EXAMENS Aantrekkelijk programma voor schooljeugd met vakantie Vele ouders zien het nut van spraaklessen niet in Het kleine wereldtoneelweer in de Haarlemse Vleeshal HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Haarlemse Raad voor de Jeugd en Sportraad zetten talrijke activiteiten op touw „Geen concurrentie voor speeltuinen" Koningin stelde nieuwe Utrechtse centrale in werking Bloemendaalse commissie Jeugdnatuurwacht geïnstalleerd 99 Uitgebreid rapport van logopediste Amsterdam gaat met een graanoverslagbedrijf concurreren Investering van veertien miljoen Militairen, die in Indonesië dienden, niet vrij van noodwachtplicht Suryadarma wil niet onder Nasutions bevel DINSDAG 14 JULI 19 5 9 Voor grote groepen van de schooljeugd is een plezierige besteding van de grote vakantie vaak een moeilijk te vervullen wens. Vooral als de eerste helft van het vrije leventje er op zit komen al gauw de momenten van verveling met alle daaruit voortvloeiende gevolgen. In Amsterdam en Rot terdam heeft men dit vraagstuk op grootse wijze aangepakt. Dagelijks worden duizenden kinderen met sport en spelen bezig gehouden. In Haar lem zijn 'iet in hoofdzaak de speeltuinorganisaties die vakantiespelen orga niseren. Maar toch zijn er nog vele honderden kinderen die zich om de een of andere reden „buiten schot" houden. Het is voor deze jongens en meisjes dat de Haarlemse Raad voor de Jeugd in samenwerking met de Haarlemse Sportraad een veelzijdig en aantrekkelijk vakantieprogramma heeft samengesteld. De vele activiteiten concentreren zich voornamelijk in de laatste twee weken van de vakantie op de Stadsdoelen en het Krelage- huis. Daar zullen allerlei ruilbeurzen worden gehouden, toneel- en pop pentheater-voorstellingen worden gegeven en velerlei sporten en spelen onder kundige leiding worden beoefend. Verder kunnen de kinderen zich vermaken met tal van vormen van handenarbeid, verkleedpartijen en een goochelmiddag. Straattekenwedstrijden en natuur-speurtochten ontbreken ook al niet op het programma, dat er op gericht is de jeugd een zo geva rieerd mogelijke besteding van de vakantietijd te bieden. Het. is gebleken dat er aan deze vakan tie-activiteiten buiten speeltuinverband grote behoefte bestaat. De evenementen die men thans heeft voorbereid moeten als een proefneming worden beschouwd. Het is geenszins de bedoeling van de organi satoren de speeltuinen concurrentie aan te doen. Zij willen niets afdingen van de waarde die de vakantiespelen van de speeltuinorganisaties hebben. Niettemin is het een vaststaand feit dat nog talrijke kinderen niet aan deze spelen deelnemen. In de commissie van voorbereiding van de Vakantie-activiteiten 1959 hebben on der voorzitterschap van de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken van de gemeente Haarlem, zitting mr. A. Bet- tink en de heer J. P. Beijen van de Haar lemse Sportraad, de heren F. E. Gusten- hoven en H. Schoonenbeek van de Haar lemse r.k. Vereniging voor het Gezin en J. Martens en J. de Jong van het Haar lems Speeltuin Verbond. Voorts verlenen medewerking leden van jeugdorganisa ties, studenten en kwekelingen. Men kan nog best een aantal medewerkers gebrui ken. Deze kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de Raad voor de Jeugd, Kleine Houtweg 47. Ruilbeurzen De activiteiten beginnen met een aan loop tot het eigenlijke vakantieprogram ma. Op de donderdagen 23 en 30 juli en 6 augustus zullen in de Doelen ruilbeurzen van allerlei aard worden gehouden. Ver zamelaars van suikerzakjes, postzegels, sigarenbandjes, lucifermerken, prent briefkaarten, voetbal- en albumplaatjes en wat al niet meer kunnen elkaar hier vin den onder het motto dat ruilen niet altijd huilen hoeft te zijn. Wie nummerborden van auto's spaart kan er ook terecht. Er zal ook een kleine tentoonstelling worden ingericht. Medewerking verleent de af deling Haarlem van „De Verzamelaars". Straattekenwedstrijden Op dinsdag 4 en donderdag 13 augustus zullen de Orionweg en de Kampersingel het toneel zijn van straattekenwedstrij den. Elke deelnemer krijgt een vierkante meter asfalt en een dozijn kleurkrijtjes tot zijn beschikking. De scheppingen wor den beoordeeld door deskundigen. De deel neming is beperkt