Italiaanse weggebruikers aan banden gelegd r LONDENSE DAGBLADPERS BEPERKT DE OMVANG ("Hoe is het ontstaan?"*) Acht jaar geëist voor laffe overval in Amsterdam-Noord Ook de Eerste Kamer aanvaardt Vereenvoudiging belastingrecht Van dag tot dag Grenzen Bejaarde magazijnbeheerder mei stuk ijzer neergeslagen Staking in drukinktindustrie een feit ^PraatótozL Nog witter stralend! wit... zó wast.. 3 wemig onderwijzers krijgen uitstel van dienst Minister Luns volgende week bij Von Brentano Ter regeling van de laatste hangende kwesties Bezorging van waren na sluitingstijd Dr. Veldkamp beantwoordt Kamerlid Peschar op ieders lip! Inbrekers bij N.R.V. werkten met gestolen snijbranders Faillissementen Vandaag treedt de nieuwe verkeerswet in werking Synode der Gereformeerde Kerken in Utrecht Drang naar hereniging met de vrijgemaakten Vliegongeluk op Okinawa eiste 18 mensenlevens €)p de Dit woord: PUNTEN WOENSDAG 1 JULI 1959 De moeizame historie der Nederlands- Duitse onderhandelingen over na-oorlog- se geschillen loopt teneinde. De verwach ting is gerechtvaardigd, dat de hangende kwesties een oplossing zullen vinden voor het jaar om is en dat een regeling zal worden bereikt, waarbij de aan weers kanten bestaande grieven tegen elkander kunnen worden weggestreept. Dit wegstrepen zal moeten betekenen, dat de door Nederland geannexeerde Duitse grensgebieden zullen worden teruggege ven onder vergoedingsvoorwaarden voor de investeringen in deze gebieden, dat Duitse herstelbetalingen aan nazi slachtoffers zullen geschieden en dat er een herwaardering van de zogenaamde Auslandsbonds zal plaatshebben. Deze kwesties hebben de betrekkingen tussen Bonn en Den Haag de laatste jaren stroe ver doen zijn dan ze, met het oog op de Europese en Atlantische bondgenoot schappen, behoorden te zijn, al hebben zij niet verhinderd dat in vraagstukken van algemene aard de samenwerking groter is geweest dan iemand vlak na de oorlog had kunnen vermoeden. De teruggave van de geannexeerde ge bieden, waartoe waarschijnlijk reeds be sloten is, zal menigeen uit sentiments overwegingen hard vallen, doch levert verder weinig tegenargumenten. Het eni ge reële bezwaar moet gezocht worden in het feit, dat de zeer grillige grenslijn enigszins was rechtgetrokken en dat dit nuttige effect thans weer tenietgedaan zal worden. Het valt niet te verwachten dat de Duitse regering bereid zal zijn, in de toekomst de sanering van de bochtige grenslijn met Nederland opnieuw in over weging te nemen, aangezien daarbij on middellijk Duitse nationale sentimenten een overheersende rol zullen gaan spelen. En het is de vraag, wat op den duur voor Nederland aangenamer zal zijn: een rech te grenslijn met aan weerskanten ontevre den en met minderheidsrancunes geladen volksgroepjes, of een grillige grens waar langs zich thuisvoelende bewoners hun leventje leven. Een aanvaardbare sanering van grens gebieden zal slechts mogelijk zijn op zeer lange termijn, wanneer de Europese ver houdingen zich verdiepen tot een minder nationalistische instelling der mensen zelf en een nationaliteit niet meer zal worden gevoeld als een absolute en wezenlijke verbondenheid, doch slechts als een ad ministratieve formule. Dat de Europese eenheid op den langen duur hiertoe zal moeten leiden, valt moeilijk te ontkennen, doch dat slechts de jaren en misschien zelfs de eeuwen hierin heilzaam kun nen werken, moet daarbij als onvermijde lijk worden geacht. In het afgelopen jaar is aan ruim 200 onderwijzers uitstel van eerste oefening voor de militaire dienst verleend. De mi nister van Defensie heeft thans aan zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meegedeeld, dat aan de ze onderwijzers vrijstelling zal worden gegeven, indien het uitstel in de eerste plaats was verleend omdat de betrokken onderwijzer bij het onderwijs een plaats innam welke beslist niet onvervuld kon worden