Meer open arbeidsplaatsen dan werklozen in Bondsrepubliek WIE DORST HEEFT IER DRINKEN VAN HET ZUIVERSTE WATER PHOENIX BIER Panda en de Gomden Wereldnieuws Morgen weer warmer Duitse conjunctuur op hoogtepunt Naaimachines BROSENS" DINSDAG 7 JULI 1959 2 Warme schotels ƒ2.- Onveranderd dividend Erdal over 1958 Erhard wenst geen nieuwe gemeenschap Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verdere groei bij Hollandsche Lloyd Bataafsche Aanneming Mij. zeer goed bezet Welterusten Terugbetaling bij Javasche Cultuur overwogen Omwisselingsbod op Banden Vredestein Den Haag leent a 41/2 Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 29 juni tot en met 3 juli Transatlantica handhaaft omwisselingsaanbod f De vernieuwing van de,. Hoge Autoriteit Plan voor Braziliaans bestuur over Fokker Rio E.E.G.- en Euratoom- ministers spoedig bijeen (Van onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland bereikt men zo lang zamerhand het hoogtepunt van de con junctuur. Voor het eerst in de Duitse sociaal-economische geschiedenis waren er in de afgelopen maand meer open plaatsen op de arbeidsmarkt dan werk lozen. Tegenover een aantal werklozen van 255.395 (64.000 minder dan in mei) stonden de vorige maand 319.455 open be trekkingen. Tot dusver behield de maand september 1958 het laagterecord wat de werkloosheid betreft, maar dat record is „verbeterd" met meer dan 72.000. Men gelooft dat de vraag naar werk krachten op allerlei gebied nog zal aan houden en dat het werkloosheidscijfer nog verder zal dalen. In juni maakte het aan tal werklozen in de bondsrepubliek 1,3 per cent van het totaal aantal werkende men sen uit Men verwacht dat het tot bij de een percent zal dalen, ver beneden de ar beidsreserve die men nodig acht om de arbeidsmarkt op regelmatige wijze te voorzien. De grootste spanning op de ar beidsmarkt is thans merkbaar in de naar bevolking gerekend grootste Westduitse deelstaten Baden-Württemberg en Noord- rijn-Westfalen. Men heeft ook gemerkt dat het- tekort aan arbeidskrachten zo groot is geworden, dattal van bedrijven genoegen nemen met oudere mensen van wie men kan zeg gen dat. zij minder presteren dan de 20- tot 45-jarigen. Daarbij is de bouwnijver heid, die thans op volle toeren draait, een grage afnemer van alle mogelijke ar beidskrachten, maar in het algemeen is ook de verdere economische ontwikkeling in de bondsrepubliek van dien aard, dat van welk crisis-verschijnsel ook geen spra ke is. Het tekort aan arbeidskrachten is niet slechts merkbaar waar het handarbei ders aangaat, ook is er een enorme vraag Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 De gang van zaken bij de n.v. Maat schappij voor wasverwerking te Amers foort (Erdalfabriek te Amersfoort en doch termaatschappijen) is in 1958, blijkens het verslag, gunstig geweest. De omzet steeg. Doordat de kostenstijging enigszins afnam kon de rentabiliteit op het gewenste peil worden gehouden. Het saldo exploitatie rekening na aftrek van belasting beliep f2.258.855 (v.j.- -/ 2.068.294). Normale en extra-afschrijvingen vergden f 1.134.573 1.952.672). Voor toekomstige verplichtin gen werd gereserveerd 388.825 224.072). Als te verdelen winst resteert 740.125 702.304), waaruit een onveranderd divi dend van 12 percent wordt voorgesteld. Belangrijke investeringen in produktie- middelen vonden niet plaats. Voortgegaan werd evenwel met verdere automatise ring van produktieproces. Tegen het einde van 1958 werden alle aandelen gekocht van de n.v. Drogerijen Maatschappij te Mij drecht, een chemische industrie van merk artikelen in een