MET DE BUS SERVICE BIJ N.Z.H. Natu-raLax 50 Jaar schoenmaker Hernieuwde kennismaking met het Bloemendaalse orgel Regelmaat van de klok! PERRY VISSEN Inzameling Haarlemmer aangehouden wegens camera-diefstal Examens VOOR UW VAKANTIE Haarlemse modelvliegers naar het buitenland 3 gasaanstekers waarvoor het woord «modern." te ouderwets is! Speeltuin jeugd gaat weer kamperen in IJmuidense duinen en Epe Burgerlijke Stand van Haarlem IN DE WEER (VII) D. van Duynen gehuldigd De volleybaluitslagen Zeven dagen in en om Haarlem DONDERDAG 2 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 0 EIND APRIL VAN DIT JAAR werd het nieuwe orgel in de Nederlands Hervorm de Kerk te Bloemendaal met een bespe ling door de organist Piet Halsema plech tig in gebruik genomen na dagen van spanning gevende voltooiingsarbeid. In volstrekte zin was het orgel nog niet ge reed gekomen, want de intonatie van en kele registers had nog niet definitief haar beslag gekregen. Woensdagavond, dus on geveer twee maanden na de in gebruikne ming, heeft Piet Halsema met een con cert in de Bloemendaalse kerk opnieuw aandacht voor het nieuwe orgel gevraagd, maar in tegenstelling tot de inwijdings avond werd deze nu slechts door een klein aantal toehoorders geschonken. Piet Halsema had voor dit concert een programma samengesteld met werken van de grote Dietrich Buxtehude, die als organist van de Mariakerk te Lübeck zijn „Abendmusiken" gaf, kerkconcerten. waarop vocale en instrumentale muziek tot uitvoering "-kwam. Het concert, dat Piet Halsema gaf, had veel weg van een „Abendmusik", want ook hier werd vo cale en instrumentale muziek ten geho re gebracht. Het Nederlands Hervormd Kerkkoor vertolkte met prijzenswaardig resultaat twee cantates van Buxtehude. Het koor is niet groot, maar de stemmen bleken helder, sonoor en over het algemeen ook zuiver en zo kon een goede koorklank verkregen worden, die zich doorgaans be hoorlijk kon handhaven naast de domine rende pedaaltonen in de orgelbegeleiding en naast de klank, die het soms onwille keurig te krachtig spelende strijkerstrio ontwikkelde. Overigens kon men zeer tevreden zijn over het spel van dit trio, dat gevormd werd door de violisten Herman Goslinga en Joop Halsema en door de violoncellist Bob van Marken. Met begrijpelijke, bijzondere interesse hebben de toehoorders, onder wie zich een aantal toonkunstenaars uit Haarlem en omgeving bevond, geluisterd naar de orgelvoordrachten door Piet Halsema. Want hierdoor zou men weer nieuwe im pressies kunnen krijgen omtrent het klankkarakter van het orgel. De vier orgelkoralen, die de organist had gekozen, leenden zich uitnemend voor Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping leverhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. JXatu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat..»dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. .de regelmaat van de klok' E«n uitkomst bij hardnokkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Een Haarlemmer, die in oktober van het vorige jaar uit een in zijn stad gepar keerde auto van een Hagenaar een foto toestel ontvreemdde, is deze week op een merkwaardige manier tegen de lamp ge lopen. In Amsterdam werd namelijk een Amerikaan op heterdaad betrapt bij de diefstal van een fototoestel in een tweede handszaak. Toen de hoofdstedelijke poli tie deze zaak uitzocht, bleek al gauw dat de betrokken camera gesignaleerd stond. De opkoper kon nog opgeven van wie hij het toestel had gekocht en zo belandde de politie bij de Haarlemmer, een 27-ja- rige monteur, die