P.v.d.A. wil algemene loonronde .Napoleon ie bed niet zijn hoed op K. V.P. verlangt verschuiving huur- en melkprijsverhoging naar 1 april 1960 <CPracitótücl J 3 Staalstakïog Phoenixcaisson tot zinken gebracht in Veeregat Spoorwegen gaan reischeques uitgeven '"Hoe is het ontstaand Dit woord: ABUIS WOENSDAG 15 JULI 1959 In Nederland is men door de jarenlan ge ai-beidsvrede zo langzamerhand ver geten, dat de verdeling van het nationaal inkomen nog altijd bepaald wordt door een machtsstrijd binnen bepaalde econo mische grenzen, die door partijen niet straffeloos overschreden kunnen worden. Waar die grenzen echter precies liggen is meestal niet scherp vast te stellen en daarom gaat dan ook in de regel een be langrijk deel van de strijd. Bij het con flict dat zich op het ogenblik in de Ameri kaanse staalindustrie voordoet is het al niet anders. In maandenlange onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst de oude liep op 30 juni jl. af hebben de vertegenwoordigers van de twaalf grootste Amerikaanse staalonder- nemingen, die 90n/o van het staal produ ceren, geen overeenstemming kunnen be reiken met de vertegenwoordigers van de machtige vakbond „United Steelwor- kers of America" die is aangesloten bij de „American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations. De staalarbeidersbond streeft bij deze onderhandelingen naar hogere lonen en naar het handhaven van de werkgelegen heid voor zijn 500.000 leden in de bedrijfs tak, alsmede naar tewerkstelling van on geveer 50.000 werkloze arbeiders. Verder zijn nog aan de orde: arbeidstijdverkor ting, vast werk, betere sociale en pen sioenvoorzieningen en hogere aanvullen de uitkeringen bij wei-kloosheid. De werk gevers wijzen er nu op dat deze eisen veel te ver gaan en economisch ontoelaatbaar zijn, omdat ze inflatoir zouden werken. Zij waren slechts bereid de oude C.A.O. met een jaar te verlegen en tot een kleine loonsverhoging als daar een produktivi- teits verbetering tegenover staat. De standpunten liggen dus wel zeer ver uit een en daar geen van de partijen bereid was voldoende water in de wijn te doen, was een staking, het laatste machtsmid del waarover de bonden beschikken, on vermijdelijk. De Amerikaanse staalarbeider heeft een hoger inkomen dan zijn collega's in an dere branches. Gemiddeld ligt zijn uur loon op 3.10. De typische Amerikaanse staalarbeider heeft een eigen woning en auto en bezit meestal een zestal huishou delijke apparaten zoals een koelkast en een televisietoestel. Hij heeft een levens verzekering van 5.000 van het bedrijf, waarbij hij werkzaam is en een door hem zelf gesloten aanvullende verzekering van 2.900, dit alles volgens gegevens van het „American Iron and Steel Institute". De concrete eisen van de bond op het stuk van de lonen zijn nooit geheel duide lijk geworden, maar algemeen wordt aan genomen dat het gaat om een verhoging van 15 tot 20 dollarcents per uur. De vak bondsleiders stellen, dat deze loonsverbe tering zonder gevaar voor inflatie gege ven kan worden, omdat zij geen prijs verhoging behoeft te veroorzaken. Volgens de bonden is de produktiviteit vootdurend gestegen en valt er een algemene economi sche verbetering in de gehele bedrijfstak te constateren. Het loonaandeel in de staalprijzen zou echter sinds 1949 met bij na acht percent zijn gedaald. Dit vindt echter ook zijn oorzaak in de zich snel ont wikkelende automatisering van de staal- produktie. Aan werkgeverszijde houdt men echter vol dat een loonsverhoging tot hogere staalprijzen en tot looneisen in an dere bedrijfstakken zal voeren, met als enig gevolg een nieuwe inflatorie ontwik keling. De nieuwe staking de zesde sinds 1945 zou wel eens een langdurige kunnen zijn, daar beide partijen zich schrap zet ten. De afnemers hebben zich met het oog op de staking reeds lang door