tot circa honderd kinde ren. Zij dienen zich vooraf op te geven op de Kleine Houtweg 47. Ndf uurspeurtochten Voor natuurliefhebbers wordt op dins dag 21 en maandag 27 juli en woensdag 5 augustus „Het spel van de Kennemerdui- nen" gespeeld dat door de stichting „Spel en Sport" is samengesteld. In de Kenne- merduinen worden een natuurspeurtocht, een opdrachttocht en een prestatietocht gehouden, waarbij de deelnemers vragen over plant en dier moeten beantwoorden. Vertrek om tien uur 's morgens van het Haarlemse station (onder de kap). De deelneming is opengesteld voor kinderen van tien tot en met veertien jaar. Gezellige hoekjes Van 1 tot en met 21 augustus is de Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat het centrum van de activiteiten. Er zullen daar kraampjes werden neergezet en in een werkhoek, een leeshoek, een kijkhoek en een verkleedhoek mogen de kinderen doen waar ze zin in hebben. Een voldoen de voorraad planken,gereedschappen, kledingstukken, handenarbeid- en leesma teriaal is er borg voor dat ze zich niet zullen vervelen. In het midden van de binnenplaats is een ruimte gereserveerd voor het spel. Toneel, poppentheater, goochelaar De toneelgroep „Arena" geeft op maan dag 10 en dinsdag 11 augustus om 's mor gens tien uur en 's middags twee uur op de trappen van de Doelen een voorstel- De Koningin heeft vanmorgen in Utrecht de nieuwe elektrische centrale „Lage Wei de" in werking gesteld. Zij drukte op een knop, waarna een wegschuivend gordijn een model van de nieuwe centrale onthul de, Tot groot vermaak van de Koningin en de 550 gasten werkte het miniatuur bedrijfje ogenblikkelijk op volle toeren: er kwam rook uit de schoorsteen, de pijpjes bliezen stoom af, de lichten gingen bran den, men hoorde de turbines draaien en aan de vlaggemast wapperde de driekleur. De korte plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus, dat gespeeld werd door de Koninklijke Militaire Kapel. De Koningin maakte daarna een rondgang langs de machinezaal, het ketelhuis en de stoom- w.acht. De president-directeur van de n.v. Pegus, ir. A, J, Mijnlieff. bood de Koningin twee zilveren schalen aan. ling van „De wonderbare uitvinding van professor Filarsky", een fantastisch stuk over een machine die alles wat in haar buurt komt verdubbelt. Het handpoppentheater „Merlijn" van Rien Baartmans en Maaike Hobbel komt, eveneens in de Doelen, oo 12, 13 en 14 augustus met zes opvoeringen van „Het geheim van het Blauwe Water," het nieuwste avontuur van Rikkie en zijn aap je Slingertje in een ver, oosters land. De voorstellingen beginnen om tien uur 's morgens en twee uur 's middags. Op zaterdag 15 augustus verzorgt de goochelaar Ton Cup in de Doelen een goo- chelmiddag die om twee uur begint. Sportarena Van 18 tot en met 21 augustus zal het Krelagehuis aan de Leidsevaart 's mor gens van tien tot twaalf en 's middags van twee tot vier uur één grote sportare na zijn. De jeugd kan daar de volgende sporten beoefenen: volleybal, micro-korf bal, basketbal, handbal en badminton. De liefhebbers van tafeltennis kunnen op dezelfde dagen terecht in het instituut Guus Wolters aan de Jansstraat. Alle inlichtingen aangaande de deelne ming aan bovenvermelde activiteiten wor den verstrekt op het bureau Kleine Hout weg 47. In plaats van de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler, die met vakantie is, heeft wethouder mejuffrouw dr. M. E Nolte maandag avond de commissie Jeugdnatuurwacht in „Bloemenheuvel" in Overveen geïnstal leerd. Met uitzondering van mejuffrouw Banier en de heer D'Olivat, die beiden verhinderd waren, was het voorlopig co mité daarbij aanwezig. Voordat mejuf frouw Nolte tot de installatie overging, zette zij het positieve doel van de jeugd natuurwacht, die beslist geen politioneel karakter zal dragen, nog eens uiteen. Het gaat er namelijk om de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen, waarbij de toe komstige jeugdnatuurwachters in Bloe mendaal aan de overige jeugd het goede voorbeeld zullen moeten geven. Ieder mens moet, aldus mejuffrouw Nolte, het gevoel van vreugde dat de natuur biedt, in zijn jeugd al meegegeven worden. Na dat mejuffrouw Nolte het comité geïnstal leerd had, verzocht zij