sxxJn Bliksem en onweer richten in hele land grote schade aan Kabinet-Sukarno geïnstalleerd HET WEER Nasution de sterke man in rech ts-nationalistisch e regeri ngsploeg «W'MÖRRIS "êeforei/ou êiïi/l N1fl CITROEN Branden, één dode, ontwortelde bomen en ontwricht verkeer VAN DEN TOORN'S VRUCHTEN W LIMONADE Zes mensen omgekomen door verdrinking J. I. VAN KOOTEN In de krant van heden: Brand in veem Het woord is aan Marechaussee wilde roofoverval plegen Opklaringen Aan het strand West-Irian nummer één WATERPROOF HORLOGES STUURMALS. COHEN ln koninklijke loge 73ê JAARGANG No 304 VRIJDAG 10 JULI 1959 304e JAARGANG No 152 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 I I J| J I I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 8 3 flj I ^^"^8 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 8 C. J m. J B 1 I fl^]| E^B 1 Jk f J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ji JL rëa fes# mrnmf^ ^#1 Jh fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 HAUTE COIFFURE Een Ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL.. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596. Advertentie AGENT VOOR HAARLEM: W. STAPHORST, TANSSTRAAT 53 r^uiuilQ oOiiUou. .j .u> y'vpuu/ LLIUC tueos te raden over. Hij had het gisteren in Noordwijk heel warm. Bj het baden in een zandgat bij Veen- dam is de 14-jarige Henk Engels uit Mun tendam verdronken. Hij was daar met en kele vriendjes aan het spelen in het water toen hij vermoedelijk door kramp plotse ling in de diepte verdween. De vriendjes haalden direct hulp, maar deze kwam te laat. De 9-jarige Chris Siben uit Culemborg is bij het baden in de Lek verdronken. De jongen, die de zwemkunst niet machtig was, werd in de buurt van een krib door de stroom meegesleurd. Het stoffelijk overschot is niet gevonden. De 23-jarige G. de Vries uit Onder de Dam (Gr.) werd tijdens het zwemmen in Warffum plotseling onwel. Hij verdween onder water en klampte zich daarbij vast aan zijn verloofde, mej. Reker uit Baflo. Zij wist zich echter te bevrijden. De heer De Vries kon men pas na vijf minuten boven water krijgen. Hij was toen bewus teloos. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, leek hij wat op te knappen. Hij werd naar de woning van zijn verloof de in Baflo overgebracht, waar hij echter in de loop van de avond is overleden. In Mijdrecht is een tweejarig jongetje in de sloot voor de woning van zijn ouders verdronken. Op de Bergse Maas nabij Eethen is een kleine motorboot overvaren door een tan ker. De schipper van de motorboot, de 37-jarige J. de Geest uit Elten is hierbij verdronken. Uit de Maas bij Rotterdam is het stof felijk overschot opgehaald van de 7-jarige Bernadine Wijling, die werd vermist van een schip, dat op de Steenplaat te Rotter dam lag. Het meisje logeerde aan boord van het vaartuig, dat van haar oom is. Haar ouders bevinden zich in Duitsland. Advertentie HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 pag. Noodweer boven om land. 1 Bezoek van koning Boudewijn 1, 7 1, 2 Van Dag tot Dag 3 3 Geneefse conferentie 3 Uit stad en omgeving 4, O 9 11 11 Economisch nieuws 2 Uitgaan in Haarlem 11 11 Examens 9 Ronde van Frankrijk 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S VOOR ALLE ZEEVAART- en MACHINISTENSCHOLEN in Neder land, leveren wij overeenkomstig de voorschriften KOMPLETE UITRUSTINGEN DIREKT UIT VOORRAAD. U niform-specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 In de Aziëloods van het Blauwhoeden veem te Amsterdam sloeg donderdag avond de bliksem in. De brandweer moest met man en macht in actie. ken Hamburg beleefde met 92 graden de heetste juli-dag uit haar geschiedenis. Het asfalt begon te smelten waardoor het tram verkeer werd ontwricht. Te Hannover en op de Lünebur.'er heide steeg het kwik tot 95 graden, een record voor beide plaatsen. De