aanverwante branche. In het algemeen kon de positie op diverse markten gehandhaafd respectieve lijk uitgebreid worden. De resultaten van de Belgische verkoopmaatschappijen stem den tot grote tevredenheid. De concurren tie op de Belgische markt is echter groot. Niettemin neemt de omzet op bevredigen de wijze van jaar tot jaar toe. De enorm harde markt in Canada werd in 1958 op beperkte schaal bewerkt. De resultaten zijn voor de toekomst zeer hoopgevend. De Canadese verkooporganisatie werd verder uitgebreid. Wat de verwachtingen voor 1959 betreft deelt het verslag mede, dat de resultaten van het reeds verstreken deel tot tevre denheid stemmen. De Westduitse minister van Economische Zaken prof. Erhard heeft op een bijeen komst van de christen-democratische partij te Bad Schwartau gewaarschuwd dat de vorming van nieuwe afzonderlijke econo mische gemeenschappen in Europa de wrij ving zou vergroten. De minister zei dat er geen nieuwe blok ken moeten komen naast de Europese Economische Gemeenschap der zes, waar achter hij zich schaarde. Hij gaf uiting aan zijn hoop dat de Westeuropese landen overeenstemming zullen bereiken over 'n ruimer vrij handelsgebied dat hen allen omvat. Europese prijs Georges Elzogy is voor zijn boek „La France devant le Marché Commun" onderscheiden met de Europese prijs „Cortina-Ulisse". Deze prijs wordt verleend voor het werk dat naar het oor- deel van de jury op de beste wijze de economi sche vooruitzichten belicht van de eenwording van Europa. Kauwgumconsumptie De Amerikanen heben het afgelopen jaar 250 miljoen pond kauwgom „geconsumeerd" en hier voor een bedrag van 306 miljoen dollar betaald, aldus bericht „Industrial and Engineering Che mistry", een vakblad. Dit komt neer op een verbruik per hoofd der bevolking van 200 plak jes. Tesamen vormen deze plakjes een lint van ruim 1.5 miljoen mijl; onuitgerekt natuurlijk Koersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen voor gouden munten: tientjes f 27.25f 28.25 .f 27:00—f 28.00) en ponden f 32.00—f 37.50 (f 31.50—f 37.00). De overige noteringen alsmede de goud- en zilverprijzen bleven ongewijzigd. Duits-Indonesische handel De directeuren van acht in Indonesië overge nomen Nederlandse handelsfirma's hebben vol gens een mededeling van de Indonesische am bassade in Bonn in Hamburg besprekingen ge- .voerd over de handel tusen West-Duitsland en Indonesië. De delegatie werd geleid door luite nant-kolonel Suparto. In Bonn werden de vorige week besprekingen gevoerd met ambtenaren van het Westduitse ministerie van Economische Zaken. Na Hamburg zal een bezoek worden ge bracht aan Bremen en eventueel aan Düsseldorf. Daarna vertrekt het gezelschap naar Engeland. naar kantoorbedienden, lager technisch personeel, hotel- en restaurantpersoneel, ziekenverpleegsters en huishoudelijk per soneel. Opmerkelijk is voorts dat in de kolenmijnen wegens de overproduktie en de voorraden onverkoopbare kolen het aantal mijnwerkers afneemt, maar dat het aantal arbeiders in de textiel- en con fectiebedrijven, die tot voor kort nog cri sisverschijnselen vertoonden, steeds stijgt. Alom poogt men thans van Duitse zijde ook buitenlandse arbeiders te wer ven, onder meer in Nederland en Italië. De volledige werkgelegenheid en de laagste graad van werkloosheid zijn be reikt, de economische expansie is groter dan ooit. Ter andere zijde ziet men zeer wel de gevaren van deze grote opgang in, die men na de herfst het liefst op zeer geleidelijke wijze zou willen normaliseren. De gestadige ontwikkeling van de n.v. Verzekeringsbank Hollandsche Lloyd te Amsterdam