Zestig jongens starten over veertien dagen voor de vijfde Muggenronde MUGGENR ONDELIED Speciale toekenning van winstpunten geeft alle renners gelijke kansen Ruim 600 km lange rit door zes provincies Haarlems Dagblad/O.H.C.- beker voor Muggenronde Befaamde paarden op groot hippisch festijn Examens ZATERDAG 4 JULI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie HENK VAN DER GEEST, Joop la Court, Ben Corsten en Rob van Straten. Dat zijn de winnaars van de Haarlemse Muggenronden, die in de jaren van 1955 tot en met 1958 gehouden zijn. En dit jaar zal er opnieuw een nieuwe naam gegraveerd worden in de grote wissel beker, die de directie van Haarlems Dagblad/O.H.C. voor dit nu al voor de vijfde keer terugkerend evene ment beschikbaar heeft gesteld. Wie de nieuwe winnende Mug zal zijn is nu uiteraard nog met geen mogelijkheid te zeggen, maar wel staat vast, dat er feller dan ooit om de diverse ereplaatsen in het algemeen klassement gereden zal worden. De Tourleider, de heer H. van Hulst, heeft namelijk in samenwerking met zijn administrateur, Rinus van Heiningen, een nieuw systeem ontworpen voor de puntentellingen bij de verschillende wedstrijden en het resultaat van al dit gereken is, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat een van de minder snel fietsende cou reurs uiteindelijk met de overwinning gaat strijken. Dat is overigens slechts een van de problemen waarmee de organisatoren zich hebben beziggehouden, want een der gelijke fietstocht vergt een bijzonder lange tijd van voor bereiding. Om precies te zijn 51 weken, want onmiddel lijk na de finish in 1958 riep de heer Van Hulst zijn naaste medewerkers al weer bijeen om plannen te ma ken voor de vijfde Muggenronde, die overigens iets bij zonders moest worden omdat men het feit wilde vieren, dat het in het begin zo gering opgezette fietstochtje voor een aantal Haarlemse jongens dank zij de belangstel ling en de hulp van talrijke Haarlemmers is uitgegroeid tot een gebeurtenis waarnaar velen en dan bepaald niet alleen de deelnemers reikhalzend uitkeken. Op maandagochtend 20 juli is het weer zover. Dan zullen opnieuw zestig jongens op hun rijwiel stappen om ge durende een week ruim 600 kilometer door zes Neder landse provincies te gaan fietsen, vergezeld van een grote groep leiders, mecaniciens en verzorgers en ge steund door een voortreffelijke organisatie, waarbij niets aan het toeval overgelaten is. Refrein. Rob van Straten, winnaar in 1958. lijk alleen maar de ochtend fietst. Ter wille van de afwisseling heeft de heer Van Hulst deze maal een route gekozen, die voor het grootste gedeelte door Bra bant en Limburg leidt, maar dit heeft natuurlijk weer tot gevolg, dat men voor al de eerste dag een flinke ruk wil maken om uit de Randstad-Holland te komen. Daarom ook en om nog enkele andere redenen gaan er dit jaar alleen jongens mee van 14 en 15 jaar, die dus tegen een stootje kunnen en die niet onmiddellijk af stappen wanneer er eens wat veel wind tegen staat. Overigens moet men bepaald niet den ken, dat die zestig Haarlemse jongens nu zes dagen achter elkaar als ware Tour de France-coureurs door Nederland fietsen. Integendeel. Men rijdt in een ge zapig tempo, begeleid door de leiders op bromfietsen en de overige volgers in auto's naar de etappeplaatsen en pas daar begint men na een rust aan een wed strijd op door de politie afgezette wegen. Die races duren meestal niet langer dan twee kilometer en aan de hand van deze resultaten wordt een A-klassement (voor de jongens van 15 