Droogteschade aan landbouwgewassen is nog moeilijk te ramen EXAMENS Koning Boudewijn herinnerde zich niet veel van het vakantie-oord zijner jeugd Gala-avond in Stadsschouwburg voor vorstelijk gezelschap Bijna alle produkten hebben echter van droogte geleden INTERMEZZO IN NOORDWIJK Koning Boudewijn onderhield zich geruime tijd met de acteurs Gaat u met vakantie? Tien doden in het verkeer Minister van Defensie bezocht La Courtine Fundamenten van oud klooster blootgelegd Toeristenbezoek aan Amsterdam minder dan vorig jaar M or gen L i m b urg Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 10 JULI 1959 DOORDAT IN MEI en het grootste deel van juni zeer weinig regen is gevalleji, hebben bijna alle landbouwgewassen van de droogte geleden. De schade is moeilijk te ramen en is voor tal van gewassen nog helemaal niet vast te stellen. In de jaren 1918 en 1929 was het weersverloop tot eind juni enigszins vergelijkbaar met dit jaar en toen bleken de opbrengsten uiteinde lijk nog niet slecht te zijn. Over het algemeen vallen droge jaren mee en natte jaren tegen. Dit is te lezen in een oficiële publikatie in de staats courant van donderdag. In het gehele land viel er in de periode van 1 mei tot 20 juni 1959 nog geen 2/5 van de normale hoeveelheid regen. Dit varieerde tussen 18°/o (Gemert) en 66% (Oudenbosch). Zeer droog was het voor al ook in Drente (Witteveen), de Bilt en Vlissingen. Behalve deze grote verschil len in het tekort aan neerslag is er ook een belangrijk onderscheid in droogtege voeligheid van de gronden. Vooral de ont- ginningsgronden en de kleigronden met een slechte structuur hebben gauw last van de droogte. Op de zandgronden van midden- en oost-Brabant, de Veluwe en Drente, alsmede op de rivierklei is dit jaar schade geleden. Voorts bestaat er veel verschil in wa terbehoefte tussen de gewassen. Dit alles veroorzaakt grotere verschillen in de stand van het gewas dan andere jaren. Op betrekkelijk korte afstand van elkaar zijn hierdoor volledig mislukte percelen te zien en percelen, die er nog redelijk of soms zelfs goed bij staan. Niet vergeten mag worden dat de zon veel meer heeft geschenen dan anders, wat de gewassen, die in deze periode behoefte hebben aan zon enover voldoende water beschikten, ten goede kwam. De groei werd behalve door de droogte ook door nachtvorst en slechte structuur belemmerd. Granen Uit de gegevens, welke door de rijks- landbouwconsulenten versterkt werden, blijkt het volgende. Van de granen had den haver en mengteelt (haver met zo- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Op een voorrangskruispunt in de ge meente Dongen (N.B.) zyn mevrouw Eras uit Tilburg en haar 7-jarig zoontje by een botsing tussen de door haar bestuurde per sonenauto en een militaire truck om het leven gekomen. Van de vier andere inzit tenden, een dame, een dienstmeisje en twee kinderen, werden er twee ernstig gewond. Volgens de politie verleende de perso nenauto geen voorrang aan de op de voor- rangsweg rijdende truck. De personenauto werd totaal vernield. In Tilburg is de 54-jarige pompbediende om het leven gekomen toen hij 's nachts met zijn motor tegen een stilstaande vrachtauto botste. Door een sluithaak werd hij zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn duopas- sagiere werd bij de botsing ernstig gewond. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. Te Heerlen is de 64-jarige bromfietser M. uit Sittard vóór een passerende vracht auto gevallen. M. werd overreden en werd in zorgwekkende toestand naar een zieken huis te Sittard overgebracht, waar hij en kele uren later is overleden. Op een onbewaakte overweg in Ellecom, tussen De Steeg en Dieren, is de 19-jarige bromfietser F. J. H. uit Breukelerveen aangereden door een trein die uit de rich ting Dieren kwam. Hij was op slag dood. Vlak voor hotel „De Roskam" te Barne- yeld is een ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan het vierjarig jongetje Ronnie 1 an de Put in Barneveld. Zijn moeder ietste in de Langstraat met voorop haar achtjarig dochtertje en achterop de vier jarige Ronnie. Bij het hotel werd zij in gehaald door een grote vrachtauto met aanhangwagen. Deze moest naar rechts uitwijken, omdat voor het hotel een werk tent van de P.T.T. stond. Vermoedelijk heeft mevrouw Van de Put niet gemerkt, dat er na de vrachtauto nog een aanhang wagen kwam, want zij week naar links uit, waardoor haar fiets werd gegrepen door de aanhangwagen. Haar zoontje, dat achterop zat, kreeg de wielen over zich heen, waardoor het op slag dood was. In Winschoten reed de 59-jarige brom fietser J. Kuiper plotseling de drukke rijksweg op zonder op te letten. Een per sonenauto reed hem aan. In zorgwekkende toestand werd de bromfietser naar een zie kenhuis vervoerd waar hij is overleden. Een 10-jarig jongetje stak op de Kat- wijkseweg te Wassenaar vlak achter een autobus de weg over. Het werd aangereden door een personenauto. In zorgwekkende toestand werd het kind naar de Ursula- kliniek vervoerd, waar het vrijwel direct na aankomst is overleden. Nabij Sneek reed een melkrijder met zijn tractor met aanhangwagen door een kuil in de weg. Naast hem op de tractor zat de 9-jarige Thomas Dijkstra uit Offingawier. De jongen viel van de tractor en kwam onder een wiel van de aanhangwagen. Een arts bracht, de zwaargev/onde jongen naar iet ziekenhuis in Sneek. Bij aankomst al- 'iaar was het knaapje echter reeds over leden. De negenjarige Johannes van Raay is hedenmorgen in Zwolle onder een bus van Ie stadsdienst, gekomen. Hij was op slag 'ood. De jongen reed op de fiets naar chool en wilde een geparkeerde auto pas- oren. Hij raakte echter de bumper van de iuto en begon te slingeren. Op dat mo ment naderde uit de tegenovergestelde richting een autobus. De jongen kwam vlak voor de bus ten val en werd over reden. mergerst) het hard te verduren, maar ook rogge, zomergerst en zomertarwe ondergingen de invloed van de droogte. Ze bleven kort van stro en zullen een lage korrelopbrengst opleveren, mede door dat op verschillende percelen noodrijpheid optrad. De haveropbrengst zal voor het land als geheel vermoedelijk ongeveer 25% lager uitvallen dan normaal. Van de mengteelt zal de opbrengst waarschijn lijk ruim 20% lager blijken te zijn en van rogge, zomergerst en zomertarwe 15 a 20%. In de genoemde gebieden is uiter aard de schade veel groter. Van de peulvruchten zullen de schok kers tegenvallen, de opbrengst zal waar schijnlijk meer dan 20% lager dan nor maal zijn. De stambonen hebben ook erg veel last van de droogte gehad, maar een normale hoeveelheid neerslag kan hier bij nog veel goedmaken. De schade aan de peulvruchten is in het zuidwesten het grootst. Ook 't blauwmaanzaad en het ve zelvlas uit deze streken hebben meer ge leden dan elders. De maanzaadopbrengst zal mogelijk een kwart lager uitvallen dan gewoonlijk. Het vlas is kort, maar gezond. De aardappelen, bieten en uien bleven weliswaar in ontwikkeling achter, maar omdat het tijdstip van oogsten nog vrij ver verwijderd is zal mogelijk een flink gedeelte van de schade ingehaald kunnen worden. De pootaardappelopbrengst zal waar schijnlijk door de vroegere oogst verhou dingsgewijs later uitvallen dan die van de andere aardappelen. Het gevaar