gelaten. Op deze plaats moet hij ook thans nog onmisbaar zijn en in zijn vervanging moet op generlei wijze kun- nen worden voorzien. Voorts moet hij nog niet in werkelijke dienst zijn of zijn ge weest. Verder heeft de minister van Defensie medegedeeld, dat voor het schooljaar 1959T960 slechts aan enkele tientallen on derwijzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend. De betrokkene moet dan een vacature vervullen of gaan vervullen aan een twee- of driemansschool bij het gewoon-,voortgezet- of uitgebreid lager on derwijs in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het overige gedeelte van het land. BONN (Reuter) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag medegedeeld, dat de ministers Von Brentano en Luns elkaar spoedig zullen ontmoeten om de tussen Nederland en de Bondsrepubliek hangende kwesties te bespreken. Het over leg tussen de twee ministers zal waar schijnlijk op 7 juli in de omgeving van Frankfort worden gehouden. Het Westduitse dagblad „Frankfurter Allgemeine Zeitung" schrijft in een com mentaar op de komende ontmoeting, dat de onderhandelingen een punt hebben be reikt, waarop Von Brentano en Luns de bereikte resultaten kunnen bespreken om „de laatste moeilijkheden, waarover de onderhandelaars geen overeenstemming konden bereiken, uit de weg te ruimen". Het Duitse blad voegt hieraan toe, dat Bonn „op een beslissende wijze heeft bij gedragen tot de succesvolle beëindiging van de besprekingen door aan Nederlandse wensen toe te geven en door de kwestie van schadevergoeding in het gesprek te betrekken." „Gehoopt moet worden", aldus het blad, „dat de komende bijeenkomst, tussen rnr. Luns en dr. Von Brentano de laatste over blijfselen van politieke onenigheid tussen de Bondsrepubliek en Nederland zal weg nemen." De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid Pesehar over krachtens de winkelsluitingswet 1951 ge stelde verboden. Dr. Veldkamp zegt dat hij reeds vóór de totstandkoming van de wijzigingswet 1959 op de wet van 1951 de opvatting had, dat aan de geuite bezwaren tegemoet moest worden gekomen. Ook met betrekking tot enkele andere onderwerpen hadden hem reeds verzoeken om vrijstelling bereikt. Bij de behandeling van de Wijzigingswet in de Tweede Kamer heeft hij dan ook blijk gegeven, dat hij bereid was, het verlenen van bepaalde vrijstellingen te bevorderen Uit het bedrijfsleven hebben de staats secretaris zowel vóór als na de inwerking treding van de Wijzigingswet verzoeken bereikt om vrijstelling van de bij of krach tens deze wet gestelde verboden voor wat het opnemen van bestellingen en het be zorgen van waren gedurende de halvedag- sluiting, alsmede voor wat betreft het be zorgen van waren op werkdagavonden tot een later dan het toegestane tijdstip, zo deelt de staatssecretaris nog mede. Het departement van Economische Zaken pleegt over deze punten overleg met het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Dit con tact moet gezien worden als een gevolg van het feit, dat een Algemene Maatregel van Bestuur waarbij vrijstelling wordt ver leend, slechts kan worden vastgesteld op verzoek van een of meer bevoegde „schappen". Advertentie BLOUSES BIOUSONS in vele leuke tinten Gen. Cron.jéstr. 129 Advertentie Chief Whip ami: Voor de Amsterdamse rechtbank heeft een veertigjarige keukenknecht terecht gestaan, die ervan wordt verdacht op 2 december 1958 een overval te hebben ge pleegd op de 74-jarige magazijnbeheerder J. H. Smit aan de Wilgen weg in Amster dam-Noord. De verdachte was vorige week ook al voor de rechtbank verschenen, maar het college had toen besloten de zit ting te verdagen om alsnog een vijfde ge tuige te kunnen horen, die wat meer licht in deze duistere overval zou kunnen bren gen. Met een politieauto trachtte men te vergeefs deze man, een ijscoventer, op te sporen. Ditmaal was de ijsventer wel versche nen. Hij legde