KOP- Eh S WERK VEERTIG JAAR JACEN COLLECTE Nieuwe verordening op verpleeg- en verzorgingshuizen aanvaard Haarlemse raad vergaderde Nieuwe exploitant IN DE WEER (VIII) HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 voor „Dreefzicht" Twee jaar jeugdgevangenis geëist voor inbraak in Zandvoortse scholen Afscheid rector Thie van Lorentzlyceum Haarlemse rechtbank Een maand cel voor stelende zigeuner v. d. MIJ E Piek-ups Examens met 1 1 film PERUTZ n ff SERVICE BIJ NZH (2) ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM DONDERDAG 9 JULI 1959 Van Mensen en Dingen Slechts twee uur heeft de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag onder leiding van mr, O. P. F. M. Cremers nodig gehad om de uit 28 punten bestaande agenda, door te werken. En daarbij werd het langst gesproken over het voorstel van B. en W. om een nieuwe verordening op de verzorgingshuizen en de verpleeghuizen vast te stellen. Dit voorstel werd na uitvoerige discussie met 22 tegen 13 stemmen aan genomen en vervolgens behandelde men nog de restauratie van een perceel in de Anegang. het aangaan van een overeenkomst met betrekking tot de exploitatie van „Dreefzicht", enkele wijzigingen van de prccarioverordening en het stichten van een r.-k. school in „Schalkwijk". Men bepaalde zich voorts tot enkele losse opmerkingen en op één na werden alle voorstellen zonder hoofdelijke stemming geaccepteerd. Bij het voorstel van B. en W. om een nieuwe verordening op de verzorgings- en verpleeghuizen in Haarlem vast te stel len meende de heer Sehreurs (KVP), dat men eerst een uitspraak van de Hoge Raad aangaande de oude op 13 novem ber 1957 door de raad vastgestelde ver ordening diende af te wachten alvorens verdere stappen te ondernemen. De kan tonrechter is namelijk, aldus de heer Scheurs, veel te ver gegaan door de oude verordening onverbindend te verklaren en ook de rechtbank heeft het bepaald niet bij het rechte eind gehad. „We winnen die zaak", aldus de heer Sehreurs, „de gemeente moet nu niet over stag gaan voordat we water gezien heb ben. Direct na de vakantie behandelt de Hoge Raad het cassatieberoep van de procureur-generaal. En als de Hoge Raad dezelfde mening is toegedaan als de kan tonrechter, dan kunnen we altijd nog ver der zien. Die paar maanden extra doen er nu ook niet meer toe". De heer Proper (Comm.) sprak wel iswaar over de rechtsverfijnde redactie van de nieuwe verordening, maar hij was het toch in grote trekken wel met de heer Sehreurs eens, in tegenstelling tot de heer Bettink (VVD), die het verstan diger oordeelde de veranderingen, die vol gens hem verbeteringen waren, onmidel- lijk aan te brengen. De heer Van den Bergh (Arb.) daar entegen sprak evenals de heer Sehreurs over een weinig elegante handelwijze van de raad tegenover de Hoge Raad en de procureur-generaal, maar hij gaf zich even later toch gedeeltelijk gewonnen toen de voorzitter de vier juristen van repliek diende. Mr. Cremers was namelijk van oordeel, dat de kans bestaat, dat de uitspraak van de Hoge Raad nog maanden op zich zal laten wachten. „Wij hebben in de eerste plaats de belangen van de bejaarden in het oog te houden", aldus spreker, „en de hoofdzaak is, dat wij snel kunnen op treden tegen enkele houders en houdsters van verpleeg- en verzorgingshuizen. On ze gereater kan op het ogenblik, zonder deugdelijke verordening, niets uitrichten. Wij moeten niet aan het juridische spel denken, maar aan onze bejaarden". De heer Sehreurs was bepaald nog niet overtuigd. De KVP-spreker