jaar) en een B-klasse ment (voor de jongens van 14 jaar) opge maakt, waarbij bovendien nog de winst en strafpunten, die onderweg zijn uitge deeld worden verrekend. Bovendien krijgen de sterkere renners in elke klasse bij elke etappewedstrijd een flinke handicap (in tijd of in meters) waardoor de mogelijkheid, dat een klein, zwak coureurtje aan de kop van de rang lijst komt te prijken niet uitgesloten is. De route DE ROUTE. DIE MEN DIT JAAR gaat rijden luidt als volgt: Maandag 20 juli; eerste etappe. Er wordt gestart des morgens om negen uur bij het parkeerterrein aan de Planeten- laan, waarna men begint aan de lange etappe van ongeveer 115 kilometer naar het Brabantse plaatsje Oosterhout. Na het startschot, trekt de karavaan, mug gen en volgers, over de Rijksstraatweg en de Schoterweg naar het Kennemer- plein. Vervolgens rijdt men over de Kruis weg naar de Grote Markt, de Gierstraat, het Plein, de Dreef, de Spanjaardslaan en de Wagenweg naar Heemstede. Daar na gaat men door de bollenstreek langs Hillegom, Lisse, Sassenheim naar Oegst- geest en verder langs de Haagse Schouw naar Voorschoten, Leidschendam, Voor burg, Delft, Zweth. Overschie, Rotter dam, Zwijndrecht, Dordrecht, Zevenberg- sehoelc, Made naar Oosterhout. Direct daarna beginnen de jongens aan een bosrit van 1 km lengte en vervolgens kan een restaurateur in Oosterhout zijn handen uit de mouwen gaan steken, want dan komen de zestig uitgehongerde rij ders bij hem eten. Vervolgens heeft er nog een voetbal wedstrijd plaats tegen de Oosterhoutse De deelnemers aan de vijfde Haarlemse Muggenronde zullen zich des avonds .n de etappeplaatsen en onderweg tijdens de rust-pauzes beslist niet vervelen. In de volgerskaravaan rijdt namelijk een auto mee bemand met Gerry en Fen-y, „de zingende dwazen" en goochelaar, illusionist, conferencier Daan Vro lijk, alias Truxim, die de jongens steeds weer zullen bezighouden. Dit drietal Gichtte ook het „Muggenrondelied", dat door passende muziek voorzien werd door Herman Teumssen en dat onlangs door een koortje Muggen werd voor gezongen en op de band werd vastgelegd. In Haarlem en in alle etappe plaatsen zal dit schone bed via de versterkers van de geluidswagen van de heer K. Keesman weerklinken. Hieronder geven wij de tekst van dit gezang weer. MUGGENRONDELIED Het is weer met de rust gedaan Als de jongens fietsen gaan Dan wordt de grote strijd door hen gestreden Zij rijden door het hele land In gesloten vriendschapsband Zij lachen en een ieder is tevreden En mocht U soms niet weten wie zij zijn Luister dan naar dit refrein. Refrein: Wij zijn de jongens van de Muggenronde Laat ons maar fietsen Wij zijn de jongens van de Muggenronde Laat ons maar gaan Wij rijden als één vriendschapsband Van Haarlem door mooi Nederland Ja wij vinden het zo fijn Dat wij jongens van de Muggenronde zijn. Geen enkle rit is hun te zwaar Zij rijden steeds dicht bij elkaar Iedre jongen voelt zich winnaar in z'n dromen De leiders die staan steeds paraat Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat En zorgen dat hun niets kan overkomen En niemand heeft er heimwee of verdriet Want ze zingen steeds hun lied. Joop la Court, winnaar in 1956. En komt men straks in Haarlem aan Waar hun ouders weer te wachten staan Op jongens met hun olijke gezichten En als U vraagt hoe is 't gegaan Dan is het antwoord steeds spontaan Het was een week vol vreugde en van plichten En zien ze dan elkaar misschien niet meer Zingt men voor de laatste keer. Refrein. Ben Corsten. winnaar in 1957. Voor het