Kennemer streekschool assepoester van het ministerie van Onderwijs Honderd jaar geleden heerste noodtoestand op Schiermonnikoog Haarlemse opleiding voor kleuterleidsters werkt onder ongunstige omstandigheden WOLLANA ruimt op! Moeilijke positie Zware opleiding Burgerlijke Stand van Haarlem Studerende com missie UjWLciïna Tempeliersstraat Jaarverslag Werkplaats tot herstel antieke textiel Straver winnaar van klassementswedstrijd Lichtmeter gestolen: twee weken gevangenis Sproeivliegtuig verongelukt Vanavond vuurwerk Ongeluk in Frankrijk Soldaat moet een oog missen Jongetje overreden op autoweg Koningin en Prins met twee prinsessen naar Italië In de Grote Kerk Orgelbespeling door Gustav Leonhardt DROGE ZOMER IN 1859 Loonsverhoging voor havenarbeiders Mgr. Gemelli overleden Kort nieuws WOENSDAG 15 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze Haagse redacteur). Het ziet er nog niet naar uit, dat de Kennemer Streekschool voor kleuterleid sters te Haarlem binnen afzienbare tjjd tot de door het rijk gesubsidieerde oplei dingsscholen gaat behoren. Niet alleen laten de financiële mogelijkheden dit niet toe, maar men gaat er in Den Haag ook van uit, dat de zesendertig opleidings scholen welke thans wel worden gesubsi dieerd reeds voldoende in de behoefte aan kleuterleidsters voorzien. Deze indeling der opleidingsscholen in door het rijk gesubsidieerde en niet-ge- subsidieerde instellingen vormt een van de drie punten welke door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen sinds het van kracht worden van de wet op het kleuteronderwijs op 1 januari 1956 nog steeds niet bevredigend zijn op gelost. De maatstaven welke daarbij wer den gehanteerd heten gebaseerd te zijn op de behoefte en de regionale spreiding, hoewel men anderzijds zegt, dat er geen aanwijsbare reden is waarom de ene school wel wordt gesubsidieerd en de an dere niet. Een enkele vergelijking hoe het in werkelijkheid met die „regionale sprei ding" gesteld is, leert dat in Noordhol land slechts één algemene (openbare) op leidingsschool word) gesubsidieerd, na melijk die te Amsterdam. Er worden echter drie rooms-katholieke scholen in deze provincie door het ■.•ijk gesteund, na melijk in Haarlem, Amsterdam en Alk maar. Verder wordt in Amsterdam ook een protestants-christelijke school gesub sidieerd. hetgeen de verhouding voor het algemene onderwijs nog ongunstiger maakt. In Zuid-Holland daarentegen wor- Hr-n drie algemene opleidingen gesubsi dieerd, in Rotterdam, Den Haag en Lei den. plaatsen waartussen de onderlinge afstanden met die tussen Haarlem en Amsterdam vergelijkbaar zijn, met dien verstande dat Den Haag en Leiden nog veel dichter bij elkaar liggen dan Spaar- ne- en Amstelstad. Bovendien worden zo wel in Den Haag als Rotterdam ook rooms- katholieke en protestants-christelijke op leidingsscholen gesteund. In totaal bete kent dit, dat in Noordholland vijf scho len rijkssubsiidie ontvangen, in Zuid- Holland zeven. In Noordholland zijn er drie scholen welke geen recht op subsidie kunnen laten gelden, maar die wel vol doen aan de wettelijke normen voor de kwaliteit van het onderwijs, zodat zij ge rechtigd zijn eigen examens af te nemen. De Kennemer streekschool behoort daar ook toe. De beide andere opleidingen met dezelfde faciliteit zijn in Hilversum geves tigd, namelijk een algemene en een rooms-katholieke school. In Zuid-Holland bevinden zich twee cursussen voor kleu terleidsters in die situatie, namelijk een openbare in Dordrecht en een protestants- christelijke in Gouda. Het is wel duidelijk, dat de Kennemer streekschool in Haarlem, welke gesticht is en in stand gehouden wordt door de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal, Velsen, Zandvoort