Stxjfl Huren met 20 pet en melkprijs met 4 cent per liter omhoog HET WEER Looncompensatie van 2,5 pet en hogere kinderbijslag B.EVLW. Isetta UNO-aanbeveling voor Oost- Nieuw-Guinea verschenen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kassem gelast de communisten hun wapens in te leveren Vb REGERING STELT VOOR PER 1 JANUARI: Communistische critiek op amnestie voor uitgeweken opstandelingen J. J. VAN KOOTEN Eindelijk regen! Europese landbouw lijdt ernstig onder droogte VAN DEN TOORN'S Njfl VRUCHTEN W LIMONADE Veranderlijk Loonpolitiek Begrotingstekort 325 miljoen lager Zuid-Afrika belet kleurling in Oslo te gaan studeren Verdacht van contact met subversieve elementen PLATO - PRISMA - PONTIAC STUURMAH C0HFN A mfibie-helikopter Tocht over de Maas Het woord is aan Indonesische premier ziet van bezoek aan Moskou af Storing telefoon In de krant van heden: A ustralië moet niet te snel ontsluiten Rijksweg was ruim twee uren versperd Olietankwagen kantelde na botsing éee MORRIS ibefore you Ihtij! gajlOMW 73e JAARGANG No 292 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 26 JUNI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 140 ^Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, •fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hartelijk en langdurig toegejuicht door de bevolking, studenten en reü nisten, is Koningin Juliana gistermid dag in Groningen aangekomen voor het bijwonen van een deel der lustrum plechtigheden van onze noordelijkste universiteit. Hier ziet men Hare Ma jesteit, na de inspectie van de ere wacht van Vrijwillige Flankeurs, in gesprek met de commandant van dit studentenweerbaarheidskorps, luite nant J. D. Reddingius van de studenten vereniging „Tyr" vóór het Akademie- gebouw, waar zij de lunch gebruikte. In de senaatskamer spraken vijf hoog leraren daarna over het leven en wer ken aan de Groningse Alma Mater. Des avonds woonde de Landsvrouwe in de Stadsschouwburg een voorstel ling bij van het toneelstuk „Poof' van Armand Salacroux, opgevoerd door het Groninger Studententoneelgeschap. Een onweerszone trekt op het ogenblik over Nedei-land en veroorzaakte tegen de middag veel regen. De regenval is wissel vallig. Vanochtend trok de storing over België en veroorzaakte daar een onafge broken periode van regen en onweer van vier tot vijf uur. Het is de vraag of door deze onweers zone nu de weg is vrijgekomen voor de oceaan-depressies. Herstel van het hoge drukgebied blijft na het passeren van de buien mogelijk. LONDEN (Reuter-UPI) De zon blijft over het Europese vasteland schijnen. Tegenover de vreugde der vakantiegan gers staat echter de bezorgdheid van plaatselijke autoriteiten en boeren in vele gebieden die zich als gevolg van de droog te voor een crisistoestand geplaatst zien. Een uitzondering vormt Spanje waar stort regens in de afgelopen twee weken scha de aan de gewassen hebben toegebracht. In Noorwegen is de droogte ernstig. Er zijn strenge bepalingen voor het be sproeien van de tuinen. Bij Oesterdalen brandden 200 hectare bos af. Vier kam peerders die ondanks de voortdurend door pers en radio gegeven waarschuwingen op de bosgrond buiten Oslo een vuurtje had den gemaakt om koffie te brouwen, kre gen bekeuringen en werden veroordeeld tot een boete van 250 gulden ieder. In Zweden worden de gewassen door de droogte bedreigd. Op sommige plaatsen zijn zij door nachtvorst vernietigd. Vele Deense steden zijn tot rantsoenering van water overgegaan. De melkproduktie in België is in de afgelopen twee maanden twintig percent minder dan vorig jaar. Het weerkundig instituut van Ukkel heeft een voortduring van de droogte voorspeld. In de