Introductie van aandelen Mijbeb op 16 juli Panda en de Gouden Bijl Nadelig saldo Volkskredietbank van f 56.000 ondanks lagere kosten r Wereldnieuws Warmste julidag sinds 1933 KAAN NAAIMACHINES 2 VESTEN Bevredigende omzetten bij Venco Amsterdam verhoogt bijdrage aan Schiphol Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Jaarvergaderingen Verlies bij De Lampongs in 1958 Madoera Stoomtram passeert dividend Lübke over het voorkomen van landbouwoverschotten Voorstel tot wijziging in E.G.K.S. verdrag Jubileumbonus van vijf percent bij Vredestein De produktie van nieuwe levensverzekeringen Sadjarwo over naasting Delimij participeert in Kongolese vennootschap ïn- en uitvoerprocedure vereenvoudigd Omzet H. A. de Vries Regering in V.S. leent tegen hoge rente "V DE LEEUWEN VRIJDAG 10 JULI 1959 DE EXPLOITATIEREKENING over 1958 van de Volkskredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten vertoont een nadelig saldo van 56.009,95. De totale lasten bedroegen 244.090,52. Het uitstaand saldo van verstrekte kredieten is 1.503.246,97, terwijl van de deelnemende gemeenten in de nadelige saldi over 1957 en 1958 nog 67.030,14 aan bijdragen te vorderen is. Het saldo rekening-courant Centrale Kas is 1.390.527,60 en de post diverse krediteuren is 102.241,09; debiteuren staan te boek voor 12.860,30. In het algemeen overzicht wordt opgemerkt dat het kostentarief belangrijk verlaagd kon worden en dat de bank zich thans weer op soepele wijze kan aanpassen aan de zich voortdurend wijzigende kredietbehoeften. Naar het zich laat aanzien zet de dalende tendens in het rentetarief zich ook in 1959 voort, zodat de hoop gewettigd is, dat de rentepost voor opgenomen geld in de toekomst weer tot normale proporties zal worden teruggebracht, hetgeen het exploitatiesaldo van de bank sterk zal beïnvloeden, aldus het overzicht. Het borgstellingsfonds stelde zich in 3714 gevallen tot een totaalbedrag van 1.447.599 garant. In de gisteren gehouden openbare ver gadering in het gebouw van de bank aan de Kleine Houtstraat zijn de jaarstukken behandeld. De rekening over 1958 vertoont een nadelig saldo van 56.009.95. De ver tegenwoordiger van Bloemendaal, mr. H. B. Wildt Meijboom, sprak zijn teleurstel ling uit over dit tekort. Deze teleurstel ling heerst ook in B. en W. van Bloemen daal, aldus spreker, die meende dat an dere banken van dezelfde aard als de Volkskredietbank niet tot dergelijke nega tieve resultaten komen. Spreker wees hier bij op de hoge post salarissen. Men zal het mes er in moeten zetten, zei mr. Wildt Meijboom die verder opmerkte dat de huidige financiële positie van de bank een overweging zal blijven uitmaken voor de vraag of Bloemendaal de ge meenschappelijke regeling kan bestendi gen. De voorzitster, mevrouw mr. E. Schel- tema-Conradi, zei het gevoel van teleur stelling van mr. Wildt Meijboom niet te kunnen begrijpen. Het nadelig saldo is la ger dan het geraamde bedrag en veel la ger dan het deficit over 1957: 74.000. Mr. Wildt Meijboom bracht hierop naar voren, dat verwachtingen zijn gewekt dat de toestand gunstiger zou worden. Inder daad is dit enigszins het geval, maar het gaat in een te traag tempo dan dat Bloe mendaal zich er met een gerust hart bij kan neerleggen, aldus spreker. Tenslotte zei hij met belangstelling een nieuw rap port, dat spoedig zal verschijnen, tege moet te zien. De vertegenwoordiger van. Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, meende daaren tegen een langzame tendens van verbete ring te constateren. Hij zei de ontwikke ling met vertrouwen tegemoet te zien. De raad van bestuur stelde de rekening over 1958 vast en behandelde vervolgens de begroting over 1960. Deze vermeldt een geraamd nadelig saldo van 59.000. „Dat is nog beroerder", zei mr. Wildt Meij boom. De voorzitster wierp tegen de in druk te hebben dat deze begroting pessi- Advertentie VAKANTIE-AANBIEDING in orlon, draion, wol kleurecht - krimpvrjj Gen. Cronjéstraat 129 In de jaarvergadering van Venco n.v. (fabriek van medicinale drop en hoest- artikelen en suikerwerken) te Amster dam is van directiezijde medegedeeld, dat de omzet in het eerste halfjaar 1959 be vredigend genoemd kan worden. