Nieuwe hoofdinspecteur-directeur vanmorgen geïnstalleerd Dr. Van der Want aanvaardde ambt van hoogleraar Kikvorsmannen volgden het treilnet op 20 meter diepte Voeding van wereldbevolking wordt knellend probleem Avondpracht langs de kust „CORNEL" Nederlands schip bij sigarettensmokkel betrokken Schietpartij in de haven van Buenos A ires Vuur verwoest houten noodschool in Amsterdam VISSERIJ-ONDERZOEK ONDER WATER Zeer veel vis ontsnapt wanneer het net van de zeebodem opgehaald wordt Urker jeugd ontketende rel tegen de politie Vijf mensen verdronken Overvaller drong woonark van vrouw binnen wÊÊÊÊmWÊmlmêmmM Wet op waterverontreiniging nog niet rond Tachtigduizend gulden voor een Stradivarius Koeien de spenen afgesneden Louis Armstrong heeft een longontsteking ARBEIDSVOORZIENING NOORDHOLLAND Engelse vordering op de N.D.S.M. afgewezen VOORZITTER LANDBOUWSCHAP: Drie doden in het verkeer HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdagmiddag heeft dr. J. P. H. van der Want in de aula van de Landbouw hogeschool in Wagcningcn zijn ambt van hoogleraar in bijzondere delen van de plantcnziektenkundc aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: Drie steunpunten van het fytopatologisch on derzoek. Dr. Van der Want is de directeur van het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse, als opvolger van pro fessor dr. E. van Slogteren. Tot voor kort was hij hoofd van de virologische dienst van het Instituut voor Plantenziektcnkun- dig Onderzoek in Wageningen. In zijn rede stelde de jonge professor dat de onderzoeker in de fytopatologie zich drie vragen heeft te stellen: Wat is de aard van de ziekte en de identiteit van de ziekteverwekker? Waar ligt de be smettingsbron? Hoe heeft de verspreiding plaats? Over de eerste vraag kan worden ge zegd dat, hoewel er veel bekend is over schimmels, bacteriën en nematoden (wor telaaltjes) als ziektenverwekkers, de vi russen (smetstoffen van bijzonder kleine afmetingen) voor de onderzoeker nog tot een onbekend gebied behoren. Het onder zoek in deze vordert zo langzaam, juist omdat de aanwezigheid van de virussen alleen kan worden geconstateerd, nadat ze op bepaalde daarvoor gevoelige plan tensoorten als infectie aan de dag zijn ge treden. De interpretatie van de gegevens dient met grote voorzichtigheid te geschie den. Steeds moet worden bedacht dat het ziektebeeld, waarop men bij dit werk af gaat, in feite geen eigenschap van het vi rus is, maar het produkt van wisselwer king tussen virus en plant, dat sterk door de uitwendige omstandigheden kan wor den beïnvloed. De bestrijders van virusziekten hebben in de elektronenmicroscoop een uitstekend wapen gevonden. Hierdoor is het mogelijk de virussen te onderscheiden en de pre paraten internationaal uit te wisselen, zo dat de onderzoekers in alle werelddelen veel nauwer kunnen samenwerken voorheen het geval was. Professor Van der Want wees er met het oog op het vaststellen van de bestem mingsbron op dat reeds lang bekend was dat berberisstruiken de zwarte roest bij tarwe veroorzaken. Het recente onder zoek naar Virusziekten heeft aangetoond dat vele van de smetstoffen in sterk uit eenlopende plantensoorten kunnen voor komen, vaak zonder dat hun aanwezig heid door duidelijke ziekteverschijnselen wordt verraden. Behalve via de waardplanten (zoals ber beris) worden de virussen ook overge bracht door besmet zaaizaad, pootgoed of plantmateriaal. De bestrijding hiervan is krachtdadig ter hand genomen door stren ge controle op voortplantingsmateriaal. De virussen worden ten slotte overge bracht via de bodem. Professor Van dei- Want, die op dit onderwerp in 1954 is ge promoveerd, legde er de nadruk op, hoe veel ziekten door de bodem worden over gebracht. Blijkbaar biedt deze „wereld van organismen" zeer gunstige condities voor het leven en de overwintering van allerlei parasieten. Gebleken is dat men de grond het beste kan ontsmetten door