Magere adelaar ziet neer op de presidentskeus in Berlijn IJmuidens pieren krijgen schild tegen geweld van zeestroming OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tuinfeest in Brussel voor het prinselijk paar HET WEER Berlijners denken met weemoed aan het uitbundige feest van 1954 J. J. VAN KOOTEN Kosten: tachtig miljoen ra ÉliORRlS 'Gc/oreifou êm// Het woord is aan HEINKEL SCOOTER Prof. De Quay sprak met Australische premier Beleidslijn inzake Nieuw- Guinea ongewijzigd President Sukarno zal ook de regering gaan leiden Proeve van metselkunst Noorwegen en Nederland uit de Walvisconventie In de krant van heden: Vrij veel bewolking Indonesische rebelsen Rijk gaat akkoord met bouw van pier in Schevemngen 73e JAARGANG No 296 WOENSDAG 1 JULI 1959 304e JAARGANG No 144 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 T\ 11 1 UitSaVe Grafeche Damiate N'V" (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. faamS ffV 1 /"X TTV^ C I 1 /T M I /"T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I f J M I H II 1 J M II IJ I II II Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N Soendaplein, Tel. 57755 AViAlM J—'WR. 4, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt EARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lElDSfcSTRAAI {Bil KONINGSPLEIN) ^MSIERDAM. TEL 223596 Jouberts: Snijdt niet door wat ge kunt ontknopen. iets van wist. Reimann wilde meteen een flinke rede houden, hetgeen bij deze ver kiezingen verboden is. Hij moest letterlijk weggestuurd wordenHeuss kreeg 871 van de 981 stemmen, twaalf kv/amen bij de onwetende Weber ter-echt, 95 waren blanco en drie ongeldig. De Westberlijners hadden de gebeurtenis buiten de zaal met spanning gevolgd en juichten Heuss, die na afloop in een open auto, in de regen, door de stad reed, stormachtig toe. Het was een verkiezingsdag met sfeer: niet in het minst doordat vice-bondsdagvoorzit- ter Bliicher per ongeluk op een vrijheids- klok van porselein ging zitten, die iedere kiesman cadeau had gekregenDe geestdriftige Berlijners schonken Heuss na de verkiezing een grote hond. Het was een goed feest, zegt men in Berlijn, spre kend over 17 juni 1954. Zal men vandaag Lübke, of Schmid, of Becker, of wie dan ook, evenzo fêterenHet valt te be twijfelen. Advertentie HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 De Australische minister-president, de heer Menzies, die een bezoek brengt aan ons land, heeft in Den Haag een langdu rig onderhoud gehad met de minister president, prof. J. E. de Quay. Tijdens deze bespreking zijn algemene vraagstukken ter sprake gekomen, welke beide landen raken. Blijkens een hierover uitgegeven communiqué kon daarbij worden vastgesteld, dat „de beleidslijn, zoals die tot nu toe door de regeringen van Australië en Nederland is gevolgd, zal worden voortgezet". De ambassadeur van Australië, Sir Ed win McCarthy, en de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken, baron Van Tuyll van Serooskerken, waren bij het onderhoud aanwezig. Premier Menzies, die van de gelegenheid dat hij in Europa is, gebruik maakt om contact op te nemen met de nieuwe Ne derlandse regering, zal te Zürich de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, ontmoeten. In gezaghebbende kringen in Den Haag verklaarde men dat met de beleidslijn, waarvan gesproken wordt in het commu niqué over de ontmoeting tussen de mi nister-president De Quay en de Australi sche premier Menzies, betrekking heeft op Nieuw-Guinea, zowel ten aanzien van het door Nederland in Nederlands Nieuw- Guinea gevoerde beleid als de Neder lands-Australische samenwerking met be trekking tot het gehele eiland. Minister-president Menzies is heden morgen van Schiphol