Sukarno neemt Indonesië's lot grotendeels in eigen hand OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT New York Times verwacht ook politiek bankroet HET WEER Sj> Ontroerde prinses en bezorgde prins SPECTACULAIRE BRAND IN HET PENTAGON TE WASHINGTON Maria Callas wil alle licht voor zichzelf Nieuwe model Vespa G. L. „SAMOCA" kleinbeeld camera SIX III Hogere suikerproduktie bij H.V.A. in Ethiopië Herter: Kozlov heeft niets bijzonders gebracht Iets warmer Aan het strand Indonesisch leger bemoeit zich met de economie Nederlands-Duits overleg in Bonn voortgezet Dijk naar Marken Hammarskjoeld uit Cairo in Genève aangekomen Turbo-fan-motoren voor K.L.M.-DC 8-toestellen Topgeheime films en geluidsbanden teloor gegaan Metaalwinning uit zeewater volgens nieuw procédé In de krant van heden: Kroesjtsjev betoonde zich zeer ruw tegen Harriman Het woord is aan 1. J. VAN KOOTEN MIDO - BOREL - OMEGA STUURMALS, COHEN K.A.B. en regeringsnota Bestuur hoopt op wi jzigingen Stoffelijk overschot van onderduiker gevonden FOTO ENGEL VRUCHTEN W LIMONADE 7 3e JAARGANG No 298 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 "(6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 3 JULI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 146 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Verenigde H.V.A.-maatschappijen n.v. deelt mede, dat de produktie van de sui kerfabriek Wonji in Ethiopië in de afge lopen campagne 1958-'59 heeft bedragen 35.859 ton suiker (v.j. 32.504 ton). DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft, tijdens een plechtigheid op zijn paleis, zijn presidentiële taak weer opgenomen. In aanwezigheid van hoge functionarissen, onder wie premier Djuan- da en de chef van de legerstaf, luitenant- generaal Nasution. verklaarde Sukarno, dat de verantwoordelijkheid voor het lot van Indonesië thans voornamelijk bij hem berust, aldus het persbureau „Antara". Volgens dit nieuwsbureau zei de president: „Ik realiseer mij dat de verantwoorde lijkheid voor de staatsveiligheid voor het grootste gedeelte in zijn handen ligt". Hij zei, er hard voor te zullen werken om te bereiken „wat de meeste Indonesiërs" van hem verwachten. De president vroeg de bevolking, voor hem te bidden, nu hij haar hulp en Allahs bijstand meer dan ooit no dig heeft. Sukarno verklaarde ook, dat hij berich ten „in de imperialistische pers" dat het Indonesische volk verscheurd zou zijn en dat de republiek in een volledige chaos was gestort, nadat de volksvertegenwoordiging had geweigerd goedkeuring te hechten aan het herstel van de grondwet van 1945, tij dens zijn wereldreis, krachtig heeft te gengesproken. Volgens „Antara" zal de eerste stap tot de terugkeer naar de „revolutionaire" grondwet van 1945, die Sukarno in staat stelt regeringsbesluiten te nemen bij de creet, onder meer het volgende behelzen: streven naar reorganisatie van het be stuursapparaat en de werkwijzen ervan, zowel in Djakarta als in de buitengewes ten. betere coördinatie in het werk van in stellingen voor de maatschappelijke zorg, en bestrijding van onnodige bureaucratie. pogingen „om orde te scheppen" in de verscheidene sectoren van het financiële en economische leven (vervoer, landbouw, industrie, invoer en uitvoer en belastin gen). streven naar een oplossing voor de financiële en economische problemen, die tussen Djakarta en de buitengewesten be staan. Generaal Nasution heeft met de regio nale bevelhebbers en een aantal vooraan staande politici een politiek-economische conferentie gehouden, na afloop waarvan hij meedeelde dat een plan is opgesteld voor een „totale economische campagne". Hoofdkenmerk van het plan is een betere coördinatie tot stand te brengen van de economische activiteiten. De New York Times schrijft in een hoofdartikel: „Er is bekendgemaakt dat president Sukarno, terugkerend van zijn lange reis, binnenkort de Indonesische grondwet van 1945 zal afkondigen. Dit WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft meegedeeld dat het bezoek dat de Russische eerste vice-premier Kozlov aan Herter en Eisenhower heeft gebracht ..niets bijzonder voordeligs heeft opgeleverd". De Russische politiek ten aanzien van West-Berlijn is onveranderd, te