sbouw in Haarlem grote vlucht EXAMENS ^^Bricven aan dc redactie Woning- en bedrijfsbouw in Haarlem namen in 1958 grote vlucht Het voorspel van de herfst is op het platteland al begonnen WOENSDAG 15 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCI IE COURANT 5 Nóg stooft de zon de landerijenmaar Koningin Wilhelminaschool viert 20-jarig bestaan Nederlander in Duitsland verongelukt n Woningtoezicht Verslag Bouzv- en Woningtoezicht Haarlemmermeerpolder verdorstte niet Patiënten van „Unicum" maakten dagtocht Bij „CORNEL" RIJWIELEN vanaf ƒ125.— Zes Duitsers aangehouden Haarlem bleef aan de top na zege op Zios Hans Schmidt Isserstedt niet naar Scheveningen Kantongerecht kreeg in Hoofddorp noodgebouw Wie nu het platteland ten zuiden van Haarlem bezoekt zal ervaren dat het landschap zich daar in zijn zomers gewaad heeft gehuld. In grote vlakken van twee bij drie kilometer liggen de landerijen van de 11aarlemmermeerpolder gaar te stoven in cle dit jaar zo overvloedige zonnewarmte. Groen, geel cm brons kleurig zijn de overheersende tinten die langs de wegen op regelmatige plaatsen worden onderbroken door de schaduwvlekken van het Iwog opgaande lover der erfbeplantingen rond de boerenhofsteden. De oplettende voorbijganger die ver gelijkingen weet te maken, zal het echter opvallen dat dit machtige mozaïek van zomerbuien dagelijks verandert. Langzaam en geleidelijk verliest het groen zijn overwicht; het geel en de bronskleur van de rijpende gewassen nemen in kracht toe. Dc ouverture van de oogsttijd is begonnen. Hier en daar ziet men temidden vande in de zomerbries zacht ritselende graanvelden, dc hopen gemaaide karwij en getrokken vlas staan, als de hutten van een verdwaalde negerstam. De tijd. is niet ver meer, dat men weer kan genieten van de oogslwerkzaamheden in hun volle glorie. Dan zullen de graanmaaiers niet wuivende wieken en ratelende messen over de akkers rijden en grommende maaidorsmachines zullen brede hanen in het gouden gewas kaalvreten. Voor de boer hebben de vakantiemaan den geen vrijetijdsproblemenIntegendeel, voor hem breekt nu de drukste lijd aan. Hem wacht cle kroon op zijn arbeid. Maandag- en dinsdagavond heeft de Ko ningin Wilhelminaschool in Overveen on der zeer grote belangstelling van de ouders haar twintigjarig bestaan op oor spronkelijke wijze herdacht. Door de heer Frans Hesmerg, een van de onderwijzers van de school, werd namelijk een echt filmspel opgenomen, waarin alle kinderen meespeelden. Nadat het schoolhoofd, de heer R. Stouthamer, een kort welkomst woord had gesproken, hield ds. D. ter Stee- ge, die als opvolger van dr. Ch. de Beus tot voorzitter van het schoolbestuur is ge kozen, een korte toespraak, waarin hij onder meer memoreerde, dat de school vereniging in de twintig jaar van haar bestaan steeds van een bepaalde geeste lijke achtergrond is uitgegaan, zodat de kinderen, die deze school bezoeken, ook buiten de kerk en het gezin in het hun vertrouwde milieu kunnen opgroeien. De viering van dit twintigjarig bestaan viel in drie delen uiteen. Allereerst hebben de ouders door middel van de bandrecorder een aantal schoollessen kunnen beluiste ren. Vervolgens werd een schets opge voerd, op uitstekende wijze vertolkt dooi de heer Oosterling met een drietal jonge ren, twee oud-leerlingen en één leerling van de school. Nadat de ouders tijdens de pauze in de gelegenheid waren gesteld in de verschillende lokalen de resultaten van de vrije expressie te bewonderen, werd de film vertoond, waarvoor het gegeven was ontleend aan „De Japanse steenhouwer", een gedeelte uit de Max Havelaar van Mul tatuli. De toeschouwer ziet eerst de klei ne Peter, leerling van de eerste klas in zijn spontane spel. Hij is namelijk onte vreden en wil telkens wat anders. Zo maakt hij een tocht door de gehele school en wordt zelfs onderwijzer