Nederlandse boteruitvoer door autarkie belemmerd PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Deviezenvoorraad vrijwel convertibel Chefarine A Depressie-invloed nog gering AKU heeft betere resultaten in tweede kwartaal Bestrijding van pijn beiangrijkverbeterd! EUROMARKT EEN ILLUSIE Scherpe critiek op West-Duitsland, België en de Verenigde Staten WOENSDAG 15 JULI 1959 2 Vooruitgang over de gehele linie DE WEEKSTAAT Majanglanden betalen niet terug Kawoeng zal terugbetalen Produktie en consumptie indexcijfers C.B.S. Hogere omzet Thomassen en Drijver Güntzel en Schumacher niet zo optimistisch Finland wil deelnemen aan Kleine Vrijhandelszone Léon Daum verlaat Hoge Autoriteit Landbouwschap wacht op overleg met regering Overheidsgarantie voor een financieringsmaatschappij Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland c (Van onze financiële medewerker) Was het eerste kwartaal, wat de financiële uitkomsten betreft, voor de aandeel houders van de A.K.U. een teleurstelling omdat het in vergelijking met die van het vierde kwartaal 1958 een achteruitgang aanwees en gelijk was aan de eerste twee (slechte) kwartalen van dat jaar, het tweede kwartaal van het lopende jaar geeft een belangrijke verbetering te zien, niet alleen wat de omzet, maar ook wat de winst marge van het eigen bedrijf betreft. De omzet bedroeg 65,5 miljoen tegen 61,4 mil joen in de eerste drie maanden dit jaar en 48,7 miljoen in het tweede trimester van 1958. Dat is een vooruitgang van circa 34 percent. Ook de bedrijfskosten zijn uiteraard gestegen, maar de netto-winst kon van 5,7 miljoen in het eerste tot 7,7 miljoen in het tweede kwartaal toenemen, terwijl ze in deze periode van het vorig jaar slechts 4,6 miljoen bedroeg. In percenten van de omzet is de winst dan ook van 9,4 percent tot 11,7 percent gestegen. Aan dividenden en interest werd dit maal 1,4 miljoen ontvangen tegen 0,2 miljoen in het eerste kwartaal van 1959 en 0,7 miljoen in het tweede kwartaal van het vorig jaar. Hier zal men moeten denken aan de hervatting van de divi dendbetaling door de Amerikaanse doch termaatschappij, de American Enka, die in april jongstleden 0,35 dollar op haar aan delen betaalde, waardoor de A.K.U. weinig minder dan een miljoen gulden in het laatje kreeg. Ook de diverse baten en lasten leverden per saldo iets meer op, zodat de totale winst, vóór aftrek van belastingen, dit maal 9,8 miljoen heeft bedragen tegen 6,3 miljoen in de eerste drie maanden van 1959 en 5,4 miljoen in het tweede kwartaal van 1958. Voor de belastingen moest een veel hoger bedrag worden ge reserveerd dan in voorgaande perioden, 4,1 miljoen tegen 1,8 miljoen in het tweede kwartaal van het vorig jaar, zodat de winst, na belastingen, 5,7 miljoen heeft bedragen tegen 3,6 miljoen in het eerste kwartaal van dit jaar en eenzelfde bedrag in het tweede kwartaal van 1958. Het eerste halfjaar heeft per saldo een winst opgeleverd van 9,3 miljoen tegen 7,2 miljoen in de eerste helft van het vorig jaar. In de verkorte balans van de Neder- Iandsche Bank per 13 juli blijven de mu taties van beperkte aard. De schatkist is afgenomen met f 3,2 miljoen, waaruit blijkt dat ontvangsten en betalingen vrijwel in evenwicht zijn geweest. De banken zagen hun saldo vermeerderen met f 3,1 miljoen en zelfs de post „andere ingezetenen", die meestal nogal sterk verandert, was slechts f3,3 miljoen hoger. Toch had deze weekstaat een tweetal aspecten van betekenis en wel ten eerste het feit dat de deviezenvoorraad geleide lijk aan bijna geheel convertibel wordt. Het gecombineerde bedrag. aan. goud fin valuta van