hamolwccr vandaag! HET WEER Bonn wijzigt zijn tactiek voor Genève li niet OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Europa puft onder hittegolf Deense plezierboot door brand overrompeld, vijftig doden Mr. Luns bij westelijke vooroverleg Vlam schoot in benzineleiding 4000ste SOLEX J. J. VAN KOOTEN „Belgische vrees voor Deltaplan ongegrond" Koning Boudewijn door ir. Maris voorgelicht Morgen: Eindhoven en Den Haag Koeler Aan het strand Varen door de grachten Drie mensen in Putte door revolverschoten gedood Het woord is aan Nieuw Indonesisch kabinet gevormd 5CHRAVENDIJK REISKOFFERS en TASSEN Steenlegging in Heemstede door Maria Callas In de krant van heden: 73e JAARGANG No 303 k Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 9 JULI 1959 Haarlems Dagblad 3 04e JAARGANG No 151 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 et. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Voordat koning Boudewijn vandaag een vliegtocht maakte boven de Delta werken heeft de Belgische vorst in het paleis op de Dam deskundige voor lichting gekregen over de plannen tot afsluiting van de zeearmen in Zuid-Hol land en Zeeland. De directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, gaf de Belgische vorst in drie kwartier tijd een algemeen overzicht van deze gigan tische onderneming. Hij zei o.m. dat men zich in België over de waterstand in de Westerschelde niet bezorgd hoeft te maken. De Belgen tonen zien name lijk verontrust over het Deltaplan, om dat zij menen dat de waterstand in de Westerschelde aanzienlijk zal stijgen. Zij baseren hun vrees op het feit dat de dijken langs de kust van Zeeuws-Vlaan- deren twee meter worden verhoogd en trekken daaruit de conclusie dat het water dienovereenkomstig zal stijgen. Ir. Maris verklaarde echter, dat de wa terstand in de Westerschelde na voltooiing der Deltawerken slechts 2 tot 5 cm zal stij gen. zoals dat ook langs de Nederlandse kust het geval zal zijn. „De dijken worden alleen maar verhoogd, omdat wij een ramp als in 1953 willen voorkomen', zei de directeur-generaal. Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrokken hierna per auto naar Rotterdam. Daar werd om vijf voor twaalf het clubhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" bereikt. Er was zeer veel belangstelling van de zij de der burgerij en van leden van de Bel gische kolonie. Hartelijk werden de mor sten toegejuicht bij het verlaten van de auto. Bij de ingang van het clubhuis weraen de vorsten ontvangen door de burgemees ter van Rotterdam mr. G. E. van Walsum. Aanwezig waren voorts de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de Kamerheer in buiten gewone dienst, mr. dr. K. P. van der Man- dele en de voorzitter van ,,De Maas", de heer P. J. van der Giessen. De Koningin werden bloemen aangeboden door de elf jarige Maria Anna Elizabeth de Vos, doch tertje van de wethouder voor Sociale Zorg en Volksgezondheid. Een aardig moment was het toen de vorstelijke stoet het Atlantichuis aan het Westplein passeerde, want opeens zweef den honderden ballonnetjes boven de hof- auto's. Enige dagen geleden had het per soneel van een scheepvaartmaatschappij zich bezonnen op een speciale verrassing. Er werd geld ingezameld, waarvoor ballon nen werden gekocht. Iedereen werd gere- cruteerd om mee te helpen ze op te blazen. Gezien de lachende gezichten van de hoge bezoekers werd deze ongewone groet bij zonder op prijs gesteld. In de ontvangzaal van het clubhuis zette Koning Boudewijn zijn handtekening in het Gouden Boek der gemeente Rotterdam. Daarna begaven de vorsten zich aan boord van de „Erasmus" voor een rondvaart dooi de Rotterdamse havens. Bij het uitvaren van de Veerhaven stond op Hr. Ms. vlieg kampschip „Karei Doorman" de beman ning aangetreden en volgde het gebruike lijke ceremonieel. De „Karei Doorman" en alle jachten in de Veerhaven waren feestelijk gepavoi- seerd. Koning Boudewijn, vriendelijk lachend en groetend naar alle kanten, was gekleed in een generaalsuniform, Prins Bernhard in een admiraalsuniform. Een K.L.M. Aerocaiio-foto, die woens dag werd gemaakt op het tijdstip dat koning Boudewijn aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam een krans legde. Morgen, vrijdag, rijden de vorsten om 9.30 uur van het paleis