Jeugdige plezierrijder stond terecht wegens diefstal Hedendaagse muziek door het Danzi Kwintet Bloemenkoopman tot 2 weken hechtenis veroordeeld Holland Festival Heroprichting zestiende-eeuwse Rederijkerskamer voorbereid Leerlingen van Toonkunst gaven slotuitvoering Zaak verwezen naar de rechter-commissaris Nico van Schagen Zonen FOTO-ALBUMS ai*l v. Empelen FOTOKOPIEËN 5 HAARLEMSE POLITIERECHTER Burgerlijke Stand van Haarlem de Rooij Keuringsdienst van Waren Ruim 300 processen-verbaal opgemaakt in 1958 Nieuw reactortype te Halden in gebruik ECONOMISCHE POLITIERECHTER „DE WIJNGAERTRANCKEN" De Klucht van de Koeen De Wiskunstenaars" in Bloemendaais Openluchttheater Kort nieuws Haarlemse Cricketbond Afsluiting van het cursusjaar ZOEKT U 'N DRUKKER Haarlemse kinderen kregen verkeersdiploma's Openbare Werken in Koudenhornkazeme Voorbereiding bouw politiebureau Lichtdrukkerij de Rooij Wereldveteranendag DINSDAG 30 JUNI 19 59 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drie jeugdige Haarlemmers maakten op 16 april een ritje naar Amsterdam in een andermans auto. Een hunner, een 19- jarige scholier, was diefstal van een auto, behzine en olie ten laste gelegd, zijn beide vrienden, een 20-jarigc fotograaf en een 22- jarige leerling-constructeur „joyriding". De scholier reed op de bewuste dag op de fiets door Overveen. Het regende hard en hij had geen jas bij zich. In de Adriaan Stooplaan zag hij een auto staan. De wa gen bleek niet afgesloten te zijn. De scho lier ging er in zitten en hij probeerde ver scheidene autosleuteltjes die hij bij zich had, hoewel hij geen auto heeft, op het contact. Eén sleuteltje paste en de jonge man reed naar Haarlem. In de Duven- voordestraat zette hij de wagen neer, liep terug naar Overveen om zijn fiets te ha len en reed naar zijn vrienden in de Haar lemse binnenstad. Gedrieën togen zij naar de wagen en vertrokken naar Amsterdam, de scholier achter het stuur, hoewel hij geen rijbewijs heeft. Op de terugweg reed de leerling constructeur. Toen zij de wagen in de Wil- helminastraat in Haarlem verlieten, hield de politie hen aan. Dat de scholier de wagen had weggeno men hadden de vrienden, naar zij maan dag voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, verklaarden, niet geweten. De officier van Justitie, mr. H. Lager waard, meende dat men in de zaak tegen de scholier niet meer van „j'oy-riding" kon spreken. Hij had reeds sleuteltjes bij zich. De officier achtte het primair ten las te gelegde: de diefstal, bewezen en hij eis te een maand gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de autosleuteltjes. Verdachte liep nog in een proeftijd van een in 1957 gepleegde looddiefstal. Tegen de fotograaf en de leerling-con structeur luidde de eis ƒ100 of 40 dagen en wat de laatste verdachte betreft, gecom bineerd met een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De raadsman van de scholier, mr. H. C. R. M. van Cranenburg, was het niet met de officier eens dat hier het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening aanwe zig was. Hij achtte het niet bewezen dat de jongeman de sleuteltjes bij zich had met de bedoeling een auto weg te nemen. Hij eigende zich de wagen tijdelijk toe, ontdeed zich er twee keer van en nam hem weer weg op aandrang van zijn vrienden. Naar de mening van de raads man had de scholier zich aan „joy-riding" schuldig gemaakt. Hij vroeg er aandacht voor dat de jongeman in een typisch no zemmilieu geraakt is. Zijn vrienden willen nu de schuld op hem afschuiven Mr. Van Cranenburg bepleitte een voorwaardelij ke straf en toezicht. De politierechter verwees de zaak van de scholier naar de rechter-commissaris en veroordeelde* de beide