f 5176,3 miljoen bestaat nu voor f4402,4 miljoen uit goud en voor f773,9 miljoen uit valuta, en van dit laat ste bedrag is niet minder dan f761,3 con vertibel. Deze week heeft de centrale bank dus zwakke valuta weten af te sto ten en voor een surplus van f 20 miljoen aan dollars binnengekregen. Er was dus convertibele winst tegen verlies aan zwak ke valuta. Ten tweede zijn de voorschot ten beneden het meestal gebruikelijke minimum van f 18 miljoen gekomen. Ze zijn f 2 miljoen lager op f 17,2 miljoen. Dit is te wijten aan een aflossing op het In donesische krediet krachtens de wet van 15 maart 1933. Dit krediet stond tot dus- ves te boek voor f 10,5 miljoen en is deze week met f2,6 miljoen gedaald tot f7,9 miljoen. Aangezien Indonesië op dit kre diet niet meer terugbetaalt en de staat garant is, betaalt deze het terug aan de centrale bank. Men mag aannemen dat het minimum van de voorschotten hier mee is teruggebracht op circa f 14 mil joen. Van open-marktoperaties door de centrale bank valt weinig te bespeuren want de post „wissels enzovoort door de bank gekocht" bleef ongewijzigd. Dat de circulatie deze week niet verder is gestegen, acht men een onverwacht re sultaat en tevens een mooi tegenwicht voor het deviezenverlies. Per saldo im mers zijn we f 10 miljoen aan zwakke valuta kwijt geraakt. De circulatie is met f 17 miljoen verminderd en staat nu op f4321 miljoen. De geldmarkt is vrij moei lijk geworden, maar de oorzaak valt niet te achterhalen. Daggeld bleef op 1% per cent gehandhaafd maar hier en daar werd iets meer betaald. De n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Vereenigde Majanglanden te Amsterdam zal niet overgaan tot terugbetaling op het aandelenkapitaal. Dit werd van bestuurs zijde desgevraagd medegedeeld in de jaar vergadering. Het bestuur heeft nog steeds het volste vertrouwen in de maatschappij en wil bij eventuele onderhandelingen over het voortbestaan van de onderne ming zo sterk mogelijk staan. Directie en commissarissen hebben diep het mes in de onkostenrekening gezet. Deze zullen voor het lopende boekjaar worden verminderd van f 55.276 tot f 25.000 wat Nederland betreft, terwijl de onkosten voor Indonesië (1958/1959 f 40.691). vrijwel tot het verleden behoren. Gezien de ervaringen van de laatste anderhalf jaar wordt in het algemeen de toekomst van de cultuurondernemingen in Indone sië niet optimistisch tegemoet gezien. De verandering in de bedrijven is zeer in grijpend geweest. De militairen oefenen een dominerende invloed op de bedrijfs leiding uit. Toch hoopt de directie in de toekomst nog eens een basis tot onderhan delen te kunnen hebben, zo deelde zij aan deelhouders mede. Het bestuur van de Rubber Cultuur Maatschappij Kawoeng zal voorstellen over te gaan tot terugbetaling op de aan delen van nominaal f 400 een bedrag groot f70. Dit voorstel zal in een binnenkort bijeen te roepen buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgelegd ter behandeling. Over de gehele linie dus een merkbare vooruitgang, die, gelet op de bedrijfsbe- richten over het A.K.U.