oordelen naar hetgeen Kozlov heeft ge zegd, aldus Herter. Kozlov heeft gisteren gezegd, dat „de tijd is gekomen om eens en voor al de achterdocht en het wan trouwen" tussen de Verenigde Staten en Rusland weg te nemen. „Het lot van de vrede hangt in niet geringe mate af van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten", zo zei Kozlov in een toespraak op een lunch van de nationale persclub en correspondenten. De New York Times betoogt in een hoofdartikel dat Kroesjtsjev en Kozlov beiden trachten de opschorting van de Ge- neefse conferentie te benutten voor inti midatie van het Westen „Weliswaar af zonderlijk, maar zonder twijfel in ge meenschappelijk overleg, trachten zij het Westen voor de Russische vredesvoorstel len te laten capituleren vóór de Geneef- se conferentie wordt hervat", aldus het blad. Het „State Department" heeft meege deeld dat de Verenigde Staten zich niet zullen laten intimideren door bedreigin gen in openbare redevoeringen van Kroesjtsjev. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met aanvankelijk plaat selijk enige regen, maar morgen overdag ook enkele opklaringen, voornamelijk in het zuiden van het land. Matige tot vrij krach tige westelijke tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een geleidelijke verbetering van het weer wordt verwacht. De zon zal zich meer laten zien. Temperatuur iets boven 20 gr. C. Temperatuur van het zeewater ruim 16 gr. C. Matige tot vrij krachtige wind uit het zuid westen. Laag water 's morgens half elf, hoog water 's middags 3 uur. Strand voor fietsen berijdbaar van half zeven 's morgens tot één uur 's middags. geeft hem in feite dictatoriale bevoegd heid. De opperbevelhebber van het leger deed deze mededeling. Derhalve zal het dictatorschap blijkbaar niet zonder mili taire steun zijn. Maar het geschiedt in de naam van geleide democratie. De wetge vende macht had geweigerd deze stap te doen. Het huidige parlementaire kabinet zal opgevolgd worden door een presiden tieel kabinet. Zo zullen de gekozen verte genwoordigers van het volk, die totnogtoe eigenlijk al weinig hun stem hebben kun nen laten horen, helemaal niets meer in de melk te brokken hebben. Sukarno's be wind heeft dit rijke Aziatische land econo mische chaos en bankroet gebracht. Nu gaat het kennelijk ook politiek failliet. Wat dusver is gebeurd is zeker geen aanbeve ling voor een Sukarno-dictatüur Dc enige groep die met welgevallen deze ontwikke ling gadeslaat is de communistische par tij. En de enige plaats die er voordeel van zal trekken is het Kremlin," aldus dit New Yorkse blad. DJAKARTA (Reuter/AFP) Het Indo nesische persbureau „Antara" heeft een communiqué gepubliceerd van regionale commandanten van het Indonesische leger waarin verklaard wordt dat het leger strenge maatregelen zal treffen teneinde op korte termijn verbetering te brengen in de deplorabele financiële en economische toe stand van het land. Volgens het communi qué hebben de commandanten hiertoe be sloten tijdens een conferentie van drie dagen onder leiding van de chef van de Indonesische legerstaf, luitenant-generaal Nasution. Een commissie onder voorzitterschap van de commandant ven West-Java, kolonel Kosasih, heeft. ..drastische" maatregelen ontworpen die zullen voorzien in een ver snelde economische ontwikkeling en orde ning in en versnelling van de activiteiten op het gebied van financiën en economie, aldus het communiqué. Onder deze maat regelen behoren ook bestrijding van de bureaucratie, ecu efficiënter aanpak van de problemen en verbetering en stimu lering van de produktie. Advertentie 8ARTEU.ORISSTR HAARLEM TEL. 13439 - LEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM FALCON NYLON REGENJASSEN In de Westduitse hoofdstad zijn gisteren de besprekingen over de regeling van de Nederlands-Duitse kwesties voortgezet. Dr. H. R. van Houten, de directeur-generaal van politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zal met de Duitse coördinator van de onderhandelingen, dr Lahr, in de eerstkomende dagen bespre kingen voeren. Daaraan zal ook worden deelgenomen door leden van diverse com missies, waarin de in het overleg betrok ken vraagstukken sedert geruime tijd zijn behandeld. Het ligt