is groot, dat in de aardappelen bij veel neerslag doorwas optreedt, waardoor glazige aard appels en veel krie' gevormd zouden wor den. Bieten De bieten staan in het algemeen niet slecht, maar ze hebben veel last van lui zen, waardoor een sterk optreden van vergelingsziekte gevreesd wordt. Met voldoende neerslag zullen deze zich nog goed kunnen ontwikkelen. De stand van de zaai-uien laat nogal wat te wensen over. Dit gewas heeft behoefte aan veelregen. Na de winning van klaver- en luzerne- hooi staat de groei vaak enkele dagen stil. Als de stoppel niet verschroeid is, gaan deze gewassen bij voldoende regen weer groeien. Erger is het met het gras, dat zich in 't voorjaar wel vlot heeft ont wikkeld, maar waarvan de groei een poos stilstond, zodat er een grastekort in ver schillende streken is ontstaan. De hooilan den leverden geen nieuw gras en de wei den waren kaal, waardoor in vele geval len in de weide moest worden bijgevoe- derd. Het gras op de hogere zandgronden had hiervan het eerst last, maar ook in de la ger gelegen percelen eindigde de groei. De totale melkgift was tot 20 juni in alle provincies nog hoger dan in 1958; het vee is rustig gebleven. Het laatste is waar schijnlijk mede een gevolg van de betere drinkwatervoorziening, vergeleken met voorheen. De slotsom is, dat de wintergewassen, met. uitzondering van de rogge, geen droogteschade ondervonden. Bij de zo mergewassen, welke vroeg en op gronden met goede structuur werden gezaaid, valt de schade in het algemeen wel mee. Op de laatgezaaide kleipercelen en op de lich tere zandgronden is de schade hier en daar belangrijk. De gewassen welke na 1 september geoogst zullen worden, kun nen zich, als er niet weer een droogtepe riode komt, geheel of grotendeels herstel len. Hoewel dus voor het land als geheel niet van een ramp gesproken kan worden, zullen verscheidene bedrijven van bepaal de gewassen zeer geringe opbrengsten krijgen. De minister van Defensie, de heer Van den Bergh, en de chef van de Generale Staf, luitenant-generaal Le Fèvre de Mon- tigny, hebben gisteren een bezoek aan het Nederlandse oefenkamp in La Courtine gebracht. Zij waren met een Nederlands leger vliegtuig naar het vliegveld van Aulnat bij Clermont Ferrand gereisd, vanwaar zij per auto, geëscorteerd door Franse motor politie, naar La Courtine reden. Daar wer den zij ontvangen door de commandant van het Franse vierde militaire gebied, ge neraal Lecoc, de commandant van de Ne derlandse eerste divisie, generaal-majoor Van den Wall Bake, de Nederlandse kampcommandant, kolonel Bouwman, en de Franse autoriteiten van het kamp La Courtine. Bij graafwerk in de Krakeelpolder te Delft, waar een nieuwe woonwijk gaat ver rijzen, zijn fundamenten blootgelegd van het Karthuizerklooster, dat daar vroeger heeft gestaan. Ook zijn er tal van archeo logische vondsten gedaan. Voorts zijn fun deringssleuven gevonden van de burcht van Van der Made, waarin Bartholomeus van der Made, die genoemd wordt als de stichter van de Delftse oude kerk, moet hebben gewoond. Tot de oudheidkundige vondsten behoord een houten drinknapje, dat nog volkomen intact is. Het is opge stuurd naar de Dienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek te Amersfoort. Een dergelijk napje werd nog niet eerder in ons land gevonden. Men hoopt de gehele fundering van het Karthuizerklooster bloot te kunnen leggen en in tekening te kun nen brengen. Het klooster werd in 1572 gesloopt. LEIDEN. Doctoraal examen scheikunde J. L. Verbeek (Leiden), J. J. L. Mulder (Leiden), G. Nooteboom ('s-Gravenhage), J. P. Potter ('s-Gravenhage), J. Pot (Lei den) (cum laude). Doctoraal examen bio logie: J. K. Donker (Leiden). Doctoraal examen geologie A. Monte (Amsterdam). Doctoraal examen natuurkunde H. ter Harmsel (Oegstgeest) en W. Koerts (Lei den). Doctoraal examen wiskunde P. Kal mijn (Leiden) en mej. D. C. M. Ditters (Rotterdam). Doctoraal examen geschiede nis mej. M. Slis (Rotterdam), mej. L. van Looveren (Rotterdam). Propaedeutisch examen godgeleerdheid J. J. Mijnssen, Heemstede. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde H. P. Beets, geboren te Takengon (Indonesië), thans wonende in Den Haag; gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid mej. C. Rozemond, te Leiden; gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde R. L. Zielhuis, te Oegstgeest; doctoraal examen Nederlands recht mej. L. C. Verstegen (Leiden), G, J. W. Umb- grove (Wassenaar) en F. van Bergen ('s Gravenhage). Apothekersexamen: mej. M. J. Biekart-Eckhardt (Delft), mej. J. Vodegel ('s Gravenhage), J. I. M. de Jong (Katwijk aan de Rijn) en D. J. Ströver (Oegstgeest). DELFT. Propaedeutisch examen civiel ingenieur: C. Kooman (Haarlem); G. J. Koutstaal (Heemstede); M. H. W. Kuperus (Haarlem); W. de Rooij (Badhoevedorp). Propaedeutisch examen natuurkundig in genieur: R. G. R. Engmann (Haarlem); R. W. Spoelstra (Heemstede). DELFT. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap A. J. Schocher en ir. G. S. A. van Welie. DELFT, propaedeutisch examen civiel ingenieur: J. Tichelaar (Aalsmeer), H. E. Veneman (Hoofddorp), J. H. van der Vliet (Haarlem), T. van Wijk (Overveen); pro paedeutisch examen elektrotechnisch in genieur: B. T. van der Loo (Haarlem), B. M. Middel (Hillegom). UTRECHT. Gepromoveerd A. Osinga te Stiens, tot doctor in de diergeneeskunde. UTRECHT. Gepromoveerd F. J. M. Feldbrugge te Utrecht tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op een proefschrift: „Schuld in het Sovjet-strafrecht". UTRECHT. Doctoraal examen rechtsge leerdheid (vrije studierichting): Th. Bos- sink (Ulvenhout), J. Pruim, Hilversum; notariaat examen deel 2: mr. G. Heymans (Den Haag). AMSTERDAM. (Gem. Un.). Gepromo veerd J. H. C. Hilgers, oogarts op Aruba, tot doctor in de geneeskunde. AMSTERDAM. (Gem. Un.) Gepromo veerd ir. J. J. Denier van der Gon tot doc tor in de wis- en natuurkunde. AMSTERDAM (Gem. Un.) Bevorderd tot arts H. Mattie, J. M. van Nouhuys, J. P. A. Gillissen, A. A. M. Broess, M. ten Harmsen van der Beek, E. M. Vroom, P. M. F. Vernimmen, P. H. Hillen, allen Am sterdam en Chr. Wittkamper, Haarlem. Artsexamen le ged. mevrouw G. T. van Mook-Scheulderman, mej. H. Broers, J. A. Tuyman, P. B. van Bentum, A. Liem Tik Kie, B. de la Houssaye, J. G. Witteveen (Amsterdam) en J. Walig (Zaandijk). Kan didaatsexamen theologie mej. M. Schok king (Amsterdam), mej. M. van Apeldoorn (Heemstede) en M. A. van Teylingen '(Amsterdam). Doctoraal examen rechten (Van onze Haagse redacteur). Voor een paar Noord wij kers was het gisteren de dag van hun leven: voor brigadier Ba- rendse en hoofdagent Tim- mers, voor badman Kees Duindam en zijn vroegere col lega Arie de Jong en voor me vrouw Leuntje PlugCramer, die in 1935 en 1936 eveneens tot degenen behoorde die de toen vijfjarige kroonprins Boudewijn tijdens zijn verblijf in Noordwijk-aan-Zee met zorg omringden. Zij stonden allen trots opgesteld, de de vorige avond door burgemees ter mr. G. F. C. van Berckel overhandigde Belgische ondei'- scheiding op de borst. Welke onderscheiding het was, wis ten ze niet precies. Er was nog iemand die met de Belgische kleuren rondliep; de zesentachtigjarige musicus Theo Polman, die destijds met zijn koortje voor de kleine