was van me ning, dat de verordening, die met de grootste zorg is samengesteld, beslist goed was. „De raad moet nu tonen een rugge- graat te bezitten". De heer Van den Bergh bleef' het een ietwat pijnlijke zaak vinden, maar toch schaarde hij zich namens zijn fractie ach ter het voorstel van B. en W., vooral ook omdat de nieuwe verordening zoveel ver beteringen bevatte. De heer Proper ver klaarde zich ronduit door de voorzitter te hebben laten overtuigen, maar de heer Sehreurs achtte de gehele handelwijze niet juist en verklaarde zich namens zijn fractie tegen. Bij de stemming kregen de KVP'ers de steun van de protestants-christelijke groe pering, waardoor de stemmenverhouding als volgt uitviel: 22 voor en 13 tegen. Advertentie Twee jaar jeugdgevangenis heeft de. of ficier van Justitie bij dc Haarlemse recht bank, mr. J. Wiarda, vanmorgen geëist tegen een 22-,jarige gedetineerde Amster damse transporteur. Met een vriend brak hij in de nacht van 28 op 29 april in in enkele scholen en een consumptietent in Zandvoort. Tot de buit in de scholen be hoorden bussen met geld dat de kinderen a-espaard hadden voor een schoolreisje. Verdachte pleegde ook een inbraak in Apeldoorn en hjj stal een bromfiets in Zwolle. De officier van Justitie zei dat de jonge man en zijn vriend als vandalen te werk waren gegaan en in de scholen, afgezien van het gestolene, voor zevenhonderd gul den schade hadden aangericht. De transporteur zei niets voor een ver blijf in een jeugdgevangenis te voelen, doch de officier eiste twee jaar, in een dergelijke inrichting in Zutphen door te brengen. De raadsman, mr. H. Jonker, zei het met de officier eens te zijn dat een verblijf in een jeugdgevangenis inderdaad het beste voor de jongeman zou zijn, maar dan niet 'anger dan een jaar Bij een langere straf zou naar de mening van pleiter het cor rectieve element verloren gaan. Uitspraak dinsdag 21 juli om half tien. Bij de behandeling van het punt over de restauratie van het perceel Anegang 11 zegde de heer H a p p wethouder van Openbare Werken, de raad op vragen van de heer K n a p e (KVP) en Lie h- tenveldt (VVD) toe, dat hij nader zou onderzoeken of de kosten, die de dienst Openbare Werken (Monumentenzorg) ge maakt had bij de desbetreffende restau ratie, doorberekend konden worden aan het rijk. „Dreefzicht" Wethouder S c h i p pe r s bespaarde de raad een zeer uitvoerige behandeling van het voorstel om voor de exploitatie van „Dreefzicht" een nieuwe overeen komst vast te stellen door vlak voor het ter sprake brengen van dit voorstel nog snel twee bepalingen in de overeenkomst op te nemen. Daarbij wordt namelijk ge steld. dat de exploitant zich verplicht het in „Dreefzicht" aanwezige personeel vol gens een c.a.o. in het Horecaf-bedrijf te honoreren. Indien hieraan niet de hand wordt gehouden dan kan de gemeente de overeenkomst eindigen met. een opzeg termijn van een half jaar. De heren Van den Bergh (Arb.) en Van der V e 1 d t (KVP) toonden zich daar vooral bijzonder content mee, waarbij de eerstgenoemde nog een kleine verbetering aangaf en de KVP-spreker zijn motie, die hij oorspronkelijk wilde in dienen, in de zak hield. Alleen de heer F i b b e (VVD) stemde tegen de overeenkomst omdat hii van oor deel was, dat de exploitanten, nu zij zulke forse winsten hadden gemaakt, best eens de vroeger niet bepaalde huur van de mu ziektent konden betalen. „Dat is zeven maal vierduizend gulden", aldus de heer Fibbe. „Dat kan de gemeente best ge bruiken". Kampgelden Bij het