en Beverwijk, ten opzichte van de wel door het rijk gesub sidieerde algemene opleidingen in Am sterdam en Leiden in een bijzonder moei lijke positie verkeert. Leerlingen van buiten de Kennemer gemeenten zullen im mers het volledige schoolgeld dienen te betalen, terwijl dat op de andere opleidin gen door de rijkssubsidie wordt gedrukt. Leerlingen uit het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal zullen daardoor eer der naar de opleiding in Amsterdam dan naar die in Haarlem gaan. De meisjes uit Haarlemmermeei en de bollenstreek hebben de keus tussen de cursussen in Haarlem en Leiden. Daar de laatste door het rijk wordt gesubsidieerd, kan dat voor hen een financieel voordeel betekenen. De verhoudingen liggen echter ook in een ander opzicht ongunstig voor de Ken nemer Streekschool en dat hangt sa men met het tweede punt van ernstige BEVALLEN van een zoon: 11 juli A. G. Wiersma-Dekker, A. M. van der We reld-Schoen, F. Kops-Van Batenburg, A. Bol ten-Kuipers; 12 juli C. W. Bogaart- Snijders, H. Hartendorp-Van Haren, J. J. van Santen-Van Veenhuizen; 13 juli J. M. Leusink-Latumeten, A. C. Visser-Spreeuw. J. Ipenburg-Sluik, F. J. Lodewijk-Van Vliet; 14 juli M. Breed-Puijk, E. J. S. Lo- dewijk-Van Vliet. BEVALLEN van een dochter: 11 juli M. Corbran-Attevelt, T. Elffers-Schriek; 12 juli J. J. M. van Hooff-Devies, H. Glijn- Dikker, L. Klaassen-Timmerman; 13 juli A. Lips-Plukker C. B. M. van der Vlugt- Van Buggenum, J. G. Berkhout-Van Nordc, J. F. J. de Vries-Cassa; 14 juli M. W. Sijt- sma-Van der Smissen, G. W. Appelman- Lust. ONDERTROUWD: 13 juli H. Vroom en L. C. Koning, M. G. Wakker en P. M. Seij- sener, G. P. A. Nijssen en T. M. Dekker; 14 juli C. Nat en W. Steenkamp, J. P. Slot en F. C. A. M. Harmsen, A. M. F. X. I. Mens en S. M. Bakker, P. G. de Rooij en C. I. Dragt A. G. Verharen en G. Korver. GEHUWD: 11 juli H. H. I. Rodts en J. Hooglugt, G. H. Zeilmaker en M. P. M. Seijffer, J. A. J. ten Hoopen en C. H. Schröfer, J. Dobber en H. J. G. Streefland; 14 juli J. B. L. J. Coers en A. L. Jansen, J. Meijer en S. Polderman, A. Faas en E. J. Abspoel, J. W. van der Peijl en S. Prins, K. Korporaal en I. B. van Ginkel, L. Wa genaar en W. C. G. Puntman, J. N. Had- ders en E. Verdonk, H. C. Kemp en N. van Ingén Schenau. OVERLEDEN: 8 juli V. L. van Heuven van Staereling, 16 j., Kievitstraat; 10 juli G. Nagtegaal, 19 j., Hazepaterslaan, M. J. Janmaat, 67 j., Kamperlaan, P. Kos, 68 j., Gasthuisvest; 11 juli J. C. Straver-De Graaff, 66 j., Kamperlaan, W. C. Hoop- Van Lieshout, G. B. Boeker, 67 j., Kweek tuinstraat; 12 juli M. Brokerhof-Kralt, 55 j., Trompstraat, W. E. de Roos, 73 j., Kam perlaan; 14 juli E. J. Bijman-Koopman, 73 j., Mercuriusstraat. critiek op de wet op het kleuteronderwijs. Daarbij werd immers bepaald, dat de op leiding uit twee gedeelten zou bestaan, namelijk de leidstersopleiding (A) en de opleiding tot hoofdleidster (B), welke bei de twee jaren duren. Het verschil is ech ter, dat de A-opleiding een dagschool is, maar de B-opleiding een avondcursus. De meisjes zijn dan reeds de gehele dag als kleuterleidster werkzaam. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, welk een inspan ning dit voor deze leerlingen betekent: overdag in een uiteraard roerige kleuter klas staan en vervolgens maandagavond, dinsdagavond en vrijdagavond van kwart voor zes tot halftien in de schoolbanken zitten om redelijk zware kost te verwer ken. Op woensdagen wordt dan 's mid dags les 'even. De „vrije" woensdag en donr' gavonden zijn uiteraard drin gend no voor het maken van taken, leren van lessen en dergelijke. Een der gelijke opzet houdt in het geheel geen re kening met de noodzakelijke behoefte aan vrije tijd en