hitte heeft in de afgelopen dagen aan vijftien personen het leven gekost in West- Duitsland. Tien verdronken en de andere vijf stierven na een hartverlamming. In Sleeswijk-Holstein, het centrum van de Westduitse zuivelindustrie, is de melkpro- duktie met vijftig percent teruggelopen. In Kopenhagen steeg de temperatuur gisteren tot 33 graden. Het record dat ooit in Denemarken is waargenomen bedraagt 35,8 graden, geregistreerd in 1908. Stormen hebben het door hitte geteister de Engeland gisteren een welkome verkoe ling gebracht en de temperaturen daalden ettelijke graden. Na een verschroeiende hitte-periode van elf dagen, die het kwik tot over de negen tig graden Fahrenheit deed stijgen, kwa men eindelijk de regenbuien en onweer. In sommige gebieden kwamen over stromingen de geblakerde, gebarsten grond doordrenken, terwijl elders hagel buien vielen. In enkele dorpen in Leices tershire moet drinkwater in tankwagens worden aangevoerd. In het zuiden van Es sex heeft men eveneens te kampen met ernstig tekort aan water. O n c k e n Wie de Goddelijke gave der geestdrift bezit, wordt wel ouder doch nooit oud. Het drama te Putte De officier van Justitie bij de recht- band te Breda, mr. Grasso heeft van morgen verklaard, dat het gerechtelijk onderzoek, ingesteld in de moordzaak te Putte, tot de conclusie heeft geleid, dat de marechaussee Van der Horn in het landhuis van de familie Testers roof heeft willen plegen en daarbij op tegenstand is gestuit. Bij een vuurge vecht dat daarna is ontstaan kwamen alle drie de betrokkenen om het leven. Er is komen vast te staan, dat de marechaussee de familie Testers niet kende. Gerechtelijke deskundigen zijn gisteren de gehele dag bezig geweest met zoeken naar bet hoe en waarom van dit drama, waarbij drie mensen de dood hebben ge vonden. De slachtoffers zijn, zoals reeds werd bericht, de heer en mevrouw Tes ters, respectievelijk 37 en 32 jaar, en de 24-jarige marechaussee eerste klasse K. van der Horn, afkomstig uit Groningen, die te Bergen op Zoom was gedetacheerd. Aan de hand van de bij de drie stoffe lijke overschotten aangetroffen stille ge tuigen, de aard van de verwondingen en de sporen van het vuurgevecht, dat in de gang van de woning heeft plaatsgehad, hebben de politie-deskundigen getracht de moord tot klaarheid te brengen. Vooral de sectie op de lichamen, welke geschiedde in het ziekenhuis te Bergen op Zoom, was van zeer groot belang. De con clusie van het onderzoek was, dat de wachtmeester van de marechaussee, van wie vastgesteld is dat hij geldgebrek had, getracht heeft een roofoverval te plegen. Hij had zijn fiets in een sloot langs de weg voor het huis gelegd. Daarna heeft hij waarschijnlijk aangebeld en nadat de heer des huizes, in een haastig aangeschoten kamerjas over zijn pyama heen, de deur had geopend, zou de wachtmeester geld hebben geëist. Ziende dat de heer Testers gewapend was, zou de wachtmeester toen hebben geschoten. Vóór het huis werd een huls gevonden van het kaLUber van het wapen van de wachtmeester. De wachtmeester is toen het huis bin nengedrongen. Nadat hij de deur achter zich had gesloten, kwam mevrouw Testers, die het schot gehoord moet hebben, in nachtgewaad naar beneden. De revolver, die zij bij zich had, heeft zij niet kunnen gebruiken. Het wapen werd door de po- politie bij haar lichaam aangetroffen met volledig gevuld magazijn. Er volgde een schietpartij tussen de heer Testers en de marechaussee. Mevrouw Testers werd door enige kogels getroffen. De wachtmeester kreeg een schot in het hart, waarschijnlijk uit het wapen van de heer Testers, die zelf ook getroffen werd. Men is teruggekomen van de aanvanke lijke veronderstelling, dat een vierde man een roofoverval had willen plegen en dat de toevallig passerende marechaussee het echtpaar Testers te hulp zou zijn gesneld. De