bepalen van de nieuwe kamp gelden voor de woonwagens op het Waar- derveld wilde mevrouw Smit z- Peper (Arb.) wel eens weten hoe het eigenlijk stond met de verbeteringen. De heer Pro per vroeg vervolgens begrip voor de fi nancieel moeilijke positie van sommige jonge kampbewoners, die de wagen op afbetaling hadden gekocht en dus nog wel degelijk geldelijke zorgen kenden. De wethouder van Sociale Zaken, me vrouw Scheltem a-C onradi deelde in antwoord op de vraag van mevrouw Smitz mee, dat de toiletten en het gebouw gereed zijn, dat de douches binnenkort zullen volgen en de Gedeputeerde Staten onlangs het raadsbesluit goedgekeurd heb ben, waarin bepaald wordt, dat er een omheining om het kamp en een kinder speelplaats aangebracht zullen worden. Binnen afzienbare tijd zal men met dit karwei gaan beginnen. Bij het voorste] van B. cn W. om mede werking te verlenen aan het r.-k. school bestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw van de H. Rozenkrans en van de Dominicus te Haarlem bij het stichten van een school in „Schalkwijk" vroeg de heer Fortgens (Arb.) of er geen mogelijk heid bestond om ock in principe te be sluiten tot stichting van openbare scholen in de nieuwe woonwijken tegelijk met het behandelen van de verzoeken betreffen de bijzondere scholen. De wethouder van Onderwijs, de heer Geluk, had hier beslist oren naar en zegde toe, dat in het vervolg de aanvragen voor de openbare scholen zo mogelijk te gelijk met die van de bijzondere scholen in de raad gebracht zullen worden. De overige voorstellen, benoemingen en ontslagen werden zonder of na bijzonder weinig discussie aangenomen. Ook het voorstel van B. en W. om een rechtsvor dering in te stellen tegen Jos. Mullens, eigenaar van circus .Tos. Mullens teneinde een bedrag van f 5901,16 met rente en kosten te verkrijgen voor achterstallige huur van het Holland Nauticcomplex en het voorstel van B. en W. om f 48.280.- uit te trekken voor het doen plaatsen van twee ketels voorzien van een automatische oliestookinstallatie voor het schoolge bouw aan de Zijlvest 27. Advertentie i Fotografeer haar beter mmww/É Tijdens een bijeenkomst die zaterdag 11 juli 's middags van drie tot half vijf in het Lorentzlyceum aan het Santpoorter- plein in Haarlem wordt gehouden zal dr. J. Thie officieel afscheid nemen als rec tor van dit lyceum in Haarlem. Tevens wordt die middag afscheid genomen van de concierge de heer P. J. Mathot, die dc school eveneens wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat ver laten. Dr. Thie werd op 29 juni 1937 door de Haarlemse gemeenteraad benoemd tot directeur van de tweede HBS-b in Haar lem als opvolger van dr. J. J. van den Hoek. Tevoren was hij leraar aan het Vos- sius-gymnasium in Amsterdam en direc teur van de rijks-HBS in Hoorn. Tussen 1921 en 1928 is de scheidende rector ook leraar geweest aan de tweede HBS-b in Haarlem. De heer Mathot is sedert 1920 als con cierge aan de school verbonden geweest. Hij heeft dus vele generaties van leerlin gen zien komen en gaan en „zijn" school zien uitgroeien van bescheiden HBS-je (aan het Prinsen Bolwerk) tot een van de grootste lycea van Haarlem. De zigeuner die woesdag voor de Haar lemse politierechter, mr. N. Reeling Brou wer, terecht stond, verbleef met zijn gezin klandestien in Nederland. Papieren had hij niet. Hij was waarschijnlijk in Mar seille geboren, maar hij wist niet precies wanneer. Volgens de tenlastelegging was hij artiest en moest hij tweeëntwintig jaar zijn. Hij zag er echter ouder