geen bezwarende verkla ring af. Een collega van hem had dit vo rige week wel gedaan. Geen van de ande re getuigen, die op de vorige zitting wer den gehoord, kon met zekerheid zeggen, de verdachte op de avond van de overval te hebben herkend. Hun opgaven van het signalement van de dader waren erg vaag. Daarbij kwam nog dat de verdach te hardnekkig ontkende: „Ik ben in geen jaren aan de overzijde van het IJ geweest en weet nergens van", verzekerde hij her haaldelijk. De officier vond mede naar aanleiding van de getuigenverklaring van een der ijs venters, bij wie de verdachte met bebloe de kleren en handen zou zijn komen bin nenlopen, een overtuigend bewijs, dat de man de overval op de magazijnmeester heeft gepleegd. Hij eiste wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van dc regering. Het slachtoffer van de overval dat vo rige week ook als getuige werd gehoord, had zich heftig tegen zijn belager teweer gesteld. De dader had hem dadelijk bij het openen van de deur van het maga zijn met een ijzeren voorwerp enkele ma len op het hoofd geslagen en hem bloe dend verwond. Hij snauwde: „Geld moet ik hebben". De heer Smit wist zijn aanvaller het stuk ijzer naar zijn zeggen een Engel se sleutel uit de hand te rukken. Toen trachtte de man Smit met een sjaal te wurgen. Op dat moment kwamen er twee mannen aan de voordeur om een kast af te leveren. De aanvaller werd verrast en verdween langs de twee bezoekers door de deuropening in het duister. De heer Smit toog diezelfde avond met een dik verband om zijn hoofd naar een café op het Leidseplein, waar h»'j vanwege zijn veertigjarig jubileum bij de zaak zou wor den gehuldigd. Hij beklaagde zich er ter terechtzitting over, dat hy kort na dc over val in het magazijn, waarbij hij zich zo moedig had verdedigd, zijn baan en dienstwoning was kwijtgeraakt. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot vereenvoudiging van het belastingrecht door samenvat ting van dc in verschillende wetten ver spreide regelingen in een enkele algeme ne wet, waardoor de heffingswetten voor diverse belastingen korter kunnen zijn. Twee van de acht te verwachten nieuwe heffingswetten, die voor de loon- en in komstenbelasting en voor de vermogens belasting, heeft minister Hofstra nog in gediend, maar de nieuwe minister van Financiën, prof. Zijlstra, beraad! zich er nog over of hij deze wetsontwerpen zal handhaven. Voor de heer Van Campen (K.V.P.) was dit aanleiding er opaan te dringen de twee wetsontwerpen in te trekken, waaruit de (Van onze correspondent in Londen) Naar alle waarschijnlijkheid zullen er na aanstaande maandag geen Londensc dagbladen meer verschijnen. De provin ciale pers ligt, op enkele uitzonderingen na, al meer dan ee,n week stil. Pogingen van de minister van Arbeid, MacLeod, om een oplossing te vinden voor de veront rustende crisis bij de drukinktfirma's zijn mislukt. De wilde staking in de drukinkt- bedrijven is thans officieel geworden. De typografenbond heeft zijn 2500 leden in het drukinklbcdrijf gemachtigd het werk neer te leggen. Dit is het antwoord van de bond op hetgeen hy als een dreigende uitsluiting van werkgeverszijde beschouwt. Tenzij de nationale dagbladen drukinkt blijven ontvangen, zullen deze volgen de week niet meer verschijnen. Het tra gische is dat het conflict zich dan, tegen wil en dank, tot de Londense dagbladpers zal hebben uitgebreid. In feite is deze niet bij het conflict betrokken. De typografen bij die bladen werken normaal door, aan gezien zij een afzonderlijke overeenkomst met de werkgevers bezitten, welke pas in november afloopt. De inktmakers drei gen de verschijning van de Londense bla den echter onmogelijk te maken. Van morgen af zullen de nationale dag bladpers en de Londense avondbladen in kleinere omvang uitkomen om nog zo veel mogelijk drukinkt te sparen. Er is ook nog geen oplossing in zicht in het