Christendemocraten besmet door verbond met fascisten L 1 B B fl I B FEDERMANN OPTIEK Ondemocratische praktijken als op Sicilië zullen tot breuk leiden U GAAT ER HEEL ANDERS UITZIEN MET EEN BRIL! ITALIË TERUG IN 1922 Kroesjtsjev tot Polen: niet bidden maar werken Nasution verbiedt partij orgaan der communisten De constitutionele organen in Indonesië Zand uit Vinkeveen wordt naar Amsterdam gespoten Pottekijker Hammarskjoeld bezoekt Geneefse onderhandelaars Uitstel van executie voor neger en blanke Ernest Bloch overleden Ben Goerion begint zonder hoop aan formatiepoging Reprise Premier Kisji in Bonn Kort nieuws In Dedemsvaart heeft men zware zorgen door de droogte Scheepvaart citroen vruchtenlimonade S SHELL NEDERLAND N.V. ZEND DEZE BON AAN: I I DONDERDAG 16 JULI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) „Als Nenni zich een beetje plooibaar der toont met het doel de goedkeuring weg te dragen van zijn gehele partij, dan leest men in de rechtse pers, dat dit weer de gewone dubbelzinnigheid is, dat men niet op hem aan kan en hij nog altijd achter de communisten aanloopt. Wanneer hij daarentegen van zich af bijt en dan tegen stand ontmoet, schrijven de „Tempo" en de „Corrière della sera", dat de socialis tische leider stellig wel een politiek wil voeren geheel los van de communisten, maar dat hij er niet in slaagt zijn partij mee te krijgen. En als Nenni dan op zijn stuk blijft staan en de communistisch ge zinde linkervleugel van zijn partij op de knieën krijgt, dan leest men in het „Gior- nale d'Italia", dat de socialistische par tij in een ernstige crisis verkeert en dat er nog hoge woorden vallen over kwesties, die eigenlijk van ondergeschikte beteke nis zijn." Met die woorden typeert het maandblad „Politica", orgaan van de linkervleugel der christendemocraten zeer juist de hou ding van degenen, die menen dat zij al leen alle democratische wijsheid in pacht hebben, tegenover Nenni, die nu sedert ruim twee jaar alles doet om zijn partij, nauwelijks minder sterk dan de commu nistische, in het democratische kamp te brengen. Indien in Italië een gezonde en krachtige democratie bestond, zou zulk een optreden tegenover een partijleider, die fouten heeft begaan (precies dezelf de fouten als Sagarat) begrijpelijk, hoe wel niet te verdedigen zijn. Maar nu alle democratische partijen tezamen slechts 47,5 percent van de stemgerechtigde be volking achter zich hebben, is het pure verblinding de ruim vijf miljoen socialis ten (als het erop aankomt mensen, waar op men heel wat meer staat kan maken dan op degenen, die uit angst voor het communisme hun stem maar aan de chris tendemocraten geven) met alle geweld te willen terugdrijven in de armen van Mos kou. Verblinding Hoe ver deze verblinding gaat, is ge bleken op Sicilië. Men herinnert zich, dat bij de verkiezingen voor het gewestelijk parlement naast de officiële christende mocratische partij, een tweede katholie ke partij, die der christensocialisten, een onverwacht groot aantal stemmen kreeg. Er zijn 90 zetels, waarvan de christende mocraten er 34 (vroeger 37) hebben, de communisten 21 (vroeger 20), de socialis ten 11 (vroeger 10), de sociaal-democra ten 1 (vroeger 3), de royalisten 3 (vroe ger 9) en de fascisten 9 (vroeger 9), hoe wel die laatste partij heel veel stemmen verloor, maar bijzonder gelukkig was bij de verdeling der zetels. Het is dus dui delijk, dat het kiezerscorps ontevreden is over de conservatieve partijen (liberalen, royalisten, en tot op zekere hoogte de fascisten). Om een meerderheid te vor men zouden dus de christendemocraten hebben moeten samenwerken met de christensocialisten, de sociaaldemocraten en