ontspanning, zeker voor meisjes van omstreeks twintig jaar. Alle deskundigen in 't kleuteronderwijs zijn het er dan ook over eens, dat deze cursus-indeling een onding is. Maar zij is nu eenmaal in de wet vastgelegd en wat een keer in de wet staat, krijgt men er niet zo gemakkelijk weer uit. Op aandrang van het kleuteronderwijs heeft minister Cals erin toegestemd, dat twee „proefscholen" zouden worden aangewezen, met een an dere opzet, namelijk een drie jaar durende A-cursus (dagschool) voor het leidsters diploma en een éénjarige B-cursus op woensdagmiddagen voor het bereiken van het diploma van hoofdleidster. Als één van de twee proefscholen werd de algemene opleiding in Amsterdam aange wezen. De opleiding in Leiden bezat van oudsher al een andere structuur, name lijk een rechtstreekse opleiding tot het B- diploma in drie jaar dagschool. Daardoor bevindt de Kennemer streekschool zich thans in een ongunstige positie tussen twee gelijkwaardige opleidingen op korte af stand, zowel wat de financiële basis als wat de structuur der opleiding betreft. Een commissie bestudeert nu de resul taten der proefscholen, al weet niemand precies wat er nu eigenlijk nog aangetoond moet worden, want iedereen is het erover eens dat de combinatie van drie jaren A- opleiding met één jaar B-opleiding verre de voorkeur verdient boven de wettelijk voorgeschreven indeling. Die commissie werd al in januari 1958 ingesteld, doch zij heeft nog geen rapport uitgebracht. Bo vendien wordt het niet waarschijnlijk ge acht, dat de minister een wetswijziging zal voorstellen op een onderdeel, hij zou daarmee liever willen wachten tot er meer punten zijn, welke herziening behoeven. Dat desondanks de Kennemer streek school voor kleuterleidsters in een behoef te voorziet, getuige de vierentwintig meisjes die elk jaar aan het kleuteronder wijs worden afgeleverd, is vooral een ge volg van de goede naam welke deze in stelling in brede kring zowel in pedago gisch als didactisch opzicht geniet. Die vierentwintig meisjes vinden ook elk jaar een plaats in het kleuteronderwijs, hetgeen de opvatting weerspreekt dat de behoefte aan kleuterleidsters in ons land welke nog steeds toeneemt, zowel door de ont wikkeling van dat onderwijs als door het grote verloop in deze groep geheel kan worden gedekt door de zesendertig wel gesubsidieerde scholen. Het derde en laatste punt, dat nu al ruim drie jaar stor tot ontevredenheid geeft, betreft de salarisregeling voor de docenten der gesubsidieerde opleidings scholen. Die is namelijk nog steeds niet bekend, zodat de betaling der salarissen op een soort gemeentelijke voorschotregeling geschiedt. Een jaar geleden informeerde het Tweede Kamerlid mevrouw U. Telle- gen-Veldstra, een van de onderwijsspecia- listen van de fractie van de Partij van de Arbeid, door middel van schriftelijke vra gen hoe het met Je zaak stond. Zij kreeg ten antwoord, dat de kwestie bijna rond was, maar dat de vakorganisaties nog moesten worden gehoord. Vervolgens ver nam men weer een jaar lang niets meer van de zaak, zodat mevrouw Tellegen on langs opnieuw vragen stelde. Nu kreeg zij te horen, dat de regeling zeker dit jaar in het staatsblad komt, maar. de mi nister wil eerst de vakorganisaties nog eens inlichten. Ook vernamen wij, dat men nog niet zover is dat men al weet welke regeling getroffen zal worden ten aanzien van hen, die al die jaren in het kader van de voorschotregeling meer ontvangen heb ben dan hun thans op grond van het be zoldigingsbesluit blijkt toe te komen. Dat is dan misschien weer een aardig onder werp voor schriftelijke vragen. Advertentie Zeer voordelige WOL. Gebreide MO DELLEN; get. kleden; borduurmate- riaal; coupons Oostenr. stofjes;voor