Droogte onderbrak dalende tendens in werkloosheid Russen lieten twee honden en konijn een ruimtereis maken hamol weer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vandaag! HET WEER Schravendijk Reiskoffers en Tassen jan doornbosch Ontmoeting met Japanse jeugd (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. «ransl I I 1 I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Oostenrijks kanselier geeft formatie-opdracht terug Maatregel in Ghana tegen dr. Busia ALS U GAAT VERHUIZEN Huiseigenaren willen een algemene huurverhoging Bezwaar tegen verhoging van de grondbelasting accordeon- en gitaar-les éee MORRIS èöforeijouêitif! In de krant van lieden: Het woord is aan Nuttige last werd in ruimte van raket gescheiden De hittegolf in W est-Europa Vooruitzichten Gevangenen gijzelden twintig bezoekers Geneefse conferentie zou een week of <We duren Zonnig Aan het strand 73e JAARGANG No 301 DINSDAG 7 JULI 1959 304e JAARGANG No 149 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 T I II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I IC.jfC.JI g I i®2®88® g |j I ft Jj J j I J I 1 Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 JL A JL A A JL WJ \^L A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n, v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Volgens mededelingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, is de geregistreerde arbeidsreserve in juni gedaald van 53,796 tot 52.950. Deze daling was voor de tijd van het jaar slechts gering en het gevolg daarvan is geweest dat het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg van 65.000 tot 71.000. Dat wil geenszins zeggen, aldus het ministerie, dat er van een wezenlijke verslechtering van de arbeidsmarkt sprake is. De oorzaak van de stijging is namelijk incidenteel. In juni werd namelijk de gunstige ontwikkeling in de meeste bedrijfsklassen méér dan gecompenseerd door een gedeeltelijk wegvallen van seizoenwerkgelegenheid in de landbouw ten gevolge van de uitzonderlijke droogte. Er kan dus gezegd worden, dat de droogte de dalene tendens van de werkloosheid heeft onderbroken. Structuur, èn seizoenwerkloosheid stegen. In tegenstelling tot andere beroepsgroe pen, is de werkloosheid onder landarbei ders, veenarbeiders en losse arbeiders in juni gestegen. Ook is opvallend, dat in de agrarische provincies, Groningen, Fries land, Drente en Zeeland de geregistreerde arbeidsreserve is gestegen, terwijl deze in de andere provincies daalde. In de bouw nijverheid is de werkgelegenheid verder toegenomen. In verschillende delen van ons land doen tekorten aan bouwvak arbeiders zich zelfs steeds duidelijker ge voelen. In vrijwel alle sectoren van de metaalindustrie kon een verdere opleving worden geconstateerd. Deze manifesteerde zich in een daling van het aantal inge schreven metaalbewerkers met. ruim 800. De ijzergieterijen hebben zich van de in zinking kunnen herstellen en constructie werkplaatsen en machinefabrieken zijn goed van opdrachten voorzien. Ook in centrale verwarmingsbedrijven en elektro technische installatiebedrijven heerst een grote bedrijvigheid. In de textielindustrie is de situatie eveneens gunstig. De wollen- stoffenindustrie is ruim van orders voor zien en in de katoenindustrie bestaat een tekort aan ongeschoolden en jeugdigen. Een lichte stijging van het aantal inge schreven textielarbeiders is toe te schrij ven aan het afbranden van een vlasbewer- kingsbedrijf. De situatie in de houtverwerkende in dustrie is gunstig. Tengevolge van het seizoen konden vele arbeiders tewerkge steld worden in conservenindustrieën, ook nam de werkgelegenheid toe in Horeca- en vervoersbedrijven. Het, aanbod van han dels- en kantoorpersoneel nam verder af. Noordholland In juni is het aantal werkloze mannen in Noordholland weer belangrijk gedaald, terwijl de vraag naar werkkrachten is toe genomen. De geregistreerde arbeidsreserve liep terug van 7125 tot 8156 