heeft zich, blijkens het ver slag, ook in 1958 voortgezet. Niet alleen nam het netto premie-inkomen met ruim 11,3 percent toe van 1.504.513 tot f 1.675.443, maar tevens toonde het winst saldo ad 195.072 (v.j. ƒ70.177) een aan zienlijke stijging. In december werd het geplaatste kapitaal door 'n bonusuitkering verhoogd van 100.000 tot f 150.000, waar bij tevens een belastingdividend van 12% percent werd uitgekeerd. Over dit ver hoogde kapitaal wordt thans een onver anderd dividend van 7 percent voorge steld. De gang van zaken in het lopende boekjaar is tot dusverre bevredigend. Aan verdere uitbreidingsmogelijkheden wordt de nodige aandacht geschonken. De directie der n.v. Bataafsche Aanne ming Mij. deelt mede, dat zij in de eerste zes maanden van 1959 haar orderporte feuille zodanig heeft kunnen aanvullen, dat het totaal aan lopende werken per 30 juni 1959 groter is dan ooit tevoren. Onder de nieuwe opdrachten, waarvan sommige een lange looptijd hebben, bevindt zich een aantal vertrouwensorders. Dank zij lang lopende opdrachten en dank zij het feit dat de maatschappij voor vele opdracht gevers continu werk in uitvoering heeft, laat het zich aanzien, dat de recordomzet die in het laatste boekjaar in weerwil van de 1958-recessie werd behaald, in 1959 nog zal worden overtroffen. Op grond van de resultaten der in het eerste halfjaar beëindigde werken en van het verloop der onderhanden zijnde op drachten meent de directie dan ook. dat voor het lopende jaar een zeer bevredigen de uitkomst kan worden verwacht. Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en -.enuwpijnen. neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. De directie van de n.v. Javasche Cultuur Maatschappij te Amsterdam kan, blijkens het verslag, weinig gegevens verstrekken over de onder beheer staande onder nemingen. Voor zover haar bekend zijn de bedrijfsresultaten in financieel opzicht be vredigend geweest, in zoverre dat het creditsaldo bij de Nationale Handelsbank te Surabaja verder is gestegen. Belang rijke bedragen werden uitgegeven aan passagekosten voor en ontslaguitkeringen aan het gerepatrieerde stafpersoneel. Naast deze afvloeiingskosten werden in Nederland verdere uitgaven getroost voor het personeel, die vrijwel geheel ten laste van 1958 werden gebracht. Uit dien hoofde zijn in 1959 geen betalingen van enige be tekenis meer te verwachten. Aan interest werd ontvangen 41.948 (v.j. 72.919). Uit de afschrijving koers verliezen op effecten werd teruggeboekt 117.603 (toevoeging 57.661). De onkos ten in Nederland werden verminderd van f 71.152 tot 60.730. De bezuinigingsmaat regelen zullen pas in 1959 en 1960 volledig tot hun recht komen. Voor 1959 werden de onkosten Nederland begroot od 32.000. Uitgaven bedrijf in Indonesië vergden 272.408 134.077). Als verlies resteert 230.444 (f 169.179), dat evenals over 1957 wordt afgeboekt van het reservefonds, dat hierna f 624.797 beloopt. Opnieuw wordt geen dividend voorgesteld. Over de vennootschapsbelasting, ver schuldigd over de afgelopen jaren, bestaat nog steeds onzekerheid. In de jaarver gadering van 1958 werd de wens geuit om een gedeelte van het kapitaal terug te be talen. Het bestuur vestigde toen de aan dacht op de omstandigheid dat de ver plichtingen in Nederland niet voldoende konden worden overzien. Inzake de be lastingen geldt dit nog steeds. Een beletsel vormde bovendien destijds de toenmaals geldende regeling met de Nationale Han delsbank, op grond waarvan een belang rijk gedeelte van de Nederlandse mid delen verbonden was tegenover een mo gelijk debetsaldo in