naar Zürich ver trokken. Voor zijn vertrek verklaarde de Australische staatsman: „Ik heb lange en zeer nuttige besprekingen gevoerd met de Nederlandse minister-president, waarbij zaken van gemeenschappelijk belang zijn behandeld. Ik heb prof. De Quay ingelicht over de discussies die ik tijdens mijn reis reeds heb gehad met de autoriteiten in Wasington, Bonn (Adenauer) en Parijs (De Gaulle). Een belangrijk deel van het on derhoud met prof. De Quay ging over de positie van westelijk Nieuw-Guinea. Ik heb de minister-president gezegd, dat van begin tot eind Australië volledig 't stand punt steunt, waarbij Nederland de soeve reiniteit bezit over westelijk N.-Guinea en dat noch gebruik van geweld, noch dreige menten hierin wijzigingen kunnen bren gen. Dr. Subandrio heeft tijdens zijn recente bezoek aan Australië met klem betoogd, dat van gebruik van geweld geen sprake zou zijn. Wij hebben de toekomstige ontwikkeling van Nieuw-Guinea in positieve zin be sproken. Beide landen zijn zowel materieel als zedelijk hierbij ten nauwste betrokken. Wij zijn 't er over eens, dat 't uiteindelijk doel is de inheemse bevolkingen in de toe komst 'n status va zelfregering te geven. Het contact op administratief gebied tus sen de autoriteiten in Nederlands Nieuw- Guinea en Australisch Nieuw-Guinea is groeiende.". Op de vraag wat hij dacht van de wa penleveranties aan Indonesië, zei de heer Menzies: „Australië moedigt deze wapen leveranties niet aan en in die geest heeft de Australische regering dit bij herhaling besproken met de Verenigde Staten en Brittannië. Ik kan mij voorstellen dat In donesië wapens nodig heeft voor interne veiligheid, hetgeen een probleem op zich zelf is, maar wij verzetten ons indien de leveranties zouden dienen voor een meer sinister doel". De heer Menzies had geen commentaar op. de vraag wat hij dacht van Nederland se troepenzendingen naar Nieuw-Guinea. Koning Boudewijn en koning Leopold, hebben dinsdag in en bij het kasteel te Laeken een groot tuinfeest gegeven ter ere van Prins Albert en Prinses Paola, die donderdag in het huwelijk treden. Deze telefot'o toont de prinses en de prins temidden van de gasten. Midden op de foto prinses Maria Beatrix van Savoyt. Prinses Paola is twee dagen voor haat- huwelijk met prins Albert het middelpunt gweest van een tuinfeest op het kasteel te Laeken, waar alles wat in België naam heeft de gast was van de koninklijke fa milie. Meer dan zesduizend genodigden waren op het feest: ministers, bisschop pen, parlementsleden, kunstenaars, in dustriëlen, ambassadeurs en hoge officie ren. In de wemeling van uniformen en jaquetten, van dure damestoiletten, veel al bekroond door grote hoeden, was de prinses in haar groene japeon haar blonde haren wapperend in de schrale wind een toonbeeld van jeugd en fris heid. Evenals prins Albert droegen koning Boudewijn en koning Leopold een gewoon zomerpak: een nieuwe zet van koning Boudewijn in het schaakspel tegen over dreven protocol en dwang van het jaquet. De Belgische koninklijke familie was op dit tuinfeest voltallig, op prinses Lilia ns na, die wegens griep haar kamer moest houden. Brussel leek zich meer met zijn dage lijkse besognes en de Tour de France be zig te houden, ondanks de tribunes die voor de St. Goedele Kerk, bij het koninklijk pa leis en op andere punten langs de route verrijzen. In de kerk worden de strak ke Gotische lijnen met rood fluweel door broken. Steeds meer Belgische en Italiaan se vlaggen verschijnen in de binnenstad aan masten en langs gevels. Het grijzi ge beeld van Brussel op een regenachtige zomerdag wordt opgevrolijkt door de ba nen zwart-geel-rood en groen-wit-rood. Onder de aanwezigen op het tuinfeest bevonden