijk had.... Gistermorgen is men wederzijds bezig geweest Adenauer's capitulatie-brief aan Erhard woord voor woord op te stel len, waarin dan ten slotte ondermeer wordt gezegd: „Wij hebben uw werk kracht nodig, ook om de zorgen van de naaste toekomst te overwinnen. Ik wil u de verzekering geven, dat u als politicus en als mens zeker kunt zijn van mijn vol le vertrouwen en dat ik de grote diensten erken, die een gevolg zijn van uw politiek handelen en die in het bijzondei op het speciale gebied van uw ressort en van de Europese economische samenwerking zijn gebleken. Ik zal uw raad niet willen mis sen en ik verheug mij op de voortzetting, respectievelijk het weer opnemen van on ze vriendschappelijke samenwerking" Daarmee gaf Adenauer aan: ten eer ste, dat er wel zeker zoiets bestaat als „de ervaren politicus Erhard", wat hr, tot vori ge week erkende. Ten tweede, dal Erhards plaats in het geheel van de Duitse Euro pese politiek niet te miskennen is en niet terzijde kan worden geschoven. Ten derde, dat Adenauer aan het eind van zijn poli tieke loopbaan niet tegen de wil van de machtigste man in het kabinet na hemzelf en van de meerderheid van de C.D.U.- fractie kan regeren. Meesterstuk van Krone Dit meesterwerk op het gebied van het politieke compromis werd bereikt door Krone en in mindere mate door Pferdmen- Vergoeding voor genationaliseerde Nederlandse belangen Minister Luns heeft aan de Tweede Kamer de tekst overgelegd van de over eenkomst, die in juli van het vorige jaar tussen Nederland en Zuidslavië is gesloten tot schadeloosstelling voor Nederlandse belangen in Zuidslavië. die zijn getroffen door Zuidslavische nationalisatiemaatre gelen. Deze overeenkomst houdt in, dat Zuidslavië 655.000 dollar zal betalen als schadevergoeding voor het totaal der ge troffen Nederlandse belangen. Dit bedrag kan niet geheel bevredigend worden ge noemd. De regering heeft het niettemin aanvaard, omdat de betrokken belangheb benden zelf de voorkeur gaven aan een althans gedeeltelijke schadeloosstelling boven het voor wellicht onbeperkte tijd uitblijven van een beslissing over hun aan spraken. De Zuidslavische regering zal het be drag betalen in 5 gelijke jaarlijkse ter mijnen, waarvan de eerste dit jaar en de laatste in 1963 vervalt. ges. De harde, meedogenloze strijd van maandagavond wist de fractievoorzitter te verzachten tot een aannemelijke capitula tie van Adenauer voor Erhards eisen tot een nieuwe eenheid in de fractie (die hem gisteravond hartstochtelijk toejuichte) en tot een nieuw begin voor regering en C.D.U., die thans verplicht is na deze zege van Erhard op korte termijn, de kwestie van de opvolging als kanselier van Ade nauer te regelen. Dat daarbij de stijgen de ster van Erhard, die de afgelopen week als politicus aan inhoud heeft gewonnen, hoog genoteerd staat, is een feit van be tekenis. Een complete veldkeuken uit de leger plaats Oirschot voorziet op het ogen blik de jeugd van het kindertehuis in Son (Noord Brabant), dat zaterdag ern stige schade opliep door brand, van maaltijden. De keu.kenploeg in actie voor de kinderen, die inmiddels al goede vrienden zijn geworden met de soldaten. „Op het ogenblik kan er niets gebeu ren op „De Hamert", omdat wij er een soort hypotheek op hebben gelegd" al dus heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aart- sen, naar aanleiding van de aankoop van dit Limburgse landgoed door de „Deutsche Bauernsiedlung" verklaard. Er is name lijk een meldingsplicht opgelegd, hetgeen betekent dat er niets veranderd mag wor den op dit natuurreservaat, wanneer dit niet eerst is gemeld. Deze regeringsmaatregel is gegrond op het feit, dat er een streekplan en een na