Horen en zien De man aam de top Zaalconcert met werk van Van der Horst en Duruflé Holland Festival Holland Holland Festival tjM Agenda voor Haarlem Teleurstellend Mozartconcert onder Carlo Giulini „TSJIK, TUK1E EN TOKA" aankondigingen en ZENUW RUST De Haarlemse orgeldagen NAAIMACHINES radio televisie Beschaafd avondje De radio geeft vrijdag T elevisie pro gr anima Hollands Strijkkwartet met werk van Flothuis cloor Cameron Hawley DONDERDAG 9 JULI 1959 In het N.C.R.y-programma werd eerst het vierde filmverslag van Alfred van Sprang over de expeditie naar het Ster rengebergte gedraaid. Deze rustige overtuigende reportages van Van Sprang verdienen alle lof om hun beeld- en infor matiekwaliteit. Het werk van de Engelse beeldhouwer Henry Moore kreeg een krachtig pleidooi in Studio B. Het geheel was nog niet speels en los genoeg maar toont de goede open mentaliteit van de samenstellers. Hans Rensenbrink vertel de op zijn ongedwongen en plezierige wij ze iets over allerlei soorten papegaaien en dat bleek heel amusant te kunnen zijn. Tot slot introduceerde Pi Scheffer „Ar tiesten van de grammofoonplaat". Wij vinden Scheffers manier van doen in dit programma wat halfzacht, bestudeerd in zijn losheid en geforceerd van camerare gie. Maar al bij al was het toch weer een rustig, licht te verteren en beschaafd NCR V-televisieavond j e. Beeld-schermer Advertentie nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabietten HET TRADITIONELE ZAALCONCERT van de Haarlemse Orgeldagen, waarbij het naar voren brengen van de combinatie orgel-met-orkest de hoofdtendens is, stond dit keer niet als sluitstuk op het programma, maar aan het begin ervan, dus vooraf gaande aan de internationale improvisatiewedstrijd, die hedenavond plaats vindt. Na het spelen van Nogemans stedelied „Haarlems Tempo" door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, betrad burgemeester mr. O. P. F. M. .Cremers woensdagavond het podium om het negende Haarlemse Orgel concours en zijn ietwat jonger zusje, de Orgelacademie, officieel te openen, daarbij zijn verheugenis uitsprekende, dat deze culturele instellingen, die een niet geringe weerklank hebben in de wereld, een stevig gewortelde traditie geworden zijn. Zich richtende tot dr. Georg Afuhs, de ambassadeur van Oostenrijk, in de zaal aanwezig, wees mr. Cremers op de inspirerende relatie die Haarlem als stad van hoogstrevende orgelcultuur bindt aan Oostenrijk, wat hij illustreerde met het noemen van twee namen, die van Anton Heiller en die van dr. J. F. Obermayr. Verder deelde de burgemeester mee, dat het bestuur van het Holland Festival voor de beste kandidaat een prijs beschikbaar stelt, die niet in geld zal worden uitgekeerd, maar in de vorm van een aandenken, vervaardigd door een Haarlemse kunstenaar. HET CONCERT VING AAN met de koraalvariaties van Bach over „Vom Him- mel hoch da komm 'ich her", echter niet in de oorspronkelijke zetting, maar in een bewerking van Strawinsky voor blaas instrumenten, lage strijkers en gemengd koor, waartoe de Christelijke Oratorium Vereniging meewerkte. Wat er in deze be werking van Bach nog overblijft is nauwe lijks herkenbaar en wat Strawinsky er om heen geweven heeft lijkt op sommige mo menten een ondoorzichtbare chaos. Henri Arends genoot de eer om het stuk als pre mière in Nederland te dirigeren. Het zou bijzonder leerrijk geweest zijn indien het MEN KAN VEILIG aannemen, dat de dirigent Carlo Maria Giulini, die woensdagavond in de Kurzaal te Scheveningen een concert van het Holland Festival leidde, dat geheel aan werken van Mozart gewijd was, een grote liefde heeft voor de muziek van de Salzburgse meester. Daarover liet zijn interpretatie van de Symfonie in D (K.V. 385), de zogenaamde Haffner-symfonie, van het Divertimento in D (K.V. 251) en van de bekende Symfonie in Es (K.V. 543) geen twijfel bestaan. Maar deze bijzondere genegenheid heeft niet een volstrekte dienstbaarheid ten opzichte van Mozarts muziek ten gevolge gehad en evenmin een onvoorwaardelijk aanvaarden van haar wezen. CARLO GIULINI heeft er bij de uit voeringen van de genoemde werken voort durend op aangestuurd de muziek zijn