zich ex-koning Umberto van Ita lië, erfgroothertog Jar. van Luxemburg en groothertogin Josephine Charlotte, prins Axel en prinses Margaretha van Denemarken (zuster van wijlen koningin Astrid) en prins Carl Bernadotte van Zweden, een broer van wijlen koningin Astrid. Prins Albert en prinses Paola zullen de eerste dagen van hun wittebroodsweken op Majorca doorbrengen, zo meldt het blad „La Ultima Hora" dat in Palma verschijnt. Naar de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mee deelt hebben op de Londense conferentie van de Internationale Walvisvaartconven tie Noorwegen en Nederland in overleg met hun walvisvaartmaatschappijen be sloten definitief uit de conventie te treden. De reden hiervan is, dat redelijke quota voor deze landen niet verkrijgbaar bleken. Japan heeft zijn opzegging weer ingetrokken. De consequenties van deze besluiten zijn thans nog moeilijk te overzien. Neder land heeft zich bereid verklaard zijn vangstquantum vrijwillig te beperken tot 1200 eenheden (in het afgelopen seizoen heeft de Willem Barendtsz-expeditie on geveer 960 eenheden gevangen). De con ventie heeft voorts in Londen besloten de openingsdatum van het walvisseizoen te vervroegen van 7 januari tot 28 december. Overigens echter nemen Noorwegen en Nederland thans dus niet meer deel aan de besprekingen binnen de internationale walvisconventie. Van de zijde van het ministerie van Landbouw en Visserij wordt medegedeeld dat de Nederlandse regering ter conferen tie de eventuele bereidheid heeft uitge sproken om terug te keren als alsnog een aanvaardbaar quotum aan Nederland wordt geboden. De ministeriële woord voerder légde er de nadruk op dat de Lon dense conferentie niét is geëindigd, maar zonder Nederland en Noorwegen voort gang vindt. Nederland was reeds voor lopig uit de conventie getreden en heeft thans, aldus de woordvoerder, deze uit treding gehandhaafd. DJAKARTA (Reuter) De stafchef van de Indonesische legerstaf, luitenant- generaal Nasution heeft verklaard, dat president Sukarno in het volgende kabinet tegelijk hoofd van de staat en leider van de regering zal zijn. Nasution die dit ver klaarde op een persconferentie voor wes telijke nieuwsbureaus zei, dat de constitu tionele positie van de Indonesische presi dent van dezelfde aard zal zijn als van de Verenigde Staten en de Verenigde Ara bische Republiek. Volledige weerrapporten op pagina twee. FALCON NYLON REGENJASSEN Beurs 7 Feuilleton9 Radio en Televisie 9 Agenda9 Sport11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S In de Ahoy-hal te Rotterdam zijn ge durende twee dagen metselwedstrijden voor de 121 beste leerlingen van 53 technische scholen. De winnaar ont ving vandaag uit handen van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. .J. van Aartsen, de zilveren troffel. Foto: een der deel nemers werkt zelfs „om. de hoek". Verwachting tot morgenavond: Zachter weer met vrij veel be wolking en aanvankelijk hier en daar wat lichte regen, maar morgen overdag op de meeste plaatsen droog. Matige, in het noorden van het land vrij krach tige wind tussen west en zuid west. Nasution deelde mee, dat het optreden van de president binnen enkele dagen te verwachten is. Wij zullen een nieuwe grondwet hebben en ik denk dat de pre sident haar bij decreet zal doen afkondi gen," aldus Nasution, die er op wees dat het nieuwe kabinet niet gebaseerd zal zijn op het stelsel van politieke partijen. Nasution weigerde mede te delen of het verbod op politieke activiteiten, dat een maand geleden werd ingesteld, zal wor den opgeheven. „Het hangt af van de ont wikkelingen in de situatie," verklaarde Nasution, die de nadruk legde op de nood zaak van een geconcentreerd gezag