uit. Het vaststellen van de juiste naam van de verdachte leverde moeilijkheden op. Hij hield er namelijk twee op na. Voor diefstal en oplichting moest hij zich verantwoorden. Op de eerste junidag van dit jaar zou hij in Zaandam negen of tien biljetten van tien gulden hebben weggenomen en de volgende dag zou hij met. een wisseltruc bij de aankoop van kinderkleding een win kelierster voor bijna honderd gulden heb ben opgelicht. Met flikkerende ogen en zuidelijk tem perament gaf de zigeuner zijn commentaar op de woorden van de rechter die hem door de vrouwelijke tolk werden overge bracht Opnieuw ontstond er verwarring, toen hij de diefstal van de bankbiljetten, die hij voor de rechter-commissaris had bekend, heftig ontkende. De zwager van verdachte besprak de zaak even rustig met hem en zo werd ook deze plooi glad gestreken. Verdachte was even in de war geweest. De diefstal had hij inderdaad gepleegd, zei hij, maar die oplichting met de kinderkleertjes moest een vergissing zijn. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, achtte de diefstal bewezen. Het leek hem het beste dat de zigeuner zo gauw mogelijk met zijn gezin uit ons land zou verdwijnen. Men had hem al eens eerder over de grens gezet, nadat hij hier tot zes weken gevangenisstraf was veroor deeld. Hij was echter rustig teruggeko men, zei de officier. Voor de diefstal van het geld eiste de officier een maand cel met aftrek, voor de ten laste gelegde op lichting vrijspraak. De raadsman, mr. J D. A. Viskil, vroeg de rechter de man, die sinds 12 juni in voorarrest zit, te veroordelen tot een zo danige straf dat hij meteen op vrije voeten zou komen. In overleg met de vreemdelin genpolitie zou de zwager van verdachte hem en zijn gezin over de grens brengen. Dat had hij vorige keer ook gedaan. De politierechter vonniste conform de eis, zodat de zigeuner niet meteen, maar aan het eind van deze week het huis van bewaring kan verlaten. •Nu moest hij weer met de parketwacht mee. Zijn vrouw, op de arm een half sla pend kind met donkere krulletjes, verliet de publieke tribune. Op de gang praatte zij nog even over de zaak na met enkele verwanten en het groepje in zijn uitheem se kledij vormde een opvallende ver schijning in het nuchtere gerechtsgebouw. Advertentie Inkoop - Verkoop - Ruilen Radio's Bandrecorders Gram.platen T.Y. enz. onder garantie. AMSTERDAMSTRAAT 20-22 Huurkoop TEL. 17601 Amsterdam (gem. un.). Doctoraal examen En gels H. de Ruig A. B. Melchers (Amsterdam) A. van Meerten (Ovecveen), L. F, Achterberg (Utrecht); doctoraal examen psychologie mej. E. van Hall, mevrouw A. W. Vermeul—Mullem, P. K. Vermeul, J. C. Bentz v. d. Berg en J. J. Elshout (Amsterdam). Amsterdam (V. U.). Doctoraal examen psy chologie; C. v. d. Kade (Voorburg); kandidaats examen psychologie: mej. M. v. d. Hoeven (Amersfoort) A. van Dijk (Amsterdam), H. M. van Strien (cum laude) (Delft). Kandidaats examen rechten: P. A. Blok (Amstelveen), J. A. Bout (Groningen), mej. L. C. v. d. Burg (Apel doorn), A. dc Goede (Amsterdam), S. J. Hart kamp (Den Helder), N. J. Haverkamp (Zwijn- drecht), B. de Hoogh (Winterswijk), H. M. Krans (Meppel), H. P. M. Krans (Haarlem), J. A. Krans (Meppel). Utrecht. Doctoraal examen pharmacie: mej. J. L. M. C. Lasance (Den Haag). Doctoraal examen biologie: J. R. Draisma (Utrecht), A. H. J. Freijsen (Breda), E.J. M. de Kort (Vught), J. W. Simons (Tilburg), F. J. J. A. van der Velden (EygelshovenC. Beeftink (Hilversum). Docto raal examen natuurkunde; J. J. ten Bosch (cum