marechaussee had die nacht geen pa- trouilledienst. Bovendien wordt altijd met twee man tegelijk gepatrouilleerd. Advertentie Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk een regen of on weersbui. Morgen over het alge meen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minder warm met wind uit noord westelijke richting. Temperatuur 20 gr. C., zeewater 17 gr. C. Helder zicht en water, matige golfslag. Laag water om half drie, hoog water om zeven uur 's avonds. Strand voor fietsen berijdbaar van half elf 's morgens tot vyf uur 's avonds. DJAKARTA (Reuter/AFP/UPI) Het kabinet Sukarno is vanochtend in Djakar ta geïnstalleerd. De president en acht le den van het „kernkabinet" onder wie twee militairen legden samen met vijf van de zeven ex officio ministers de eed op de grondwet af. Twee ex officio ministers moeten nog worden benoemd. De onderministers die onder de minis teries van het kernkabinet ressorteren zullen „wanneer dit noodzakelijk is" wor den benoemd, aldus Sukarno. Vóór deze benoemingen is het vrijwel onmogelijk de invloed van de strijdkrachten, mohamme danen en communisten in de nieuwe rege ring vast te stellen. De onderministers hebben namelijk ook de rang van minis ter. In buitenlandse diplomatieke kring is Djakarta is men geneigd de nieuwe rege ring te beschouwen als rechts-nationalis- tisch, mogelijk zelfs westers georiënteerd ondanks het belijden van het positieve neu tralisme. Voor de installatie van het kabinet werd president Sukarno door de president van het hooggerechtshof op de grondwet van 1945 beëdigd. De president van het hoog gerechtshof zei dat Sukarno voor het par lement of het Opperste Volkscongres een der organen van de geleide democratie behoorde te worden beëdigd. Omdat de status van het parlement echter niet ge heel duidelijk is en het Volkscongres nog moet worden gevormd legde Sukarno de eed af in zijn paleis. Sukarno zette de drie punten van zijn re geringsprogram uiteen: voldoende voed sel en kleding voor het volk, handhaving van de veiligheid van Indonesië en voort- zetting van de strijd tegen het imperialis me. „Onze strijd tegen het economische en politieke imperialisme is nog niet ten einde. Onze revolutie is nog niet voltooid. Het is onze plicht deze strijd voort te zet ten", aldus Sukarno. „Deze strijd heeft in het bijzonder de terugkeer van West-Irian tot Indonesië ten doel". Sukarno zei het programma van zijn regering als een ge deeltelijke mislukking te zullen beschou wen wanneer de bevolking binnen twee of drie jaar nog niet voldoende voedsel en kleding heeft. Het parlement zal in zijn tegenwoordi ge status tot einde 1960 blijven bestaan. De zittingsduur van de regering is vijf jaar, maar indien noodzakelijk zullen mi nisters worden vervangen. Minister Subrandio zei dat de buiten landse politiek van Indonesië niet zal wor den gewijzigd. Ten aanzien van westelijk Nieuw Guinea merkte hij op: „Wij den ken niet in termen van fysieke midde len." Indonesië zal niet alleen in econo misch, maar ook in sociaal opzicht sterk worden. „Wij zullen elk con tact met de buitenwereld dat ons in staat jstelt de Nederlanders als gelijken tege moet te treden verwelkomen." „Wij zul len de strijd ter bevrijding van West-Irian voortzetten, ea deze strijd zal niet het ka rakter van bedelen dragen," aldus mi nister Subandrio. Politieke waarnemers menen dat de stafchef van het Indonesische leger, ge neraal Nasution, door zijn benoeming de sterke man van Indonesië is geworden. Als hoofd van de Nationale Veiligheid en het ministerie van Defensie heeft hij de administratieve controle over de strijd krachten en daarmee een overheersende positie in het nationale leven verworven. Hij heeft een dubbele stem in het kabinet, als minister van Defensie en als legerlei der. In ambtelijke kringen te Washington is geen commentaar