-concern, naar het zich laat aanzien, in het verdere verloop van 1959 zal aanhouden, mede doordat de American Enka dit jaar nog tweemaal een kwartaalsdividend zal uitkeren en in het derde kwartaal het van 12 tot 13 percent verhoogde dividend op de aandelen Ver- einigte Glanzstoff over 1958 zal worden ontvangen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" elk afzonderlijk al be roemd werken tezamen nóg beter. Ze hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. f/ Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiarox. In mei (21 /z werkdag) was, blijkens het C.B.S.,- de algemene produktie-index (ba-i sis 1953 100) 138"tegen 139 in april en 128 in mei 1958. Dit. cijfer, gecorrigeerd voor sèizoen en lengte van de maand, was 140 resp. 135 en 126. Blijkens het C.B.S. was het indexcijfer der waarde van de totale consumptie (basis 1953 100) in mei 159 (april 144, en mei 1958: 156), de prijs was 114, 114 en 114, de hoeveelheid 139, 126 en 137, de hoeveelheid per hoofd 129, 117 en 128. De directie van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. te Deventer deelt mede, dat de resultaten over de eer ste zes maanden van 1959 zeer bevredi gend zijn geweest. De bedrijvigheid be woog zich in deze gehele periode op een hoog peil en de waarde van de omzet in conservenbussen was ongeveer 30 percent hoger dan in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. In tegenstelling tot de eerste maanden van 1958, toen de afname van bussen voor gecondenseerde melk lager was dan nor maal, was deze afzet in de afgelopen pe riode van 1959 zeer hoog. Ook in de overi ge sectoren is de vraag naar conserven bussen groot geweest, waarbij weinig in vloed van de droogte is ondervonden. De afzet van de dochteronderneming Dren- thina te Hoogeveen heeft zich, vergeleken bij het vorige jaar toen een terugslag van de economische recessie werd ondervon den, gunstig ontwikkeld. De belangstel ling voor onze overige produkten en de aanwijzingen die tot nu toe voor het twee de halfjaar zijn ontvangen wettigen het vertrouwen dat de resultaten over het ge hele jaar 1959, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, zeker niet zullen ach terblijven bij die van het vorige jaar, al dus de directie. Het zal moeilijk zijn de zeer goede re sultaten van 1958, die te danken waren aan „abnormaal bijzondere" produkten- zaken speciaal termijntransacties in rubber in 1959 te herhalen. Geen stille reserves werden geopend om tot deze winst te komen. Aldus heeft het bestuur van de n.v. Handel-Maatschappij Güntzel en Schumacher desgevraagd medege deeld in de jaarvergadering. Het bedrijf draait op het ogenblik op de produkten- zaken, die zeer wisselvallig van aard zijn. Zij zullen de uitkomsten over 1959 moeten bepalen. De grote transacties van 1958 zijn er niet meer en de onderneming gaat het wat kalmer aandoen. Met nog een half jaar voor de boeg, onthield het bestuur zich daarom liever van een voorspelling voor 1959. Door een toevoeging uit de winst over 1958 aan de dividendreserve heeft men echter een potje achter de hand. Het bestuur wees er hierbij op dat in vroe gere moeilijke jaren deze dividendreserve altijd aan aandeelhouders is uitgekeerd. De import in Brits Oost-Afrika is niet veel meer. Het kantoor in Dar-es-Salaam is inmiddels gesloten. De vestiging in Londen, die over 1958 een zeer kleine winst maakte, begint zich te herstellen. Het Hamburgse kantoor leed een zeer klein verlies, omdat het zich alleen kan toeleggen op export. De dochteronderne ming Euro-Import, die om technische re denen niet in de moedermaatschappij werd opgenomen, bevindt zich nog in een beginstadium. De vooruitzichten zijn niet slecht. Singapore maakte in 1958 een winst, die in de resultaten van 1959 tot uiting zal komen. Het Indonesische bedrijf staat praktisch stil en bevindt zich in een afbraakperiode. De aanwezige middelen worden opgesou peerd. In Nederland zijn de aanslagen voor ven nootschapsbelasting van 1950 tot heden nog niet definitief geregeld. Zolang er geen vaststaande uitslag is, zijn hiervoor de no dige voorzieningen getroffen. Gehoopt wordt dat de