karakter van tegengestelde bewogenheden, van felheid in ritmiek en van weekheid en vaagheid in dynamiek op te leggen, waarbij het Residentie-orkest, dat aan het concert zijn medewerking verleende, hem ter wille was, evenwel niet zonder tech nische tekortkomingen. Zij waren de logische consequenties van het ontbreken van een klare transpa rante structuur en de daarmee samenhangende zuiver muzikale, func tionele spanningen, die aan Mozarts muziek haar eigen, unieke diep- peilende expressieve kracht geven. Carlo Giulini wilde de gespeelde werken mooier maken dan zij al waren, maar dan met een make-up van eigen visie. En daar mede bewees hij de muziek geen goede dienst.Typerend voor zijn expressie-defor maties was bij voorbeeld de opzet van het „zingend" Allegro van de Symfonie in Es, waar de vormgeving weer moest wijken voor de opgelegde „innigheid". De heftig heid van de razend-snel uitgevoerde finale legde vooral de blazers van het orkest het vuur zeer na aan de schenen. Carlo Giulini dirigeerde ook de uitvoe ring van het Divertimento door een kleine groep van het orkest. Zou echter het ont- Advertentie Van Nelle bestellen I HILVERSUM I *02 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 9.05 Gymn. v. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. en gram. VPRO: 10.00 De vrouw in tiaar huis caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Fluit en piano. 1.40 Hammondorgelspel. AVRO: 12.00 Ballroom-ork. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: Opening van het proefstation voor de champignoncultuur in Horst. 12.30 Land en Tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Jeugdkoor. 11.20 Boekenschouw. 14.40 Koorzang. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips. 17.45 Rep. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Jassmuz. VPRO: 19.30 Leven in Nederl., klankbeeld. 19.45 Op bezoek bij an deren, caus. 20.00 Nws. 20.05 Filmrubr. 20.15 Toe spraak. 20.35 Benelux. 20.45 Daar gaat een do- rmne voorbij, caus. VARA. 21.00 Gevar. progr. 21.40 Klankb. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA 23.00 Nws- 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.15 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kin deren. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Reportage. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Promenade- ork. en sol. 14.40 Gram. 15.00 Voor de kinderen. (Tussen 15.3017.30 Tour de France). 15.30 Voor de zieken. 17.30 Lichte muz. 17.00 Vo:r de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: lichte muz.). 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. 18.05 Ballroom- orkest. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Re geringsuitz.: Emigratierubriek: Het emipratie praatje van H. A. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol. caus. 19.30 Tour de France. 19.45 Lichte muz. 20.30 Voordr. en muz. 20.55 Rep. Tour de France. 21.05 Holland Festival 1959: Rott. Philharm. ork en sol. 22.30 Orgelspel. 22.50 On gehuwde vrouwen, caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel (Om 13.35 Gram.). 14.00 Operette-muz. 15.20 Klass. muz. 16.00 Koersen. (16.00—17.00 Rep. Tour de France). 10 02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.45 Gram. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gulden- sporen-conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.30 Gevar. rogr. 21.30 Journ.: Bez. Z.M. Koning Boudewijn. Advertentie Van Nelle bestellen breken van „leiding" nadelig geweest zijn voor de werking van de pretentieloze, on gecompliceerde, aangenaam klinkende mu ziek? DE ZANGERES Elisabeth Schwarzkopf zou oorspronkelijk op dit concert enkele aria's van Mozart gezongen hebben. Door ziekte was zij verhinderd te komen. Haar plaats werd ingenomen door de sopraan Maria Stader, die aria's „Alma grande" (K.V. 578), „L'amerö, Jarö constante" uit „II re pastore" (K.V. 208) en „Voi avete un cor fedele" (K.V. 217) ter vertolking had gekozen. Of de zomerse hitte in de zaal haar parten speelde, of dat de akoes tische verhoudingen minder gunstig waren voor haar eigenlijk kleine stem, een open baring van vocale schoonheid en van