eventueel de liberalen of de royalisten. Dit zou een zwakke meerderheid hebben gegeven. Een veel sterkere zou zijn behaald door christendemocraten plus christenso cialisten (hun partijprogramma is vrijwel hetzelfde) plus de socialisten. Integendeel hebben de christendemocraten in de maand, die verlopen moet tussen de ver kiezingen en de eerste bijeenkomst van het nieuwe parlement niets anders ge zocht dan samenwerking met de fascisten. Omdat dit onvoldoende is voor een meer derheid werden ook liberalen en royalis ten daarbij betrokken. Thans is met enorme moeite en na een ware veldslag de nieuwe president van het gewest gekozen, een exponent van dit monsterverbond der christendemocraten met een partij, die niet minder dan de communistische er op uit is de democra tie af te schaffen. Natuurlijk zijn niet alle christendemocraten het met die gedrags lijn van hun leiders eens en daar de pre sident bij geheime stemming wordt geko zen, is dit ook gebleken. Eerst heeft men er voor gezorgd dat niet alle 90 afgevaar digden konden stemmen, doch slechts 87. De twee voornaamste leiders van de chris tensocialisten hebben namelijk in meer dan één provincie het grootste aantal voor keurstemmen verworven en moeten dus eerst bekend maken voor welke provincie zij zitting zullen nemen. Zij worden dan in de andere provincies vervangen dooi de partijgenoot, die na hen het grootste aantal stemmen verwierf. De „meerder heid" heeft erop gestaan, dat dit pas zaï gebeuren, wanneer de plaatselrjke „rege ring" zal zijn gevormd. Op die wijze had „de vijand" dus drie stemmen minder en meenden de christendemocraten dat hun kandidaat kon rekenen op 34 plus 9 plus 2 plus 3, dus 48 stemmen tegen 39 voor de christensocialistische kandidaat. Die vlieger ging niet op. De sociaaldemo craat stemde blanco en beide kandidaten kregen precies evenveel stemmen, 43. Er hadden dus vijf christendemocraten voor „de vijand" gestemd, grote ontsteltenis! WARSCHAU (Reuter-AFP) De Russi sche premier, Kroesjtsjev, die dinsdag voor een bezoek van tien dagen aan Polen in Warschau aankwam, is woensdag een tocht door de provincies begonnen, welke vijf dagen zal duren. In een kolenmijn bij Katowicz. een industriecentrum in Opper- Silezië, sprak Kroesjtsjev die zelf mijn werker is geweest, de arbeiders toe. Hij zei onder meer, dat de communisten, in tegenstelling tot de kerk „die een paradijs in de hemel belooft," de mensen reeds op aarde gelukkig wil maken. Om de le vensstandaard te verhogen moet men blij ven werken. Men brengt niet iets tot stand door gebeden, aldus Kroesjtsjev, die ook nog over de Pools-Russische eenheid en vriendschap sprak. Voordat hij de mijn bezocht was hij tot „eremijnwerker" uitgeroepen. Een half miljoen mensen stond langs de route door de met vlaggen versierde Silezische ste den die Kroesjtsjev tezamen met de Pool de communistische partijleider Gomoelka in een open auto volgde. Eerst had men getracht controle te oefe nen op de stemming en moesten de chris tendemocratische afgevaardigden hun stembriefje invullen onder toezicht van hun fractieleider. Dit werd gemerkt door een der communisten. Zolang zii in de min derheid zijn, kan men zich geen ijveriger verdedigers van de democratische rech ten voorstellen dan communistenIn dit geval maakte zich de betrokken com munist meester van de stembus en ver klaarde, dat er bedrog in het spel was en dat de stemming niet zou doorgaan. Een half uur lang is er een ware veldslag ge leverd om die stembus. Maar dat heeft zijn nut gehad, daar ten slotte toch wer kelijk geheim gestemd werd met het re sultaat, dat de christendemocraten en hun fascistische vriendjes hun zin