tionaal plan in voorbereiding zijn voor het gebied, waarin „De Hamert" is gelegen. Minister Van Aartsen legde er overi gens de nadruk op, dat het hier uitslui tend om de natuurbescherming gaat. „In dien de koper geen Duitse, maar een Ne derlandse instelling was geweest, zou pre cies dezelfde maatregel zijn genomen". (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft zich gisteren in het Lagerhuis optimistisch uitgelaten over Genève. In antwoord op vragen ver klaarde hij, dat het in Genève bereikte succes groter is dan menigeen denkt. De standpunten zijn verhelderd en er is alle hoop, dat verdere vorderingen zullen ge maakt worden. Hij zei eveneens, te hopen dat de hervatte conferentie zou leiden tot een topgesprek. Het was slechts een korte opmerking, maar het was meer dan een routine-ant woord. Een vol Lagerhuis met inbegrip van Sir Winston Churchill, luisterde ge spannen naar wat Macmillan zou zeggen, nadat het Labour-lid Dennis Kealy, des kundige op het gebied van de buitenland se politiek, op een topconferentie had aan gedrongen. omdat volgens hem de stand punten van Oost en West elkaar in feite dicht zijn genaderd. Men kreeg de stelli ge indruk, dat Macmillan het daar volko men mee eens was. (Van onze correspondent in Parijs) Koningin Elizabeth van Engeland heeft president de Gaulle uitgenodigd in maarl van het volgend jaar een staatsbezoek aan Londen te brengen. Men kan aanne men. dat het Franse staatshoofd deze uit nodiging zal aannemen, officieel is dat echter nog niet bevestigd. Aan Franse zijde hecht men op het ogen blik nog niet al te veel politieke beteke nis aan deze uitnodiging, omdat er in de negen maanden tussen thans en maart 1960 nog veel water door Seine en Theems zal stromen. De Londense Times daaren tegen oordeelt het nuttig, dat verscheide ne misverstanden, die de „Entente Cor diale" schijnen te bedreigen uit de weg zullen worden geruimd. Met name noemt het blad: a. Het eindeloze deba+ over de gemeenschappelijke markt en de Vrij handelszone, b. De ongerustheid aan Franse zijde over Macmillans pelgrims tocht naar Moskou, c. De vrees van Frankrijk buiten de „atoomclub" te zul len worden gehouden, mede door Brits streven. Het had er nog aan kunnen toe voegen, de Britse vrees, dat de Gaulle toenadering tot Franco zal zoeken, ten einde Frankriiks positie in het Middelland- se-Zeebekken te versterken. Of het zoeken van een middel tot het wegnemen van al deze wrijfpunten tot maart 1960 zal kunnen wachten, staat te bezien In ieder geval is het gebaar van de uitnodiging niet zonder belang, omdat het ook tegenover Rusland een vingerwij zing is, dat de moeilijkheden tussen Frank rijk en Groot-Brittannië geen aanleiding tot gemis aan eensgezindheid behoeven te blijven. Selwyn Lloyd, de minister van Buiten landse Zaken, zal vanmiddag in het Lager huis nader op de Geneefse conferentie in gaan. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter heel't het Ameri kaanse volk in een televisietoespraak ver slag uitgebracht van de conferentie. Hij verklaarde dat gebleken is, dat er wellicht op bepaalde gebieden overeenstemming is te bereiken ter oplossing van de Berlijnse kwestie. De Sovjet-Unie moet echter in stemmen met een voortbestaan van een vrij West-Berlijn onder bescherming van het Westen. Dit is het punt waar alles om draait, aldus Herter. De Verenigde Staten zullen het vertrouwen van het West- berlijnse volk nooit beschamen, zo zei hij Herter lijkt volgens diplomaten te Wash ington minder optimistisch over de uit slag van de Geneefse conferentie te zijn dan Macmillan. Macmillan zei tot het La gerhuis dat het verkeerd zou zijn de mate van succes van de conferentie te