voorraad- vorming gedekt en het zal uit deze over weging zijn dat president Eisenhower wei nig doet om het conflict te voorkómen Ingrijpen krachtens de Taft-Hartley wet, die de president het recht geeft een sta king die gevaar oplevert voor nationaal welzijn tachtig dagen op te schorten, is trouwens helemaal niet in overeenstem ming met Eisenhowers opvattingen. In regeringskringen zouden trouwens velen de bond gelijk geven, maar men weigert openlijk partij te kiezen. Gaat de staking echter langer duren dan een maand, zodat de voorraden behoor lijk interen, aan zal ook deze Ameri kaanse president de druk van zijn omge ving om in te grijpen, zoals Truman bij de staalstaking in 1952 deed, moeilijk kun nen weerstaan. In ieder geval spreekt de publieke opinie bij deze staking een woord je mee en hij zou wellicht de kant van de werkgevers kiezen als deze de verlenging van de oude C.A.O. zouden combineren met een staalprijsverlaging. In dat geval zou Eisenhower een sterk argument heb ben om in te grijpen. Voorlopig voelen de bonden zich echter sterk, maar toch zal de herinnering aan de recessiewerkloosheid nog wel levendig zijn en een lang conflict zou nieuwe inactiviteit kunnen veroorza ken. De staalindustrie is trouwens een pauze niet onwelkom, omdat de voorraden bij de afnemers verbruikt worden, zodat zij na afloop volbezet kan beginnen. Een Jan van Eyck ontdekt. Op een drieluik, voorstellende Maria met het kind, dat zich in het museum van Dresden be vindt, zijn bij een restauratie de hand tekening van Jan van Eyck en het jaartal 1437 voor de dag dag gekomen. Jan van Eyck leefde van 1390 tot 1441. (Van onze parlementaire redacteur) „De regering heeft de maatregelen die zij voornemens is te treffen inzake lonen, huren en melkprijs, onvoldoende gemotiveerd. Zij heeft geen recht gedaan aan de adviezen van de Sociaal-Economische Raad. Zij geeft voorrang aan huurverhoging en melkprijsverhoging boven welvaartsverbetering voor de arbeiders. Zij werkt een nieuwe economische overspanning in de hand met de vrijere loonpolitiek en de opheffing van de huurblokkering. Daardoor ontstaat het gevaar van een nieuwe bestedingsbeperking. De P.v.d.A. heeft daarom geen vertrouwen in dit kabinet. Zij verwacht echter niet dat het kabinet spoedig zal vallen omdat daarvoor het anti socialistische cement nog te sterk is". Dit zei gisteren de heer Roemers (P.v.d.A.) die het debat over de regeringsnota in de Tweede Kamer opende. De heer Roemers betoogde dat niet al leen te hoge lonen inflatie (prijsstijging) kunnen veroorzaken, maar ook te lage lo nen, omdat door grotere winsten een over spanning kan optreden op het gebied van de investeringen, al ontkent niemand de noodzaak van investeringen. De huren moeten volgens de regering omhoog uit overwegingen van internationale concur rentie, maar ook in het buitenland wordt door subsidies in de huisvesting voorzien, zodat naar de mening van de heer Roe mers het argument van een kunstmatig laag prijspeil in Nederland wegvalt. Verhoging van de melkprijs vond de heer Roemers ongewenst nu de positie van de internationale zuivelmarkt verbe terd is. De compensatie voor de huurver hoging en duurdere melk vond hij beter dan de Sociaal-Economische Raad had voorgesteld, maar het betekent een stij ging van dc loonpost met vier percent, afgezien van de verwerking van de huur bij slag 1957 in de lonen. In het kader van de vrijere loonvorming zal er dus niet veel kans meer bestaan op verdere loonsver hoging. Die verdere loonsverhoging zal trouwens alleen geoorloofd zijn in over eenstemming met de stijging van de pro duktiviteit, maar er zijn ook andere fac toren, die een loonsverhoging mogelijk maken. De gedachte van een wettelijk mi nimumloon wilde de heer Roemers niet bij voorbaat verwerpen, maar de ervaring ermee in het buitenland is niet gunstig. De moeilijk plaatsbaren worden uit het produktieproces gestoten. De vrijere loonpolitiek houdt het gevaar in van een te sterke loonstijging, sterker dan economisch verantwoord is. De re gering wekt de indruk, aldus de heer Roe mers, dit gevaar in te zien, maar zij mist de moed er van af te zien. De P.v.d.A. is niet overtuigd dat de regering een han teerbaar complex van spelregels voor de vrijere loonvorming heeft ontworpen. Zij wijst daarom de vrijere loonvorming af en geeft de voorkeur aan een algemene loonronde. Tal van K. V.P.