ir. E. C. M. Ro- derkerk, die uit hoofde van zijn functie als directeur van de Stichting de Kenne- merduinen het meeste contact met de na tuur heeft, het voorzitterschap op zich te willen nemen. De heer Roderkerk zei de benoeming gaarne te aanvaarden. De heer J. F. Cassee, die namens het ge meentebestuur zitting in het comité heeft, werd tot secretaris benoemd. Na de installatie heeft de heer C. H. Voorhoeve uit Voorburg, landelijk direc teur van de Stichting Natuur en Jeugd, een en ander verteld over doel en werk wijze van de Jeugdnatuurwacht en de wij ze waarop men via contact met de scho len tot het aantrekken van natuurwach- ters moet komen. Hij stelde, dat uit het voorlopig comité ook een dagelijks be tuur geformeerd zal moeten worden en ook dat als de gemeente de jeugdnatuur wacht propageert, het gemeentebestuur dit plan ook zal moeten financieren. Het Bloemendaalse gemeentebestuur is daar toe bereid. Het ligt in de bedoeling van de Stichting Natuur en Jeugd na de zo mervakantie, dus in september met in structieve filmvertoningen voor de school jeugd te beginnen. Door de commissie zullen dan plannen worden uitgestippeld voor verschillende excursies, waarvoor Bloemendaal met zijn landgoederen en zijn Kennemerduinen de nodige mogelijk heden biedt. Het ligt in de bedoeling dat leer lingen van vierde, vijfde en zesde klas sen van Bloemendaalse scholen aan deze filminstructiedag zullen deelnemen. Al leen leerlingen van de vijfde en zesde klas kunnen zich dan als natuurwachter opge ven. Aan hen zal dan door de burge meester een insigne worden uitgereikt. Zandvoort De postduiven vlogen De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Roo sendaal af voor jonge duiven over een afstand van 93 km. Gelost om 8.30 uur arriveerde de eerste duif om 9.29 uur weer op het hok. De uitslagen waren: Corns. Koper: 1, 17, 20, 26; B. Lukkassen: 2; A. H. Daane: 3, 14, 19; Th. v. d. Meulen: 4, 22, 39; K. Driehuizen: 5, 18, 47; R. En gelander: 6, 10, 16, 21, 27, 30; J. de Leeuw: 7; Jb. Koper: 8, 37, 43; H. Lansdorp: 9, 32, 34, 11; C. K. Draijer: 12; C. Visser: 13; A, C. Molenaar: 15; G. Driehuizen: 23; Jan Koper: 24, 29, 35, 45, 49; J. Schrander: 25, 33, 46; R. van Geytenbeek: 28, 36, 41, 42, 44, 50; R. Driehuizen: 31, 38, 48 en A. J. Spolders: 40. Tevens werd een wedvlucht gehouden voor oude duiven van Corbeil af over een afstand van 445 km. Gelost om 5 uur 's morgens arriveerde de eerste duif reeds om 9.29. De uitslagen waren: Th. v. d. Meulen: 1; R. Engelander: 2; H. Lansdorp: 3, 4; C. Visser: 5 en Corn. Koper: 6. GEEN SPREEKUUR De burgemeester van Zandvoort is ver hinderd woensdag 15 juli zijn wekelijks spreekuur te houden. Maandagmiddag opende Jan Nelissen in de Vleeshal voor de vierde keer in Haarlem zijn poppentheater „Het kleine wereldtoneel"; dit keer met de opvoering van „De gestolen halsket ting". Toen orn half drie het doek opging waren er jammer genoeg maar vijf rijen stoelen bezet. Daar door klonk alles een beetje hol. Toch wist Jan Nelissen het publiek anderhalf uur te boeien met de grappige opvoering. Bijna alle pop pen kwamen als échte mensen voor het „hand- licht", mensen met een eigen taaltje en een eigen mimiek. In „De gestolen halsketting" wil een rijke baron zijn gepensio neerde huishoudster, me juffrouw Pieterse, een eigen huisje geven, waar ze rustig haar laatste jaren kan doorbrengen. Dit stuit echter op moeilijkheden, doordat het betreffende huis reeds wordt bewoond door een heks en haar neef, een doortrapte in breker, die niet van plan zijn ook maar één stap te verzetten. Als echter de politie, de baron en diens butler de heks en haar neef blijven bedreigen, besluiten ze toch maar weg te gaan, vooral daar ze toch al tijd genoeg hebben gehad om een sleutel van het huisje te laten maken, zodat ze, wanneer juffrouw Pieterse er eenmaal woont gemak kelijk bij haar kunnen in breken, om de zilveren halsketting, die de huis houdster bij haar afscheid van de baron cadeau kreeg, te stelen. En dat lukt ze inderdaad. 