niet konden doorzetten. Een dag .later, nadat twee der „franctireurs" gezwicht waren voor de pressie, die op hen werd uitgeoefend, werd de christendemocraat met 45 tegen 41 stem men gekozen. Nu is er dus een president van het gewest, maar een meerderheid is er niet. Krijgen straks ook de drie tot- nutoe uitgesloten christensocialisten recht tot stemmen, dan zal bij de eerste ge heime zitting deze uiterst rechtse rege ring vallen. En ondertussen hebben de christendemocraten het bewijs geleverd, dat zij 1922 en alles wat daarop volgde, geheel vergeten zijn. Ook Mussolini is aan de macht gekomen dank zij het conser vatisme van „liberalen" en katholieken. We zijn weer precies op hetzelfde punt als in 1922. Maar wij denken niet, dat dit spelletje lang duren zal. In oktober moet eindelijk het partijcongres der christendemocra- ten bijeenkomen. En dit is een partij, waarvan die niet zo bijzonder talrijke le den heel wat gezonder gedachten hebben dan de kamerfractie, die sterk onder de invloed staat van de miljoenen partijlo zen, die alleen uit angst voor het com munisme stemmen zoals de pastoor zegt. In het partijcongres zullen er stellig har de woorden vallen over dit samengaan met fascisten, dat voor een waarachtig democraat even verwerpelijk is als het samengaan met communisten. Reeds heeft de leiding der katholieke jeugdbon den krachtig geprotesteerd tegen de lank moedigheid, waarmee te Rome de eerste minister Segni de steun aanvaardt van de fascisten. En de partijsecretaris Moro heeft daarop in een opzienbarende rede verklaard, dat de partij helemaal niet ge diend is van fascistische steun. Kennelijk waren die woorden alleen maar bedoeld om bepaalde groepen te sussen. Want weinige dagen later is te Palermo voor het eerst een officiële samenwerking tus sen christendemocraten en fascisten be zegeld. De grote katholieke partij van Italië speelt daarmee hoogst gevaarlijk spel. Vooral de arbeiders in de katholieke vak bonden willen niets van fascisme weten, wat wel gebleken is in het narlement te Rome, waar twee christendemocratische afgevaardigden elkaar te lijf zijn gegaan over zaken die verband houden met de vakbonden. Er heerst in de partij grote onrust en nu Sicilië het voorbeeld heeft gegeven, is het allerminst uitgesloten, dat ook op het vasteland een tweede katho lieke partij ontstaan. DJAKARTA (UPI) De militaire auto riteiten hebben het publikatie-verbod. aan het persbureau P.I.A. opgelegd en het ver schijningsverbod van drie dagbladen in Djakarta, wegens het publiceren van de verklaring van de stafchef van de lucht macht, vice-luchtmaai-schalk Suryadar- ma opgeheven. Maar het ministerie van defensie in Dja karta heeft te zelfder tijd meegedeeld, dat het communistische paiiij-oi-gaan „Ha- rian Rakjat" en dagbladen, die voor de vorming van een pi-o-communistische re publiek zijn, vanwege het publiceren van berichten voor onbepaalde tijd het ver schijnen heeft vei-boden. Het is waarschijnlijk, dat dit publieke onrust zal veroorzaken. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van voorlichting, Maladi, heeft de vorming van een uit drie leden be staande ministeriële commissie aange kondigd, die de raadgevende vergadering zal liquideren. Maladi zei, dat twee personen zijn aan gewezen, die de richtlijnen zullen opstel len voor een voorlopige Volksraad en die dit ook zullen doen voor de opperste ad viesraad De eerste zal het hoogste con stitutionele lichaam in de republiek zijn. De tweede zal de voornaamste raad van advies van de president worden. Men hoopt, dat deze lichamen omtrent 17 augustus, de Indonesische nationale feest dag, zullen worden ingesteld, aldus ver