PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER „De economische achteruitgang der republiek in de achttiende eeuw" I. KAN JUWELIER - HORLOGER Wereldnieuws Weinig verandering HORLOGES fabrieksrestanten 30-50% korting NAAIMACHINES DINSDAG 14 JULI 1959 2 Proefschrift van Heemstedenaar J. de Vries Stil de pQn van aambeien yan binnen nit. Neem Hemotabs. Lagere winst bij Rohte en Jiskoot Machinefabriek Smulders leed verlies Grotere uitvoer van Benelux in mei Reizo en Co. passeert opnieuw dividend Advies tot samensmelting van O.E.E.S. en Raad van Europa Jaarvergadering Lijempf WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Sen over hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden Geen beslissing over CAO Metaalindustrie-beambten Samenwerking van Nijver- dal-Ten Gat met Hedeman Introductie aandelen AEG te Parijs opgehouden Onveranderd dividend Riva Voor uw "BfgTSett naar DE LEEUWEN ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam is de Heemstedenaar J. de Vries gepromoveerd in de economische wetenschappen op een proefschrift geti teld: „De economische achteruitgang der republiek in de achttiende eeuuw". Dr. De Vries is wetenschappelijk medewer ker bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam waar hij thans werkt aan een gedenkschrift, dat in 1961 ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der K. van K. zal verschijnen. Een ieder heeft uit de geschiedenis boekjes op de lagere school geleerd dat het in de achttiende eeuw met de Repu bliek der Zeven Verenigde Nederlanden niet zo goed meer ging, vooral als men een vergelijking treft met de Gouden Eeuw. Op economisch, politiek en cultu reel gebied verloor ons land aan beteke nis en het is een interessante bezigheid de oorzaken van deze teruggang op te sporen. De Heemstedenaar Joh. de Vries, deed dit voor wat de economische kant betreft in zijn dissertatie waarop hij pro moveerde bij prof. dr. I. J. Brugmans. Economische oorzaken primair Dat er een economische achteruitgang is geweest is boven iedere twijfel verhe ven; de niet zeer overvloedig aanwezige cijfers wijzen alle in die richting, evenals de meeste commentaren in geschriften uit de tijd zelf en uit later dagen. Men heeft echter deze inzinking gedurende lange tijd vooral verklaard uit psychische oorza ken, de koopmansstand zou aan elan en vitaliteit verloren hebben, de zonen en kleinzonen van de noeste koopvaarders uit de zeventiende eeuw waren volgens de conventionele opvatting decadent en verteerden het vaderlijk erfdeel, of spe culeerden op de schandaligste manier. Volgens De Vries is er echter „in de ach- tiende eeuw zeker niet meer zedenbederf geweest dan in de zeventiende; in deze psychische factor kan dan ook geen oor zaak van de economische veranderingen van die tijd gelegen zijn; deze moet veel eer gezocht worden in de economische omstandigheden, in het bijzonder de op komst der omringende landen". Dit eco nomisch achterblijven ten opzichte van de economische opkomst van andere landen wordt relatieve achteruitgang genoemd en van deze was in de 18de eeuw sprake. In absolute cijfers viel in vele branches een stijgende lijn te constateren. Toch bestaat er omtrent de economische achteruitgang van de Republiek een gro te mate van vaagheid en de schrijver heeft met zijn studie gepoogd daarin wat ver mindering te brengen. De Gouden Eeuw In een kort overzicht van de oorzaken die leidden tot de grote economische ont plooiing in de zeventiende eeuw stelt dr. Advertentie Een complete kuur om van uw aambeien verlost te worden, maar allereerst oók om de pijn te stillen. Zonder zalf, zetpillen en dergelijke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lijders baat. Blijvend! Daar om moet u niet wachten, maar liever van daag dan morgen beginnen met deze wel dadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxe rend en helpt de normale functies te regelen. Complete kuur 1.47) bij apothekers en drogisten. Oscar Rohte en Jiskoot n.v. heeft over 1958 een netto winst gemaakt van 353.266 (vorig jaar 376.799). Het lagere resultaat is aan verschillende toevallige omstandig heden toe te schrijven. Een belangrijke factor was de vertraagde aanvoer van Javatabak. De verkoop in het nieuwe jaar ontwikkelt zich bevredigend. Voorgesteld wordt 10 percent dividend (onv.) en wel 5 percent in contanten en 5 percent in aandelen of naar keuze 10 percent in con tanten, met dien verstande dat na 31 december 1959 het gehele dividend uit sluitend in contanten wordt betaald; 24.625 zal worden toegevoegd aan de statutaire reserve, waardoor deze stijgt tot 349.486. De afwikkeling van het debiteu rensaldo verloopt normaal en tevredenstel lend. De toekomstige ontwikkeling van de afdeling Javatabak blijft de directie met vertrouwen tegemoet zien. De beide vesti gingen Santo-Domingo en Zuid-Rhodesia hebben .bevredigende resultaten afgewor pen. De stijging van de post deelneming is het gevolg van de uitbreiding van de deel neming in Zuid-Rhodesia. De ontwikke ling van zaken tot dusver in 1959 is gun stig geweest, maar van enige voorspelling omtrent het verder verloop moet de direc tie zich onthouden, daar nog teveel fac toren onzeker zijn. De n.v. Machinefabriek Frans Smulders te Utrecht heeft over 1958, blijkens het verslag, een saldo exploitatierekening be haald van f 107.820 (vorig jaar f 295.834). Na afschrijvingen ad f 213.040 (f 213.035) en interest ad f 27.704 (f 7-578) resteert een verlies van 132.924 (winst f 31.421), dat af geschreven wordt van de algemene reser ve. Voorgesteld wordt f 40.000 aan de divi dendreserve te onttrekken en hieruit 4 percent dividend uit te keren. Over 1957 werd aan de winst f 30.000 uit de dividend reserve toegevoegd, waarna 6 percent divi dend werd gedeclareerd. De hoofdfactoren van de achteruitgang was het wegvallen van de export naar Indonesië en de directie kan zich door de invloed van langlopende orders nog niet aan voorspellingen over 1959 wagen. On verminderd werd voortgegaan met de ont wikkeling en vebetering van specialiteiten. De resultaten zijn hoopgevend. Teneinde de invloed daarvan op de beschikbare mid delen te verminderen, werd een ontwikke lingskrediet bij de overheid aangevraagd. Hierop werd gunstig beslist. Voor een vier tal onderwerpen kreeg men de beschikking over f 400-000. Met het eerste resultaat er van kwam het bedrijf reeds met goed ge volg op de markt. De Vries dat in een ingewikkeld complex van factoren er aan twee het primaat moet worden toegekend, namelijk de al gemene noodzaak van een bepaalde han delsorganisatie in deze periode, die zich te Amsterdam concentreerde, en de gunst der tijden met betrekking tot ons land. In feite vullen deze twee factoren elkaar aan, want dat juist Amsterdam werd uit gekozen vloeide voort uit de tweede oor zaak. De val van Antwerpen in 1585 was van grote betekenis, maar Amsterdam heeft de wind in de zeilen gehad met de vestiging van de stapelmarkt daar ter ste de door het gebrek aan ernstige mede dinging van andere volkeren. Duitsland werd geteisterd door binnenlandse on rust, Engeland en Frankrijk kwamen niet eerder dan het midden van de zeventien de eeuw tot grotere eenheid en economi sche opbloei. De economische basis van de Republiek was smal, want naar inwo nertal en oppervlakte was ons land klein, het gebrek aan grondstoffen deed zich ook toen reeds gevoelen, hetgeen bij voorbeeld bleek uit het feit, dat er slechts een gering aantal uitvoerprodukten wa ren van geheel inheemse makelij, voor namelijk zuivelprodukten. De ligging van het land was een gunstige factor van constante aard, maar rechtvaardigde de economische expansie niet. Daarbij komt nog dat de Hollandse koopman aller minst nationalistisch was. Vele kooplieden waren trouwens geen Hollanders, zij wa ren hier gevestigd omdat de omstandig heden hier gunstig waren. Daardoor bleek de Hollandse koopman geneigd buiten landse concurrenten te financieren, het geen de macht van de Republiek niet be vorderde. Zieke volkshuishouding In de achttiende eeuw verkeren de gun stige omstandigheden in hun