's Avonds als een ver moeide juffrouw Pieterse eindelijk haar ogen sluit, dringen ze het huis binnen en stelen het begeerde voorwerp. Lang hebben ze de ketting echter niet in hun bezit, want buiten staat politieagent Flipse om hen in te rekenen. Juf frouw Pieterse kan dus tenslotte rustig gaan sla pen met de ketting weer om haar hals en met het idee dat de dieven in de gevangenis zitten. Een opwindend verhaal dus, dat door de poppen van Jan Nelissen zo goed gebracht werd, dat het nergens verveelde. En niet alleen de „acteurs" en „ac trices" verdienen een com pliment, ook de entourage, de vrolijke decors en de goed gekozen muziek. Waarschijnlijk zullen als het eenmaal vakantie is meer jongens en meisjes naar de Vleeshal gaan. En zij zullen dan beslist ge nieten van dit grappige poppenwereldje. De gemeentelijke logopaediste van Zandvoort, mejuffrouw L. Molkenboer, heeft aan B. en W. een uitgebreid rapport gezonden over de werkzaamheden op lo- gopaedisch terrein over het schooljaar 1958-1959. Zij constateert dat ook dit jaar het aantal jongens met spraakgebreken het aantal meisjes verre overtreft. In februari van dit jaar werden alle reeds behandelde gevallen gecontroleerd. Hieruit bleek dat zes jongens en zes meis jes weer zodanig lispelden en stotterden dat een nieuwe behandeling noodzakelijk was. Dit jaar werden in totaal 46 kinde ren met spraakgebreken geholpen. De logopaediste klaagt erover dat zij van vele ouders niet voldoende medewer king ondervindt bij de uitoefening van haar arbeid. Het nut van de spraakles sen wordt veelal niet ingezien en er wordt thuis weinig of in het geheel niet geoe fend. Op deze wijze komt niej veel van de behandeling terecht. De bandrecorder die dit jaar voor het Haarlem. Zaterdag zijn in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond geslaagd voor het mulo diploma A met middenstanddiploma: de dames B M. Langeveld C. C. Timmer, C. E. J. van dei- Sluis, M. G. Parson, H. M. G. Vlaanderen. J. Beukers. C. van Asdonk, R. Hagebos. allen te Haarlem; W. Korsman, B.ennebroek; B. Vlaming, D T. de Vries, Velsen; I. Bas, M. I. E. Pool, A. Paap, Bloemendaal; A. M. Harting. G. H. Groe- neveld, 'Aalsmeer en de heren R. de Gier, J. H. Geerling, D. Schenn. E. Bouma, W. Ket, A. van der Steen. N. C. de Vries, allen te Haarlem. Voor het mulodiploma A zijn geslaagd: mej. C. J. M. Smink, Haarlem en de heren P. M. van der Burgt, R. J. J. Bijster. E. Bötel, Haai'lem. Haarlem. HBS voor meisjes. Geslaagd voor het eindexamen ITBS-B: A. de Droog, E. van den Hoorn. L. M. Jong. N. E. van der Meulen, E. F. Terstal en E. A. Tijssen. Voor het mulo-examen, diploma A, zijn in Haarlem geslaagd dc dames: J. C. Neb- beling, Castricum; J. Thiel, Velsen; J. A. Braaksma, Haarlem; A. L. Roderkerk, Bloemendaal; M. T. Bruns, Bloemendaal; J. J. Bouhof, Velsen; J. de Weerdt, Lisse; C. G. Nieuwenhuis, Lisse; B. Ploegstra, Hoofddorp; D. van der Maarl, Nieuw Ven nep; J. E. de Lange, Hoofddorp en A. de Voogd, Haarlem. De heren: J. M. Fran sen, Zandvoort; H. C. Holsteijn, Zand voort; R. W. Kuit, Zandvoort; F. G. van Veen, Hoofddorp; R. Dekker, IJmuiden; R. Zuurendonk, Haarlem; G. A. Michel, IJmuiden; H. van Lamoen, Velsen; J. Kis tenmaker, IJmuiden; E. Kettmann, Drie- huis-Velsen; A. C. Kleijwegt, Hillegom; A. Schuiten, Zandvoort; H. J. van dei- Valk, Amsterdam; J. H. Roos, Badhoeve dorp en J. Nieuwenhuijse, Nieuw Vennep. A plus middenstandsdiploma. Afge wezen: totaal 13 kandidaten. HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte examens (gehele akte) de dames J. D. G. Kamphuis te Krommenie en A. Boom te Amsterdam: de heren: H. W. Eppenga te Amsterdam, P. A. van Zwol te Beverwijk; H. J. Vervoort te Castricum, A. M. C. Bartelsman te Amsterdam, A. C. M. Ver heul te Haarlem, W. Amse te Assendelft, H. ter Horst te Zaandam, J. de Leeuwe te I.Jmuiden-Oost. A. C. M v. d. Nes te Haarlem. Voor gedeelte A: mej, L. G. H. Bom te Haarlem en de heer J. M. Breeuwer te Heemstede. Voor gedeelte B: de heren E. C. Dijkkamp te Haarlem en J. H. Koelman te Zaandam. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eind examen Gymnasium-A: de dames: P. A. van Beusichem, J. Blom, O. Boomer en J. M. van der Valk Bouman; de heren: L. J. Boon, R. C. Gisolf en H. van Kooten. Voor het eindexamen Gymnasium-B: de dames: M. J. E. van Haaften, B. J. van Luin, B. W. A. Mulder, A. Roos, M. E. Smalbraak en L. Voute; de heren: B. E. Chabot. G. C. de Groot, A. J. Heerma van Voss, J. G. de Klerk. G. L. F. Landré, Th. M. van Leeuwen. W. F. Petersma, A. van Rhijn en J. Visser. Drie kandidaten zijn afgewezen (A: één, B: twee). Het totaal aantal geslaagden van de drie afdelingen (h.b.s.