klaarde de minister. Aan de oever van de Vinkeveense plas sen heeft de burgemeester van Amsterdam een zandpersleiding in werking gesteld, die in de komende anderhalf jaar vier miljoen kubieke meter zand naar Amsterdam zal spuiten. Het zand is bestemd voor het industriegebied Amstel II langs de rijks weg Amsterdam-Utrecht, dat over tweeën eenhalf jaar bouwrijp moet zijn. De zand persleiding heeft een lengte van 11 km en loopt voor het grootste deel langs de rijks weg Utrecht-Amsterdam, waar vier aanjaagstations zijn gebouwd. De gemid delde capaciteit is ongeveer 1000 kubieke meter per uur. Het wordt met een snel heid van 7 meter per seconde door de buis geperst. De werkzaamheden scheppen ook recreatieve mogelijkheden. Rondom de Vinkeveense plassen zal namelijk een zandoever worden gespoten om de afkal ving van de oevers tegen te gaan. Voor de werkzaamheden heeft de gemeenteraad van Amsterdam in 1957 een krediet van 4 miljoen gulden beschikbaar gesteld. LONDEN (UPI). In kamer 15 van het Engelse Lagerhuis kijkt een vreemd gelaat naar de heren van de begro tingscommissie. Het gelaat maakt deel uit van een pas opgehangen schilderij, waarvan niemand weet wie het voor stelt. De voorzitter van de begrotingscom missie, het kamerlid Charles Hobson, zei woensdag: „Ik heb mijn plaats recht tegenover dat portret, wanneer wij in kamer 15 in vergadering zijn. Het is gewoon absurd niet te weten, welke heer het voorstelt, wanneer hij je ge durende enige tijd heeft zitten opne men". Als kamerlid heeft Hobson de minis ter van arbeid Hugh Molson gevraagd zo spoedig mogelijk de identiteit van de man op het portret na te gaan en een koperen plaatje met zijn naam te laten aanbrengen. GENèVE (UPI) Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de UNO, heeft vanochtend om half elf een bezoek ge bracht aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko. Hammars kjoeld zal de lunch gebruiken met de Franse minister, Couve de Murville. Hij heeft al ontmoetingen met minister Herter van Amerika en Selwyn Lloyd van Engeland achter de rug. Waarnemers in Genève hebben zich nog geen oordeel gevormd over de vrij onver wachte visites van Hammerskjoeld. Hij heeft zich tot dusver buiten elk overleg gehouden en met geen woord over de Ber- lijnse of Duitse kwesties gerept. BEAUFORT SOUTH CAROLINA (UPI) De marinier J. Davis, de eerste blanke, die in South Carolina ter dood is veroor deeld wegens aanranding van een neger vrouw, heeft uitstel van executie gekre gen en een door hem ingediend hoger be roep zal in behandeling worden geno men. De 19-jarige neger I. Sharpe, die een blanke vrouw aangerand heeft en even eens ter dood is veroordeeld, kreeg even eens uitstel van executie, vanwege hoger beroep. NEW YORK (Reuter) De uit Zwitser land afkomstige Amerikaanse componist Ernest Bloch is in de ouderdom van acht enzeventig jaar in een ziekenhuis in Port land (Oregon) overleden, zo heeft zijn uit gever woensdag in New York bekendge maakt. Bloch, die op 24 juli 1880 in Genève werd geboren, was een leerling van onder meer Dalcroze en Isaye. In 1909 werd hij be noemd tot dirigent in Lausanne. Twee jaar later werd hij hoogleraar aan de universi teit van Genève. Naar aanleiding van een concertreis naar de Verenigde Staten ves tigde hij zich in 1917 in New York. Hij werd achtereenvolgens directeur van het „Cleveland Institute of Music" en van het conservatorium van San Francisco. Later keerde hij terug naar Europa waar hij zich in de Franse Alpen vestigde. Na enige jaren ging hij naar Italië, waar men grote belangstelling voor zijn werk had. Toen in dat land de jodenvervolgingen begonnen, week hij in 1938 uit