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden mag aangenomen worden, dat deze gunstige ontwikkeling zich in de tweede helft van het jaar zal voortzetten. Omtrent de vestiging van een zelfstandi ge produktieafdeling in Naarden deelde het bestuur mede dat het hier een eerste sta dium betreft van verplaatsing van het Am sterdamse bedrijf naar elders. Of en wan neer het totale bedrijf overgebracht zal worden kan men nog niet zeggen; dat hangt geheel af van de in Naarden be haalde resultaten. De mogelijkheid van vergroting van het nieuwe complex be staat zeer zeker. Ook over de financiering van een mogelijke uitbreiding aldaar be raadt het bestuur zich nog; een verho ging van het kapitaal ligt in ieder geval thans niet in het voornemen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot verhoging van het bedrag, waarmee de gemeente deelneemt in het maatschappelijk kapitaal van de n.v. Luchthaven Schiphol. Tot dusver nam de gemeente deel voor 26.200.000. De ven nootschap heeft in 1958 het voor nieuwe werken benodigde bedrag uit eigen mid delen kunnen financieren. De kapitaals behoefte voor dit jaar is begroot op 12 mil joen, waarvan de n.v. uit eigen middelen twee miljoen kan bijdragen. Voor de rest wil Amsterdam 15 percent voor haar reke ning nemen (1,5 miljoen gulden), nu het rijk en de gemeente Rotterdam hebben toegezegd voor respectievelijk 80 percent en 5 percent te zullen deelnemen. De hoofdstad heeft in feite geen geld om zich dergelijke grote uitgaven te ver oorloven, zei burgemeester Van Hall, die de hoop uitsprak, dat dan de regeling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeente Amsterdam in staat zal stellen, zijn medewerking aan de n.v. voor enige jaren toe te zeggen. Obam De directie van de onderlinge beleggings- en administratie-maatschappij „Obam" n.v. deelt mede, dat het vermogen der vennootschap per uit. juni 1959 circa 13.7 miljoen bedroeg, over eenkomende met een waarde van 236 per aan deel B van 50 nominaal. Duitse handelsvloot De Westduitse handelsvloot omvat, naar een officiële mededeling van het ministerie van Ver keer 2819 schepen met een gezamenlijke tonnage van 4.767.072. Deze vloot is onderverdeeld in 2129 vrachtschepen, 104 tankschepen en 97 sche pen met pasagiersaccommodatie. Vaartuigen be neden 100 ton zijn buiten beschouwing gelaten. Staking in Saarland Twintigduizend arbeiders in de Saarlandse staalindustrie hebben donderdag gedurende een uur gestaakt uit protest tegen onbillijke prijzen na de overschakeling van de Franse frank op de Westduitse mark. Ook de trams reden niet. De ministerraad is voor een bijzondere verga dering bijeen geroepen. mistisch, anders gezegd: veilig, conser vatief, te voorzichtig, is opgezet. De uit komst over het eerste deel van 1959 wijst er reeds op dat de uitkomst over 1960 gun stiger zal zijn dan thans is geraamd. Namens Hillegom vroeg de heer W. F. van Dam er aandacht voor dat de deel nemende gemeenten na het uitvallen van Velsen en Beverwijk meer moeten bij dragen. Naar zijn mening is het wense lijk dat de gemeenten meer inzicht krij gen in de verwachtingen die de begroting 1960 wekt. De raad van bestuur ging ook akkoord met de begroting. Mr. Wild Meijboom merkte op dat hij dit slechts deed met een bezorgd hart. Ten slotte keurde de raad de balans en het jaarverslag over 1958 goed. De verkopen van de n.v. Machinehandel Mahez te Amsterdam bewogen zich gedu rende het eerste halfjaar 1959 op een hoger niveau dan in de overeenkomstige perio de van 1958. Ook de orderportefeuille nam verder in omvang toe. De gezamenlijke stijging van omzet en orderportefeuille ten opzichte van 1958 kan geschat worden op enkele tientallen percenten, aldus mede delingen van de directie