vrienden tot 75 of 30 dagen en de leerling-constructeur bo vendien tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Benzinepomp geforceerd Twee jeugdige Amsterdammers, een 18-jarige inkoper van oud ijzer en een las ser van dezelfde leeftijd, reden in de nacht van 10 op 11 mei met een auto door Bloe- mendaal. Zij moesten nog naar Amster dam en de benzine was bijna op. Bij een benzinepomp stopten zij en forceerden het slot. Een omwonende kwam op het lawaai af, waardoor het wegnemen van benzine bij een poging bleef. De officier van Justitie eiste f 100 of 40 dagen en een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Mr. Petersen be perkte de straf tot 60 of 18 dagen. „Onder invloed" gereden Conform de eis veroordeelde de politierech ter een 65-jarige Haarlemse koopman tot een week gevangenisstraf, omdat hij op 22 maart na zes a zeven glazen bier te hebben gedronken op zijn bromfiets reed. In hel café had iemand nog tegen hem ge zegd dat hij beter niet kon gaan rijden. Verdachte zei ter zitting dat hij meende nog wel thuis te kunnen komen. „Ik kan er goed tegen, edelachtbare", zei hij. „Dat denken de mensen wel eens in hun overmoed, als zij te veel op heb ben", antwoordde mr. Petersen. Tegen een 43-jarige Zandvoortse dak monteur, die op 24 april na vijf borrels en twee glazen bier te hebben gedronken in de Elswoutlaan in Overveen op zijn fiets reed, luidde de eis eveneens een week gevangenisstraf. Verdachte reed recht op enkele andere fietsers in en botste ten slotte tegen een of ander obstakel op. Hierbij kreeg hij een kaakfractuur. Hij gaf de overtreding volmondig toe en be tuigde zijn spijt. Hij was al eens veroor deeld, omdat hij onder invloed een brom fiets bereed. Advertentie BEVALLEN van een zoon, 25 juni: M. M. de Boer—Van Staveren; 26 juni: C. M. F. FibbeNeutelings; H. H. M. Quester— Veldhuis; 27 juni: C. NuijensBastiaanse; W. J. ThunnissenHerbermann; J. C. van Norden—Kat; 28 juni: I. H. van Kempen Thies; J. Schijf—Smit; C. M. Kriebel— Duijzers. BEVALLEN van een dochter, 22 juni: C. WeberHageman; 26 juni: J. M. Harm- sen—Van den Berg; 27 juni: C. Kolen— Vooges; I. H. van de KopVan Straten; 28 juni: J. P. Belles—Van der Genugten. OVERLEDEN, 26 juni: D. van Bergen, 65 j., Lucas Meijerstraat; J. W. Hoekman, 77 j., Gasthuisvest; 27 juni: M. Vos. 69 j., Spaansevaartstraat. ONDERTROUWD, 29 juni: P. Kruijer en A. A. G. Sloot; C. F. F. van Leuven en W. A. Snoeks; J. P. Pijst en A. C. Huijsman. De politierechter wilde het nog met, een gecombineerde straf proberen en veroor deelde de monteur tot 50 of 15 dagen en een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Damestasje weggenomen Tijdens een avondwandeling zag een 48- jarige Haarlemse verwarmingsmonteur in een vensterbank een damestasje liggen. Het raam stond open en de man nam het tasje mee naar huis. Er zat 71 in en het geld deed hij in zijn eigen portemonnaie. Het tasje deponeerde hij op zolder. Toen de zaak uitkwam, betaalde verdachte f 68 terug. „De schijn is tegen mij, edelachtbare. Ik heb het tasje meegenomen om het la ter terug te brengen. Ik heb al zoveel ge vonden en het altijd teruggebracht", voer de verdachte aan. De officier achtte dief stal bewezen en hij vroeg f60 of 12 dagen en een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met twee jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde de mon teur tot de geëiste boete, doch halveerde de gevraagde voorwaardelijke straf. Diefstal van filmcamera Een 21-jarige Haarlemse leerling van de hogere technische school werd conform de eis veroordeeld tot f 100 of 40 dagen, omdat hij op 22 mei in een Haarlemse fotowinkel een filmcamera van bijna f 800 wegnam. Hij verkocht het toestel in Amsterdam, naar hij thans zei, omdat hij het niet bij zich wilde houden. De scho lier kon zijn daad niet verklaren Toen de politie hem had achterhaald, zorgde hij ervoor dat de camera weer bij de foto zaak in Haarlem kwam. Advertentie l O C O ST A R-FIEÏ5, compleet met lamp, jasbeschermer en slotf 149.25 Met knijpremmen en 3 speed naaf 178.00 compleet I De nieuwste RUDGE-rijwielen steeds in voorraad. Gierstr. 