en hoofd, daar bij telkens aangeraakt door een toverstaf, waardoor hij van gedaante verandert. Doch met al die veranderingen is hij ook niet tevreden en ten slotte keert hij naar de eerste klasse terug en is daar tevreden met zijn lot. Het spontane spel van de kin deren in deze film heeft de ouders tot groot enthousiasme gebracht. Een dave rend applaus viel de heer Hesmerg en zijn medewerkers, „cameraman" J. Busser en de heer S. L. Pleysant, ten deel. Tot slot van deze vierde lustrumviering werd nog een klein kleurenfilmpje over een schoolreisje vertoond. De 23-jarige elektricien J. Dortwegt uit Rotterdam is op de autoweg Karlsruhe- Stuttgart bij Pforzheim bij een verkeers ongeval omgekomen. D. reed alleen in een auto met een Zwit sers registatienummer. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is moeilijk na te gaan. doordat er geen andere wagens bij betrokken waren. Het schijnt dat D. de macht over het stuur heeft verloren. De auto werd ernstig beschadigd. bouw dan eind 1957, namelijk 1063 (998), terwijl nog twee complexen met 158 en 65 woningen rond de jaarwisseling aan uitvoering toe waren, doch nog niet in de statistiek zijn opgenomen. Van de ge noemde 1063 woningen zijn er 663 in de woningwetsector en 400 in de particuliere sector in uitvoering. Tengevolge van de in opdracht van de huiseigenaren de laatste tijd uitgevoer de onderhoudswerkzaamheden, waarbij het verven van het buitenhoutwerk een grote plaats inneemt, is de onderhouds- toestand van talrijke percelen in het al gemeen beter dan enige jaren geleden. In die gevallen, waar mondeling con tact niet mogelijk was of waarbij dit con tact geen resultaat opleverde, werden de eigenaren of beheerders schriftelijk ver zocht het nodige te laten verrichten. In 625 gevallen werd nog een zogenaamde tweede aanschrijving verstuurd, omdat aan het eerste verzoek niet of slechts ge deeltelijk was voldaan. Leiden: Doctoraal examen Nederlands recht M. W. Besselaar (Heerjansdam), J. K. de Vries ('s-Gravenhage). Kandidaatsexamen Nederlands recht mej. M. E. W. Dobschütz (Rotterdam), mej. A. M. Everts (Leeuwarden) J. H. W. Fiete- laars ('s-Gravenhage), G. W. M. Bodewes (Hilversum) H. Bijvanck (Haarlem), J. Schipper (Alphen a/d Rijn) A. A. C. Ver hees (Katwijk a/Zee), A. v. d. Meulen (Leeuwarden), J. W. van Reigersberg Ver— sluys (Leiden), H. L. de Haas (Eindhoven), F. H. Tattersal (Enschede), P. L. Neve (Maatsricht) en C. H. E. Brinkmann (Gouda). Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde mej. L. H. Fikenscher, gebo ren te Malang, wonende te 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde W. C. van Lookeren Campagne, Lei den. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid (cum laude) H. F. van Pan- huys te Wassenaar. GRONINGEN. Doctoraalexamen godge leerdheid: A. J. van Binsbergen, Oud- woude (Fr.), H. R. Smid, Winschoten (cum laude). Doctoraalexamen psychologie: H. Conradi (Eelde). Doctoraalexamen sociale wetenschappen: H. de Haan (Hoogkerk), P. A. Zeven (Wassenaar). Doctoraalexamen geneeskunde 2de ged.: Mevr. T. J. T. Stroes-Van der Veen (Groningen), mej. E. H. Edens (Eindhoven), J. J. Kramer (Gro ningen), C. J. Rhee (Hengelo), H. B. Een- kema van Dijk (Nijmegen), J. L. Jansonius (Groningen), H. Groeneveld (Amsterdam), H. Th. Lindemann (Oude Pekela), W. A. Dankbaar (Groningen). Artsexamen 1ste ged.: Mej. B. Bozilowa (Groningen), mej. E. Onderstal (Wassenaar), mej. M. E. Vis ser (Groningen), G. Bosma (Stiens). D. Duit (Haren). Bevorderd tot arts: Mej. C. C. Komproe (Paramaribo). O. W. van Assen- delft (Leeuwarden), D. Broekons (Leeuwar den), W. M. Creyghton (Heerlen), dr. H. B. Lamberts (Groningen). A. Sanders (As sen), W. F. J. Timmers (Oldenzaal), E. K. Topper (Nieuw Buinen). UTRECHT: Doctoraalexamen rechtsge- leerdhedi: D. Siep (Amsterdam), mej. G. C. Daniels (Utrecht). H. C. A. van Osch (Eindhoven), P. J. G. M. Vennix (Eind hoven), P. den Tex (Amsterdam), A. A. Bredius (Bilthoven), me.j. B. J. Dippel (Eindhoven). Semi-artsexamen: N. S. Harmse, J. Menges, G. Peddemors. mej. M. C. A. v. d. Werf, H. M. Schindelman, allen te Utrecht, J. Wind (Groningen). Artsexamen: A. Bartelink (Heereveen), F. Chr. Hoeven (Moergestel), P. N. H. M. Houx, W. Boonen en R. P. Huybregsen, allen te Utrecht, en H. Lamme (De Bilt). Doctoraal examen sociologie: K. van 't Zet (Utrecht). Doctoraalexamen kunstgeschie denis: H. W. M. v. d. Wijck (Utrecht). Doctoraalexamen Spaanse taal- en letter kunde: A. van Beysterveldt (Bilthoven). Doctoraalexamen klassieke letteren: W. Rosenga en mej. H. K. Griessing (Utrecht). Doctoraalexamen sociale geografie: W. Prosé (Amersfoort) en H. v. Laanderen (Zeist). Doctoraalexamen fysische geogra fie: Mevr. E. Kaasschieter-Feekes (Den Haag). Tandartsexamen: Mej. G. W. Kou semaker (Zeist), W. van der Maas (Hilver sum), R. M. Schuurman (Utrecht), J. A. C. H. Swinkles (Schijndel), J. J. Tas (Amster dam), .J.. B. Willemars (Barneveld), J..H. H. Houben (Utrecht). LEIDEN. Kandidaatsexamen geneeskun de: de dames A. Ch. Cramer ('s-Graven hage), H. Degen (Tilburg), M. J. Molken- boer (Oldenzaal) en de heren H. van Aarem (Emmen), J. H. Anschütz (Arnhem), R. Bieger ('s-Gravenhage), A. Craandijk ('s-Gravenhage), I. Hidayat (Leiden), L Ch. den Hollander ('s-Gravenhage), M. W. Kalff ('s-Gravenhage), A. I. J. Klootwijk (Rotterdam), H. A. Lammers (Alphen a. d. Rijn), M. P. Leemhuis ('s-Gravenhage), A. J. van Leeuwen (Rotterdam), H. J. van Lennep (Wassenaar), F. E. Nommensen (Voorburg), H. A. van Opstall ('s-Graven- hage), W. J. Rierveld (Rijswijk, ZH), H. Solleveld ('s-Gravenhage), C. A. Verton ('s-Gravenhage), J. G. R. Volder (Delft), G. A. van Waasbergen (Noordwijk), H. Wamsteker (Overveen), L. R. M. Warnars (Rotterdam), F. W. O. Waterreus ('s-Gra venhage), H. A. H. Wilberding ('s-Graven hage), D. A. Zelling ('s-Gravenhage). Doctoraal examen geneeskunde: mej. W. Lanling (Overveen), J. C. Balhuizen ('s-Gravenhage), J. A. Morre (Leiden), J. Stroeve (Heemstede), Teng Khoen Ho ('s-Gravenhage), C. J. Timmermans (Verkort weergegeven) ('s-Gravenhage) en H. Zwart (Voorburg). Semi-artsexamen: mej. E. C. M. Alke made (Noordwijk), J. L. A. Boelen (Was senaar), R. L. Shriro (V.S.), H. Snijders ('s-Gravenhage) en A. D. J. Verburg (Lèi- den). Artsexamen: de dames M. L. Lasi- lang-Karamoy (Oegstgeest), H. M. Vér- heul (Wassenaar), J. Bennebroek Graven- horst (Haarlem), H. A. Delfos (Laren NH), F. G. van Leeuwen (Zoeterwoude), R. Olt- mans ('s-Gravenhage) en C. W. van Wijn gaarden ('s-Gravenhage). Doctoraal examen Ned. recht: mej. A. E. v. d. Valk (Laren), mej. J. van Royen ('s-Gravenhage), J. L. Osterman (Vlaardingen) en F. W. Kist ('s-Gravenhage). Doctoraal examen Fran se taal- en letterkunde: mej. H. Zand vliet (Voorburg), mevr. J. M. Loen (Lei den) E. v. d. Starre (Rotterdam). Docto raal examen psychologie: mej. N. R. Barug (Wassenaar), T. Streep (Den Haag). Docto raal examen niet-westerse sociologie: M. Slamet (Leiden). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: J. A. Pinckaers (Sit- tard) en P. Fleury (Amsterdam). Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuur kunde: A. M. Kheir te Khartoum (Sudan). Amsterdam (V. U.). Kandidaatsexamen politicologie: D. Th. Kuiper (cum laude), A'dam, H. D. W. Boven, Amersfoort, A. Meester, A'dam; doet. examen economie: J. H. van Oostveen, Amsterdam, W. Nug- teren, Oude Wetering, G. B. Praasterink, Helmond; doctoraal examen theologie: ds. J. M. W. Schalkwijk, Zeist; doctoraal exa men scheikunde: C. Büthker, Heemstede, P. H. Everhardus, Amsterdam; doctoraal examen natuurkunde: C. Ris, Amsterdam; doctoraal examen wiskunde: M. A. Mau rice (cum laude), Amsterdam; kandidaats