middel van stomen of het behandelen met bepaalde chemicaliën. Men kent thans grondvirussen bij verschillende bolgewas sen, tabak, aardappel, boon, erwt en kers. Worden bacteriënschimmels voorname lijk door regen en wind vervoerd, de ver spreiding van virussen is veelal het werk van insecten. Bestrijding van de virussen kan ook gebeuren door gebruik te maken van insecticiden. De jonge professor be pleitte een nauwere samenwerking tussen plantenziektenkundigen en insectenkundi- gen. Te weinig veredeling De directeur van het hollenlaborato rium zei te menen dat in de bloembollen cultuur, in tegenstelling tot de andere tak ken van landbouw, nog te weinig wordt veredeld op resistentie tegen de virusziek ten, zodat vele van de nieuwe rassen weer verdwijnen ten gevolge van een te grote vatbaarheid voor de virusziekten. Voor bij ziekten, waarvan de bestrijding zeer moei lijk of kostbaar is, dient de resistentie- veredeling met kracht te worden aange pakt. Na deze rede hield de jonge professor een receptie, tijdens welke hij vele geluk wensen in ontvangst mocht nemen, onder meer van vooraanstaande figuren uit het bloembollenvak. Advertentie Ook voor ZOON of DOCHTER heeft keus uit 100 rijwielen. HOUTPLEIN 37 TELEFOON 12493 In het havengebied van Buenos Aires is het dinsdagavond tot een vuurgevecht gekomen tussen politie en smokkelaars, die Amerikaanse sigaretten ter waarde van 690.000 pesos uit net. Nederlandse vrachtschip „Parkhaven" wilden lossen. Twee douanebeambten zagen drie auto's met gedoofde lichten naar de plaats rijden waar de „Parkhaven" was gemeerd. Op het moment dat men van het voorschip af pakken naar beneden wierp grepen de douaniers in. Toen de mannen trachtten te ontsnap pen openden de douanebeambten het vuur, dat door de smokkelaars werd be antwoord. Na enkele minuten gaf een smokkelaar, die nog in een der auto's zat, zich over. De inzittenden van een tweede auto wisten te ontsnappen. De smokke laars die in de derde auto zaten vluchtten over de loopplank van de „Parkhaven". Zij werden gevonden in de hut van de derde machinst, een 33-jarige Spanjaard. Een vierde bleek zich in een kast te heb ben verstopt (UPI). De Amsterdamse brandweer heeft in de afgelopen nacht met zeven stialen een felle brand in een houten noodschool aan de Fraunhoferstraat in het oostelijk stads deel bestreden. De noodschool, die vóór de oorlog is gebouwd en een dependance is van de christelijk-nationale school aan de Hogeweg, brandde in een half uur tijds tot de grond toe af. De hitte van de hoog oplaaiende vlammen was zo groot, dat de verf van de huizen aan de overzijde van de straat en van de op de rijbaan geparkeerde auto's schroeide, terwijl ook tientallen ruiten sprongen. Het door de brand verwoeste gebouw had vier lokalen. Er kregen 144 kinderen les. Het was eigendom van de gemeente Amsterdam. Het eerste visserijonderzoek door de treiler „Willem Beukelszoon" van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek dat met behulp van kikvorsmannen op de Noordzee ter hoogte van IJmuiden is ver richt, heeft naar het oordeel van de bio loog drs. M. Roesingh, de verwachtingen verre overtroffen. Dinsdagavond om zeven uur keerde de trawler in IJmuiden terug om de vier kikvorsmannen van de onder- waterjagersclub uit Amsterdam aan land te brengen. De trawler viste op 12 mijl ten Noordwesten van IJmuiden op zandspie- ring, schol, wijting, tong en poon. De diep te van de zee is daar 18 a 20 meter. Tij dens stil water tussen eb en vloed daal den de kikvorsmannen gistermorgen voor de eerste keer ter oriëntatie naar de zee bodem af om de temperatuur van het zeewater aan de oppervlakte en op de zeebodem op te nemen. Deze temperatu ren bleken vrijwel gelijk te zijn. Het ho rizontale zicht op de bodem was zeer goed: van drie tot zes meter. Nadat eni ge oriënterende duiken waren gemaakt terwijl de treiler stil lag, werden proeven Het gebruikmaken van de diensten van kikvorsmannen bij het visserijonderzoek is niet nieuw. In Engeland heeft men er lang geleden al een proef mee genomen. Het initiatief is niet uitgegaan van het Rijksinstituut voor de Visserij te IJmui den, maar van de kikvorsmannen, die in feite en in de eerste plaats meer bekend heid aan deze sport willen geven. Zandvoort Dinsdagmiddag is de achtjarige Erik Poets in Zandvoort in het Richebad aldaar verdronken. Om ongeveer vier uur werd het levenloze lichaam op de bodem van het diepe bad aangetroffen. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, mis lukten. De jongen had kort tevoren in het ondiepe gedeelte zwemles gehad Aange nomen wordt dat de jongen daarna langs het diepe bad heeft gelopen en is uitge gleden. Omstanders hebben vermoedelijk gedacht dat hij het bad indook en verder geen aandacht aan de jongen geschonken. Emmercompascuum De echtgenote van een tandarts uit Em mercompascuum, mevrouw Iegman-King- ma, is verdronken in het natuurbad al daar. Met haar twee kinderen en enige buurkinderen had zij de hele middag in het bad doorgebracht. Om vijf uur werd zij voor het laatst in het water gezien. Kort daarop werd zij vermist. Duikers hebben naar naar gezocht en de politie begon di rect te dreggen. De gehele nacht is men hiermee doorgegaan. Pas in de vroege ochtend werd het stoffelijk overschot ge vonden. Men neemt aan dat mevrouw leg man in het water plotseling onwel is ge worden. Zij was een uitstekend zwemster. Noordwijkerhout In de Zanderij te Noordwijkerhout is het negenjarige jongetje Joseph Warmerdam verdronken. Harlingen Bij de Noordzeedijk te Harlingen heeft men het stoffelijk overschot gevonden van de 58-jarige handelaar A. van Noord uit Hengelo. De heer v. Noord, die weduwnaar was, ging vaak in Friesland vissen. Ver moed wordt, dat hij tijdens het vissen op het wad op het talud van de dijk is uitge gleden en met het hoofd op de bazaltkeien is gevallen. Hij moet bewusteloos zijn blij ven liggen en toen bij opkomend tij zijn verdronken. Tegelen Bij het zwemmen in de Maas in Tegelen is de zeventienjarige G. Hendrikse uit Ven- lo verdronken. In Sneek is een roofoverval gepleegd op de 43-jarige mej. M. C. T. die alleen in een luxe woonark, gelegen in de Woudvaart, woont. De dader was de Woudvaart over gezwommen en drong in adamskostuum de slaapkamer van mej. T. binnen. Hij greep haar bij de keel en eiste geld. Mej. T., die natuurlijk hevig geschrokken was, toen zij een kletsnatte, naakte man voor haar bed zag staan, begon luidkeels om hulp te roe pen. Hierdoor werd de overvaller afge schrikt en hij verdween langs dezelfde weg als hij gekomen was: door een raam, waarvan hij het horretje verwijderd had Hoewel mej. T. maar een vaag signale ment kon opgeven, gelukte het de gemeen tepolitie toch spoedig de overvaller te ar resteren. Hij bleek de 23-jarige S. W. L. K. te zijn, stoker-olieman bij de Koninklijke Marine, die even verder dan mei. T. even eens in een woonark woont. Hij bekende tegenover de politie dat hij geld had wil len hebben en zich eerst door een paar glazen bier moed had ingedronken. Hij verkeerde namelijk in financiële moeilijk heden. Zijn vrouw was met haar kind met vakantie en haar afwezigheid leek K. gunstig te zijn om zijn plan uit te voe ren. Hij meende echter dat mej. T. niet thuis was en schrok zelf ook, toen hij. ont dekte dat zij in bed lag. genomen met het voortslepen van de kik vorsmannen aan een lijn onder water. Ook deze proeven werden een succes. In de middag ging daarna het trawlnet over boord en begon de Willem Beukelszoon met de visserij. Het net werd, met het oog op de veiligheid van de kikvorsman nen, met een snelheid van twee mijl per uur normaal 4l/s mijl voortgetrok ken. Langs de sleeplijnen van het vissen de schip naar 't trawlnet lieten twee kik vorsmannen zich daarna naar 18 meter diepte zakken. „Wat wij daar zagen," aldus vertelde een van hen. „was verrassend. Terwijl