40-44 Haarlem - Tel. 17768 Advertentie Anegang l4 naast C&A De keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, dat 38 gemeenten met 673.457 inwoners omvat, heeft in 1958 317 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van een of ander Koninklijk Besluit. Verreweg de meeste overtredin gen werden begaan tegen het vlees- en vleeswarenbesluit namelijk 142, dan volgen 67 overtredingen van het melkbesluit, 31 van bet consumptie-iisbesluit en 30 van het broodbesluit. Het totaal van de opge legde boetes bedroeg ƒ14.767,50 tegen f 14.22".50 in 1957. In 1958 werden door de keurmeesters 35.070 inspecties verricht. Deze cijfers zijn vermeld in het verslag over 1958 van genoemde keuringsdienst. Het onderzoek van vlees en rauw gehakt betrof vooral het opsporen van natrium- sulfiet. Hoewel alle slagers schriftelijk tegen het gebruiken van deze „kleur ver- beteraar" waren gewaarschuwd, moesten niettemin 120 processen-verbaal hiervoor worden opgemaakt. Herhaaldelijk werd no? geconstateerd dat melk en melkpro- dukten on straat zodanig waren ongesla gen. dat verontreiniging, bij voorbeeld door honden, niet voldoende wordt voor komen Ook tegen het schennen van melk uit een hi is of melkvervooer in een bus zonder deksel moest meermalen worden ongel reden. Van de 848 monsters consumn- tie-iis die onderzocht werden moesten 245 worden afgekeurd. Er werden 208 waar schuwingen aan melkdetailhandelaren ge geven en 15 strafvervolgingen ingesteld o.a. wegens een te laag vetgehalte. In 1958 werden 210 mondelinge en schriftelijke klachten van allerlei aard ontvangen. In hof, verslagjaar werd in de hallen van het ctaatsvissersha*"enbedrijf in IJmuiden 7R 100.000 kg vis aangevoerd. Het. aantal afgekeurde partijen vis bedroeg 1026 zijn de 1.033.147 kg tegen 838.497 in 1957. Een zwaar-waterreactor, ontv/orpen door het Nederlands-Noorse Centrum voor Kernonderzoek te Kjeller en gebouwd in een berg te Halden in Noorwegen, heeft maandag met succes voor het eerst ge werkt. De reactor die kokend zwaar wa ter gebruikt, is de eerste van dit type ter wereld. De installatie die 3,5 miljoen dol lar heeft gekost en waaraan drie jaar is gebouwd, zal voor onderzoekingen worden gebruikt. De zes landen van Euratoom en Engeland. Noorwegen, Denemarken, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland zullen hieraan deelnemen. Op 10 oktober zal de installatie officieel worden geopend. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een 38-jarige bloemenkoopman uit Lisse veroordeeld tot tien dagen hechte nis en verbeurdverklaring van een in be slag genomen partij bloemen. De man stond op 6 mei des avonds om kwart over acht met een bakfiets bloemen op een door hem gepacht stuk grond langs de weg HaarlemDen Haag. Een honderd meter verder waren enkele bussen met bloemen als zogenaamde lokkers opgesteld. Hij stond terecht wegens overtreding van de Winkelsluitingswet, omdat hij zich niet had gehouden aan het voorschrift dat men om zeven uur met zijn handel van de straat moet zijn. De officier van Justitie mr. J. van den Oever, had veertien dagen hechtenis geëist. Verdachte vertelde dat hij op dit late uur niet had verkocht. Hij stond met zijn knechtje te bespreken of hij de overge bleven bloemen op zijn land