examen wis- en natuurkunde: H. Vis- scher, Haarlem, F. J. de Hoog, Amsterdam, J. Heijlman, Zand voort, J. W. Hovenier, Amsterdam, W. Ganzevoort, Haarlem, P. de Hoogd, Amsterdam, H. J. Brouwer, Naarden, D. Spaargaren, Amstelveen; kandidaatsexamen psychologie: mej. J. M. T. Sleumer, Amsterdam; doctoraal exa men pedagogiek: Z. Rittersma, Leiden. Utrecht: Geslaagd voor het doctoraal examen tandheelkunde: mej. P. C. de Boer, Steenwijk, H. de Bruyn, Den Haag, J. W. N. van Es, Wassenaar, A. J. Goed hart, Amsterdam, A. Groeneveld, Rotter dam, B. de Haan, Leeuwarden, P. A. Jas, Dordrecht, F. A. Raymakers, Helmond, D. J. Schutte, Waddinxveen, L. E. G. Telling, Amsterdam, E. G. Trijzelaar, Rotterdam, mej. M. A. de Vries, Benningbroek; doc toraal examen diergeneeskunde: J. W. Buitelaar, Westerbork. mej. V. Koets, Am sterdam, E. Kuipers, Westerbork, J. P. van Nouhuys, Tiel, P. A. A. Omloo, Echt, mej. A. C. W. Oskam, Lopik, J. H. Scheper, Zuidlaren, J. Schoenmaker, Dwingelo, A. M. Tromp, Amsterdam, P. C. Uyterlinde, Voorburg, J. B. F. Wilmink, Bornerbroek (O.). Dierenarts-examen: J. Akkerman, Terhorne, H. A. M. Verhey, Maastricht, H. van der Knoop, Utrecht. HAARLEM, Hoofdakte-examens. Ge slaagd voor de gehele akte: de dames: P. D. Bekooij te'Haarlem, J. Hogenkamp te Kwadijk; A. M. Leijsen te Beverwijk; G. J. M. Muschter te Overveen; de heren P. C. Stobbe te Weesp; N. W. Bakker te Heiloo; D. Janneman te Wormerveer; P. L. Reuze- naar te Haarlem; L. Mortier te Den Hel der; J. A. Delmaar te Haarlem; D. Rohde -te Aalsmeer; J. IJntema te Weesperkar- spel. Voor gedeelte B: Mej .J. Keddeman te Halfweg; de heren: B. W. de Graaf te An- dijk-West; D- Bruinings te Amsterdam; J. M. Dijk te Amsterdam; J. Boertien te Am sterdam; P. J. A. M. Bleijs te Medenblik; Ch. F. Robert te Krommenie; J. J. A. de Groot te Haarlem. HAARLEM. Voor het mulo-examen A zijn in Haarlem geslaagd de dames J. H. Brouwer. Driehuis; J. E. van den Berg, Haarlem; J. C. Gazenberg, Velsen; M. Hoekman, Badhoevedorp; J. Sauer, Hoofddorp; M. Piet, Haarlemmermeer (Rijk); M. H. Kool, Hillegom. De heren: J. M. Auer, Santpoort; H. P. de Weers, IJmuiden; J. de Vlugt, Beverwijk; J. D. Waal, Velsen-Noord; B. Vingerhoed, IJ muiden; F. J. van Reenen, Driehuis; B. Pasman, Zandvoort; H. Schultz, Zandvoort; R. S. J. Lindeman, Bloemendaal; L. F. Kuipers, Haarlem; R. Kraaijenveld, Vel sen; P. G. van Riessen, Bloemendaal; J. P. Egner, Velsen; D. Klakman, Velsen; R. Frie, Badhoevedorp; A. de Vos, Uithoorn; J. Th. L. Verbeek, Hoofddorp; F. Piso, Hoofddorp; J. Alewijn, Hoofddorp en J. D. van Tol, Hillegom. A plus middenstandsdiploma. Afgewezen: 12 kandidaten. De overgang van het op vele plaatsen door de droogte deerlijk geteisterde Ve- luwse gebied naar de zomerse dreven van de Haarlemmermecrpolder is wel heel groot. Daar, op de hoge zandgronden to nen de roggeakkers al een maand het geel van hun rijpheid. Maar het gewas is niet voldragen en op sommige plaatsen nau welijks een voet hoog. De malse weiden zijn veranderd in dorre vlakten, waarop voor de hongerige koeien niets meer te grazen valt. Om tenminste nog iets te red den hébben sommige boeren hun voor de zaaizaadwinning gekweekte lupinen maar gemaaid voor veevoer. Anderen hebben hun hooivoorraad opgeslagen voor de wintertijd al aangesproken. Vele vier kante meters boomaanplant zijn dood. Eerst kwijnden de jonge boompjes van de droogte weg, daarna volgden de zaai lingen van vorige jaren omdat hun wortels het in de bodem aanwezige vocht niet meer konden bereiken. De boeren uit de Haarlemmermeer mopperen echter over het algemeen nog niet op het zomerweer. Zeker, er zijn er die zeggen dat meer regen heel erg wel kom zou zijn geweest. Maar we spraken er ook, die tevreden uitkeken over hun landerijen, ,,'n Best gewas dit jaar!", luidt hun oordeel. Uiteraard