kroonprins en zijn zusje op een partijtje had gezongen en bij die gelegenheid Boudewijn een bundeltje versjes van eigen makelij had gegeven. Nu waren deze „Ki-oonjuweeltjes" gedrukt en de heer Polman had een exemplaar van die uitgave, net als toen met zwart-geel-rode en rood-wit- blauwe linten omringd, voor de koning bij zich. Deze hoofdfiguren van het Noordwijkse intermezzo in het staatsbezoek werden natuur lijk van alle kanten over hun herinneringen aan die vervlo gen jaren uitgehoord. Een Bel gische journalist wilde per se de kleur weten van de bad pakken van de kroonprins. „Blauw, mijnheer, we hebben ze genoeg gespoeld!" antwoordt Leuntje Plug zonder be denken, maar veel verder reikt haar heugenis niet: „U moet begrijpen, het is bijna vijfen twintig jaar geleden" en de badmannen Kees Duindam en Arie de Jong in hun blauw- gestreepte uniformen knikken daarbij instemmend. Toch levert mevrouw Plug nog een bijdrage tot de reeds overvloe dige persoonsbeschrijving van de koning der Belgen: „Ze zeg gen, dat 't zo'n stille jongen is, maar hij kon anders best, ra votten". Kees Duindam weet nog dat de kroonprins vaak op zijn rug paardje reed, maar 't liefst was hij toch bij de badman in de boot mej. W. J. Heymeyer, mej. L. R. Risselada, W. Q. Klomp, I. de Jong, E. W. van Slooten (Amsterdam) en mej. M. J. Feriz (Am sterdam); doctoraal examen economie mej. H. M. Wolvetang en A. R. Hoitink (Am sterdam). Doctoraal examen scheikunde W J. Olsman, F. Rix, A. Th. A. Janssen, W. Hespe, C. Koster, W. Rithschild, R. Broekhuysen en (met lof) W. C. Nieuw- poort (Amsterdam). AMSTERDAM (V.U.) Kandidaatsexa men economie: C. P. van Veen (Vlissin gen), A. Stokkers (Haarlem); doctoraal examen klassieke letteren: J. Zwaan (cum laude) (Amerongen), H. J. Huijgen (Dok- kum). Kandidaatsexamen rechten J. A. Y. van Giffen (Overveen). Amsterdam. Examen handelsweten schappen M.O.: A. van Dongen (Rotter dam), J. W. Hogewoud (Haarlem), A. Bot (Rotterdam), A. M. Meester (Amsterdam), F. Keizer (Vlaardingen). Amsterdam (V. U.). Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde K: mej. G. v. d. Veen (Donkerbroek), R. Thijssen (Over veen,. Kandidaatsexamen theologie H. Makkinga (Almelo). Amsterdam. Aan de Hogere Technische School, uitgaande van de Stichting H.T.S. a^n de Dongestraat Amsterdam-Zuid zijn geslaagd voor het eindexamen, afdeling mechanische technologie de heren S. Hoogerwerf en J. J. Wildschut, Haarlem. AMSTERDAM (gem. un.) Gepromoveerd C. M. Grasveld, chirurg aan het r.-k. zie kenhuis in Hilversum tot doctor in de geneeskunde. AMSTERDAM (Gem. Universiteit) Doctoraalexamen economie: J. B. Polak, J. Westenberg, H. T. Teng, Amsterdam; B. Q. Schouten, Velsen; M. W. Lursen, Haar lem, en F. A. M. van Oppen, Limmen. Baccalaureaatsexamen economie: N. C. Visser en A. G. N. Gervers, Amsterdam. Notarieel examen: mr. H. van San, mr. G. J. Hartman en M. A. Schellekens, Amster dam. Kandidaatsexamen geschiedenis: M. J. M. Sieuwe en J. Bakker, Amsterdam. Doctoraalexamen psychologie: mej. B. J. Serphos, Zandvoort. Het aantal in de Amsterdamse hotels, pensions en andere logiesinrichtingen aan gekomen gasten, dat in de eerste drie maanden van 1959 belangrijk groter was dan in dezelfde periode van 1958, bleef in april, mei en juni ten achter bij die maan den in 1958. Dit blijkt uit de cijfers van het Bureau van Statistiek der gemeente. Over het eerste half jaar genomen blijkt dat er ten opzichte van 1958 in 1959 zowel minder buitenlanders als minder Nederlanders de hoofdstad aandeden. In cijfers: 590 buiten landers en 2540 Nederlanders minder. Bleef slechts de vraag hoe de