bekende de diefstal te hebben gepleegd. Haarlem. Geslaagd zijn voor het eindexamen van de afdeling HBS-B van het Christelijk Ly ceum te Haarlem: mej. A. E. Ganzevoort, mej. L. Snippe. mej. D. A. Wynia en Chr. H. Acker- mann. H. Deen, C. Hartsuijker, D. R. Meijer, P. Meijer 'en R. P. van Rijswijk, allen te Haarlem: A. van Biezen, A. H. K. Postma. D. Seinstra, H. Slikker en T. Vroon, allen te Heemstede; J. A. Smaal, E. J. W. Splinter en W. Verkerk te Zand- voort; H. F. Aaij en A. v. d. Akker te Hillegom; H. A. L. Dekker en J. van Werkhoven te Lisse: J. M. Eskes, Benncbroek: K. de Koning, Hoofd dorp en S. H .Nuis, Zwanenburg. Haarlem. Aan het Lourens Costerlyceum in Haarlem is geslaagd voor het eindexamen HBS-A de heer J. C. van der Kuijl. Amsterdam. (Gcm. Univ.). Kandidaatsexamen geneeskunde (II): W. J. M. Bende, Amsterdam; C. G. G. Boeken Kruger, Timor; K. Dekker. Zij- pe; R. S. Herman, New York: J. G. M. Keet. Hoorn: J. S. Meijer, Hilversum; A. Odé, F. Spaans en mej. D. A. Tierie, allen te Amsterdam. Amsterdam, (Gem. Univ.). De heer C. den Har- tog uit Goes, wetenschapelijk ambtenaar aan de afdeling Delta-onderzoek van het hydrobiologisch instituut in Ierseke, is cum laude gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift over de gemeenschappenleer van zeewieren. Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: J. S. Hilbers, Den Haag en L. Weiss, Rotterdam. Doctoraalexamen biologie: mej. A. R. Frantzen, Leiden. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde A. W. Sitsen, Sittard: tot doctor in de wis- en natuurkunde F. W. de Wette, Huizen. Utrecht. Doctoraalexamen geografie (vrije stu dierichting): J. H. J. Terwindt (cum laude), Nij megen. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: L. M. van Stiphout, Meerveldhoven: R. P. Kroes, Apeldoorn; mej. A. M. Hogebrink, Amersfoort; mej. M. I. B. Backer, Amersfoort; F. A. Tromp. Sneek. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de wis er. natuurkunde C. O. van der Grienten. Utrecht. Delft. Propaedeutisch examen scheikundig in genieur: D. F. de Geus en G. van Ling, beiden te Haarlem; A. Meijer, Castricum; B. Stouthamer, Zandvoort. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de let- leren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: ..Das Groninger Religionsgesprach (1523) und seine Ilintergrunde" pater P. F. Wolfs (cum laude). Amsterdam. (Gem. Univ.). Bevorderd tot ac countant: P. Vergroesen, Haarlem. Kandidaats examen Nederlands: mej. M. Prakke, mej. A. Horsman, mej. E. H. P. Moor en J. van Waning, allen te Amsterdam. Kandidaatsexamen econo mie: W. H. L. Hovenkamp, J. J. Beynes, A. H. J. Leenen en G. C. Elte, allen te Amsterdam. 's-Gravenhage. Staatsbevoegdheid heilgymna stiek en massage: mej. M. B. A. Terheijden, Overveon; mej. F. Vinke, 's-Gravenhage; mej. E. M Visscher, Utrecht; mej. H. W. Voet, Amster dam; mej. R. M. A. P. Vogelaar, Eindhoven; mej. B. E. C. Volkers. Amsterdam; mej. E. A. J. Vos kuil. Leiden: mej. M. A. M. Vrouwes, Amster dam: C. Slot. Enschede; H. J. Timmers, Amster dam; T. W. M. van de Ven. Etten-Leur en J. Vis ser, Amsterdam. 