heeft het gebied ten zuiden en ten oosten van de stad aan het Spaarne in een droge zomer, zoals we dit jaar mee maken, veel op andere landbouwstreken vóór: de weiden en bouwlanden liggen laag, zodat de waterhuishouding toch al- lijd meer te regelen is dan bij voorbeeld op de hoge Gelderse, Overijsselse en Bra bantse gronden. Bovendien heeft de lig ging bij de Noordzeekust vaak tot gevolg dat de temperatuur op de landerijen in onze omgeving enkele graden lager is dan die op het platteland van de oostelijke pro vincies. Bloeiende bermen De wegbermen profiteren van het zo merweer en spreiden op sommige plaat sen een haast overdadige bloemenpracht ten toon. De wilde planten die hier groeien (ze zijn soms zó fraai, dat het woord „on kruid" moeilijk uit de pen vloeit!) hadden geen betere groeiplaats kunnen vinden: enerzijds koesteren zij zich in overvloedige zonnewarmte en aan de andere kant is er de slootkant die altijd min of meer voch tig is. Wilde planten passen zich trouwens meestal tóch veel meer bij de droogte aan. Dit kan men bij voorbeeld tot zijn erger nis waarnemen aan het gazon. Waar het gras ver-stek laat gaan en veranderd is in een hooiachtig produkt waar pas met veel water weer wat groei is in te brengen, krijgt het onkruid zijn kans. Distels, paardebloemen, duizendblad, weegbree, zilverschoon en al die andere onwelkome gasten weten met. hun lange wortelstelsel altijd nog wel wat vocht uit de bodem te halen. Als de grasplanten naar water snakken en verwelken zijn zij nog in hun element en schieten dubbel snel omhoog, omdat het gras ze niet meer in de groei belemmert. Uitersten In de dierenwereld is deze periode een tijd van uitersten. Dit is vooral bij de vo gels het geval. Men zou kunnen zeggen dat in juli de lente en het najaar elkaar „overlappen". Daartoe financieel in de gelegenheid ge steld door iemand, die onbekend wenst te blijven, hebben de patiënten van het her- stellings- en verplegingsoord „Unicum te Heemstede, op dinsdag een dagtocht ge maakt met twee autobussen van de N.Z.H.V.M. Een gezelschap van ongeveer zestig personen met inbegrip van verpleeg- personeel en enkele helpers van het Ne derlandse Rode Kruis vertrok om half ne gen van „Unicum" in twee autobussen, die door de N.Z.H.V-M. zodanig waren inge richt, dat ook een aantal liggende patiën ten de tocht, konden meemaken. De rit ging via Noordwijk naar Den Haag", en daarna als eerste pleisterplaats de boulevard van Scheveningen, waar een kopje koffie werd genuttigd in de bussen uiteraard. Vervol gens werd koers gezet naar Rotterdam via het Westland en na een kruistocht door de tunnel onder de Maas, ging het in de richting Gouda naar Boskoop, waar allen weer uit de bussen werden gebracht. Hier werd een uitgebreid middagmaal gebruikt. Gedurende de ritten met de bus en na tuurlijk ook tijdens het diner werd de stemming nog verhoogd door het. optreden van de artiesten Frans Eikhof, conferencier- en Herman Teunissen, accordeonist en pianist, die onvermoeibaar waren met hun muzikale en vocale voordrachten. Het was al laat. in de middag geworden toen, nadat allen weer in de bussen waren gebracht, de tocht kon worden voortgezet en wel via Alphen langs de Oude Rijn en verder via de Vechtstreek langs de Loosdrechtse plas sen en Hilversum en Bussum naar Amster dam, dat in de avond werd doorkruist. Nadat in een restaurant koffie was ge dronken werd naar Heemstede gereden. In de berm langs de poldersloten zijn de gevolgen van vele weken droogte niet merkbaar. Een weelde van mans hoge schermbloemen omzoomt dit landweggetje in de Haar lemmer meer polder. Soms klinkt in de,,vroege ophtejid het. ge zang van vogels alsof het een meimorgen is. Maar het gejubel is toch niet meer zo uitbundig als voorheen. Terwijl leeuwe rik en graspieper boven weide en bouw land af en toe nog eens