wij ons aan de bovenkant van het net vast hielden en ons zo heten voorttrekken, za gen we de visborden en de onderkant van het net over de zeebodem schuiven. De gedragingen van de vis voor het net wa ren goed te observeren. Het bleek dat de platvis op een afstand van ongeveer 20 cm. voor het net werd opgeschrikt van de zeebodem, iets omhoog zwom en daarna voor het net bleef uitzwemmen. Na enkele tientallen seconden gaven de vissen de strijd op en verdwenen in het net. Enige scholen zandspiering bleven even eens voor het net uitzwemmen, maar bij een grotere snelheid van de treiler waren deze ongetwijfeld ook verschalkt." De kikvorsmannen konden ook waarnemen hoe kleine vissen via de mazen van het net ontsnapten. Voorts constateerden zij dat veel vis uit het net ontsnapt wanneer de treiler het net van de zeebodem aan boord trekt. Zij schatten het verlies op 20 pet. van de vangst. De vis die door de biologen gemerkt werd in dit geval werd wijting geno men bleek weer goed weg te zwem men wanneer ze met een emmer op gro tere diepte in de zee was teruggebracht. „Verdere plannen voor de onderwaterob servatie bij het visserijonderzoek zijn er nog niet," aldus drs Roessinsh, ..De proef is geslaagd en vele punten zijn gevonden voor een nadere bestudering. Op eerste kerstdag van het vorige jaar is het te Urk tot ernstige ongeregeldhe den gekomen, zodat de politie zich ge noodzaakt zag waarschuwingsschoten te lossen. Tegen de zes belhamels, die zich thans voor de rechtbank te Zwolle voor hun daden moesten verantwoorden, wer den forse straffen geëist. De veroorzaker van de rel was een 16-jarige timmer man, die zich op kerstavond met enkele vrienden in het clubgebouw van zijn voet balvereniging aan sterkedrank te buiten was gegaan. Zijn kornuiten brachten hem omstreeks negen uur naar huis. Bij de Petrakerk, waar juist een dienst werd gehouden, maakte de jongen zoveel la waai, dat een wachmteester der rijkspo litie hem verzocht stil te zijn en naar huis te gaan. De jongen weigerde aan het verzoek te voldoen, waarop de wacht meester hem mee naar het bureau wilde nemen. De jongen verzette zich hevig en riep zijn kameraden te hulp. Er ontstond een volksoploop, waarbij over en weer enkele rake klappen werden uitgedeeld. De twee wachtmeesters werden door de opdringende menige met de rug tegen een hek gedrukt, zodat zij zich nauwelijks meer konden bewegen. Pas nadat waar schuwingsschoten waren gelost, konden de politiemannen hun arrestant naar het bureau brengen. De officier noemde het optreden jegens de politie, die het in Urk toch al niet ge makkelijk heeft, ergerlijk. Uit vrees voor wraakneming durven vele goedwillenden geen verklaringen af te leggen over het optreden van de zes jongelui. Hij eiste tegen de timmerman zes maanden voor waardelijke tuchthuisstraf en een boete van dertig gulden, tegen een 17-jarige visser en een 16-jarige landarbeider zes maanden voorwaardelijk en tegen een 19- jarige monteur, een 21-jarige timmerman en een 19-jarige landarbeider zes weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De verdediger vroeg zich af of het wel billijk is, de jongens „voor heel Urk" te straffen. Dit leek hem onrechtvaardig, omdat de jongelui min of meer het slacht offer zijn geworden van het tekort aan ontzag voor de politie bij de ouderen. De officier merkte op, dat hier niet „heel Urk" terechtstaat, maar enkele jongelui, die zich hebben misdragen. Uitspraak over veertien dagen. De minister van Landbouw en Visserij laat nagaan, van welke omvang de schade aan de visstand is geweest en in welke mate herstel langs natuurlijke weg plaats vindt. Zodra het resultaat van dit onder zoek bekend is, zal hij overwegen of, en zo ja, welke, maatregelen *er genomen moeten worden om de gevolgen van de schade zo gering mogelijk te doen zijn. Van enige schade aan landbouw, tuinbouw en veeteelt is niet gebleken. De ministers van Verkeer en