zou achterla ten of naar huis zou meenemen. De vol gende dag was het Hemelvaartsdag. De politieagent die de koopman had ge verbaliseerd, had hem niet zien verkopen en ook zijn collega had dit niet gezien. De in besiag genomen bloemen waren in Aalsmeer geveild. Verdachte beklaagde zich er over dat de agenten de bloemen nogal ruw hadden be handeld. De inkoopwaarde bedroeg naar zijn zeggen 700. doch de partij bracht slechts 145 op. De 16-jarige knecht van de koopman verklaarde dat deze na sluitingstijd geen bloemen had verkocht of te koop aangebo den. De officier van Justitie wees op het enor me strafblad van verdachte. Voor het zelfde feit heeft hij al eens een week hech tenis gehad. Hij noemde de koopman on verbeterlijk en eiste nu veertien dagen hechtenis en inbeslagneming van de op brengst van de bloemen. De raadsman, mr. J. H. J. Simons, meende dat men uit het feit dat de bloe men daar stonden, niet kon concluderen dat de koopman ze heeft verkocht of te koop aangeboden. Daarom vroeg pleiter vrijspraak. De politierechter achtte het ten laste ge legde evenwel bewezen. Verdachte stond op een halve meter van de openbare weg bij een bakfiets met. bloemen. Zijn knecht stónd bij een andere bakfiets en verderop waren lokkers opgesteld. „Deze feiten zie ik als te koop aanbieden" aldus mr. Vink die eveneens wees op het grote aan tal overtredingen van de koopman en hem tot genoemde straf veroordeelde. Broodbakker veroordeeld De politierechter veroordeelde conform de eis een 58-jarige Haarlemse broodbak ker tot 100 of 20 dagen, omdat bij een controle door de keuringsdienst op 3 fe bruari bleek dat van een aantal broden het droge stofgehalte te laag was. De man was voor hetzelfde feit twee keer schriftelijk gewaarschuwd en verscheide ne keren veroordeeld. „Brood is volks- voedsel en daar moeten we zuinig op zijn", aldus de officier die zei bij zijn eis nog niet boven het schikkingsbedrag te willen gaan. De politierechter merkte op dat elke overtreding van de warenwet ern stig is, maar dat de zaak nog ernstiger wordt als het brood betreft. Iedereen moet kunnen verwachten, dat een volksvoedsel als brood aan de eisen voldoet. Mr. Vink vonniste daarop conform de eis. Een 68-jarige Haarlemse broodbezorger werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot f 10 boete of 2 dagen, omdat hij op 20 april op de Kleverlaan in Haarlem in een bakfiets brood vervoerde, terwijl dit. niet voldoende beschermd was tegen stof, vuil en insecten. Verdachte gaf toe dat hij van het aan de kar bevestigde dekzeil geen gebruik had gemaakt, omdat hij dat te lastig vond. EEN PB.OGRAMMA van uitstekend, hedendaagse composities voor blaasinstru menten werd in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam ten gehore gebracht door het Danzi-kwinteit. Dit ensemble, gevormd door de musici Frans Vester (fluit), Koen van Slogteren (hobo) Pem Godri (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adria.an van Woudenberg (hoorn) heeft, hiermee een veeleisende opgave vervuld, op een wijie die een groot, compliment verdient. Men heeft namelijk van ieder van de vijf uitgevoerde iverken een volkomen gaaf beeld gekregen zodat men ze in hun eigen waarde kon beluisteren en beoordelen. Wanneer men alleen reeds bedenkt welk een veelheid aan ritmische en metrische moeilijkheden in vrijwel ieder van deze composities opgestapeld lag en men toetst hieraan het resultaat, dan komt men tot de conclusie dat op deze avond een voortreffelijk ensemble aan het werk geweest is dat zich in de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan reeds een grote eenheid van stijl en opvatting heeft eigengemaakt. Advertentie LEERT GOED TYPEN, mm