halve prijs en vele koopjes Uit het jaarverslag over 1958 van de stichting werkplaats tot herstel van an tieke textiel te Haarlem blijkt dat totaal 269.517 cm2 tapijt werd gerestaureerd. Deze arbeid werd verricht aan een acht tal objecten. Onder handen zijn zes op drachten. Voorts werden aan de provincie Zeeland en aan particulieren in binnen- en buitenland adviezen uitgebracht. In het verslag wordt dank gebracht aan de heren A. J. M. Angenent en drs. A. M. J. Kersten voor de wijze waarop zij, resp. als voorzitter van het stichtingsbe stuur en als directeur van de werkplaats hun functie hebben vervuld. Buiten de staf bedroeg het aantal personeelsleden bij het begin van het verslagjaar 56 te gen 62 op 1 januari 1957. Het teruglopen van de personeelssterkte had tot gevolg dat de aflevering van in restauratie ge geven tapijten belangrijk vertaagd werd. Het aantrekken van nieuw personeel dient derhalve, volgens het verslag, sterk be vorderd te worden Ook de tegenwoordi ge huisvesting laat veel te wensen zowel voor het personeel als voor de tapijten. Het jaarverslag is verlucht met foto's van het tapijt „Narciscus", eigendom van de gemeente Nijmegen, vóór en na de restauratie. De negende klassementswedstrijd in de zomeravondcompetitie om de „W. Metz"- beker, die dinsdagavond door de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van de Aartsportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Aad Straver. Hij behaalde twee punten meer dan zijn grootste concurrenten Loek Vaars en Eddy Riethoff. Aan deze klassementswedstrijd werd ook deelgenomen door vier Deense wiel renners. Maar op het bochtige parcours van het sportpark viel voor hen weinig of geen eer te behalen. Zij eindigden ver in de achterhoede. Straver. Vaars en Riethoff waren bij de verschillende klassementen de felste sprinters. Aanvankelijk weerde zich ook Ronald Hendriks heel best. Maar door een val werd hij uitgeschakeld. De drie ande re sprinters hadden al zoveel punten ver zameld dat zij Gé Fennis en Wil Blom- maert in de voorlaatste ronde rustig lie ten ontsnappen om het dubbel tellende slotklassement te winnen. Vooral Straver was daarmee gebaat, want Vaars of Riet hoff had hem nog van de overwinning kunnen weerhouden. De uitslag luidt: 1. Straver 29 pnt.; 2. L. Vaars 27 pnt; 3. Riethoff 27 pnt; 4. Fennis 14 pnt.; 5. Blommaert 13 pnt.; 6. Bogaard 11 pnt.; 7. Jansen 8 pnt.; 8. ex aeqo: Van Tintelen, Koonings en J. de Jong 5 pnt. C-klasse: 1. Jansen, 2. Mathót, 3. Van der Horst, 4. Vergers, 5. Assema, 6. Rama kers, 7. Van Kaam. Vice-president. Tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. G. R. van Essen, thans raadsheer in dat gerechtshof. Haarlemse politierechter Een 21-jarige Haarlemse loodgieter zag op 2 juni, toen hij ir. een woning een kar weitje moest verrichten, een belichtings meter liggen. Hij wist niet precies wat het voor een apparaat was. Hij dacht wel dat het iets met fotograferen te maken had. „Als ik later nog eens ga filmen dan kan het ding mij wel van pas komen", over legde de loodgieter en hij nam de licht meter mee. Hij belandde in het Huis van Bewaring. Vanmorgen stond hij terecht voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Reeling Brouwer. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, vond het een ernstige diefstal. „Misbruik van het vertrouwen van men sen bij wie hij door zijn beroep in huis was. Wie weet welke liefhebberijen ver dachte er in de toekomst misschien nog eens op na gaat houden en waarvoor hij zich van tevoren in de spullen wil steken", aldus de officier en hij eiste een maand gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. C. Blankevoort, sprak van gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel en oppervlakkigheid in het kwadraat. De jongeman is zijn betrekking kwijt ge raakt. Zijn vader loopt in de ziektewet en er is nu narigheid in het gezin. Spreker bepleitte clementie. De politierechter veroordeelde de lood gieter tot twee weken gevangenisstraf met aftrek en vier weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Zes weken cel met aftrek kreeg een 27- jarige Haarlemse verwarmingsmonteur, die in oktober in Haarlem uit een gepar keerde auto, waarvan het raam open stond, een fototoestel wegnam. Hij ver kocht het voor 150. Hij liep nog in een proeftijd van een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden. De officier van Justitie eiste wegens diefstal vier maanden gevangenisstraf, met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De raadsman, mr. J. F. M. M. Brons, vertelde dat de monteur in zijn jeugd ver waarloosd was. Hij verbleef ook in een weeshuis, maar „een slecht gezin is nog altijd beter dan een goede inrichting", meende pleiter. De man kampte nog steeds met aanpassingsmoeilijkheden, al dus mr. Brons. De politierechter veroordeelde verdach te tot genoemde straf. Hedenmiddag is in de gemeente Beerta in Groningen in de Koenraadspolder een landbouwsproeivliegtuig, de Piper PH- NEV, verongelukt. Het toestel is totaal vernield. De vlieger, de heer Van dei- Voort, liep geen letsel op. De Rijksluchtvaartdienst cn de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie hebben een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. Zandvoort Het eerste vuurwerk van de zes, die door de stichting „Touring Zandvoort" worden georganiseerd, zal woensdagavond om tien uur op het strand voor de Rotonde worden afgestoken. Bij gunstig weer zal het volgende vuurwerk woensdag 22- juli worden afgestoken. De dienstplichtige soldaat J. H. C. van Hemert uit Eindhoven, van de 12de afde ling veldartillerie, is gisteren tijdens de militaire oefeningen bij Ussel in Frankrijk aan de ogen gewond geraakt. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Cler mont-Ferrand, waar een oog moest worden verwijderd. Het andere oog was bescha digd. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. De 13-jarige A. W. J. van Ameröngen uit Utrecht is om hel, leven gekomen toen hij plotseling met zijn fiets aan de hand de autoweg AmsterdamDen Bosch over stak. Een passerende automobilist kon hem niet meer ontwijken. De jongen werd overreden en was op slag dood. Het is op de plaats waar het ongeluk gebeurde, streng verboden op de autoweg te lopen of te fietsen. De Koningin en de oudste twee prinses sen gaan morgen voor een vakantie van enkele weken naar Italië, waar zij zullen verblijven in de omgeving van Napels. Prins Bernhard is reeds gisteren vertrok ken. Het dinsdagavondconcert in Haarlems Grol Kerk werd ditkeer gespeeld door Gustav Leonhardt, die als leerkracht ver bonden is aan de Zomeracademie voor Orgel. Zijn uitgebreid programma el/ nummers bestond uitsluitend uit com posities uit de zeventiende eeuw, en be vatte betrekkelijk weinig wat tot de glans nummers van het repertoire behoort. Dat wil niet zeggen dat deze staalkaart van minder bekende stukken uit een niet te onderschatten groeiperiode van de orgel kunst niet interessant was want dat was zij zeker maar het feit dat zij een een zijdig musicologische om niet te zeggen: antiquarische indruk wekte, stond daar tegenover. Met dat al was het een leerrijke demon stratie, die tal van cultuurhistorische as pecten naar voren bracht. Een Echo-fan tasie van Sweelinck, een tweetal Prae- ambula van diens leerling Heinrich Scheidemann, een Fantasie van Abraham van den Kerckhoven, Magnificat-fuga's van Johann Pachelbel en zelfs een Volon- tary