laude) (Soest), J. A. Tjon Joe Gin (cum laude) (Soest), H. P. L. Coenen (Schiedam), J. B. van Dien (De Bilt), B. M. K. Nefkens (Utrecht); doctoraal examen diergeneeskunre: H. A. de Boer (Ee, Fr.), L. E. Buysse (IJzendijke), A. M. G. Flamand (Maastricht), L. Oosterveen (Mau- nk). Dierenarts-examen: P. de Jong (Stolwijk), G de Vries (Utrecht). Doctoraal examen schei kunde: P. Th. H. J. Beurkens (Tegelen), O. H. Blauw (cum laude) (Utrecht), W. E. Boerrigter (Utrecht), J. M. M. P. E. Cals (Geleen), P. H. Eggels (Geleen), C. J. A. v. d. Hamer (Utrecht), F. Herbschleb (Eindhoven), A. G. W. Lansink (Arnhem), P. F. M. Luykx (Eindhoven), A. H. Wagenaar (Utrecht), Y. Wiersma (Soest). Docto raal examen psychologie: mej. A. M. v. d. Berg (Wateringen), H. C. J. Koster (Laren). C. M. J. M. Neijens (Breda). L. J. Verhey (Groenekan), mej. G. S. Th. Zwaan (Doorrij. Doctoraal examen tandheelkunde: H. J. Coumans (Bom). B. D. Ja ger (Den Haag), L. Monas (Hilversum), D. L. de Mooy (Zwolle), H. J. E. Murch Jansen (Rotter dam). mej. L. L. Ong (Utrecht), T. Pilot (Soest), M Snijders (Enkhuizen), R. J. B. G. M. Teeuwen (Tegelen), C. J. Visser (IJmuiden). G.Willemsen (Rijssen), C. Zijderveld (Utrecht). Doctoraal examen geneeskunde: C. v. d. Hooft (Amers foort), J. P. C. Moors (Roggel), mej M. J. Pe ters (Dedemsvaart), P. S. Sandell (Utrecht), D. N. J. Donker (Utrecht). Groningen. Doctoraal examen economische wetenschappen: F. A. Groen Aerdenhout). Doc toraal examen biologie: mevr. M. J. Baarda— Mudde (Groningen). Doctoraal examen farmacie: Th. Vos (Groningen). Doctoraal examen schei kunde: J. J. Beintema (Haren). A. J. Cuperus (Den Helder). Doctoraal examen wiskunde: J. van Heuveln (Hoogezand). Nijmegen. Doctoraal examen theologie: J. Loos (Zwolle). Doctoraal examen sociale wetenschap pen: H. A. B. Koops (Den Haag). Doctoraai examen klassieken: G. Q. A. Meershoek (Voor burg), A. J. J. M. Akkermans (Kaatsheuvel) en J. F. C. Beumers (Helden). Leiden. Doctoraal examen Nederlands recht: M. L. de Haas te Arnhem en L. R. Wentholt te Amsterdam. Wageningen. Bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. J. Mol. Amsterdam (Gem. Un.). Gepromoveerd Th. J. M. Sluyters en J. Chr. Boland tot doctor in de wis- en natuurkunde. Utrecht. Gepromoveerd P. L. A. M. Muskens te 's-Gravenhage tot doctor in de geneeskunde. ■s-Gravenliage. Eerste gedeelte notarieel exa men: E. P. M. Jansen te Noord wij kerhout. Twee de gedeelte J. Everaert te Barendrecht en L. C. Schouw te Culemborg. Amsterdam (Gem. Un.). Gepromoveerd G. Kooistra tot doctor in de wis- en natuurkunde. Advertentie m mwmmmmmm Ze moeten eigenlijk 42 talen spreken. Ze moeten van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat liefst in het zwart langs de tafeltjes en stoeltjes rennen, ze moeten ondanks de 32 graden in de schaduw, vriendelijk blijven glim lachen, ze moeten beleefd blijven, ook al botst een gast tegen hen op,wanneer ze juist met een blad met 24 glazen passeren, ze mogen zich niet vergissen bij het afrekenen en ze moeten ervoor zorgen, dat de bezoekers graag nog eens terugkomen. Omdat er zo'n aardige ober, gargon of kelner is. Omdat men er zo prettig, vlot en goed bediend wordt, omdat men van dié ober alleen de tips voor een bezoek aan de stad krijgt, die men in geen enkel VVV- foldertje kan vinden. Vooral in de zomer hebben ze het wel eens moeilijk. Van het buffet of de keuken dra ven zij naar het terras, van het terras naar de keuken of het buffet. Heen met volle bladen, terug met lege