Indonesië. Dit beletsel is inmiddels vervallen, zodat tot een terug betaling van kapitaal zou kunnen worden overgegaan. Zodra besprekingen met het ministerie van Financiën tot een resultaat hebben geleid, dat voldoende inzicht geeft in de omvang der mogelijke belasting schuld. Zodra op dit punt klaarheid is ver kregen, neemt de directie zich voor een voorstel tot vermindering van het ge plaatste kapitaal over te gaan. Het bestuur der n.v. Rubberfabriek Vredestein deelt, mede, dat het na overleg met het bestuur van de n.v. Nederlandsch- Amerikaansche autobandenfabriek Vrede stein, besloten heeft binnenkort, na de be taalbaarstelling van het dividend over 1958, een aanbod te doen aan aandeelhouders in de n.v. Nederlandsch-Amerikaansche Auto bandenfabriek Vredestein, hun aandelen stuk voor stuk te verwisselen in aandelen op naam of royeerbare certificaten aan toonder in de n.v. Rubberfabriek Vrede stein. De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten ten laste van de gemeente een -onderhandse geldlening, groot 1.500.000,- tegen parikoers, aan te gaan. De lening zal worden opgenomen in twee termijnen van 750.000.vervallende op 1 augustus 1960 en 1 september 1960. De rente zal 472 percent per jaar bedragen en halfjaarlijks worden voldaan. De lening zal worden af gelost in veertig jaarlijkse termijnen van 37.500.veiwallende in de jaren 1961 tot. en met 2000. Advertentie Vrijdag 3 juli 1959 31»% Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 454% Nederland 1959 6% Nat. Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H.V.A Alg. Kunstzijde Unie Deli Mij. Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabrieken Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Kon Ned. Stoomboot Mij K.L.M Holland-Amerika Lijn Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 13.252.076. Deze week (voorl.) Aandelen 15.466.795 ex 2% dividend in aandelen en 6.1% dividend in contanten dd. 30 juni 1959. Laagste Hoogste Laatste Koersversc' koers koers Tijdvak t.o.v. 26 ju 92^ 933/i6 93 32 9615/i6 973/ib 9615/ie %2 9754 98 9715/is %2 lll"/i« 112 111J5/16 S/l6 93 96 94 y 54 151 157 152 72 37/8 342 y2 356 355 54 572 168.— 172.80 171.70 T 0.45 228 2347z 230 0 514 530 530 20 300 K 305 305 2 384 y2 395 395 7 628 64654 646 72 175s 571 588 584>4 1154 199 y2 201 19972 272 158.80 161.30 159.80 1.85 15172 153 15154 54 123.— 126.— 126. 2.— 153 72 1557z 155 H 24572 24854 24572 U/2 127 14072 12854 10H Obligaties 12.687.471.— Obligaties 13.644.822.— Bijzonder Phoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak van het bier zouden kunnen aantasten. Daarom is Phoenix Bier bier zoals bier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe! Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 53572 Onder referte aan een bericht van 2 juni, waarin een aanbod tot omwisseling van aandelen respectievelijk winstbewijzen van de landbouwmaatschappijen Batoe Djamoes n.v., Getas n.v., Pangerango n.v., Tjisaroeni n.v. en Rongga n.v., d'. Holland- Sumatra Rubber Maatschappij n.v. en de Cultuurmaatschappij Priok n.v. in aan delen der Cultuurmaatschappij Transat lantica n.v. te Amsterdam werd gedaan, delen commissarissen en directie van laatstgenoemde maatschappij mede, dat de overgrote meerderheid (gemiddeld ruim 87 percent) van de aandelen respectievelijk winstbewijzen ter omwisseling zijn aange boden, zodat het omwisselingsaanbod ge stand wordt gedaan. Voor die aandelen respectievelijk winst bewijzen welke nog niet zijn aangemeld, blijft de gelegenheid tot omwisseling op dezelfde voorwaarden opengesteld tot en met 