WILHELMINASTRAAT 47 - TEL. 18441 HET PROGRAMMA vermeldde mu ziek van de Engelse componist Pe ter Racine Fricker (geboren 1920), van Willem Pijper, van de Amerikaan Samuel Barber, de in Parijs woon achtige Pool René Leibowitz en de Tsjechische componist Leos Janacek. Het uit 1929 da terende kwintet van Pijper leek mij buiten kijf het meest waarde volle, het meest muzi sche werk van deze avond. Er is een con centratie die de speels heid niet uitsluit (ope nings-allegro), er is ernstige tederheid (het adagio, het slot van het andante mo derato) en een viefheid die niet in luim ontaardt maar de spanning van echte lichtvoetige humor heeft. HET IS IN DE BINDING der tegen delen, in het dynamische evenwicht van krachten een klassiek werk, en dan boven dien hetgeen niet een beperking, maar een verbijzondering is van een Hol landse klassiciteit, die een traditie van vijf of zes eeuwen heeft. Men hoort het aan de heldere omlijsting der motieven, de binnenlyriek die zelfs het meest venijnige contrapunt doortrekt, een timbre waarin zachtheid en kantigheid atmos ferisch verweven zijn. Het werk van een persoonlijkheid die in klanken kon denken. HIERAAN VOORAFGEGAAN was een in 1947 voltooid kwintet van de Engels man Fricker. Ook hij heeft een eigen ge luid, dat niet gemakkelijk aanspreekt maar zeker de moeite waard is. In zijn rigoureuze schrijfwijze waarbij polyfone kunstgrepen als verbreding, versnelling en omkering alsmede canonische elementen een rol spelen, herkent men een musicus die het spel der tonen met verantwoordelijkheid bedrijft. Dit kon men niet zeggen van Samuel Barber in zijn „Summermusic" op. 31 uit 1956, een wel zeer vreemd allegaartje van losse notities, een „partijtje ongeregeld" zonder kop en staart. Het plezierigste hieruit was nog wel de blues-achtige hobo-solo, verder trof het stuk door een traditionele welluidendheid. DEZE LAATSTE, de welluidendheid, was weer ver te zoeken in het kwintet van Leibowitz (1944). Het was de eerste uit voering in Nederland van een werk van deze componist die men hier nog slechts kende als theoreticus van de dodecafoni- sche richting (onder andere door een boek ..Schönberg et son école"). Misschien moet men ovePéëh' -htel' "speciaal1 waarnemings orgaan beschikken om muziek te horen in een totalitair georganiseerde volière als dit blaaskwintet. Het ontbrak niet aan afwisseling op het programma: het sextet Mladi (jeugd) van Janacek was in zijn argeloze speelmans vreugde wel de sterkst denkbare tegen stelling tot het voorgaande. Of dit soort primitief-geboetseerde lust in melodie en Advertentie Z«e©r apart bruidswerk en niet zo kostbaar. Bloemslerkunst Heemstede Telefoon 3-80-80 Een aantal toneelminnenden in Haarlem heeft het plan opgevat om de Rederijkerskamer „De Wijngaert- rancken", die, opgericht in 1503, zich zelf in 1874 ontbond, nieuw leven in te blazen. Als uiting van dit streven gaan zij op zaterdag 25 juli in het Open luchttheater in Bloemendaal twee oud- Nederlandse blijspelen opvoeren: „De Klucht van de Koe" van Bredero en „De Wiskunstenaars" van Pieter Langendijk. Beide stukken worden gespeeld onder regie van Jan Kraak man. De Rederijkerskamer „De Wijngaert- rancken", die de spreuk „Liefde boven al" voerde gaf op 27 oktober 1874 haar man daat aan Burgemeester én Wethouders van Haarlem terug met als reden „dat de Kamer gemeend heeft zich te moeten ont binden omdat zij zich niet wilde blootstel len aan verval, dat in strijd zou zijn met haar eerwaardig verleden. Haar gedachte dient in ere gehouden te worden". Het plan tot heroprichting van de Re derijkerskamer is door velen uit de krin gen van het Haarlemse amateurtoneel met bijval begroet. Keizer en Prins zijn