in de jaarverga dering. De export is nog steeds een zor genkind, maar ook op dit punt blijft het bestuur diligent. Op de te Utrecht gehouden algemene aandeelhoudersvergadering van de ijzer-, metaal- en tempergieterij v/h B. Ubbink en Co. n.v. te Doesburg werden de jaarstuk ken goedgekeurd, evenals het dividend- voorstel. De voorgestelde statutenwijzi gingen werden goedgekeurd, maar aange zien niet de helft van het geplaatste kapi taal vertegenwoordigd was, zal hierover op een volgende vergadering een defini tieve beslissing genomen moeten worden. Dank zij een depositorente ad 3500 en het abandonneren door commissarissen en directeuren van het grootste deel der hun toevallende honoraria heeft de n.v. Cul tuurmaatschappij De Lampongs te 's Gra- venhage het verlies over 1958, blijkens het verslag, kunnen beperken tot 18.347 (vorig jaar verlies 21.285). Onkosten vergden 21.918 26.128). De verliezen over 1957 en 1958 worden nu afgeschreven van een reserve, die hierna nog 13.337 beloopt. De bedrijven staan onder beheer. De vergoeding voor de ingebruikneming van het bedrijf van de Madoera Stoom tram Maatschappij n.v. te 's-Gravenhage door het Verenigd Spoorwegbedrijf over het tweede halfjaar 1958 is, blijkens het verslag, tot dusver niet gestort op de bankrekening in Indonesië. Een bedrag van 104.100 roepia is derhalve als vordering opgenomen. De resultatenrekening in In donesië sluit hierna met een voordelig sal do van 209.171 roepia (vorig jaar 99.247 roepia). De winst- en verliesrekening wijst een saldo verlies aan van 16.290 (vorig jaar 839). Het verliessaldo is daardoor opgelopen tot 670.597 en evenals over 1957 wordt het dividend gepasseerd. De vlottende middelen in Indonesië, lui dende in Indonesische courant, zijn omge rekend in Nederlandse courant op basis 3 roepia 1. Daar de werkelijke ruilvoet aanzienlijk ongunstiger is dan deze ver houding, is aan de passiefzijde van de ba lans een voorziening voor herwaardering van het roepia-bezit opgenomen, die ten laste van de resultaten over 1958 is ver hoogd met 49.600 tot 76.200, waarna het roepia-bezit te boek staat op basis van 10 roepia 1. De tot Bondspresident gekozen West duitse minister van Landbouw dr. H. Lübke, heeft op een te Luxemburg gehou den bijeenkomst van ministers van Land bouw der E.E.G.-landen verklaard, dat Europa de vorming van landbouwover schotten moet vermijden, daar het zich niet veroorloven kan voorraden naar het Amerikaanse voorbeeld te vormen. Hij stelde voor, dat elk jaar deskundigen voor af de landbouwproduktie en het verbruik zouden schatten. Wanneer er een over schot mocht ontstaan, zou dit tegen ver laagde prijzen uitgevoerd moeten worden. Hij zei, dat volgens dit stelsel het binnen landse prijsniveau bepaald zal worden door de omvang van de overschotten. Het stelsel zou volgens hem slechts in werking kunnen treden, wanneer er een uniforme prijs voor de verschillende soorten graan onder de aangesloten landen van de ge meenschappelijke markt zou worden vast gesteld. De Hoge Autoriteit der E.G.K.S., heeft besloten aan de Raad van Ministers der Gemeenschap voorstellen te doen voor een beperkte wijziging van het E.G.K.S.- verdrag, teneinde het mogelijk te maken de financiële hulp bij de herscholing van ontslagen of met werkloosheid bedreigde arbeiders na februari 1960 te verlengen. Dit is de eerste maal sinds de onderteke ning van het verdrag, dat een initiatief in deze geest door Luxemburg wordt ge nomen. Bet. bestuur van de n.v. Rubberfabriek Vredestein zal aan de op 29 juli aan staande te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen in ver band met haar jubileum een bonus van 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve uit te keren. Deze uitkering mag vrij van inkomstenbelasting plaats hebben. In verband met de aanvrage tot opne ming in de effectenprijscourant van gewo ne aandelen in de Maatschappij tot Be legging en Beheer Mijbeb n.v. te Amster dam, deelt