Regeringsnota draagt kenmerk van conservatief beleid „TSJ1K, TUKIE EN TOKA" GOLDEN FICTION man aan de top Kort en bondig J Agenda voor Haarlem Dialogue des Carmelites van Poulenc voor KRO De radio geeft woensdag T el evisie programma Verbondsbestuur NVV verklaart: Den Haag wil salarissen der wethouders op f 20.700,- brengen Ds. J. D. Boerkoel 70 jaar De K.L.M. heeft meer kabinepersoneel nodig Autobotsing in IJmuiden Onder ons gezegd - toch maar liever door Cameron Hawley DINSDAG 7 JULI 1959 De opera „Dialogue des Carmelites" in drie bedrijven en twaalf taferelen van de Franse componist Francis Poulenc zal voor het eerst in Nederland worden uitge voerd in het K.R.O.-programma van dins dag 14 juli. De K.R.O. heeft deze uitzend datum gekozen om verschillende redenen. Eerstens om de Nederlandse muzieklief hebber zo spoedig mogelijk met dit mees terwerk te laten kennismaken, maar ook om samenvallend met het Holland Festival, waaraan de radio deelneemt door buiten concerten van het koor- en orkestapparaat van de N.R.TJ. een eigen radiomanifestatie te verbinden. Het thema van de opera, door Georges Bernanos ontleend aan een novelle van Gertrud von le Fort, is de angst. De hoofdpersoon van het werk, Blanche, krijgt die angst al mee als bij haar ge boorte haar moeder overlijdt. In 1789, het jaar van de Revolutie, is Blanche vijf tien jaar en leeft zij in een voortdurende angsttoestand, waarbij het geringste haar doet schrikken. Zij neemt een ernstige be slissing, zij wil zich terugtrekken in de Carmel van Campiègne om hier eindelijk de rust te vinden die ze ontbeert. De angst wijkt echter niet, maar dringt zich heviger aan haar op, wanneer zij getuige is van de zware doodstrijd van haar overste. De angst voor de dood is oorzaak dat zij vlucht voor de revolutionairen, die de zusters gevangen nemen en ter dood veroordelen. Terwijl allen vrijwil lig de martelaarsdood aanvaarden, ver blijft zij als dienstmeisje in het huis van haar vader. Maar als de dag aanbreekt, waarop de zusters het schavot zullen be stijgen, begeeft Blanche zich naar de executieplaats om als laatste op het scha vot de dood te vinden. Voor de bezetting van de solistenrollen werden zoveel mogelijk Nederlanders in geschakeld en slechts waar dit niet mo gelijk bleek, werd een beroep gedaan op Franse solisten. De jonge Utrechtse so praan Adie le Gué, die op het Internatio naal vocalistenconcours in Den Bosch van 1958 de aanmoedigingsprijs van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst verkreeg en sindsdien haar studies voort zet bij Noëmie Perugia in Parijs, werd uitgenodigd voor de rol van soeur Con stance. Corry Bijster aanvaardde de zeer belangrijke rol van Madame Lidoine, Mère Marie de St. Augustin, de nieuwe priorin. Léon Combé vertolkt de rol van de Markies de la Force, de vader van Blanche. Thea van der Steen, leerlinge van Corry Bijster, zingt de rol van soeur Mathilde; Lidy van der Veen van de Ne derlandse Opera die van Mère Jeanne de 1* Enfant Jésus. De jonge tenor Simon van der Geest en de baritons Leo Ketelaars en Siemen Jongsma zingen verschillende kleinere partijen. De ontroerend dramati sche partij van Madame de Croissy, priorin van de Carmel, werd bij de eerste uitvoering in Parijs gezongen door de mezzosopraan Denise Scharley, die ook aan deze Nederlandse première mede werkt. Ook de sopraan Denise Duval en de tenor Louis Railland, die eveneens aan de Parijse première medewerkten, de eerste in de rol van Blanche, de tweede als de aalmoezenier van de Carmel, ver klaarden zich tot medewerking bereid. De jonge Franse tenor Jacques Luccioni ver vangt de tenor Paul Finel in de rol van Le Chevalier de la Force, broeder van Blanche, daar Finel wegens ziekte moest afzeggen. Tenslotte werd Noëmi Perugia geëngageerd voor de rol van Mère Marie de 1' Incarnation, onder-priorin. Een zeer goede ervaring van het Limburgs Sym- phonie Orkest onder leiding van André Rieu met een opname van „Werther" van Massenet deed besluiten ook Poulenc's opera met dit Maastrichtse apparaat uit te voeren, aangevuld met het Collegium Musicum Limburg uit Heerlen onder lei ding van Jef Somers. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 G.vmn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakantie, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.55 Reportage. 11.15 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.muz. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muz. caus. en event, rep. Tour de France. 15.00 Voor de jeugd, (event, rep. Tour de France). 17.00 Vakantietips. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.: De brie venbus gaat open corresp.cl. o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Tour de France. 18.30 R.V.U.: Kankerbestrijding, tweede lezing: Wat is kanker?, door H. H. C. Stapert. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hoorsp. VPRO: 19.30 New York, ritme van een wereldstad, klankb. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 20.15 Conc. 20.30 Repor tage. 21.00 Vragenbeantw. 21.45 Lichte muz. 22.10 Gram. 22.45 De weg naar volwassenheid, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmkroniek. 23.35 Orgelspel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.55 en 9.58 Reportage. 10.25 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Or gelspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Guitaar-ens. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. caus. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 13.50 Onbekend. 14.45 Gram. 15.00 Voordracht. 15.20 Vocaal ens. en orgel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Reportage. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven, report. 18.30 Leger des Heils. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koor zang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Volksliederen. 20.15 Holland Festival 1959: Intern, orgelconcours te Haarlem. 21.00 Muz. quiz. 21.30 Klankbeeld. 22.10 Gram. 22.15 Beiaardconcours. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Platennieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 4.30 Bekroonde liedjes. 15.00 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. (tussen 16.00— 17.00 Tour de France). 17.00 Nieuws. 17.10 Ka- mer-muziek. 17.50 Boekenmarkt. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianospel. 22.25 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 9.55—11.30 Rep. Bezoek Z.M. Koning Bou dewijn. 15.15 Rep. Bez. Z.M. Koning Boudewijn aan Rijksmuseum en Rondvaart. NCRV: NTS 20.00. Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Expeditie Sterrengebergte filmrep. 20.30 Rep. 21.00 Beestachtigheden Kopple Krauw. 21.30 Pa's geperst. NTS: 22.15 Journ. Bez. Z.M. Koning Boudewijn. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft het verbondsbestuur van het N.V.V. de regeringsnota over het sociaal-econo misch beleid aan een beschouwing onder worpen. Het verbondsbestuur onderschrijft zo deelt het mede unaniem het door het dagelijks bestuur ingenomen standpunt, dat op 26 juni is gepubliceerd. Het verklaart: „De door de regering in uitzicht gestelde maatregelen en de daar voor gekozen tijdstippen, waardoor voor rang wordt gegeven aan huur- en melk- prijsverhoging boven opheffing van de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de werknemers, acht het verbondsbestuur niet alleen een sociaal onrechtvaardige daad, doch tevens een miskenning van het optreden van de bona fide vakbeweging in Nederland. Het verbondsbestuur vindt in de nota geen enkele motivering voor deze regeringspolitiek. Noch de beschou wing over