van John Blow en een mooie Koraal- fantasie VAin F^gn7, Tunder. markerpn be langrijke etappen die de hoogtepunten van de barok hebben:yoorbereid. En zo hebben ook andere orgelmeesters hun steentje bij gebracht om de monumentale kunst van een Buxtehude en een Bach mogelijk te maken, al is het niet zo zeker dat hun werk richtinggevend geweest is in deze. Het stuk waarmee Leonhardt opende, een „Tiento" uit 1626 van de Spaanse organist Correa de Arau^o, die later bis schop van Segovia geworden is, typeert, althans een stijl die voor de Noordduitsers niet van invloed geweest is. Als voorbeeld van de Spaanse orgel kunst van het begin der zeventiende eeuw, was dit fragment dat oorspronkelijk was genoteerd in cijferschrift er is niets nieuws onder de zon. zei de Prediker reeds) zeer be langwekkend. De eigenaardige registratie, met een tongwerk in de bas. zal historisch ook wel verantwoord geweest zijn. Een kort stukje uit 1603, van de Napoli- taan Trabaci, met de eigenaardige titel „Consonanzi stravaganti", deed met zijn chromatische pogingen denken aan de stem mingsproblemen van die tijd. Tezamen met werk van Blow, was de Engelse school vertegenwoordigd met werkjes van Gibbons, Farnaby en Mat thew Locke, wiens Volontary in F even een bijzonder opgewekte sfeer wekte. De stijlzuivere vertolkingen van de concert gever verdienden alle lof. Jos. cle Klerk (Van een bijzondere medewerker) Hoe groot de droogte in mei en juni ook geweest mag zijn, officieel was er nog niet sprake van een „noodtoestand". Dat we aan de rand van een noodtoestand geweest zyn moeten we wel haast geloven, wan neer we ons de rode en bruine velden herinneren waar eens gras groeide en we hoorden dat ons bosbezit dagelyks inkortte vanwege de weggeworpen sigaretten en lucifers. Vele records zün in de maanden mei en juni gebroken. 1959 zal de geschie denis ingaan als het jaar met één der grootste droogteperioden die Nederland gekend heeft. Speelt het cijfer 59 hierbij een rol? Wanneer we eens nagaan wat er in 1859 gebeurde, dan lijkt het er veel op, dat Pluvins de neiging heeft in de jaren 59 met vakantie te willen. Lezen we de kranten van honderd jaar geleden, dan merken we aanvankelijk weinig van een droge zomer. Wel eens een berichtje over warme dagen, hier en daar slecht staande rogge en haver, maar op gezette tijden komen er ook meldingen van onweersbuien, zelfs van noodweer met overvloedige regen- en hagelval. Maar pas in het laatst van augustus worden we ge confronteerd met een droogte in 1859, waarbij die van 1959 tot nu toe slechts kinderspel zou zijn. Gelukkig betrof dit echter maar een zeer klein deel van ons land. Dit ontlenen we aan een bericht in de „Utrechtsche Courant' van 1 september 1859, waarin de weerkundige prof. Buys Ballot aan het woord was. De professor gaf een overzicht van de weerstoestand en schreef: „De maanden .Julij en Augustus zijn werkelijk evenals Junij te warm geweest. Deze uitdrukking gebruiken wij met opzet op nieuw, om haar weder te kunnen om schrijven door warmer dan ge woon 1 ij k. Nu is echter den 28sten Augustus een groote verkoeling ingevallen. Geheel Europa is in temperatuur gedaald en allerwege heeft zich in den nacht van 28sten op 29sten een sterk noorderlicht vertoond en zijn groote magnetische sto ringen waargenomen". Inderdaad lezen we dat in de nacht van 27 op 28 augustus overal zware onweers buien, overvloedige regenval, harde wind en vele branden veroorzaakten, doch ner gens wordt vermeld dat deze buien een einde maakten aan een langdurige droogte. Toch was dit het geval, want in die nacht viel er voor het eerst na vijf maanden op Schiermonnikoog en Ameland regen van betekenis! Noodtoestand op Schiermonnikoog