Labouchère en Co n.v. mede, dat met de opneming van deze aandelen in de officiële notering een betere verhan delbaarheid van de aandelen wordt be oogd. Bovendien zal Mijbeb dan gaan be horen tot de open beleggingmaatschap pijen, zodat door haar ontvangen dividen den volledig zullen zijn vrijgesteld van de vennootschapsbelasting. Van het maat schappelijk kapitaal ad 7.510.000 is ge plaatst en volgestort 2.496.500. De oprichting in februari 1931 geschied de door 't C. en A. Brenninkmeyer con cern, met het oogmerk tezijnertijd daar voor in aanmerking komende employé's gelegenheid te geven hun spaargelden daarin te beleggen. Door een statutenwij ziging is het verschil tussen de aandelen Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 A. en B. vervallen en werd uitgegeven a pari nominaal 10.000 prioriteitsaandelen. Hoewel het niet in het voornemen ligt tot verdere emissie van aandelen over te gaan, is statutair bepaald dat in geval van emissie de houders van gewone aandelen het recht hebben om naar evenredigheid van hun bezit in te schrijven op de nieuwe aandelen. In totaal staat thans nog voor 1.427.000 aan 4 percent obligaties uit. Het ligt niet in de bedoeling tot uitgifte van nieuwe obligaties over te gaan. De nog uitstaande obligaties zullen geleidelijk worden afgelost. De waarde van de effectenportefeuille beliep per 15 juni 11,1 miljoen tegen een kostprijs van 7,2 miljoen. Voorts werd een kapitaalreserve gevormd van 3,9 miljoen, nagenoeg geheel ontstaan uit winst bij verkoop van effecten. Het on roerend goed verkeert in goede staat van onderhoud. Het ligt niet in de bedoeling tot liquidatie van de belegging in onroe rend goed over te gaan. Over 1958 werd hierop een netto resultaat behaald van 172.175. Over 1958 keerde de vennoot schap op de aandelen A. en B. 16 percent dividend uit. Het ligt in het voornemen om de normale winst jaarlijks uit te keren. Eerste dag van verhandeling der aande len Mijbeb zal zijn donderdag 16 juli. Advertentie 23 dagexcursies 'm het boekje „VAKANTIEDAGTOCHTEN" o.a. naar De Efteling, Arnhem, Walcheren, Nij megen, Hondsrug, Giethoorn, Texel, Apeldoorn, Zuid Limburg en Aken, Brugge en Oostende. Boekje met volledige prijslijst gratis verkrijgbaar aan de stations. Blijkens hot CBS is in mei voor 326.7 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan f 144,5 miljoen kapi taal, f 162,3 miljoen rente, en f 19,9 mil joen volksverzekering. In de eerste vijf maanden van 1959 is voor f 1689,6 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgeslo ten en wel f 798,2 miljoen kapitaal f 781,8 miljoen rente, en f 109,6 miljoen volksver zekering. In dezelfde periode van 1958 wa ren deze cijfers respectievelijk f 1533,4 miljoen, f731,0 miljoen, f690,3 miljoen en f 112,1 miljoen. De Indonesische minister van Landbouw Sadjarwo heeft een lange verklaring uit gegeven waarin de basis voor de naas ting van overgenomen Nederlandse on dernemingen werd toegelicht, terwijl de regering de formele naasting van nog een envijftig ondernemingen aankondigde, waarbij elf spoorwegmaatschappijen. De verklaring van Sadjarwo had kennelijk ten doel de zaak van Indonesië te ver sterken bij de rechtbank te Bremen, ter zake van de verkoop van tabak die van genaaste Nederlandse ondernemingen af komstig is. De minister zei ondermeer dat proces van de dekolonisering van de binnenland se economie, dat niet geregeld kon wor den via vreedzame onderhandelingen versneld werd door onrwikkelingen in het geschil over West-Irian. Het werd als een noodzaak gevoeld de bevoorrechte Ne derlandse positie uit te schakelen, omdat de Nederlandse politiek zich niet wijzigde. Het program van naasting is uitsluitend gericht op Nederlandse economische be langen. Nederlands particulier bezit bleef onzangetast en er zijn hier nog altijd onge veer 10.000 Nederlanders gebleven, die hun activiteit zonder inmenging mogen voortzetten, aldus de minister. De Indonesische regering is van