-wensen Ook de heer Andriessen (K.V.P.) ver langde een nadere motivering van de maatregelen, die de regering voornemens is te nemen. Hij beoordeelde de econo mische situatie gunstiger dan de regering doet. Hij drong aan op verschuiving van de huurverhoging naar 1 april 1960, om dat andei*s het gevaar ontstaat dat de ar beiders niet hun rechtmatig aandeel in de gestegen welvaart krijgen. De tijd tot 1 januari is te kort om dit te bereiken in het kader van de vrijere loonvorming. Op tal van punten vroeg de heer Andriessen nadere inlichtingen van de regering. Waarom maant de economische situatie tot een grote mate van voorzichtigheid? Waarom komt er geen verschil tussen huurverhoging in de grote steden en op het platteland? De overspanning op de arbeidsmarkt is een reëel dreigend ge vaar. maar dat mag geen reden zijn om de arbeiders hun rechtmatig aandeel in de toeneming van de welvaart te onthou den. Nog steeds is liet volgens de heer An driessen noodzakelijk de subsidielasten op de rijksbegroting te verminderen, zoals ook het kabinet-Drees noodzakelijk achtte. Daarom is huurverhoging en verminde ring van de subsidie op melk voorgesteld. De compensaties zijn redelijk. Kan echter ook aandacht worden besteed aan een mi nimum-compensatie voor de sociale ren tetrekkers? vroeg de heer Andriessen. Om de vrijere loonvorming een werke lijke kans te geven en de mogelijkheid te scheppen dat eerst de welvaart voor de arbeiders wordt verbeterd, geeft de grootst mogelijke meerderheid van de K.V.P.-fractie de regering in overweging de ingang van de huurverhoging en melk prijsverhoging te verschuiven van 1 ja nuari naar 1 april 1960. Indien dat niet ge schiedt, zal de K.V.P.-fractie nagaan of de arbeiders per 1 januari een redelijk deel van de toegenomen welvaart is toe gevallen. Als dat niet het geval is. zal de grootst mogelijke meerderheid van de K.V.P.-fractie t.z.t. geen medewerking verlenen aan de voorstellen tot huurver hoging en melkprijsverhoging per 1 ja nuari 1960. Als het overheidspersoneel onaanvaard baar lang moet wachten op loonsverho ging in het. kader van de vrijere loonvor ming, omdat de regering van plan is voor het overheidspersoneel „de algemene gang van zaken met de lonen" te volgen, zou de heer Andriessen daartegen be zwaar hebben. „Wat bedoelt de regering daar eigenlijk mee," vroeg hij. De heer De Groot (C.P.N.), verklaarde zich voorstander van een algemene loon ronde zonder verhoging van prijzen voor huren en melk. Hij was ook tegen ophef fing van de huurblokkering. Vrijere loonvorming De heer Hazenbosch (A.R.) merkte op dat door de royale compensatie voor de hogere huren en duurdere melk (waarin een stukje algemene loonronde schuil gaat) de mogelijkheden voor de vrijere loonvorming worden beperkt. Hij drong er namens zijn fractie op aan de huur verhoging 1 april 1960 te doen ingaan en de verbeteringen in het kader van de vrije re loonvorming ook uiterlijk op die da tum (in plaats van uiterlijk 1 juli 1960). Men behoeft niet te vrezen dat met de verschuiving naar 1 april 1960 de econo mische ruimte geheel zal worden opge bruikt door de vrijere loonvorming en dat de huurverhoging er dan bij inschiet, want iedereen zal bij het voeren van onderhan delingen over de lonen weten dat rekening