Cats van Hamburg Frankrijk en Italië willen westelijk vooroverleg Amerikaans vliegtuig bij Milaan verongelukt èKODA 1959 HET WEER Het N.V.V. heeft geen goed woord over voor de regeringsnota j$ ^"MORRIS "éef'ore ijou êmj! Dameskapsalon Schoonheidssalon CITROEN J. J. VAN KOOTEN Niet ooi te juichen In de krant van heden: Droogteperiode voorbij Rome zou een stem in het kapittel moeten hebben Het woord is aan Alle 68 inzittenden om het leven gekomen Wees welkom regen Scholen van Little Rock open voor elke kleur Adenauer belooft spoed met uitkeringen aan joden Decentralisatie van hoger onderwijs in Rusland GARAGE VERBEEK Wisselend bewolkt Aan het strand Jonge Russische diplomaat vraagt Amerikaans asiel 73e JAARGANG No 293 ZATERDAG 27 JUNI 1959 304e JAARGANG No 141 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 jg jg |j li B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I i li I Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 9 I ff J| ff g I lil B lL Ji 1 Hl Ji iL J1 Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 XX V^L V^L X X XXX KJ XVX fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie BARTÈUSSTT HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 723596 STURKA SHORTS - PANTALONS Advertentie STOMEN STOPPEN VERVEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 pag. Commentaar op de regeringsnota 1 Vliegramp in Italië1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Beursoverzicht2 Taallaria 3 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Radio en Televisie4 Feuilleton4 Medische diensten 5 Vit secia en omgeving 5, 6, 12, IS Examens 6 Films 6, 7 Mensen in Amerika 7 Wekelijkse puzzel 7 Kerkelijk Leven 7 Filatelie 7 Ronde van Frankrijk 9 Erbij13 t.m. 16 Beurs IS Kerkdiensten IS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" (Van onze weerkundige medewerker) Juni 195.9 is de zonnigste maand van deze eeuw geworden met in De Bilt 280 uren zon. Het record had tot. dusver op naam van juni 1940 gestaan met 272 uren zon. Ook mei en juni samen zijn zolang er zonneschijnwaarnemingen in De Bilt zijn verricht (van 1899 af) nimmer zo zonnig geweest. Wat de neerslag betreft is er nog geen zekerheid want de mogelijkheid is nog aanwezig dat vóór juni van de kalender verdwijnt er nog wat regen valt. Mei en juni waren tot dusverre de d,roogste maanden sinds 1857. Maar nu het hoge- drukgebied boven Scandinavië de laatste dagen een veer heeft laten vallen, kon den via Frankrijk de onweer storing en naar het noorden opdringen. Zo kwam het vrijdag in ons land tot enkele on weersbuien. Volgens het K.N.M.I. liepen de hoeveel heden regen, die vrijdag zijn gevallen, van plaats tot plaats sterk uiteen. Op het vliegveld Deelen viel 1 mm., op andere was de regenval aanzienlijk. Het vlieg veld Woensdrecht had 23 mm. Meer dan 10 mm. viel ook in l.lmuiden (13 mm.), Advertentie FRANS HALSSTRAAT 23 Nieuw fel.no. 61971 Van onze Kadus Permanent zult u in uw vaeantie veel voldoening hebben. Diathermisché definitieve gezichtsontharing. Advertentie HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 ROME (AFP) Aan het einde van het bezoek van vijf dagen dat president De Gaulle op uitnodiging van president Gron- chi aan Italië heeft gebracht, is een ge meenschappelijk communiqué uitgegeven waarin onder meer wordt verklaard dat bij het overleg de nadruk is gelegd op het belang van een nauw betrokken zijn van Italië bij de bepaling der westelijke poli tiek voor Genève, ongeacht, de vorm die dit zal hebben. Frankrijk en Italië zijn van oordeel dat er voor de dertiende juli de datum van de hervatting van de mi nistersconferentie een bijeenkomst van de westelijken moet worden gehouden, met deelneming van de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. De samenwerking