mu zikale geladenheid en van ontroering in welke zin dan ook, werd haar optreden niet. De orkestbegeleiding werd evenmin een stimulans voor een vlucht naar het hoge niveau van kunstgenot, dat men van een concert in het Holland Festival mag ver wachten. P. Zwaanswijk oorspronkelijke werk van Bach ook op het orgel geklonken had. Als tweede werk ging het zeven jaar geleden door dr. Anthon van der Horst gecomponeerde Concert voor orgel en orkest, dat hij opdroeg aan de orgelstad Haarlem, Jeanne De- messieux en Albert de Klerk, die het toen ten doop hield met Toon Verhey als orkestleider. Nu was Piet Kee de slist en Henri Arends de dirgient. Het bleek uit de hernieuwde kennismaking, dat dit con cert de tijd met zijn wisselende stromingen en cerebrale experimenten uitstekend weerstaat, bezield en geïnspireerd als het is en geschreven met een ervaren vakkennis, die zowel een briljante orkestklank als een geraffineerde behandeling van het orgel waarborgt. Alles wijst er op dat deze compositie een blijvertje zal zijn. Piet Kee had zich dapper in de technische pro blemen van het stuk ingewerkt en daar het orgel deze avond geen nukken had (een ontstemd pedaaltongwerk was uiter aard door de broeihitte van de zaal haast onvermijdelijk) kon zijn solistisch aandeel een hoog niveau bereiken. En voor een correcte en, wat kleur en evenwicht be treft, smaakvolle orkestpartij stond Henri Arends borg. Door een intrinsieke samen werking van de twee grootmachten der muziek, het orgel en het orkest, ontstond een geheel, dat er aan deed denken dat het tijd wordt een heel groot vraagteken te zetten in de insrtumentatieleer van Ber lioz bij het kapittel orgel-orkest, welke combinatie Berlioz vergeleek als „paus en keizer" die het nooit met elkaar eens kon den worden, n het werk van Van der Horst zijn paus en keizer aan elkaar gewaagd, maar zij weten het in vrede op een ak koordje te gooien. Waar de uitvoerende machten dat waren hier dus Kee en Arends bij deze uitvoering een niet gering aandeel in hadden. HET TWEEDE DEEL van de avond was gewijd aan het Requiem van Maurice Duruflé, dat geïnterpreteerd werd door de Christelijke Oratorium Vereniging, onder leiding van George Robert en met mede werking van de componist aan het orgel, verder van de sopraan Elisabeth Lugt, de bariton Hans Wilbrink en het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. In een be knopt artikel in ons blad van zaterdag heb Advertentie Van Nelle bestellen I Maurice Duruflé uit Parijs. Zijn Re quiem dat gisteren in het Interna tionale Orgelconcours in de Gemeente lijke Concertzaal werd uitgevoerd werd dit jaar bekroond met de Grand Prix du Disque. ik getracht de tendens van dit nobele werk weer te geven, vooral wijzende op de consequente gregoriaanse inslag, die niet als gewone „cantus firmus" in behandeling wordt genomen, maar door een integraal verwijlen in de sfeer van de middeleeuwse kerkmuziek, het geheel met dezelfde geest bevrucht. Ik vermeldde echter niet de orkestrale kracht en de dramatische be wogenheid, die Duruflé zonder jacht op buitenissigheden of effecten „a la mode" in zijn werk weet te bereiken. Ik moest dit trouwens deze avond zelf ondervinden. En dit is mij een ervaring geweest die aan schoonheidsontroeringen het besef paarde dat waar, zoals hier, eerlijke inspiratie aanwezig is, het tonale terrein der muziek nog enorm rijk aan mogelijkheden is. „De geest die levend maakt" regeert opper machtig in het „Requiem" van Duruflé en dat maakt het tot een uitzonderlijk meesterwerk. GEORGE ROBERT slaagde erin zijn koor de lenigheid bij te brengen van een zwevend ritme dat geen maatstrepen voel baar maakt, en bovendien een klank te ontwikkelen die het stuk in al zijn as pecten kleurde en met geest vulde. Het solistisch aandeel in het werk is betrekke lijk gering. Het bleek dat Elisabeth Lugt niet over het orgaan beschikt om de mezzo-partij die Duruflé schreef positief weer te geven. Hans Wilbrink daarentegen was de geknipte zanger voor zijn partij. Orkest en orgel vormden een subliem ge heel met het koor. Zodat de avond een zeldzaam mooie bekroning kreeg en het publiek de componist en