moet worden gehouden met de compensa tie voor de huurverhoging per 1 april. De heer Burger (P.v.d.A.): „Wat is dan de sluitpost?" De heer Hazenbosch: „Men moet niet spreken van sluitpost. Bijna algemeen is men het er in de Kamer over eens, ook de leden van de P.v.d.A., dat de subsidies op huur en melk als kunstmatige elementen moeten verdwijnen. Dat zal altijd moeten gebeuren uit de economische ruimte ten koste van verbetering van de financiële positie van de arbeiders". De heer Burger: „U geeft dus voorrang aan de huurverhoging?" De heer Hazenbosch: „U wilt alle ruim te gebruiken voor loonsverhoging zonder huurverhoging!" De heer Burger: „Alleen voor het inha len van de bestedingsbeperking". „Te vroeg De heer Hazenbosch' „Dan is het kabi net-Drees te vroeg geweest met het vra gen van advies aan de Sociaal-Economi sche Raad over de afschaffing van huur- en melksubsidies!" Volmaakte spelregels voor de vrijere loonvorming zijn volgens de heer Hazen bosch nog niet mogelijk. Deze moeten groeien. Daarom vond hij de klacht van de P.v.d.A. over het ontbreken van een sluitend complex van spelregels onge rechtvaardigd. De richtlijnen van thans voor de loonvorming verschillen ook he melsbreed van die in 1947. Ook die zijn geleidelijk gegroeid. Aan de vrijere loonvorming wil de A.R.- Groot was de belangstelling voor een I Tweede Kamer, toen dinsdagmiddag plaatsje op de publieke tribwie in de de debatten over de regeringsnota begonnen. De grote Phoenixcaisson, die overbleef van de dijkdichting bij Ouwerkerk en die zes jaar in de vluchthaven te Zijpe lag, is gisteren daaruit vertrokken, getrokken door de zes sleepboten. Het betonnen gevaarte zal gebruikt worden voor afsluiting van het Veeregat. De afmetingen van het gevaarte zijn: lengte 62 meter, breedte 19 meter, hoogte 18 meter, eigen gewicht 7500 ton. De wa terverplaatsing bedraagt 20.000 ton. He denmiddag is de caisson in het Veeregat tot zinken gebracht. Advertentie fractie gaarne meewerken indien de da tum van ingang van de huurverhoging wordt verschoven naar 1 april 1960. De heer Van de Wetering (C.H.U.) was verheugd over de voorgenomen opheffing van de huurblokkering. Dat was een ty pisch progressief experiment dat in de praktijk waardeloos is gebleken, zei hij. Voor de huurverhoging prefereerde hij voorshands de datum van 1 januari, maar hij wilde niet doof zijn voor de argumen ten van de heer Andriessen. Voorlopig wilde hij echter het antwoord van de re gering afwachten. De heer Van Dis (S.P.G.) waardeerde het dat de regering niet aan de leiband wenst te lopen van de S.E.R. en van het advies is afgeweken. De huurverhoging achtte hij noodzakelijk, maar hij betreur de het dat de zelfstandigen geen enkele compensatie krijgen. Rechtvaardige verdeling De heer Van Mastrigt (C.H.U.) was het met de regering eens dat moet worden ge tracht overbesteding te voorkomen. Maar in hoeverre is er volgens de regering min der economische ruimte dan de S.E.R. had berekend? Het is de taak van de rege ring te zorgen dat de verdeling van de be schikbare ruimte, ook voor investeringen en vermindering van de subsidielast, rechtvaardig geschiedt. De vrijere loonvorming zal een betere kans krijgen als de datum van ingang van de huurverhoging wordt verschoven naar 1 april 1960. Dat zou ook de datum moeten zijn voor verwerking van de huurbijslag- 1957 en de uiterlijke datum voor verbete ringen in het kader van de vrijere loon vorming. Dan is er tijd de onderhandelin gen rustig te voeren. Door samenhang van de maatregelen kan overbesteding worden voorkomen. Vooralsnog meende de heer Van Mastrigt dat de afschaffing van drie cent melksubsidie, in plaats van vier cent. voldoende zou zijn. Vandaag wordt het debat voortgezet. Als je aan de stationskant op de Pont du Mont-Blanc gaat staan en je kijkt met de brug mee aan