tussen de landen van West-Europa moet naar het oordeel van De Gaulle en Gronchi speciaal op poli tiek gebied worden uitgebreid. Een be langrijk terrein voor samenwerking wordt de hulp aan onvoldoende ontwikkelde lan den geacht. Deze kwestie wordt het groot ste internationale vraagstuk genoemd, aan de oplossing waarva nFrankrijk en Italië gezamenlijk willen bijdragen. Inayat Khan: Geld neemt de zorgen uit het leven weg en schept tegelijkertijd nieuwe. In september: De gisteren ingediende nota over het sociaal-economische beleid van de nieu we regering zal wel in weinig Nederland se huiskamers en kantoren met uitbundig enthousiasme zijn begroet. Ze bevat na melijk voor weinigen goed nieuws en voor velen slecht nieuws. Tot die weinigen be horen in de eerste plaats de invaliden, wier immers reeds lang veel te scha mele uitkeringen aanzienlijk zullen worden verhoogd (al zullen de ontvan gers van die uitkeringen ook daarna nog geenszins in weelde kunnen baden) en de ongehuwden, die met blijdschap zullen hebben vernomen dat volgens het kabi net-De Quay een verlaging van het voor hen geldende tarief van de inkomstenbe lasting en de loonbelasting „niet langer uitstel gedoogt". Het is nu maar te ho pen dat de verbetering in de positie van deze twee groepen niet geheel zal worden te niet gedaan door de aangekondigde huurverhoging. Een derde groep, voor welke de rege ringsnota goed nieuws bevat, is die van de huiseigenaren. Voor vele van hen zal de huurverhoging de mogelijkheid inhouden dat hun woningbezit, nadat het vele jaren lang niet of nauwelijks rendabel is ge weest, weer wat vruchten zal gaan afwer pen. Maar daar staat onmiddellijk tegen over dat zij zich voortaan moeilijker zul len kunnen onttrekken aan hun verplich ting om dat bezit behoorlijk te onderhou den. De regering heeft immers aangekon digd dat zij strengere maatstaven zal gaan aanleggen bij de beoordeling van de on- derhoudstoestand der woningen, en dat werd hoog tijd, want de erbarmelijke toe stand van binnen, maar vooral ook van buiten van honderdduizenden Neder landse huizen dreigde een nationale schande te worden. Nu de regering en ook dit is goed nieuws deze keer geen huurblokkering gaat toepassen en boven dien van plan is, een eind te maken aan de ongelukkige blokkeringsmaatregelen van 1957, is er alle reden voor haar om er inderdaad streng op toe te zien dat wo ningverhuurders hun onderhoudsplichten behoorlijk nakomen. Maar nu de keerzijde van de medaille. Voor een groep, die vele malen groter is dan die van de huiseigenaars, namelijk die van de huurders, betekent de aankondi ging van twintig percent huurverhoging geen goed maar slecht nieuws. En dat blijft ze, ook in het licht van een loon- compensatie van 2V2 percent, omdat al gemene huurverhoging niet anders dan een bijdrage kan vormen tot de „kruipen de inflatie" waarvoor de regering blijkens de nota zelf zo bevreesd is. De huurver hoging zou een minder inflatoir karakter hebben gehad als ze beperkt zou zijn ge bleven tot aanpassing van vooroorlogse aan naoorlogse huren. Maar daarvan is in de nota geen sprake. Behalve de huren van het merendeel der vóór 1918 gebouw de woningen zullen van de huurverhoging alleen de in '57, '58 en '59 gebouwde wo ningen worden uitgezonderd en dan nog alleen als de huren ervan boven het huur- peil van soortgelijke eerder gebouwde wo ningen (na de verhoging met 20 percent) liggen. Op deze ^nanier komt de zo noodzakelij ke aanpassing van het vooroorlogse aan het naoorlogse huurpeil volkomen in 't gedrang. Dat heeft onder meer tot gevolg dat jonge gezinnen, die zich vóór 1957 een hoog-geprijsde moderne woning hebben veroorloofd in de veronderstelling, dan al thans gevrijwaard te zijn van door de overheid voorgeschrevên huurverhogin