-A, h.b.s.-B en Gymna sium) aan het Coornhertlyceum bedraagt 67. Tien kandidaten zijn in totaal af gewezen. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het eind examen van de afdeling h.b.s.-B: Peter Bronsveld, Martien van der Burg, Gerard Dekker, Jaap Dekker, Wim v. d. Deijl, Inge Engman, Anne Faber, Rob de Groot, Gerard Kaper, Jan Lagendijk, Liek Lin- denbergh. Klaas v. d. Meer, Henk v. d. Os, Piet Pronk, Edy Smit, Jaap Strik- werda, Willy Vermeer, Eric Vonk, Oet Wierda. Drie kandidaten werden afgewezen. Haarlem: Aan de Haarlemse Huishoud en Industrieschool zijn de volgende diplo ma's en getuigschriften uitgereikt: Primaire opleiding: G. Blok, M. Boo gaard, L. de Bree, M. Dijs, L. C. de Gast, T. Harms, M. Hoogduin, J. Hut, A. Sme ding, A. L. v. Smeerdijk, P. Terol, A. M. Tieland, J. J. Vossen, A. C. S. Wals, A. Wou denberg, H. Ci Beek, C. J. A. Bouwëns. V. E. Daams, N. J. Floor, G. J. P. ten Hoopb, L M. Koper, J. Kwint, M. M. Lenaarts, F. Muusze, A. Osinga, E. F. Rademaker, M. Schuuring, A. Smit, E. Stiekema, G. de Vries, M. van Wees, M. W. Cassée, P. S. ten Dam, M. Eckhardt, M. F. Jaspersen, W. Lode, I. M. v. d. Lugt, O. Meyer, M. Prin sen, H. C. Strieker, J. Treffers, J. F. Boh- lander, S. C. T. Bouman, A. G. Burggraeve, R. Damo, C. v. Duuren, L. A. Eykhout, M. C. B. Franse, T. J. de Gier, H. T. van Heems, A. M. Heemskerk, H. C. Henne- velt, A. C. Hollenberg, W. v. d. Horst, J. A. Keur, L. T. Krans, W. J. Lam, A. J. Nolles, E. v. d. Poppe, A. Schönhuth, I. v. d. Splin ter, J. L. Verseveldt, E. Visscher, R. J. Voe telink, L. Boekhoff, H. Bouwman, L. J. Cornelissen, E. P. de Flart, M. Hellingman, C. Hommers, E. M. Hout, L. P. Imanse, Y. I. Jansen, G. L. J. de Klerk, R. E. Koch, S H. Linthorst, A. Martens, M. W. Nottet, H. T. Otger, M. B. van Poeteren, A. v. d. Pol, S. C. Scheelings, C. A. Vrolijk, R. S. L. Brave, H. J. Dekker, G. Drost, H. H. Fiege, C. Kleen, J. Paap, I. H. Schinkel, J. J. v. d. Schriek, W. Schultz, J. Toornend, E. Vier hout, P. L. van Weezep. J. M. Wesseling, M. M. Weijts, G. Zwart. Opleiding Assistente in de Huishouding: M. H. Band, A. M. Bezema, W. M. Boelsma, E. H. v. d. Broeke, M. Drommel, J. F. E. Kuiper, G. H. v. d. Leek, A. Scheltens, J. P. Schol, T. W. Tjassens Keiser, E. B. G. Velema, P. A. Vrugt, M. Wiebes, W. Wie- lart, I. Berkenkamp, C. B. Brugman, E. Cluwen, C. Cluwen, M. Dozeman, A. van Elten, H. M. Lammens, H. A. de Leeuw, V. M. M. Oosterhof, A. J. Rijbroek, E. v. Meteren. Opleiding Huisnaaister: E. F. J. Heese mans, C. M. Jansen, T. I. W. Jansen, C. Koger, C. J. M. Klumper, M. de Kwaaste- niet, G. M. Lammens, F. S. Meyer, A. H. v. d. Voort, L. v. Wees, C. W. Westhoff. Opleiding Costuumnaaister: S. van An- del, A. Griekspoor, M. E. S. Harms, A. M. C. de Jong, A. Kooyman, J. B. Kreeft, M. Molenbroek, M. E. van Os. Opleiding Coupeuse: H. A. Bols, S. W. J. Dekkers, R. B. Thöne, J. M. E. de Vries, A. M. de Winter. Opleiding Kinderverzorgster: F. H. E. Beck, M. A. G. Broos, R. Emous, I. Groos- johan, W. I. Heemskerk, M. C. J. Heiligers, H. C. M. de Jager, G. Kruyer, H. J. de Liefde, A. C. Stol, H. A. Stienstra, E. Wezel, T. Wijnrox. Voor leidster in koloniehuizen slaagde: M. A. G. Broos. Opleiding Leerlingverkoopster: L. ten Bokum, J. N. ten Broeke, M. Criens, C. J. Geerts, R. Halderman, E. J. de Jager, W. F. de Jong, A. E. Koer, G. H. M. Pels, T. M. Spierenburg, N. J. C. Thuis, M. Tichelaar, E. H. v. d. Veen. Vormingsklas: M. A. D. de Bock, G. A. Boer, M. M. Coelingh, H. D. v. d. Goot, V. I. A. Gordijn, M. v. d. Graaf, E. M. Hey- deman, A. T. Janssen, L. Keessen, C. A. Luyten, M. L. Traast, M. T. Visser, A. Vorst, W. H. de Vries. Huishoudkundige: W. Alkema, B. Berk- hoff, M. Betlem, G. A. Kooy, R. Kuiper, A. G. Sjardijn, M. R. de Veer, S. Wiersma. Avondopleiding Kinderjuffrouw: M. H. Bakker, J. Bultman, W. N. v. d. Heuvel, J. G. Jongma, T. Jongma, M. de Kiewit, A. Korevaar, P. Smit, R. M. Smit, D. H. G. Voortman, C. W. M. Wilschut, C. Wind, L. D. Beksvoort, C. Braun. G. Hanemaayer, A. Hartsuiker, J. M. Oudkerk