typografenconflict zelf, waarbij hon derdduizend man betrokken zijn. De be middelingspogingen van de regering in het inktconflict bleven vruchteloos. Het blijkt onmogelijk beide partijen aan de tafel te krijgen. De werkgevers in de drukinktbe- drijven verklaarden dat het onmogelijk was een oplossing te vinden los van het typografen conflict omdat overeenkomsten voor het drukinktpersoneel altijd die van de typografen volgen. De enige hoop is gericht op ingrijpen van het Britse verbond van vakverenigin gen, het Trade Union Congres. De minister van Arbeid is niet bereid te bemiddelen in het typografenconflict zelf, zolang de mogelijkheid tot arbitra ge voor beide partijen openstaat. Volgens geruchten zou de regering de instelling van een speciaal tribunaal overwegen om de toestand te onderzoeken. Op het ogenblik lijken noch de werkgevers organisaties, noch de vakbonden de gebeurtenissen in de hand te hebben. heer Van Hall (P.v.d.A.) concludeerde dat dit getuige van afkeer van belastingen als zodanig. Die conclusie vond de heer Van Campen niet getuigen van loyale op positie. Met het wetsontwerp tot vereenvoudi ging van het belastingrecht wilde de Eer ste Kamer akkoord gaan omdat zij het via amendementen toch niet kan wijzigen en omdat het in ieder geval op diverse pun ten verbetering betekent. Maar* voldaan waren de meeste sprekers niet. Er ont breekt nog te zeer, betoogde de heer Pol- lema (C.H.U.), een betere rechtsbescher ming van de individuele burger tegenover de overheid. De fiscus komt er goed af, oordeelde de heer Van Meeuwen (K.V.P.), maar van de belastingbetaler kan dat niet worden gezegd. Volgens de heer Hellema (A.R.) zou er alle reden zijn geweest ook de meer dan honderd jaar oude wet op de invordering op de helling te zetten. Hij was het voorts niet eens met de gang van zaken als de Hoge Raad een vroeger standpunt wijzigt. In de verwachting dat aan de geuite wen sen nog tegemoet zal worden gekomen al vorens de nieuwe wet in werking treedt, was ook de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) bereid voor te stemmen, maar evenals de heer Van Meeuwen hoopte hij dat de wet met een grote mate van rede lijkheid en gematigdheid zal worden toe gepast. De wet tot vereenvoudiging van het be lastingrecht is in september 1955 inge diend door mr. dr. W. H. van den Berghe, die in 1956 is afgetreden, maar nu kortge leden weer staatssecretaris van Financiën is geworden, zodat hij gisteren het genoe gen smaakte toch nog zijn wetsontwerp te kunnen verdedigen. Hij overtuigde de Ka merleden echter niet geheel, blijkens de repliek van de heer Hellema. Minister Zijlstra deelde mee dat hij nog niet weet of hij de twee heffingswetten zal intrekken of een nota van wijzigingen zal indienen. Met de laatste methode wordt tijd gewonnen, maar zij geeft de minister minder armslag. In ieder geva' wil hij dat recht wordt gedaan aan de samen hang tussen inkomstenbelasting en ven nootschapsbelasting. Uitgangspunt voor belastingheffing, had de heer Van Hall gezegd, dient te zijn wat rijk en gemeenten nodig hebben. Minister Zijlstra merkte daarover op dat het altijd betrekkelijk is wat rijk en gemeenten no dig hebben. Men zal bij de belastinghef fing altijd mede moeten afwegen wat re delijk en doelmatig is, want het doel kan worden aangetast door de hoogte van de tarieven. Met die zienswijze verklaarde de heer Van Hall bij de replieken het eens te zijn. Hij had evenmin als de twee mannen, die op het moment van de overval bij hem aan de deur kwamen, de dader herkend. De ene ijsventer verklaarde echter, dat hij de verdachte thuis had ontvangen. De ze zou hebben gezegd: „Ik heb er een neer geslagen, ik had geld nodig". De met bloed besmeurde broek, die bij verdachte thuis was gevonden, werd op de zitting uitvoe rig bestudeerd. De vrouw van de ijsventer herkende dadelijk het overhemd, dat haar man aan de verdachte