REDDEN ZONDER GELD FEEST IN OOST Moderne drogisterij Deel van Tinholt verzameling in „Bloemenheuvel" tentoongesteld verschil! PERUTZ SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO Perfekte Pen Spaar Si-Si kroonkurken gevitaliseerd J. W. Koelman bij het P.E.N. gehuldigd Afscheidsavond van de christelijke Dreefschool Diploma-uitreiking cursus bejaardenhelpster H.H. SCHILDERS VERFIND. „C O V ELI NE1 IN DE WEER ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Tweede christelijke kleuter school in Hillegom Nieuw bestuur van „Sizo" te Hillegom DONDERDAG 16 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT c Elke foto meesterschot! In tegenwoordigheid van de drie Bloe- mendaalse wethouders, de gemeentese cretaris, hoofden van dienst, leden van de Tinholtcommissie en van het „Comité Tentoonstellingen Bloemenheuvel" en an dere belangstellenden is woensdagmiddag de kleine maar zeer interessante en smaakvol ingerichte tentoonstelling van een gedeelte van de Tinholtverzameling in „Bloemenheuvel" aan de Bloemen- daalseweg 158 in Bloemendaal officieel geopend. De gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, sprak in zijn kwaliteit van voorzit ter van het „Comité Tentoonstellingen Bloemenheuvel" een welkomstwoord tot alle aanwezigen. Hij wees erop, dat de vo rige exposities in „Bloemenheuvel" steeds door het gemeentebestuur waren georga niseerd; dit is nu voortaan de taak van de tentoonstellingscommissie „Bloemen heuvel" staat nu in de belangstelling, al dus de heer Van Eek, mede dank zij tal van verenigingen, die er in het wintersei zoen hun vergaderingen, lezingen of bijeen komsten hielden. De heer Van Eek wilde zelfs nog verder gaan en stelde, dat „Bloe menheuvel" hoe langer hoe meer een cul tureel centrum wordt. Spreker vertrouw de erop, dat ook de lagere scholen, die nog geen vakantie hebben, deze tentoon stelling zullen komen bezoeken, evenals de vakantiegangers. Gaarne bracht de heer Van Eek dank aan de heer J. W. Wichers en zijn helpers, die veel werk ver zet hebben om deze tentoonstelling in te richten. Voordat de heer J. W. Wichers op uitno diging van de heer Van Eek de expositie opende, vertelde hij eerst nog iets over de historie van de Tinholtverzameling. Te vens deelde hij mede, dat de heer K. Tin- holt zelf wegens zijn hoge leeftijd de ope ning niet kon bijwonen. Het schoolhoofd Tinholt heeft jarenlang een verzameling van diorama's en van dieren, vogels, vlin ders en schelpen opgebouwd, die hij graag wilde tentoonstellen. Daar kreeg hij al lereerst gelegenheid voor in een broeikas bij de Ruïne van Brederode, waar de ver zameling goed in uitkwam; het publiek werd daar toentertijd rondgeleid door scholieren van middelbare scholen. In de oorlog ging een groot deel van de Tinholt verzameling verloren. Daarna ging de heer Tinholt opnieuw aan het verzamelen en werd de collectie ondergebracht in enige lokalen van de Hartenlustschool. Inmid dels had de heer Tinholt zijn verzameling aan de gemeente Bloemendaal geschon ken. Zij werd ondergebracht in een bol lenschuur en de heer J. Bak was hem be hulpzaam bij het beheer. Bij de beste dingsbeperking had de Wethouder Roh- lingkleuterschool ruimte nodig en boven dien ontbraken de benodigde gelden voor de Tinholtcollectie. De heer Wichers kon echter de verheu gende mededeling doen, dat de Tinholt verzameling niet verloren zal gaan en er spoedig een tijd zal aanbreken, dat zij goed zal kunnen worden uitgestald. De heer Wichers dankte de heer Van Eek voor zijn initiatief deze expositie in te richten. Het is een kleine verzameling geworden, want had men de gehele col lectie willen exposeren, dan had men drie maal zoveel ruimte nodig gehad. Spreker dankte voorts de heren P. van der Maas, J. Bak, Bavo Beyk, voorzitter van de r.k. Natuurstudieclub „Natura" en Wil Spie- rings voor hun daadwerkelijke hulp bij het inrichten van de expositie. Bovendien heeft de directeur van de Stichting de Kennemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk voor de natuurlijke entourage van de ex positie gezorgd, waarvoor de commissie hem zeer erkentelijk is. Leerlingen van de derde en vijfde klassen van het Thijssely- ceum ontwierpen een 35-tal affiches voor deze tentoonstelling onder leiding van de Advertentie Elke werkdag f 100.— Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.— Vraag uw leverancier om inlichtin gen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van f 100.- van vorige week waren: A. Versteeg, Amsterdam; G. van Ekris, Scherpenzeel; P. Spoor, Haar lem; H. van Dalen, Utrecht, L. Pru- don jr., Gouda; van f 1000.-: A. H. Jansen, Zaltbommel. vruchtenlimonade Woensdagmorgen is de heer J. W. Koel man uit Haarlem-Noord ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst van het P.E.N. te Bloemendaal trad door de directie ontvangen en gefeliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratifi catie overhandigde. Van het Provinciaal bestuur kreeg hij een bloemenhulde. De heer Koelman, thans werkzaam als commies-C op de afdeling laagspanning- administratie van het P.E.N., werd daar na op deze afdeling gehuldigd er allereerst toegesproken door zijn directe chef, de heer J. van den Berg, en voorts door zijn collega's de heren E. van der Stadt, G. van Meurs en R. J. van Aller. Des mid dags recipieerde de heer Koelman te zij nen huize, waar hij namens het jubileum fonds van het P.E.N. werd gecomplimen teerd door drs. J. Ober. heer A. Voorzanger. Ten slotte zeide de heer Wichers: „Wij wachten op een Bloe mendaler, die een groot bedrag beschik baar wil stellen voor het bewaren van de ze fraaie Tinholtverzameling voor het na geslacht". Daarna ging de heer Wichers tot de of ficiële opening over. De eerste bezoekers toonden zich bijzonder enthousiast over de geheel aan de natuur aangepaste in richting van de expositie, waar men in hoofdzaak dieren, vlinders, vogels, insec ten en schelpen kan aanschouwen, die in Kennemerland voorkomen. Ook is een vin- kenbaan geëxposeerd. Mevrouw C. J. Niekerk-Blom stond een groot, niet-gesigneerd schilderij in bruik leen af, een zeegezicht met vissersboot. De tentoonstelling wordt gehouden van 16 juli tot en met 1 augustus en is dagelijks geopend van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 In „Dreefzicht" te Haarlem werd woensdagavond afscheid genomen van de leerlingen van de zesde klas van de chris telijke Dreefschool, die de lagere school gaan verlaten. Naast de vertrekkende kin deren waren leden van het bestuur, van het personeel en de ouders van genoem de leerlingen aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. Kooij. In zijn openingswoord wees de heer Kooij op het belang van het contact en een goede sa menwerking tussen school en huis. Hier na werd de leiding overgedragen aan de heer M. van Tol, hoofd van de lagere school. Nadat de scheidende leerlingen door het hoofd van de school waren toegespro ken, werd hun een getuigschrift als her innering aan de school meegegeven. Hier na volgde een afwisselend programma van toneel, pianospel en zang van de leer lingen. Ten slotte werden er nog kleurendia's van het driedaags uitstapje vertoond. Ds. W. M. van Asperen sprak in zijn slotwoord onder meer over de grote verantwoorde lijkheid van hen, die met de opvoeding belast zijn. Tevens sprak hij mede namens de ouders zijn dank uit voor hetgeen de school voor de leerlingen heeft betekend. Nadat ds. Van Asperen in dankgebed was voorgegaan, werd deze avond besloten met het zingen van gezang 280. Advertentie EXCLUSIEF! De Ronson Butron - rw fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig.Vullen of bijvullen Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.SO af. Het geschenk voor nu Muiti-Fiii tank a f. 2.25 dat past in de wereld bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. Van morgen. Allummp. in Service Afd.: William Rekkers Handelsonderneming N.V. Beurs, Damrak, Amsterdam In de Protestants Christelijke Nijver heidsschool te Haarlem heeft dezer dagen de uitreiking plaatsgehad