de executanten een ovatie brachten zo hartelijk en spon taan als men maar wensen kon. Jos. de Klerk ONDERSCHEIDING VOOR FILM VAN EMILE VAN MOERKERKEN Het filmpje „Koekoekwals" van Emile van Moerkerken heeft een „award of dis tinction" gekregen van de „Creative film foundation" te New York, een sedert 1956 bestaande organisatie, die het experiment in de filmkunst aanmoedigt. In de jury hadden zitting verschillende ook in ons land bekende experts op het gebied van de avant-garde film. Bienale. De Nederlandse inzending voor de vijfde bienale in Sao Paulo in Brazilië zal bestaan uit een vijftiental schilderijen en vijftien tekeningen van Vincent van Gogh, alle afkomstig uit het bezit van het rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo. Hieraan zullen worden toege voegd zestien werken van Karei Appel, zeventien van Corneille en vijftien van J. Nanninga. „Kom. mee, dan zullen we jullie ons dorp laten zien!", nodigden de paddestoel mannetjes hen uit. Met de vriendelijke mannetjes liepen ze op de verzameling huisjes af, die ze al uit de verte hadden gezien. Het waren kogelronde huisjes die daar allemaal bijeen- gebouwd waren. Tukie vond het wel leuk, ze eens van dichtbij te bekijken. „Hier is mijn huisje!", zei het hoofdpaddestoelmannetje. „Kom maar binnen!" 6768 HET ZAL WEL AAN DE HITTE gelegen hebben dat voor het concert van het Hol lands Strijkkwartet (Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin, Carel van Leeuwen Boomkamp) de kleine zaal van het Amsterdams Concertgebouw nog niet voor de helft bezet was. De reputatie van het ensemble is immers van die aard dat men onder „normale" omstandigheden zeker een grote opkomst had kunnen ver wachten. Men kent de kwaliteiten van samenspel en muzikaliteit die het viertal onderscheiden en die het sinds enkele jaren aan de top plaatsen van het half dozijn kwartetensembles van internatio naal formaat. Het is dus onnodig uit te weiden over de uitvoering van het kwartet in C. K.V. 465 van Mozart, dissonanten kwartet genaamd om de, voor de tijd van ontstaan, gewaagde harmonische span ningen in de inleiding tot het eerste deel De uitvoering door het Hollands Strijk kwartet muntte wederom uit door de af werking en het gevoel voor „finishing touch" dat men van hen kent. Men hoorde verder het in 1952 voltooide kwartet op. 44 van Marius Flothuis. Hecht van constructie het aan Pijper ontleende kiemcelidee is streng doorgevoerd en tevens geschreven met een goed besef voor de grenzen en mogelijkheden van het kwartetensemble, is het een werk waar men met genoegen naar luistert zonder er sterke indrukken van op te doen. Men kan zich niet aan de gedachte ont trekken dat de compo nist iets minder per soonlijk bij de compo sitie van het werk betrokken is geweest dan hij wil doen voorkomen. Het is alsof het mechanisme van zijn produktiviteit hem frases aan de hand doet die, bij alle formele afronding en schijn van expressi viteit, toch niet aan een werkelijke nood zaak beantwoorden. Voor de toehoorder is het dan moeilijk om te geloven in het „appassionato" van het derde deel of de Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Advertentie 49. Hij mompelde een bevestiging van een vage herin nering aan hetgeen ze die morgen hadden bespro ken maar de morgen scheen nu wel een maand geleden. „Wel", zei hij ten slotte, en dat woord was het be gin. „Het is alsof de wereld op z'n kop staat". „Ja". Het geluid was alleen een zachte uitnodiging om meer te zeggen. „Ik heb aan een massa dingen gedacht, die zou den kunnen gebeuren aan alles behalve dit. Het is wel het is één van die dingen, die niet gebeuren konden". „Maar het is gebeurd", zei ze flink, alsof ze zijn bevestiging daarvan eiste. Er zat iets in haar eis. Hij wist het. Als hij een maal het feit van Avery Bullard's dood openlijk had aanvaard, zou er een deur in zijn geest dicht gaan en zou er een andere worden geopend. „Ja, hij is dood", zei hij traag en zijn stem had de klank van een besluit. Mary zette de ontsloten deur verder open. „Don, ik weet, dat je nog geen tijd hebt gehad om erover te denken maar je zult erover gaan denken en als je het doet, tob