had aangeboden om zich na de overval te verkleden. Dit overhemd was door de politie bij de ver dachte thuis gevonden. Volgens de officier was het een van de vele bewijzen, vol gens de verdediger het enige. De officier wees ook op het lange straf blad van verdachte, die in de rapporten „lui, onbetrouwbaar en oneerlijk" wordt genoemd. „Het is een toeval dat de bejaar de magazijnmeester nog leeft. Het schijnt tegenwoordig de gewoonste zaak van de wereld te zijn iemand neer te slaan om aan geld te komen". Het verzoek van de verdediger om zijn cliënt wegens gebrek aan bewijs onmid dellijk in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank verworpen. De uitspraak volgt op 10 juli. Het onderzoek inzake de inbraak bij de Nederlandse Reisvereniging in Den Haag waar voor honderdduizend gulden aan de viezen en reischèques uit de brandkast werd gestolen, heeft uigewezen dat de in brekers via de binnenplaats aan de zijkant van het gebouw moeten zijn binnengeko men. Een ongeveer tweeënhalve meter hoge muur scheidt deze binnenplaats van de Laan van Mcerdervoort. Daarna hebben de inbrekers vermoedelijk met een valse sleutel de deur kunnen openen, welke toegang geeft tot de kelder, waar de brand kast stond. De branders en de zuurstofcylinders, waarmee de brandkast zeer vakkundig werd opengesneden, hebben de inbrekers in de kelder achtergelaten. Dit materiaal is enige tijd geleden van een bouwwerk in Den Haag ontvreemd. De nummers van de ontvreemde reis- cheques zijn bekend, zodat het moeilijk zal zijn ze verzilverd te krijgen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. Hartlief, restaurateur, Kruisweg 29-31 te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. P. J. Prinsen Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem, Jans- weg 52. G. Luyer, koopman, Spaarn- wouderstraat 124 te Haarlem. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. P. ,1. Prinsen Geerligs, advocaat en procu reur te Haarlem, Jansweg 52. ROME (UPI) Italië ondergaat een nieuwe revolutie. Ruim een miljoen be stuurders van motorvoertuigen zullen moeten leren zich aan de verkeersregels te houden, als vandaag de nieuwe ver keerswet in werking treedt. De 146 arti kelen zijn misschien voor de hand liggend voor andere gemotoriseerde naties, maar voor de Italianen, wier grootste hobby schijnt te zijn alles te doen wat men be hoort na te laten op de weg, is deze wet moeilijk te slikken. Het voornaamste wa pen tegen overtreders, bestaat uit zware geldboeten en gevangenisstraffen voor de ongehoorzamen. Er zijn verhitte parlementaire debat ten gehouden voor de wet haar uiteinde lijke vorm kreeg. Niet minder dan 463 amendementen zijn gemaakt op het oor spronkelijk ontwerp, dat ruim een jaar geleden is ingediend. De makers van deze wet zijn er kenne lijk van uitgegaan dat niemand in Italië weet hoe hij moet rijden. In artikel 191 staat dat alle weggebruikers zich zo moe ten gedragen dat zij geen gevaar of be lemmering voor het verkeer vormen. Ar tikel 79 schijft. voor dat wie een motor voertuig bestuurt of dieren leidt, daartoe lichamelijk en geestelijk in staat moet zijn. De autc-iteiten hopen dat de nieuwe wet ertoe zal bijdragen dat het grote aantal verkeersongevallen vermindei t. De offi ciële schatting is dat elk uur van de dag en de nacht één persoon het leven laat in het Italiaanse verkeer. Misschien wel de onprettigste bepaling snelheidslievende Italianen is de snel heidsbeperking van vijftig kilometer per uur in de bebouwde kom. Voor de buiten wegen is geen snelheidsbeperking vast gesteld. De makers van de nieuwe verkeerswet hebben zich ook veel moeite gegeven om vast te leggen ondei welke omstandighe den het inhalen mag geschieden, want geen Italiaan lijkt te kunnen dulden dat een andere auto voor hem rijdt. Artikel 106, het langste van de verkeers wet, omschrijft uitvoerig de omstandig heden waaronder