31 augustus. Hoewel de Nederlandse regering het te leurstellend vindt, dat nog geen overeen stemming is bereikt over de samenstelling van een nieuwe Hoge Autoriteit voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de regering hoopt overigens, dat deze overeenstemming binnen afzienbare tijd zal worden bereikt betwijfelt zij of een niet-demisslonair gezagsorgaan rneer begrip zou hebben gevonden voor zijn denkbeelden over de oplossing van de pro blemen, die op het ogenblik in de E.G.K.S bestaan. Dit zeggen de ministers De Quay, Luns en De Pous in antwoord op schrifte lijke vragen, die waren gesteld door het Tweede-Kamerlid Nederhorst. In dit antwoord zeggen de ministers voorts, dat de regering van oordeel is, dat een gedeeltelijke vernieuwing van de Hoge Autoriteit zoals door de heer Neder horst in zijn vragen gesuggereerd zowel in strijd met het collegiale karakter van de Hoge Autoriteit als met de geest van het verdrag zou zijn, dat in een dergelijke ver nieuwing, wanneer de ambtstermijn van alle leden van de Hoge Autoriteit is ver streken, dan ook niet voorziet. Bovendien zou na de benoeming of her benoeming van een beperkt aantal leden de voorziening in de resterende vakatures wellicht nog langer op zich laten wachten. Ook is het niet waarschijnlijk, dat de rege ringen van de andere lidstaten bereid zou den zijn aan een gedeeltelijke vernieuwing van de Hoge Aucoriteit hun goedkeuring te hechten. Anders ware het, indien over de samen stelling en het presidium van de Hoge Autoriteit tussen de lidstaten wel overeen stemming bestond en slechts de kandidaat stelling voor een enkele voor een be paalde nationaliteit gereserveerde plaats in de Hoge Autoriteit op zich liet wachten. 74. Het tweetal hoefde gelukkig niet zo ver te sjouwen met het standbeeld, want aan de rivieroever vonden ze de bootjes, die door Panda en de kolonel waren ach tergelaten. „Wel, dat is een gelukkige om standigheid", zei de ontdekkingsreiziger te vreden. „Varen gaat gemakkelijker en vlugger dan lopen. Misschien zijn we nog eerder op het vliegveld dan je vriend Goedbloed". „Toch maak ik me ongerust over Joris", zei Panda, terwijl ze over de rivier tuften. „Ik hoop, dat de wilden hem niet al te veel pijn zullen doen". „Dat hoop ik ook", zei de ontdekkingsreiziger, „maar ik vrees, dat de heer Goedbloed de eerste tijd niet prettig zal zitten". Nu, zitten was momenteel iets, dat Joris zorgvuldig ver meed. Hij stond rechtop in een bootje en peddelde zo stroomafwaarts. Daar heb je hem!", riep Panda opgelucht. „Joris, ik ben blij, dat ik je weer gezond en wel terug zie!" „Gezond en wel?", vroeg Joris ver ontwaardigd. „Ma.nneke, hoe durft ge deze woorden te bezigen na de vreselijke be handeling, die ik door uw toedoen heb ondergaanBeseft ge wel, dat mijn ge zondheid wellicht voor goed geknakt is?" „Gelukkig", zuchtte Panda. „Joris heeft weer praatjes en dat is een goed teken". De Braziliaanse president heeft de chef van zyn militair kabinet, generaal Nelson de Memo, opdracht gegeven met de minis ter van Luchtvaart, Francisco Melo, te overleggen over de samenstelling van een nieuwe raad van bestuur voor de vlieg tuigfabriek op het vliegveld Galeao, die aan Fokker heeft toebehoord. President Kubitschek nam dit besluit nadat hij geconfereerd had met een afvaar diging van de staf en het personeel in de fabriek. Het bedrijf is de vorige maand gesloten en het personeel ontslagen. Een bijeenkomst van de krediteuren werd uit geschreven. De minister van Luchtvaart, brigade-generaal Francisco Melo, zal met generaal Nelson de Memo overleg