man. De aan vragen om werkkrachten namen met acht honderd toe. De daling van het aanbod van werkkrachten deed zich voor in alle beroepsgroepen, met uitzondering van de landbouw. De grootste daling van het aan bod werd geconstateerd in de bouw- en metaalnijverheid, alsmede bij het niet- varend transportpersoneel. Het aantal op aanvullende werken ge plaatste arbeiders liep in .juni terug van 307 naar 222. Aan het einde van de maand waren 5934 mannen in de provincie werk loos tegen 6818 aan het einde van mei. De werkgelegenheid in de landbouw werd uiteraard beïnvloed door het droge weer. Het aanbod in de bouwnijverheid was eind juni 293 (eind mei 411). De vraag in deze bedrijftak nam daarentegen toe van 835 tot 986. In de metaalnijverheid ver minderde het aantal werkloze mannen van 623 tot 458. de vraag groeide echter van 793 tot 2014. Eind juni was er vraag naar 1119 ongeschoolden (eind mei 995). Haarlem In het gewest Haarlem liep het aantal werkloze mannen terug van 814 naar 724. De vraag nam toe van 1335 tot 1360. Er waren 450 aanvragen om jeugdpersoneel, beneden negentien jaar. Het aanbod van werkloze vrouwen in de provincie nam iets af, van 873 naar 850, in het gewest Haarlem van 76 naar 62. De Oostenrijkse kanselier dr. Raab is niet geslaagd in zijn poging om een nieu we regering te vormen en zal president Scharf verzoeken hem van zijn formatie opdracht te ontslaan. De formatiepoging is vastgelopen op nationalisatie-eisen van de socialistische partij, die zo vergaand waren dat zij onrechtvaardig werden ge noemd in het communiqué van de Oos tenrijkse volkspartij, waarin dr. Raabs besluit openbaar werd gemaakt. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 in Vulcanfiber - Cord en Leder Een keuze uit 1000. ALLE BENODIGDHEDEN VOOR DE REIS De voorzitter van het parlement van Ghana heeft oppositieleider dr. Busia, die zich op het ogenblik in Nederland bevindt, toestemming geweigerd om gedurende on geveer drie maanden de parlementsverga deringen niet bij te wonen. Als een parle mentslid twintig bijeenkomsten verzuimt, wordt hem zijn zetel ontnomen op grond van een wet. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman I Waarom zou u risico lopen 7 Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAA NS EN ZN. Zijlvest 41 Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Als de vroegere vedelaar, zo trekt deze violist door het land. Men ziet hem hier bij Bergsehoek in de Zegwaard. Zijn verschijning wordt veelal op prijs gesteld, een modern soort wandelende arbeidsvitamine. Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren deelt in een aderes aan de Tweede Kamer o.a. mede van oordeel te zijn dat het de prin cipiële lijn in de regeringsnota gaarne on derschrijft. Het is verder van oordeel dat de belangen van de volkshuisvesting daarmede zullen kunnen worden gediend. Het bestuur van de bond acht verscher ping van de onderhoudsnormen, mits concreet omschreven en met voorzichtig heid toegepast, in het gemeenschappelijk belang van volkshuisvesting en huiseige naren. Het bestuur van de bond acht de voor gestelde maatregel tot verhoging van de grondbelasting echter niet bevorderlijk maar schadelijk voor een huurbeleid dat streeft naar economisch verantwoorde, maar tegelijkertijd zo laag mogelijk hu ren. Het bestuur acht de uitsluiting van de woningen van vóór 1918 van de huurver hoging ongemotiveerd en willekeurig. Het meent voorts dat deze maatregel ook in de praktijk tot vele moeilijkheden aanlei ding zal geven. Het bestuur dringt daarom met klem aan op een algemene huurver hoging. Indien de verscherpte onder houdsnormen voor de vóór 1918 gebouw de woningen niet zouden gelden hetgeen het bestuur als vanzelfsprekend aan neemt betekent de verhoging van de grondbelasting voor de eigenaren van deze woningen een nieuwe extra exploitatielast zonder enigerlei compensatie, waardoor de mogelijkheid van behoorlijk onderhoud verder wordt ingeperkt. 