De Prawda waarschuwt Finland PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws Het blijft nog mooi weer Rapport over Nyassaland niet prettig voor Britse regering Directeur van luchtvaartmij. was militairen te snel af Spanje ontvangt f 1.7 miljard aan hulp 2 HET KLEINE VRIJHANDELS GEBIED Weer verlies bij Zaalberg Ruim 58 mille verlies voor Sarakreek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Peseta gedevalueerd Deelnemer vermist DEVLIN-COMMISSIE GEREED NIEUW RECORD IN KANAAL-RACE Getuigenissen n Tl P VAN BOOTZ Einde van staalstaking niet in zicht Ontploffing op motorjacht; twee gewonden Zwitsers hadden argwaan tegen vreemde „militair" Kampioengoochelaar «i MAANDAG 20 JULI 1959 Het officiële Russische partijblad Prawda heeft zondag Finland gewaarschuwd tegen toetreding tot de voorgenomen „Kleine Vryhandelszone". Zo'n organisatie moet onvermydelyk tot een verslechtering van de betrekkingen tussen de deelnemers leiden omdat er in de groep altijd een land zal zijn welks economische macht de andere overheerst, meent het blad. Kleine landen als Finland zouden dan onder de invloed komen van landen die er alleen maar op uit zyn hun eigen economische en politieke invloed te versterken. Bovendien merkt de Prawda op dat Finland rekening moet houden met zyn handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie. Volgens het Sovjet-blad moet men de oplossing der economische vraagstukken niet zoeken in gesloten economische groepen met een politiek karakter, doch in economische samenwerking tussen alle Europese staten. Finland moet zijn tweezijdige handel met de Sovjet-Unie waarborgen, als het zou toetreden tot de Kleine Vrijhandelszone, zo heeft de Finse minister van Buiten landse Zaken, Toemgren, zondag te Hel sinki verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van de waarschuwing in de Prawda. Mi nister Toerngren noemde als essentiële voorwaarde voor Finlands toetreding, dat het land zich niet behoeft te binden aan enige bovennationale instelling, waardoor zyn vrijheid van handelen zou worden be perkt of zijn tweezijdige handel, in het bijzonder met Rusland, zou worden onder mijnd. De minister voegde hieraan toe, dat de Prawda gelijk had met de veronder stelling, dat Finland belangstelling heeft voor de Kleine Vrijhandelszone, maar dat dit land tegelijk zijn belangrijke handels belangen in het oog houdt. Commentaar in Engeland De liberale Manchester Guardian legde vanochtend de waarschuwing van de Prawda uit als een poging van de Sovjet- Unie om Finland geïsoleerd te houden. Dit zou zeker een les zijn, die de andere Scan dinavische landen ter harte zouden nemen. In dit verband sprak het. blad over de po gingen van Kroesjtsjev om deze staten tot neutraliteit te bewegen. De partijloze Times schreef dat de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone Fin land willen helpen maar dat zij in de eerste plaats snel tot de vorming van een groep moeten komen, waardoor nieuwe onderhandelingen niet aantrekkelijk zijn. Te Saltjöbaden bij Stockholm is van- Na betaling van interest ad 203.023 207.436) en afschrijvingen ad 254.214 253.682) wijst de verlies- en winstreke ning over 1958 van de n.v. Koninklijke Ne- derlandsche Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden een saldo verlies aan van 493.698. Inclusief het verliessaldo van vorig jaar ad 352.497 bedraagt het totale verlies 846.195. Voor gesteld wordt, zoals reeds eerder werd voorzien, wederom geen dividend uit te keren en de reserves ad 252.212 in min dering van het verliessaldo te brengen. De produktiebeperking, waarvan in 1957 de invloed werd ondervonden, bleef voor wollen dekens nog gedurende het grootste deel van 1958 