plegen. De mogelijkheid bestaat dat de minister raden van de E.E.G. en de Euratoom, die op 30 juni hadden moeten vergaderen, op 25 juli in Brussel zullen bijeenkomen. Deze datum is Aroorgesteld maar nog niet defini tief aanvaard. Mogelijk zullen dan ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes bijeenko men om de leden van de nieuwe Hoge Autoriteit ..derE.G.K.S. te benoemen. Een ander agendapunt zou zijn de kwestie van de E.W.opés.e,universiteit. Voortsrzouden de ministers dan met ëén delegatie' van het Europese Parlement de kwestie van de zetels voor de Europese instellingen be spreken. Als mogelijk nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit wordt de naam van de Italiaan Malvestiti genoemd, de huidige vice-voorzitter van de commissie van de E.E.G. Advertentie OP VAKANTIE: f3iqf?£N MEE.' 'B/g'Ben plastic jassen v.a. 6.®° Geen pompen. De Amerikaanse acteur John Calvert is met zes mensen aan boord van zijn luxe jacht in de omge ving van Australië in ernstige moei lijkheden geraakt. Hij deelde zondag per radio mee, dat bij zware zeeën zijn pompen buiten werking waren geraakt. Maandag kwam er een zwakke radio boodschap door, waarin werd meege deeld, dat het benedendek onder water stond en dat onmiddellijke hulp nodig was. Een vliegtuig van de Australische luchtmacht kon het jacht niet ontdek ken. Woede. Yaounde in Frans Kameroen is vorige week het toneel geweest van een inheemse opstand, die veertien mensenlevens kostte en twintig gewon den. Zondagavond werden nóg twee Europeanen gedood en één gewond bij een plotselinge aanval van dertig in heemsen op een restaurant. Zij plun derden voorts een hotel en een radio winkel en staken twee auto's in brand. Yaounde wordt thans iedere dag door legerpatrouilles „uitgekamd". Stralen. In Moskou Is maandag een con ferentie over kosmische stralen begon nen, waaraan wordt deelgenomen door geleerden uit 26 landen. De bijeenkomst werd geopend door de Rus Dmitry Skobeltsyn, lid van de Russische aca demie van wetenschappen, die een nauw verband legde tussen de ontdek kingen op het gebied van kosmische stralen en de vooruitgang van de kern fysica. Geologie. Meer dan 700 Tsjechische stu denten zullen deze zomer in de steen koolmijnen van Ostrava werken, zo meldt het dagblad „Svobodne Slovo". Het zijn studenten van de geologische faculteit van Ostrava. Bombarie. Selfridges, een van 's werelds grootste warenhuizen te Londen, werd maandag ontruimd nadat iemand tele fonisch had medegedeeld, dat er een bom was verborgen. Het warenhuis, waar duizenden klanten waren, werd onder leiding van het personeel en man nen van Scotland Yard ontruimd. De persoon die opbelde, zei dat de bom over een half uur zou ontploffen, maar er gebeurde niets. Catacomben. Aan de voet van de kathe draal van Pees (Hongarije) zijn in ca tacomben overblijfselen van een grote christelijke begraafplaats uit de vierde eeuw ontdekt. Verschroeide aarde. Bijna 2000 vrijwilligers trachtten maandag vergeefs een bos brand in Californië tot staan te bren gen, die zich uitstrekte over een front van meer dan 30 kilometer, terwijl win den met snelheden van meer dan 75 ki lometer per uur de vlammen steeds aanwakkerden. De brand, die al vijf dagen woedt en het dorp Loyalton be dreigt. was ontstaan door een kleine jongen van zes jaar die met lucifers speelde. Onderwijshervorming. De Belgische mi nister voor Kongo, Maurice van He- melrijck, heeft maandag in Brussel de instelling bekendgemaakt van een spe ciale commissie van tien man, die een hervormingsplan voor het onderwijs in^ Belgisch Kongo