reserve dubieuze debiteuren te zijner tijd als vrije reserve kan wor den aangemerkt. De verrassende verklaring van de Finse premier, Sukselainen, op de bijeenkomst van Noordse premiers in Kungaelv ge daan, dat Finland bereid is zich aan te sluiten bij het buiten-vrijhandelsgebied van de zeven, was het resultaat van een heel snelle beslissing, die vrijdag jongst leden genomen werd zonder dat de rege ring van Helsinki zelfs maar over de zaak had kunnen beraadslagen, aldus wordt in de ochtendbladen van Stockholm meege deeld. De Finse minister van Handel en Indu strie heeft bij zijn terugkeer uit Zweden, waar hij heeft deelgenomen aan de bij eenkomst van de ministers der noordelij ke landen, verklaard, dat Finland aan de Kleine Vrijhandelszone zal kunnen deelne men indien de aansluiting van Finland uitsluitend betrekking heeft op economi sche samewerking en geen enkele poli tieke verplichting met zich zou medebren-»' gen noch enig supra-nationaal orgaan. r In verband met denauweeconomische betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Finland, heeft men in Londen bijzondere belangstelling voor de mogelijkheid dat laatstgenoemd land zich bij de Kleine Vrij handelszone zou aansluiten. Dit niet om dat de Sovjet-Unie hierdoor in de kring van de zeven landen zou kunnen worden ingeschakeld, doch in het bijzonder we gens de symbolische betekenis van de Fin se deelneming. Indien het juist is dat het tot stand ko men van een Kleine Vrijhandelszone kan worden beschouwd als wapen bij de on derhandelingen met de groep Euromarkt- landen, zal de positie van Engeland door de Finse toetreding des te sterker zijn. In Engelse regeringskringen wordt de hoop uitgesproken dat de Kleine Vrijhan delszone omstreeks oktober aanstaande een feit zal kunnen zijn. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat een der leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal (E.G.K.S.), de Fransman Léon Daum, de Franse regering heeft verzocht hem op de komende conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen die op 25 juli zal worden gehouden niet opnieuw aan te wijzen voor een volgende ambtstermijn. Léon Daum is 72 jaar, hij is sedert de oprich ting van de E.G.K.S. lid geweest van de Hoge Autoriteit. De voorzitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, heeft reeds eerder te kennen gegeven dat hij in geen geval voorzitter zal willen, blijven. Finet is echter bereid gewoon lid van dit toporgaan te worden. (Van onze Haagse redacteur) „De houding van West-Duitsland en Bel gië in het nakomen van de bepalingen van de Euromarkt is teleurstellend. Welis waar is men de verplichting nagekomen, dat de invoerrechten met tien percent ver laagd moesten worden, maar de geleide lijke afschaffing van de contingenterings- maatregelen wordt gesaboteerd. Zo neemt West-Duitsland, dat dit jaar zijn markt moet openstellen voor de onbelemmerde invoer van negenduizend ton boter, het standpunt in dat het geen globaal contin gent behoeft toe te staan voor produkten welke in het eigen land aan een marktor dening onderworpen zijn en zolang er geen gemeenschappelijk zuivelbeleid be staat. Voorts wil West-Duitsland per 1 augustus het kleine grensverkeer de zogenaamde „Butterfahrten" belem meren. Ook in België en Luxemburg viert het protectionisme hoogtij. Men schijnt hier een minimum-invoerprijsregeling voor te bereiden, invoercontingenten voor niet- geliberaliseerde zuivelprodukten zijn al thans nog niet geopend. De houding van België ten aanzien van de invoer van on gesuikerde condens maakt bepaald wre velig. In Beneluxverband werd