conversatie tussen de ko ninklijke bezoeker en deze eenvoudige mensen zou ver lopen. Wanneer het zover is, dat burgemeester Van Berckel eerst zijn irt het zwart geklede gemeenteraad en dan het strandpersoneel aan de koning voorstelt, stapt deze met uit gestoken hand op Arie de Jong en Kees Duindam toe en zeg( uiet duidelijke nadruk op de Vlaamse uitgangs-n: „Dat was de goeden ouden tijd en zijt gij nu altijd hier geble ven? Een heerlijke tijd!" De aangesprokenen danken, zoals ze zich hadden voorgenomen, allereerst voor de verleende onderscheiding en wagen een bescheiden poging in het op rakelen van herinneringen. „En weet u nog van al dat glaswerk in die douchecel?" klimt er één in détails. Maar de koning weet het echt niet meer en zegt verontschuldi gend: „Ik was toen heel klein". Koningin Juliana, die met de echtgenote van de burgemees- Koning Boudewijn ontmoette oude bekenden. V.l.n.r. Arie de Jong, Cor Duindam en Leuntje Plug-Kramer. ter heeft gesproken, wendt zich nu ook tot het strandper soneel. Zij wil weten of ze alle maal nog in dienst zijn en wanneer Kuis Duindam zegt, dat hij volgend jaar ouder domspensioen krijgt, mengt ook Prins Bernhard zich in het gesprek: „Ja, ja, dat krijg ik ook wanneer ik vijfenzestig ben!" tot grote hilariteit van iedereen. Terwijl de vorstelijke per sonen zich naar een tent aan het strand begeven voor het gebruiken van een verversing en het bekijken van de foto's van de vierduizend tulpen en de zesduizend narcissen welke de afdeling Noordwijk van „Bloembollencultuur" voor de paleistuin te Laken heeft ge schonken, geven de politie agenten, de badmannen en mevrouw Plug aan het verza melde verslaggeverskorps nog maals hun indrukken weer. „Nee, de koning herinnerde zich niets meer. Omdat het paviljoen door de Duitsers af gebroken is, kon hij zich de situatie niet meer voor de geest halen. En ons herkende hij ook niet meer". Maar iedereen was het er over eens, dat de koning een vriendelijke jongeman is. Inmiddels zijn koning Bou dewijn, koningin Juliana en Prins Bernhard met hun ge volg weer teruggekeerd naar de Koningin Astrid-Boulevard, waar nu de twaalfjarige Joke van der Niet met kloppend hart staat te wachten om Ko ningin Juliana een boeket or chideeën aan te bieden, zoals de burgemeestersdochter Le- ontine het bij aankomst heeft gedaan. Ook voor deze meis- kes is het een grote dag. En dan vertrekken de glanzende hofauto's door het vlaggende Noordwijk naar Amsterdam, door een beschaafd juichende menigte uitgeleide gedaan. 's GRAVENHAGE. Tweede gedeelte no tarieel examen: J. W. Aasburg, Utrecht, L. C. A. Spoormakers, Helmond, F. C. Majoor, St. Oedenrode. ROTTERDAM. Staatsexamen muziek Piano B: mevr. A. van KootenBonset, mevr. E. A. W. KoelNederkoorn en mej. A. J. Visser, allen te Haarlem. Viool-O: F. Ph. Beekman, Zandvoort. Haarlem. Bij de examens voor het mulo-diploma zijn geslaagd voor het di ploma a en middenstandsdiploma de dames J. Petiet te Hoofddorp, M. Prijs te Beverwijk, M". Tijl te Velsen, E. van der Hoeff te Haarlem, J. T. Kerkman, G. C. van Herwijnen, A. J. ten Broeke, E. R. H. Bol en A. de Vries te Zandvoort en G. G. Jansen te Hoofddorp en de heren R. van Elderen, Hoofddorp, G. Dekker, Aals meer, J. Peters te Hoofddorp, C. Guliker, L. van Dooremaalen, J. Heukelom te Haarlem, P. P. Hartedorf te Velsen, A. van de Graaf te Hillegom en C. Kooij te Badhoevedorp. Voor diploma a zijn ge slaagd de dames E. Zwanenburg, D. J. A. Hoogenboom, M. I. C. Hessels te Haar lem, M. A. van Batenburg te Bloemen- daal, M. A. de Groot te Velsen, J. F. Scholten te Santpoort, A. C. Geerts te Zandvoort en