nog niet gekomen. Wel is de heer G. Hurk- mans als voorlopig Hoofdman benoemd. Als Thesaurier fungeert de heer W. Hart- gring. Advertentie Het is per se niet de bedoeling van de Kamer een vereniging, een toneelgroep in de gangbare betekenis van het woord of een overkoepenlend lichaam te maken. De Rederijkerskamer ziet zich in de eerste plaats als taak het amateurtoneel te stimu leren en waar mogelijk de helpende hand te bieden. Gedacht wordt aan de instelling van een commissie van toezicht. Het lidmaatschap van de Rederijkers kamer moet min of meer gezien worden als een ere-zaak. Het ledental is beperkt tot vijftig heren en onder presidium van hun „prince d'amour" vijftig dames. Daarnaast is het lidmaatschap opengesteld voor ten hoogste honderd kunstlievenden. Het ligt in de bedoeling van de Rede rijkerskamer om regelmatig oud-Neder landse stukken ten tonele te voeren. Op een enkele uitzondering na is de rolbezet ting van „De Wiskunstenaars" dezelfde als die bij gelegenheid van de feestelijke ope ning van het Nationaal Landjuweey 1956 1957 in de gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. „De klucht van de Koe" werd, zoals men zich wellicht herinneren zal, on langs op de binnenplaats van de Haarlemse Stadsdoelen in besloten kring opgevoerd ter gelegenheid van het congres der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. In Italië beroofd. Een Bussumse in gezetene heeft een onaangenaam vakantie- avontuur in Italië beleefd: op het station van Florence kwam zijn vrouw tot de ont dekking, dat uit haar tas de portefeuille van haar man was verdwenen. De tas. die aan haar arm hing, stond plotseling open en de portefeuille, die nog in een klem was bevestigd geweest, was zoek. In de portefeuille bevonden zich, behalve enig geld, paspoorten, een rijbewijs, het auto kentekenbewijs en grenspapieren. De Ne derlandse consul in Milaan heeft het echt paar in staal gesteld, naar Nederland terug te keren. ritme nu wél is wat wij onder muziek (als compositie, ik spreek niet over folklore of improvisatie) verstaan, daar ben ik ook niet zeker van. Maar in ieder geval was het een leven dig besluit van de avond, daarvoor zorgde het Danzi-kwintet, voor deze gelegenheid uitgebreid tot sextet, met de bas-klarinet tist Jaap Maclaine Pont. De finale moest gebisseerd worden en allegro animato keerde men huiswaarts. Sa.s Bunge Haarlem 5Rood en Wit B. Gewonnen door Rood en Wit met 30 runs. Rood en Wit B, 109: J. Vogelaar 19, F. L. van Muiswinkel 52, C. van Wijk 2 v. 22, E. Feitman 4 v. 39, P. v. d. Munnik 2 v. 14, H. Rigbers 2 v. 21. Haarlem 5, 79: P. v. d. Munnik 12, E. Slag ter 19, L. O. Koenders 1 v. 27, J. Vogelaar 2 v. 7, F. L. van Muiswinkel 4 v. 30, C. van Bijchem 1 v. 9 en H. Latenstein 2 v. 4. Rood en Wit CHaarlem 3: Onbeslist. Haarlem 3, 119 v. 8:H. Peschar 32, R. Maas 26, J. Fortgens 24, A. Schaap 15 n.o., Mr. K. van Giffen 11 n.o., C. P. van Baas- bank 3 v. 38, D. Hurwitz 4 v. 10. Rood en Wit C, 112 v. 8: C. Vogelzang 17, C. P. van Baasbank 69 n.o., J. Fortgens 3 v. 25, R. J. Ton 3 v. 24, F. A. G. Lanting 1 v. 10. ALS AFSLUITING van het cursusjaar werd door de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst maandagavond in de Ge meentelijke Concertzaal een einduitvoering gegeven, waarop niet alleen naar individuele prestaties van leerlingen kon worden geluisterd, maar ook aandacht werd gevraagd voor het optreden van het Toonkunstorkest en voor het Toonkunst kamerkoor. De strijkers van het Toonkunstorkest kregen direct al bij het begin van de avond de taak de begeleiding te verzorgen van vier violistes, die de solopartijen van het Concert in b voor vier violen van Antonio Vivaldi vertolkten. Onder