destijds een contingent van ruim vijfduizend ton per jaar overeengekomen. Niet alleen zijn de Belgen niet bereid gevonden dit contingent met tien percent te verhogen, maar zij wensen het zelfs geheel af te schaffen en te stellen op vijf tot zeshon derd ton per jaar, hetgeen overeenkomt met drie percent van de eigen jaarpro- duktie, welke norm uitsluitend geldt voor produkten waarvan tot de opening van de Euromarkt de invoer niet werd toege laten." Deze scherpe critiek op twee belang rijke partners in de Euromarkt werd van morgen door de voorzitter van het Pro- duktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, geuit tijdens zijn uitvoerige rede over de gang van zaken in de zuivelsector in de eerste helft van dit jaar. In tegenstelling tot de houding van West-Duitsland hoe wel prof. Halstein zich onlangs in een enigszins positiever zin heeft uitgelaten en België komt Frankrijk de naleving van de verdragsverplichtingen loyaal na. Het leek ir. Van Dam echter nog te vroeg om definitieve conclusies te trekken uit de eerste ervaringen met de Euromarkt. De voorzitter van het Produktschap be pleitte een praktische liberalisatie in die sectoren waar dit zonder gevaar kan. West-Duitsland en Frankrijk zouden bij voorbeeld'zander enig gevaar de boterim- port tot het volgend voorjaar kunnen vrij maken, zij het met behoud van de be staande invoerrechten, waardoor een ge leidelijke harmonisatie van de botermarkt zou worden bereikt. Misschien kan dan het volgend jaar blijken, dat de liberalisa tie rustig kan worden verlengd, omdat geen van de rampen zich heeft voorge daan welke men nu nog vreest. Herstel Over de binnenlandse situatie merkte ir. Van Dam uiteraard op, dat de zuivel- markt zich van de inzinking van het vorig Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zich beraden over de nota van de regering inzake enkele hoofd punten van het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst, aldus meldt de persdienst van dit bedrijfschap. Het dage lijks bestuur heeft geconstateerd, dat in deze nota het landbouwbeleid buiten be schouwing is gebleven. Het betreurt, dat dit is geschied, daar het van oordeel is, dat het landbouwbeleid een integrerend onderdeel vormt van het sociaal-econo misch beleid. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap wil evenwel de verwachting uitspreken, dat op korte termijn het door de regering aangekondigd overleg over het landbouwbeleid in al zijn facetten met name met betrekking tot het prijsbeleid en het beleid ten aanzien van een vrijere loonvorming in land- en tuinbouw zal plaatsvinden. Het hoopt dat het mogelijk zal zijn om bepaalde punten van de rege ringsnota, die verband houden met het landbouwbeleid bij dit overleg alsnog aan de orde te stellen. 3. De auto snorde voort langs de brede weg en Smithy keek hoofdschuddend naar de hoogspanningsleidingen en de borden met „Verboden toegang", die hij overal zag staan. „We zijn er nog lang niet", mompel de hij. „We zitten nog steeds in de bescha ving". „Is het uw vak, om in de achter gebleven gebieden beschaving te brengen?" vroeg Panda. Smithy knikte ernstig. „Het is een moeilijk vak", zei hij. „Je maakt vreemde, soms huiveringwekkende dingen mee. Ik ben in landen geweest, waar ze nog romans lazen in plaats van stripver halen. In streken, waar ze nog geen radio kenden! Waar men zich trachtte te be helpen met toeters, triangels, piano's en dat soort dingen. Vreselijk!" „En waar gaan we nu heen?", wilde Panda weten. „Naar TJr", zei Smithy op holle toon. „Bereid je oo het ergste voor, zeuntje! Dit land heeft zelfs nog