Op 23 augustus 1859 kwam in de „Gro ninger Courant" het volgende bericht voor: „Een ontvangen berigt van het eiland Schiermonnikoog stelt ons in staat mede te deelen, dat. hoewel op bijna alle plaatsen de droogte een schadelijke invloed heeft op de gewassen, dit echter in die gemeente vooral het geval is, zoodat het vooruitzigt zelfs op een schrale oogst geheel en al verijdeld is. De organisaties van werkgevers en werknemers in het havenbedrijf te Am sterdam en te Rotterdam zijn met het College van Rijksbemiddelaars tot over eenstemming gekomen over een verbete ring der lonen. De nieuwe regeling komt ongeveer op het zelfde neer als de door partijen ingedien de voorstellen. In de vorm zijn echter ver anderingen aangeoracht. In plaats van de aanvankelijk voorgestelde tariefdervings- toeslag op de basisionen over het tweede halfjaar 1959 zal, waar en voor zover in de havens een werkclassificatie en of een tariefsysteem ontbreekt, een waarde ringstoeslag mogen worden uitbetaald van 3 pet. van het in het gehele jaar 1959 ver diende inkomen, een en ander in afwach ting van een nader onderzoek naar de mo gelijkheid tot invoering van een werkclas sificatie- en of een tariefsysteem. Van deze toeslag zal de helft wekelijks in de vorm van een gelijk bedrag worden uitgekeerd en de andere helft in enige ter mijnen. De eerste loonbetaling volgens de nieu we regeling zal ingaan op 5 juli. Twee foto's uit La Courtine in Frank rijk, waar Nederlandse militairen oefeningen houden. Boven: een tank bemanning maakt krijgsgevangenen. Onder: Nederlandse infanterie mar cheert door het Franse land. Bejaarde inwoners aldaar heugt het niet zulk een zomer te hebben beleefd, waarin gedurende meer dan vijf maanden het reeds uitgedroogde land door geen regen werd verkwikt. Hoewel het zomer is ziet het er op het anders zoo schoone eiland allertreurigst uit". Op 24 augustus deed het gemeentebe stuur van Schiermonnikoog met de plaat selijke predikant een schrijven uitgaan naar alle dagbladen in Nederland, dat ons een duidelijk beeld geeft van de noodtoe stand waarin het eiland was gekomen. Wij citeren: „Treurig is het thans gesteld op het eiland Schiermonnikoog, 't welk gedurende vijf maanden door geen of weinig regen werd bevochtigd. Donderbuijen, nu en dan opgerezen, en die men hoopte, dat boven dit eiland mogten losbarsten en in de drin gende behoeften voorzien, dreven, aange trokken door de Noordzee, het telkens voorbij Er is dien ten gevolge geene weide meer voor het vee. Akkers en velden zijn dor en kaal. Al de gewassen mislukten en ver droogden. Menigeen, die in de lente zijn grond met aardappels en andere vruchten vol van blijde hoop beplantte, ontvangt nu misschien niet zoo veel terug, als door hem werd uitgezet. Groot is dan ook reeds de nood van vele ingezetenen, die in dit seizoen gewoon zijn uit hunne tuinen eenig levensonderhoud, in aardappelen vooral bestaande, te vin den; maar die zich daarvan thans geheel ontbloot zien, en wie het aan de middelen ontbreekt, om ander voedsel te kunnen bekomen. Grooter wordt deze van dag tot dag, en het uitzigt op den te wachten win ter ongemeen donker. Die vroeger daarvoor nog een geringen voorraad kon opleggen, bevindt zich nu hiertoe geheel buiten de mogelijkheid, en ziet met angst het tijdstip naderen, waarop hij ende de zijnen het uiterste gebrek zul len moeten lijden. Vanwaar toch zal de hulpe komen? De overige inwoners, op wier mededeelzaam heid men zich mag verlaten, zijn weinig in getal; bij den besten wil schieten hunnen krachten veel tekort. Meestal zeevarenden van beroep, hebben ook zij, daar de ver diensten gering zijn, en de schepen in de havens der Oostzee of elders soms lang onbevracht blijven