eerst wordt zondagmiddag in het sportpark in Lisse een groot con- cours-hippique gehouden, waaraan beken de Nederlandse ruiters en amazones uit België en Nederland deelnemen. Ruim honderd paarden, sommige van klasse, zullen aan de diverse onderdelen van het concours deelnemen. Onder meer komen paarden uit de koninklijke stal. Mocht dit concours slagen, dan zal dit een jaarlijks terugkerend hippisch festijn worden. Het concours begint met de revanche wedstrijd voor springruiters tussen België en Nederland ingelast. De partijen be stonden uit tien senioren en zeven junio ren. De Nederlandse ruiters slaagden er in met een grote voorsprong te winnen. De Belgen zullen trachten in Lisse re vanche te nemen en komen daarom met een sterke equipe. De deelneming van de Nederlandse junioren geldt tevens als een voorselectie voor de wedstrijden om het jeugdkampioenschap in Londen. Behalve deze wedstrijd wordt een uit gebreid programma afgewerkt. Gereden wordt onder meer om de grote prijs van Antwerpen en de grote prijs van Lisse. Voorts heeft de organiserende vereniging, de harddraverijvereniging „Lisse en om streken", zilveren wisselbekers, geldprij zen en nuttige voorwerpen voor de win naars beschikbaar gesteld. In het voor dit hippisch festijn zeer ge schikte sportpark worden onder meer een springconcours L. en een springconcours Ma gehouden. De beste paarden en rui ters zullen deelnemen aan de wedstrijd om het elegantste paard. De diverse spring- wedstrijden zullen worden afgewisseld door een concours d'élégance voor paard en auto en demonstraties van landelijke rui ters. Het concours wordt besloten met een parade van landelijke ruiters. Aan de wed strijden gaat om één uur een voorkeuring vooraf. In ons blad van woensdag heeft men reeds de namen van de deelnemende rui ters en paarden kunnen lezen. politiekapel uit Haarlem medewerking zal verlenen. Zaterdag 25 juli; zesde etappe. De laat ste dag dus de laatste 77 km. Langs een voor de volgers al bekende weg trekt de Muggenronde weer op Haarlem aan. De jongens fietsen door de stad Utrecht en verder langs Zuilen, Maarssen, Breuke- len, Nieuwersluis, Loenen, Loenersloot, Baambrugge, Abcoude. Ouderkerk aan de Amstel, Amstelveen en Badhoevedorp, waarna op het parcours aan de Richard Hollkade een ploegentijdrit zal worden gehouden, waarbij de rijders van elke ploeg apart ook nog winstpunten kunnen verdienen. Daardoor wil men bereiken, dat de winnaar niet van tevoren al vast staat en dat pas na binnenkomst van de laatste ploeg bekend is welke Mug deze lustrum-ronde op zijn naam kan schrijven. DE OFFICIëLE MUGGENRONDE is dan geëindigd, maar de jonge renners kunnen nog niet naar huis, want zij ma ken eerst nog een lange tocht door de stad langs het volgende traject: Zomer- Antoniestraat, Turfmarkt, Gedempte Oude Gracht, Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat. Korte Jansstraat, Ba- kenessergracht. En hier pas wordt de stoet ontbonden waarna de renners eerst medisch worden gecontroleerd alvorens zij naar huis mogen. Laatste voorbereidingen TOT ZOVER DE UITGEBREIDE rou tebeschrijving. die reeds bij een vluchti ge bestudering duidelijk maakt, dat tour leider Van Hulst opnieuw een bijzonder mooie tocht voor „zijn" jongens heeft uit gestippeld. Voor echter het startschot ge lost kan worden moet er echter door de organisatoren nog heel wat werk verzet worden. Weliswaar zijn alle firma's, die een ploeg hebben geadopteerd „gecon tracteerd" door Haarlemse bedrijven en voorts hebben talloze firma's en particu