's-Gravenhage. Notarieel examen eerste gedeel te: S. Klein, Hilversum. Tweede gedeelte: G. H. van Empel Utrecht: A. Th. Th. M. de Rooy, Utrecht en H. C. Feikema, Texel. Nijmegen. Doctoraalexamen vechten: R F. M. Haffmans V. M. Pfijffer en L. G. M. van Buche, «Hen te Nijmegen. een gedifferentieerde registratie. Zij ont hulde, dat de vulstem, die gecombineerd werd met de cantus firmus „zingende" grondstem, een naar verhouding te ge prononceerde klankkracht had, nog onge lijk geïntoneerd was en te weinig ver smeltend met de grondstem. In de betrekkelijk kleine, althans voor deze muziek en dit orgel nog te kleine uit voeringsruimte werden deze klankeigen schappen niet gecamoufleerd of gesubli meerd. Evenmin blonk het tongwerk, dat Piet Halsema aanwendde voor „Jesus Christus, unser Heiland" uit door homo geniteit van klankkleur en gelijkmatig heid van aanzet. De klankkwaliteit stond uiteraard los van de principieel uitsteken de registerkeuze, die Halsema met kunst zinnig inzicht deed en die vooral voor „Nun lob, mein Seel, den Herren" door het orgel tot een voldoening gevende wer kelijkheid gemaakt werd. Het exclusieve bsrokkarakter van het instrument harmonieerde uitnemend met het wezen van het Freludium en fuga in g, dat als inleiding van het concert werd ge speeld, en met de muzikale aard van de Passacaglia in d en de tintelende Fuga in C. die Halsema aan het slot van de avond liet klinken met knappe technische beheersing. Ik wil dit verslag gaarne beëindigen met een woord van waardering voor de met heldere klank gezongen solo van de sopraan Gusta Luteyn-Frohn. P. Zwaamwijk Advertentie Licht gewicht COSTUUMS van de wonderstof TREVIRA 129.00 Licht gewicht COLBERTS, vanaf 29-75 Uitgebreide coll. SPORTSHIRTS van 12.90 tot 24-75 Popeline PYAMA'S 10-90 Popeline KAMERJASSEN 22-50 Sportieve onderkleding: SINGLETS en SLIPS, p. stuk 1.95 Gen. Cronjéstraat la - lb Tet. 53334 De Haarlemse Luchtvaart Club levert dit jaar een belangrijk aandeel in de ploe gen welke de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart naar interna tionale wedstrijden uitzendt. De heer Osborne maakte deel uit van de Nederlandse ploeg welke deelnam aan de wedstrijd met staartloze modelvliegtuigen (vliegende vleugels) in Duitsland. De heer Smolders, voorzitter der HLC, is een van de drie Nederlanders die af gevaardigd worden naar de wereldkam pioenschappen met rubbermotormodellen op 19 juli in Frankrijk. Ten slotte neemt de heer Krook als lid van de Nederlandse ploeg deel aan de wed strijd om het wereldkampioenschap mo delzweefvliegtuigen op 23 augustus in Bel gië. Advertentie MÊÊ s» EXCLUSIEF! De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank f. 2.25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. AUeentmp. en Strvic* Aid.: William Rekken Handelsonderneming N.V. Beurs, Damrak, Amsterdam Ook dit jaar wordt de speeltuinjeugd, die aangesloten is bij het Haarlems Speel- tuinverbond, in de gelegenheid gesteld een of meer kampweken door te brengen in de IJmuidense duinen of op het Wis- selse Veld, een buitencentrum van de ge meente Haarlem in Epe. Aan het Willem Klaren-kamp bij IJmui- den kunnen kinderen van acht tot veer tien jaar deelnemen. Er zijn vier kampen, elk een week durend, namelijk van 20 juli tot en met 25 juli. van 27 juli tot en met 1 augustus, van 3 augustus tot en met 8 augustus en van 10 augustus tot en met 15 augustus. De kinderen slapen in grote tenten. Het eten is eenvoudig maar prima verzorgd. Overdag worden da kampeer ders beziggehouden met. sport en spel, speurtochten in de omgeving, onderlinge wedstrijden, zwemmen en wandelingen. Verder zijn er excursies naar de beziens waardigheden in de omtrek en bonte avon den die door de kinderen zelf worden ver zorgd. Het kamp op het Wisselse Véld in Epe is voor kinderen van dertien en veertien jaar. Het wordt gehouden van 8 tot en met 15 augustus. Het aantal plaatsen in dit buitencentrum is beperkt tot zestig. Indien het kamp volgeboekt is worden de kinderen overgeschreven