Waterstaat, en Landbouw en Visserij hebben dit ant woord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A. Tweede-Kamerlid dr. W. H. Ver- mooten over de vergiftiging van de Zuid hollandse binnenwateren. Het zelfreinigend vermoge., van de Hol landse IJsel is in het algemeen niet vol doende groot om verontreiniging van de rivier, vooral veroorzaakt door de stad Gouda, in bevredigende mate op te hef fen. Dit heeft herhaaldelijk aanleiding gegeven tot vissterfte, ten gevolge van zuur stofgebrek. Deze vissterfte is echter steeds van lokale betekenis geweest. In dit jaar is echter enkele malen nabij Gouderak stervende vis waargenomen, terwijl bij onderzoek voldoende zuurstof in het water aanwezig bleek te zijn, de verschijnselen wezen op vergiftiging zonder dat direct een bepaalde oorzaak was aan te wijzen. Overigens trad de vissterfte ook in deze gevallen lokaal op. De minister van Verkeer en Waterstaat, overtuigd van het belang van een spoe dige totstandkoming van een wet op de waterverontreiniging, doet opmerken, dat zulk een wet niet de zekerheid kan bieden, dat vergiftiging van het water als thans is voorgekomen niet zou kunnen optreden. Naar zijn oordeel is men zich nog onvol doende bewust van de zeer grote zorgvul digheid die betracht dient te worden in het omgaan met moderne giftige stoffen, zoals ook elders kan worden geconsta teerd. Over het ontwerp van wet op de water verontreiniging is nog overleg gaande, in het bijzonder met betrekking tot de finan ciële aspecten. Een spoedige indiening zal zoveel mogelijk worden bevorderd. LONDEN (UPI) Een amateur-violist heeft achtduizend honderd negentig pond meer dan tachtigduizend gulden be taald voor een Stradivarius. De riegenenveertigjarige James Reno, een handelaar in muziekinstrumenten uit Man chester, chreef een cheque van 8.190 pond in de veilingzaal van Christies. Dat was meer dan twee keer zoveel als in een con currerende veilingzaal van Sotheby's waar verleden jaar 3.400 betaald werd voor een instrument van de achttiende-eeuwse vioolbouwer. Reno zei, dat hij van plan is de winnaar van 'n muziekconcours, dat hij zal organi seren, toe te staan de kostbare Stradiva rius te bespelen tot aan het volgende con cours. De Stradivarius, die een recordbedrag op bracht, behoorde aan de Duitse dia mant-handelaar Kahl uit Genève. De rijkspolitie te Edam heeft H. van D. uit Oudendijk gearresteerd, die heeft be kend de spenen te hebben afgesneden van twee koeien van de heer S. Doets te Edam. Van D. is enige tijd bij de heer Doets in dienst geweest. Hij meende nog recht te hebben op 200 gulden. Uit wraak heeft hij het vee van zijn vroegere werkgever mis handeld. De Edamse politie heeft voorts proces verbaal opgemaakt tegen C. K. uit Schardam, die bekend heeft Van D. tot deze schandelijke dierenmishandeling te hebben aangezet. SPOLETO (Reuter) De beroemde jazz-trompettist Louis Armstrong is dins dag wegens longontsteking in een zieken huis in Spoleto negentig km. ten noorden van Rome, opgenomen. Armstrong zou dinsdag in de festival club optreden, welk optreden door de Ame rikaanse C.B.S.-televisie zou worden uit gezonden. Armstrong werd naar 't zieken huis overgebracht en onder behandeling gesteld van een specialist uit Perugia. Vanmorgen is mr. J. A. Snijders in het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Haarlem door de directeur-gene raal voor de Arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. M3nsholt, geïnstalleerd als hoofd inspecteur-directeur van de Arbeidsvoor ziening in Noordholland. Zoals wij reeds eerder berichtten volgt mr. Snijders in deze functie de heer J. C. Corvcr uit Heemstede op, die onlangs is benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Mr. Snijders was voorheen hoofdinspec teur-directeur van de Arbeidsvoorziening in Utrecht. Twee vissers in een schommelend bootje, een net, en een ondergaande zon achter de wolken, tezamen vormt