onder schatten, terwijl Herter voor de televisie zei dat. er geen vorderingen van belang zijn gemaakt in de richting van een oplos sing van het Berlijnse en het Duitse vraag stuk. Concessie? Waarnemers te Washington achten het niet onmogelijk dat de Russen een opzien barende concessie zullen doen om de Ame rikanen ertoe te brengen aan een topcon ferentie deel te nemen. Deze concessie zou bekend worden gemaakt bij de hervatting van de ministersconferentie op 13 juli. De ze mogelijkheid zou Herter in zijn ver slag hebben aangeduid met „mogelijke terreinen van overeenstemming over be paalde schikkingen voor Berlijn". Twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd, heeft de officier bij de Utrechtse rechtbank geëist tegen een 20-jarige jongeman uit Utrecht, die te rechtstond wegens zware mishandeling. In een ruzie om een meisje had hij in april een 17-jarige kameraad met een padvindersdolkmes enige steken in maag en buik toegebracht. Hij nam de vlucht, maar kon kort nadien worden gearres teerd. De verdachte was reeds eerder veroor deeld en bleek volgens de rapporten „een hopeloos geval" te zijn. De officier en de psychiater beschouwden hem als een ge stoorde jongen, voor wie behalve gevange nisstraf ook terbeschikkingstelling nodig was. De raadsman betoogde dat zijn cliënt in een impuls had gehandeld. Hij drong aan op een zo kort mogelijke straf. Uit spraak op 7 juli. Zestig cent per kg duurder De prijs van de roomboter is in tijd van ongeveer een maand met zestig cent per kg gestegen. Enkele weken geleden ging de prijs van de boter, gelijk met die van de kaas, voor bet eerst omhoog. De eerste prijsstijging bedroeg zestien cent per kg, de tweede 24 cent per kg en de derde, vorige week, twintig cent. In sommige ge vallen zijn de verschillen tussen oude en nieuwe prijzen zelfs nog groter. Het is te verwachten dat deze hoge prijs zich voorlopig zal handhaven. Het opmer kelijke is dat de prijs is opgelopen juist in de periode dat de melkproduktie het grootst is. De zuivelhandelaren blijken de toekomst optimistisch in te zien, want zij doen nu hun inkopen voor de wintervoor raden. Zij durven dus het risico aan om tegen hoge prijzen voorraden aan te leg gen, waarmee zij hun vertrouwen in de markt tonen. De produktie van boter was vorig jaar ongeveer een kwart groter dan nu. Toen deed zich op de internationale zuivelmarkt een crisis voor. Doordat min der kaas en condens werden geproduceerd, kwam aanmerkelijk meer boter beschik baar. De boterprijs in het binnenland is mede afhankelijk van de internationale zuivel handel, die sterk onder invloed staat van de Engelse markt. Daar is de boterprijs kortelings opgetrokken, waaraan de han del in ons land zich heeft aangepast. De af zetmogelijkheden in Engeland zijn name lijk toegenomen en in het binnenland be staat bij de handelaren een ruime vraag voor opslag in de koelhuizen, die mede de prijsstijging heeft beïnvloed. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft aan de Tweede Ka mer meegedeeld, dat hij het wetsontwerp tot wijziging van de Boterwet, dat op 16 oktober 1958 bij de Tweede Kamer aan hangig werd gemaakt, intrekt. De strekking van dit wetsvoorstel was het wegnemen van een aantal in de Boterwet gelegen beletselen voor de afzet op de bin nenlandse markt van melange, voor het geval in verband met de toenmalige situa tie op de zuivelmarkt zou worden besloten tot opheffing van het mengverbod van bo ter en margarine. Sindsdien is de toestand op de zuivelmarkt echter zodanig verbe terd. dat het voorstel zijn betekenis heeft verloren. De minister wil thans tevens de vraag onder ogen zien, in hoeverre de in houd van de Boterwet nog in overeen stemming is met de eisen, die de huidige omstandigheden stellen. Hij heef4 daarom opdracht gegeven tot een onderzoek van de Boterwet in haar geheel. 