ouderwets uit hun slof schieten, zijn de grutto's, die daar en kele weken geleden nog met tientallen op hun hoge poten over de grasmat stapten, op enkele treuzelaars na reeds naar het zuiden vertrokken. Hier en daar maakt een kievitenpaar groot misbaar als we te dicht naderen bij de plaats, waar de pas uit het ei gekropen jonge vogels over de weide scharrelen. Door duikvluchten en schreeuwen trach ten zij de indringers ..of het nu vreed zaam rondkijkende mensen of op buit be luste kraaien zijn uit hun domein te verdrijven. Maar boven deze vogels trek ken hun soortgenoten van de eerste leg- sels die dit voorjaar werden grootge bracht, al in losse en onsamenhangende koppels langs de zomerhemel. Hun koers is zuid of zuidwest, de richting van hun overwinteringsgebieden. Zij zijn de voor boden van de grote herfsttrek die over enkele maanden zijn hoogtepunt zal be i-eiken. Zo is het ook op en aan het water. Als een miniatuursleepboot met een stel roeibootjes zwemt een wilde eend met haar kroost in het kielzog van de ene riet kant naar de andere. Tussen het bonte boeket van bloeiend bitterzoet, andoorn, wilgenroosjes en andere planten lokt het waterhoentje de kleine zwarte donskui kentjes naar zich toe. Maar de gierzwa luwen, die in het begin van mei naar on ze omgeving terugkeerden om hier te broeden, ziet men al veel minder op de insectenjacht boven de sloot en vaart dan enkele weken geleden. Ook voor deze vogels is de grote reis naar de winter kwartieren in het warme zuiden reeds be gonnen. Maar al zijn deze verschijnselen het be wijs van de naderende kentering der jaar getijden, de polder biedt in deze maan den nog het beeld van de volle zomer. Want tussen de vakken van rijpend graan, strekken zich de landerijen uit met het frisse loo/ van de bieten en de donker groene aardappelakkers. En in het gras landgebied schilderen de aan dc blauwe hemel overdrijvende geelwitte wolken steeds van vorm veranderende schaduw vlekken op dc weiden met herkauwend of grazend vee. Van dit schouwspel als een écht-Hollands schilderij, kunnen we nog tot diep in het najaar genieten! P. KIaassen Advertentie HOUTPLEIN 35 - 37 - TEL. 12493 MAGNEET BROMFIETSEN De Zandvoortse politie heeft op het strand vier jeugdige inwoners van Keulen aangehouden, die ervan worden verdacht een portemonnaie met f 160,te hebben gestolen. Voorts werden twee Duitsers aangehouden, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een groot aantal lege melkflessen. Voor de dames derde klasse C kreeg Haarlem dinsdagavond in Stoop's Bad in Overveen ZIOS uit Den Haag op bezoek. Haarlem was overwegend in de aanval, hetgeen resulteerde in een 4-0 overwin ning. Voor de rust scoorden Nel Goedhart Corry Holm en Thea Hölsken en in de tweede helft bracht. Nel Goedhart uit een strafworp de eindstand op 4-0. Voqr dezelfde afdeling heeft De Zijl het Haagse DES op bezoek gehad; de thuis club won met 4-1. De stand van de ranglijst is: Haarlem 6 3 2 1 8 15— 9 DES 7 3 2 •2 8 23—15 DWR 6 4 0 2 8 15—18 De Zijl 7 2 1 4 5 14—18 ZIOS 6 1 1 4 3 11—18 Voqr dc reserve tweede klasse B heren bonden de reserves van Haarlem de strijd aan met HVGB 3. Uit een strafworp van Hoekstra nam HVGB de leiding Poeder- bach maakte gelijk, waarna Watertor de ruststand op 2-1 bracht. In de tweede helft werd hot 2-2 door Jan Rol maar Haarlem trok aan het langste eind daar Kolstee de eindstand op 3-2 bracht. De woningbouw in Haarlem heeft in 1958 een grote vlucht genomen. Nagenoeg alle besteksklare plannen in Parkwijk kwamen tot uitvoering. In dc overige sec toren trad eveneens een stijging op; voor handel en industrie bedroeg deze zelfs zestig percent. Aldus staat te lezen in het verslag over vorig jaar van de dienst Bouw- en Woningtoezicht der ge meente Haarlem. De bouwsommen van de aangevraagde en in uitvoering gekomen bouwwerken