het een stemmingsbeeld, zoals men dat vaak aan onze Nederlandse kust kan zien. De rechtbank te Amsterdam heeft de Alvion Steamship Corporation te Londen een vordering van een half miljoen gulden op de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam ontzegd en de Engelse rederij, eiseres in dit civiele pro ces, veroordeeld in de proceskosten. Voor de Engelse rederij trad mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom en voor de N.D.S.M. mr. M. J. C. M. Kappeyne van de Coppello op. Het geschil tussen partijen was gerezen naar aanleiding van twee schepen, het m.s. „Alkor" en het m.s. „Alkaid", die dooi de N.D.S.M. in 1953 aan de Alvion zijn afgeleverd. Aanvankelijk was voor de bouw van deze schepen in Engeland staal besteld, maar door de steeds moeilij kei- wordende staalpositie in Engeland werd daarvoor geen exportvergunning verkre gen. Partijen sloten daarop een aanvullen de overeenkomst af, waarin werd bepaald dat zo snel mogelijk Belgisch staal zou worden gekocht. Dit staal was aanzienlijk duurder. Alvion ging er mee akkoord bijna een miljoen gulden extra te betalen. Later slaagde de N.D.S.M. er toch nog in bij de Hoogovens tegen een voordeliger prijs een deel van het staal te verkrijgen. Deze kwestie was al eerder in Londen aan een arbitrage onderworpen, doch de arbiters van beide partijen konden niet tot overeenstemming komen. (Van onze Haagse redacteur) Bij het begin van de vanmorgen in Den Haag gehouden vergadering van het bestuur van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de lieer 11. D. Lou- wes, woorden van medeleven gesproken tot de door de langdurige droogte ge troffen boeren. Het is moeilijk de schade bij benadering te schatten gezien het gecompliceerde karakter van de agrari sche produktie, zo zei de heer Louwes. Bovendien heeft de ervaring geleerd dat aan het einde van het seizoen nog wel eens een compensatie wordt gevon den in de vorm van hogere prijzen en achteraf toch nog meevallende opbreng sten. Vervolgens gaf de heer Louwes een over zicht van de ontwikkeling van het land bouwbeleid in de laatste halve eeuw, bij wijze van introductie van de beraadsla gingen over het S.E.R.-advies waarbij hij vooral wees op de betrekkelijkheid van elk agrarisch beleid. Hij deed dit echter met meer nadruk omdat temidden van al de geleerdheid scherpzinnigheid en soms wijs heid, waarbij raden en deskundigen zich buigen over onze landbouwpolitiek, enkele elementen naar zijn mening toch over het hoofd worden gezien. Dat is in de eerste plaats het ontstellend perspectief van de voeding van onze wereldbevolking in verband met haar oversnelle toeneming of zoals Koningin Juliana eens heeft gezegd: „In deze wereld verliest de boer de strijd tegen de arts". Het zal wel eens kunnen zijn dat de verschrikkelijke gevolgen van die verloren strijd in de wereld spoedig openbaar worden en dat onze zo talrijke bevolking geconfronteerd wordt met die gevolgen. De vanzelfsprekende tijd van overvloed van landbouwprodukten in deze wereld zou wel eens zeer snel voorbij kunnen zijn, waardoor de wereld als geheel en ook ons volk worden geplaatst tegenover een we reldvoedseltekort. Vergeleken met die problematiek zijn de vraagstukken in liet kader van de Neder landse economie maar probleempjes, aldus de heer Louwes. Wat het landbouwprijs- beleid betreft meende hij dat de in 1956 met minister Mansholt overeengekomen punten nog steeds het uitgangspunt dienen te zijn voor een gezonde landbouwpolitiek. De heer Louwes besloot: „Ons land- bouwbele'd moet er vooral van uitgaan, de boer en de tuinder in staat te stellen hun werk goed te doen door voorlichting, onderwijs en een redelijke maatschappe lijke welstand. Voor de ondernemers houdt dit ook in redelijke kansen voor hen die sociaal en economisch verantwoord wer- Mr.. Jan Anthony Snijders werd in 1906 in Rijswijk (Z.H.) geboren. Na in de hoofd stad een lyceum te hebben doorlopen