naar Schiphol om vandaar te vertrekken voor een bezoek aan de egmeente Eindhoven en de Philipsfabrieken. Om 10.30 uur landt het vliegtuig op de vliegbasis Eindhoven der Koninklijke Luchtmacht. Na de officiële begroeting wordt een rondrit door de stad gemaakt. Vijf voor elf arriveren de vorsten bij de Philips Gloeilampenfabrieken, die gedurende een uur bezocht zullen worden. Om 12.25 uur vertrekt het gezelschap per vliegtuig naar de vliegbasis Ypenburg bij Den Haag, waar de vorsten om 12.50 uur aankomen. Per auto wordt naar het Binnenhof gereden. In de Trèves- zaal biedt de Raad van Ministers het noenmaal aan. Ook de prinsessen Bea trix en Irene nemen hieraan deel. 's Middags staat een ontvangst door het Haagse gemeentebestuur op het pro gramma. De vorsten arriveren tegen drie uur bij het oude stadhuis. Om half vier vertrekt het gezelschap naar Huis ten Bosch. Om half vijf gaat de koning naar kasteel Oud-Wassenaar voor de receptie van de Belgische kolonie. Daarna keert de koning terug naar Huis ten Bosch. Om 19.30 uur rijdt koning Boudewijn naar de ambtswoning Van de ambassadeur van België, die een diner aanbiedt. De prinsessen Beatrix en Trene zullen hieraan eveneens deel nemen. Om 22 30 uur zullen de koning, de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene op het Binnenhof aan komen ter bijwoning van een klank- eri lichtspel Óp Huis ten Bosch wordt overnacht. LONDEN (UPT-Reuter) Wellicht ten overvloede: Europa heeft het woensdag warm gehad. De Londense City lag onder een trillende lucht en de bolhoeden wer den met weinig zwier gedragen. In Yar mouth kwam een razendsnel voortschrij dende grasbrand een paardenrenbaan bla keren en het publiek wegjagen. In een chocoladefabriek werd het personeel naar Advertentie Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht kans op een enkele onweersbui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door zeewind minder warmte aan het strand. Kleine kans op een on weersbui. Overigens mooi strand weer met temperaturen rond 20 gr. C., zeewater 17 gr. C., helder met een lichte golfslag. Laag water om twee uur, hoog water om half zeven 's avonds. Strand voor fietsen berijdbaar van tien uur 's morgens tot half vijf 's avonds. huis gestuurd, omdat de chocolade op de produktieband wegsmolt. In een half uur tijd vielen in een biscuitfabriek tachtig meisjes flauw van de hitte. Voor het raad huis van Westminster demonstreerden showgirls in bikini's en badeostuums uit het jaar 1903 uit protest tegen het verbod van deze gemeente om zich in bikini in zwembaden te tonen. In het Zuidspaanse stadje Ecija, dat door de Spanjaarden toch al „de braad pan" genoemd wordt, constateerde men de temperatuur van 120 graden Fahren heit in de schaduw (dat is 49 graden Cel sius). In Madrid kwam zelfs van de siës ta niet veel en zaten de café's vol men sen, die de slaap niet konden vatten doch het glas wel. LONDEN In Parijs waar een middag- temperatuur van 93 graden Fahrenheit ge meten werd, zijn twee mensen aan een zonnesteek overleden Aan de Franse Ri- vièra was het negen graden koeler. In het noorden van Portugal zijn drie dorpen ont ruimd met het oog op een grote bosbrand, die tot op vijftig kilometer afstand zicht baar was. Duizenden mensen hebben Brussel ver laten om verkoeling te zoeken aan de Bel gische kust. In Brussel was het 's ochtends reeds 80 graden. Ook in de Duitse Bondsrepubliek duur de de hittegolf voort. In Bonn was het 89 graden. In West-Duitsland zijn mensen, die hun tuin sproeiden of hun auto schoon maakten beboet omdat bij de aanhouden de hitte het water schaars wordt. Ook bo ven Rome brandde een fel hete zon en in Zürich was het vroeg in de ochtend 30 graden Celsius. Stockholm en Kopenhagen meldden met 24 en 26 graden Celsius ongeveer de aan genaamste temperaturen van heel West- Europa. De Finnen hadden het, vooral bij Helsinki, zeer druk met het bestrijden van bosbranden. In München zijn woensdag twee circus leeuwen aan een zonnesteek bezweken. In Zuid-Duitsland steeg het kwik woensdag middag tot 98 graden. (Van onze correspondent in Bonn) In de VVestduitse hoofdstad heeft men zich de afgelopen dagen intensief bezigge houden met de voorbereiding van de twee de Geneefse conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Gisteren