gla zen. hoewel ze ook liever in de schaduw met een ver kwikkend glas voor zich zouden zitten. Ze gaan echter door. Om dat het hun vak is. Een moeilijk vak, zoals we van een hunner hebben gehoord. Hieronder vindt men name lijk het relaas van een van die mannen, die het beroep van kelner hoog houden. Die het hele jaar door zwoegen en die vooral in de zomer maanden voor de vakantie gangers het visitekaartje van de stad vormen. Niemand vond het vreemd, dat Jan Jansen ober wilde worden. Hij zwierf namelijk altijd voor en na schooltijd in de buurt van cafés en restaurants rond, hoewel hij er destijds alleen kwam om lege flessen op te halen. Maar toen hij twaalf was kwam hij toch in het vak. Eerst in Breda als assistent kelner, maar op zijn veer tiende jaar ging hij op de grote vaart. Aan boord van de „Rotterdam" leerde hij het vak grondig en hoewel hij er soms bijzonder hard moest werken (van 's mor gens vijf tot 's nachts twee) leer je de fijne kneepjes ken nen. Je moet vooral met het publiek kunnen omgaan. Zo als mijn zoon bij voorbeeld de machines hanteert, zo spring ik met de mensen om. Verder is het alleen maar „kop. en benen-werk". Je moet vooral secuur kunnen rekenen, want je mag beslist, geen vergissingen maken. En verder is het hard werken, hoewel de verdeling van de diensturen tegenwoordig veel en veel beter is. Mijn vrouw bij voorbeeld vindt het heerlijk, dat ik er nu mee uitschei. En ikzelf trouwens ook. Ik ben gewoon De heer Jan Jansen een beetje moe. Nee, ver velen zal ik me niet, want ik heb m'n wagentje, m'n postzegelverzameling en m'n fototoestel. Overigens zal ik de men sen wel een beetje missen. Heel kleine kinderen zeiden vroeger „Ome Jan" tegen me, maar tegenwoordig zit ten ze hier op het terras met hun eigen kroost. Maar ik neem niet écht afscheid van ze. Ik wip zo af en toe eens binnen. Om te praten met de jongens, om de oude klanten weer eens te zien. Om weer even terug te zijn." Verleden week namen wij in deze rubriek een stukje over uit het maandblad van de N.Z.H., waarin enkele wenken gegeven werden aan het N.Z.H.-personeel betref fende de service. „Wat kan het rijdend personeel, wat kunnen de chauffeurs, de wagenvoerders en de con ducteurs doen", zo vroeg de schrijver zich af, „om de goede naam van de maat schappij onder het reizend publiek te bevorderen." Daarbij vergat de schrijver in het N.Z.Ï-I.-blad echter een vierde categorie N.Z.H.- personeel, namelijk de halte chefs, over het algemeen behulpzame, vriendelijke mensen, die hun taak op kwieke manier behoorlijk vervullen. Dezer dagen troffen wij op het Stationsplein ech ter twee leden van dit gilde die op een normaal gestelde vraag, waarom de bussen van een bepaalde lijn steeds te vroeg vertrokken, slechts snauwerig konden antwoor den: „Voor klachten naar de Leidsevaart 396". En voor deze twee herhalen wij nogmaals een passage, die wij in hun eigen N.Z.H.- blad vonden: „Het meenemen van een vriendelijk gezicht, een beleefde en vlotte be diening en zo mogelijk wat humor juist wanneer de om standigheden niet zo voor delig zijn, maken deel uit van de eerste eisen welke men aan het personeel moet stellen." had hij het er best naar zijn zin. Vooral toen hij niet meer zeeziek werd. gewend was aan het vroege opstaan en alle bladen met kopjes, scho teltjes, borden en glazen net jes recht, kon houden. Zeven jaar werkte de heer Jansen op de „Rotterdam" en daar na keerde hij naar de vaste wal terug. Hij kreeg eerst een betrekking in Haarlem, daarna werkte hij