nooit deelgenomen aan een inter nationale voetbalwedstrijd. Ik heb het op gezocht in de telefoongids en wat denk je? Het staat er niet eens in!" „Tjonge", zei Panda onder de indruk, „dat moet dan nogalVerder kwam hij niet, want de auto stopte ineens met gierende rem men. Dat moest wel, want de weg hield hier plotseling op en slechts een armetierig paadje leidde verder het bos in. En op een groot bord stond te lezen: Einde van de beschaving! UR Pas op! jaar heeft hersteld. Daarom achtte de voorzitter de verhoging van het vetpercen tage minder urgent geworden, al zal die kwestie op een geschikt tijdstip opnieuw aan de orde moeten worden gesteld, al was het maar omdat het omringende bui tenland een hoger vetpercentage kent. De melkproduktie was weer drie percent hoger, hetgeen onder meer moet worden toegeschreven aan het gebruik van meer melkmachines, die immers pas bij een groter aantal koeien rendement afwer pen: zo werkt de personeelsschaarste in direct mee aan een produktiviteitsverho- ging in de veehouderij. De droogte heeft op het ogenblik betrekkelijk weinig invloed omdat de veehouders het tekort aan gras met veevoer aanvullen. De daling in het verbruik van consumptiemelk is gestopt. De uitvoer van kaas bereikte met een hoeveelheid van honderdduizend ton in het afgelopen jaar een ongekend hoogte punt. Met betrekking tot de kaasuitvoer naar België heerst echter weer onbeha gen, wegens de in november van het vo rige jaar ingestelde invoerrechten op har de en halfharde kaas, waardoor de export naar dat land in de eerste vijf maanden van dit jaar met bijna duizend ton is te ruggelopen, terwijl die van Deense kaas steeg. Kleinzielig Ir. Van Dam hekelde voorts de kleinzie lige houding van de Verenigde Staten je gens de invoer van Edammer en Goudse kaas. Een het vorig jaar bij de Ameri kaanse regering ingediend protest is nog steeds niet beantwoord. Bovendien be dierven de Amerikanen de markt van Porto Rico, een traditioneel afzetgebied van Nederlandse kaas, door zogenaamde geschenkzendingen. (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waardoor het mogelijk wordt de rente en aflossing te garanderen op de leningen van de Nederlandse Overzeese Financierings maatschappij (N.O.F.). Deze nog in oprich ting zijnde onderneming stelt zich ten doel Nederlandse bedrijven te steunen die in het buitenland nieuwe activiteiten willen ontplooien. Men denkt daarbij inzonder heid aan de ondernemingen welke door de nationalisatie in Indonesië zijn getrof fen. Het kapitaal van de N.O.F. is op twee miljoen gulden bepaald, voor de helft waar van men reeds toezeggingen heeft .ont vangen. Voorts rekent men met de moge lijkheid, dat ook e£n beroep gedaan kan worden op internationale fondsen en buitenlands kapitaal. Het maximum van de kapitalen waarop de regeringsgarantie betrekking heeft beloopt zestien miljoen gulden. Bedrijfsoverdracht in Indonesië De Indonesische Coöperatieve Raad heeft be kend gemaakt dat hij al het mogelijke zal doen om de 25.000 kleine plattelandsbedrijven, die eigendom zijn van buitenlanders, na 1 januari I960 te kunnen overnemen. De regering te Dja karta heeft de eigenaars voor de keuze gesteld hun winkels of bedrijfjes over te dragen aan In donesische coöperaties of zakenlieden of hun za ken te sluiten met ingang van 1 januari 1960. Het grootste deel van deze kleine ondernemingen is eigendom van Chinezen. Amerikaans-Europese kernenergie-overeenkomsten Een gemeenscnappelijke commissie van het Huis van Afgevaardigden en Senaat der Verenig de Staten heeft maandag jongstleden haar goed keuring gehecht aan de