'Advertentie reigerstraat 112 - haarlem-noord Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON NYLON REGENJASSEN Advertentie I. C. HAAN Complete meubilering - Opgericht 1833 Laat tijdens uw vakanti© uw DONZEN DEKENS OVERTREKKEN i Barteljorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 pag. Weer en weerrapporten 1, 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 België- in beeld 5 Beurs 6 Uit stad en omgeving 6, 7 Examens 7 Kunst 9 Spoii 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S W ordsworth De eenvoud is de sleutel tot alle harten. MOSKOU (UPI en Reuter) Russische geleerden hebben op 2 juli, om 06.40 uur Moskouse tijd, een ruim twee ton wegende eentrapsraket voor middenafstanden ge lanceerd, met een grote hoeveelheid insrtu- menten aan boord, alsmede twee honden en een kolijn. De bus met instrumenten en de dieren is tijdens de baan door de ruimte van de raket losgeraakt en behouden op de aarde teruggekeerd. De dieren zijn in goede welstand, de proef heeft een grote hoeveelheid waardevolle gegevens op geleverd. De instrumenten verzamelden gegevens over de hoogste atmosfeerlagen, over de micro-meteorieten daar, over de samen stelling van de lucht op verschillende hoogten, voor metingen van het ultravio- LONDEN (Reuter) In een deel van Europa duurde ook maandag de hittegof voort. In België en Noorwegen daalden de temperaturen echter en bracht regen tijdelijk koelte. In Frankrijk zijn in het afgelopen week einde 24 mensen verdronken tijdens het warme weer. De ijscomannen in Parijs verkochten duizend ton ijs en de zwem baden waren zeer druk bezocht. Maandag zakte de temperatuur in Parijs van 36 tot 26 graden. In Innsbruck stierf zondag een 61-jarige Britse toerist, die door de warmte was bevangen. Maandag was de temperatuur in Oostenrijk 31 graden. Sevilla had zon dag de warmste dag in het jaar, 41 graden in de schaduw. In Lissabon is het „afgekoeld". De tem peratuur is thans 31 graden na 35 gra den te zijn geweest. In Stockholm houdt het warme weer aan met temperaturen boven de 30 graden. In Londen daalde de temperatuur van 32 graden op zondag tot ruim 25 graden op maandag. (Van onze weerkundige medewerker Het mooie zomerweer mogen wij nog steeds toeschrijven aan de beweeglijkheid van de hogedrukgebieden bij de Azoren. Deze blijven niet, zoals in slechte zomers „hokvast" bij de Azoren liggen met als gevolg dat ze de ene depressie na de an dere naar West-Europa laten glijden, maar gaan op reis. Via. de Golf van Biskaye trekken zij naar West-Europa, met- als ge volg dat na enkele dagen onbestendig weer de zon iveer de overhand krijgt. Zondag ivas het met 30 C. zeer warm, gisteren woei. er een frisse westenwind en bleef het bij ruim 20 C. Het hogedrukgebied, dat ons nu weer heeft bereikt, brengt weer wat rustiger weer. Het onweer had maandagmorgen bij het binnendringen van de koelere lucht niet veel te betekenen. In de provincie Gronin gen kwam het tot enkele fikse hagelbuien en ook viel daar plaatselijk nog ruim tien millimeter regen. Een gezelschap ouden van dagen uit Capelle aan de IJssel maakte gisteren een autotocht en omdat de route langs paleis Soestdijk leidde, had men een geschenk meegenomen voor de Konin gin: een mand in de vorm van een schip, gevuld met bloemen en tuin- bouwprodukten. De oudste deelnemer aan de tocht, de heer L. Aaldijk, bood de vorstin het geschenk aan. EVERETT (Reuter) In een opvoe dingsgesticht nabij Everett, in de Ameri kaanse staat Washington, hebben maan dag vier jonge gevangenen onder bedrei ging met slagersmessen een twintigtal be zoekers, onder wie vrouwen en kinderen, in hun macht gekregen. Ook wisten zij drie bewakers te gijzelen. Pas vandaag konderen bewakers en politie in een aan val met traangas de gijzelaars bevrijden en de gevangenen inrekenen. De gevangenen eisten een auto, waar mee zij, zo nodig met een of meer gijze laars ter bescherming, wilden vluchten. Het