tegendeel. Er kan dan van een zieke volkshuishou ding gesproken worden, omdat de wel vaart van de Republiek niet langer berust op een evenwichtige economische struc tuur. vooral door de eenzijdige groei van de financiëlee sector. Er is een proces van interne contractie met Amsterdam als cen trum gaande. De achteruitgang van nij verheid en visserij leidde tot een structu reel verlies aan werkgelegenheid. Er is een duidelijke kwalitatieve achteruitgang niet alleen in absolute maar ook in rela tieve zin, met name ten opzichte van En geland. Voornamelijk uit financiële oor zaken ontstaan er in 1720, 1763 en 1772-73 crises, die de armoede van de werkende stand vergrootten. Tot de algemene oorzaken van de ach teruitgang behoort vooral de opkomst van de omringende landen, die een ïelatieve te ruggang in handel en in de financiële sfeer te weeg brachten, in nijverheid en industrie was deze daarentegen absoluut. Het valt niet na te gaan of er van een werkelijke vermindering van -energie, -gesproken-, kan! worden, waar er werkelijk van deze spra ke is, valt deze eerder te verklaren uit de achteruitgang dan als eeri oorzaak van deze, zoals bij voorbeeld bij de arbeiders in de nijverheid. Dat men in de Republiek niet tot aanpassing in staat was door vol doende werkgelegenheid in de industrie te scheppen, aldus de schrijver, volgde uit de grootte van deze taak, waartegen men niet opgewassen was. Daarbij kwam nog dat de fabrikant hier lang niet zo hoog aangeschreven stond als de koopman. Ook de staatkundige en financiële organisatie van de Republiek waren barrières voor het bereiken van de nodige aanpassing, waarbij nog kwam, dat de kapitaalbezit ters bij voorkéur in het buitenland beleg den. Volgens mededeling van het secretari aat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in mei 1959 1.731 miljoen (mei 1958: 1.733 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 1.681 miljoen (mei 1958: 1.609 miljoen) naar derde landen uit voerde: ten opzichte van de overeenkom stige periode van 1958 betekent dit der halve een afname van de invoer met 0.1 percent en een toename van de uitvoer met 5 percent. De intra-Beneluxhandel gaf in mei 1959 het volgend beeld te zien: Invoer in de B.L.E.U. uit. Nederland 151 miljoen (mei 1958: 148 miljoen), invoer in Nederland uit de B.L.E.U. f 209 miljoen (mei 1958: 213 miljoen). De toename van de intra- Beneluxhandel tijdens de maand mei 1959 ten opzichte v an dezelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid: 2 per cent, van zuid naar noord bedroeg de af name 2 percent. De n.v. Handelsvereeniging v.h. Reiss en Co. heeft, blykens het verslag, over 1958 een winst op goederen en commissies be haald van 1.124.897 (vorig jaar 1.698.148). Na afschrijvingen ad 74.820 92.679) en onkosten ad 980.232 1.378.687) resteert een saldo winst van 69.845 226.782), dat wordt toegevoegd aan de reserve buitenlandse belangen, om de innerlyke positie van de vennootschap in dit stadium zoveel mogelyk te verster ken. Ook over 1957 werd het dividend ge passeerd: 200.000 werd gereserveerd voor evacuatiekosten en 26.782 toegevoegd aan de reserve diverse belangen. Door het wegvallen van de zeer aan zienlijke verschepingen naar Indonesië is de directie verder doende geweest met het onderzoeken van nieuwe mogelijkheden in Nederland zowel als overzee. In Neder land werd een kantoor voor foto-import opgericht. Met de handel in fotografisch materiaal werd in het najaar begonnen. Er zal enige tijd moeten verlopen alvorens uit deze nieuwe bedrijfstak noemenswaar dige baten verwacht mogen worden. In Nigeria en Ghana bleven de resultaten bevrediend. Een aanzienlijke daling in de handel in Indonesische produkten kon niet worden vermeden. De opkoop kan gedeel telijk verlegd worden naar een andere markt. Het bleek mogelijk grotere produk- tenaankopen in Ghana te doen, terwijl de winstmarges verbeterden. Het eindresul taat van de produktenafdeling was uit eindelijk nog bevredigend. Door een ingrijpende bezuiniging kon de onkostenrekening in