de economische toestand, noch die over de huren en subsidies kunnen het verbondsbestuur overtuigen van de juist heid van het standpunt van de regering. Zonder nader bewijs wordt, stelling ge nomen tegen de gerechtvaardigde verlan gens van de werknemers. De regerings maatregelen snijden voor grote groepen werknemers praktisch elke mogelijkheid tot loonsverbetering af. Hoe de primaire verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven het plechtanker van de door de regering voorgestane gedifferentieerde loonvorming tot gelding moet komen, is het ver bondsbestuur niet duidelijk. Het heeft het verbondsbestuur bijzonder getroffen, dat bij de beschouwingen over de huren en de bouwsubsidies de regering blijk geeft de moed te missen het vraag stuk van de bouwkosten aan te pakken. Advertentie Van Nelle bestellen De gemeenteraad van Den Haag heeft zich verenigd met het voorstel van de burgemeester, Gedeputeerde Staten te verzoeken, de jaarwedde van de wethou ders welke per 1 januari 1956 werd vast gesteld op 17.500 te brengen op 20.700. Een en ander houdt verband met het feit, dat sedert 1 januari 1956 voor het overheidspersoneel sinds enkele jaren maatregelen werden getroffen, welker overeenkomstige toepassing voor de wet houders tot heden achterwege bleef. Voorts zijn enkele geldelijke voorzienin gen voor het overheidspersoneel sinds en kele jaren ook van kracht voor de minis ters, de staatssecretarissen en de burge meesters, zoals de vakantietoelage van 4 percent en de tegemoetkoming in kosten van geneeskundige verzorging. Ook deze voorzieningen gelden tot nu toe niet voor de wethouders. Ds. J. D. Boerkoel, gereformeerd pre dikant te West-IJsselmonde, viert woens dag 8 juli zijn zeventigste verjaardag. Ds. Boerkoel werd te Haarlem geboren, stu deerde aan de theologische hogeschool in Kampen en werd op 9 januari 1921 door wijlen ds. S. Datema uit Haarlem te Vel- sen in het predikambt bevestigd. Hij is eindredacteur van het gereformeerd week blad „De Bazuin" en verzorgde zeventien aar in het tijdschrift „Op de Uitkijk" de rubriek buitenland. Het in 1934 versche nen gedenkboek bij het eeuwfeest van de afscheiding werd door ds. Boerkoel samen gesteld. Met ingang van 1 augustus is ds. Boer koel emeritaat verleend; woensdag neemt hij afscheid van zijn gemeente waarna ds. Boerkoel zich in Ede zal vestigen. De regering had hiervoor waardevolle aan knopingspunten kunnen vinden in het S.E.R.-advies. Dit regeringsstandpunt be tekent, dat het huurprobleem geen stap nader tot een oplossing wordt gebracht. Het betekent voorts, dat van de huidige en in de toekomst beschikbare ruimte in onze economie een belangrijk deel voor de huiseigenaren wordt gereserveerd. Het door de regering in uitzicht gestelde huur- en subsidiebeleid leidt er toe, dat steeds meer werknemers niet in staat zullen zijn de huurprijs van nieuwe woningen op te brengen. Een oplossing via bijzondere subsidiëring op grond van sociale overwegingen wil de regering immers tot uitzonderingsgevallen beper ken. De mogelijkheid om een deel van de huurverhoging te bestemmen voor finan ciering van nieuwbouw snijdt de regering af. Zelfs stelt de regering voor de bestaan de blokkeringsregeling ten behoeve van woningverbetering op te heffen. Een der gelijk huur- en subsidiebeleid wijst het verbondsbestuur af. omdat door dit beleid het werkelijke woningtekort niet zal worden opgeheven. De verhoging van de melkprijs per 1 januari met vier cent per liter acht het verbondsbestuur schadelijk voor de volks gezondheid. Een vermindering van het melkverbruik zal het gevolg zijn. De be rekening van de consumentensubsidie op drie cent per liter door de S.E.R., wordt door de regering niet aangetast. Deze nota draagt alle kenmerken van een conservatief beleid. Door dit beleid zullen vele werknemers geen deel hebben aan de welvaartsverbetering. Het ver bondsbestuur waarschuwt er voor, dat dit tot ernstige sociale spanningen moet leiden. Het verbondsbestuur staat open voor de voortzetting van het overleg van de drie vakcentrales, waarvan dezer dagen in het K.A.B.