Telescoop-gashouder op terrein van Haarlemse gasfabriek in aanbouw De internationale tarweovereenkomst FLIT ^tBrieven aan clc redactie óierom in feóyfen: PERRY Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT INHOUD HONDERDMILJOEN LITER J. V. d. M IJ Haarlemse politie naar Vierdaagse Autobotsing op kruispunt Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietsster ernstig gewond Baldadigheid indirecte oorzaak van ongeluk Afscheid leerlingen van P. H. van der Leyschool Examens Vuurwerk in Zandvoort Druk bezochte receptie van jarige „Vooruit" Alle insekten het huis uit!^" Neem de flitspuit Flessen vanaf V4 liter a f I.40 DDT Voorraden tweemaal groter dan wereldhandel Aantrekkelijk programma voor Oranjefeesten Dè beurs van gisteren UIT STAD EN STREEK Paratyfus-epidemie door besmet veevoer? Kamerlid stelt vragen aan minister Burgemeester van Heem stede installeert Jeugdwacht Examen bondstrainer DONDERDAG 16 JULI 1959 Op een terrein aan de noordzijde van de Haarlemse gasfabriek aan de Har- menjansweg leggen werklieden op het ogenblik de basis voor een gigantische gashouder met een inhoudcapaciteit van liefst honderd miljoen liter. Dat is bijna anderhalf maal zoveel als de drie gashouders tesamen die momenteel de voor raadschuren van de gasfabriek vormen. De nieuwe gashouder krijgt een middel lijn van zestig meter en een hoogte van ongeveer vijfenvijftig meter. Niet alleen wat de afmetingen betreft zal deze kolos zich opvallend, onderscheiden van het bestaande type gashouder, ook de constructie is anders. De vierde gashouder waarover de gasfabriek straks de beschikking krijgt is namelijk van het zoge naamde schrocf-tijpe. Deze schroef gashouders kunnen naar behoefte door middel van een soort lelescoopsysteem kleiner of groter worden gemaakt. Een van de grote voordelen van dit type gashouder is dat het gevaarte in het stadsbeeld minder opvalt doordat het ijzeren geraamte, waarin de gashouders van het oudere type omsloten zitten, ontbreekt. De kosten van de nieuwe gashouder, die vermoedelijk in september van het volgend jaar in gebruik genomen zal kunnen worden, bedragen circa 2/> miljoen gulden. De werkvloer van gewapend beton is voor een kwart gedeelte gereed. Ruim zevenhonderd palen moesten tevoren ge heid worden. De voorbereidende werk zaamheden ondervonden een vertraging van drie maanden, omdat er geruchten gingen dat zich in de grond waar de gas houder zou verrijzen, vliegtuigbommen uit de laatste oorlog bevonden. Om geen enkel risico te lopen, werd elk metertje weiland behoedzaam en nauwkeurig onder toezicht van de mijnopsporingsdienst afgegraven. De alarmerende berichten werden echter door geen enkele vondst van een blind ganger gestaafd. Pas daarna kon men met het werk verder gaan. Twintigduizend ku bieke meter zand, aangevoerd door vijf duizend vrachtauto's, was nodig om het werkterrein tot drie meter boven het maaiveld op te hogen. Men schat dat in september van dit jaar begonnen kan worden met de ijzer constructie van de eigenlijke gashouder, die op haar beurt ongeveer een jaar zal vergen. De nieuwe gashouder zal het vraagstuk van de opslagruimte waar de Haarlemse gasfabriek reeds lang mee worstelt met één slag voor een lange reeks van jaren oplossen. Daardoor zal ook de reserve bij eventuele storingen in de produktie aan merkelijk steviger zijn. De houder bestaat uit drie