er dan alsjeblieft niet over omdat iemand anders dan Avery Bullard directeur van de Tredway zal worden. De maatschappij leeft verder en jij ook". De c diepe ernst van haar stem deed hem beseffen, dat ze een of andere heimelijke angst koesterde. „Waar tob je over?" „Over jou". „Over mij?" „Ja". „Waarom?" Ze aarzelde alsof ze zich afvroeg of het goed was om nog meer te zeggen. „Don, ik weet hoeveel Avery Bullard voor jou heeft betekend. Voor jou betekende Avery Bullard de hele maatschappij alles". Hij speelde met een stukje eten op zijn bord. „Ik ben O.K.", zei hij met vlakke, beheerste stem. Haar vingers kropen over de tafel en raakten vrien delijk de rug van zijn hand aan. „Dat weet ik, Don. Vergeef het me als ik iets gezegd heb, dat ik beter niet had kunnen zeggen". „Ik kan nu Fred beter bellen". Hij schoof zijn stoel terug en stond snel op. Ze keek opzij weg en hij wist, dat hij haar bezeerd had. Hij liep tot achter haar stoel en legde zijn handen licht op haar schouders. „Sorry. Ik heb het niet zo bedoeld. Ik ben een beetje geïrri teerd, dat is alles". Hij zag haar rechterhand snel omhoog komen om zijn linker te bedekken. Zij legde haar hoofd achter over zodat hij diep in de poelen van haar ogen kon kijken. „Ik houd van je, Don, en ik wil niet, dat je verdriet gedaan wordt dat is alles". Zijn handen grepen haar schouders. „Dat weet ik immers". „Het nummer van de Aldersons staat op het bloc nootje", zei ze, zich snel herstellend. Hij draaide het nummer. Er klonk het bezet- signaal. „Ik kan misschien beter even bij 'm aanrij den, dan kan ik zien, wat ik kan doen". „Don?" Hij draaide zich zwijgend om. „Zal hij de nieuwe directeur worden?" „Wie?" „Mr Alderson". „Hoe kom je op dat idee?" „Ik ben er niet op gekomen. Ik vraag het je eigen lijk omdat je voorstelde hem te helpen alsof hij de enige is, die de zaken moet regelen". Het was een vraag, die hij vermeden had zichzelf te stellen, maar nu, nu hij er openlijk mee geconfron teerd werd, verhief de vraag zich in zijn brein als een naar de lucht opschietende raket en barstte dan in honderd andere vragen uiteen. „Wel, Fred is de oudste", zei hij tam. „Jesse is de stad uit Walt ook nee ik heb geen idee, wie de nieuwe directeur wordt". „Als Mr Fitzgerald nog had geleefd, zou er geen twijfel over bestaan hebben, is het wel?". „Dat denk ik ook niet". „Of als er iemand anders in zijn plaats gekozen was". „Ik vraag me af waarom niet", zei ze op bespie gelende toon. „Maar dat is niet gebeurd". Zijn stem nam haar mijmerende toon over „Ik had zo het idee, dat het zou gebeuren tijdens de vergade ring van de Raad van Commissarissen volgende week dinsdag ik had er geen bijzondere reden voor alleen maar zo'n voorgevoel. NuZijn stem stok te, hij vermeed de noodzaak van het hardop zeggen, dat volgende week dinsdag de Raad van Commissa rissen Avery Bullard's opvolger zou kiezen Zoals zo vaak gebeurde, scheen ze zijn ongezegde woorden te horen. „Ik veronderstel, dat ik dit hoor te weten, maar ik weet het niet. Hoe wordt een nieuwe directeur gekozen door de aandeelhouders of dooi de Raad van Commissarissen?" „Door de Raad. De aandeelhouders kiezen de Raad en de Raad kiest de leiding". Hij ging weer zitten, zij schonk koffie in. „Hoeveel zitten er in de Raad?" „In de Raad? Negen. Wel, er waren er negen vóór Fitzgerald stierf. Er blijven er dus acht over". „Zeven zonder mr. Bullard?" kwam ze prompt. „O". Zijn stem klonk betrapt. „Ja zeven". Ze boog het hoofd achterover en telde. „Jij en Al derson, Jesse Gimm en Walt Dudley, Loren Shaw en die man uit New York". „George Caswell". „Ja, dat is zes. Wie is die ander?" „Julia Tredway Prince". „O, ik was vergeten, dat zij ook commissaris is". „In naam tenminste. Ze komt nooit op een verga dering, maar officieel is ze nog altijd commissaris". „Dus jullie zeven zult een nieuwe directeur kiezen?" Het was een nieuwe kardinale vraag, een tweede raket steeg op. „Ja ja, ik veronderstel van wel". Haar blik, waarschuwde hem wat er „Wie wordt het, Don? Wie zullen jullie „Lieve hemel, Mary, het is wel een beetje te gauw om.." Hij hield zijn woorden in, toen hij de scherpe klank van zijn