men wel en niet mag passeren. De boetebepalingen bij dit ar tikel variëren van vier- tot vijftigduizend lire (24 tot 300 gulden) en de gevangenis straffen lopen tot drie maanden. Dit artikel omschrijft een voor de hand liggende gedragslijn: bepaal of het zicht voldoende is, passeer nooit rechts, nooit uit derde positie en nooit in een bocht of nabij een heuveltop. Andere voorschriften: ....minder vaart en stop zelfs wanneer een groep dieren de weg blokkeert en de dieren angstig lij ken, ....houdt geen onderlinge wedstrijd, ....houdt rechts, ..de trein heeft voor rang op een spoorwegovergang, ....alle spelletjes en sport zijn verboden op de weg, ....voetgangers mogen niet stilstaan midden op de weg, ..voetgangers dienen over te steken op de daartoe bestemde plaatsen: elders dienen zij voorrang te ge ven aan het gemotoriseerd verkeer, .als voertuigen door dieren worden getrokken, is een bestuurder per twee dieren ver eist, ....sleden mogen alleen dan op de weg gebruikt worden als er voldoende ijs en sneeuw is, om te waarborgen dat de weg niet wordt, beschadigd, .in alle ge vallen dient de bestuurder voldoende arm slag te hebben, (dit is een slag voor de meeste Italianen, want ze zijn gewend hun hele familie in een kleine auto mee te nemen op de zondagsrit), de be stuurder op wiens rijbewijs staat dat hij een bril draagt, moet die bril ook wer kelijk dragenmilitaire colonnes, stoeten en processies mogen niet door verkeer worden doorsneden. De minimum-boete bij overtreding van een van de vele bepalingen is vierdui zend lire, vier maal het minimum dat voorheen gold. Overtreders die ter plaat se betalen, kunnen eraf komen met bedra gen welke variëren van eenderde tot een zesde van de maximale boete, welke va rieert van tien- tot honderdduiznd lire (zestig tot zeshonderd gulden). De straffen voor „rijden onder de in vloed" variëren van een boete van 25.000 tot 100.000 liren en gevangenisstraf tot zes maanden. De politie heeft opdracht de eerste dagen lankmoedig te zijn en zich tot waarschu wen te bepalen. Daarna moet met straffe hand opgetreden worden. De vraag is thans in hoeverre de nieuwe verkeerswet meer gehoorzaamd zal worden dan de oude. In de Westerkerk te Utrecht is dinsdag de gewone generale synode der gerefor meerde kerken begonnen. Ds. H. W. H. van Andel opende namens de kerkeraad van de roepende kerk de synode met een toespraak, waarin hij memoreerde dat de gereformeerde kerk van Utrecht sedert 1 januari 1956 is gesplitst in vier deelker ken, oost, west, noord en zuid. Drie jaar na deze splitsing kan worden gezegd, dat zij zegenrijk gewerkt heeft. Ter zake van het agendum der synode wees ds. Van Andel op de vele missives waarin wordt aangedrongen op kerkelijke eenheid. Al gemeen leeft de gedachte, dat er moge lijkheden en kansen zijn voor hereniging met de vrijgemaakte kerken. Ondanks vele moeilijkheden moet het toch mogelijk zijn samen een nieuw begin te maken. De synode zal zich moeten beraden over de vervangingsformule. Zeer velen, zowel binnen als buiten de gereformeerde ker ken zien gespannen toe wat de synode hierover zeggen zal. Ds. Van Andel noemde een aantal pun ten van het omvangrijk agendum: de be noeming van een nieuwe hoogleraar te Kampen, de op de praktijk gerichte pre dikantenopleiding, de zaak van de nieuwe zendingsterreinen, de vragen van pluri formiteit en oecumeniciteit, de rapporten over de stand van het geestelijk leven, de herziening en uitbreiding van de ge zangenbundel, de liturgie en de kerken orde, de evangelisatiearbeid en het alge meen diaconaal bureau. Na enige stemmingen koos de synode tot leden van het moderamen: Ds. C. van der Woude te Leeuwarden, praeses, ds. P. N. Kruyswijk te Amsterdam, asses sor, ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, eer ste scriba, ds. L. L. ten Kate te Stedum, tweede scriba. Op voorstel van het moderamen werd