telescopen en een zogenaamde „klok" (het bovenste gedeelte) die onaf hankelijk van elkaar in en uit elkaar ge schoven kunnen worden. Door het ont breken van het buiten-geraamte zullen ook de onderhoudskosten veel minder zijn dan bij de oudere typen gashouders. Bo- Advertentie Inkoop - Verkoop - Ruilen Huurkoop Radio's - Bandrecorders - Pick-ups Gram.platen T.Y. - enz. onder garantie. AMSTERDAMSTRAAT 20 - 22 - TEL. 17601 Een detachement van de Haarlemse po litie zal weer deelnemen aan de Vierdaag se, die dit jaar van 21 tot 24 juli gehouden wordt. De achttien politiemannen wande len onder leiding van adjudant W. A. van Soest. (Verkort weergegeven) Onmogelijke situatie. Bij de heersende drukte door de uitverkoop kan men pas duidelijk constateren, hoe nadelig de si tuatie in de Haarlemse binnenstad is voor de winkelstand. Het verkeer in de winkelstraten maakt rustig kijken en ko pen onmogelijk en het is voor een huis moeder bovendien uiterst gevaarlijk met kinderen naar de stad te gaan. De smalle trottoirs en de grote drukte doen je voort durend in doodsangst verkeren als je kin deren achter je aankomen omdat ze niet naast je kunnen lopen. Een waarschuwing is zeker op zijn plaats: winkel maar liever in de rustige wijkwinkels dan in de bin nenstad! De winkeliers in Grote Hout straat en Anegang dienen in hun eigen belang aan te dringen op verandering van deze onhoudbare toestand. EEN HUISMOEDER met kinde ren van drie, vier en zeven. Zo zal de laatste aanwinst van de Haarlemse gasfabriek er uit zien. Duidelijk ziet men de ringvormige gedeelten van deze schroef gashouder, die als bij een telescoop in en uit el kaar geschoven kunnen worden naar gelang van de hoeveelheid gas die men wil opslaan. vendien kan men de telescoop-gashouder wat vorm en kleur betreft beter aanpas sen bij de omgeving en dat is uiteraard vooral voor de omwonenden van veel belang. Op het kruispunt Vergierdeweg-Ekster- straat. in Haarlem-Noord zijn woensdag avond omstreeks zeven uur twee perso nenauto's met elkaar in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De aanrijding ontstond doordat de be stuurder van de auto, die op de Ekster straat met grote snelheid in westelijke richting reed, de voor hem van rechts op de Vergierdeweg naderende wagen te laat opmerkte. Ondanks hevig remmen kon hij een botsing niet meer voorkomen. Beide wagens liepen schade op. HAARLEM, 15 juli 1959. BEVALLEN van een zoon: 13 juli: M. C. J. van den Eijkhoff-Lemmink: C. Snoek-van Holten; 14 juli: H. van Blanken- Leis; K. H. de Jong-Thunnissen; J. Otten- hoff-van der Net; W. Steenman-van dei- Heide; H. J. Jongeling-Hoving; G. de Beer- Hermann. BEVALLEN van een dochter: 13 juli: M. C. J. van den Eijkhoff-Lemmink; 15 juli: T. de Nijs-Klijnsma; W. I. Blans- jaar-van den Berg; H. P. Rovers-Granne- man. OVERLEDEN: 13 juli: E. G. W. Zeijlstra- Fischer, 79 j., Westerhoutpark; 14 juli: H. van der Schaar-Blankwater, 91 j., Gen. Joubertstraat; G. M. Tietzel-Emmerich, 77 j„ Vergierdeweg; F. Stooker-Keur, 70 j., Gasthuisvest; P. M. Schouten, 79 j., Nagt- zaamstraat. ONDERTROUWD: 15 juli: S. de Regt en G. Zwart; M. H. den Heijer en J. Blaauw; J. de Vogel en A. C. Arentzen; N. M. Buur man en T. L. M. van Duijn; J. A. van Ros- sum en S. Y. I. Geway; R. Zeegers en N. M. Auf dem Brinke; N. in 't Hout en H. Kuiper; S. H. Miedema en J. G. Schoen; J. Mooser en