naar het Wil lem Klaren-kamp. Inschrijving voor bo venvermelde kampen dient te geschieden bij de secretaris van een der speeltuinen van het Haarlems Speeltuin Verbond of bij de administrateur van het verbond, Schoterweg 53 in Haarlem, tel. 51464. In dien er plaats is kan ook een beperkt aan tal kinderen van wie de ouders geen lid zijn van een speeltuinvereniging, aan het Willem Klaren-kamp deelnemen. BEVALLEN van een zoon: 30 juni J. Kuitert-Potze; A.M.J. Armand-Kersten; J. H. Medenblik-van Gelder; A. C. van Rui ten-van der Drift;A. van Blanken-Ange- nent; 1 juli: A. J. Mozer-Dijkshoorn. BEVALLEN van een dochter: 1 juli: M. H. van der Lei-Lammerse, OVERLEDEN: 30 juni: C. Goedhart-de Boer, 70 jr., Hazepaterslaan; S. M. Leef- lang-Ronde, 85 jr., Westerhoutpark; J. van Ling-Bijster, 83 jr., Papen toren vest; B. Westra, 77 jr., Gasthuissingel; W. F. Mis set, 90 jr., Javastraat. ONDERTROUWD: 1 juli: J. C. de Regt en H. Hekelaar; J. W. van der Peijl en S. Prins; J. A. Muijlaert en M. Visser; H. Koster en W. Gerritsen; D. Marquenie en T. van Essen; F. A. Pouw en L. S. Bekker; J. Meijer en S. Polderman; J. H. Gerritsen en W. van der Meer; W. Gardien en E. A. Kroder; W. J. A. M. Verboom en M. C. de Nijs; C. Petschi en H. J. H. Möring; J. C. Vonk en J. H. Boom; A. J. de Vries en A. P. Stuurman; W. de Leeuw en J. Filemon; H. M. Meijboom en A. Peters; G. van Bil- derbeek en J. M. Dams; W. Klooster en A. T. de Kwant; A. van Wieringen en H. F. Verschoor; L. Wagenaar en W. C. G. Punt- man; P. M. Leeuwenberg en A. Brunt; T. Venema en J. van der Beek; P. B. van der Wagt en C. M. van Kampen; C. J. Stoute en H. Vonk; F. J. Miezenbeek en J. Vliet- stra. GEHUWD: 1 juli: H. Wijnalda en J. Janssens; J. H. Witte en H. A. v. Egmond; A. Lamboo en A. J. M. Kamps; T. M. Groe- neveld en A. M. Bekker; C. J. Bosloper en E. van Steijnen; J. Verheijden en G. Krui denier; C. H. Woortman en E. ten Katen; J. F. van Alphen en M. J. Mooi; A. Zwem mer en H. M. Geutskens; IJ Eekhof en J E. Knibbe; A. L. Misset en M. R. Cohen. C. Wolf en G. de Vos. De heer D. van Duynen, expediteur bij de P.T.T., die woensdag het feit vierde dat hij veertig jaar werkzaam is bij de posterijen, is in de kantine aan de Bal juwslaan te Haarlem gehuldigd tijdens een bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer Plant. De directeur van het postdistrict Haarlem, de heer P. J. Waa- le richtte zich op waarderende wijze tot de jubilaris, waarna de adjunct-directeur, de heer L. W. M. van Beeck, de jubilaris dank bracht voor zijn arbeid in dienst der P.T.T. Hij overhandigde het gouden draag- insigne met oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst en een gratificatie. De heer Ch. A. L. Trommelen, chet van het Post- gebouw aan de Baljuwslaan, noemde de Advertentie Voor leder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 heer Van Duynen een goed ambtenaar op wie nooit tevergeefs een beroep werd gedaan en de chef der bestelling, de heer P. Geldof, sloot zich hierbij aan. De voor zitter van het jubileumfonds, de heer H. Plant, haalde enige herinneringen op uit de loopbaan van de jubilaris, die werkzaam is geweest ic IJmuidftn en Haarlf>~ De resultaten van de voor de zomer en bekercompetitie gespeelde volleybal wedstrijden luidden: Zomercompetitie, dames Soza—FES 2 2—2, VCS—Soza 3—0, VCS—FES 2 3—0. Heren: SSH—Soza 3—0. HBC—SSH 0—3, VCS—VCS 2 3—0, Soza 2—VCS 2 3—0, HBC—JJD 3—1, Soza—JJD 1—3. Bekercompetitie, dames: OVRA 2 Spaarnestad 1—2, Die Raeckse—Onze Ge zellen 2—1, JBS—OVRA 2 2—1, HBC— Eclecta 3—0, De Blinkert—HBC 