-commentaar werd gesproken. Met grote belangstelling wacht het ver bondsbestuur de resultaten van de Kamer debatten over de regeringsnota af. Het doet een ernstig beroep op de volksver tegenwoordiging. het regeringsbeleid in een voor de werknemers rechtvaardige zin om te buigen", zo besluit de verklaring. Advertentie Van Nelle bestellen 1 „De K.L.M. heeft een achterstandbij de werving van kabinepersoneel en we zijn zelfs gedwongen Belgische stewar dessen in dienst te nemen", aldus hebben de heren H. T. van Thiel Berghuys, hoofd Dienst Personeelszaken Vliegend Perso neel, en M. K. Dousi, hoofd Dienst Ka binepersoneel, geantwoord op de vraag of door de komende uitbreiding van de vloot met 12 DC-8- en 12 Lockheed Elec- tratoestellen het aantal hofmeesters, pur sers en stewardessen niet aanzienlijk moest worden vergroot. Op het ogenblik heeft de K.L.M. 450 pursers en hofmeesters in dienst en 230 stewardessen. Het totaal aantal zal met 20 percent moeten stijgen, omdat de maatschappij eind 1960 800 kabineperso- neelsleden dient te hebben. In vergelij king met de DC-7C heeft het straalver- keersvliegtuig DC-8 een veel grotere ka- bine. Er zijn dus meer passagiers te verzorgen en wat wellicht even belangrijk is, de vliegtijd voor de gebruikelijke etap pes zal veel korter worden, met als ge volg dat dezelfde werkzaamheden in een kortere periode moeten worden verricht. De bezetting zal dus 100 percent groter moeten zijn dan bij de Super Constella tion en de DC-7C. De K.L.M. heeft een diepgaande studie gemaakt van de werk en rusttijdenproblemen voor het kabine personeel, dat met de DC-8 gaat vliegen. Normaal moeten 50 tot 60 stewardessen per jaar worden vervangen door andere. Dat betekent dus elk jaar ongeveer 25 percent vernieuwing van het korps. Bij de mannen ligt dat percentage op ongeveer 10 pet. Bij de dames ligt het percentage zo hoog, omdat er enerzijds met een 5-jaarscontract wordt gewerkt en anderzijds 80 pet. van degenen, die vóór beëindiging van het contract de dienst verlaten, gaan trouwen. Voor dit jaar en 1960 moet de normale aanwas dus op twee maal 100 worden gesteld en daar ko men dan nog eens 120 bij in verband met de noodzakelijke vergroting van het korps. De opengevallen plaatsen moeten wor den aangevuld. Daarvoor worden wer vingsacties in de provinciale steden van ons land gehouden en ook uit Beligë neemt de K.L.M. stewardessen aan. Charme, persoonlijkheid, plezier om te werken, dat zijn eigenschappen waar de maatschappij bij de meisjes meer naar kijkt dan of zij een „schoonheid" is. Bij de mannen ligt het accent op het durven dragen van verantwoordelijkheid in een zeer zelfstandige functie. De opleiding van ieder lid van het kabi nepersoneel kost de K.L.M. f 3000.- en ook in dit licht bezien moet de maatschappij bij de selectie hoge maatstaven aanleg gen. Zodra Toka op het eiland gedaald was, kwamen er van alle kanten vreemdsoortige kereltjes toegelopen, die hen vriendelijk lachend verwelkomden. Ze hadden korte lijfjes en droegen allemaal een kleurige hoed, zoals je ziet bij padde stoelen. Ze stonden in een kring om Tsjik en Tukie heen en vroegen hun van alles en nog wat: waar ze vandaan kwamen, hoe ze heetten en hoe ze het hier vonden. „Ik vind het er hier leuk uitzien!", lachte Tukie. 