Ardennen, heerst een nijpend tekort aan water. Brandweerlieden hebben op verscheidene plaatsen in tankauto's water aangevoerd om de drinkpoelen voor het wild te vullen. In Noord-Duitsland zijn opnieuw bos- en heidebranden uitgebroken. Er blijft een tekort aan water heersen, maar nog niet in de grote steden. Advertentie AGENT VOOR HAARLEM: W. STAPHORST, JANSSTRAAT 53 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht plaatselijk een bui of onweer. Morgen van het westen uit opkomende regen. Zwakke tot matige wind, draai end naar zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De regering heeft vandaag bij de Tweede Kamer de nota ingediend over het door haar in de naaste toekomst te volgen sociaal-econo mische beleid. In deze nota, die de Kamer in de regeringsverklaring van 26 mei was toegezegd, worden de volgende voorstellen gedaan: 1. Een huurverhoging van 20 percent per 1 januari 1960 (zonder blok kering), met uitzondering van de huren voor bepaalde groepen woningen van vóór 1918; 2. Afschaffing van de consumentensubsidie op melk per 1 januari 1960, waardoor de prijs van melk en karnemelk met vier cent per liter zal stijgen; 3. Verlenging met een jaar van de verhoging van de Vennootschaps belasting, de vermogensbelasting, het bijzondere invoerrecht op benzine en van enkele tarieven van de omzetbelasting; 4. Het ongedaan maken van de in 1955 ingevoerde verlaging van de grondbelasting; 5. Verlaging van de jaarlijkse bijdragen voor woningwetbouwwo- ningen van gemiddeld ƒ350.tot 250. 6. Verlaging van de premie voor particuliere woningbouw van ge middeld 5.000.tot voorlopig 3.500. Met het oog op de onvermijdelijke stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van deze maatregelen onder meer zal de opbrengst van de personele belasting met 8 miljoen stijgen als gevolg van de verhoging der huurwaarde acht de regering een compensatieregeling gewenst, die het volgende inhoudt: 1. Een bijslag van 2.5 percent op het basisloon zonder maximum met een minimum van 4 per week voor de eerste, 3.75 voor de tweede en derde en ƒ3.50 voor de vierde en vijfde gemeenteklasse. 2. Verhoging van de kinderbijslagen met vier cent per dag voor het eerste, tweede en derde kind en met vijf cent voor elk volgend kind. Hiervan gaat twee cent reeds in per 1 oktober 1959. 3. Aanpassing van het A.O.W.-pensioen, de weduwen —en wezenvoorzieningen, de ongevallen- en andere uitkeringen, waaronder die op grond van de wet buitenge woon pensioen 1940-'45. 4. Verhoging met 100 percent van de invaliditeilsuitkeringen en van de toeslag voor gehuwden met ƒ5 per week. Voorts acht de regering een vermindering van de belastingdruk voor ongehuwden in 1960 noodzakelijk en mogelijk. In de nota zegt de regering het gewenst te achten, dat in het georganiseerde be drijfsleven de werkgevers en werknemers onmiddéllijk na de behandeling van de nota in de Tweede Kamer het overleg openen voor de mogelijkheden van een verbetering van lonen en andere arbeids voorwaarden. Teneinde te verhinderen, dat het al te lang zal duren voordat ge differentieerde verbeteringen mogen wor den toegepast, acht de regering het rede lijk dat in elk geval ongeacht de afloop van de desbetreffende collectieve arbeids overeenkomsten vóór 1 juli 1960 tot deze verbeteringen zal mogen worden be sloten. De regering, aldus de nota, streeft een vrijere loonvorming na op grond van de daaraan verbonden economische voorde len. Daarom moet de eis worden gesteld, dat een gedifferentieerde loonontwikke- is afgestemd op de produktiviteitsontwik- keling en niet mag leiden tot prijsstijgin gen. Ook zal alleen tot een verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in