Pool, E. Roest, A. Tas, J. A. v d. Velde. Bij de Staatsexamens voor de akte Na (lerares naaldvakken) slaagden de dames: Y. de Bock, L. E. Henning, B. H. van Heu len, H. H. Kooyman, M. S. Pruissen en voor de akte Ns (lerares Kunstnaaldwerk) slaagden de dames: A. T. Cohen, E. M. Lautenslager, L. A. Stumpel, H. H. Vree man. Amsterdam. Eindexamen hogere tech nische school voor de confectie-industrie A. J. Borst, Haarlem en J. L. Vissers, Bloemendaal. - De. heer A. J. Borst ontving de jaar prijs' voor de meest verdienstelijke leerling in de confectie-technische vakken. Amsterdam (gem. un.). Doctoraal exa men sociologie J. J. M. A. Eggels, Naar- den; doctoraal examen economie mevr. A. Hulsker—Van Splunter, Rottei'dam, R. F. Reeling Brouwer, Amsterdam en R. A. Bothof, Zaandam; notarieel examen F. L. J. Potters, Wouw en A. L. J. M. Muris, Sittard; doctoraal examen geschiedenis mej. E. R. Jaeger, mej. E. Kor te weg, mej. E. Werner, Amsterdam en (met lof) K. Kooymans, Den Haag; doctoraal examen klassieke letteren S. C. Bakhuizen, Am sterdam; doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen J. G. van Walsem, Heemstede en (met lof) J. Berting, P. G. M. Hesseling en M. Rijkeboer, Amster dam; doctoraal examen aardrijkskunde E. J. Tjoe-Ny, Amsterdam! doctoraal exa men farmacie mevr. E. M. Th. Croughs v. d. Put, Brunsum en H. J. W. de Looze, Amsterdam; doctoraal examen biologie J. J. Frieswijk, A. F. Croes, E. v. d. Maarel, Amsterdam en H. Wiering, Hilversum. Bevorderd tot accountant mej. H. C. C. Wiechman en C. Streefkerk, Amsterdam Amsterdam: (V.U.) Semi-artsexamen mej. W. Sizoo (Amsterdam) en mej. C. W. Teeuwen (Diemen). Kandidaatsexamen so ciologie: mej. G. N. Krans (Rotterdam), mej. M. Evendijk (IJmuiden) en mej. G. Lycklama a Nijeholt (Lollum). Kandidaats examen economie: W. J. Hendriks (Voor burg) en P. Th. Zandstra (Amsterdam). Nijmegen. Doctoraal examen rechten: mej. M. E. F. Th. Vossen, Maastricht; semi-artsexamen: A. O. M. A. Bloemen, Helmond, Th. A. M. G. van Tiel, Ouden bosch en Ph. C. S. M. Ponsioen, Nijmegen; artsexamen: K. J. M. van Sambeek, Nij megen; doctoraal examen geneeskunde deel 1: mej. A. Bolsius, Santpoort, M. Hölscher, Breda, Th. A. M. Ramakers, Geleen, J. H. H. Bonnier, Helmond, H. F. van den Broeck, Antwerpen, J. H. E. Cus- ters, Eindhoven, H. Getrouw, Nijmegen, J. P. M. van Haren, Nijmegen. Deventer. Eindexamen hogere land bouwschool: W. K. van der Wal, Heem stede. Groningen: Doctoraalexamen klassieke letteren mej. A. Kingma (Groningen), doc toraalexamen Nederlands, mej. W. M. Wiersema (Haren), doctoraalexamen rechtsgeleerdheid (notariële studierichting) en notarieel staatsexamen 3e ged.: B. H. Bijlholt (Hoogezand), notarieel staatsexa men 3e ged.: Th. G. J. Jansen (Klooster buren). Rotterdam: Geslaagd voor het kandi daatsexamen aan de Nederlandsche econo mische Hoogeschool te Rotterdam de heren H. Prenger (Rotterdam), R. L. Baggen (Rotterdam), D. R. de Kat (Den Haag), E. A. Smulders (Schiedam). Doctoraal examen economische weten schappen R. van Leersum (Rotterdam), C. de Koning, (Utrecht), Danardojo Hadisa- sono (Rotterdam), N. F. M. Kuypers (Lei den), D. Frikkee (Rotterdam), W. J. Kars- sen (Rotterdam). Rotterdam. Semi-artsexamen (stichting klinisch hoger onderwijs) mej. A. van Dijk, Hilversum, mej. E. Kolmus, Rotterdam, W. A. van Deurzen, Dordrecht, E. J. L. Dundas, Oslo, A. J. van Meurs, Oss, M. W. J. P. Pompe, Leiden, P. Poot, Rotterdam en F. Woudstra, Den Haag. Artsexamen: mej. C. ten Kate, Rotter dam, J. J. van Goch, Oldenzaal, B. Hempe- nius, Zwolle, H. Klijn, Baarn, F. B. Lam mes, Den Haag, A. C. Lansen, Rotterdam, D J. Steensma, Rijswijk en Raden P. Su- wondo, Den Haag. eerst werd gebruikt voldeed uitstekend omdat de kinderen nu hun eigen fouten bij het spreken kunnen horen. Waarschijn lijk zal er van de winter een demonstratie mee worden gegeven. De kinderen die opnieuw een behande ling moesten ondergaan bleken na zes we ken weer van hun gebrek af te zijn. Mooie resultaten werden bereikt met twee meisjes van een kleuterschool, die aan „hoorstomheid" leden en dus in het geheel niet konden praten. De oudste van de twee vertelt nu al hele verhalen, ter wijl de jongste ook uitstekende vorderin gen maakt. Ook bij de kinderen met een vertraag de spraakontwikkeling werden goede re sultaten behaald. Voor twee „woordblin de" jongens wordt thans in overleg met de schoolarts naar een geschikte school gezocht. Waarschijnlijk zullen zij wel te rechtkomen op een L.O.M.