gen, bedrogen uitkomen en voor het door hen gebrachte offer worden bestraft. De fiscale kant van de nota zai evenmin veel bijval vinden. Niet alleen komt er geen enkele belastingvermindering be halve die voor ongehuwden, waaromtrent echter nog niets concreets wordt gezegd maar de tijdelijke belastingverhogingen van 1957 worden vrolijk verlengd en bo vendien worden de grondbelasting en de toch al zo geheel verouderde personele belasting in opwaartse richting „aange past"! Een en ander leidt volgens de nota tot een vermeerdering van belastingin komsten voor het rijk met 196 miljoen gul den, terwijl de andere maatregelen een be sparing van 129,5 miljoen opleveren. Maar daarbij mag ook nog wel worden aange tekend dat een aanzienlijk deel van de hogere inkomsten der huiseigenaars, van de huurbijslag op de lonen en van de ver hoogde kinderbijslag en andere sociale uit keringen uiteindelijk ook weer bij de fis cus terecht komt. Rekent de regering soms dat zij dit extraatje hoog nodig zal heb ben voor terugbetaling van de tot dusver geblokkeerde huurbedragen, wanneer zij er toe overgaat het volslagen mislukte Grootboek te liquideren?. (Vervolg op, pag. 3 eerste kolom} De eerste regen na weken is gevallen. Een weldaad zegt de boer en spreidt zijn armen uit om hem in ontvangst te nemen. Hoe droog de grond is, toont de foto, die is gemaakt van klei op het eiland Tholen. Er moet nog heel wat water vallen voor alles normaal is. Prins Bernhard heeft, zoals gebruike lijk is, enkele dagen voor zijn verjaar dag maandag wordt de Prins 48 jaar als regent van het fonds dat zijn naam draagt, zilveren anjers uitge reikt aan Nederlandersdie zich op cultureel gebied grote verdiensten heb ben verworven. Op de foto ziet men de Prins met (van links naar rechts) prof. mr. dr. G. van den Bergh uit Amsterdam, mej. I. M. van Dugteren uit Rotterdam en mr. A. Staring uit Vorden, die de zilveren anjer ontvingen. MILAAN (Reuter, UPI) Een Lockheed „Super-constellation" van de Amerikaan se maatschappij „Transworld Airlines" met 59 passagiers en negen bemannings leden aan boord is vrijdag boven Noord- Italië tijdens een zwaar onweer neerge stort. Alle 68 inzittenden kwamen om het leven. De wrakstukken van het toestel dat reeds in de lucht in stukken uiteen viel en in brand geraakte, kwamen over een groot gebied verspreid brandend neer, ongeveer veertig kilometer ten noordwes ten van Milaan. Het toestel verongelukte erikele minuten nadat het was opgestegen van het vlieg veld Malpensa bij Milaan, met bestem ming Parijs. Het was onderweg van Athe ne naar Chicago. Met het oog op het lan- BONN (UPI) Bondskanselier Ade nauer heeft de Joodse leider, Nahum Gold- mann, de verzekering gegeven dat de Bondsrepubliek vastbesloten is de voor zieningen van de restitutie-overeenkom sten inzake Joodse slachtoffers van het nazidom zo spoedig mogelijk uit te voe ren. Goldmann wees erop dat, gezien het tempo waarin de aanvragen tot dusver worden behandeld, de werkzaamheden niet voltooid zullen zijn binnen de termijn, zoals vastgesteld in de restitutie wet: 31 maart 1963. Anti-semitisme ge traject was een grote lading brandstof ingenomen. De meeste passagiers waren Amerikanen en Italianen. Blikseminslag? Een vertegenwoordiger van de T.W.A. te Milaan heeft gezegd dat het hem, tech nisch gezien, onmogelijk lijkt dat het vliegtuig door blikseminslag is vernield. Alle vliegtuigen en in het bijzonder deze „Constellations" voor vluchten over de Atlantische Oceaan zijn uitgerust met een zeer doelmatige bescherming tegen elek trische ontladingen. Een van de eersten die in de stromen de regen op de plaats van de ramp aan kwam, was kardinaal Montini, aartsbis schop van Milaan. Hij gaf voorwaardelijke absolutie aan de slachtoffers. Vlak bij de plaats