lieren prijzen beschikbaar gesteld. Maar toch blijven er nog genoeg moei lijkheden voor de heer Van Hulst en zijn medewerkers op te lossen. Zo moeten er bij voorbeeld op hel laatste moment nog enkele auto's gecharterd worden en ver der gaat de heer Van Hulst op 8 juli nog een keer met de Muggen trainen. De woensdag on donderdag voor de start worden besteed voor de medische keu ring en de controle van de rijwielen door mecanicien Mooyekind en op zondag 19 juli worden de shirtjes, petten en fourage- zakjes aan de coureurs uitgedeeld. En dan duurt het nog 24 uur voordat Lex Minke uit de Bomenbuurt, de win naar van de verkeerscompetitie in de Muggentrui bij de Planetenlaan van start zal gaan. Op weg naar talloze avonturen in het Brabantse en Limburgse, als begin van een kostelijke vakantieweek, die hun aan geboden wordt door een groot aantal Haar lemse zakenlieden en door een klein groepje enthousiaste organisatoren, die vrijwillig meestal een deel van hun toch ook kostbare vakantie opofferen om te zorgen, dat al die Muggen weer heelhuids thuiskomen. Amsterdam. (Gem. Univ.). Kandidaatsexamen rechten: mej. H. Sorgdrager en A. E. Kaag, Am sterdam; L. Thunhorst, Hilversum en A. Henny, Utrecht. Doctoraalexamen pedagogiek: E. Velè- i?a' P?n Haa§ en C. D. M. Jacobs, Amsterdam. Kandidaatsexamen Pedagogiek: J. E. G. G. Dib- bits en (mets lof) K. D. Thio, Amsterdam. Doc toraalexamen Engels: mej. J. W. Wentzel, Am sterdam en H. B. Geerlink, Bloemendaal. Kan didaatsexamen Engels: mej. N. M. Koster en mevrouw C. M. Helberg-Muller, Amsterdam. Kan. didaatsexamen Nederlands: mej. M. H. A. Braam. Haarlem; mej. C. M. van Kleef, Blokker: mej. M. de Groot. G. L. Breukels en R. de Vis, Amster dam Kandidaatsexamen pedagogiek: H. van Mierlo, Amsterdam. Amsterdam. (Gem. Univ.). Gepromoveerd tot. doctor in de geneeskunde P. J. J. van Ginneken en H. Muntendam, beiden te Amsterdam. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de godge leerdheid J. van Goudoever te Leiden. Gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid F. E. M. ivlitrasing, geboren in Suriname en wonende te Leiden en J. C. de Beheer, geboren te Potgieters- rust (Z.-Afr.), wonende te Oegstgeest. Doctoraal examen biologie: H. R. Smitssaert, Den Haag. 'srlGray,anhage- Ncdai'ieel examen tweede deel: G H. Willemse, Rotterdam: H. A. A. van Hazen- donk, Utrecht: G. P. F. Broekman, Westerhoven; mr. J. van Lookeren Campagne, Bussum; J. J. E. M. Kamp, Gilze-Rijen. Utrecht. Kandidaatsexamen Germaanse letteren (Duits): C. J. de Vree, Rotterdam; J. W. K. Si mons. Berg en Dal. Kandidaatsexamens Neder landse letteren: C. J. Bollee, Amersfoort. Kerke lijk examen: E. M. Top, Wemeldinge. Doctoraal examen geneeskunde: A. S. J. Botenga, Utrecht; F. H. ten Cate, Utrecht; mej. E. H. M. Nikkels, lubbergen; mej. E. Scholte, Rotterdam; K. E. W. P. Tan, Rotterdam: W. Verdenius, Utrecht; J. J. Vial Amersfoort; mej. M. Y. J. Visser, Maar tensdijk. Kandidaatsexamen geneeskunde: Kong Seng Liem, Utrecht. Groningen. Doctoraalexamen economische we tenschappen: P. van Bolhuis, Groningen; J. F. Gerbers, Haren. Doctoraalexamen scheikunde: R P. Bult en R. Timmer, Groningen; D. P. de Jong, Jubbega. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde: D. J. Visser, Amsterdam; mej. W. A. Albada, Wolsum; mej. M. W. Aarnoudse. Haren; S. G. van der Wal, Uithuizermeeden; H. J. De genhart, Emraen; K. Keizer, Leeuwarden: W. Konijnendijk, Leeuwarden: mej. W. M. van Hou ten, Assen; R. A. de Zeeuw, Appingedam. Dëz'e bëUer'p dïè een hoogte heeft van ruim veertig centimeter is door de directie van Rqarlems Dagblad!O.H.C. opnieuw beschikbaar gesteld voor de winnaar van de Haarlemse Muggen ronde, die gehouden zal worden van 20 tot en met 25 juli. De renner, die als eerste in het algemeen klassement ein digt zal deze wissel-trofee voor één jaar mee naar huis mogen nemen. IN HET VOORJAAR van 1955 is de ba sis gelegd voor de Haarlemse Muggen ronde. Hoofdagent H. Hartman, destijds verbonden aan de Haarlemse kinderpoli tie, was toen namelijk van mening, dat men er weliswaar goed aan deed de jeugd van de straat te houden door middel van het organiseren van voetbal- en honkbal wedstrijden en kindermiddagen, maar dat men al dit uitstekende werk zelf weer vernietigde door de jongens gedurende de vakantie vrij op straat te laten rond lopen. Er moest iets komen, dat een groot gedeelte van die kinderen ook in de vrije tijd zou bezighouden en waar de jongens „naartoe zouden leven". Vaag had hij iets gehoord van de Tour de Frats, die in Arnhem georganiseerd zou worden en zonder ook maar enigs zins tot imitatie over te gaan ging hij met 'n kleine groep even en thousiaste kennissen aan het werk. Daar bij behoorden de ex-hoofdinspecteur van politie, de heer A. F. Suurendonk, drs. W. Hazevoet, toen directeur van maatschap pelijk opbouwwerk, de wielrenner Gé Peters en uw verslaggeer. Men begon, zoals meestal in het begin, klein. Weliswaar contracteerde Tourlei der Hartman die eerste keer al zestig jongens, maar veel verder dan de Veluwe ging hij niet. De jongens van 12, 13 en 14 jaar fietsten slechts enkele honderden kilometers en ook de verzorging was niet zo tot in de puntjes geregeld als enkele jaren latex-. Maar toch bleek het plan in te slaan. De giften stroomden toe en toen Henk van der Geest winnend de Richard Hollkade in Haax-lem-Oost opfietste, na een prach tige week vakantie, stonden er tiendui zenden Haarlemmers de karavaan op te wachten. De Haax-lemse Muggenronde (de naam or was afkomstig van de eei'ste leiderstrui drager Adam Spoor) had bekendheid ge kregen. En de heer Hartman ging door. Het volgend jaar (1956) was het succes zo mogelijk nog groter. Onderweg, in de etappeplaatsen en in Haarlem omzoom den vele tienduizenden de weg als de Muggen naderden en in alle ki-anten ver schenen uitgebreide reportages, de radio reporters reisden de stoet na en onder weg trof men cameramensen van het film- en t.v.-journaal aan. Joop la Court bleek de bijna 500 km lange tocht tot ver in de Achterhoek het snelst gereden te hebben en deze Mug werd in 1957 weer opgevolgd door Ben Corsten, die zich na een voor de deelnemers enerverende wed strijd het sterkst toonde. Driemanschap TOEN ECHTER WAS de leiding van de ronde al overgegaan in handen van de heer Huug van Hulst, die overigens reeds twee jaar ervaring had omdat hij de heer Hartman op de motor al even- zovele jax-en had vergezeld. De heer Hartman kreeg een betrekking in Bakkum en met een gerust hart liet hij de oi'ganisatie over aan de heer Van Hulst, die gesteund door een drieman schap, bestaande uit de hoofdcommissa ris van politie, de heer J. Fontijne, de heer S. Heyers van de dienst van lichamelijke opvoeding en jeugdzaken en de altijd trouwe drs. Hazevoet voor een uitsteken de leiding zorgde. Daarbij werd hij echter gesteund door een uitgelezen korps leiders en verzor gers alsmede door een groep kwartier makers en fourageurs, die dagelijks voor de ligging en het (vele) eten zorgden. In 1958 werd Rob van Straten, door zijn ploegmakkers