-school. Stotterende kinderen acht mejuffrouw Molkenboer haar „zorgenkinderen". Meestal zijn de huiselijke omstandigheden waarin deze kinderen verkeren van dien aard, dat deze hypernerveuze en sensitie ve kinderen steeds weer emoties moeten verwerken, die zij eigenlijk niet aankun nen. De logopaediste kan alleen maar trachten deze kinderen zo veel mogelijk op hun gemak te stellen en te kalmeren. De logopaediste betreurde het dat de aankomende onderwijzers niet altijd hun moedertaal goed beheersen. Voorts was zij van oordeel dat de onderwijzers vaak een iverkeerde intonatie hebben en slecht ar ticuleren. Dit stelde mejuffrouw Molken boer vast tóen zij als rijksgecommiteer- de voor het spreekonderwijs bij de eind examens van een kweekschool optrad. Het gemiddelde cijfer voor lezen en eigen spraak bedroeg slechts zes. Mejuffrouw Molkenboer wijst er in haar rapport op dat jonge kinderen gauw geneigd zijn om spraakfouten van grote mensen, waar ze dagelijks mee omgaan, over te nemen. Vier Amsterdammers aangehouden De Zandvoortse politie heeft vier Am sterdamse jongens aangehouden en inge sloten, die poogden een krantenkiosk aan de Dr. Smitstraat te forceren. Auto gestolen In de nacht van zondag op maandag is in Zandvoort een auto die in de Zeestraat geparkeerd was, gestolen. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de laatste week van juli zal de Am sterdamse gemeenteraad vóór het zomer- recès drie dagen achtereen vergaderen om een aantal belangrijke zaken af te doen Op de agenda prijken drie punten, die veel debatstof zullen brengen: de tariefsver hoging van de tram, een subsidieverlening van een miljoen gulden aan de Neder landse Opera, waarbij stellig het opera- beleid ter sprake komt. en de investering van veertien miljoen gulden in het gereed maken van het terrein, waar in de West haven het nieuwe overslagbedrijf moet komen. Reeds op 10 juni verklaarde de raad zich zonder een woord van discussie akkoord met de gemeentelijke deelneming van 11,5 miljoen gulden in een nog op te richten vennootschap, die het overslagbedrijf zou exploiteren. Binnenskamers wist toen iedereen, dat het hier een graanoverslag bedrijf gold. En hoewel deze geheimzinnig heid moest voorkomen, dat „slapende hon den zouden worden wakker gemaakt", wist natuurlijk ook Rotterdam dat de hoofdstad een gooi wilde doen naar de graanoverslag. In de Maasstad heeft men zijn visie hier over niet onder stoelen of banken gestoken. Amsterdams burgemeester, mr. G, van Hall. heeft alle beschuldigingen van on eerlijke concurrentie van de hand gewezen door te verklaren, dat al het door de ge meente geïnvesteerde geld door de nieuwe onderneming zal worden terugbetaald. Over de tarieven zei hij, dat geen sprake is van tariefsafspraken, maar dat het niet uitgesloten is, dat een modern bedrijf, zo als in Amsterdam zal verrijzen, efficiën ter en dus goedkoper kan werken dan be staande overslagbedrijven elders. De Amerikaanse onderneming Tradex speelt een belangrijke rol in het bedrijf. Zij zal namelijk een bepaalde graanaan- voer garandeeren, waardoor Amsterdam geen risico's loopt. Hoewel met het Amsterdamse bedrijf de monopolistische positie, die Rotterdam bij de graanoverslag inneemt, wordt aange tast, zullen het toch voornamelijk buiten landse havens zijn, o.a. Antwerpen, waai de Amsterdamse concurrentie het meest merkbaar zal worden. Voor enige Tweede Kamerleden blijft het een ernstige vraag waarom de nood wachtplicht mede wordt opgelegd aan tienduizenden landgenoten, die geduren de een aantal jaren onder vaak moeilijke omstandigheden hun militaire dienstplicht in Indonesië hebben vervuld. De minister president en de minister van Binnenland se Zaken delen thans mede de aspecten van dit vraagstuk cpnieuw ernstig te heb ben overwogen. Naar hun inzicht kan ech ter niet verder worden gegaan dan reeds is gegaan, namelijk