C. Schouten; N. J. S. Toledo en M. C. aan de Kerk: A. H. Snijders en J. H. Knei.insberg: B. R. Brouwer en E. B. de Kloet; M. van Vliet en A. Vromen; D. P. Windhorst en L. K. Hoek: W. Lukkien en M. C. Spoelder: A. Hulshoff en R. Mentjox; L. Terol en A. W. Vermeulen; A. J. de Vos Burchart en A. C. Veen; C. van Vark en J. M. van der Meer; A. F. Kok en H. Kaag man; P. J. Kalkman en A. Stroeve; W. F. van Wamel en I. C. Stroobach; L. M. Berkemeier en E. J. Lanfermeijer; I-I. J. Flaskamp en M. M. C. de Regt; W. N. A. Duijn en C. L. Verwoerdt. GETROUWD: 15 juli: F. A. Pouw en L. S. Bekker; J. A. Muijlaert en M. Visser; C. F. F. van Leuven en W. A. Snoeks: P. Appel en M. R. Steenbeek; G. van Bilder- beek en J. M. Dams; C. J. van Rhijn en J. J. W. van Emmerik; G. Hessels en G. Prins: W. J. A. M. Verboom en M. C. de Nijs; J. C. Vonk en J. H. Boom; C. J. H. van Wees en C. Kappe; W. Jonker en J. Prins; W. Klooster en A. T. de Kwant; G. J. Zijlstra en D. C. van Eeden; T. Wei- dema en E. Verdonk; J. van de Poll en A. Jordans; H. Sabel en H. de Vries; R. Gran- dia en B. Smit; P. M. Leeuwenberg en A. Brunt; G. Hogenbirk en G. Riezebos; P. B. van der Wagt en C. M. van Kampen; A. H. Bakker en H. J. Bosveld. By een verkeersongeluk op de Delftlaan by de Mr. Jan Gerritszlaan in Haarlem- Noord is woensdagavond om kwart voor negen een 39-jarige inwoonster van IJmui- den ernstig gewond. Het levensgevaar is nog niet geweken. Op de ventweg reed een 17-jarig Haar lems meisje op een bromfiets in noorde lijke richting. Op de duo zat een 14-jarig meisje, eveneens uit Haarlem. Bij een bouwwerk ter hoogte van de Mr. Jan Gerritszlaan speelde een 15-jarige isoleerder uit Haarlem met een waterslang, waarmee hij op het verkeer spoot. De be stuurster van de bromfiets was bang dat zij door de waterstraal getroffen zou wor den, remde af en week naar links uit. Op dat moment haalde de dame uit I.Jmuiden op haar bromfiets de beide meisjes in. De bromfietsen raakten in elkaar en de dame en de meisjes vielen. De eerste werd in zorgwekkende toe stand naar het Grote Gasthuis gebracht. Zij bleek een schedelbasisfractuur te heb- den gekregen. Het levensgevaar is nog niet geweken. Het meisje dat de ene bromfiets be stuurde liep een vleeswond aan de linker arm op, het andere meisje vermoedelijk een lichte hersenschudding. Zij konden na behandeld te zijn naar huis gaan. De politie heeft de isoleerder verhoord. De leerlingen van de zesde klassen van de P. H. van der Leyschool in Haarlem- Noord hebben woensdagavond in de Wet houder Westerveldschool aan de Overton- straat op feestelijke wijze een streep ge zet onder hun lagere-schooltijd. Een volle zaal met ouders, leerkrach ten en oud-leerlingen heeft enkele uren lang met veel genoegen geluisterd en ge keken naar een programma van muziek en schetsjes, dat de scheidende leerlingen voor het voetlicht brachten. De ouders lie ten zich ook niet onbetuigd en lieten on der leiding van het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, horen dat zij het zin gen nog niet verleerd waren. Aan het eind van de avond werden de diverse onder wijzers en onderwijzeressen voor het laatst in het zonnetje gezet. Op hun beurt ontvingen de vertrekkende jongens en meisjes als tastbare herinnering aan hun schooljaren een getuigschrift, een tegeltje en een klassefoto. Ten slotte sprak