hebben bondskanselier Adenau er en minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano een gesprek gevoerd, waar hij, zo neemt men aan, een marsroute voor de Westduitsc delegatie ter confe rentie werd vastgesteld. Von Brentano heeft voorts een gesprek gevoerd met de voorzitter en de vice- voorzitter van de grootste oppositie-partij de S.P.D., respectievelijk Ollenhauer en Wehner. en daarbij een overzicht gege ven van de stand van zaken op dit ogen blik. Hij zal vandaag met de leiders van de kleine regeringspartner de Deutsche Partei en met de tweede oppositie-partij de F.D.P. soortgelijk overleg plegen. Von Brentano had verder dezer dagen een on derhoud met de Westberliinse burge meester Brandt over de Westberlijnse deelneming aan de werkzaamheden van de Westduitse delegatie on ..Genève II". Brandt werd beloofd, dat West-Berlijn in tensiever dan tijdens „Genève I" zal wor den geraadpleegd. Von Brentano gaat overigens met de zelfde groep naar Genève als tijdens de eerste fase. Ook thans blijft hij buiten de grote conferentiezaal teneinde duidelijk te maken, dat Bonn niet van plan is Oost- Du'tsland. dat door zijn minister van Bui tenlandse Zaken Bolz in de conferentiezaal vertegenwoordigd zal zijn, ook maar eni gerlei mate te erkennen. De Westduitse ambassadeur te Washington, professor Grewe. leidt de delegatie in de grote zaal, de hoge ambtenaar Duckwitz vertegen woordigt de Westduitse staf naar buiten. Zondag komen de westelijke ministers Couve de Murville, Herter, Selwyn Llovd en Von Brentano. Men zegt te Bonn dat mogelijkerwijze ook de Nederlandse mi nister Luns aan dit eerste overleg zal deelnemen. Tn gezaghebbende kringen verluidt dat ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Pella, aan 't diner zal aanzitten. (Mr. Luns zal dan in Genève zijn voor de bijeenkomst van de Economische en Sociale raad van de UNO (ECOSOC). Hij zal de volgende week met Brentano, de besprekingen voortzetten die dinsdag in Bonn zijn gevoerd.) Pessimisme Hoge verwachtingen koestert men te Bonn niet van het nieuwe overleg. De laatste uitlatingen van premier Kroesj- tsjev, dat een herenigd Duitsland alleen aanvaardbaar voor Moskou is als het ge heel communistisch zal zijn, hebben de pessimisten in hun mening gestijfd. Des ondanks maakt men te Bonn duidelijk dat men openstaat voor iedere, voor het Wes ten aanvaardbare tegemoetkoming, maar de grenzen van een dergelijke houding zijn reeds door de wederzijdse plannen Advertentie VOOR DE WARME DAGEN heerlijk luchtige Trevira Costumes, tropisch uitgevoerd Khaki en witte pantalons, shorts, schillerhemden in het betere genre Specialisten in tropenkleding ZI3LSTR. 71 HAARLEM - TEL 16963 nopens Berlijn en de Duitse hereniging aangegeven. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, zal op doorreis naar Genève, informele besprekingen voeren met de Canadese premier, Diefenbaker, en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Green te Ottawa. Pauze Overigens tracht men ook Genève II een rol van betekenis in het Duitse open bare leven te geven. Het Westduitse vak verbond, het D.G.B. heeft de Duitse ar beiders opgeroepen maandag van 11.58 uur tot 12.00 uur, ter overdenking van het begin van de tweede Geneefse conferentie over vooral Duitse problemen het werk stil te leggen. Deze oproep is door de Westduitse regering en de werkgevers verbonden overgenomen. De minister van Binnenlandse Zaken Schroder heeft de re geringen der deelstaten verzocht de arbei ders en ambtenaren in overeenkomstige zin te verzoeken maandag het werk twee minuten stop te zetten. Koning Boudeivijn en de burgemeester van Amsterdam mr. Van Hall in de rondvaartboot waarmee zij door de Amsterdamse grachten voeren. De heer en mevrouw Testers-Leeners en de marechaussee K. van der Horn zijn van morgen in de woning van het echtpaar Testers op de zogenaamde Koude Heide te Putte dood aangetroffen. Zij waren door revolverschoten van het leven beroofd. De heer Testers is grootgrondbezitter. Hij had een vrij omvangrijke fruitteeltbedrijf en een nevenbedrijf in Kloetinge in Zee land. Roofoverval? De resultaten van het voorlopig onder zoek hebben het vermoeden doen rijzen Fontenelle: Elke leeftijd verlangt zijn eigen speel goed. dat de