de linkerkant langs de imposante bergwand van de Salève, kun je bij helder weer de hoogste top van Europa zien. Zo was het me verteld. De Mont Blanc ligt een tachtig kilometer ten zuiden van Genève. maar de besneeuwde top steekt soms zo scherp teaen de lucht af en is dan zo massaal, dat je niet geneigd bent te denken aan de afstand van Haarlem tot Zeist of daaromtrent. Voor mij heeft hij zich ech ter verborgen en ik heb dus niet kunnen controleren of het waar is wat de Genevois zeggen: „Vergis je niet, want er zijn meer toppen dichterbij de stad te zien, waardoor ze even hoog schijnen te zijn. Je moet er een berg tussenuit pikken, die de vorm heeft van Napoleon in bed me, zijn hoed op en de deken tot zijn kin opgetrokken". Nogmaals, ik heb er ver geefs naar uitgekeken. En wederom moet ik bekennen dus ook niet de juistheid te hebben nagegaan van de Franse bewering: „Genève is mooi, zeker, maar voorname lijk omdat je Frankrijk zo prachtig kunt zien". Mag ik nu nog even op dit onderwerp doorzaniken het zit me wel dwars dan citeer ik uit een brief, die ik enkele dagen na mijn terugkeer uit Zwitser land ontving: tot half tien 's avonds, dus toen het al behoorlijk donker was, een onwaarschijnlijk heldere en dichtbij lijkende Mont Blanc met omringende bergen. Wer kelijk net of het niet echt was". Ziet u, ditmaal heb ik echt niet geboft. Meen nu niet, dat ik daarom meteen maar Genève ga af vallen. Dat zou wel erg on billijk zijn tegenover deze be- Het ontbreekt de leden va.n de permanente delegaties der landen, die in Genève resideren, waarlijk niet aan attracties. Afgezien van de natuurlijke schoonheden in en rondom de stad zijn er tal van bezienswaardigheden, waaraan vaak interessante bijzonderheden zijn verbonden. (rekkelijk kleine stad met metropoolallures, met het door schitterende parken omzoomd meer, met de echte klok van bloemen in een olantsoen, met d^ honderden flanerende ko pieën van Brigitte Bardot, die zo fraai uitkomen tussen de platanen en ceders. Een stad van tweehonderdduizend in woners, waarvan er vijfen dertigduizend vreemdelingen zijn. De stad van Calvijn en derhalve de aangewezen plaats voor het machtige Hervor mingsmonument.. En tenslotte, maar eigenlijk nog lang niet ten laatste: de stad waar men u op bepaalde punten geblind doekt kan neerzetten om uit te vinden wat uw spontane reactie is vermoedelijk met het gevolg, dat u aarzelend zult proberen: „Parijs?" Helaas heb ik tijd noch plaats om u aan de hand mee te nemen langs alles wat hiel de moeite waard is. Het zou te veel worden en ik zou te vaak in de verleiding komen ergens langer dan verantwoord is stil te staan. Van alle kanten dringen de historische feiten zich aan u op: er is hier in tweeduizend jaar warempel het een en ander gebeurd! Bij het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis gaan onze gedachten vanzelf naar de slag van Solferino en Henri Dunant; tegenover hotel Beau Rivage beleven we de tragedie mee van Oostenrijks keizerin Elizabeth (de gemalin van keizer Frans Joseph, de moeder van Rudolf Meijer- ling), die er op een septem- beravond in 1898 door een krankzinnige anarchist werd neergestoken. De bezoeker maakt een boot tocht op het meer en komt ogen te kort om waar te nemen wat de gids vertelt: „Links het Internationaal Ar beidsbureau, daartegenover tegen de helling van de heuvel de Villa Diodati, waar de Italiaanse hervormei van die naam heeft gewoond. Later heeft, hij zich meer aan litte- rairwerk gewijd, waardoor hij in zijn geboorteland wel eens met Dante en d'Annunzio tot de drie Grote D's wordt ge rekend. In 1639 verbleef Mil ton een tijdje bij hem. Lord Byron huurde het huis in 1806; de familie Shelly woonde er toen vlak naast". De zon speelt uitbundig met de Jet d'Eau in de verte, maar bij het horen van deze be roemde Engelse