tien jaar in een café met cabaret en vervolgens kwam hij weer terug naar Haarlem, waar hij in dienst trad van café restaurant Brinkmann. Op 25 juli van dit jaar is dat 31 jaar geleden. Maar dan ook zet de heer Jansen er definitief een streep ach ter. Hij woi'dt dan 65 jaar en des morgens neemt hij niet een receptie (natuurlijk in Brinkmann) afscheid van zijn collega's en de directie. Op zijn „eigen" terras heeft de heer Jansen ons het. een en ander uit zijn loopbaan verteld. „Je moet voordat je je ergens gaat vestigen eerst wat rondzwerven. Pas dan Zaterdag is de heer E. Th. van Iionschoten veertig jaar jachtopziener in Zandvoort. Dan is het groot feest in zijn woning aan de Zandvoortse- laan 86, want de heer Engel van Honschooten is niet al leen een uiterst kundige jachtopziener, maar ook een beminnelijk mens. Als het ijs tussen hem en de bezoeker gedooid is, praat hij geze ten tussen de schilderijen met jachttaferelen en thousiast en met bewonde ring over het werk, waarin hij is opgegroeid. „Ik ben geboren in de dui nen. Mijn grootvader was jachtopziener, mijn vader ook. En toen ik 21 was, kreeg ik mijn vaste aanstelling bij de heer R. H. T. D. de Favau- ge, een ooir van mijn tegen woordige landheer, jhr. P. N. Quarles van Ufford. Als kind ging ik al met mijn vader mee de duinen in. Die heeft me de kneepjes van het vak geleerd. Vader leeft nu nog, hij woont in het Huis in de Duinen, is 93 en kernge zond. Nog elke dag komt hij hier. Nooit is-ie een dag ziek geweest. Ik trouwens ook niet. Het leven in de duinen is goed". „Van 1 januari tot en met 31 december zwerf ik door de duinen, dikwijls loop ik meer dan dertig km per dag. Nu ga ik al om vijf uur s' mor gens van huis, 's avonds ga ik ook nog wel het terrein op. En nog zeg ik dikwijls: wat is het hier toch prachtig, d'r is niks mooier dan de natuur. Trouwens: de hele wereld laat me koud, wat er buiten de duinen gebeurt, zegt me niks. Hier achter het huis ligt mijn ideaal, alle dagen ben ik daar te vinden. Na zoveel jaren heeft de na tuur dan geen enkel geheim De „strategie van een col lecte". Dat was de „les", die de heer J. van der Molen, voorzitter van de stichting „Ankerwerk" in Haarlem dezer dagen gaf aan tiental len scholieren van middel bare scholen en u.l.o.'s, die het oude clubhuis in de Lan ge Margarethastraat tot de laatste plaats bezetten. „Het is duidelijk", zo zei de heer Van der Molen ons na afloop van de bespreking over de komende collecte. ..dat de bewering. dat de jeugd van tegenwoordig al leen maar warm loopt voor oppervlakkig gedoe en ego centrisch en gemakzuchtig is, volkomen onjuist is. We hebben de zaken alleen wat anders aangepakt en we hebben voor het verkrijgen van collectanten de onper soonlijke brief of advertentie vervangen door het persoon lijke contact. Op deze manier hebben we voor de collecte van 13 tot 18 juli in Haar lem voor ons „Ankerwerk" honderden collectanten ge kregen. In ongeveer tachtig school klassen hebben we geduren de de afgelopen maanden nauwelijks tien minuten per keer over ons werk gespro ken en nu hebben de jongens en meisjes hier zelf gezien, dat er een nieuw clubhuis moet komen. En daarom zijn ze ook zo enthousiast. Er wa ren in het begin al klassen waarvan vijftig percent zich als collectant(e) aanmeldde. Er waren zelfs leerlingen uit Leiden en Alkmaar, die in Haarlem op school gaan, maar die zich toch voor en kele dagen of avonden in hun zomervakantie opgaven. Maar we hebben niemand gedwongen, we hebben nie mand gelokt