vertoonden als totaalbeeld een stijging van bijna vijftig percent ten opzichte van de cijfers van 1957. In 1958 was in uitvoering aan woning bouw voor f 16.377.400, (1957: f 8.644.300), kerken, scholen, ziekenhuizen en dergelij ke voor f5.425.000 (f4.763.900), overheids- bouw f776.500 (f437.500), handel en in dustrie f 3.965.500 (f 2.424.500). De binnendienst adviseerde herhaalde lijk over het aanbrengen van verbeterin gen in de te volgen bouwwijze, het in over eenstemming brengen met dc bouwvoor schriften van plannen en het aanpassen van plannen aan de belendende eigendom men van derden. Bestudering van nieu we systemen en materialen (vooral ge luid- en warmteïsolerende) is, door de grote vlucht in de beton- en hoge bouw, noodzakelijk. Namens B. en W. werden 123 rijksgoed keuringen verleend voor werken tussen de twee en tien mille, voor grotere wer ken boven de tien mille zond de dienst aan de minister 67 aanvragen om rijks goedkeuring toe. Tegen het bouwen zonder vergunning behoefde dit jaar niet zodanig te worden opgetreden dat proces-verbaal moest vol gen. Opmerkelijk was het dat de animo voor het splitsen van woningen groter was dan ooit. Er kwamen tien aanvragen bin nen; eind 1958 waren nog vier verzoeken in behandeling. De behoefte aan kantoor-, winkel-, en werkruimte blijkt elk jaar groter te wor den. Werd vorig jaar op zestig verzoeken advies uitgebracht voor het onttrekken aan woonruimte, in 1958 kwamen 70 verzoeken binnen, terwijl nog zes gevallen in behan deling waren. Veelal betroffen de aanvra gen voor het geheel onttrekken woningen die voor onbewoonbaarverklaring in aan merking kwamen, of in deze tijd prak tisch niet meer door één gezin te bewonen zijn. In het verslagjaar werden 33 percelen gesloopt, waaronder 23 onherroepelijk on bewoonbaar verklaarde woningen. Uit het stadsbeeld verdween het in vervallen staat verkei-ende hofje aan de Raaks, terwijl ook het zogenaamde Bullehofje aan de Zomervaart grotendeels aan de slopers hamer ten offer viel. Geheel volgens verwachting bleef het aantal voltooide woningen ver beneden dat van 1957. In het laatste kwartaal van 1958 kwamen slechts 48 woningen gereed, waaronder geen enkele woningwetwoning. Het totaal aantal gereed gekomen wonin gen bedroeg 773, waarvan 468 woningwet woningen, 294 premiewoningen en 11 wo ningen in de vrije sector. Door verbouw of veranderd gebruik kwamen nog vier woningen tot stand. De vermindering door sloop enzovoorts be droeg 11 woningen, zodat de woningvoor raad met 766 (985 in 1957) vermeerderde. Eind 1958 waren meer woningen in aan- Belastingaanslagen. In augustus 1958 werd ik in één postbestelling verrast met twee aanslagbiljetten: voorlopige 1957 en 1958. Dit jaar heb ik in één maand vier aanslagen gekregen, waarvan de eerste termijnen alle op 31 juli vervallen. Drie biljetten zijn van het Rijk en de gemeente voegt er ook nog een bij. Ik vraag me af: Moet dat zo? Als we nu eens ieder kwar taal een biljet kregen? Een jaar heeft toch twaalf maanden? Mijn tweede vraag is: Waarom krijgen we maar vijf termijnen? G. V. (De belastingdienst deelde ons desge vraagd het volgende mee: Bij het vast stellen van de bedragen op de voorlopige aanslagen gaat de dienst uit van het door de belastingplichtige opgegeven geschatte inkomen. Dikwijls zijn deze schattingen te laa gen dan volgt op de voorlopige aan slag een definitieve volgens welke men nog een bepaald bedrag moet betalen. Hiernaast kan men ook nog een voorlopige aanslag voor het lopende jaar en eventu eel een definitieve AOW 1959 in zijn bus vinden. Spreiding der aanslagen is onuit voerbaar daar men bij de belastingdienst dan over vier keer zoveel personeel zou moeten beschikken. Het aantal van vijf termijnen omvat de nu eenmaal vastge stelde periode, waarbinnen men uiterlijk kan betalen. De belastingdienst is