naar de Verenigde Staten. Zijn werk vertoont ster ke Joodse invloeden. Hij schreef onder meer twee opera's „Macbeth" en „Jeza- bel" twee symfonieën, enkele symfo nische gedichten en andere composities voor orkest, alsmede kamermuziek. JERUZALEM (Reuter) David Ben- Goerion, die tien dagen geleden als pre mier aftrad heeft zich bereid verklaard, te trachten een nieuw kabinet te vormen. Di' is woensdag officieel te Jeruzalem bekend gemaakt. De regeringscrisis ontstond doordat viei ministers de premier niet steunden, toen de kwestie van de wapenleverantie aan de Duitse Bondsrepubliek aan de orde was De betrokkenen weigerden echter hun portefeuille beschikbaar te stellen In een brief aan president Ben Zwi schreef Ben-Goerion dat hij de opdracht aanvaardde, „hoewel er onder de huidige omstandigheden nauwelijks enige kans op succes is." De 63-jarige Elfriede Möller uit Benzheim-Auerbach viel zondag van een bergwand in het dal van Koch bij Innsbruck langs een steile helling. Zij maakte een val van ongeveer 90 meter, maar bleef ongedeerd. Maandag ging zij terug naar de piek om naar de dingen te zoeken, die bij bij haar val verloren had. Toen stortte zij voor de tweede keer naar beneden. Zij had nu een ge broken pols en een hersenschudding. BONN (UPI) De Japanse premier, Nobusuke Kisji, is vanochtend in Bonn gearriveerd, voor een tweedaags bezoek aan West-Duitsland. Op het vliegveld, waar zijn chartervliegtuig uit Londen landde werd de Japanse premier begroet door bondskanselier dr. Adenauer, mi nister Erhard en andere vooraanstaande regeringspersonen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Zakmes als moordwapen. De recht bank te Groningen heeft vanmorgen een 47-jarige invalide werkman veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Hij had in de oudejaarsnacht in een woonschip een 33-jarige arbeider met een zakmes doodgestoken. Op de dertig hectare van de kwekerij Moerheim te Dedemsvaart staan naar schatting drie miljoen planten, struiken en heesters te verdrogen. Op de werf van Peter's Scheepsbouw n.v. te Dedemsvaart ligt een nieuwe, geheel afgebouwde vis- kotter gereed om te water te worden ge laten: al zes weken lang. Daarnaast ligt een tweede kotter, die zeer binnenkort ge reed zal zijn. Wanneer die ook niet te wa ter kan worden gelaten, kunnen geen nieu we opdrachten meer worden aangenomen en gaat een order van meer dan een mil joen gulden de neus van deze industrie voorbij, zodat werkloosheid dreigt voor de zestig arbeiders van deze voor de streek zo broodnodige industrie. De boeren om Dedemsvaart zitten met de handen in het haar, want water voor het vee is er niet meer. Landbouwcoöpe- raties en bouwmaterialenhandelaren in Dedemsvaart, die op vervoer per schip zijn aangewezen, kunnen binnenkort hun be drijf wel sluiten, want scheepvaart is er niet meer. De oorzaak van dit alles: de Dedemsvaai-t ligt bijna droog. Al sinds en kele maanden wordt het waterpeil in de Dedemsvaart zo laag gehouden, dat scheepvaart bijna niet meer mogelijk is. De aanhoudende droogte heeft hierin wel een woordje meegesproken, maar hoofd zaak is dit niet. Kanalen en rivieren in de omgeving zijn slechts enkele centimeters beneden het normale peil. Uit het Hoge- veensekanaal wordt zelfs water geloosd naar Duitsland. Waarom dan niet in de Dedemsvaart? Er wordt gesproken over een verkeerd samenspel tussen provinciale en rijkswa terstaat. Aagtekerk pass. 15 Kreta n. Genua. Abbedijk 16 te Rotterdam. Abbekerk 15 te Shanghai. Abida 15 20 m. w.z.w. Madeira n. Spezia. Acila 15 te Thameshaven. Adonis 16 te Barranquila v. Cartagena. Aegis 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Agamemnon 