Amsterdam aanzien lijk worden verlaagd, zodat 1958 met een bescheiden winstcijfer kon worden afge sloten. Het Indonesische bedrijf staat on der beheer, doch is nog niet genationali seerd. In de balans zijn enige stille reser ves open gemaakt. Deze komen onder reserve buitenlandse belangen voor met een totaalbedrag van 1.364.172 tegenover een boekwaarde van de investering Indo nesië ad 1.777.909. Buiten deze reserve en de statutaire reserve ad 252.461 zijn er voorzieningen die de mening wettigen dat tegenover de boekwaarde der Indone sische investeringen nagenoeg volledige reserves bestaan. De tot dusver in 1959 bereikte resultaten zijn bevredigend. De politieke commissie van de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa, die in de Belgische senaat onder voorzitterschap van Struve bijeen was ge komen heeft zaterdagochtend haar werk zaamheden beëindigd. Zij behandelde het vraagstuk van de rationalisering van de Europese instellingen, met uitzondering van die der Zes. Rapporteur Fernand De- housse werd belast met het opstellen van de tekst, die in september aan de raad gevende vergadering zal worden voorge legd. Die tekst zal het ministerscomité on der meer aanbevelen zo spoedig mogelijk de versmelting van de Raad van Europa met de O.E.E.S. te verwezenlijken en de gemeenschappelijke zetel voor de beide organisaties in de streek van Parijs te vestigen. Verder werd besloten, de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te vragen om te bemiddelen tussen de lan den van de Europese Gemeenschappelijke Markt en de zeven landen, die onlangs hebben besloten tot vorming van een Klein Vrijhandelsgebied. De O.E.E.S. zou de twee partijen moeten bewegen tot vorming van een vrijhandelsgebied dat de twee groepen omvat. In de algemene vergadering van aandeel houders der n.v. Lijempf (Leeuwarder IJs- en Melkprodukten Fabrieken) te Leeuwar den zijn de jaarstukken en het dividend- voorstel goedgekeurd. De directie ver klaarde dat er in 1959 tot dusver een be hoorlijke vraag naar zuivelprodukten was, maar dat de snelle prijsbewegingen der laatste maanden een regelmatige afzet ver storen, zodat nog geen oordeel mogelijk is over de vooruitzichten van het lopende jaar. Over een voorstel tot wijziging van de statuten kon niet worden gestemd om dat het statutair vereiste aantal aandelen niet ter vergadering vertegenwoordigd was. Een buitengewone aandeelhouders vergadering wordt daartoe bijeengeroepen op 29 juli aanstaande. Advertentie waaronder enkele stuks van bekende fabrieksmerken. ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" ECHT GOUD tegen „DOUBLéPRIJZEN" BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM Directeur-generaal van de FAO „De wereld kan zich niet veroorloven de economische en sociale ontwikkeling van de economisch minder ontwikkelde landen te remmen", zo heeft de directeur- generaal van de Voedsel- en Landbouw organisatie (F.A.O.) van de Verenigde Na ties, B. R. Sen, te Genève verklaard bij de indiening van het jaarverslag van de F.A.O. bij de Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties. „Wanneer men de zaken op realistische wijze bekijkt", zo verklaarde hij, zijn er tot dusver maar weing van de economisch minder ontwik kelde landen in geslaagd een staat van ontwikkeling te bereiken, die het ze mo gelijk maakt zichzelf te bedruipen, dit ondanks de inspanningen van de laatste 15 jaar voor economische hulpverlening en ondanks de programma's voor tech nische steun van de Verenigde Naties. Bovendien waren de verliezen die zy door de prijsdaling van grondstoffen de laatste tyd leden, voldoende om alle voor delen van buitenlandse hulp en technische steun, die deze landen ontvingen, verloren te doen gaan". Sen vroeg zich af hoe het kwam, dat men er niet beter in geslaagd is dit funda mentele probleem van ons tijdperk tot op lossing te brengen. De kloof tussen de rijke en de arme landen schijnt steeds groter inplaats van kleine te zullen worden. Vol gens Sen speelt ongetwijfeld de financiële factor daarbij