door het uit loven van prijzen of iets dergelijks. We hebben alleen wat verteld over ons werk voor de jeugd van alle ge zindten van 14 tot 18 jaar, die bij ons een „thuis" vindt, waar goede vrijetijdsbeste ding een eerste vereiste is. Daarom hoop ik, dat de Haarlemse burgerij in een voor een collecte zo ongun stige vakantieperiode finan cieel wil meewerken aan de eerste actie om te komen tot een modern clubhuis. De „getrainde" collectanten zul len een ieder op deskundige wijze uitnodigen een steentje bij te dragen." Engel van Honschooten. meer voor je. De vogels en planten ken .je als je kinde ren, je ziet aan de dieren wat voor weer op komst is." „Het jachtgebied is duizend ha. We hebben een uitste kende fazantenstand. Vroe ger zaten er nog veel konij nen. Toen lagen we steeds op de loer voor stropers. Maar bekeuringen heb ik toch niet zo erg veel hoeven geven. Het is 27 jaar geleden dat ik weer een stroper had gesnapt. Ik liep met 'm door het duin, even liep ik voor hem, toen stak hij me vlak achter de longen. Die stroper was dronken. Ik ben gaan liggen met de hand op de wond en heb een wandelaar gevraagd, mijn vader te ha len. In het ziekenhuis zei de dokter: „Wat is die vent ma ger, maar een spierenbun dels dat 'ie heeft". Die stro per kreeg twee jaar". „We hebben hier een van de mooiste jachtvelden van het land. Soms worden tweehonderd fazanten per dag geschoten, vorig jaar zijn er op één jachtdag zelfs vierhonderd neergelegd. Dat Engel van Honschoo ten bij de jagers in hoog aanzien staat, bewijst wel wat „de kleine jonker" in 't jagersblad over hem heeft geschreven: „Hij heeft een ongeëvenaarde fazantenstand opgebouwd, hij is een succes vol schutter en weet alles van de broederij. Hij weet alles van de bloedverversing en heeft een goede afschot". Al diverse malen heeft Prins Bernhard aan de jacht in de Zandvoortse duinen deelgenomen. Tijdens de jacht wordt de beste kamer ingericht als jachtkamer. „De Prins heeft hier wel tien maal in huis gegeten", zegt mevrouw Van Honschooten, die ruim zeven jaar bij de familie De Favauge heeft gediend en haar man daar heeft leren kennen. „Als de heren hier eten, gaan de spullen de kamer uit. Mijn dochter of ik bedient de heren dan. Als de Prins hier 's, eet het personeel erwten soep. Bij het huis wordt het wild geteld. Na afloop van de jacht drinken de heren nier thee". Al drie keer is de jubile rende jachtopziener meege- weest voor de jacht in En geland. De Prins nam dan ook deel en één keer is de Koningin meegereisd. Als de heer Van Honschooten eens een goede jacht had. zei hij: Dat was een echte Engelse dag". „Daar in Engeland heb ik veel geleerd. De jonker heeft me gevraagd, of ik in augustus mee ga naar Schot land. Maar dat weet ik nog niet. Zo'n reis is natuurlijk we] mooi want ik neem nooit vakantie, het duin is nu eenmaal alles voor me", verfplt de jachtopziener op nuehtere toon. Vandacg was de heer Van Honschooten weer vroeg ln de duinen te vinden. Om vijf uur al. „Dan ga ik zo'n zes of zeven uur lopen en ben ik geen cent moe. Je bent zo vrij als een vogel, dat is prachtig". Maar zaterdag morgen moet de heer Van Honschooten al vroeg thuis zijn. Want dan komen om elf uur de iachtheren om hem in de bloemetjes te zetten. Liever zou hij die dag ver moedelijk door het duin hebben gezworven, in het °'°bied waar hij is geboren en al zijn gelukkige iaren heeft doorgebracht. Maar aan de jubileumviering valt voor hem nief te ontkomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13