even wel te allen tijde bereid zo mogelijk een regeling te treffen waarbij men pas een tweede en eventueel derde aanslag kan gaan voldoen, wanneer de vorige betaald is. Hiervoor kan men zich wenden tot het loket 16 (Inlichtingen) aan het Klein Heiligland 84 in Haarlem Red.). Levensgevaarlijk. Als wielrijder heb ik het „genoegen" iedere dag mijn route door het centrum van Haarlem te moeten ne men tijdens de zgn. spitsuren en ik kan u vertellen dat vooral een rit van het Hout plein naar het station voor de wielrijders bijzonder gevaarlijk is. Neemt u bijv. het Houtplein, vlak voor de stoplichten een bushalte voor de lijnen 1, la, 2, 5 en 6, waardoor er bijna altijd bussen staan. De wielrijders zijn genoodzaakt, naar links uit te halen en op de snelverkeers- baan te komen. Niet zelden komt het voor dat de bussen plotseling van een halte wegrijden en de vele wielrijders eenvoudig de weg afsnijden. Zou het nu niet mogelijk zijn om óf deze bushalte te verplaatsen, óf een zgn. parkeerhaven hiervoor te maken? Nog veel erger is het in de Grote Hout straat. Ondank? parkeer- en stopverbod staan hier altijd vele auto's geparkeerd, heel vaak ook vlak voor het stoplicht bij de Ged. Oudegracht staan auto's en/of bak fietsen van aldaar gevestigde bedrijven, waardoor de wielrijders in levensgevaar komen, doordat zij gedwongen zijn op de linker-weghelft te komen, doch de auto's kunnen ook niet verder naar links uitwij ken, daar de straat nu eenmaal veel te smal is. Moeten hier nu éérst ernstige ongeluk ken gebeuren voordat maatregelen geno men worden? De gemeente Haarlem wil het zware verkeer door de binnenstad niet kwijt, doch laat de politie dan althans het parkeerverbod handhaven. EEN WIELRIJDER De dirigent Hans Schmidt-Isserstedt heeft wegens ziekte zijn optreden te Glyn- debourne en te Scheveningen voor deze zomer moeten afzeggen. Hij zal in een ziekenhuis worden opgenomen. Voor twee van zijn Scheveningse con certdata wordt Schmidt-Isserstedt vervan gen door Rafael Kubelik, die op 19 en 21 augustus het Residentie-orkest, in de Kur- zaal zal leiden. De vervanger voor de overige twee concerten zal nader bekend worden gemaakt. 's-GRAVENHAGE. Eerste gedeelte nota- riaal examen: P. F. M. Ruters te Vlaar dingen; Tweede gedeelte: B. A. G. van Nievelt te Rotterdam. Dinsdag heeft in Hoofddorp de opening plaats gehad van een noodgebouw voor het kantongerecht. Tot dusverre werden de zittingen van het kantongerecht gehouden in een der zalen van het raadhuis. Men zocht naar een mogelijkheid tot uitbrei ding. welke is gevonden in de bouw van een houten noodgebouw onmiddellijk grenzend aan het gemeentehuis. Bij de officiële opening waren aanwezig: het voltallig college van B. en W. van de Haarlemmermeer, de kantonrechters mr. Th. F. Raedt en mr. J. E. Goudsmit, de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de griffier van het kanton gerecht mr. J. Gerretsen, het hoofd van de gerechtelijke organisalie van het ministe rie van Justitie mr. P. Mostert, de oud burgemeester van de Haarlemmermeer mr. J. F. Jansonius. In zijn toespraak schetste mr. Raedt de tot dusverre gevolgde gang van zaken, waarbij hij het gemeentebestuur dank bracht voor de genoten gastvrijheid. Als blijk van dankbaarheid voor deze gastvrij heid bood mr. Raedt een ingelijste oude, met de hand ingekleurde kaart van de Haarlemmermeer aan. In zijn dankwoord memoreerde burge meester mr. G. C. van der Willigen de prettige samenwerking, die bestaan heeft tussen het kantongerecht en het gemeente bestuur. Mr. Van der Willigen wilde in dank baarheid hiervoor niet bij mr. Raedt ach terblijven en bood dezeeen zelfde soort ingelijste kaart van de oude Haar lemmermeer aan. Het enige verschil be stond hieruit, dat de kaart in een andere tint was ingekleurd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9