op de n.v. drukken. Pas in de laatste maanden van het jaar nam.de vraag weer toe. De wolprijzen bereikten einde 1958 begin 1959 een laagste punt. De vraag naar stoffen begon reeds in het midden van het jaar aanmerkelijk toe te nemen. Vanaf juli kan daarom weer met winst worden gewerkt De opleving in het tweede halfjaar heeft echter niet opge wogen tegen de in het eerste halfjaar gele den verliezen. In het thans lopende boek jaar heeft het herstel zich krachtig voort gezet. De orderpositie is alleszins gunstig. De Sarakreek Goudvelden n.v. boekte blykens het verslag over 1958 een bruto exploitatieopbrengst van f 378.587 (vorig jaar f481.709) en aan diverse baten f26.325 (16.668), anderzijds bedroegen de exploitatiekosten Suriname f 384.474 (420.962), exploitatiekosten Nederland f 19.360 (17.687) en afschrüvingen f 59.611 (59.270). Het saldo verlies over 1958 be draagt f58.533 tegen een saldo winst over 1957 van f 457. Het saldo verlies tot en met 1958 bedraagt f528.746. Het afgelopen jaar is voor de maat schappij niet gunstig geweest. Dit was een gevolg van oponthoud door een verplaat sing van het exploitatieterrein, door ma chinedefecten, door een lager goudgehalte van de grond en door een uitzonderlijk droge tijd in het laatste kwartaal, waar door onvoldoende waswater ter beschik king kwam. De produktiekosten per gram gewonnen goud zijn als gevolg hiervan boven de opbrengst daarvan gestegen. Voor 1959 is enige verbetering in de hier boven geschetste tendentie niet uit gesloten. Door inkoop van nominaal f 30.000 eigen aandelen, welke zijn ingetrokken, bedroeg het uitstaande aandelenkapitaal op 31 december 1958 f 1.000.000. De plan nen tot exploitatie der Lawaterreinen wa ren op het einde van het verslagjaar zo ver gevorderd dat opgericht wérd de North Shmore Goldfields en Mining Ltd. in Toronto, waarin Sarakreek participeer de voor Can 15.000. Onderhandelingen zijn gaande om door een aandelenemissie het verder benodigde kapitaal te verkrij gen. Deze onderhandelingen bevinden zich in een gevorderd stadium. pypiyn in Israel De regering van Israel en een groep financiers onder leiding van de bankier Baron De Roth schild te Parijs hebben vandaag een overeen komst getekend inzake de voltooiing van een 16 inch buisleiding van Elath (aan de kop van de Golf van Aqaba in de Perzische Golf naar Haifa aan de Middellandse Zee. De leiding zal jaarlijks 5.8 miljoen ton ruwe olie kunnen vervoeren. In het begin zullen er slechts 1.7 miljoen ton per jaar door de leiding worden gepompt, welke hoeveelheid in maart 1961 zal stijgen tot 2.9 mil joen ton per jaar. De vandaag getekende over eenkomst voorziet in de investering van ruim 7 miljoen pond sterling. Dit zal de grootste inves tering zijn, die tot dusverre door buitenlandse financiers in Israel is gedaan. Amerikaanse buitenlandse hulp Een gemengde commissie bestaande uit leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat stelde voor het hulpprogramma voor het buitenland een bedrag van 3.556.200.000 dollar vast, negen percent minder dan het oor spronkelijk door de president gevraagd bedrag van 3.909.400.000 dollar. Het Huls wilde Eisenho wer slechts 3.542.600.000 dollar toestaan en de Senaat 3.543.320.000 dollar. De belangrijkste wij ziging die de commissie aanbracht betreft de militaire hulp aan de Aziatische landen, waarin de Senaat voor 45 percent geschrapt had. daag de conferentie over een Kleine Vrij handelszone, waaraan Zweden, Noorwegen, Denemarken, Engeland, Portugal, Zwitser land en Oostenrijk deelnemen begonnen. De Britse minister van Financiën, Heath- coat Amory, heeft voor zijn vertrek uit Londen naar Stockholm, zondag als zijn vertrouwen uitgesproken, dat