van de diplo ma's aan de geslaagden voor de tweeja rige cursus voor bejaardenhelpster. Er heerste een feestelijke stemming, want al le veertien kandidaten hadden met goed gevolg het eindexamen afgelegd. Uit het plakboek, dat aan de Commissie voor de Opleiding Bejaardenhelpster werd aange boden en waaraan alle leerlingen hadden meegewerkt, bleek overduidelijk dat deze cursus in een grote behoefte voorziet, dat de cursisten met ijver en toewijding voor hun diploma en insigne hebben gewerkt en vooral dat zij allen hebben begrepen waarom deze cursussen zijn ingesteld. Op aantrekkelijke wijze werden alle vakken van dit. onderwijs in het plakboek nog eens getoond zoals omgang met bejaarden (door dr. A. J. v. Leusen), algemene oriën tering t.a.v. de bejaardenzorg (dhr. A. F. Beeks), hygiëne en huiselijke ziekenver zorging (zr. A. C. Peuler), geestelijke stro mingen (ds. B. v. Gelder), huishoudelijke vorming (mej. G. M. Tesink) en algeme ne ontwikkeling met inbegrip van handen arbeid en tijdsbesteding (mevrouw M. H. de Boer-Niemöller). Er zijn vele excursies gemaakt, onder meer naar het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, naar het insti tuut voor de Tropen, het Rijksmuseum, het Rembrandthuis, het Frans Hals museum, naar een grote levensmiddelen- fabriek enz. Voorts werd een rondvaart door Amsterdams grachten en havens gemaakt, alsmede vele andere gezellige uitstapjes. Het plakboek, dat kon worden gezien als een manifestatie van de zeer goede geest onder de leerlingen, werd dooi de commissie in grote dank aanvaard! Een week eerder bij de overgangsproe- ven van het eerste naar het tweede leer jaar slaagden zestien kandidaten, één werd voorwaardelijk bevorderd en één leerling moest worden afgewezen. Advertentie Voor CHEM. Z. LOODWIT kunnen wij een zeer gunstige offerte maken. Levering met certificaat. Ged. Oudegraoht 95 - Telefoon 16507 Naar de sloper. Een scheepssloperij te Rotterdam heeft het s.s. „Stad Vlaar- dingen" van de Halcyon Lijn voor de sloop aangekocht. Het 8634 br. t. metende schip was sinds februari van dit jaar opgelegd. Het werd in 1925 gebouwd. De zon schijnt stralend. Er Is geen wolkje aan de lucht. Een matig windje zorgt er voor dat het niet tè heet wordt. Het Zandvoortse strand ligt vol met vakantie gangers, die zich onbekom merd luierend bruin laten bakken. Zij realiseren zich over het algemeen niet dat tachtig leden van de Zand voortse Redding Brigade over een afstand van on- veer drie kilometer van ne gen uur 's morgens tot zes uur 's avonds onafgebroken heel wat oogjes in het zeil houden. Zij beseffen ook veelal niet dat deze leden v r ij w i 11 i g voor het wel zijn van de badgasten schier al hun vrije tijd opofferen. De heer J. G. Bisenberger be seft dit wèl. Maar hij is dan ook de voorzitter van de Bri gade. Een bekende figuur in Zandvoort die zich zelf een manusje van alles noemt en die in de hadplaats zelf als „Bies" te boek staat. „Veel waardering voor het werk ondervinden wij niet van de zijde van de badgas ten. Het aantal particuliere giften is ook vrijwel nihil. We beschouwen het dan ook maar als een liefhebberij. En een liefhebberij moet betaald worden. We hebben nu ruim driehonderd leden. Het le dental is iets maar niet veel teruggelopen toen de contributie verhoogd werd. Die bedraagt nu zeven cent per week. Prettig is dat het gemeentebestuur de subsidie met zeshonderd gulden heeft verhoogd, waardoor die bijna verdubbeld werd. Maar dat mocht ook wel. Onze pen ningmeester had te kampen met een groot tekort. Vijf honderd gulden heeft hij toen maar uit eigen zak bij gepast. Maar we gaan door omdat het voor ons een lief hebberij is die we graag be drijven, al hoor je nooit meer wat van de mensen, die de leden met gevaar voor eigen leven uit zee hebben gehaald. Laat staan dat ze ons be denken met een gift. Trou wens veel waardering on dervinden we ook niet van de mensen die we behande len als ze door kwallen zijn gebeten of een zonnesteek hebben opgelopen of in glas of