6364 Advertentie Van Nelle bestellen 1 Het niet verlenen van voorrang is maandagochtend weer de oorzaak ge weest van een aanrijding van twee per sonenauto's op het kruispunt Velserduin weg-Paulus Potterstraat-Tuinderstraat te IJmuiden. Een van de auto's bestuurd door de 26-jarige O. S. uit Haarlem wilde, komende uit de Paulus Potter straat, linksaf de Velserduin weg oprijden en verleende daarbij geen voorrang aan een personenauto, die van rechts nader de. Deze laatste wagen reed na de aan rijding het rechter trotoir op, schampte een personenauto, ramde een lantaarn paal, die afknapte, en kwam met een har de klap tot stilstand tegen het perceel Velserduinweg 153. De 21-jarige bestuurster, C. D. van L. uit Haarlem, kreeg een gescheurde boven lip en klaagde over pijn in de rug. Mej. F. van B. uit IJmuden-Oost, die naast de bestuurder zat, werd met een ge broken rechterpols, een vermoedelijk ge broken rechter elleboog, een grote vlees wond aan de kin en met pijn in de rug naar het Sint Antoniusziekenhuis over gebracht. De auto werd zeer zwaar be schadigd. De andere wagen liep lichte schade op. Advertentie 47. Advertentie Van Nelle bestellen Het was al begonnen met het zien van haar appar tementen. Zodra hij er was binnengestapt-, had hij er een atmosfeer van comport en ontspanning gevoeld, die de overigens onuitgesproken wens in hem had gewekt, dat Eva Harding de inrichting verzorgd mocht hebben van zijn nieuwe woning in Laurel Heights in plaats van die beroemde maar vreemd agressieve man, die Katherine uit New York had la ten komen. /Wilt u de cocktails klaarmaken, Mr Dudley?", had Eva Harding gevraagd en op haar aanwijzing had hij toen de flessen gevonden in een hoek van het buffet en de glazen in een andere en de shaker en het ijs in de keuken, en toen de cocktails klaar waren, schenen ze op een of andere geheimzinnige wijze beter te zijn dan die, welke hij maakte op het zilveren blad, dat Katherine Viola altijd liet klaarzetten op het dres soir elke avond vóór hij thuiskwam. Eva was verdwenen, terwijl hij de cocktails mixte, en ze keerde terug in andere kleren, een roodgeruite linnen keukenjapon, die wel in de scherpst mogelijke tegenstelling stond tot de zwarte nauwsluitende japon die zij daarvoor had gedragen. Bederft het uw coktail als u hier in de keuken zit en toekijkt terwijl ik het diner klaarmaak?", had ze gevraagd. „Of houdt u van een beetje meer formali teit?" Zijn antwoord lag voor de hand, en ze zei: „Dat had ik wel direct van u gedacht, en ik ben blij dat ik me niet vergist heb". Hij had daar naar haar zit ten kijken, voor de eerste maal merkte hij haar op als een persoonlijkheid en het was toen zijn mening ge weest zoals ze ook altijd gebleven was dat ze niet knap maar ook niet lelijk was, kortom dat zij wat haar uiterlijk betrof ergens zweefde in de ondefinieer bare middenklas die als „gewoon" bestempeld wordt. Zij was op geen stukken na zo knap als Katherine. Maar er straalde een grote levendigheid van haar af, die voortkwam uit de rapheid van elke beweging, de zekere greep van haar handen, de waakzaamheid van haar ogen, de snelle flits van haar glimlach, die al tijd zonder enige aarzeling verscheen. Ze aten voor het vuur, dat zij hem gevraagd had aan te steken, en lang daarna piekerde hij nog, om dat zijn herinnering, waarop hij altijd ten volle kon vertrouwen, hem niet meer precies vertellen kon wat hij gegeten had; hij wist alleen nog maar dat het een verrukkelijk diner geweest was. Hij kon zich ook niet meer herinneren, waarover hij allemaal gespro ken had; hij wist alleen, dat wat zij gezegd had en wat ze hem had laten zeggen iets van haar levendig heid op hem overgedragen had, en dat, lang vóór het gesprek zou dreigen te stokken, ze gezegd had: „Het is tijd om de vaat te gaan doen" en hij had lachend zijn hulp aangeboden en zij had teruggelachen en ge- zegt: „Natuurlijk Mr. Dudley, dat verwachte ik ook." Er was de hele avond maar één ding gezegd, dat hij zich achteraf kon herinneren als een geringe aanwij zing