16 te Georgetown. Akkrumdijk 15 te San Jose de Guatemala. Albireo 15 v. Bombay n. Madras. Alcor 15 v. Santos n. Rio Grande. Aldabi 15 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Algenib 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alioth 15 288 m. n.w. Dakar n. Rio de Janeiro. Almdijk 15 te Antwerpen. Aludra verm. 15 v. Buenos Aires n. Santos. Amerskerk 16 te Napels. Amsteldijk 15 te Le Havre. Amstelvaart 16 te Kandia. Angolakust 16 te Antwerpen v. Amsterdam. Arendskerk 15 180 m. z.w. Kaap Ouessant naar Duinkerken. Ariadne 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Arnedijk 16 te Le Havre. Averdijk 16 te New York verwacht. Axeldijk 17 te Rio de Janeiro. Bali 15 140 m. w. Sabang n. Djibouti. Banggai 15 610 m. w. Balboa n. Christobal. Bengkalis 15 330 m. z.o. Socotra n. Penang. Beninkust pass. 15 Finisterre n. Amsterdam. Bennekom 16 te La Guaira. Blitar 15 v. Geelong n. Sydney. Caltex Delft 15 145 m. w.n.w. Bombay n. Abadan. Caltex Delfzijl 16 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Eindhoven 15 233 m. z.o. The Brothers naar Suez. Caltex Leiden 13 te Port Kembla. Caltex Pernis pass. 15 Burlings n. Port Said. Caltex The Hague pass. 15 Sabang n. Singapore. Camerounkust 16 te Matadi. Cartago 16 te Gothenburg verwacht. Casamance 15 te Bordeaux. Castor 12 te Demerara. Celebes 15 te Semarang v. Tandjong Priok. Cities Service Valley Forge 15 120 m. o.z.o. Malta naar - Port Said. Ciavella 17 te Rotterdam verwacht. Gongokust 15 v. Le-Havre n. Antwerpen. Coolsingel 15 465 m. w. Landsend n. Rotterdam. Crania verm. 17 v. Rotterdam n. Shellhaven. Daphnis 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Delfshaven 15 te Coatzacoalcos verw. v. Dinteldijk 16 te Antwerpen. Dorestad 15 v. Port Said n. Liverpool. Doris 14 v. Pampatar n. Port of Spain. Drente 15 270 m. z.w. Rangoon n. Djakarta. Eenhoorn 15 v. Saloniki n. Izmir. Ena 20 te Curacao verwacht. Esso Amsterdam 15 150 m. z.w. Azoren n. Aruba. Esso Nederland 15 uit Suezkanaad n. Fao. Travizo 15 145 m. z.o. Madeira n. Dublin. Friesland KRL 16 te Suez. Friesl. SSM 15 20 m. z.w. Beachyhead n. Setubal. Gaasterkerk 15 v. Genua n. Cadiz. Gabonkust 14 v. Takoradi n. Aera. Guineekust 15 80 m. z.o. Abidjan n. Abidjan. Haarlem 14 te La Guaira v. Amsterdam. Hector 15 v. Latakia n. Iskenderun. Heemskerk pass. 15 Cadiz n. Genua. Helicon 15 te Maracaibo v. New Orleans. Hera 16 te Ciudad Trujillo. Hersilia 16 te Amsterdam. Hestia 15 570 m. n.o. Fayal n. San Juan. Holendrecht 16 te Luanda. Hoogkerk 15 600 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Houtman 15 330 m. z. Sydney n. Auckland. Hydra 14 v. Kingston n. Curapao. Isis 15 70 m. o. Nassau n. Jacksonville. Jagersfontein 15 490 m. o. St. Helena n. L. Palm. Japara 13 te Tandjong Mani. Jason 14 600 m. o.z.o. Bermudas n. Europa. Java 15 dw. Ceylon n. Singapore. Johan van Oldenbarnevelt 15 500 m. n.n.w. Diego Garcia naar Fremantle. Jos. Frering pass. 15 Canarische eil. n. Monrovia. Jupiter 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Kabylia 17 te Caraon verwacht. Kalinga 27 te Curapa verwacht. Kamperdijk 15 180 m. w. Ssillys n. New York. Kara 22 te Curapao verwacht. Karachi 15 80 m. z.o. Messina n. Genua. Karakorum 15 v. Londen n. Antwerpen. Karsik 15 v. Reunion n. Diego Suarez. Katelysia 15 50 m. z.z.w. Cochin n. Singapore. Kelletia pass. 15 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Kenia 15 te Cardon verwacht. Kertosono 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Kieldrecht 15 190 m. z. Djeddah n. Suez. Koratia 15 te Trinidad. Korenia 15 v. Niigata n. Nagasaki. Kosicia 15 800 m. z.w. Fayal n. Landsend. Kreeft 15 