de zeven landen tegen woensdag al tot overeen stemming zullen zijn gekomen. Hij ver klaarde nogmaals, dat Engeland het Kleine Vrijhandelsgebied ziet als voorbereiding voor een groter gebied, waarin alle landen van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking zijn opgenomen. De nieuwe koers van de peseta wordt heden in het Spaanse Staatsblad gepubli ceerd in de vorm van een besluit van ge neraal Franco. De koers is vastgesteld op 0,0148112 gram fijn goud voor een peseta of zestig peseta's voor een Amerikaanse dollar. Spaanse bladen mogen voorlopig geen commentaar op deze maatregel ge ven. In Parijs worden door de raad van de 0.E.E.S. de details besproken van Span- jes toelating tot de O.E.E.S. Spanje heeft sedert 1955 deelgenomen aan bepaalde activiteit van de O E.E.S., in het bijzon der op het gebied van de landbouw. In het komend jaar zal Spanje aan buitenlandse hulp van de Verenigde Staten, financiële bijstand, en leningen van het internatio naal monetair fonds naar schatting onge veer 400 miljoen dollar, 1,7 miljard gul den, ontvangen. De Spaanse regering heeft zich als te genprestatie bereid verklaard tot het uit voeren van een door deskundigen van het 1.M.F. opgesteld economisch plan, dat een aantal door economen reeds lange tijd aanbevolen maatregelen bevat, zoals libe ralisatie van de handel, belastingfacilitei ten en -maatregelen, en versobering op verschillend terrein. Sinds zondagmiddag wordt er in het ge bied van het Kanaal een sportvliegtuig vermist, waarmee een deelnemer aan de Blériot-race op weg was van Engeland naar Frankrijk. Het toestel een Tiger Moth zonder radio aan boord werd be stuurd door de Britse majoor Christopher Di-aper, bijgenaamd „de gekke majoor" die zes jaar geleden voor een sensatie zorgde door onder vijftien Londense brug gen door te vliegen. Majoor Draper was omstreeks vijf uur van het vliegveld Beggin Hill opgestegen om een zekere C. W. J. Matthews, die als burger voor de Blériot-race had inge schreven, over het Kanaal te brengen. Het toestel had voor ongeveer twee uur brandstof aan boord. Latere berichten maken melding van een telegram, dat majoor Draper uit Frankrijk naar vrienden in Londen gestuurd zou hebben. Hieruit zou moeten blijken dat hij de overtocht veilig heeft volbracht. Nadere bijzonderheden zijn bij het ter perse gaan van deze editie, niet bekend. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering is in een moeilijk parket geraakt, doordat de manier, waar op zij de crisis in Nyassaland behandeld heeft, scherp veroordeeld wordt in het of ficiële rapport, samengesteld door een commissie onder leiding van de zeer ge zaghebbende rechter Devlin. Het rapport oefent zowel op de minister van koloniën, Lennox Boyd, als op de gouverneur van Nyassaland, Sir Robert Armitage, kri tiek uit. Verwacht wordt dat de oppositie, wanneer het rapport in het parlement zal worden besproken, het aftreden zal eisen van Lennox Boyd en mogelijk ook van de minister voor het gemenebest, Lord Ho me. Advertentie (Zie advertentie op pag. 10) Een burgerdeelnemer aan de Blériot- race, de Brit Eric Rylands, heeft thans het record in de race. Rylands, directeur van de luchtvaartmaatschappij „Sky ways", legde zondag de afstand tussen Marble Arch te Londen en de Are de Triomphe te Parijs af in 41 minuten en 41 seconden. Weliswaar had een officier van de Britse luchtmacht, Williams de afstand zaterdag in 41 minuten en 14 se conden afgelegd, maar diens snelle reis werd zondag ongeldig verklaard. Iemand van de wedstrijdleiding die te Londen Wil liam's diskwalificatie bekendmaakte, wil de niet zeggen wat de reden van deze maatregel is. Hij zei alleen dat de wed strijdleiding