2—1, Gios —HBC 2 1—2. Heren: FES—OVRA 3 1—2, WIK—HVS 2—1, Eclecta—HBC 0—2, OVRA—Gios 2—1, Spaarnestad—FES 30, OVRA 2 Gios 2 2—1. Op zondag 12 juli houdt de hengelsportvereniging„Haar- lem" een grote viswedstrijd in de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder. Er zal gevist worden op bo venmaatse witvis. Men be gint vroeg en wel om half zes precies, bij de Benne- broekerbrug. Het einde van deze wedstrijd is om half negen. Voor de vanger van de grootste bovenmaatse wit vis is een dames- of heren rijwiel beschikbaar. Degene, die de meeste bovenmaatse witvis vangt ontvangt de Klaas de Vries-wisselbeker. De feestelijke prijsuitrei king van de tientallen door diverse firma's uitgeloofde prijzen, zal plaats hebben op donderdag 16 juli in de tuin- zaal van het gemeentelijk concertgebouw (aanvang 20 uur). Het „Holland Quartet" onder leiding van H. Over- meer zorgt voor de muzikale medewerking. Deze viswedstrijd, waar van de opbrengst ten goede komt aan het Koningin Wil- helmina Fonds wordt dit jaar voor de zesde keer gehou den. Verleden kon de pen ningmeester van het KWF na de wedstrijden een bedrag van 1100.in ontvangst Mevrouw Hinrichs, de telefoniste van het Krelage- huis te Haarlem heeft op de bollenbeurzen in Haarlem en Hillegom gedurende de af gelopen weken 'n lijst klaar gelegd waarop de beursbe zoekers konden intekenen. De opbrengst zou beschik baar gesteld worden aan de poliopatiënten. Op deze lijs ten is thans voor een bedrag van 839,27 gestort en me vrouw Hinrichs dankt daar om een ieder, die aan deze inzameling heeft meegedaan bijzonder hartelijk, mede namens de poliopatiënten. nemen en de organisatoren hopen, dat er dit keer met het oog op het tienjarig be staan van het fonds een record-aantal inschrijvingen komt. Men kan zich voor deze wedstrijd opgeven bij de hengelsportzaken. ,,'t Klinkt misschien wat gek, maar een paar jaar ge leden hebben we de koppen bij elkaar gestoken. Nog twee chauffeurs en ikzelf. En toen hebben we een reis- vereniging opgericht. Ja we gaan met de bus. Eerst zijn we in Duitsland geweest, en daarna in Oostenrijk, Sauer- land en weer Duitsland. De eerste keer hebben we een bus gehuurd, maar tegen woordig gaan we met een wagen van de eigen maat schappij. We sturen om de beurt. Maar het blijft vakan tie. We hebben enorm veel plezier". De heer C. (Cas) Paats lacht terwijl hij in zijn huis je, midden tussen de bloem- bollenvelden aan de Voge- enzangseweg in Vogelenzang zit te vertellen over zijn werk. als toerwagenchauf- feur bij de Noord-Zuid-Hol landse Vervoer Maatschappij. Paats spreekt echter alleen maar over „De maatschappij" de onderne ming waarbij hij al vele tien tallen jaren is aangesloten, het bedrijf ook, dat in chauf feurs zoals de heer Paats evenzovele bronnen van goodwill heeft. De heer Paats maakt dat zelf duidelijk, Terloops en bepaald niet om zichzelf in de hoogte te steken. „Met de zwemploeg van DWR heb ik eens een reis naar Zwitser land gemaakt en later kwa men ze aan het hoofdkan toor vragen of Cas de chauffeur weer meekon. Dat is leuk, zo'n ervaring. Het doet je goed. Met „Caecilia" ben ik ook weggeweest. Naar concoursen in Frank rijk. Nee onderweg zingen ze niet. Ze moeten hun stem sparen natuurlijk. Ja, terug wel". De heer Paats vertelt ver der. Over zijn tochten naar Oostenrijk, Duitsland en Zwitserland, maar ook over zijn uitstapjes met de be jaarden („Het meest dank bare werk") en over de schooltochtjes naar Oud- Valkenveen. „Ach na een paar jaar rijd ie net zo gemakkelijk door Oostenrijk als door Drente. Het