de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. Kampman woorden van erkente lijkheid tot het onderwijzend personeel. Amsterdam. Examen handelsweten schappen m.o.: H. E. Kuiper. Bemmel en W. Th. v. d. Meulen, Amsterdam; examen boekhouden m.o.: A. G. M. Versteeg, Am sterdam, J. C. v. d. Weele, Berlicum en P. P. C. Kreetz, Haarlem. Haarlem: Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte- examéns (gehele akte): mej. A. F. M. Flaat te Amsterdam, mej. M. Verheyden te IJmuiden; de heren F. J. H. Monden te Heemskerk, C. Korver te I.Jmuiden, C. Ouwehand te Haarlem, .1. Kapoen te Be verwijk, J. Vreeker te Alkmaar, Sj. Meek- ma te Zaandam. Voor gedeelte B: J. A. Veening te Alk maar, C. J. Bos te Velsen-N., W. J. van der Horst te IJmuiden. Voor gedeelte A: mej. L. M. F. Astendorf te De Goorn, A. B. F. Drenth te Amster dam, H. J. Ratier te Muiden. Haarlem. Voor het mulo-diploma A slaagden in Haarlem de dames A. Visser, Heemstede; M. P. van Wijk, Bloemendaal; E. Vrins, Haarlem; J. W. Hordijk, Hille- gom; A. de Haas, Haarlem; A. Feenstra, Haarlem; E. M. J. Waagmeester; *A. Vel de, Santpoort: *M, L. van der Steeg, Vel- sen-Noord; 4R. Spaansen, IJmuiden; *E. Snuvering, Velsen-Noord; *S. M. Sinje- wel, IJmuiden; *A. J. Hermarij, Zand- voort. De heren: A. de Groot, Nieuw-Vennep; W. A. Griffioen, Zwanenburg; F. Farber, Zwanenburg; J. B. Meulman, Heemstede; Th. Bronkhorst, Heemstede; J. R. Plevier, Bloemendaal; L. A. van Iperen, Haarlem mermeer; M. van Damme, Haarlemmer meer; G. Spruit, Haarlem; J. Dirksmaat, Haarlem; M. G. Bonte, Haarlem; B. Spie- cker, Haarlem; A. de Braai, Haarlem; J. A. G. Zomer, Haarlem; J. Schous, Haar lem; *J. W. Scholder, IJmuiden-Oost; *D. W. de Ruiter, IJmuiden; *J. N. M. Rijn- ders, IJmuiden-Oost. diploma A plus middenstandsdiploma. Er werden 11 kandidaten afgewezen. Zandvoort Woensdagavond kon men in Zand voort met recht spreken van de eerste „top-avond" in het hoogseizoen. Daar was in de eerste plaats de „Oefening staalt spieren", gevolgd door een volleybaldemonstratie, die op het Raadhuisplein gehouden werd. De fraaie oefeningen aan diverse toestellen, waar bij vooral het ringzwaaien een bijzonder spectaculair nummer was, werden door een zeer gi-oot aantal belangstellenden ge volgd. Intussen vermaakte de jeugd zich met een door de stichting „Touring Zand voort" in samenwerking met het onder wijzend personeel in Zandvoort uitge schreven wandel-speurtocht voor de jeugd door Zandvoort. Met groot enthou siasme kweten de jongens en meisjes zich van hun taak en velen wisten de vrij las tige opgave tot een goed einde te brengen. Het aantal deelnemenden was zeer groot. Omstreeks half tien stroomde het dorps centrum leeg en verzamelde zich langs de Boulevard een enorm aantal belang stellenden voor het eerste van de zes vuur werken, die dit seizoen door stichting „Touring Zandvoort" op het strand wor den gegeven. Om precies tien uur spatte met een da verende knal de eerste luchtbom boven het strand uiteen en een half uur lang ge noot men van dit altijd interessant blijven de spel van vuur, licht en kleuren, dat ook nu weer vele mooie vondsten bood op py- rotechnisch gebied. Een daverend slot stuk: „Tot ziens op 22 juli" besloot dit eerste vuurwerkfestijn. De eerste zandbouwwedstrijd voor kin deren van badgasten en inwoners van zes tot en met zestien jaar, zal dit jaar door stichting „Touring