mening dat de wet op de naasting identiek is aan soortgelijke naastingwetten die na de Tweede Wereldoorlog in Europese lan den werden aangenomen. Er was geen discriminatie tegen Nederlandse onderne mingen, want er was een principieel ver schil tussen de positie van de economie zoals die door het Nederlands koloniaal gezag verworven en gehandhaafd was en de positie van andere investering van bui tenlands kapitaal in dit land. De minister beweerde dat de wens compensatie te be talen duidelijk is gemaakt in bepalingen van de wet op de naasting. Deelneming van 2,5 miljoen Naar de directie der n.v. Deli-Maat schappij meedeelt is dezer dagen onder auspiciën van de Compagnie du Congo pour le Commerce et 1' Industrie (C.C.C.I.) en de Compagnie du Katanga opgericht de Kongolese naamloze vennootschap En- treprïses Agricoles et Industrielles de I' Equateur (Agriquateur). Het maat schappelijk kapitaal is vastgesteld op 200 miljoen Kong. franken. In deze onderneming hebben behalve de n.v. Deli-Maatschappij een Duitse groep (vertegenwoordigd door de Deut sche Bank) en verschillende Belgische en Kongolese maatschappijen deelgenomen onder welke behalve de C.C.C.I. en de Campagnie du Kantanga, paraiseren de heren Jules Philippson, Jean de Groof en Cie, les Entreprises Agricoles de la Bu- sira au Lomami (Busira-Lomani), la Société Minière du Beceka en la Com pagnie Cotonnière Congolaise. De nieuwe maatschappij heeft zich in de eerste plaats tot doel gesteld de ex ploitatie van rubber-, cacao- en koffie- ondernemingen en als het geval zich voor doet de exploitatie van oliepalmonder- nemingen, alle uitsluitend op uitsteken de gronden, welke zich in het bijzonder lenen voor zogenaamde „overjarige" cul tures. Deze gronden zijn gelegen in het basin van de beneden Lomami tussen de rivieren Lomami en Tshuapa in de Belgi sche Kongo. De deelneming van de n.v. Deli-Maatschappij zal ruim 2,5 miljoen gulden bedragen. 77. „Zeg, ik wil die parelsahem dieehkraaltjes wel van je kopen", gromde de kolonel. „Maar natuurlijk", sprak Joris op hartelijke toon. „Ge moogt dit hele medicijnmansgewaad hebben, als ik u daarmede een genoegen kan doen". „Ik bied je ehduizend gulden", zei de kolonel. Joris trok verbaasd zijn wenkbrauwen op. „Maar dat is toch geen prijs, m'n waarde!", zei hij hoofdschud dend. „Dit kostuum is kleurecht, wasecht en kreukvrij. Geen zakken, knopen, rits sluitingen of andere ongemakken. En voelt u eens, wat een stof! Dat is kwaliteit, mijn heer! Dat vindt ge nergens. En dan de snit! Beslist, dit jurkje zal u schattig drieduizend", moedigde Joris aan. Hij wierp een onbescheiden blik in de porte feuille, die de officier tevoorschijn trok en sprak: „Omdat ge een goede kennis zijt, moogt ge dit kostuum hebben voor slechts vierduizend gulden. Dan krijgt ge dit staan, kolonel!" „Houd op met je geklets",' Ifraaie halssnoer er bij cadeau. Het zal leuk snauwde de kolonel. „Ik geef je er twee- kleuren bij uw snor!" De officier drukte duizend gulden voor". „Laten we zeggen snuivend en grommend het gevraagde be drag in Joris' handen. Het ministerie van Economische Zaken en het ministerie van Financiën delen mee dat met ingang van 15 juli aanstaande de procedure die gevolgd moet worden bij de in- en uitvoer van goederen in vele ge vallen aanmerkelijk zal worden vereen voudigd door uitbreiding van de zogenaam de documentvrijheid bij de in- en uitvoer en daarmee ook het vervallen van de zo genaamde meldingsprocedure. Aldus blijkt uit bekendmakingen van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer in de Nederlandse Staatscourant van 9 juli 1959. Tevens zal blijkens een bekendmaking van de Nederlandsche Bank met ingang van dezelfde datum een volledige liberalisatie van het dienstenverkeer met het buiten land worden doorgevoerd, hetgeen even eens, op een aantal uitzonderingen na het geval zal zijn voor het transitoverkeer. Al deze vereenvoudigingen zijn mede mo gelijk gemaakt door het. herstel van de ex terne convertibiliteit. Een en ander bete kent vooral een vereenvoudiging van het handelsverkeer met het dollargebied. De liberalisatie van het dienstenverkeer heeft eveneens vooral betrekking op 't ver keer met het dollargebied. Zij houdt in dat ook ten aanzien van betalingen voor ver leende diensten boven 1.000.