went. Maar je moet er w°' wat voor voelen. Je moet met mensen kunnen omgaan en je moet de naam van je maatschappij hooghouden. En verder moet je het kun nen vinden met de reisleider. Maar ik heb onderweg nog nooit moeilijkheden gehad. Ik heb aan het stuur altijd lezorgd dat de mensen be grepen met een betrouwbaar •hauffeur te doen te hebben. Ja het is natuurlijk heel mder werk dan de lijndienst in de stad. Je moet overal zelf voor zorgen. Je moet op Chauffeur C. Paats tijd rijden, want je kan nu eenmaal niet te laat in het hotel aankomen. Dan draag je de koffers eruit, de wagen moet schoongemaakt worden en daarna moet de bus klaar gemaakt worden voor de volgende dag. Dan is het na tuurlijk eten geblazen en 's avonds heb ik nog wat schrijfwerk voor het dag rapport. Dan ben je klaar. Maar meestal zeggen de mensen wel: „Ach, Cas kom er ook even bij zitten" en dan is het weer laat voordat je het weet. Als we eenmaal op de olaats van bestemming zijn is het allemaal weer heel anders. Dan ga je overdag met de mensen toeren. Lek ker kalm aan. Je ziet nog eens wat en er is altijd een gezellige sfeer in de bus. En dan na een week of twee rijden We Weer terug naar huis. Weer volgens schema. Hief in Nederland doé ik ook de dagtochten en verder rij ik op de lijndienst tussen Amsterdam en Den Haag. Een mooie lijn. M'n collega is dan met onze wagen, de ,Rijnlan."'. weer op stap. Ja, en die toerclub. Da's natuurlijk nog gezelliger. We kennen de weg wel. maar dan zijn we voor ons eigen plezier uit en dat scheelt altijd weer. Volgende week ga ik weer met een bus naar Oostenrijk. Of het me wel eens verveelt? Nooit. Je bent uit met mensen, die op va kantie gaan. Want voor z'n rerdriet gaat niemand in 'n bus zitten". Onder 't opschrift: „Onze hoogste troef: service" wor den in het juninummer van het maandblad van de NZH enkele wenken gegeven aan het personeel van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij. Wenken, die wij gaarne hier overnemen. Wat kan het rijdend per soneel, wat kunnen de chauf feurs, de wagenvoerders en de conducteurs doen, zo vraagt de schrijver zich af, om de goede naam van de maatschappij onder het rei zend publiek te bevorderen. Het meenemen van een vriendelijk gezicht, een be leefde en vlotte bediening en zo mogelijk wat humor juist wanneer de omstandig heden niet zo voordelig zijn, maken deel uit van de eerste eisen welke men aan deze personeelsgroep moet stellen. Maar de chauffeurs en con ducteurs kunnen door het ontwikkelen van enig initia tief de dienstuitvoering aan vullen met datgene wat in geen enkel reglement valt te omschrijven: de service. Eerst bespreekt de schrij ver de juiste dienstverlening met het oog op de verster kingsbussen en vervolgens stapt hij over op „het over stappen". Nauwelijks heeft men de bus van de ene lijn verlaten, zo schrijft hij, of aan de overkant van de straat rijdt de bus van de lijn waarmee men zijn reis wil voortzetten net weg. Op dat gegeven zijn tal van variaties mogelijk, bij voor beeld het wegrijden van lijn 3 of lijn 11 wanneer er juist een trein in 't station Heem- stede/Aerdenhout is binnen gekomen. Dergelijke pech kan de reizigers best zoveel mogelijk worden bespaard, zelfs op stadsdiensten. Want ook daar gaat het meestal toch nog altijd om frequen ties van tien, twaalf en soms zelfs vijftien minuten en wachten duurt dubbel lang. Waarom dus niet even opgelet of er soms een bus van een aansluitende lijn in aantocht is? Tenslotte noemt de schrij ver nog een laatste vorm van service, die geheel in de persoonlijke relatie