een zeer nadeelig jaar. Door de beperktheid van eigene inkomsten worden zij in hun liefdebetoon aanmerke lijk verhinderd. De staat des armkas, daarenboven, is zoodanig, dat er jaarlijks eenen maar al te ruime subsidie uit de fondsen der gemeen te wordt vereischt, en de onvermijdelijke kosten der openlijke gealimenteerden te bestrijden." Het gemeentebestuur vreesde blijkbaar niet alleen een hongersnood, maar tevens een bankroet van het eiland. Er volgt dan ook een smeekbede om geld en gaven. Het schrijven besluit met: „Landgenoten en medechristenen, vrien den en bekenden, opent voor deze smeek- stem oor en hart! Ontferm U! Hebt de goedheid Uwe penningen, die gij mogt kunnen en willen overmaken, in te zenden bij den Burgemeester of den predikant-van Schiermonnikoog!" De noodkreet was niet vergeefs. Van alle kanten kwamen de goede gaven binnen, waarvoor inkopen konden worden gedaan aan de „wal". Maar niet alleen het kapi taalkrachtige publiek kreeg medelijden met het eiland, ook de weergoden werden vertederd, want drie dagen later regende het ook op Schiermonnikoog. Sinds februa ri had men geen regenbui meer gekend. Toen de oproep van Schiermonnikoog was geplaatst, volgde Ameland het voorbeeld op 4 september. Ook daar heerste na een mislukte oogst in 1858 een maandenlange droogte in 1859. Vleer MILAAN (Reuter) Mgr. Agostino Ge melli, rector van de R.K. universiteit van het Heilig Hart te Milaan en president van de pontificale academie van weten schappen te Vaticaanstad, is woensdag na een langdurige ziekte op 81-jarige leef tijd in Milaan overleden. De wereldbekende geleerde ging in 1903 over tot het katholicisme, nadat hij te voren tot de socialistische partij had be hoord. Hij trad toe tot de orde der minder broeders en werd in 1907 priester gewijd. Hij heeft in diverse Europese landen ge werkt, ook te Amsterdam. In 1921 stichtte hij de R.K. universiteit van Milaan en later, onder leiding van Paus Pius XI, de pontificale academie van wetenschap. Over de biologie, de psy- chofysica, de antropologie en de psycholo gie, heeft hij vele werken geschreven. Derde zoon. In diergaarde Blijdorp te Rotterdam is voor de vijfde keer een orang oetan geboren. De jonggeborene, die de naam Freddy kreeg, is reeds de derde zoon van het orang oetan-wijfje Tineke. De in de dierentuin geboren dieren zijn tot nu toe voorspoedig opgegroeid. De beide oudste in Blijdorp geboren orang oetans, Ernst en Nina, naderen reeds de volwas senheid. Zij zijn vele televisiekijkers wel bekend. Gratis roken. Twee 16-jarige Duitse jongens zijn in Bussum betrapt bij het ste len van sigaren en sigaretten in een siga- rettenwinkel- Zij maakten er kennelijk een gewoonte van op hun trektocht door Ne derland zich zonder betaling van 'n roker tje te voorzien, want zij bekenden derge lijke diefstallen ook reeds in tal van andere plaatsen gepleegd te hebben. Zij zijn over de grens gezet. Voor vierde tuinstad. Nadat begin 1955 door de Amsterdamse gemeenteraad 18 miljoen gulden beschikbaar was gesteld voor het ophogen van het terrein, waai-op als vierde tuinstad in Amsterdam-West Osdorp wordt gebouwd, stelt het gemeen tebestuur de raad thans voor ten behoeve van verdere werkzaamheden, de bouw van bruggen, straten en viaducten e.d. een verder krediet te verlenen van 65.540.000, aangezien de totale kosten voor het bouw rijp maken van Osdorp geraamd zijn op 83.540.000. Microkorfbalwedstrüd. Het wijk- comité Haarlem-Oost heeft voor heden avond op het Van Zeggelenplein een mi- crokorfbalwedstrijd georganiseerd. Daarbij zullen de ploegen van Oosterkwartier I en Aurora I de strijd tegen elkaar aanbinden. Aanvang acht uur.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11