overeenkomsten die Amerika met Groot-Brittannië Canada. Frank rijk, West-Duitsland, Nederland, Griekenland en Turkije heeft gesloten om tot nauwere samen werking bij de vervaardiging van kernwapens te komen. Het is nu vrijwel zeker dat de overeen komsten van kracht zullen worden. Nieuwe franc Fransen en buitenlanders in Frankrijk zullen van woensdag af scherp op hun Franse bankbil jetten moeten letten daar op die dag de eerste nieuwe biljetten worden uitgegeven waarop een frank honderdmaal meer waard is dan op de oude. De eerste biljetten zijn oude met een op druk. Op 1 januari 1960 moet de overgang van de oude franc op de nieuwe zijn voltooid. Wereldjamboree. De Nederlandse delega tie naar de 10-de wereldjamboree dei- padvinders, vijf man sterk, is te Ma nilla aangekomen. De Nederlanders ar riveerden tegelijk met twee Belgen, twaalf Grieken, 38 Zweden, zes Finnen, twee Denen en twee Noren. In totaal zullen ongeveer 3000 buitenlandse en 8000 Filippijnse padvinders deelnemen aan de jamboree, die van 17 tot 27 juli zal duren. Jaarlijks verzoek. India heeft opnieuw formeel verzocht de kwestie van de vertegenwoordiging van China in de UNO op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. India heeft dit sinds de vestiging van het commu nistische bewind in Peking elk jaar opnieuw gedaan. Sommigen hadden verwacht, dat het Indische verzoek, dit jaar na de Tibetaanse opstand achter wege zou blijven, maar dit is niet het geval. Eigen fabrikaat. Zuid-Korea gaat vrij dag zelfgemaakte raketten beproeven. Het zal voor de tweede maal zijn. De eerste maal gebeurde het in het geheim in oktober verleden jaar op dezelfde plaats, nabij Intsjon, waar vrijdag de proeven zullen plaats hebben. Er wer den toen verscheidene taktische raket ten beproefd. De grootste was ongeveer 3,5 meter lang en woog ruim 45 kg. Ghetto. In de commissie van buitenland se zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is kritiek geoefend op het voornemen van het ministerie leden van de ambassadestaf in War schau in een „ghetto" onder te bren gen. Men wil in de Poolse hoofdstad namelijk een flatgebouw van 700.000 dollar bouwen, waarin alle Amerika nen, die op de ambassade werkzaam zijn en hun gezinnen kunnen worden ge huisvest. Tand om tand. Een Canadese arts, dr. Samuel W. Leslie, heeft op een congres voor plastische chirurgie in Londen melding gemaakt van geslaagde trans plantaties van tanden. Zes mar gele den verving dr. Leslie een ge., oken en geïnfecteerde tand van zijn 13-jarige zoon door een tand van zijn 9-jarige dochter. De tand heeft „wortel gescho ten" en leeft kennelijk, aldus dr. Sa muel. Zijn zoon kan er zelfs warm en koud mee voelen. Drietal. Dr. Nkroemah, de premier van Ghana, is dinsdag in Monrovia, de hoofdstad van Liberia, aangekomen. Hij zal de komende vier dagen met president Tubman van Liberia en pre mier Sekou Touré van Guinea geheime besprekingen voeren over Afrikaanse kwesties. Zij zullen onder meer spre ken over de unie van Ghana en Gui nea, de voorgenomen Franse kern proeven in de Sahara en de kwestie van de samenwerking der Afrikaanse ge bieden. Kerker. Bernard en Frangois Randoing uit Lyon, die op 5 juli naar de grotten van Crochet bij Lyon waren getrokken om deze te onderzoeken, zijn na acht dagen op 40 meter diepte opgesloten te hebben gezeten, naar boven gehaald. Pas maandag werden zij ontdekt door vier verkenners, -die de -grotten bezoch ten. Al die tijd hebben de beide man nen zonder eten of drinken gezeten. Niet lossen. Het vakverbond van Ghana heeft zijn leden gelast, geen schepen meer te lossen uit