van hetgeen later komen zou, en dat was een kort voorval geweest bij de deur, toen hij wegging. Ze hadden elkaar de hand gegevendat was de eer ste keer geweest, dat hun handen elkaar beroerd had den.. en op zijn dankbetuigingen had ze geantwoord met een zacht-gefloten regel uit een populair liedje en gelukkig kende hij de woorden en had hij er in zijn antwoord een toespeling op kunnen maken: „Het is zo leuk om de huisvriend te zijn"., en ze had ge lachen en hij had gelachen en gezegd: „Goeden avond Miss Harding," en zij had gezegd: „Goeden avond mr. Dudley" ..en het was vijf minuten over elf geweest toen hij bij de portier van de een-en-twintigste ver dieping van het Palmer House was gearriveerd om zijn sleutel te halen en om de boodschap te horen, dat hij onmiddellijk mr. Avery Bullard moest bel len. Hij herinnerde zich het tijdstip precies, omdat het in Millburgh al middernacht geweest was toen hij de verbinding had gekregen en Bullard had gezegd: „Ver tel me nou niet, dat je een klant mee uitgenomen hebt", en hij had geantwoord: „U hoeft het niet te geloven, Mr. Bullard, maar een klant heeft mij mee genomen." De volgende paar weken vormden de meest uitda- gend-geheimzinnige periode in Walter Dudley's leven. Om de een of andere onverklaarbare reden kon hij de gedachte aan Eva Harding niet van zich afzetten, en wat erger was, hij werd 's nachts wakker en in de fantasie-scheppende sfeer van de duisternis placht ze naast hem te liggen en raakten zijn lippen de hare en dan sprong hij verschrikt uit bed en ging hij naar de bibliotheek om een cigaret te roken. En ais dat niet voldoende was om de smet van ongezonde ero tiek te verdrijven, liep hij door het huis naar de koude, glanzende blankheid van de keuken en dat hielp al tijd. Die nachten waren de enige keren, dat hij ooit in de keuken kwam, want Katherine had hem gewaar schuwd, dat de keuken het privé-heiligdom van Viola was en een goede kokkin moest je niet kwaad ma ken, want als er een kwijtraakte, was het in deze tijd practisch onmogelijk een nieuwe te krijgen. In maart had hij zijn reis naar de Westkust in Chi cago onderbroken. Hij had zichzelf wijsgemaakt, dat hij niet de bedoeling had om Eva Harding te ontmoe ten en er was niet de geringste aanwijzing, dat zij ooit verwacht had, dat hij haar nog eens zou opzoe ken, toen hij van het vliegveld telefoneerde. En toch, gedreven door een even mysterieuze macht als die welke zijn nachten met fantasiebeelden gevuld had, waren zij, toen hij over de drempel van haar appar tement stapte, zonder een moment van aarzeling in eikaars armen gevlogen en de fantasie was niet langer een droombeeld, maar iets, dat zij beiden in de maanden van hun scheiding beleefd hadden. Tot die avond had hij het als een feit aanvaard, dat zijn sexuele potentie aan het afnemen was, dat de leeftijd de strijd gewonnen had. Maar Eva Harding had de zegevierende ontdekking teweeggebracht van een mannelijkheid, die alles overtrof wat hij zelfs als jonge man had gekend. Terwijl ze naar zijn gezicht opkeek, haar ogen glanzend en haar handen van ex tase bevend tegen zijn wangen, had ze gezegd: „Mijn lieveling, je bent zo heerlijk jong." Dat ogenblik zou hij nooit vergeten noch betreuren maar toen had alles afgelopen moeten zijn, zoals hij zichzelf na die eerste roes voorgenomen had. Maar dat was niet gebeurd. Het zou misschien afgelopen zijn geweest, als Eva ooit, al was het maar één keer, de geringste eis aan hem gesteld had of als zij ook maar enige spoor van eigendomsrechten op hem ver toond had. Maar dat had zij niet gedaan. Integendeel, hij placht haar op de meest onverwachte momenten op te zoeken en ze was er altijd. Al wat hij haar vroeg scheen nooit, hoe dan ook, haar het minste on gemak te bezorgen, of, al was het maar indirect, met