slechts diskwalificeert in het geval van een inbreuk op de regels. Over de terugreis van de Are de Triomphe naar de Marble Arch deed Rylands 42 minuten en 33 seconden. Hij maakte gebruik van motorfietsen, auto's, hefschroefvliegtui- gen en een straaljager. Op de tweede plaats ligt de Britse lucht macht-officier Norman Ryder die zondag in 42 minuten en zes seconden Londen be reikte. Ryder deed zijn poging met motor fietsen, hefschroefvliegtuigen en een straaljager. Er zijn zondag bijna zeven tig pogingen gedaan. Jack Westlake van de Britse verbin dingstroepen verbeterde zijn vorige tijd en maakte zaterdag een tijd van 43 minu ten en 32 seconden. Hij kwam per motor fiets, helikopter en hunterstraaljager. Ne gentien seconden voor de sluiting van de controle arriveerde de Fransman Rober Lestourneaud. Hij leende een Comet van de lijndienst Buenos Aires-Londen. Hij vol bracht de tocht in 1 uur, 40 minuten en 41 seconden. De rit van het vliegveld Or- ly naar l'Etoile maakte hij per sportauto. Eerder op de dag arriveerde de 59-jarige Owen Dixon die veertig jaar verlamd is door polio. Hij reisde met zijn vrouw per' vliegtuig en met een invalidewagen. Hij volbracht de tocht in 9 uur, 14 minuten en 7 seconden. ^Eocli ió het zo r~ WANNEER we in de bodem graven en op hoiLtskool stuiten, zal dat in vele ge vallen afkomstig zijn van een vuur, door mensenhanden aangestoken. Toen in het Usselerveen in de oorlogsjaren 1941 en '42, en daarna in '46, '49 en '50 onder leiding van dr. C. C. W. J. Hijszeler, conservator van het Rijksmuseum Twente, een groot aantal opgravingen werden verricht, stuitte men op omstreeks 80 cm onder het tegenwoordige maaiveld op een 10 tot 15 cm dikke zandlaag, die met houtskool brokjes doorspekt was. Die laag bleek te dateren uit het laatste deel van het vierde ijstijdperk (toen ons gebied van landijs was vrijgebleven) en het allereerste begin van de toendra-tijd die daarop aan brak. Aanvankelijk dacht men uiteraard, dat deze houtskool de restanten vormde van een menselijk vuur, maar reeds spoedig bleek deze op vatting niet houdbaar, aangezien de houts- koollaag in de gehele heuvelrug bleek voor te komen. Deze laag bleek zowel geheel verpoederde houtskool te bevatten, als stukken en brokjes en dikke stammen van dennen en berken die, kriskras door elkaar gelegen, aan één zijde verkoold waren. Cver honderden meters strekte deze houts- koollaag zich in het Usselerveen uit, zodat het vermoeden van een bosbrand voor de hand lag. Echter, niet alleen in Usseler veen strekt zich onder de grond een houts- koollaag, afkomstig van een omstreeks 10.000 jaar geleden uitgebroken bosbrand uit, want ook in de bodem van de Lüneburgerheide bij Hamburg is men er op gestuit, alsook in vele andere, streken van ons land en België, bijvoorbeeld bij Gistel bij Oostende en bij Bocholt in Duitsland. De laatste vondst die betrekking heeft op de catastrofale brand, die ons hele land in de as heeft gelegd, stamt uit 1955 toen een aanvang werd gemaakt met de bouw van de tunnel te Velsen. Op een diepte van ruim 17 m onder de grond wer den toen eveneens sporen aangetroffen van de houtskoollaag, die thans algemeen bekend staat als de „laag van Usselo". Dat deze laag zich in het westen van ons land op een zo grote diepte bevindt, be hoeft niemand te verbazen, want we hebben op deze plaats reeds enige malen gesproken over het kantelen van de Nederlandse bo dem. De daling van de bodem die in een groot deel van ons land hiervan het ge volg is, bedraagt in het westen ongeveer 15 cm per eeuw, zodat na 10.000 jaar een diepte van 17 m onder het maaiveld wer kelijk geen zonderlinge uitkomst is. We zouden zelfs willen beweren, dat v. dit op