leiding van de dirigent Marinus Adam wijdden zij zich met zorg aan het volvoeren van deze moeilijke opdracht, waarbij zij een zuiver begrip toonden voor het eigen karakter van deze schone barokmuziek. Door de kundi ge leiding van Marinus Adam kwam er een behoorlijke eenheid tot stand tussen solisten en strijkorkest. De uitbreiding van dit orkest tot een symfonisch ensemble werd noodzakelijk toen twee delen van de zesde symfonie van Schubert zouden worden vertolkt. De in nig bewogen, blijmoedige en van natuur lijke gratie doortrokken muziek van de jonge meester beleefde een uitvoering die vlot verliep en op tal van hoogtepunten te loven viel door goed samenspel en ver zorgde klank. Ook voor de begeleiding van een leerlin ge van de leraar Roel Riphagen, die hel eerste deel van het Pianoconcert in F van Mozart speelde, was een symfonisch be zet orkest nodig. Marinus Adam behoef de geen concessies inzake het tempo bij de voordracht van het pianoconcert-ge deelte te doen. want de soliste kon de ver eiste pianotechniek als- een -belangrijke winst van degelijk onderricht met succes demonstreren. Na de pauze kwamen vier vioolleerlin gen van de samenspelklasse van de le rares Louise Wijngaarden hun krachten geven aan de uitvoering van bijzonder scho ne muziek, vervat in het tweede en derde deel van een Suite van A. Gabrieli met een resultaat, dat ongetwijfeld de waar dering verdiende, die in het hartelijke ap plaus besloten lag. Bijzonder heb ik genoten van de voor dracht van de aria van Suzanna uit Mo- zarts „Figaro" door een leerlinge van de lerares Jo Vincent. In de warmgetim- breerde sopraanstem, in de muzikale in terpretatie en in de reeds grote beheer sing der zangtechniek openbaarde zich een jong talent, dat mogelijk eens een belang rijke plaats in de rijen van onze Neder landse vocalisten zal kunnen innemen. Degelijke violistische vorming sprak er uit het spel van een leerling van de leraar Jos. de Clerck, die het eerste deel van Viotti's Concert in G ten gehore bracht. Op kunstzinnig peil stond de muzikale en vrijwel gave vertolking van twee delen uit Mozarts Divertimento (KV 229) door twee klarinetleerlingen van de heer R. Otto en door een fagotleerling van de heer W. Stok. Een andere leerling van de heer Otto speelde hierna met mooie toon, zuiver en technisch voortreffelijk beheerst de klari net partij van het Allegro uit het Klari- nettenkwintet van Mozart met vier, een strijkkwartet vormende leerlingen als toe gewijde begeleiders. Veel indruk heeft het Adagio voor vier fluiten van A. F. Wouters kunnen maken in de uitvoering door vier bijzonder muzi kale leerlingen van de 1 ex-aar Jos de Klerk. Met fraaie, rijk genuanceei-de toon- voi-ming werd dit evenwichtige, rustge vende Adagio uitnemend gediend. Het langdurige applaus noopte tot het- geven van een reprise. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Deze week trekken elke ochtend hon- derden kinderen naar het Rembrandt- theater in Haarlem, waar de uitreiking van de verkeersdiploma's plaats heeft. Vanmorgen werden zij welkom geheten door de heer A. M. M. van Loon, voorzit ter van de Vereniging van Veilig Verkeer voor Haarlem en omstreken. De heer Van Loon feliciteerde allen hartelijk en riep toen de tien best geslaagden zij die zo wel het praktische als het theoretische examen foutloos maakten en daarbij nog een extra-vermelding kregen op het podium. Naast het diploma ontvingen zij een fietsbel, een vlaggetje van veilig verkeer, een potlood en een reep. Daarna zong de hele zaal onder leiding van de heer Van Mechelen, hoofd van de Wethouder Wes- terveldschool, een paar vi-olijke liedjes. En toen begonnen de films. Allereerst een