in de bedoeling in dit overleg te komen tot de definitieve formules voor het eindrapport der besprekingen, dat begin volgende week aan de ministers Luns en Von Brentano zal worden voorgelegd. Zo als bekend is, zullen de beide ministers dan in de omgeving van Frankfort aan de Main bijeen komen om tezamen dit eind rapport te bestuderen. Plaats en tijd van dit onderhoud zijn niet officieel bekend gemaakt en kennelijk stellen de ministers er prijs op de zaken in alle rust nog eens door te nemen vooraleer zij het eindrap port aan hun regeringen zullen overleggen. Het is dan ook niet te verwachten, dat de bijeenkomst van de ministers, die dins dag in de omgeving van Frankfort zal wor den gehouden, het einde van de reeds zo lange tijd gevoerde onderhandelingen zal betekenen. Ook wanneer de ministers er volgende week in zullen slagen de puntjes op de i's te zetten, dan nog zal, naar in Bonn wordt aangenomen, de eindstreep onder de onder handelingen pas na verder beraad in de regeringen kunnen worden gezet. Dit be tekent dat de overeenkomst, die de vele tussen beide landen hangende problemen regelt, pas in het najaar gesloten zal kun nen worden. Na 10 juli zal Marken officieel geen eiland meer zijn, want op die dag wordt de nieuwe dijk naar hel „vasteland" voor het verkeer opengesteld. Voor het eerst zullen er dan auto's op het voormalige eiland rijden, uiteraard niet door de smalle straatjes tussen de pitoreske houten huisjes, maar alleen naar een parkeerplaats, van waar de inzittenden verder moeten wandelen. Voor autobussen en tou ringcars is er echter geen ruimte; voor deze vervoermiddelen is de nieuwe dijk dan ook verboden. (Foto KLM, Aerocarto) Molens draaien weer. Ook dit jaar zullen op alle zaterdagmiddagen in juli en augustus de 19 watermolens langs de Over- en Nederwaard bij Kinderdijk in werking worden gesteld. Zij worden, behalve om toeristische redenen ook intact gehouden voor noodgevallen. De groep molens be staat uit acht achtkantige rieten boven kruiers uit 1740. acht stenen bovenkruiers uit 1738, twee molens van Nieuw-Lekker- land en een Blokweerse wipwatermolen. Len moment nit de plechtigheid in de Sint Goedele te Brussel, waar donderdag het huwelijk van prins Albert van België en prinses Paola werd ingezegend. De emoties zijn de bruid te machtig geworden. Ze droogt haar tranen. Bezorgd kijkt prins Albert toe. CAIRO (Reuter) De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, is uit Cairo in Genève aangekomen na twee dagen, wat hij noemde „nuttige bespre kingen" met leiders van de Verenigde Arabische Republiek te hebben gevoerd. Hij sprak onder meer met president Nas ser. De onderwerpen van gesprek waren het vasthouden van het Deense vi-acht- schip „Inge; Toft", de betrekkingen van de V.A.R. met Israel, Palestina, 't Suez- kanaal en Algerije. Niet alleen de vier DC-8 toestellen, die onlangs door de K.L.M. bij de Douglas- fabrieken in Californië zijn besteld, waar mede de order op deze viermotorige straal vliegtuigen tot twaalf stuks werd vergi'oot, zullen van turbo-fan motoren worden voorzien, maar er is thans besloten dat ook het achtste toestel van de oorspronke lijke serie met dit type motor zal worden uitgerust. Voordeel van de turbo-fan motor is, dat het brandstofverbruik belangrijk kan wor den verminderd. Het is ongeveer veertien percent lager dan bij de straalmotoren, die in de eerste zeven DC-8 toestellen voor de KLM worden gemonteerd. Washington (Reuter) Kortsluiting in een leiding tussen twee verdiepingen is waarschijnlijk de oorzaak geweest van een felle brand in het Amerikaanse ver dedigingscentrum, het kolossale Penta- gongebouw in Washington, waar voor een dertig miljoen dollar schade is aange richt. Na een verbeten strijd van vier uur slaagden ruim driehonderd brand weerlieden erin de vlammen te doven. Toen waren twintig hunner door de rook bevangen en vele kostbare zeer geheime dossiers, geluidsbanden en films verloren gegaan. Verstikkende rook van brandende docu menten en geluidsbanden vulde de dool hofachtige gangen van het Pentagon ter wijl de brandweerlieden met alie macht poogden de brand in het ministerie van Defensie te onderdrukken. Ambtenaren met plattegronden met de