iets anders in haar leven in strijd te komen. (Wordt vervolgd) Feest der babysitters. Het zal zater dag 18 juli in Amsterdam moeilijk zijn een student(e) als babysitter te krijgen. Op die datum vieren namelijk alle baby sitters feest, omdat het dan tien jaar ge leden zal zijn geweest, dat de „oppas- centrale" is opgericht. In 1949 begon de centrale met 40 babysitters. Thans is dit aantal opgelopen tot 180. Ook de vraag is sterk toegenomen: in het eerste jaar werd er op 300 babies gepast, maar op het ogenblik wordt al 13.000 maal per jaar de hulp van de studenten ingeroepen. De medische studente Betty Harder heeft meer dan 2000 „oppassen" op haar naam staan. „Barendrccht" te water. Bij De Schelde te Vlissingen is het motortank schip „Barendrecht" te water gelaten. Het is het tot dusver grootste schip dat op deze werf werd gebouwd. Het is in aanbouw voor de rederij Phs. van Ommeren te Rot terdam. De lengte is 202 meter, de breedte 27 meter. Het heeft een diepgang van 10.30 meter en een draagvermogen van 32.000 ton. De voortstuwing geschiedt door een motor met een vermogen van 15.600 pk. Opgeheven. De stichting Scholen- dienst van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, het N.V.V. en dr. Wiarda Beckmansticht.ing is wegens gebrek aan belangstelling voor de cursussen opge heven. Dit werk was vóór de oorlog door de S.D.A.P., het N.V.V. en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling opgezet en werd in 1947 door de stichting voortgezet. Aan de gedurende twaalf jaar gegeven cursussen hebben totaal 32.588 leerlingen deelgenomen. Verduistering. De kantoorhouder van het P.T.T.-kantoor in Rijnsburg is gearres teerd op vermoeden van verduistering van ongeveer f 11.000. Volksgezondheid. Benoemd is tot plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksgezondheid de heer P. L. Stal, arts, voordien waarnemend geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid. De heer Stal volgt de heer H. J. Dijkhuis op, die is benoemd tot geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid als opvolger van dr. C. Banning. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Concertgebouw: Vandaag besloten uit voering. Woensdag 20 uur: Internationaal orgelconcours. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinéma Palace: Vandaag en woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De derde man", 14 jaar. Donderdag 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Van het wes telijk front geen nieuws", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De Wet", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Opstanding", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Ivanhoe", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en woensdag 14.30 en 20.15 uur: „Und abends in die Scala", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Ik was aan hem verslaafd", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Professor Cupido", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De bloed hond", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Altijd lokt de vrouw", 18 jaar. Theater Monopoie (Zandvoort): Van daag en woensdag 20 uur: „Tarzan in New York", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: ,Im weissen Röss'1", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werkdagen van 1017 uur en zondags van 13—17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 13 uli dagelijks van 10—12.30 en 13.30—17 uur, zondags van 13.3017 uur: Expositie „Kunst zij ons doel'". „In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Terrein Wagenweg: Tot 10 juli dagelijks 20 uur: Circus Krone. Woensdag 15 uur: Matinee. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 3 juli). Advertentie Van Nelle bestellen 1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6