om de dringende economische problemen op te lossen. „Wij moeten meer rijst hebben, minder corruptie, minder wanbeheer. Wanneer een krachtige en stabiele rege ring is opgericht, zal die het de opstande lingen moeilijker maken. Ik denk dat de leiders van de opstand het in hun hart eens zijn met de grondwet van 1945." Advertentie Toen was het anders- Dat was op 17 juni 1954 anders. Toen werd Heuss herkozen. De Bondsdagpresi dent Ehiers moest na de opening van de vergadering meteen ai optreden tegen de i communisten. De communist Reimann stelde voor de verboden communistische partij de bejaarde (inmiddels overleden) Heidelbergse hoogleraar professor Alfred Weber kandidaat, zonder dat deze daar pag. 1 1, 2 2 3 3 5, 7 5, 9 7 IJMUIDENS NIEUWE PIEREN zullen een revolutionaire vorm krygen en straks 2,1 kilometer in zee steken. De voorberei dingen voor de aanleg van deze nieuwe pieren, die Amsterdams zeehaven belang rijk zuilen verbeteren, zyn thans vrywel voltooid. Het grote waterbouwkundige werk zal (zonder tegenslag) in vyf tot zes jaar kunnen worden voltooid. Het wordt een miljoenenwerk. Men schat dat de aan leg ongeveer tachtig miljoen gulden zal vergen. Om de juiste vorm van de pieren te kun nen vaststellen, heeft men uitgebreide modelproeven genomen in het waterloop kundig openluchtlaboratorium te Voorst in de Noordoostpolder. De oude pieren, die een lengte hebben van 1500 meter, zullen blijven bestaan. Op deze oude pieren zullen echter ter hoogte van de buiging bij de havenmond nieuwe pieren worden geënt. Het nieuwe gedeelte van de Zuiderpier zal worden bekroond met een ongeveer evenwijdig aan de oude pier lopende ge bogen pier, die als een soort schild tegen de zeestromingen en het slib zal fungeren. Het, nieuwe gedeelte van de Noorderpier krijgt de vorm van een gebogen arm. De havenmond zal na deze ingrijpende operatie ongeveer 350 meter breed worden. (De breedte van de huidige havenmond is 260 meter). Rijkswaterstaat gelooft niet, dat men evenveel moeilijkheden zal ondervinden als het geval was bij de aanleg van de Van onze correspondent in Berlijn) BERLIJN In een sfeer vol bittere te genstellingen en felle controverses, die ongetwyfeld zullen voortduren tot het laat ste ogenblik werden vanochtend de laat ste voorbereidingen getroffen voor de pre sidentsverkiezingen die om elf uur in een der jaarbeursgebouwen zouden beginnen. Tot de laatste minuut heerste er onmin tussen C.D.U. en haar coalitiegenoot de Deutsche Partei, tussen minister Schro der en zijn partijgenoot Bondsdagpresi dent Gerstenmaier en tussen Schroder en de Berlijnse burgemeester Brandt. In de loop van deze dag moet het presidentiële ambt, dat de laatste maanden, in de sfeer der dagelijkse politiek is getrokken, in zijn glorie hersteld worden. Noch de sfeer buiten noch de sfeer binnen de Ostpreus- scnhalle op het jaarbeursterrein onder de Westberlijnse radiotoren was er op dit ogenblik naar om vele glorie te geven aan deze vyfjaarlykse gebeurtenis. Waar men via een klinkende parlemen taire manifestatie met een slag het spek takel om de presidentskandidatuur van de C.D.U.-C.S.U. had kunnen wegvagen, daar is de werkelijkheid de kale, witte, grote Ostpreussenzaal met 2600 houter stoelen, een lage witte muur, een hoek voor di plomaten, journalisten en toeschouwers. Aan de muur, achter de stoel van Ger stenmaier, de voorzitter van deze Bonds vergadering van 1.038 leden van de Bonds dag en van de parlementen der deelsta ten, hangt een vijf tot zes meter hoge ade laar: een op triplex geschilderd mager beest in grijs, groen en geel, dat in zijn Deze foto, vrijgegeven door een ver tegenwoordiger van de Indonesische rebellen, toont leden van de vrouwe