gebouw werd aan alle kanten om ringd door bewakers en politiemannen. De vier gevangenen hadden reeds ge dreigd de 38 gijzelaars te zullen vermin ken en daarna zelfmoord te plegen, zo men hen niet uit de gevangenis liet ont vluchten. lette deel in het zonnespectrum. structuur van de ionosfeer, snelheid en richting van luchtstromen op grote hoogte. De twee honden heten Durfal en Sneeuw vlok, het konijn is tot dusver naamloos. Doordat één van de honden reeds twee maal eerder een ruimtereis had gemaakt was men ook in staat gegevens te ver zamelen over het aanpassingsvermogen van dieren en vooral aan de gewichtloze toestand. Ook heeft het instrumentarium van de raket voor het eerst in de geschiedenis van de wetenschap gegevens verzameld over de samenstelling van de lichte gassen in de atmosfeer. In de officiële verklaring werd gezegd, dat de lancering normaal verlopen is, en dat het mechanisme waarmee de kostbare lading veilig naar de aarde werd terug gebracht geheel volgens plan had gewerkt. De lancering was een onderdeel van het GENèVE (UPI) De Geneefse minis tersconferentie die maandag wordt voort gezet zal volgens waarnemers ongeveer drie weken kunnen duren. Het begin van de topconferentie wordt dan gesteld op be gin september, in Genève. De topconferen tie zal. naar de huidige beoordeling, onge veer een week duren. Zaterdag of zondag zullen de drie wes telijke ministers een voorbespreking hou den. Maandag wordt de conferentie offi cieel hervat. Het is niet uitgesloten dat tijdens het voorafgaande weekeinde informatief over leg zal worden gepleegd met de Russi sche minister Gromyko. Ook de Wcstduit- se en Italiaanse ministers van Buiten landse Zaken zullen, voor de conferentie hervat wordt, met de drie ministei's van de westelijke landen confereren. Minister Herter zal zaterdag per vliegtuig via Ot tawa naar Genève reizen. In de Canadese hoofdstad zal minister Herter een korte bespreking hebben met de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken. Advertentie programma, dat is opgesteld voor onder zoekingswerk in de bovenlagen van de atmosfeer. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart heeft maandag over de Russische lancering van een ra ket met dieren gezegd, dat naar het schijnt de Russen thans een soortgelijk succes hebben geboekt als de Verenigde Staten enkele weken geleden met de aap jes Able en Baker. De Amerikanen slaag den er toen in een neuskegei van een ra ket met de aapjes te bergen. „Het is aar dig te weten, dat anderen hetzelfde doen als wij", zei hij. Volgens de Moskouse zender is deze lancering een nieuwe stap op de weg naar de verovering van de ruimte. De proef heeft de uitvoerbaarheid aangetoond van ruimtevaarten met een behouden terug keer op aarde. De Amerikaanse ruimte apen kwamen naar de aarde terug in de neuskegei, dat is het enig overgebleve deel van de raket. De capsule met de Russische proefdieren is echter volgens de berichten uit Moskou uit de raket gesto ten toen deze nog in de ruimte was. In dien dit letterlijk geschied is, is deze Rus sische proef voor de ruimtevaart van veel meer betekenis. Red.). Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen, vooral in het binnenland. Zwakke tot ma tige wind, overwegend uit oos telijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig strandweer met tempera turen rond 25 gr. C. Tot zwak af nemende westelijke wind. Zeewater helder met vrij hoge golfslag, temperatuur water 17 gr. C. Laag water 's middags om een uur, hoog water kwart voor vijf. Strand voor fietsen berijdbaar van negen uur 's morgens tot drie uur 's middags. let. .Japans kroonprinselijk paar legt 'iet ene na het andere bezoek af om kennis te maken met alle facetten van de samenleving. Men ziet Akihito en Mitsjiko hier bij een bezoek aan ee jeugdcentrum, dat in 1934 ter ere van de geboorte van de kroonprins werd opgericht.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1