de heren C. H. M. van As- selt, P. Blom, K. Egbers, J. M. van der Vaart, R. J. Loenen te Haarlem, H. K. L. Tol te Velsen, M. G. W. Marcusse te Be verwijk en K. Wijdooge te Heemstede. Ter gelegenheid van het staatsbezoek van koning Boudewijn heeft het vorstelij ke gezelschap donderdagavond in de Am sterdamse Stadsschouwburg een galavoor stelling bijgewoond, die werd aangeboden door het gemeentebestuur van de hoofd stad. Extra voorzieningen waren getrof fen met het oog op de grote hitte en daar om had vanaf de middaguren de Amster damse brandweer het dak van de schouw burg nat gespoten om enige verkoeling te brengen. Meer verkoeling bracht echter nog de zware regenbui, die omstreeks ze ven uur boven de stad losbarstte. In de zaal was tevens een arts aanwezig met het oog op bezoekers, die eventueel flauw zouden vallen. Koning. Boudewijn, Koningin Juliana, Pi-ins Bernhard en de pi-insessen Beatrix en Irene, werden bij het betreden van de zaal, die met tienduizend rozen in verschil lende kleuren uit Aalsmeer was versierd, verwelkomd met de Belgische en Neder landse volksliederen, waarna „Troilus en Cressida" van William Shakespeare, in de vertaling van Bert Voeten werd opgevoerd. De voorstelling werd gegeven door de stichting „Toneelmanifestatie 1959" in het kader van het Holland Festival. In de pau ze werden de volgende acteurs en actri ces aan de vorstelijke personen voorge steld: Femke Boersma, die de rol vervul de van Cressida, Ellen Vogel (Cassan dra), Elisabeth Andersen (Helena), Jenny van Maerlant (Andromache), Cees La- seur (Pandarus), Robert de Vries (Ajax), Bob de Lange (Ulysses), Coen Flink (Troi lus), Ko van Dijk (Achilles) en Johan Schmitz (Hector). Ook werden voorgesteld Johan de Meester, de regisseur, en Bert Voeten, de vertaler van het stuk, alsme de de heer Evert Smit, directeur van de Stadsschouwburg. In de grote foyer waren de balkondeuren wijd geopend, zodat de officiële gasten, onder wie de ministers met hun echtgenoten, staatssecretarissen, andere hoge autoriteiten en een aantal bui tenlandse diplomaten, een goed uitzicht hadden. Het koninklijk gezelschap onder hield zich langdurig met de acteurs en ac trices aan wie Prins Bernhard witte wijn aanbood. Koninklijke belangstelling Ook koning Boudewijn, die in generaals uniform was gekleed, onderhield zich be langstellend met vele actrices en acteurs. De Koningin was gekleed in een blauw gebloemde avondjapon. Prinses Bea trix droeg een avondjapon van blauwe kant en prinses Irene was gehuld in een Zaterdag 11 juli des morgens 10.15 uur heeft op de vliegbasis Ypenburg het of ficiële afscheid van de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de minister president, de minister van Buitenlandse Zaken en andere hoge autoriteiten plaats. De vorsten vertrekken vandaar om een bezoek aan de provincie Lim burg te brengen. Om 11.10 uur arriveren zij op het vliegveld Beek. In Heer zul len de vorsten kransen leggen bij het monument voor Belgische verzetsstrij ders, die daar één dag voor de bevrij ding gefusilleerd werden. Daarna rijden de vorsten naar Maastricht. Op het Vrijthof wonen zij van 12.10 tot 13 uur een huldiging van de Maaslanden (Bel gisch-Limburg, provincie Luik en Ne derlands Limburg) bij als uiting van de Benelux-samenwerking. Na een korte rit door de stad komt men om 13.10 uur aan bij het gouvernementshuis, waar een erewacht van het regiment Lim burgse Jagers wordt geïnspecteerd. In de ambtswoning bieden de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg en mevrouw Houben het noenmaal aan. Te drie uur vertrekken de vorsten naar het vliegveld te