- thans over de gehele linie geen speciale voorafgaan de vergunningen meer vereist zijn. Voor de niet-dollargebieden was reeds vroeger een vergaande liberalisatie van het dien stenverkeer doorgevoerd. Wat het transito- verkeer betreft komt de nieuwe regeling er op neer dat de algemene vergunningen welke aan de transitohandel waren ver leend door nieuwe zullen worden vervan gen waardoor nog slechts in een beperkt aantal gevallen een voorafgaande goedkeu ring vereist zal zijn. Het omzetindexcijfer over het zojuist verstreken tweede kwartaal van 1959 (ba sis 1950-1951 is 100) bij H. A. de Vries' Ijzerhandel n.v. te Amersfoort heeft, blij kens een tussentijds bericht, 147 belopen. Over het eerste kwartaal 1959 was dit cijfer 123, over het tweede kwartaal 1958 128 en over het eerste kwartaal 1958 102. Het Amerikaanse ministerie van Finan ciën heeft gisteravond bekendgemaakt twee miljard dollar te zullen lenen tegen een rente van 4percent per jaar de hoogste rente sedert 1921 toen, voor een lening van zes maanden, 5 percent werd betaald. De lening van twee miljard zal woensdag, 15 juli worden geplaatst door de uitgifte van eenjarige schatkistbiljetten. Advertentie '7 IS Wf'ÉR BiqÖÊN-WEER.' plastic jassen v.a. 6.90 Advertentie Voor uw en naar Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstraat - Haarlem Reclame. De Amerikaanse zakenman Gransville hoopt Engeland een geurige Kerstmis te bezorgen. Hij wil 45 liter reukolie en meer dan honderd kilo gram speciaal rood poeder van zijn „Angélique Perfume Company" bij Miama (Florida) in de Golfstroom uit strooien, in de verwachting dat de geur- stroom tegen Kerstmis de Engelse kust zal bereiken. Verboden. Uit veiligheidsoverwegingen heeft de IATA besloten dat passagiers niet meer wordt toegestaan draagbare radiotoestellen of taperecorders voor gebruik in het vliegtuig mee te nemen. Een radiotoestel of een recorder kan de aanwijzingen van instrumenten of radiohulpmiddelen in de stuurhut be- invloeden, waardoor afwijkingen kun nen ontstaan. Genezen. Een Japanse arbeider in Hok kaido is twintig jaar dronken geweest. Professor Sjoeti Sasaki van de bacte riologische afdeling van de universi teit in Hokkaido heeft de oorzaak ge vonden: een gistzwam in de maag. De patiënt is thans genezen. Getroost. De 26-jarige Robin Douglas- Home, die de vorige zomer naar de hand van prinses Margaretha van Zweden dong, is in het huwelijk getreden met Sandra Paul, een achttienjarig Londens fotomodel en mannequin. Robin is een neef van de Earl of Home, staatsse cretaris voor betrekkingen met het Gemenebest. Spookachtig. Twaalf van de honderd Westduitsers zeggen tenminste eens in hun leven een geestverschijning te hebben gezien, zo blijkt uit een opinie onderzoek van een Zuidduits bureau in Allensbach. In Sleeswijk-Holstein is de „spookfrequentie" zelfs een op vijf. Armvis. Een onderzoekboot van Kaap stads universiteit heeft in de oceaan nabij Durban opnieuw vijf exemplaren opgehaald van een zeldzaam „levend fossiel", de armvis branchialepes tabu lae, die men tot enkele jaren geleden voor uitgestorven hield. Bezorgd. De Russische president, maar schalk Vorosjüov, heeft in een telegram aan de Griekse koning meegedeeld dat de Russische openbare mening zich diep bezorgd maakt over het gevaar dat Manolis Glezos bedreigt. (Donder dag is voor de krijgsraad te Athene het proces begonnen tegen Glezos, direc teur van het blad van de pro-commu nistische EDA-partij. Hij wordt be schuldigd van spionage voor een bui tenlandse mogendheid). Gastheer. Een vijfhonderdtal Oosteurope- se vluchtelingen heeft de Russische eer ste