prikkeldraad hebben ge trapt. Meestal.trekken ze een gezicht van: nou ja het moet, maar waar bemoeien jullie je eigenlijk mee. Twee jaar geleden heb ben we een blijk van belang stelling gehad. Dat was toen we een Oostenrijkse uit zee hadden gehaald, die veel te ver was gegaan. Op het po litiebureau heeft ze een flinke uitbrander moeten in casseren. Na een maand kre gen we een brief met een tientje. Ze schreef dat ze dankbaar was dat we haar op zulk een drastische wijze hadden gewaarschuwd en zette uiteen dat ze de geva ren van de zee had onder schat omdat ze altijd ge wend was in meren te zwem men. Dit geldt voor de mees te buitenlanders en vooral voor Duitsers, die hiervan het leeuwedeel uitmaken. M'n jongste zoon kan ook red dend zwemmen. Laatst heeft hij bij Schiphol twee meis jes gered uit een auto, die te water was geraakt. M'n oud ste zoon en ik kunnen niet reddend zwemmen. Ik zelf kan nauwelijks zwemmen. Maar dat hoef ik als voorzit ter ook niet te kunnen. Ik moet zorgen dat alles op rol letjes gaat. Er komt heel wat voor kijken bij zo'n grote vereniging. De Zandvoortse Redding Brigade (heeft de beschik king over drie posten en wel de nieuwe post Ernst Brok- meier de Rotonde en Piet Oud. Elke dag patrouilleren we met plastic vletten, die voor zien zijn van buitenboord motoren, langs de kust en waarschuwen de zwemmers die zich te ver in zee wagen. Je moet dan vaak hele scheldpartijen incasseren. Wij verzuipen heus niet. Bemoei je maar met je eigen zaken", zeggen ze dan. Even later moeten we ze dan gaan helpen omdat ze eigenwijs als ze zijn tóch in moeilijkheden zijn geko men. En dan de mensen, die net doen alsof ze bijna ver drinken en met hun armen gaan zwaaien. Als we er dan naar toe gaan, zeggen ze: „We wilden jullie alleen maar gedag zeggen". En dan nog De heer J. G. Bisenberger de mensen die zich doodge moedereerd op luchtbedden de zee in laten drijven. Zaterdag hebben we geluk gehad. Hebben we een Duits meisje gered. Na een uur pas kwam ze bij. Er moest een zuurstofapparaat aan te pas komen. Als we een paar se conden later waren gekomen was ze onherroepelijk dood geweest. Nu loopt ze weer vrolijk over straat. Maar een enkel bedankje. Niks hoor. We hebben maar één zuur stofapparaat. Dat is veel te weinig. Bij elke post moesten, we er minstens een hebben. Maar ja. Het geld En toch gaan de leden van de Brigade door. Met des avonds als de badgasten zich in het dorp vermaken te trainen in zee of theo rielessen te volgen in de reddingposten. Want het is een liefhebberij. Een lief hebberij die betaald moet worden. En dan nog de kans dat ze betaald moet worden met het leven. Op 28 juli is het feest in de Slachthuisstraat 104 in Haarlem. De heer en me vrouw Nieuwveen-Geljon zijn dan vijftig jaar ge trouwd. Sientje Geljon leer de Johannes Nieuwveen tij dens een verhuizing van Middelburg naar Haarlem kennen. Hij was stukadoor en schilderde het huis van Sientjes „mevrouw" een beetje op. Sientje zelf was de boel aan het stoffen. Niet lang na die dag zijn ze getrouwd. Drieëndertig jaar werkte Johannes Nieuwveen bij één baas. Toen die er mee ophield heeft ook Jo hannes zijn schilderkwast er maar bij neergelegd. Hij werkte af en toe nog wei eens bij kennissen of beken den, maar een vaste werk kring heeft hij sedertdien niet meer gekend. Sientje Geljon wél. Zij werkte ook toen ze al getrouwd was en vijf kinderen had, Alida, Andries, Johannes, Gerardus en Lambertus bij een me vrouw. Iedere ochtend stond ze om vier uur op en zij kwam meestal 's avonds om zes uur thuis. Ze heeft het altijd prettig gevonden. Nu is mevrouw Nieuwveen vierenzeventig jaar. Dat zou je helemaal niet zeggen als je met haar zit te praten. Haar bruine ogen staan vro lijk, en ze lacht veel. Toch heeft mevrouw Nieuwveen haar zorgen, maar ze praat er alleen niet graag over. „Soms kan ik zelfs niet in slapen, dan lig ik maar te piekei-en en te denken, bij voorbeeld over het aan staande feest. De kinderen willen het allemaal regelen. Maar ze hebben