Zuid-Afrika, zulks als protest tegen de apartheidspolitiek in dat land. Vorig jaar kwam 1,8 per cent van de invoer van Ghana uit de Unie van Zuid-Afrika. Met deze im port was een bedrag van ruim tien mil joen gulden gemoeid. Weggespoeld. Meer dan 800.000 personen zijn door de grote overstromingen, die Kasjmir verleden week hebben geteis terd, getroffen, zo deelde premier Bak- sji Goelam Mohammed vandaag in Shri nagar aan de pers mede. Hij schatte, dat het aantal personen, dat in behoef tige omstandigheden is komen te verke ren, 400.000 bedraagt. Vergoeding. De Westduitse regering zal aan Noorwegen 100 miljoen kronen (ruim 50 miljoen gulden) betalen ten behoeve van Noren, die tijdens de tweede wereldoorlog in Duitse concen tratiekampen hebben gezeten, zo is dinsdag in goedingelichte kringen in Oslo verklaard. Over de kwestie is ja ren onderhandeld. Geen vergoeding. Een rechtbank in Frank fort heeft maandag de door 1.656 Pool se ex-dwangarbeiders tegen de I.G. Farben ingediende eis tot schadeloos stelling niet ontvankelijk verklaard, omdat hij is ingediend na de termijn, die de geallieerde hoge commissie daarvoor gesteld heeft. Het ging om een bedrag van totaal 16.560.000 mark. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de scheidingslijn van de koele polaire lucht, die een groot deel van Europa is binnengestroomd, en de warme tropische lucht boven het zuiden van Europa ontwikkelde zich boven de Povlak- te een storing, die vooral langs de zuide lijke hellingen van de Alpen veel regen bracht. Daarentegen kwam in Nederland het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat de buien, die boven zee ontstonden en die hier en daar ook in onze kustgebieden voorkwa men, van weinig betekenis waren. Op de oceaan is de depressieactiviteit toegeno men. Ten zuiden van IJsland ligt een ta melijk diepe depressie, waarvan de invloed zich in oostelijke richting over de Britse eilanden uitbreidt. Een en ander geschiedt echter in een langzaam tempo, zodat het weer in Nederland waanschijnlijk ook morgen nog voor een groot deel onder in vloed zal staan van de eerder genoemde rug van hoge luchtdruk. WEERRAPPORTEN Donderdag 16 juli Zon op 4.38 uur, onder 20.53 uur. Maan op 16.58 uur, onder 1.22 uur. Maanstanden 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 juli Hoog water 10.41 en 23.13 uur. Laag water 6.01 en 18.40 uur. Donderdag 16 juli Hoog water 11.56 en uur. Laag water 7.17 en 19.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 60 w g binnen- en buitenland. d "w c Neerslag; laatste 24 uur. 5-S 0) V S3 Den Helder half bew. n 18 0 Ypenburg onbewolkt windst. 18 0 Vlissingen onbewolkt nno 18 0 Eelde licht bew. wnw 19 0 De Bilt licht bew. windst. 20 0 Twente half bew. no 22 0 Eindhoven half bew. nno 21 0 Zd Limburg licht bew. nw 23 0 Helsinki onbewolkt zzw 21 0 '-•fnckholm licht bew nnw 20 7 Oslo onbewolkt nno 21 0,1 kopenhagen half bew. w 20 0 Aberdeen mist windst. 16 0 Londen onbewolkt windst. 19 0 Amsterdam onbewolkt windst. 19 0 Brussel licht bew. windst. 22 0 Luxemburg licht bew. n 23 0 Parijs onbewolkt n 24 0 Bordeaux onbewolkt w 21 1 Grenoble regen nw 27 13 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn onbewolkt n 24 0 Frankfort zwaar bew nno 27 0 München regen windst. 27 1 Zürich regen nnw 27 1 Genève regen zzw 27 25 Locarno regen O 27 60 Wenen geheel bew. n 25 0 Innsbruck regen windst. 28 7 Athene onbewolkt windst. Rome licht bew. windst. 34 0 Ajaccio zwaar bew. ono 27 0,2 Lissabon onbewolkt nw Madrid geheel bew. n 30 0 Mallorca onbewolkt 0 -

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2