met het stellen van de leeftijdsgrens waarop de noodwacht plicht eindigt op 35 jaar voor diegenen, die in Indonesië als soldaat hebben gediend. Hierdoor valt het totale aantal beschik bare gewoon militair dienstplichtigen zon der mobilisatiebestemming van ongeveer 78200 terug op 64000. Van dit aantal heb ben er ongeveer 30200 in Indonesië ge diend. Het buiten de noodwachtplicht la ten van deze personen zou een verlies van bijna de helft aan getrainde mankracht betekenen, zeggen de ministers. Als men alle personen die in Indonesië als militair hebben gediend zou vrijstellen van nood wachtplicht, zouden buitengewoon dienst plichtigen moeten worden ingeschakeld, dié geen training in teamverband achter de rug hebben. Dat zou het verkrijgen van een parate bezetting van de B.B. belang rijk vertragen. De minister van Binnenlandse Zaken zegt echter toe, dat indien in de alsnog voor de noodwachtplicht aan te wijzen ge meenten of kringen het aantal voor de B.B. beschikbare, gewoon militair dienst plichtigen daartoe ruimte laat, hij zal be vorderen dat daar degenen die hun mili taire dienstplicht in Indonesië hebben ver vuld, niet in de noodwachtdienst worden opgeroepen. De minister acht de opvatting, dat door de inschakeling van militaire dienstplich tigen de overheidsdiensten een militair karakter zouden krijgen niet juist. De door de minister van Defensie ten behoeve van de B.B. beschikbaar gestelde militai re dienstplichtigen maken als burger deel uit van een niet-militaire organisatie en zijn ongewapend. Het ligt ook niet in de bedoeling de wijk- en blokorganisatie en de bedrijfsbescherming zodanig te reorga niseren, dat deze op den duur een mili tair karakter krijgen. Het oud-strijderslegioen heeft kenbaar gemaakt dat men betreurde niet meer voor militaire taken bestemd te zijn. Wat dit betreft zegt de minister, dat de niet voor de B.B. beschikbaar gestelde mili tairen, die in Indonesië hebben gediend naar schatting 56000 man nog een mobilisatiebestemming hebben. Velen hiervan worden nog steeds voor herha lingsoefeningen onder de wapenen ge roepen. Met klem wordt de bewering van de hand gewezen dat de B. B. een organisa tie van psychologische oorlogsvoering zou zijn omdat cursussen en oefeningen een stemming in de hand werken, dat oorlog onvermijdelijk, althans dreigend is, het geen hoger oorlogsuitgaven zou vergemak kelijken. Evenmin kunnen B.B.-oefenin gen in NAVO-verband als bewijs van de ze stelling dienen, aldus de minister. DJAKARTA (UPI) De stafchef van de Indonesische luchtmacht, generaal Suryadarma, heeft dinsdag gezegd, dat hy de Indonesische strijdkrachten geplaatst wenst te zien onder het directe bevel van president Sukarno, met het oog op de wederinstelling van de grondwet van 1945. De strijdkrachten staan op het ogenblik onder het bevel van de minister van De fensie en voorts onder het commando van hun respectievelijke stafchefs. De verklaring van Suryadarma wordt hier uitgelegd als een aanwijzing van zijn tegenzin om geplaatst te worden onder het bevel van de stafchef van het leger, gene raal Abdul Haris Nasution. Nasution is minister van Defensie ge worden in het kabinet van Sukarno, met behoud van zijn functie als stafchef van het leger. Sedert lange tijd al is er wrij ving geweest tussen de twee stafchefs, die wellicht toe zal nemen als gevolg van de nieu\ye functie van Nasution. Suyadarma heeft ook gevraagd om „grote financiële en begrotingsautonomie voor de luchtmacht, zodat niets de ontwikkeling van de luchtmacht zal tegenhouden". De militaire autoriteiten van Djakarta hebben strenger controle toegezegd op het verbod van politieke activiteit, uitgevaar digd door de chef-staf van het leger gene raal Nasution. Zo zal zelfs voor het geven van een verjaardagspartijtje van meer dan drie personen vergunning moeten worden aangevraagd. Voor vergaderingen, bijeen komsten van sociale, economische, finan ciële en culturele organisaties, padvinders, vrouwen en kinderen zal ten minste zeven dagen van te voren vergunning moeten worden aangevraagd. Dit: betreft eveneens bijeenkomsten ter gelegenheid van jubilea, verjaardagen, huwelijken en sterfgevallen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11