Beek. Daar heeft het afscheid plaats van de koning der Bel gen, die om 15.25 uur met zijn eigen vliegtuig naar Brussel terugkeert. Enke le minuten later vertrekken de Konin gin en de Prins per vliegtuig naar Soes- terberg. goudkleurig avondtoilet. Nadat aan het einde van de voorstelling een langdurige bijval had weerklonken en het publiek hartelijk had geapplaudisseerd ter ere van de vorstelijke personen, vertrok het ko ninklijke gezelschap om even na half- twaalf. In de hal van de schouwburg werd afscheid genomen van de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de burge meester van Amsterdam en andere auto riteiten. Onder luide toejuichingen van een op het Leidseplein verzameld talrijk publiek, reden de auto's met de vorstelijke perso nen vervolgens door de verlichte hoofd stad naar het paleis Soestdijk. In verband met het uitzonderlijk war me weer begaf het koninklijke gezelschap zich na afloop van de voorstelling niet naar het Paleis op de Dam maar naar Paleis Soestdijk. In verband hiermee heeft vanmorgen in het paleis op de Dam het afscheid van enkele officiële personen niet plaatsgehad. Dit afscheid werd na afloop van de voor stelling in de Stadsschouwburg genomen. In Eindhoven Vanmorgen om kwart voor elf zijn ko ning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aangekomen. Terwijl de Belgische vlag en de Koninklijke Stan daard van Nederland langzaam in top wer den gehesen, landde de Dakota met ko ning Boudewijn van België, Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Als eerste ver liet de Koningin het vliegtuig, gevolgd door koning Boudewijn en Prins Bernhard. De elfjarige Henny van Kemenade, doch tertje van een van de wethouders van Eind hoven, schonk de Koningin een tuil tje rozen. Drs. Gijzeis, de loco-burgemees ter, bood de koning het boek: „Eindho ven, groeiende stad" van Martinus Cop- pens aan. Voorafgegaan door een wagen met de waarnemend Commissaris der Koningin en de loco-burgemeester van Eindhoven, reden de Koning der Belgen, Koningin Juliana en Prins Bernhard, gevolgd door vijf auto's met de Minister van Buiten landse Zaken van België en de overige leden van het gevolg, door het stadsdeel Strijp en de Eindhovense binnenstad naar het Philips Complex. Ongeveer 40.000 kinderen van 120 Eind hovense scholen juichten de hartelijk wui vende Koning Boudewijn toe, enthousiast zwaaiend met Belgische en Nederlandse vlaggetjes. Van de Philipslichttoren daalde en wolk van Confetti op de stoet neer. Na het bezoek aan de Philipsfabriek dat ruim een uur duurde vloog het gezelschap naar Ypenburg om vervolgens zijn entree te maken in de Residentie. Chr. Geref. kerken Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop P. Zonneveld, kand. te Bussum te Ro zenburg H. P. Brandsma, kand. te Sneek. Tweetal te 's-Gravenmoer H. P. Brandsma, kand. te Sneek en W. J. v. d Liden, id. te Santpoort, van wie eerst genoemde is beroepen. Beroepen te De- ventesr W. J. v. d. Linden, kand. te Sant poort te Gouda J. de Jong, kand. te Rotterdam. Geref. gemeenten Beroepen te Dirksland P. Blok, kand. te Rotterdam. Beroepen te St. Catharinus (Ontario, Canada) P- Blok, kand. te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Aardenburg J. D. de Vries, kand. en hulppred. te Oostzaan. Beroepen te Bovensmilde C. v. d. Giessen te Tzum. Tweetal te Hoogvliet (2e pred.) K. D. Beukema te Doorn en W. v. Wijk te Ne- derhorst den Berg. Beroepèn te Dirkshorn J. C. W. 't Hoff, kand. te 's-Hertogenbosch. Benoemd tot hulppred. te Oostzaan ds. H. G. Meijnen te Emen, em. pred. van Soerabaja.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11