moet opstellen. Er wordt onder meer gedacht, aan volle dige vrijheid van onderwijs en vrije re keuze voor alle ouders, decentrali satie van de bevoegdheden op onder wijsgebied en, zonodig, verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Plaatselijk. Peruviaanse politietroepen hebben zondagavond na een gevecht van drie uur een opstand van onge veer 150 man van een klein garnizoen in de buurt van Lima onderdrukt. Een politieluitenant is gedood en een twee de ernstig gewond. De rebellie schijnt weinig politieke betekenis te hebben gehad, elders in het land is het rustig gebleven. Hardhandig. Een paar vissers slaagden er zondagmiddag in een jongeman te redden die zich bij Palermo te ver in zee had gewaagd. Bij het toepassen van kunstmatige ademhaling gingen zij echter zo hardhandig te werk. dat de jongeman een gescheurde milt opliep. Hij is in ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. Zonder hem. Een 33-jarige Nederlandse zeeman is vrijdag door een politie rechter in Montreal tot tien dagen ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij een medeschepeling aan boord van de „Prins Willem van Oranje" aangeval len had. Een officier van het Neder landse vrachtschip zei dat men de ver dachte liever niet meer aan boord wilde hebben en dat de maatschappij 's mans terugreis zou betalen als hij wegens ge vangenschap niet met het schip terug kon naar Nederland. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoge- drukgebied, afkomstig van het zeegebied nabij de Azoren, trekt vandaag over ons land langzaam naar het oosten. In verband daarmee kan morgen weer warme lucht uit het zuiden naar onze omgeving terugstromen. Vooral in het binnenland zullen de middagtemperaturen morgen hoger zijn dan vandaag. De ko mende nacht echter zal het nog vrij fris zijn. De depressie-activiteit op de oceaan blijft vrij noordelijk. Het front van een storing, die vanmorgen ten zui den van IJsland was gelegen, veroor zaakte wat regen in Schotland en het noorden van de Noordzee. Onweersbuien brachten dj afgelopen 24 uur wat regen in Oost-Duitsland, in Oostenrijk. Tsjechoslowakije en WEERRAPPORTEN Woensdag 8 juli Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur. Maan op 7.16 uur, onder 21.56 uur. Maanstanden 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 juli Hoog water 4.27 en 16.51 uur. Laag water 0.12 en 12.30 uur. Woensdag 8 juli Hoog water 5.01 en 17.27 uur. Laag water 0.44 en 13.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen sa i S d to C3 g binnen- en buitenland. ■óf 2s Neerslag: laatste 24 uur. ■SS S o> G 2 c3 Den Helder onbewolkt wnw 19 0 Ypenburg licht bew. windst. 20 0 Vlissingen onbewolkt no 20 0 Eelde onbewolkt windst. 22 1 De Bilt onbewolkt windst. 22 0 Twente licht bew. windst. 26 0 Eindhoven onbewolkt no 25 0 Zd Limburg licht bew. nno 24 0 Helsinki half bew. z 26 0 Stockholm licht bew. no 29 0 Kopenhagen half bew. wnw 24 1 Aberdeen zwaar bew. wzw 22 0 Londen onbewolkt zzo 26 0 Amsterdam onbewolkt nnw 20 0 Brussel mist nno 23 0 Luxemburg onbewolkt nno 24 0 Parijs onbewolkt no 26 0 Bordeaux onbewolkt nno 27 0 Grenoble zwaar bew. windst. 29 0 Nice onbewolkt ono 25 0 Berlijn geheel bew nnw 29 0,3 Frankfort onbewolkt nno 32 0 München regen nw 27 0,1 Zürich onbewolkt no 25 27 Genève zwaar bew. w 29 0 Locarno onbewolkt wzw 26 0 Wenen zwaar bew. nw 26 1 Innsbruck half bew. verand. 28 1 Athene onbewolkt windst. 29 0 Rome half bew. windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt ono 25 0 Lissabon zwaar bew. n 34 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2