gegeven op de samen stelling van het nieuwe Indonesische ka binet. Ondanks dit stilzwijgen blijkt uit aanwijzingen van bevoegde zijde dat de door Sukarno gevormde regering te Was hington niet ongunstig ontvangen is. Het besluit van de autoriteiten te Djakarta het grootste deel van de gewenste wapens in westelijke landen te bestellen, heeft te Washington opluchting gegeven. Men vreesde dat de Indonesiërs zich vooral tot de communistische landen, zouden wen den voor de aankoop van wapens. De gro te New Yorkse bladen zijn zeer critisch gestemd over de regering-Sukarno. Bomen ontworteld In Rotterdam sloeg de bliksem in een schuur met landbouwmaterialen, die ge heel afbrandde. Op verscheidene plaat sen in de stad werden bomen ontworteld. Hier en daar werd het verkeer hierdoor gestagneerd. De hevige regen had tot ge volg dat op diverse plaatsen gaten in het wegdek ontstonden. Een ziekenauto waar in een patiënt werd vervoerd, werd be schadigd door een van een gevel gerukte markies. De chauffeur kreeg snijwonden door brekend glas. In 's Gravenhage was de brandweer enkele uren in touw om stormschade te herstellen of hulp te bieden bij ondergelopen kelders. Een mo torwagen van lijn 12 werd in de omgeving van het station staatsspoor door de blik sem getroffen en in de remise aan de Lijsterbesstraat sloeg de bliksem in de bovenleiding. De N.Z.H.V.M. had het heel wat moeilijker, doordat de bliksem in de centrale aan de Loolaan te Voorburg sloeg. Enkele delen van het bovenleiding- net kwamen zonder stroom, juist op het spitsuur. De gala-avond van dansleraren. die don derdagavond in hotel Weijenbergh te Ois- terwijk gehouden zou worden, kon niet doorgaan omdat de bliksem de bovenver dieping van het gebouw vernielde, juist voordat het feest zou beginnen. Treinen vertraagd Het treinverkeer ondervond eveneens hinder van het onweer. De bliksem sloeg in de bovenleidingen van de baanvakken Delft-Schiedam, Scbiedam-Hoek van Hol land, Zwijndrecht-Dordrecht en Dor- drecht-Lage Zwaluwe. De Austiia-expres kreeg een uur vertraging. De l.E.E. Am sterdam-Parijs kwam bijna twee uur ach ter op de dienstregeling. In Utrecht, vlak bij de renbaan Mere- veld, sloeg de bliksem in een hooizolder van een boerderij annex café, welk be drijf daarmee werd getroffen door de derde ramp op een dag. Enkele uren te voren was de vergunninghouder van het café-, de 72-jarige heer A. van Wijk, die door een attaque was getroffen, op een melkwagen weggevoerd naar de buren. De eigenaar van de bij deze boerderij liggen de renstallen, en tevens de bedrijfsleider van de boerderij, de 36-jarige heer Nico STRAND - BADKLEDING Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS hevige rukwinden. Het verkeer rond de to ren moest worden omgelegd. Door bliksem gedood De 34-jarige heer W. R. uit Nieuw Lek- kerland is donderdagavond tijdens een zeer hevig onweer boven Rotterdam-Zuid en Ridderkerk door de bliksem getroffen. De heer R., die chauffeur is op een auto busdienst tussen Kinderdijk en Rotterdam verliet ter hoogte van een hotel aan de Marutsweg in Ridderkerk zijn bus en schuilde onder een boom. Terwijl hij daar stond werd hij door de bliksem getroffen. De chauffeur die kort daarop overleed, was getrouwd en vader van drie kinderen. Donderdagavond is de bliksem ingesla gen in een kapitale schuur in Brakel waar in ongeveer 150.000 pond hooi was opge slagen. De schuur met inhoud, die niet verzekerd was, brandde geheel uit. De scha de loopt in de tienduizenden. Schade aan f.'ous Het onweer heeft grote schade toege bracht aan het circus Boltini dat te Epe staat. De stallen van de Internationale Cir cus Show zijn door de storm vernield. De dieren zullen worden ondergebracht bij boeren in de omgeving. De voorstelling ging door. De schade beloopt naar schat ting 30.000. In Uden werd de tent van een