een belangrijke rol. De on zekerheid over de omvang van de bijdra gen en de beschikbare steungelden maakt het niet mogelijk een gecoördineerd pro gramma op lange termijn te ontwerpen. Daardoor werd maar al te vaak de hulp aan de economisch minder ontwikkelde landen zonder methode en continuïteit verleend. liaan i.iri taiaHro af ió-xi 6-r.ri De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Roolvink, heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Ruppert over de door het College van Rijksbemiddelaars ingediende voorstellen inzake de salaris schalen en een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor beambten in de me taalindustrie. De staatssecretaris beves tigt, dat bij het College van Rijksbemidde laars op 26 februari jongstleden voorstel len zijn ingediend inzake de salarisschalen voor beambten in de metaalindustrie en op 4 en 29 april jongstleden voorstellen inzake een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor deze beambten. Over deze voorstellen is nog steeds geen beslissing genomen. Dit houdt verband met het voor nemen van de regering, over te gaan tot een ander systeem van loonpolitiek. Ter zake wordt verwezen naar de op 25 juni jongstleden bij de Tweede Kamer inge diende nota. Bevorderd zal worden, dat de beslissing zal kunnen worden genomen zo spoedig mogelijk na de openbare behande ling der nota in de Tweede Kamer. De directie van de Koninklijke Textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. deelt mede, dat nog 1.000.000 nominaal aan gewone aandelen geplaatst zijn. Deze emis sie vormt een onderdeel van een transactie met H. Hedeman jr. n.v. en haar dochter onderneming de N.V. tot Exploitatie van H. Hedeman jr.'s Fabrieken, beide geves tigd te Almelo. Door deze transactie wordt een vérgaande samenwerking verkregen. De zaken van de laatstgenoemde vennoot schappen zullen op dezelfde wijze als tot dusverre alsmede onder eigen naam wor den voortgezet. 2. „Vindt u het naar, dat ik eh beschaafd ben?", vroeg Panda verwonderd. „Ehnee, dat niet", zei Smithy aarze lend. „Maar dat betekent, dat ik nog niet op de plaats van bestemming ben. Ik moet naar de achtergebleven gebieden en ik dacht, dat ik er al was, toen ik jou zag. Maar ik ben er nog lang niet!" „Wat moet u daar dan doen?", vroeg Panda nieuws gierig. „Dat zal ik je vertellen, kleine!", riep Smithy, terwijl hij een dekzeil terug- klapte. „Ik ga daar de beschaving brengen. Kijk eens, wat ik allemaal bij me heb. Ra dio's, kauw gummi, kunstgebitten, gram mofoonplaten van Jerry Herry en Pets Boem, plastic washandjes, televisie en hoofdpijnpoeders! Ik ga die bedompte ach terblijvers eens een opfrissertje brengen. Well, wat zeg je ervan, zeuntje? Is dat geen pracht-idee?" „Dat is het zeker!", riep Panda uit. „Dit is heel erg mooi van u!" „Ik wou maar, dat ik meekon", voegde hij er zuchtend aan toe. „Ah swell!", riep Smithy geestdriftig. „Natuurlijk kan je mee. Kom aan boord, broekie. Je kunt me prachtig helpen". Panda stapte vlug in en zoemend schoot de glanzende auto vooruit. „Joeheewoepsschreeuwde Smithy. „Op naar de onderontwikkelde ge bieden! Wij samen zullen die duffe achter blijvers eens met hun oren laten klep peren!" Internationalisering der beurzen Gezaghebbende bankkringen hebben medegedeeld, dat het Franse ministerie van Financiën het bestuur van de Paryse effec tenbeurs heeft doen weten dat het ministe rie bezwaar heeft tegen introductie van aandelen der Allgemeine Elektrizitats Ge- sellschaft A.E.G. op deze beurs. Het lag in de bedoeling dat deze aan delen deze week al op de Parijse beurs zouden worden verhandeld, evenals de aandelen van vier andere Westduitse on dernemingen, te weten Farbwerke Hoechst, Badische Anilin, Siemens und Halske en de Rheinische Stahlwerke. De bankkringen zeiden hierover, dat het verzet van het ministerie tegen introductie der A.E.G.