vice-premier Kozlov donderdag voor het stadhuis van Chicago uitge jouwd, en borden met onvriendelijk heden voorgehouden. De tekst op een van de borden luidde: „Drukt de gast heer van de Koningin de hand van een moordenaar?" (De burgemeester van Chicago, Daley, die maandag de gast heer van koningin Elizabeht is geweest heeft donderdag Kozlov ontvangen. Oproer. In Haifi is het donderdagavond tot ernstige relletjes gekomen waarbij dertien agenten werden gewond, van wie drie ernstig. De ongeregeldheden braken uit naar aanleiding van een caférel in de wijk Wadi Salih. Een agent vuurde een waarschuwingsschot af, dat een omstander trof. De bevol king kwam daarop in opstand. Twin tig oproerkraaiers werden gearres teerd. Afgetreden. Lord Astor van Hever is af getreden als voorzitter van de „Times Publishing Company" die de Londen- se „Times" uitgeeft. De 73-jarige voor zitter wordt opgevolgd door zijn oud ste zoon, de 41-jarige Gavin. Lord Astor blijft echter, met John Walter, voornaamste aandeelhouder en lid van de maatschappij. Ontevreden. Vier hoge Argentijnse offi cieren hebben te Montevideo in Uru- quay politiek asiel gevraagd. Zij beho ren tot de groep Argentijnse officieren die druk op de regering hebben uitge oefend omdat ze ontevreden waren over het bewind van president Frondi- zi. Vice-admiraal Calderon is wegens deelneming aan het verzet gedegra deerd. Calderon was een der leiders van de staatsgreep tegen Peron in 1955. Afgedaan. Er zal geen rapport gepubli ceerd worden over de beschuldigingen die ten aanzien van het optreden van Britse militairen en politie op Cyprus door de Griekse regering bij de Europe se commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa zijn in gebracht. De Britse en de Griekse re gering hebben de commissie verzocht de zaak als afgehandeld te beschou wen. Gisteren was het de warmste dag in juli sedert 1933. In De Bilt steeg de tempera tuur tot 34 graden, in het zuiden van het land tot 36 graden. Aan het einde van de dag maakten onweerbuien een einde aan de tropische warmte. Deze buien brachten van plaats tot plaats sterk varierende re- genhoeveelheden. De grootste hoeveelheid tot vanmorgen 7 uur, 31 mm., werd in Hoek van Holland gemeten. De strook van lage luchtdruk, waarlangs het onweer voorkwam, verplaatste zich in de nacht van de Noordzeekust naar het oosten van het land en tegelijkertijd stroomde met wind uit noordelijke richtingen koelere lucht van de Noordzee binnen. Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren naar de Noordzee, zal de ko mende 24 uur zijn invloed verder over onze omgeving uitbreiden. Daardoor neemt de bewolking af en wordt de buienactiviteit snel kleiner. Ten zuiden van IJsland koerst een oceaandepressie in de richting van Schotland en Ierland, maar deze heeft nog geen betekenis voor het weer op korte termijn. Zaterdag 11 juli Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur. Maan op 10.45 uur, onder 23.17 uur. Maanstanden 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 10 juli Hoog water 6.14 en 18.38 uur. Laag water 1.55 en 14.14 uur. Zaterdag 11 juli Hoog water 6.52 en 19.18 uur. Laag water 2.35 en 14.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 60 c -- O sa Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Belgrado zwaar bew. no geheel bew. nno onweer zwaar bew. mist onbewolkt mist mist n nno n 31 34 32 33 34 windst. 35 wnw w 36 36 zwaar bew. z 25 half bew. z 31 zwaar bew. windst. 26 zwaar bew. windst. 18 geheel bew. nno 24 onweer wnw 33 mist w 36 onbewolkt z 32 half bew. nnw 36 zwaar bew. w 34 licht bew. windst. 31 onbewolkt n 28 onbewolkt zzw 35 onbewolkt O 35 onbewolkt zw 30 onbewolkt windst. 32 licht bew. ozo 32 licht bew. windst. 30 onbewolkt zzo 29 onbewolkt windst. 33 onbewolkt n 32 onbewolkt windst. 31 onbewolkt no 28 onbewolkt windst. onbewolkt windst. 31 onbewolkt wzw 29 0 22 4 0,5 2 0 6 1 0 0 3 1 2 13 0,1 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2