0p de' (Van onze correspondent in Londen) Hugh Gaitskell, de leider van de Britse Labourpartij, en Aneur in Bevan. de so cialistische „schaduw" —.mister van Bui tenlandse Zaken, hebben gisteren een be langrijk succes behaald, voor een nieuwe waterstofbom-politiek. Zij zijn thans zo goed als zeker van de massale steun van de Britse vakbeweging. Er werd volledi ge overeenstemming bereikt in een bij eenkomst van de commissies voor de bui tenlandse politiek van de partij en het Britse verbond van vakverenigingen, het Trade Union Congress. Verwacht wordt dat de algemene raad van het vakverbond vandaag de aangegeven lijn zal volgen. De slag om de waterstofbom is in so cialistische kring echter nog niet ten ein de. Frank Cousins, de se Tetaris-gene- raal van de machtige Transportarbeiders- bond. die een miljoen leden heeft, wierp Gaitskell de handschoen toe. Hij eist, dat een toekomstige Labour-regering de wa terstofbom eenzijdig zal afschaffen en niet wachten op een internationale overeen komst hieromtrent. Willis, die dit jaar het voorzitterschap van het Britse vak verbond bekleedt, steunde Cousins, van daar dat een tweespalt tussen partij en vakbeweging dreigt De toestand is ech ter verward, omdat de leiders van de Britse bond van gemeentepeisoneel, die zich aanvankelijk sterk tegen de water stofbom kantte, vóói Gaitskells politiek zijn. Beweerd wordt dat zij echter alleen stemden als individuen en niet namens hun bond. De transportarbeidersbond houdt over twaalf dagen zijn congres, dat zich onge twijfeld nader over de kwestie zal uit spreken. Gaitskell en Bevan zetten gister avond hun standpunt uiteen vooi de socia listische Lagerhuis-fractie. Ze werden rustig aangehoord en er werd niet ge stemd. Vandaag komt Labours partijbe stuur bijeen, dat, naar verwacht mag worden, de nieuwe formule inzake de wa terstofbom zal goedkeuren. Ad.vprt.ent.ie Vreemd Wellicht kunt gij ons hier helpen; wij zitten met een probleem. Naarmate de datum van de Tour de France nadert dringt het zich meer en meer aan ons op. Wij zijn er namelijk verwonderd over waarom men de renners zulk een publi citeit geeft. Zij zijn immers beroepsren ners? Dat betekent dus dat zij het brood verdienen met (ijlenssnel) trappen op de pedalen. Zo verdient de één zus het brood, de ander zo. Op alle manieren kan dat: met het bakken van frieten, het naaien van bontmantels, het voederen der wilde die ren, het vangen van olifanten, het vol schenken van glazen, het schrijven van mooie stukjes, het toespreken van menig ten, het tekenen van wissels, het proeven van thee, het mengen van parfums, het schoonprikken van rails, het bekloppen van spoorwagonwielen, het spelen op de harpeOok kan men dus zijn brood verdienen met fietsen langs de cols van de Tour. Maar nu is het verschil dat op óns nimmer (des avonds) een stadion vol mensen staat te wachten. Nimmer. Nooit staat de straat des avonds vol om ons har telijk toe te juichen en desnoods te om helzen. Nimmer treden ranke meisjes uit film-, toneel- en balletwereld naar voren om ons op de wangen te kussen. Nooit een tuil bloemen, nimmer een muziekkapel. Het hóeft ook, eerlijk gezegd, niet; het is niet nodig. Maar de afwezigheid verwon dert. Die doet vragen rijzen. Die zet aan het denken. Stil thuiskomen, lezerlief, is ons liever; zacht maar vibrerend neuriën bij de deur, de pantoffelen tenen krullend aantrekken, een eenvoudig glas, een kopje thee, eenenfin, dat is óns liever. Maar dat beantwoordt de vraag der verwonde ring niet'. Wij kennen het antwoord zelf enigs zins. Het is gelegen in de Waarde der Dingen. Juist. Indien deze Waarde der Dingen op een mooie morgen ineens ver anderd was zou het mogelijk kunnen zijn dat alle aandacht der kranten en televi sie, der radio en film plots geconcentreerd zou zijn op de lnboekers van Kolom Acht (Codenr. 