slachtoffers zijn doodgeschoten bij een roofoverval. Het grote huis van de heer Testers ligt even buiten de kom van Putte aan de grote weg van Bergen op Zoom naar Ant werpen. Het ligt in de bossen, ongeveer 500 meter van de grote weg. De heer Testers had behalve grote be zittingen in en om Putte eigendommen in Zeeland, in Frankrijk en in België. HADERSLEV (Reuter, AFP en UPI) Aan boord van een Deense plezierboot met ongeveer zestig vakantiegangers heeft zich woensdag een ontploffing voor gedaan, waardoor volgens de laatste be richten 53 mensen om het leven zijn gekomen. Dit gebeurde op het Haderslev- meer, een inham van de Kleine Belt. Er konden 44 mensen worden gered door mensen die met kleine bootjes toeschoten. De boot bood maximaal plaats aan 75 personen. Drie der gewonden verkeren nog in levensgevaar. De boot was van een restaurant aan de kust op weg naar Haderslev, toen zich de explosie voordeed. Er ontstond een brand, die reeds aan een aantal opvarenden het leven kostte. Anderen, onder wie mensen, die niet konden zwemmen, sprongen over boord. Een deel van hen wist een klein vaartuig te bereiken, dat te hulp was ge komen, maar er klampten zich zoveel mensen aan vast, dat het bootje omsloeg, waardoor het aantal slachtoffers nog steeg. Intussen had de eigenaar van de plezierboot getracht het brandende schip op de kust te zetten, maar het vaartuig zonk voordat het strand was bereikt. Volgens de eigenaar waren er genoeg DJAKARTA (Renter) President Sukarno van Indonesië heeft heden de benoeming bekendgemaakt van een nieuw Indonesisch kabinet. Sukarno zelf is minister-president, dr. Djuanda is eerste- minister en de chef van het leger, luite nant-generaal Nasution is minister van Nationale Veiligheid en Defensie. De namen van de overige leden van het kabinet zijn nog niet bekend. Advertentie Grote Houtstraat 51 - Sedert 1882 VULCAN FIBER - CORD - LEDER Alle benodigdheden voor de reis. De zangeres Maria Meneghini Callas. die zaterdagavond in het Amsterdamse Con certgebouw voor de eerste keer in Neder land optreedt, zal zaterdagochtend tussen 10 en 12 uur in Heemstede de eerste steen leggen van de opnamestudio, die daar voor een grammofoonplatenmaatschappij wordt gebouwd. Advertentie Heden werd de afgeleverd door HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 SOLEX een begrip van veiligheid kost nu 375. reddingsgordels aan boord om allen te redden. De meeste opvarenden waren echter in paniek geraakt en overboord gesprongen. De plezierboot was op weg van een res taurant op het eind van de dam van Ha derslev naar deze plaats, toen er een lek ontstond in de benzineleiding van de mo tor. De schipper van de boot, tevens eige naar van het- genoemde restaurant, Hans Riistofte, verhielp het mankement provi sorisch met hulp van een der passagiers van wie de schipper dacht, dat hij mecani cien was. De benzine bleef echter door druppelen en na tien minuten vloog zij in brand, waarop de machine uiteenspatte. De vlammen sloegen dadelijk over het dekzeil boven het passagiersverblijf en verspreidden zich over de gehele boot. De passagiers, onder wie veel vrouwen en kin deren, raakten in een vreselijke paniek. De knal van de ontploffing werd in de gehele omgeving gehoord. Veel omwonen den renden naar hun roeiboten en waren het eerste ter plaatse om hulp te bieden. Later kwamen kikvorsmannen van de Deense marine en een helikopter van de luchtmacht, maar deze konden niet veel meer doen. Het bergingswerk werd, toen het donker werd met behulp van schijn werpers voortgezet. Advertentie MINDER WERK, MEER GLANS! s.choencreme - w.njfwas metaseul (voor alle mqtalen).. Advertentie houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEH vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Advertentie REISARTIKELEN - KOFFERS - TASSEN pag. Bezoek van koning Boudewijn 1, 9 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 De Kleine Wereld 3 Van Dag tol Dag 3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 5 Radio en 'lelensie5 Agenda 5 Kunst 5 Blijf koel9 Op en om het Binnenhof9 Examens 11 Uit stad en omgeving11, 13 Beurs 13 Ronde van Frankrijk 15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE HEREN GOLFJACKETS

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1