circus door een hevige storm, die gepaard ging met onweer, bedreigd. In Rouveen in Overijssel sloeg de blik sem in de boerderij van de landbouwer J. In een oogwenk stond het gehele ge bouw in lichter laaie, zodat van de inven taris en het hooi vrijwel niets kon wor den gered. Acht biggen kwamen in de vlammen om. Het woonhuis, dat apart staat van de boerderij, kon behouden blij ven. Bij een zestal aangrenzende boerde rijen ontstond een begin van brand, dat echter door de plaatselijke brandweer in de kiem kon worden gesmoord. De boer derij van de heer H en de inboedel wa ren verzekerd. Te Pfaffenhofn an der Ilm in Beieren zijn twee circusleeuwen aan de hitte bezwe- Advertentie Advertentie Duizenden en duizenden Nederlan ders in de randstad Holland, die giste ren hun dagelijks werk moesten verrich ten in een temperatuur die op sommige plaatsen zoals in Den Haag op liep tot 33 graden Celsius, werden, toen zij eindelijk naar huis konden, verrast door onweer, regen en zelfs hagel. Een kort maar hevig onweer trok in de na middag en avond van west naar oost over Nederland en richtte overal schade aan. Vele malen ontstond brand door blikseminslag. Een 34-jarige inwoner van Nieuw Lekkerland werd door de bliksem gedood. In Amsterdam, waar de brandweer grote hoeveelheden koel water op het heet zinken dak van de Stadsschouw burg spoot om te zorgen, dat de koninklij ke gastén die avond in een redelijke tem peratuur de galavoorstelling zouden kun nen bijwonen, brak om ongeveer 20 uur, vermoedelijk ten gevolge van bliksemin slag brand uit in de Aziëloods van het Blaauwhoedenveem. De brandweer pak te het vuur aan met zes autospuiten, drie ladderwagens, drie gereedschapswagens, drie commandowagens en ongeveer zes tig manschappen, van wie er drie door de verstikkende tabaksrook het bewustzijn verloren. Ook het waterkanon van de „Jan van der Heijde" en een spuit van de sleepboot „Albatros" waren betrokken bij de strijd tegen de vlammen. Behalve tabak heeft ook een vooraad koffie door vuur of bluswater ernstig geleden. In de hoofdstad veroorzaakte het onweer sto ring van de elektriciteitsvoorziening. On geveer tweehonderd meldingen van door geslagen zekeringen kwamen binnen. Des avonds om halfelf was de storingsdienst nog bezig om deze euvelen te verhelpen. Bloemsaat, was om vier uur bij een auto ongeval in de omgeving van Ede om het leven gekomen. De boerderij was nog maar vijf jaar oud. Het vorige gebouw brandde zes jaar geleden tot de grond toe af. Koeien gedood In Scherpenzeel werden acht koeien van de heer W. van de G tegelijk door de blik sem gedood. In Huissen ontstond brand in een opslagloods van de zogenoemde „Boerenbond". Een harde, wervelende wind joeg de vlammen hoog op, zodat dankbaar de assistentie van de Arnhem se brandweer aanvaard werd. De opslag plaats brandde geheel uit, maar de om liggende gebouwen bleven gespaard. Toen de Arnhemse brandweer huiswaarts keer de sloeg de bliksem in een bijenschuur, zodat de thuisreis onderbroken moest wor den. Kort daarop sloeg de bliksem nog in een andere, naburige boerderij, hier kon den de bewoners met eigen middelen het vuur bedwingen. Juist toen een dienst gehouden werd in een r.k. kerk te Muiden sloeg daar de bliksem in. De dierst moest bij kaars licht worden voortgezet. Het dak van de gereformeerde kerk te Muiden werd door blikseminslag ernstig beschadigd. Van de 65 meter hoge steigers rond de St. Vitustoren in Bussum werden in de vooravond vele planken losgeslagen door In de Koninklijke loge luisteren prin ses Beatrix. Prins Bernhard, koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prin ses Irene naar de volksliederen. Daar na ging donderdagavond in de Amster damse StadsschoiLwburg het doek open voor een voorstelling van „Troilus en Cressida".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1