Zandvoort" worden ge organiseerd op dinsdag 21 juli op het strand vóór bad Termes van half tien tot elf uur. Er zal weer worden gewerkt in drie groepen, die naar leeftijd zullen wor den ingedeeld. De prijzen zullen bestaan uit waardebonnen. Men kan zich maandag voor deze wed strijd opgeven ten kantore van „Touring Zandvoort" op het Raadhuisplein, waar men dan een deelnemerskaart ontvangt. Zonder deze kaart kan niet aan de wed strijd worden deelgenomen. Hoofddorp Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Vereniging „Vooruit" reci pieerde het bestuur woensdagavond in de foyer van hotel „De Beurs" te Hoofd dorp. Deze receptie, welke na afloop van het concours hippique aanving, werd door vele bezocht. De heer Parsman voorzitter van de Nederlandse Hippische Sportbond voerde als eerste spreker het woord. De samen werking met Vereniging „Vooruit" is van bijzonder aangename aard, aldus spre ker. Hierna voerde de burgemeester van Haarlemmermeer M. G. C. v. d. Willigen het woord. Mr. Van der Willigen sprak over_ de belangrijkheid van het,, paard van" vroeger" "en nu. We zouden zo graag nog meer belangstelling willen hebben van de bevolking van de Haarlem mermeer," aldus spreker, „en wij hopen dat u dit werk nog jaren zult doen." Vervolgens sprak de voorzitter van de Nederlandse Fokkerij, afd. Noordholland de heer Rempt, die het bestuur feliciteer de met het mooie concours. Spreker bracht naar voren, dat het accent meer op de sport gaat vallen, maar hij was bijzonder dankbaar dat het bestuur toch ook altijd een nummer in het programma voor de fokkerij overlaat. Dr. H. D. Nanninga sprak namens de gymnastiekvereniging en de sociëteit. Verder voerde de heer Olderkamp voor zitter van zustervereniging uit Utrecht het woord en hij sprak de wens uit dat het de vereniging „Vooruit" nog tenminste vijftig jaar goed mag gaan. Als laatste spreker trad naar voren de heer W. van Zijverden na mens de Hollandse Landbouwmaatschap- pij afd. Haarlemmermeer. De voorzitter de heer G. G. Peet dankte vervolgens de sprekers voor hun vriendelijke woorden. ZWEMEXAMENS Tijdens de in het Sloterbad te Amster dam gehouden zwemexamens behaalden twaalf leerlingen van de openbare lagere school en de rooms-katholieke lagere school te Vijfhuizen het zwemdiploma. Het diploma A werd bereikt door Nellie de Bloois, Jannie Welage, Marcel Scholte- meyer, Hennie de Nijs, Lenie Hartog, Ans Witteman, Frieda Lamboo, Marga Eradus, Gata Stokman, Anneke Boone en Henk Hartog. Vera Oostwouder behaalde het B-diploma. Advertentie ook in aerosolf 4.50 P R O D U K T Advertentie In de Memorie van Toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de op 6 april 1959 te Genève tot stand gekomen Internationale Tarweovereenkomst 1959, zeggen de ministers van Landbouw en Visserij, van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Financiën en van Zaken Overzee a.i. dat tegen het einde van het lopende oogstjaar de voorraden een omvang zullen bereiken van ruim 50 miljoen ton of wel tweemaal de omvang van de jaarlijkse commerciële wereldhandel. Hoewel uit deze voorraden veel afgezet wordt tegen speciale voorwaarden, voornamelijk ten behoeve van economisch onderont wikkelde landen, groeien ze even snel en soms sneller weer aan. Aangezien verwacht mag worden, zo wordt verder gezegd, dat alle zes E.E.G.