17 m. z.w. Beachyhead n. Vigo. Kryptos 15 v. Rotterdam n. Curapao. Kylix 16 te Sydney verwacht. Laagkerk 15 30 m. n.w. Philippeville n. Port Said. Laarderkerk 16 te Port Said. Laertes pass. 15 Minicoy n. Singapore. Langkoeas 15 420 m. w. Sabang n. Colombo. Laurenskerk 15 v. Abadan n. Bushire. Leersum pass. 15 Gibraltar n. Ierland. Leeuwarden 15 v. Panamakan. n. Pto. Bolivar. Leiderkerk 15 780 m. n.w. Fremantle n. Fremantle. Lekkerkerk pass. 15 Gibraltar n. Marseille. Lelykerk 15 v. Rastanura n. Damman. c Le Maire 16 680 m. o.z.o. Diego Garcia n. Reunion. Leuvekerk 15 te Damman. Liberty Bell 15 te Port Said verwacht. Loenerkerk 15 te Hamburg. Loppersum 15 te Hamburg. Lutterkerk 15 210 m. z. Djeddah n. Suez. Maashaven 15 240 m. n.o. Salvador n. Rio de Jan. Maaskerk 15 te Amsterdam. Macoma 16 te Calcutta v. Chittagong. Maetsuycker 15 85 m. z. Christmas n. Singapore. Mataram 15 150 m. w. Minicoy n. Suez. Meliskerk pass. 15 Ouessant n. Duinkerken. Mentor 15 te Pointe a Pitre verwacht. Merseylloyd pass. 15 Perim n. Suez. Merwelloyd verm. 15 v. Belawan n. Aden. Mclenkerk 15 v. Aden n. Suez. Moordrecht 15 te Kwinana. Muiderkerk 15 90 m. z.z.o. Suez n. Suez. Munttoren 15 100 m. z.z.w. Masira eil. n. Fao. Musilloyd 15 78 m. w. Algiers n. Port Said. Mijdrecht pass. 15 Athene n. Montevideo. Mylady 16 te Takoradi. Noordwijk 15 11 m. n.n.o. Casquets n. Monrovia. Nijkerk 15 120 m. z. Surabaja n. Aden. Om men kerk 15 te Bremen verwacht. Oostkerk 15 v. Amsterdam n. Bremen. Ootmarsum 15 305 m. o.n.o. Flores n. Hamilton. Orion 15 v. Lissabon n. Ceuta. Ossendrecht 22 te Baltimore verwacht. Papendrecht pass. 15 Bizerta n. Novorossisk. Pendrecht 18 te Curapao verwacht. Peperkust 15 et Amsterdam. Perna 16 te Chittagong verwacht. Philippia 19 v. Cowes n. Mena Al Ahmadi. Pieter S 15 v. 1-Ioek v. Holland n. Swansea. Prins Alexander 15 te Genua. Prins Casimir 15 te Londen. Prins Willem van Oranje 17 te Rotterdam verw. Prins Willem II 15 v. Londen n. Le Havre. Prins Willem V 15 v. Montreal n. Toronto. Purmerend 15 v. Piraeus n. Beyrouth. Raki 15 te Semarang v. Bombay. Reza Shah The Great. 15 75 m. z. Kreta n. P. Said. Ridderkerk 16 te Duinkerken. Riouw 15 90 m. o.n.o. Port Sudan n. Aden. Rijnkerk 15 te Durban. Rotti 15 te Manilla v. Dipolog. Saloum 16 te Dakar. Houston. Samarinda pass. 15 Zanzibar n. Tanga. Sambas 17 te Penang verwacht. Scheldelloyd 15 te Sorong. Schelpwijk 15 te Amsterdam. Scherpendrecht 21 te Aruba verwacht. Schie 15 te Bremen v. Rotterdam. Senegalkust 15 Kp. Palmas gepass. n. Lagos. Sibajak 15 1300 m. z.w. Galapagos eil. n. Papeete. Sibigo 15 v. Melbourne n. Devonport. Sommelsdijk 14 v. Newport News n. New York. Stad Alkmaar 15 te Amsterdam. Stad Delft 16 te Houston verwacht. Stad Leiden 15 60 m. z.z.w. Ouessant n. IJmuiden. Stad Rotterdam 15 125 m. z.z.w. Finist. n. IJmuid. Stad Schiedam 16 te Gent. Stanvac Lirik 15 te Djakarta verwacht. Stanvac Talangkar 16 te Sungeigerong verwcht. Statensingel 14 v. Curasao n. Corpus Christi. Statue of Liberty 15 345 m. w.n.w. K. St. Vincent naar Port Said. Steven 15 te Fowey. Straat Malakka 16 te Dar Es Salaam v. Mombasa. Straat Mozambique 14 te Oost-London verwacht. Talisse 15 210 m. z.w. Lissabon n. Halifax. Tamara pass. 16 Kp. Bon n. Tripoll. Tamo pass. 15 Cherbourg n. Antwerpen. Tankhaven 3 16 te Sungeigerong. Tiba 15 te Santé Fe verwacht. Tjikamjek 16 te East-London verwacht. Tomocyclus 19 te Houston verwqcht. Tomori 15 560 m. w.n.w. Minicoy n. Belawan. Triton 15 v. Paramaribo n. Baltimore. Tweelingen 15 te Wabana verwacht. Van Cloon 15 120 m. n. Lombok n. Singapore. Van Noort 16 te Wellington. Van Spilbergen 15 v. Hongkong n. Saganoseki. Vasum 