stu deerde hij rechten aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. In 1932 werd hij benoemd tot attaché-honoraire aan het Nederlands consulaat-generaal in Parijs. In 1933 trad hij als rijkscontroleur in dienst van het ministerie van Sociale Za ken. Na diverse functies bij de rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling en de rijkscontroledienst te hebben bekleed, volgde in 1941 zijn benoe ming tot adjunct-directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau in Groningen. In 1942 werd mr. Snijders directeur van dit bu reau. Kort daarop kreeg hij als zodanig zijn ontslag en dook hij onder. Na de be vrijding nam hij de leiding van het G.A.B. in Groningen weer op zich.In 1946 werd hij benoemd tot directeur van het G.A.B. in Utrecht en in 1953 tot hoofdinspecteur-di recteur van het districts-arbeidsbureau in Utrecht. Het jaar daarop volgde zijn be noeming tot hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Utrecht. ken. hun financiële zelfstandigheid te be houden, voor de arbeiders tenvolle de sta tus van geschoolde kracht met de daar mee verbonden maatschappelijke achting te bereiken". Mr. Snijders, die op het ogenblik in Drie bergen woont is lid van de Reclasserings- raad Utrecht en voorzitter van de afdeling Utrecht van „Pro Juventute". Voorts heeft hij zitting in het bestuur van de Kamer kring van de C.H.U. en is hij president kerkvoogd van de Hervormde gemeente in Driebergen-Rijsenburg. Van de Vereni ging voor Christelijk Hoger en Middelbaar Onderwijs te Zeist is hij president curator. Sedert 1958 maakt mr. Snijders deel uit van de gemeenteraad van Driebergen-Rij senburg. De 25-jarige ongehuwde W. Berends uit Wapse is dinsdagavond in Vledder het slachtoffer geworden van een verkeerson geval. dat tevens een einde maakte aan een demonstratierit met een gloednieuwe personenauto. Een dealer uit Meppel was met de wagen naar Vledder gekomen, waar de 65-jarige veehouder J. W. achter het stuur plaats nam. Toen deze met een vaart van 80 km. een bocht wilde nemen, raakte hij de macht over het stuur kwijt. Nadat een verkeersbord was geramd, reed hij in op vier wielrijders, de 25-jarige W. Berends, de 24-jarige H. Hulshof, de 25-ja- rige H. Koning en de 25-jarige W. van der Weij, allen uit Wapse. De -heer Berends was vrijwel op slag dood. De anderen kregen geen ernstige verwondingen. De auto reed nog door, raakte een boom en vloog ten slotte tegen een muur. Het geheel voltrok zich over een afstand van zestig meter. De nieuwe auto werd zwaar beschadigd. De bestuur der had wel een rijbewijs maar had in geen jaren autogereden. De 55-jarige W. J. Kwekkeboom uit Am sterdam. die met vakantie in Hengelo ver toefde, is tijdens een motorrit van Boeke- lo naar Hengelo in het dorp Bekkum ver ongelukt. Toen hij een voorrangsweg wil de oversteken werd hij aangereden door een auto. K. werd bij de botsing op slag gedood. Zijn duo-passagiere, de 51-jarige mevrouw E. N.-K., bij wie hij in Hengelo logeerde, werd ernstig gewond. Haar echt genoot bereed met een zoontje een twee de motor, doch hij kon tijdig stoppen. Het uit vijf personen bestaande gezin Wollcndorf uit Kerkrade is op de rijks weg Zaltbommel-Hedel, dooi- toeschieten de automobilisten uit de wrakstukken van een kleine personenauto gehaald, nadat het wagentje door een grote vrachtauto van achteren was aangereden. Op weg naar een ziekenhuis te 's Hertogenbosch overleed het achtjarige zoontje Frans. Het ongeluk gebeurde nabij het dorpje Bruchem, waar de kleine wagen plotse ling stopte, waarschijnlijk wegens benzi negebrek. Een zware truck met oplegger botste met volle snelheid van achteren te gen het autootje. De trailer reed vervol gens een sloot in. De bestuurder is met een zenuwschok naar een ziekenhuis in 's Hertogenbosch gebracht. Voor het le ven van nog twee leden uit het gezin W. wordt gevreesd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9