- landen aan de nieuwe overeenkomst zullen deelnemen, en de bepalingen van de over eenkomst ruim genoeg zijn om uit het ver drag van Rome voortvloeiende ontwikke lingen van de tarwehandel tussen de zes in de komende jaren niet te belemmeren, kan gesproken worden van een geslaagde poging van de E.E.G.-landen om, ondanks zich wijzigende onderlinge economische verhoudingen, te blijven deelnemen aan wereldomvattende overeenkomsten op economisch gebied. De Amerikaanse senaat heeft woensdag jongstleden met 92 stemmen tegen zijn goedkeuring gehecht aan Amerikaanse toe treding tot de 31 augustus aanstaande van kracht wordende nieuwe tarwe-overeen- komst. De overeenkomst, die drie jaar van kracht zal zijn, voorziet in een minimum- verkoopprijs van een dollar vijftig cent per schepel tarwe. De maximale verkoopprijs is vastgesteld op een dollar 89 cent per schepel. Woensdagavond heeft het bestuur van de Oranjevereniging „Vijfhuizen" tijdens een vergadering de laatste hand gelegd aan de plannen voor de feestelijkheden, welke op zaterdag 29 augustus in het dorp zullen worden gehouden. Het is een aantrekkelijk programma ge worden, dat wanneer de weersomstan digheden meewerken een ouderwets en gezellig volksfeest garandeert. 's Morgens om 10.30 uur vertrekt een ge kostumeerde optocht, bestaande uit de leerlingen der beide plaatselijke kleuter scholen, met muziek voorop van het plein der christelijke school om een mars door het dorp te maken. De route is: Spiering weg, d'IJserinckweg, Spieringweg, Zwar- teweg, Vijfhuizerdijk, Vijfhuizerweg, Spie ringweg. Het eindpunt is het speelplein van de openbare lagere school, waar de kleuters worden getrakteerd. Het middagprogramma heeft plaats op het speelterrein van D.S.O.V. Dit begint om 1.30 uur met westrijden voor de jon gens en meisjes, die de drie plaatselijke lagere scholen bezoeken. Na de wedstrijden zijn er twee sportgebeurtenissen. Elftallen van de verschillende scholen zullen een gekostumeerde voetbalwedstrijd houden met als inzet de wisselprijs, welke thans in het bezit is van de openbare school. Daarna is er voor do meisjes een gekostu meerde wedstrijd handballen, waarvoor eveneens de schoolelftallen elkaar de be schikbaar gestelde wisselprijs zullen be kampen. Het avondprogramma begint om zeven uur met de in de wijde omgeving zo ge liefde „Ronde van Vijfhuizen" op „gewone" rijwielen. Deelneming hieraan is mogelijk voor jongelui vanaf zestien jaar, onge acht hun woonplaats. Voorinschrijving bij de heer C. van Egmond, d'IJserinckweg 64. Er zijn drie algemene prijzen. De bestge- klasseerde' Vijfhuizenaar krijgt de aan het kampioenschap van Vijfhuizen verbonden extra prijs. Het parcours bestaat uit de „driehoek" Spieringweg- d'IJserinckweg- Vijfhuizerweg, welk parcours twintig keer wordt gereden. Wanneer de ronde is verreden, wordt een „loopfietswedstrijd" gehouden, waar aan door kinderen van dertien tot zestien jaar kan worden deelgenomen. De avond wordt op verzoek wegens het succes in 1958 besloten met een kruiwagenrace voor paren (leeftijd vanaf 16 jaar). De avondwedstrijden hebben plaats op het (voor het verkeer afgesloten) gedeelte van de Spieringweg tussen de Zwarteweg en de Vijfhuizerweg. Teneinde vooral het kinderfeest te doen slagen, zal van te voren aan de burgerij een bijdrage worden gevraagd. rö AMSTERDAM De affaire had ook vandaag voor de in ternationale waarden op het Damrak niet