geholpen, eei-ste en onmid dellijk daarna begon de heer Van Hulst, zoals gezegd, aan de voorbereidingen van de lustrum-ronde. Er moest iets speciaals worden bedacht om de tocht voor de jon gens evenals voor de volgers weer iets aantrekkelijker te maken en bovendien om nu ook de iets jongei-e rennertjes een kans te geven om als eerste in deze ron de te eindigen. Men heeft daartoe een systeem ontworpen, waarop wij later nog eens willen terugkomen, maar waarbij aan alle jongens sterke zowel als zwak ke een kans wordt gegeven om de Muggentrui te veroveren èn te behouden. Gezapig tempo DE TOCHT WORDT dit keer zeshon derd kilometer lang. Een flinke afstand, die neerkomt op ruim honderd kilometer per dag omdat men de laatste dag eigen- Henk van der Geest, winnaar in 1955. jeugd en dan is het zo langzamerhand tijd geworden om de grote twintig persoons tenten op te zoeken, die inmiddels dooi de kwartiei-makers in gereedheid zijn ge bracht. Dinsdag 21 juli; tweede etappe. Na het vertrek rijden de Muggen in een vrij vlak ke en 93 km lange etappe over Tilburg, Moergestel, Oii-schot, Best, Eindhoven, Geldi-op, Heeze, Leende, Maarheeze naar het gehucht Ell bij Weert, waar zij sla pen bij het buitenverblijf „St. Josef". Voordat het echter zover is moet er eerst nog een sprintwedstijd over D/2 km wor den verreden. Woensdag 22 juli; derde etappe. Tij dens deze rit trekt de Muggen-karavaan naar het zuiden van Limburg, hetgeen bovendien inhoudt dat er flink geklommen en gedaald moet worden. Daarom ook is dit de op een na kortste etappe van de gehele tocht die echter toch nog genoeg van de jongens zal ver gen. De 89 km zijn gesplitst in twee rit ten. De eerste leidt via Ittervoort, Wes- sum, Maasbracht, Echt, Roosteren, Gre- venbricht, Stein, Geulen en Bunde naar Maastricht, waar de jongens een grote bandenfabriek zullen bezichtigen. Na dit bezoek, dat twee uur zal duren, stappen de Muggen weer op de fiets op weg naar Fronsveld, waar een zware bergrit ver reden zal worden met handicap. Daarna fietst men via Bangholt en Reijmersstok naar Wylre, waar de jon gens op het kampeerterrein van de stich ting „Zon en Vrijheid" voor het slapen gaan nog een kampvuur aangeboden krij gen. Donderdag 23 juli; vierde etappe: Van Wylre uit trekken de Muggen weer naar het noorden via Valkenburg, Klimmen, Hoensbroek, Amstem-ade, Sittard, Roer mond, Horn, Roggel en Nierkant naar Deurne, waar de 90 km afgesloten zullen worden met een -klassementsrit over 2 km. Voordat de jongens echter de tenten in het vakantiecentrum „De Bikkels" op zoeken heeft er nog een voetbalwedstrijd plaats tegen de jeugd van Deurne. Vrijdag 24 juli; vijfde etappe. Opnieuw een bijzonder lange etap-e van ruim 115 km, die bovendien naar alle waarschijn lijkheid iets minder vlot zal verlopen dan op de andere dagen. Via Westerbeek, Op- lo, Mill bereikt men Grave waar de route van de „vierdaagse" gekruist zal worden. Op die plaats is een lange rust ingelast zodat de Muggen goed kunnen zien hoe deze: stoet van vele duizenden wandelaars voorbijtrekt. Daarna stappen de jongens echter zelf weer op de fiets om langs Eist, Amerongen, Doorn, Drieberg, Zeist, De Bilt naar Bilthoven te rijden waar een individuele tijdrit op het programma staat. Men eet en slaapt in de Ernst Sil- lemhoeve (post Lage Vuurse), maar voor dat het zover is krijgen de deelnemers van de Muggenronde een bonte afscheids avond aangeboden, waaraan rmsschien de Advertentie Eis voor uw veiligheid...

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11