- aandelen tot gevolg zal hebben dat het be gin van de officiële handel in Westduitse aandelen zal moeten worden uitgesteld. Men verwacht nu, dat de introductie me- dio-augustus zal plaats vinden, gelijktijdig met het aanbieden van Franse aandelen op de Westduitse beurzen. Volgens dezelfde kringen is aanzienlijke vooruitgang geboekt bij de onderhande lingen over introductie van Amerikaanse aandelen op de Parijse beurs. Er zouden nog slechts enkele formaliteiten van onder geschikt belang moeten worden geregeld. Er zijn nog nooit Amerikaanse aandelen officieel op de Parijse beurs verhandeld. De resultaten over 1958 van de n.v. Riva te Amsterdam zyn, blykens het verslag, belangryk minder gunstig geweest dan in voorgaande jaren. Tocht acht de directie deze bezien in het raam van de alge mene economische toestand bevredi gend. Het saldo exploitatierekeningen daalde van 1.744.063 tot 1.553.430. Na afschrijvingen ad 788.162 (vorig jaar 754.833), interest ad 86.890 27.386) en vennootschapsbelasting ad 172.500 f 330.000) resteert een saldo winst van 505.878 631.845). Hieruit wordt voor gesteld een onveranderd dividend van 16 percent uit te keren. Verkocht werden 2854 automobielen tegen 3624 in 1957. Aan uitbreiding en ver- vanging van inventarissen en ini'ichtingen werd in 1958 circa 1,1 miljoen besteed. Ook in 1959 en de eerstkomende jaren zullen moderniseringen en uitbreidingen in belangrijke mate beslag leggen op de beschikbare liquiditeiten, in 1959 zijn tot nu toe hogei-e omzetten geboekt in vrijwel alle bedrijfsafdelingen. Voor 1959 wordt dan ook een i-edelijk resultaat verwacht. Advertentie 't is we'ér BiqÖÉN-weeR.! plastic jassen v.a. 6.90 72/g'Beft verkrijgbaar bij ^&VPt4VntC€, Gen. Cronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel. 54679 r~ Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstraat - Haarlem Een krats. De vroegere voorzitter van het pai-lement van Saai-land Wilhelm Kratz heeft maandag afstand gedaan van zijn parlementszetel, zo heeft een woord voerder van zijn partij, de C.D.U., be kendgemaakt. Parlementsleden hadden erover geklaagd, dat Kratz tot twee maanden na zijn aftreden als parle mentsvoorzitter nog vergoedingen had ontvangen. Volgens Kratz waren dit vergoedingen voor onkosten die hij op een reis naar Amerika had gemaakt. De C.D.U. meent dat hierin niets laak baars steekt. Therapie. Koning Mohammed van Marok ko heeft maandag te Genève een onder houd gehad met prof. Niehans, de be roemde Zwitserse specialist op het ge bied van de levende-cellentherapie. Naar verluidt zal de vorst binnenkort een behandeling ondergaan. Bedankt. De Russische vice-premier Koz- lov heeft in een telegram aan president Eisenhower zijn dank jegens de presi dent en het Amerikaanse volk uitge sproken voor de ontvangst in de V.S. Hij zei, dat „de ontwikkeling van de contacten tussen beide landen, waaron der 't uitwisselen van tentoonstellingen en de ontmoeting van Amerikaanse en Russische leiders, verbetering van de beti-ekkingen mogelijk hebben ge- gemaakt." Verworpen. Vertegenwoordigers van ne gen organisaties van Falestijnse vluch telingen hebben in Beiroet de aanbeve ling van de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld verworpen, dat de vluchtelingen moeten worden op genomen in het economische leven van het Nabije Oosten, waaronder dat van Isx-ael. De vluchtelingen eisen opheffing van de staat Israel en terugkeer voor de vluchtelingen naar Palestina. Nieuwe koers. Vier bemanningsleden van een vliegtuig der Cubaanse luchtmacht hebben maandag de piloot van het toe stel gedwongen naar Miami in de Ver enigde Staten te vliegen en daar te lan den. Het toestel was op weg van Havana naar Camagueney. De vier mannen hebben asiel gevraagd. De ove- rige^ dertien inzittenden willen naar Cuba terug. Keizer. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is maandag voor een officieel bezoek van vier dagen in Praag aangekomen, waarvoor hij door president Novotny was uitgenodigd. De keizer heeft pas een bezoek aan de Sovjet-Unie ge bracht. Er staan nog bezoeken aan Bel gië en Portugal op het pi-ogramma. Al genoeg. De Amerikaanse senaat heeft maandag met 48 tegen 43 stemmen een voorstel verworpen, een bedrag van 233,9 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor modernisering van de strijdkrachten. Het voorstel was inge diend door Stuart Symington, onder minister van de luchtmacht in de re- gering-Truman. De Amerikaanse de fensiebegroting omvat reeds 40 miljard dollar. Geen familie. Kardinaal Cushing, aarts bisschop van Boston, heeft verklaard dat er geen protestanten zullen worden uitgenodigd voor het oecumenisch con cilie dat in 1961 of 1962 in Rome zal worden gehouden. „Een oecumenisch concilie", aldus de kardinaal, „is als een familiebijeenkomst en bedoeld voor leden van de katholieke kerk alleen. Protestanten zouden geen plaats heb ben op zulk een bijeenkomst". Risico. Een 42-jarige Londense politie man. die de wacht hield bij een ge vangene in de hal van een exclusief flatgebouw in Kensington, terwijl zijn collega een politie-auto ging halen, is door deze met een revolverschot ge dood. De gevangene heeft zich uit de voeten gemaakt. Op elkaar. Twee passagierstreinen zijn op een station in Bilbao op elkaar in gereden waardoor dertig personen wer den gewond, van wie dertien zeer ernstig. Publiek. Naar aanleiding van de nood landing van de Amerikaanse Boeing- 707 op Idlewild heeft de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart een on derzoek gelast naar de genomen veilig heidsmaatregelen. Reeds schijnt vast te staan, dat het publiek hinderlijk is op gedrongen in de buurt van de landings baan die de Boeing die een deel van zijn landingsgestel had vei-loren zou gebruiken. Een der vlieghavenautoritei- ten verklaarde maandag, dat hij de po litie de schuimblussers, waarmee een laag schuim op de landingsbaan werd gelegd, op een menigte van honderden belangstellenden had laten richten. Het K.N.M.I. deelt mede: De depi'essie tussen Schotland en Nooi'wegen, waarom heen koelere lucht via Engeland en de Noordzee naar het vasteland van West- Europa stroomde, is snel opgevuld. Ge lijktijdig bi-eidde het hogedrukgebied na bij de Azoren zich over West-Europa uit hetgeen met afnemende wind en stabili sering van de atmosfeer gepaard ging. Op de oceaan ten zuiden van Groenland is een nieuwe depressie verschenen, die tot nu toe weinig activiteit vertoont. Aan de zuidkant van deze storing stroomt een hoeveelheid warmere en vochtige lucht in de richting van de Britse eilanden. Voor onze streken wordt echter de komende 24 uur weinig vei-andering in de weerstoe- stand vei-wacht. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. w c As Woensdag 15 juli Zon op 4.36 uur, onder 20.54 uur. Maan op 15.44 uur, onder 0.44 uur. Maanstanden 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 juli Hoog water 9.34 en 22.05 uur. Laag water 4.55 en 17.26 uur. Woensdag 15 juli Hoog water 10.41 en 23.13 uur. Laag water 6.01 en 18.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot j5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Neerslag: laatste 24 uur. Eo E S O te'S Si c3 Den Helder onbewolkt wnw 18 0 Ypenburg zwaar bew. windst. 20 0 Vlissingen zwaar bew. nnw 19 0 Eelde onbewolkt wzw 19 0 De Bilt mist zzw 20 0 Twente onbewolkt windst. 22 0 Eindhoven onbewolkt windst. 23 0 Zd Limburg licht bew. z 22 0 Helsinki onbewolkt w 26 0 Stockholm licht bew. zzw 26 4 Kopenhagen half bew. wzw 21 1 Abei'deen zwaar bew. nw 15 0,1 Londen licht bew. windst. 20 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 19 0 Brussel onbewolkt windst. 22 0 Luxembui-g half bew. no 21 0 Parijs zwaar bew. windst 24 0 Bordeaux geheel bew. n 25 0 Grenoble regen windst. 28 0,1 Nice half bew. nw 26 0 Berlijn onbewolkt nnw 26 0 Frankfort licht bew. O 22 0 München onbewolkt nw 26 0 Zürich onbewolkt nw 25 0 Genève onbewolkt windst. 28 0 Locarno licht bew. O 29 0 Wenen zwaar bew. nw 32 0 Innsbxuck half bew. wnw 31 6 Belgrado zwaar bew. zw 26 2 Athene onbewolkt nnw 30 0 Rome onbewolkt ozo 24 0 Ajaccio onbewolkt ono 27 0 Madrid zwaar bew. n 31 4 Mallorca geheel bew. windst. 32 0 Lissabon licht bew. n 24 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2