een bepaalde bedrijfstak mogen worden overgegaan indien de te treffen compen satiemaatregelen niet tot prijsverhoging aanleiding geven. Overigens acht de rege ring naast de invoering van meer differen tiatie ook het behoud van een zekere coör dinatie in de lonen gewenst. Ter voorko ming van onevenwichtige loonverhoudin- gen en ter bevordering van de bezitsvor ming denkt de regering bij verder gaande differentiatie per onderneming in het bij zonder aan winstdelingsregelingen en ge premieerde spaarregelingen Over de loon vorming voor het overheidspersoneel zal de regering overleg voeren in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Deze loonpolitiek zal de algemene ontwikkeling in de loonvorming tot richtsnoer moeten nemen, evenals in andere sectoren van het maatschappelijk leven, waar de gewone maatstaven van produktiviteit en rentabilitièit niet kun nen worden gehanteerd. De regering deelt in rie nota mede, dat de maatregelen op het gebied van de wo ningbouw, de melksubsidie en de belas tingmaatregelen het tekort op de rijksbe groting 1960 met 325.5 miljoen gulden zul len verminderen. Deze vermindering wordt noodzakelijk geacht omdat een beroep door de overheid op de kapitaalmarkt met het oog op de behoeften van het bedrijfs leven en op de woningbouw zoveel mo gelijk moet worden beperkt. Over de ontwikkeling van het algemene loonpeil merkt de nota op. dat naar het zich laat aanzien de stijging daarvan to taal enigszins zal uitgaan boven de toe neming van de arbeidsproduktiviteit. Dit kan, gezien de wenselijkheid voor het vraagstuk van de subsidies een oplossing te vinden, aanvaardbaar worden geacht. Het. beginsel, dat over een langere perio de de verbetering in lonen en andere ar beidsvoorwaarden in overeenstemming moet blijven met de produktiviteitsont- wikkeling, blijft hierdoor onaangetast. Over de economische ontwikkeling in de toekomst wordt voorts gezegd, dat het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans door de ontwikkeling in de besteding en de lonen verder zal wor den aangetast en voor 1960 reeds zal lig gen beneden de meest wenselijk geachte grens. De werkloosheid zal, naar wordt ver wacht, dalen tot beneden twee percent van de beroepsbevolking. Voor bepaalde sectoren van het bedrijfsleven bestaat al spanning op de arbeidsmarkt en verdere spanning moet worden verwacht. „Alles bijeengenomen dwingt de huidige toestand tot grote waakzaamheid, opdat niet opnieuw een verstoring van het even wicht tussen middelen en bestedingen ontstaat", aldus de regeringsnota. (Men zie ook pagina 17). KAAPSTAD (UPI) De Zuidafrikaan- se regering heeft het paspoort ingetrok ken van de niet-blanke student Hans Beu- kes, die een beurs voor drie jaar studie in de economie aan de universiteit van Os lo had gekregen. De student ontving het bericht dat zijn paspoort was ingetrokken 48 uur voor zijn vertrek uit Port Elisabeth. De reden is dat Beukes contact zou hebben gehad met per sonen die worden verdacht van „subversie ve activiteit". Hij zou de overtocht maken als werkend passagier aan boord van het Noorse vrachtschip „Templar". Beukes werd naar een politiebureau gebracht, waar men zijn bagage doorzocht en par ticuliere correspondentie las en hem ver telde dat hij niet mocht vertrekken. Ver geefs verzocht hij om een onderhoud met de minister van Binnenlandse Zaken Nau- de. Beukes heeft verklaard nooit enige po litieke activiteit te hebben bedreven. De enige organisatie waarvan hij lid was is een rugbyclub. Studenten hebben donderdag voor het parlementsgebouw in Kaapstad gedemon streerd tegen het besluit van minister Naude. De Noorse consul-generaal in Kaapstad, Blich, heeft medegedeeld dat de beurs beschikbaar blijft voor een an dere niet-blanke student. Beukes was ech ter de meest geschikte kandidaat. De voorzitter van de Noorse studentenvereni ging Tore Lund, heeft de regering ver zocht de consul-generaal in Kaapstad op te dragen de kwestie met de Zuidafrikaan- se autoriteiten te bespreken. Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 HORLOGERt In België zijn demonstraties gegeven met de Sikorski S 62, een amfibie- helikopter, die buitengewoon ge schikt is voor het redden van drenke lingen. Het toestel kan op bijna iedere „ondergrond" landen. Bij de grote militaire oefening „Panta R.hei" die langs de Maas in Limburg is gehouden, werden 11.000 man en 2000 voertuigen over de rivier gezet. Hier vaart een batterij veldartillerie per ponton over de Maas bij Well. Gustav Lebon In onze dagen kan een economische strijd de overwinnaar verrijken; een militaire strijd ruïneert ook hém. BEIROET (Reuter/üPI/AFP) Pre mier Kassem van Irak heeft het „natio naal verzet", een communistische orga nisatie, bevel gegeven zijn wapens in te leveren, en de opslagplaatsen heeft hij on der bewaking gesteld. In antwoord op de ze manoeuvre, kennelijk bedoeld om de communisten in Irak te ontwapenen, heeft de communistische partij alarm geslagen en zijn leden en aanhangers gewaar schuwd voor een tijd van zware druk. De veiligheidsdiensten in Irak hebben van de premier opdracht voor 14 juli, de DJAKARTA (Reuter/UPI) De Indone sische minister-president, Djuanda heeft afgezien van zijn voornemen, in juli een bezoek te brengen aan Rusland, zo verluidt uit doorgaans wei-ingelichte bron. Men voegde hieraan toe, dat Djuanda heeft be sloten in Djakarta te blijven met het oog op de huidige politieke crisis in Indonesië. Van de officiële woordvoerder der regering kon geen onmiddellijke bevestiging worden verkregen. Diuanda heeft verklaard dat het kabinet onmiddellijk na de terugkeer van presi dent Sukarno met het staatshoofd van ge dachten zal wisselen over de drie kabinets voorstellen ter oplossing van de crisis, die naar Sukarno zijn gezonden. De minister van Voorlichting, Sudibjo, die de voorstel len aan Sukarno had overgebracht, heeft verslag uitgebracht aan Djuanda. Door een reparatie aan onze telefoon automaat zal Haarlems Dagblad/Op rechte Haarlemsche Courant hedenmid dag tussen 5 en 6 uur telefonisch niet bereikbaar zijn. Dit geldt voor alle af- deiingen, dus zowel redactie, als adver tentie-afdeling. bezorging, administra tie en drukkerij. DE DIRECTIE Advertentie 300 cc (3-wieler) met motorrijbewijs 3295— HOUTPLEIN 13-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 pag. «vtmt n, prijzen, huren1, 17 \Veerrapponen 1, 2 Economisch nieuws 2 Van Dag tot Dag 3 Dorp -met vier burgemeesters 3 Op de Praatstoel3 Examens 5, 7 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Beurs 9 Op en om het Binnenhof 11 Feuilleton 13 Agenda 13 Uitgaan in Haarlem 13 Sport 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S NEW YORK, (Reuter) Een UNO- afvaardiging van vier man heeft aanbe volen dat Australië „langzaam opschiet" bij het uitbreiden van zijn bestuursin- vloed over bepaalde delen van het be- heergebied Nieuw-Guinea die tot nu toe weinig of geen contact met de buiten wereld hebben gehad. In een rapport aan de beheerschapsraad wordt gezegd dat de ontwikkeling en het gezonde bestuur over gebieden die reeds onder gezag zijn ge plaatst, op geen enkele manier schade mogen lijden door het openenen van nieuwe gebieden. De afvaardiging die dit jaar vier we ken op Nieuw-Guinea doorbracht, heeft in het bijzonder aandacht besteed aan de uitbreiding