aantekeningen vertrouwelijk en geheim, volgden de brandweerlieden op de voet om aan te ge ven hoe het vuur het best kon worden aan gepakt. De vuurhaard was bijna geheel geconcentreerd tussen ontoegankelijke dubbele plafonds Met pneumatische ha mers werden gaten in de vloeren geboord In de grote hal trokken delen van de vloer krom door de hitte. Het departement was Zuidafrikaan.se ontdekking De Zuidafrikaanse bladen maken in grote opmaak melding van een door prof. Felix Sebra. hoogleraar in de scheikunde aan de universiteit van Witwatersrand. gevonden techniek voor de winning van opgeloste metalen. Deze nieuwe techniek werd dezer dagen te Johannesburg gede monstreerd. Zij zal mogelijk een omwen teling teweeg brengen in chemische tech nische procédé's en wellicht de sleutel zijn tot het op grote schaal winnen van de minerale rijkdommen der oceanen. Een vooraanstaande Amerikaanse che mische onderneming heeft de wereldpaten ten op het procédé verkregen en prof. Se bra kreeg de vorige week toestemming zijn ontdekking wereldkundig te maken Men is van mening, dat het procédé zo eenvoudig en doeltreffend is. dat het de winning van metalen als goud en uranium veel economischer en makkelijker zal maken. Voor hef nieuwe procédé is het slechts nodig bellen te blazen door oplos singen. die opgeloste metalen bevatten en waaraan geschikte chemische zepen zijn toegevoegd. De hoogleraar dealde mede, dat hij wel iswaar een groot aantal proefnemingen had gedaan, maar dat hij het procédé nog niet had kunnen beproeven onder omstan digheden die enigszins op die in een fa briek geleken. Hij zei dat het met succes toepassen van de techniek op zeewater, in afzienbare toekomst een eventueel te- kor taan uranium zou kunnen doen ver dwijnen. „De Atlantische Oceaan bevat waarschijnlijk 3 miljard ton uranium en vele andere waardevolle metalen. Een buis die is ondergedompeld in zeewater, dat zich voortbeweegt met een snelheid van omstreeks 3 knopen per uur, waar door lucht en de juiste reagens in zee ge blazen wordt zou schuim doen ontstaan, dat ongeveer 600 ton aluminium, 1 a 12 ton koper en ongeveer 2 ton uranium per dag zou opleveren. Het gebruik van ande re reagensen zou andere metalen opleve ren. waarbij misschien wel 240 ounces goud per dag," aldus prof. Sebra. Bij het nieuwe procédé behoeft het zeewater dus niet vervoerd te worden. enige tijd afgesloten van de buitenwereld toen de telefoonverbinding tijdelijk werd verbroken. De rook was zo dicht dat later ketens van mensen moesten worden gevormd om zich een weg door de gangen te kunnen banen. Drie keer waren de spuitgasten, die poogden de vuurhaard te bereiken, gedwongen zich terug te trekken door de rook van de brandende films en geluids banden. „Het leek op werken in een mijn schacht", zo werd opgemerkt. Via de ra dio werd om meer zuurstofcilinders voor de rookmaskers gevraagd. Op het terrein buiten het gebouw behandelden artsen de genen die door de rook waren bevagen. Volgens een hoge ambtenaar zijn ten minste zevenduizend geluidsbanden met gerubriceerde gegevens verloren gegaan. Voorts zijn elektronische machines ter waarde van zes miljoen dollar verbrand. De brand ontwrichtte het systeem waar mee het Pentagon werkt, zodat de minis ter van Defensie McElroy zich genood zaakt zag het gehele personeel, ruim 29.000 mannen en vrouwen, de middag vrij te geven. Het Pentagon is het belangrijke knooppunt van het Amerikaanse defensie stelsel over de gehele wereld. De totale lengte van de gangen is 29 kilometer. Er zijn 150 trappen en negentien liften. Nog geen honderd meter van het centrum van de brand bevindt zich de „commando post" van de luchtmacht, het zwaar be waakte vertrek vanwaar bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen bij een aanval op de Verenigde Staten de opdracht zouden krijgen op te stijgen. Pag. Prinselijk huwelijk in Brussel 1, 9 Economisch nieuws2 Weerrapporten 2 Op dc Praatstoel3 Beurs4 Recreatiegebied in Heemstede 5 Examens 7 Uit stad. en omgeving4, 7 Agenda11 Feuilleton 11 Radio en Televisie 11 Sport13 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S NEW YORK (Reuter) De „New York Times" schrijft dat de Russische minister president Kroesjtsjev, zich