veel te betekenen. De tendentie kon min of meer vast genoemd worden, vooral voor aandelen AKU. Van Wallstreet, waar gis teren tengevolge van inflatievrees, de aan delen van de staalmaatschappijen vast in de markt lagen niettegenstaande een op handen zijnde grote staking, ging van daag een stimulans uit op de Eui'opese beurzen. Hiervan profiteerde Amsterdam. De aanwezige geringe vraag was reeds voldoende om hogere noteringen, verge leken bij de slotkoersen van de vorige dag, op het bord te brengen. De grootste aan dacht ging uit naar aandelen AKU die op 373'V/s circa 9 punten hoger noteerden op de gepubliceerde gunstige tweede kwar taalcijfers van dit concern over 1959. Het publiek gaf in deze hoek van een behoor lijke activiteit blijk en verder was er we derom vraag voor Duitse rekening. Het hoge niveau kon niet gehandhaafd blij ven en de koers liep terug tot circa 371. De Philips-papieren avanceerden bij de opening een punt of vijf en Unilevers, waarin zeer weinig omging, konden even eens een vijftal punten verbeteren. Kon. Olies bleven op het slotniveau van giste ren. Alle internationale waarden moesten in het verdere beursverloop een gedeelte van de behaalde winsten prijsgeven door gebrek aan affaire. In de scheepvaarthoek deed zich het eigenaardige feit voor dat Stock en Scheepvaartunie op 26,70 neer komende op 13312 voor de aandelen, ho ger verhandeld werden dan de aandelen, die op 132'van de hand gingen tegen gis teren 132. Overigens viel er in de scheep vaartsector niet veel te beleven en waren aandelen Kon. Boot iets luier. Vergeleken bij de drukte van dinsdag, was het in de Delihoek vandaag zeer rustig. Er bestond nog wel enige belangstelling voor de cer tificaten maar de koersfluctuaties bleven binnen beperkte grenzen. De stemming was echter goed prijshoudend tot vast. Senembah werd een punt hoger in een open hoek verhandeld. Ook HVA en Am sterdam Rubber lagen goed in de markt. Staatsfondsen ondergingen, bij beschei den omzetten, door elkaar weinig veran dering. Verenigde Machines werden iets hoger geadviseerd. Ditzelfde geldt voor aandelen Drukkerij en Uitgeverij de Boer op het gunstige dividendvoorstel van 10 percent in contanten tegen vorig jaar 10 percent, waarvan 5 percent in aandelen. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK De industrie boekte op Wallstreet voor uitgang, terwijl spoorwegen achteruit gingen en nutsbedrijven vast bleven. De vooruitgang in de afdeling industrie weerspiegelde het optimisme in handels kringen dat de staking in de staalindu strie van korte duur zal zijn. Spoorwegen werden evenwel zwaar getroffen wegens de verwachting dat de staking van lange duur zou kunnen zijn. Koper herstelde zich op de verwachting dat beperkte han del prijsdaling zou tegenhouden. Fairbanks Whitney viel op onder de aandelen die op een fractie sloten. Glen Alden was actief en sloot met een verlies van meer dan een dollar. De omzet was 3.280.000 aandelen. Van het totaal aantal van 1219 verhandel de fondsen waren 508 hoger en 473 lager. Het industriegemiddelde kwam van 657.70 op 660.57; dat voor spoorwegen van 171.55 op 170.34 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 88.84 op 88.93. (UPI). Nieuws in het kort de burgemeester van Hillegom wegens va kantie verhinderd spreekuur te houden. De spreekuren van de beide wethouders blijven ongewijzigd. Geslaagd. De heer W. van Burken, onderwijzer aan de Julianaschool in Hille gom, is dezer dagen in Den Haag geslaagd voor de hoofdakte A. Collecte. De drie Hillegomse speel tuinverenigingen „Kindervreugd", „Patri monium" en „Weerestein" houden de vol gende week hun jaarlijkse huis-aan-huis- collecte. De opbrengst is onder meer be stemd voor nieuwe speelwerktuigen. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal vrijdag 17 en maandag 20 juli geen spreekuur houden. Concert. In de reeks door de stichting „Touring Zandvoort" georganiseerde open- luchtzomeravondconcerten zal zaterdag om half negen in de muziektent op het Raadhuisplein een concert worden gegeven door de Haarlemse Postfanfare. Niet opgelet. Woensdagmiddag om kwart over vijf is een 28-jarige Haarlemse magazijnbediende op de Schoterweg in Haarlem-Noord met zijn bromfiets tegen de achterkant van een auto gebotst. Hij kreeg een hersenschudding. De man reed achter een file auto's. Toen deze voor het verkeerslicht stopte, lete hij niet voldoen de op en botste tegen de laatste auto. Hij werd naar het St. Joannes de Deo-zieken- huis gebracht. Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Het Eerste-Kamerlid de heer Polak (Comm.) van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft de volgende vragen ge steld: „Kan de minister mededelen, wél ke de omvang is van de paratyfusepide- mie te Amsterdam? Is er ook elders in Nederland een epide mie van deze ziekte waargenomen, zo ja, waar en in welke omvang? Is het waar, dat de oorzaak van de epi demie te vinden is in geïmporteerd be smet veevoeder en in het bijzonder van zodanig varkensvoeder? Zo ja, waarom wordt dit veevoeder niet gesteriliseerd? Zo nee, waar ligt dan de oorzaak van die epidemie? Welke maatregelen zijn geno men of zullen worden genomen om der- De installatie van de nieuwe leden der Jeugdnatuurwacht zal plaats hebben op 23 juli des middags om 3 uur in het Miner va Theater te Heemstede. Deze plechtig heid zal verricht worden door de burge meester van Heemstede. Voor het examen bondstrainer van (3e K.N.K.B. slaagden uit Haarlem en omge ving S. A. Hartman (Watervliet), P. Stam en D. Starink (beiden O.kwartier) en H. G. Trap (Nieuw Flora). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3%% Nederl. '47 93 92% 3% Nedl. 1962/64 981-4 98% Woningbouw 6% 111 111% Pr. A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II.. 98 Pr. A'dam '56 III 96% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr. R'dam '52 II.. 89 Pr. R'dam '57.... 9754 A.K.U 370'/2 372 Calvé Delft 548 547 Van Gelder Zonen 224 225 K. N. Hoogovens. 536 537 Nederl. Ford 310 312 N. Kabelfabriek. 390 390 gew.Philips Gloeil. 63754 637% Pref.PhilipsGloeil. 247l/z Unilever 511 577 Wilton Fyenoord. 210 210 Werf Gusto 155 Dordtsche Petrol. 690% 690 Kon. Petroleum.. f 155. 154.10 Billiton- 257 257 A'dam Rubber. 94 93 K.L.M- 123.30 123. Holl. Amer. Lijn.. 158 158 K.N.S.M 156X 157% N. Scheepv. Unie 132% 134 v. Nievelt Goudr. 12554 126 Phs. v. Ommeren 252 252 H.V.A 151 151 Delimaatschappij f 181.50 180.50 Amsterd. Bank 319'/s 320 Nat. Handelsbank 145 145 Ned. Handel Mij 236% 237 Rotterd. Bank.—. 279% 280 Twentsche Bank. 24854 Anaconda Copper 60% 61% Bethlehem Steel— 56% 56% U.S. Steel- lOOVg 102 General Motors— 56% 56% Shell Union 76 75% Tidewater— 26% 25%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9