en de bevestiging van het ge zag van het bestuur. Het Australische bestuur mag geen hoop bij de bevolking wekken door zich te vroeg met nieuwe gebieden bezig te houden, zo zegt zij. De vorderingen die de lokale rege ringsraad sedert 1956 heeft gemaakt, worden in het rapport „opzienbarend" genoemd. Het rapport maakt verder melding van een ziekte die nieuw is voor de medische wetenschap in het Westen, namelijk Koe roe, die in een bepaald gedeelte voor komt. Van de zestienduizend mensen in het gebied lijdt naar schatting één pro cent aan deze ziekte, waaraan de patiënt binnen twaalf maanden overlijdt. In en kele gemeenschappen is in de afgelopen vijf jaar vijftig percent van de sterfgeval len veroorzaakt door koeroe. Geneesmid- dlen zijn er nog niet voox gevonden, even min middelen om de ziekte te voorkomen, aldus het rapport. Rijksweg 12, Utrecht—Den Haag is gis termiddag gedurende 2V2 uur volkomen versperd geweest, nadat zich in de ge meente Zwammerdam een ongeluk had voorgedaan. Uit de richting Utrecht kwam een 14-tons vrachtwagen. De wagen reed met een snelheid van ongeveer 60 km, toen plotseling de rechtervoorveer brak. De wagen zwenkte daarop naar rechts en botste tegen een onder een viadukt staan de 18-tons vrachtwagen uit Heerde. De onbestuurbaar geworden 14-tons wagen kantelde na de botsing dwars over de weg en schoof nog enkele meters door. De op de wagen bevestigde olietanks raak ten los, waardoor de olie over de weg stroomde. De 14-tons wagen werd volko men vernield. De aangereden auto werd zwaar beschadigd. Noch de chauffeur van de 14-tons wagen, noch de bestuurder van de aangereden wagen liepen letsel van enige betekenis op. Het verkeer werd ge durende 2V2 uur omgeleid over de afrit bij Bodegraven. dag waarop de Iraakse revolutie voor het eerst zal worden herdacht, alle commu nistische activiteit onmogelijk te maken, aldus meldt het te Cairo gevestigde semi- officiële „nieuwsagentschap voor het Na bije Oosten". De communistische partij heeft bekendgemaakt dat de nog beschik bare wapens onder zijn leden zullen wor den verdeeld, teneinde hen tot zelfverdedi ging in staat te stellen. Kassem heeft donderdagavond amnestie afgekondigd voor allen die zich hebben gemengd in conflicten die de veiligheid en de orde in de staat in gevaar hebben ge bracht. Voorwaarde voor de toepassing van de amnestie is dat de betrokkenen voor 1 juli naar hun woning terugkeren. „Imperialisten" verspreiden propagan da met het doel onrust te verwekken, al dus de door radio-Bagdad uitgezonden boodschap van Kassem. De amnestie be treft duizenden Koerden die na gevechten in Irak naar Syrië, Turkije en Perzië zijn uitgeweken en Irakezen die hebben deel genomen aan de mislukte opstand te Mo- soel. Het Iraakse communistische blad „It- tihad Al Sjaab" had andermaal krachtig geprotesteeerd tegen eerdere amnestie maatregelen van Kassem. Volgens het blad brengen die maatregelen de vei ligheid van de staat in gevaar. Van gezaghebbende diplomatieke zijde te Ankara is vernomen dat er in Irak 23 hoofdofficieren, die beschuldigd worden van communistische sympathieën, ge vangen genomen zijn. In Ankara aange komen reizigers uit Irak hebben meege deeld dat de sfeer in Bagdad geladen is. Sedert een week hebben zich daar ver scheidene incidenten voorgedaan tussen uiterst linkse betogers en voorstanders van handhaving van de oude tradities. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. TEL. 223596 STRAND- EN BADKLEDING Advertentie Kompiete uitrustingen voor de KOOPVAARDIJ Terlenka uniformen U nif orni-specialisten ZULSTR. 71 HAARLEM - TEL. 16963 Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1