van het ongeluk ligt een boerde rij, waar 22 mensen wonen en een sa natorium, waar honderden kinderen ver pleegd worden. Tot de slachtoffers behoort professor Maria Sacchetti Fermi, een zuster van een van de uitvinders van de atoombom, Énrico Fermi. Zij was op weg naar Chi cago om de weduwe van haar broer te be zoeken. Een Lockheed „Constellation" een vrachtvliegtuig van de T.W.A. heeft vrij dagavond op een startbaan van het vlieg veld van Rome brand gekregen in een van de vier motoren. Brandweerauto's blusten het vuur binnen enkele minuten. De scha de is niet groot. In februari stortte bij New York een Lockheed Electra neer, waarbij 65 perso nen om het leven kwamen. De Westduitse Joodse centrale raad heeft in Dusseldorp een resolutie aan vaard, waarin hij vaststelt met toenemen de ongerustheid te hebben kennis geno men van het voorkomen van antisemiti sche incidenten in Went-Duitsland en het, aanstellen van voormalige nationaal-so- cialisten in sleutelposities. Inzake de scha deloosstelling betreurt de raad het dat de Westduitse regering op het standpunt staat dat de door de nazi's verwoeste sy nagogen door het oorlogsgeweld waar schijnlijk toch vernietigd zouden zijn. LITTLE ROCK (Reuter) De school raad van Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas heeft besloten de vier middelbare scholen, die wegens de ver plichte opheffing der rassenscheiding wa ren gesloten, in september open te stel len voor blanke en negerleerlingen. Gou verneur Faubus had de scholen vorig jaar september gesloten, doch het federale ge rechtshof heeft onlangs verklaard dat de sluiting in strijd was met de grondwet. MOSKOU (Reuter) De verantwoorde lijkheid voor de opleiding van specialis ten en alle vormen van hoger onderwijs in de Sovjet-Unie is overgedi-agen aan de regering van de diverse republieken. Het Ministerie van hoger en specialistisch mid delbaar onderwijs van de gehele Sovjet- Unie zal nu verantwoordelijk zijn voor de coördinatie van het werk dat door de re publieken op dit gebied wordt gedaan. Krachtens het huidige zevenjarenplan moeten de Russische universiteiten en hogescholen in deze termijn 2.300.000 spe cialisten afleveren tegen 1.700.000 tussen 1952 en 1959. Tussen 1959 en 1966 zullen vier miljoen studenten worden ingeschre ven, aldus het Russische persbureau Tass. Advertentie een sensatie ƒ5695. Bloemendaal Tel. 52301 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het weer aan het strand zal een wisselend karakter hebben. Zonnige perioden kunnen worden afgewis seld door een enkel buitje. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west, temperatuur omstreeks twin tig graden Celsius. De temperatuur van het zeewater is tamelqk hoog: zestien graden Celsius Laag water 's avonds om vyf uur, hoog water 's morgens om kwart over negen en 's avonds om kwart voor tien. Het strand is voor fietsen berijdbaar van één uur *s middags tot half acht 's avonds. De secretaris van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, heeft gisteravond voor de VARA-microfoon een voorlopig oordeel gegeven over het regeringsrapport betref fende huren en lonen. De heer Kloos zei dat de regering door deze nota Vermoe dens van het N.V.V. heeft bevestigd, dat zij een duidelijk conservatief stempel zou dragen. „Het werkgeversstandpunt, in het. S.E.R.