namen tracht men zich te verplaatsen naar die onheilspellende onweers nacht in het begin van de vo rige eeuw, toen dit groepje litteratoren een onderlinge weddenschap aanging een griezelverhaal te schrijven. De negentienjarige Mary Wol- stonecraft. de vrouw van Shelley, kwam er als winnares uit te voorschijn. Haar on sterfelijke boemancreatie: het Monster van Frankenstein. Dacht u, dat Hollywood dit stuk nachtmerrie had uit gevonden? We gaan door: „Daar heeft Eisenhower in 1955 tijdens de internationale conferentie ge woond, dat schitterend witte gebouw is het Palais des Na tions, het kasteel, dat u daar ziet. is door baron de Rot schild aan de stad geschonken, in de villa aan de overkant verbleef Eden voor herstel van gezondheid Wanneer we ons bij Möven- pick in de binnenstad hebben verfrist met een „colibri" helemaal niet petieterig, zoals het lieve vogeltje, maar een ware maaltijd van verrukelijk ijs trotseren we de tro pische zon op de Pont du Mont-Blanc om wat aan de noordkant van de stad rond te kijken. De Rhöne begint hier zijn loop naar de Middel landse Zee, na eerst, even ten westen van het meer, met bruisend geweld door de lui ken van een stuwdam te zijn gebroken. De geweldige water stromen, puur smaragdgroen, vormen brullende kolken, waarmee het licht ongelooflijk mooi speelt. Vlakbij het al genoemde hotel Beau Rivage stoppen we iets langer voor een pompeus monument. Het is gewijd aan de nagedachtenis van een hertog van Brunswick, die in Genève is overleden en de stad een twintig miljoen gulden in gouden Zwitserse franken heeft nagelaten. Wie ooit Ve rona heeft bezocht en daar de graftombe van de familie Scaligeri heeft gezien, zal het Geneefse monument onmid dellijk herkennen het is er een getrouwe kopie van. De hertog van Brunswick was. op z'n zachtst gezegd, een vreemd mens. Op twintigjarige leeftijd, in 1824, verliet deze Engelse edelman zijn ge boorteland en vestigde zich in Dutisland. Zijn begrippen om trent het mijn en dijn waren niet geheel in overeenstem ming met de geldende regels; zo wordt van hem verteld, dat hij op het postkantoor van zijn residentie de brieven liet openen, waarna hij zich daar in bevindende gelden toe eigende. Hij trok vervolgens weer naar Londen en werd daar het middelpunt van zo veel schandalen, duels en rechtzaken, dat de vrees voor zijn leven hem ertoe bracht twintig jaar lang in een ijzeren kooi te slapen. In 1851 werd hij wegens meineed veroor deeld. maar hij wist op een originele manier naar Frank rijk te ontkomen door in een hete luchtballon het Kanaal over te steken. De twintig jaren, die hij daarna in Parijs doorbracht, waren wederom een aaneenschakeling van on frisse avonturen. Voor het uit breken van de Frans-Duitse oorlog (1870) vond hij het maar het best naar Genève uit te wijken, waar hij zich on ledig hield met het ver zamelen van diamanten. Daar is hij ook gestorven, maar hij wilde zijn naam tot in lengte van dagen met de internationale stad verbinden: vandaar het enorme legaat, waarvan nog wel een kleinig heid overbleef nadat er vol gens zijn wens het monument uit was bekostigd. In één op zicht heeft men overigens om nooit opgehelderde re denen niet in overeenstem ming met. zijn wilsbeschikking gehandeld. De kist met zijn stoffelijk overschot, moest zo danig hoog in het tempel achtig gebouwtje worden op gesteld. dat hij de eeuwigheid kon ingaan met het gezicht op het meer en de bergen aan de overzijde. Nu kijkt hij al driekwart eeuw. mét zijn vier schutsengelen, de andere kant uit, naar het hoofdkantoor van een vervoersverzekerings- maatschappij. Maar, zegt men in Genève, hij heeft er zich nog nooit over beklaagd. J. F. Kemming p de Dat is dat U was, net als ik, een beetje door de warmte beva,ngen. U bracht uw avonden het liefst mijmerend in de koelte en uw bar-onflatteuze