het agendum over zeven commissies ver deeld die tot dinsdag 25 augustus de tijd hebben om haar rapporten gereed te ma ken. De synode heeft besloten de kerk van Arnhem aan te wijzen als zendende kerk voor de Sumatra- en Makassar-zending. Voorts besloot de synode de kerken te doen vertegenwoordigen op de Kirchentag in augustus te München. De synode is uiteengegaan tot 25 au gustus. NAHA (Reuter/UPI) De politie van Okinawa heeft meegedeeld, dat achttien personen werden gedood en 118 gewond als gevolg van het neerstorten van een brandende Amerikaanse straaljager op 'n school en huizen in de omgeving. Van de gewonden zijn 105 schoolkinderen, vijf babies en acht volwassenen. Bij de doden waren ten minste zes kinderen. Heldendom Ofschoon de wielersport mij nooit bijzon der heeft aangetrokken, heb ik als jongen toch met gloeiende oren de boeiende ver slagen van vurige wielerreporters als Joris van den Bergh en Jan de Vries ver slonden. Dergelijke verslaggevers slaagden erin, een zo enorme hoeveelheid beeld spraken in één zin te verwerken, dat men als onervaren lezertje op den duur niet meer wist of 't over fietsen dan wel paar denrennen of vechten met wilde tijgers ging. Dat verhoogde de spanning ten zeerste. Wanneer men leest dat Woutje Wagtmans zich brullend op een tegenstander stort en hem een stuk uit zijn Franse prestige bijt, door met een pedaalslag als een oorlogs tamtam een bergrug aan zijn laars te lap pen, raakt men zo heerlijk alle m.ogelijke klutsen kwijt om die dan weer terug te vinden in de nuchtere ranglijst onderaan, waar staat: „Wagtmans 34ste". De groteske Tour raast nu weer door het Franse landschap en er worden daar opnieuw stukken uit alle mogelijke dingen gebeten. Er worden herauten verm.oord, atoombenen gebruikt, flitsende vluchten boven het aardoppervlak gemaakt en kras sen op harnassen geslagen. Doch tot mijn spijt gaan mijn oren niet meer gloeien bij het lezen van dit alles. Want wat voor hel dendom daar ook verricht wordt, één ding staat als een paal boven water: men fietst er niet altijd eerlijk om het hardst, maar soms oneerlijk om het geld. Men rijdt niet altijd eerlijk om het hardst dat is een ontdekking die een sportieve jongen bij 't onder worden moet verwerken en niet gemakkelijk verteren kan, omdat hij in zijn jeugd zelf wél altijd eerlijk om het hardst heeft gereden en zich toen Coppi of Schulte noemde. Hij moet later gloeiende spijt krijgen van zijn gloeiende oren, kwijtgeraakte klutsen en juichkreten bij Nederlandse overwinningen. Als hij wellicht beursman is geworden, kan hij misschien nog enige belangstelling voor de ranglijsten hebben. Wa.i die kan men in geld vertalen. Maar verder De Tour raast door het Franse landschap. De nationale eer staat op het spel. De Ne derlandse ploeg weert zich dapper. Het heldendom viert hoogtij. Maar mijn oren blijven koud. R. Agteran Advertentie Dertig mille verduisterd. De recht bank te Arnhem heeft een 31-jarige Nij- megenaar tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk, veroordeeld. De man' was ad ministrateur van het Wilhelminazieken- huis in Nijmegen en had van 1952 tot en met 1958 rond 30.000 verduisterd. Vele werkwoorden zijn van zelfstan dige naamwoorden afgeleid. Maar het verband tussen het grondwoord en de afleiding is van zeer uiteenlopende aard. In een grote groep, waartoe bijv. behoren: kaften, zegelen, verven, kur ken, drukt het werkwoord uit: voor zien van (een kaft, een zegel, verf, een kurk). In een andere groep waartoe schillen, doppen, (af)romen enz. beho ren, drukt het werkwoord juist uit: ontdoen van (schil, dop, room). Het eigenaardige van het werkwoord pun ten is nu dat het tot beide groepen behoort. Punten betekent immers: er gens een punt aan maken (aan een pot lood bijv.), maar ook: ergens de punt van verwijderen (het haar punten)^

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5