25 le Port Said verw. n. Mena Al Ahmadi. Vivipara pass. 15 Lissabon n. Mena. Waal 15 80 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Waikelo 16 te Berbera verwacht v. Mukalla. Waingapoe 15 220 m. o. Beira n. Durban. Wieldreclit 16 te Manaus. Willem Ruys 15 660 m. w. Ouessant n. South.ton. Woensdrecht 16 te Napels. IJssel 16 te Yerakini v. Saloniki. Zonnekerk 15 380 m. o.z.o. Colombo n. Aden. Zunderkerk 15 te Adelaide v. Melbourne. Zwijndrecht 15 300 m. w. Landsend n. Rotterdam. KLEINE VAART Atlas 14 v. Limassol n. Calamata. Bloemgracht 15 op Elbe n. Amsterdam. Boreas 15 dw. Kp. Bon n. Izmir. El jo 15 te Zeebrugge v. Par n. Terneuzcn. Elsa 14 v. Huil n. de Tyne. Flevo 15 60 m. n.w. Kp. Trafalgar n. Gibraltar. Ilias 14 te Amsterdam n. Kopenhagen. Joost 15 v. IJmuiden n. Gefle. Kaap Falga 15 40 m. n.n.w. Tersch.bk. n. Gruvon. Manto 14 te Cadiz n. Vigo. Midas 14 v. Rijeka n. Bari. Nero 15 20 m. w. Hoek v. Holland n. Amsterdam. Ponza 15 dw. Ameland n. Delfzijl. Schippersgracht 15 te Rotterdam. Westerdok 15 v. Rotterdam n. Boston. SLEEPVAART Blankenburg 16 te Dover. Friesland 16 135 m. z.o. Mobile n. Buenos Aires. Humber 14 v. Cadiz. Noordholland 16 te IJmuiden. Oostzee 14 te Lissabon. Schelde 14 te Aruba. Tosmanzee 16 v. Apolca. Thames 16 v. Singapore n. Rotterdam. Zwarte Zee 16 te Fayal. DAAROM is vakkennis van groot belang en.... is een grote sortering vereist ONZE KOMETA voor DAMESƒ18.50 ONZE SPARTA voor HEREN 18.— Voor Ziekenfondsleden: op montuur de vastgestelde kortingen; glazen, door de oogarts voorgeschreven, zonder enige bijbetaling. GROTE HOUTSTRAAT 37 (bij de Anegang) VOOR HAARLEM-NOORD RIJKSSTRAATWEG 246 B (bij de G Brug) vraagt voor haar benzine-depot aan de Transvaalstraat 1 te Haarlem 1. M 2. CHAUFFEUR die zal worden opgeleid tot zelfstandig tankauto-chauffeur. In bezit van rijbewijs B, C, E. Leeftijd 2330 jaar. FLINKE ACTIEVE KRACHT voor terreinwerkzaamheden, omvattende het opslaan, het ver- zox-gen en het verladen van diverse Shell-produkten. Leeftijd 2234 jaar. Brieven met volledige inlichtingen omtrent leeftijd, opleiding, ervaring en opgave van vorige werkkringen, alsmede een goedgelijkende pas foto te zenden aan Shell Nederland N.V., Transvaalstraat 1, Haarlem. ...Hr. Ais. Karei Doorman meert af te Willemstad (Curasao)... 1 V Wie wat van de wereld wil zien, is meestal aangewezen op z'n paar weken vakantie en op het spaarpotje dat hij daarvoor heeft gemaakt. Een Marine man ziet de wereld echter op de beste en goedkoopste manier: terwijl hij werktI Bij de Marine ben je beter-afl Wij hebben een uitvoerig en fraai uitge voerd inlichtingenboekje voor Ul Hef Hoofd Marinewerving. Bezuidenhoutseweg 123, Den Haag NAAM. LEEFTIJD STRAAT— PLAATS 2058-7 Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienstvakken als: matroos, elektromonteur, radio-radarmonteur, telegrafist, seiner, machinist kleermaker, schoenmaker, marinier, vliegtuigmaker (-elektromonteur, -radio-radarmonteur. -fotograaf, -bekleder-parachute- pakker), •diegverkeersleidar, verzoekt toezending inllchtingenboekje. Zend voor nadere inlichtingen bovenstaande coupon in of. betei nog. kom een praten op een van de volgende adressen: Haarlem, Gemeentehuis, Aid. Mil.Zaken, elke dinsdag v. 10.00—11.30 uur, Politiebureau, Smedestraat 9, elke vrijd. v. 18.30— 20.30 uur. Amsterdam, Marinewerf Kattenburg, dag. v. 8.30—17.00 uur, elke zaterd v. 8.30—12.30 uur, buitendien elke maandag v 19.30—20.30 uur. BeverwUk, Politie bureau, elke dinsd. v. 13.00—14.00 uur en te 's-Gravenhage, Hoofd Marinewerving. Bezuidenhoutseweg 123. koninklijke marine

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3