tussen chauffeur/conducteur en pas sagier ligt. Dezer dagen ver telde een geregelde reiziger, dat hij 's morgens aan 't be gin van een Haarlemse stads- lijn slechts over „groot geld" beschikte en de chauffeur geen wisselgeld had. Voor dat laatste had deze reiziger volkomen begrip. De chauf feur is geen postkantoor, al schijnen sommige passagiers dat wel eens te denken. Maar deze reiziger had op een paar centen na klein geld voldoende om een los kaar tje te nemen. Hij bood de chauffeur aan 't ontbreken de later op de dag via het haltekantoor op 't Stations plein te voldoen. De chauf feur weigerde echter en de passagier heeft zich op an dere wijze (dat wil zeggen met meer moeite) moeten redden. Natuurlijk: de chauffeurs „Als jongen van twaalf kwam ik in 't schoenmakers vak. Ik verdiende als leer ling zegge en schrijve een kwartje in de week en dan mocht ik nog blij wezen, want de meeste schoenma kersbazen vroegen geld toe. Toen ik negentien was be gon ik voor mezelf op een zolderkamertje bij ons thuis in ie Generaal de la Reij- straat. Dat was op 7 juli 1909", zo vertelt de heer W. van Zuthem. die aan de Floresstraat 28 in Haarlem- Noord een schoenmakerij en leder- en fourniturenhandel drijft. Dinsdag aanstaande viert hij dus zijn gouden ju bileum als zelfstandig schoen maker. Na eerst nog 25 iaar aan het Pretoriaplein te hebben gewoond, vestigde de heer Van Zuthem zich in de jaren dertig aan de Flores straat. „Het was hier toen nog een geheel nieuwe wijk en ik zag er wel toekomst in", zegt hij. De heer Van Zuthem denkt met. plezier aan de verleden tijd terug. „Diploma's en een vesti gingsvergunning had je niet nodig. Iemand die van aan pakken hield kon zo voor zichzelf beginnen. En de kwaliteit van de schoenen was ook heel wat beter dan wat je nu in handen krijgt. Degelijke zwarte schoenen en laarzen waren 't. Bruine schoenen zag je maar zelden. Die droegen alleen de ge goede lui. Moet je die sor tering van nu zien". En de heer Van Zuthem wijst naar een hele rij zwarte, bruine, witte, rode, blauwe en gele schoenen die klaar staat om onder handen genomen te worden. De machine heeft natuurlijk veel van 't hand werk overgenomen. Vandaar dat er op de etalageruit „elektrische schoenmakerij" staat. „Rasp, glas of koper groen komen er bijna niet meer aan te pas. Vroeger poetste je je een lamme arm om de schoenen maar als spiegels te laten glimmen. Op de polijstmachine is het nu in een wip gebeurd. Maar wat niet is veranderd in al die jaren is de zorg die je aan de afwerking moet be steden om je klanten tevre den te stellen". Wij wensen deze schoen maker toe dat hij zich nog vele jaren „bij zijn leest" mag houden. en conducteurs zijn niet ver plicht als voorschotbank op te treden! Maar wel mag van hen enig begrip gevraagd worden voor de situatie waarin een reiziger zich be vindt. In dit geval het be trof een stille lijn met wel enige speling in de rijtijd had de chauffeur de reiziger kunnen aanbieden mee te rijden tot het Stationsplein, waar men er zeker in ge slaagd zou zijn het grote geld klein te maken. Het komt er maar op aan, dat men „iets" meer doet dan in de instructie staat. Dat „iets" vormt nu juist dat bijzon dere dienstbetoon, die atten tie en die service welke de passagiers de cliëntèle! onmiddellijk herkennen als een bijzondere aan hen be stede zorg. Deze service is inderdaad de hoogste troef welke de NZH-personeels- leden kunnen uitspelen in de nimmer eindigende wed strijd met de gunst van het reizend publiek tot inzet.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7