lijke rebellen-brigade tijdens een exer citie bij hun kazerne ergens op Noord- Celebes. De meisjes staan onder com mando van luitenant-kolonel Jan Timboeleng. magerheid de sfeer van deze presidents verkiezingen voortreffelijk symboliseert. Het beestje zou ook het symbool kunnen zijn van de nog altijd bijna onvolwassen democratische gewoonten van de Bonds republiek en van de zuinigheid waarmee en Bonn en West-Beriijn deze democrati sche hoogtijdag hebben behandeld. Bonn legde voor deze presidentsverkiezingen vijftigduizend mark op tafel, wat nog niet eens genoeg zou zijn voor een normale bloemenversiering van de Ostpreussen- halle. Er komen geen bloemen: een par lementair democratische gebeurtenis als deze verkiezing is op bevel van Gersten maier en de zijnen gedegradeerd tot een onversierd en kil stern-mechanisme, tot de zwijgende uitloper van de bittere ge vechten van de afgelopen maanden., de magere adelaar boven de 2.600 stoelen is een zinnebeeld van de op het oog bijna Puriteinse Westduitse democratie. Bijna uitdagend staat daarbij de door zichtige stembus van plexiglas op een la ge tafel voor Gerstenmaiers stoel. Het tel-mechanisme heeft men er uit geno men: na iedere stemming waartoe de meer dan duizend kiesmannen door een verchroomde corridor naar de stembus wandelen, zullen de stembiljetten met de hand geteld worden: de techniek is opzij gezet Vanmdidag of vanavond....? Dit sobere verkiezingsfestijn kan in tweeëneenhalf uur afgehandeld zijn: iede re stemming duurt anderhalf uur, het tel len één uur. Krijgt de C.D.U.-kandidaat Lübke bij de eerste ronde de vereiste meerderheid van 520 stemmen, dan is de zaak binnen drie uur beklonken. Slaagt Lübke noch in de eerste noch in de tweede ronde en moet er driemaal gestemd wor den, dan duurt de verkiezing tenminste zeven, misschien wel acht uur en dat op die harde stoelenVoor de kiesman nen is de verkiezing al van tevoren een teleurstelling. De gemiddelde Westberlijner heeft het in deze dagen drukker gehad met het toe juichen van de Frankfortse en Offenbach- se finalisten van het Westduitse voetbal kampioensschap, waarom zondag ge speeld werd, met het bewonderen der filmfestival-artiesten, met het komende hoksduel tussen de Duitse matadoren Scholz en Wohlers, dan met het debatte ren over de kansen van de drie presi dentskandidaten, van wie men noch Lübke noch Becker goed kent en Schmid wel zo'n beetjeSport en film regeren West-Berlijn meer dan de politiek. Dezer dagen zal de rijksgoedkeuring worden verleend voor de bouw van de pier in Scheveningen. zodat in september met de uitvoering van het werk kan wor den begonnen. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, aan de n.v. Fxploitatie- maatschappij Scheveningen medegedeeld. IJ muider havenmond groter Weerrüpponen Economiscn nieuws Van Dag tot Dag Op de Praatstoel Uit stad en omgeving Kunst Examens huidige pieren naar een ontwerp van de Engelse ingenieur Sir John Hawksham. Deze pieren zijn ge bouwd naar het mo del van de pieren van Dover. Tijdens de aanleg werden her haaldelijk grote stuk ken van de pieren door aanstormende golven weggeslagen. Men bouwde de pie ren destijds met be hulp van een enor me houten kraan, die steeds een stukje ver der in zee werd ge bracht. Rijkswaterstaat heefi nog geen definitieve beslissing genomen over de te verkiezen methode voor de aan leg van de nieuwe pieren. Het ligt het meest voor de hand, dat men deze pieren eveneens met behulp van grote (uiteraard geen houten!) kranen zal bouwen en geen gebruik zal maken van caissons. Men zal dan eerst een dam gaan storten en op deze dam de pier gaan bouwen. iWMW O O T~ A i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1