hemdsmouwen door. Ik ken u precies. Nauwelijks komt het kwik een tikkeltje hoger dan gewoon, of u gaat glaasjes koud zitten te drinken, zonder u om de vaderlandse geschiedenis te bekom meren. Ik wil er een oortje onder ver wedden, dat u maar een half lodderoog in de krant hebt geslagen. Het zou mij niet eens verbazen, wanneer u de Kamer, alleen omdat het een beetje warmer is dan an ders, gewoon hebt overgeslagen, alleen maar om domweg, niets doend, niets lezend, voor u uit te zitten staren in de koelte- brengende avond, almaar in die verschrik kelijk-onflatteuze hemdsmouwen van u. Als u wist hoe u er uitzag en dan met die open boord en met dat vis-op-het-droge gezicht. Enfin, het is uw eigen gezicht en u bent daar uitsluitend zelf verantwoordelijk voor. Het gaat mij niet aan. Maar uw naaste familieleden moeten er toch maar zon hele avond tegen-an-kijken. Dat moest u óók eens bedenken Maar daar had ik het niet over. Ik had het over de krant, die u en hoezeer ten onrechte voor een beetje avond.koelte verwaarloost. Ik wed, dat u nauwelijks iets gelezen hebt over verbranding en begrafe nis in d° grandioze parlementaire strijd en zo min mogelijk over die schattige censuur op Nieuw-Guinea., alleen maar op het ar gument, dat uw bloed deze dagen van na ture reeds voldoende aan de kook was. Misschien weet u niet eens, dat de illu minatie van vrouwe Callas in orde ge komen is. Wij kregen son et lumière in perfecte vorm. De dame kwam mooi alleen in de lichtbundels te staan. Net zoals u al tijd zo graag wilt. Alle omringende licht jes kuis-af gedempt en u lekker in het volle licht der openbare aandacht. Nu, zo wilde Callas het óók en haar is het gelukt. Maar om haar te horen betalen ze ook twee honderd zwarte guldens en, laten we wél wezen, dat heeft nog nooit iemand betaald om te horen. Sommigen zeiden zelfs „voor een tientje toe nog niet", maar die waren vooringenomen. Behoeft u zich niets van aan te trekken. Ik wilde alleen maar vertellen, dat ligt dan aan u die in een andere sector zit en op ander niveau staat. U moet daar niet ja loers om zijn. Misschien komt de juiste belichting voor u ook nog wel eris. Blijft u maar volhouden in uw hemdsmouwen. Dat is dat. En dan mogen de kruideniers diepvries kippen verkopen. Daar ben ik blij om voor de kruideniers. Dat is een historische over winning. Dat is iets, waar ieder welden kend Staatsburger blij om moet zijn. Dat- tewe diepvrieskip bij de kruidenier kunnen krijgen. Hebt u wel eens diepvrieskip ge geten? Smaakt nét als kip, maar nét niet zó net, dat je zegt „dat is kip". Goed: dat is het dan. Of er nog iets op internationaal terrein gebeurd is? Alleen maar dat Kroesjtsjev dreigende taal heeft gesproken. Maar daarvoor be hoeft u niet rechtop te gaan zitten. Dat knapt Luns wel op. Flo its Flaneur Advertentie De Nederlandse spoorwegen zullen eind dezer maand beginnen met de uitgifte van reischeques in coupures van 5.en 2.50. Deze reischeques, die aan ieder sta tion verkrijgbaar zijn, houden hun waarde en kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaartjes voor vervoer in het binnen land. De cheques kunnen niet verzilverd worden. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. Voor buitenlandse reizen geiden de cheques niet. Het Latijnse woord usus betekent: gebruik. Abusus is: het verbruik, het opmaken, maar ook: het misbruik, de dwaling. Ook in de zin van: verkeerde bejegening komt het voor en daaruit vloeit weer die van: fopperij, bedrog, voort. In die zin gebruikte men in het Oudfrans het woord abus, in het Mid delnederlands abuus. Thans is dwaling de gewone betekenis. Men zegt: bij abuis, abuis hebben en iets abuis heb ben. Vroeger bestond ook het werk woord abuizen voor: zich vergissen, maar dat wordt thans niet mees ge bruikt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5