stem hoorde; hij duwde zijn geïrri teerdheid terug, die opgekomen was bij haar voort durend kruisverhoor. „Het spijt me", zei ze snel. „Vergeef me". Zijn lepeltje draaide in het kopje rond, hij roerde de koffie en zijn ogen staarden naar de werveling van de langzaam-rondv ~utelende draaikolk. (Wordt vervolgd) komen ging. kiezen?" Advertentie Van Nelle bestellen innerlijke harmonie waarvan de toe lichting spreekt die aan de finale ten grondslag zou liggen. Het meest overtuigde mij het vierde van de vijf delen, alle gretto legierro, een elegant scherzo in vier- achtste maat dat iets méér suggereert dan het waar weet te maken. Voor de bijzonder verzorgde vertolking en het instemmend applaus kwam de componist na afloop van de uitvoering op het podium danken. Na de pauze heeft men kunnen luisteren naar Mendelssohn's kwartet op. 44, no 2 in E. Het is een zoetgevooisd werk in Bieder- maier-trant, waarvan het scherzo, verwant met soortgelijke stukken voor piano van deze componist, en met het scherzo uit de Midzomernachtsdroom-muziek, het hoogte punt is. Sas Bun ge Advertentie Van Nelle bestellen Openluchttheater: Vrijdag 20.15 uur: Uitvoering Balletschool Maud Kool. Zater dag 20 uur: Ballet der Lage Landen. Grote Kerk: Vandaag 19 uur: Beiaard concert door Arie Peters; 20 uur: Inter nationaal orgelconcours. Vrijdag 11.30 uur: Beiaardconcert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven" ,14 jaar. Donderdag 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur: „Van het westelijk front geen nieuws", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur. zondag 14, 13.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ontvoerd door de contraspionage", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De Wet", 18 jaar. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Teenager Melody", alle leeftijden. Zon dag 11 uur: „Ivoorjagers", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Ivan- hoe", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „Het glazen muiltje", alle leeftijden. Minerva Theater: Donderdag 20.15 uur: „Ik was aan hem verslaafd", 18 j. Vrijdag 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De inspecteur-generaal", a.l. Maandag 20.15 uur: „Het Bolskoi Ballet", a.l. Dinsdag en woensdag 20.15 uur: „Das Wirtshaus im Spessart", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Professor Cupido", alle leeftijden. Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Val niet, professor", 14 jaar. Zondag 11 uur: „De verovering van de Mount Everest", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: De bloedhond". 18 jaar. Vrijdag en zater dag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Eiland der ver schrikking", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: En altijd lokt de vrouw", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.15, zondag 14 en 16.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15 uur: ..Soldaten en meisjes", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 19 en 21.15 uur: „Eén grote liefde", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort)Vandaag 20 uur: „lm weissen Röss'l", alle leeftijden. Vrijdag tot en met zondag 19 en 21.15 uur: ,De vierkante rekruut", alle leeftijden. Maandag 19 en 21.15 uur: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Dinsdag en woensdag 19 en 21.15 uur: „De inspecteur- genera?1", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De zigeunerbaron", alle leef tijden. Bü slecht weer: Vrijdag tot en met donderdag 14.30 uur: „De vierkante re kruut". alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 13 juli dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondags van 13.30 tot 17 uur: Expositie „Kunst zij ons doel". In 't Goede Uur: (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Terrein Wagenweg: Tot 10 juli dagelijks 20 uur: Circus Krone. Hervormde kerk Zandvoort: Vandaag 20.30 uur: Concert door N.Ph.O. Raadhuisplein Zandvoort: Vandaag 20.30 uur: Openluchtconcert. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 3 juli). 'Advertentie Van Nelle bestellen 1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7