-advies neergelegd, heeft op en kele kleine uitzonderingen na volledig ge zegevierd," aldus de heer Kloos. Voorts zei hij dat het N.V.V in de eer ste plaats getroffen is door de keuze die de regering doet uit de mogelijkheden tot verhoging van de bestedingen. „Ondanks het feit dat de laatst bekend geworden pro- duktiecijfers gunstiger zijn dan de S.E.R. veronderstelde, kiest de regering tegen de meerderheid van de S.E.R. in voor het pessimistisch standpunt.'' De heer Kloos betoogde dat de mogelijkheden voor de loonverbetering niet beperkt zijn, maar dat de regering ze beperkt maakt. Over een huurverhoging op 1 januari 1960 in plaats van op 1 april 1960, zoals geadviseerd door de S.E.R., zei de secre taris van het N.V.V., dat de regering voor de voorrang van de huurverhoging boven de loonsverhoging gekozen heeft. Over het aangekondigde huurbeleid is het N.V.V. al evenmin enthousiast. Met be trekking tot het bouwkostenprobleem is de regering volgens de heer Kloos verre beneden de maat gebleven. „Als men het bouwkostenvraagstuk niet durft aanpak ken en de weg van de minste weerstand kiest, dat is de ene huurverhoging na de andere dan zal de regering de vak beweging vierkant tegenover zich vinden. Het N.V.V. is beslist niet van zins de pro- duktiviteitsstijging voor de verrijking van de huiseigenaren te laten gebruiken," al dus de heer Kloos. Ten aanzien van de huurmaatregel voor de woningen van vóór 1918 zei hij dat door de grens van woningen voor de eerste gemeenteklasse op 9 per week te stellen, en voor de vijfde gemeenteklasse op 6, een groot aantal vóór 1918 gebouwde wo ningen onder de huurverhoging valt. Wat betreft de verlaging van de over heidsbijdrage op premiewoningen meen de de heer Kloos, dat het hier huizen be treft die 'niet door de kleine man bewoond worden. „De- regering-De Quay blijkt dan kennelijk minder bezorgd te zijn over de moeilijke budgetaire positie van de over heid," zo meende hij. Het N.V.V. is tegen afschaffing van de melksubsidie, daar prijsverhoging van melk de afzet zal doen verminderen. Voorts stelde hij dat de door deze melk prijsverhoging vereiste looncompensatie de beschikbare ruimte voor loonsverbete ring weer zal doen inkrimpen. In de ver hoging van de kinderbijslag achtte hij een stukje herverdeling ten gunste van de ge zinnen met kinderen te moeten zien. De heer Kloos was van oordeel dat hoe wel de compensatiemaatregelen niet al te krap zijn, er geen sprake van is dat daar mede de gevolgen van de bestedingsbe perking worden weggenomen. Ook meen de hij dat de regering er niet in geslaagd is met een sluitend systeem te komen met betrekking tot de spelregels van de vrije- re loonpolitiek. Hij vroeg zich af of de re gering werkelijk denkt dat de waarschu wing tegen de in enkele bedrijfstakken aangekondigde loonmaatregelen veel waarde heeft, als ze wordt opgenomen in een programma, dat zo duidelijk ten gun ste van andere sociale groeperingen dan de werknemers kiest. Ten slotte zei hij dat de regering handig de verlenging van de belastingmaatrege len, waarover het laatste kabinet-Drees is gestruikeld, in de nota heeft verdedigd. Deze belastingmaatregelen mogen dan onze instemming hebben, ons eindoordeel over de nota wordt er nauwelijks door beïnvloed. Het N.V.V. weet nu, dat het van deze regering niets te verwachten heeft en het zal zijn beleid daarop afstem men, aldus de heer Kloos. RANGOON (Reuter) Alexander Kaz- natsjejev, een 27-jarige voorlichtingsfunc tionaris van de Russische ambassade in Rangoon, heeft op de Amerikaanse am bassade in die stad asiel gevraagd. Hij zei in een verklaring: „Ik verlang naar een leven van vrij heid die voor een burger van de Sovjet- Unie niet mogelijk is. Ik haat het regime dat op het ogenblik in de Sovjet-Unie aan de macht is. De Russische regering ge bruikt terreur, ondermijning en politie staatmethoden om haar doel te bereiken. Ik geloof dat communisme een kwaad is, omdat het de mens van zijn trots en zelf respect berooft en hem tot een slaaf van partij en haar bestuurders maakt. Zolang ik in Birma ben, ben ik door mijn supe rieuren gedwongen mijn collega's en ook mijn Birmese vrienden te bespione ren".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1