geloof ik wat ruzie over wie de leiding moet nemen. En dat vind ik naar, en dan kan ik niet slapen. Ik zeg er echter maar niets van. „En ik houd ook mijn mond, maar ik kan best sla pen, hoor", zegt ineens de heer Nieuwveen. Tot nu toe heeft hij bijna nog geen woord uitgebracht, alleen maar een beetje naar zijn vrouw zitten luisteren. Soms vult hij met een klein zinne tje het relaas aan. Zoals nu. De heer Nieuwveen is best tevreden met zijn leven. „Hij is alleen altijd zo gauw moe", zegt zijn vi-ouw. „Daai-om gaat hij 's avonds niet te laat naar bed en blijft hij 's morgens een uui-tje langer liggen." „Wat we zo'n hele dag doen?" „Nou van alles hè. We zijn Op vrijdag 17 juli zal de geheel gemoderniseei-de dro gisterij van de heer Henri Bende in de Zijlstraat 75 in Haarlem heropend worden. Deze zaak werd opgericht door Jacobus van Gulik in 1886, die toen gevestigd was in de Zijlstraat 98. In 1912 werd deze drogisterij voort gezet door de heer P. J. van Gulik tot 1924. Op 1 september 1924 werd de zaak verplaatst naar de Zijlstraat 84, waar de dro gisterij op 1 oktober 1933 werd overgenomen door de heer H. Bende. Op 29 de cember 1941 ging men weel de kisten pakken voor een verhuizing en nu belandde de winkel in het pand Zijl straat 75, waar in 1951 de voorlaatste verbouwing plaats had. De heer Bende wenst echter geen moment achter te blijven en thans is de zaak opnieuw aan de eisen van de tegenwoordige, moderne tijd aangepast. Het echtpaar Nieuwveen allebei dol op bloemen, op radio en ook op televisie. Dat laatste zouden we best wel willen hebben, hè Jan", me vrouw Nieuwveen kijkt haar man lachend aan. Hij knikt alleen maar terug. Misschien is de heer Nieuwveen ook nu een beetje moe. Afgezien daai-van is Johannes Nieuw veen nog kerngezond. Daar om verheugt hij zich beslist net zo op het komende feest als zijn vrouw, Sientje, die nu hopenlijk niet meer in bed hoeft te piekeren over de eventuele afloop er van. In ieder geval wensen wij ze een prettig feest toe. In het uitbi-eidingsplan Meer en Dorp te Hillegom zal bij de Graaf Janlaan in de toekomst de tweede christelijke kleuter school verrijzen. De toestemming voor de bouw is dezer dagen binnengekomen. Ar chitect Van Kampen uit Bloemendaal heeft het ontwerp voor de school gemaakt. Men wenst spoedig tot de aanbesteding over te gaan. Het nieuwe bestuur van de Hillegomse voetbalvex-eniging „Sizo" is als volgt sa mengesteld: W. B. Scheffei-s, vooi-zitter; G. de Wagt, secretaris, P. F. Hart, wed strijdsecretaris; Vaal Segers, penning meester; A. van Leeuwen en P. Bouman, leden. Tijdens de jaarvergadering werd dank gebracht aan de heer A L. de Graaf voor de leiding die hij sinds de bevrijding aan de vereniging heeft gegeven. Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: E. Langkemper-Louman, d.; C. C. Mense-van der Putten, z.; A. H. Kat- Keuchenius, z.; J. G. Ruigrok-Moei-kerk, z. ONDERTROUWD: J. Bax en A. Bakker; H. Meijer en M. A. Wijsmuller. GETROUWD: H. Chr. van Ardenne en J. G. Dibbetz; H. Ph. Visser 't Hooft en E. H. bar. van Randwijck; O. M. Th. Mei- land en J. A. Vei-hoeve; H. W. Wamsteker en P. M. Niekerk. OVERLEDEN: M. Schuurman, 53 jaar; H. Wamsteker, 59 jaar; Wed. W. v. d. Och- tend-Dikkeboom, 76 jaar; B. Wielinga, 82 jaar; H. H. van Katwijk, 82 jaar; M. Si mons, 82 jaar; C. M. Zuidweg, 52 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: W. F. Büthker en W. Mooiweer; P. F. Faas en E. Buning; D. van Leijden en A. M. van Erk; H. A. Driessen en A. M. Willemse; J. W. Nederstigt en A. H. M. Kuiper. GETROUWD: C. Jansen en M. M. Sze- mei-jai Demeter; A. L. Hupkens en A. M. F. C. IJsselmuiden; C. J. Vodegel en M. M. H. de Waard; N. J. Maarsen en L. L. Keuzen kamp; J. Versteeg en A. Balk. GEBOREN: Richard Hendrikus Karei, z. van H. J. Elbei-sen en C. Ki-om; Stephan, z. van P. van der Pols en G. J. van Hoeij. OVERLEDEN: J. Spruit. 77 jaar; Mevr. A. Schoen, 81 jaar; J. Witsen, 88 jaar; H. van Benthem. 77 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7