zeer ruw heeft uitgelaten in een gesprek dat hij vorige week te Moskou met de vroegere gouver neur van de staat New York Harriman heeft gehad. Van welingelichte zijde werd vernomen dat Kroesjtsjev bij het onder houd zei „vastbesloten te zijn het Westen uit Berlijn te krijgen. Hij denkt kennelijk dat hij dat kan doen omdat hij meent dat het machtsevenwicht in de wereld te zijnen gunste is gewijzigd". Verder had Kroesjtsjev te verstaan ge geven dat hij de eerste vice-premier Koz lov, die in de Verenigde Staten is, be schouwt als zijn opvolger als minister president. Dit is, aldus het blad, in over eenstemming met eerder geuite veronder stellingen dat Kozlovs reis naar de Ver enigde Staten een onderdeel is van een opleiding voor een grotere verantwoorde lijkheid, in het bijzonder op het gebied van de buitenlandse politiek, waarmee de vijf tigjarige Kozlov tot nu toe weinig be moeienis heeft gehad. C a r 1 y 1 e Wie zich van geen enkele fout bewust is, begaat een zeer grote fout. Schaduw over Holland Festival (Van onze Amsterdamse redacteur) Maria Callas heeft opnieuween staaltje van haar wispelturigheid ten beste gege ven: zij heeft geëist, dal zij op haar con cert op 11 juli in het Amsterdamse Con certgebouw in plaats van de normale be lichting, schijnwerpers op zich gericht krijgt, die zo moeten zijn opgesteld dat het Concertgebouworkest in het duister blijft gehuld. De zangeres, die meent, dat iedere zicht bare aanwezigheid van het orkest afbreuk zal doen aan de roem, die zij wenst te oogsten, heeft zelfs bezwaar gemaakt tegen de overigens afgeschermde lessenaarver lichting van de orkestleden. De heer Dia mand, directeur van het Holland Festival, is van mening dat zo de eisen van Maria Callas niet geheel kunnen worden inge willigd, in ieder geval een voor alle par tijen aanvaardbare oplossing zal worden gevonden. De leiding van Het Concert gebouworkest stelt zich echter op het standpunt, dat het spelen in het donker op onoverkomelijke bezwaren stuit. Er wordt thans in Amsterdam druk overlegd op welke wijze dit typische Callasprobleem uit de wereld kan worden geholpen. Maar eerst op 11 juli 's avonds om acht uur, als Maria Callas op het podium staat, zal men zekerheid hebben of het concert al dan niet kan doorgaan. Advertentie met roterende gasschuif mengverhouding thans 1 op 50 HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000- 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS Het uitgebreide verbondsbestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft tij dens een vergadering in Utrecht uitvoerig aandacht geschonken aan de regeringsno ta. Het standpunt van het dagelijks be stuur van de K.A.B., zoals dat is uiteen gezet op de vergadering van maandag, werd unaniem onderschreven als zijnde in overeenstemming met de in de K.A.B. be staande opvattingen. Aan het dagelijks bestuur werd opge dragen het overleg met de andere centra le organisaties voort te zetten. Het ver bondsbestuur koestert de hoop, dat er in het komende parlementaire overleg nog zodanige wijzigingen tot stand zullen ko men, dat aan de zijns inziens gerechtvaar digde aanspraken op een werknemers aandeel in de toegenomen welvaart recht zal worden gedaan. Bij het afbreken van de Nederlands Her vormde pastorie te Zweeloo (Dr.) is het stoffelijk overschot van een jongeman ge vonden, een joodse onderduiker uit de oor logsjaren. Destijds woonde in deze pasto rie een predikant, die veel werk in het verzet verrichtte en steeds tal van onder duikers in zijn woning had. Thans woont deze predikant, die reeds in 1943 uit Zwee loo vertrok, op Curagao. In januari 1943 is een der onderduikers overleden, vermoedelijk aan een ziekte, waarna het besluit werd genomen het stof felijk overschot te begraven in de schuur van de pastorie. Tijdens de oorlogsjaren is hiervan officieel geen aangifte gedaan. Dat gebeurde pas in 1950. De overledene was de 23-jarige Abraham Emanuel Arbeid uit Amsterdam. Advertentie SPECIALE AANBIEDING een wonder van techniek voor slechts 59. LUXE LEREN PARAATTAS ƒ15.— KLEVERPARKWEG 7 Advertentie VAN DEN TOORN S Nlfl AGENT VOOR HAARLEM: W. STAPHORST, JANSSTRAAT 55

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1