instruefciefilm „Carolieritje", die voorname lijk handelde over de beschermde over steekplaatsen voor voetgangers en daarna „Zeebonken", een lachfilm van Abott en Costello. Deze einduitvoering werd besloten met de vertolking van „Sancta Maria" en „Alma Dei Creatoris" van W. A. Mozart door het Toonkunstkamerkoor onder leiding van Jan Laarveld. Zijn directie bewerkte een lenige ritmiek en een dynamische scha kering, die zelfs bij de betrekkelijk klei ne bezetting van het kooi-, van zeer muzi kale betekenis werd. De klank van het koor bleef in alle stemgroepen van een prijzenswaardige zuiverheid, een gelukki ge consequentie van een op goede grond slagen berustende loonvorming. Het begeleidende strijkorkest reageer de over het algemeen goed op Laarvelds leiding, zodat een goede vertolkingseen heid tot stand kon komen. P. Zwaafjswijk (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen wordt door de daar toe aangewezen organen van de ministe ries van Defensie en van Financiën voórfc-^ varendhéid betracht met de overdracht van de Koudenhornkazeme aan de ge- meente Haarlem. Vooruitlopende op de officiële stukken heeft men het bedrijf van Openbare Wer ken te Haarlem reeds in de gelegenheid gesteld in de kazerne een bouwbureau te vestigen, opdat reeds kan worden begon nen met het doen van opmetingen en an dere voorbereidende werkzaamheden om het kazernecomplex tot hoofdbureau van politie te verbouwen. Bovendien zal over enige tijd een be spreking plaats vinden tussen B. en W. van Haarlem en het ministerie van Bin nenlandse Zaken over de financiering van deze verbouwing. Zoals wij reeds enige tijd geleden hebben gemeld, zal de ge meente aan het ministerie van Defensie ongeveer anderhalf miljoen gulden ver goeden voor de uit de overplaatsing van de afdeling zware luchtdoelartillerie voort vloeiende kosten. Deze overplaatsing naar Nunspeet is pas in de loop van het vol gende jaar te verwachten. Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Bijeenkomst bij monument aan de Dreef te Haarlem Zaterdag werd de Wereldveteranendag herdacht en in Haarlem kwam men bij het verzetsmonument aan de Dreef bijeen. Na mens de oud-strijdersorganisaties werd een krans gelegd en de voorzitter van de afdeling Noordholland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers sprak de boodschap van de president van de World Veterans Federation uit. Hierin herhalen de oud-strijders hun belofte om te streven naar een betere samenwerking tussen de volken en een beter begrip tus sen de mensen opdat iedereen in vrede en vrijheid zal kunnen leven. De oud-strijders geloven in de idealen van de Verenigde Naties en staan deze voor. Dit jaar, het wereldvluchtelingenjaar, gaan hun gedach ten speciaal uit naar hen die hun geboor teland hebben moeten verlaten door oorlog of politieke omwentelingen. Hun noden zijn nog steeds hoog; daarom doen de oud- strijders een speciaal beroep op de mens heid om dit probleem te helpen oplossen. Door hieraan mede te werken eert men de offers van de gevallenen die op deze Wereldveteranendag herdacht worden het beste, aldus de boodschap. Na afloop van de herdenking kwamen de deelnemers bijeen in restaurant Van Aken, waar de padvinders, die hun medewerking hadden verleend bij de herdenking, toege sproken werden en opgewekt werden niet alleen deel te nemen aan de herdenking, maar ook te streven naar verwezenlijking van de idealen. De jongeren van heden zijn de strijders van de toekomst, geen strijd met wapens, maar een daadwerkelijk me dewerken aan het opbouwen van een we reld, waarin plaats is voor iedereen en waarin men in vrede en vrijheid kan leven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9