675, ad A; Kohier BVZ) van de Bedrijfsgroep voor Turf en Strooisel Ver werkende Industrieën. Dan zou men in de krant kunnen lezen dat de Eerste Schrijver, de heer W. L. Kroes, die dag na een moordende race geslaagd was in het volboeken van genoemde Kolom Acht (en zonder strafpunten) en daarbij de cracks Mout („Poeske Mout" bijge naamd) en T(heo) Tuimer (bijgenaamd „de Tijger van Gebouw B") volledig had voorbij geschreven. Als de Waarde der Dingen verandert is het mogelijk dat de andere broodver- dieners, de ijsverkopers, de referendaris sen, de stationschefs, de radioherstellers ineens alle aandacht krijgen. Nu echter is er nog geen sprake van dat gij des avonds op het Binnenhof de ministers toejuicht. Noch de leden van de Hoge Raad. Evenmin wethouders en gemeente raad. Wij denken soms wel eens: misschien zit het hem tóch in dat spectaculaire gooien met emmers water. Renners krij gen immers in elk plaatsje dat zij bin nenrijden een emiiier ijskoud water van die Fransen over het lijf uitgestort. Mis schien zit het hem daarin! Of zit het soms in de gekleurde truitjes en de vechtpetjes? Kan toch.' Misschien verdient het aanbeveling veel meer met emmers water te werken, b.v. op de mini steries. En met gekleurde truitjes. Duif (Verkort weergegeven) Strandliinder. Met grote verbazing en ongerustheid las ik in het Haarlems Dag blad van 22 dezer onder Zandvoorts nieuws, dat er plannen bestaan om honden de toegang tot het strand te ontzeggen. De honden zouden de strandbezoekers hinder bezorgen, gevaar opleveren voor mensen en kinderen en het strand bevuilen. Ten eerste ondervindt de strandbezoeker veel meer hinder van de vele mede-strandbe- zoekers, kinderen zowel als volwassenen, die, zonder zich om anderen te bekomme ren, met ballen en andere voorwerpen gooien, krijgertje spelen, enz. Voorts lijkt mij de klacht, dat de honden ge vaar opleveren, wel overdreven. Wat be treft 't bevuilen van 't strand: Bevuilen de mensen 't strand niet? En laten zij bo vendien geen gevaarlijk vuil achter, zoals kapotte flessen e.d.? Waar kan men in Zandvoort en naaste omgeving nog met zijn hond wandelen en hem laten hollen? Op straat mogen zij niet los lopen (hetgeen met het oog op de veiligheid van mens en dier is toe te juichen). Een hond is ook een levend wezen en heeft behoefte aan be weging. die hij niet voldoende krijgt als hij altijd aan de lijn moet lopen. Onge twijfeld zullen alle dierenvrienden het met mij eens zijn. dat een verbod om honden toe te laten tot het strand, zeer onredelijk zou zijn. H. V. Een koeterwaal is iemand en na tuurlijk in de eerste plaats een Waal die een vreemde taal radbraakt. Wij hebben het woord overgenomen uit het Duits, waar het Kauderwelsch luidt en waar het eigenlijk werd gebezigd voor: marskramer van Waalse afkomst. Het Duitse kaudern wordt dialectisch gebruikt voor: sjacheren. Een Kauder welsch is dus: een Waalse sjacheraar, maar de betekenis is verengd tot: taai- ra dbraker. Vooral in vroeger tijd had men min achting voor mensen die een vreemde taal spraken of fouten maakten tegen de landstaal. Het Franse werkwoord bretonner betekende dan ook niet al leen: Bretons spreken, maar ook: on verstaanbaar praten, onzin uitkramen. Dezelfde betekenis heeft ook het Duitse polatschen, dat letterlijk slechts bete- ^kent: Pools spreken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5