zicht alles nogal aardig klopt. Wat echter niet blijkt te kloppen, is een oordeel dat omstreeks het begin van onze jaartelling over ons land werd uitge sproken. Daarover een volgenè.e keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). De Brit Sewell deed zaterdag een po ging om de „prijs voor originaliteit" in de wacht te slepen. Hij wandelde van Marble Arch naar Grosvenor Gate, fietste vandaar naar Hyde Park Corner, reed op de motor naar Westminster Pier en voer daarna per boot naar Tower Bridge. Hier nam hij plaats in een Rolls-Royce die hem naar White Waltham bracht. Na per vlieg tuig het Kanaal overgestoken te zijn reed hij naar Versailles. Hier nam hij de metro tot het station Marboeuf, waar hij per rijtuig naar de Are de Triomphe ï-eed. Hij droeg een rijbroek en had een dophoed 'op. Zijn tijd was zes uur, 29 minuten en 32 seconden. Billy Butlin, de man van de Engelse va kantiekampen, heeft zondag de afstand Parijs-Londen in 61 minuten en 33 secon den afgelegd. Hij vloog in een vliegtuig met zuigermotoren (een Spitfire), terwijl hij door Donald Campbell, de Britse hou der van het wereldsnelheidsrecord te wa ter, met een raceboot naar het vliegveld werd gevaren. De Britse marine-officier Carter legde dezelfde afstand in 43 minuten en dertig seconden af. De Britse marine-officier Ian Martin legde de afstand Parijs-Londen in 43 mi nuten 11 seconden af, terwijl de R.A.F.- officier Norman Ryder er 42 minuten 6 seconden over deed. De directeur van het circuit in Zand- voort, Hans Hugenholtz, heeft zondag de afstand Londen-Parijs in 1 uur, 1 minuut en 35 seconden afgelegd. De heer Hugen- holtz reisde per auto en Fokker-straal vliegtuig. De auto was een Hirondelle sportwagen. De enige Amerikaanse deelnemer aan de wedstrijd, de in Frankrijk gelegerde korporaal van de luchtmacht George Weck- erle, "legde de afstand Parijs-Londen in 2 uur, 13 minuten en 32 seconden af. Hij. reisde in Parijs en Londen per auto tèrwijl hij in een klein gehuurd vliègtuig' over het Kanaal vloog. Advertentie Een heel klein cafétje in Asten, Bezweek bijna onder zijn lasten. Er kwam TIP van BOOTZ Thans is het iets groots, Het is een hotel vol met gasten. Inz. Hr. M. W., A'dam ontv. 1 fl. TIP -f- 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Regeringsbemiddelaars zullen vandaag afzonderlijke besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de directies van Amerikaanse staalfabrieken en met vak bondsleiders om te trachten eeg einde te maken aan de staking in de Amerikaanse staalindustrie. Slecht weinige waarnemers zijn van oordeel, dat het overleg van vandaag de twee partijen veel tot elkaar zal brengen. Over het algemeen gelooft men, dat de staking minstens vijf weken zal duren. Tot dusver betekent de staking een verlies van anderhalf miljoen ton staal, terwijl de loonderving op ongeveer vijftig miljoen dollar wordt geraamd. 7. Smithy stapte op één van de rovers toe en tikte hem op zijn schouder. „Hé mak ker", zei hij, „hebben jullie nog lang werk met het opnemen van deze scène. Ik wou wel graag doorrijden, zie je". De bandiet draaide zich om en staarde Smithy met uitpuilende ogen aan. Zijn ademhaling kwam fluitend uit zijn opengezakte mond en zijn starre blik was gevestigd op Smithy's dikke brilleglazen en op de rook wolken, die hij uit zijn sigaar zoog. „De duivelde drommel!", stiet hij uit. „Makkeren komt! De satan zelve is in ons midden! Schouwt naar zijne fel glimpsende c ennaar de helse zwaveldampen, die uit zijnen mond ontstijgen!" „Kom nou, makker", zei Smithy gegriefd. „Dit is een heel behoorlijke sigaar, hoor! Kijk zelf maar; het bandje zit er nog om!" Al de andere rovers hadden hun oneerlijk bedrijf gestaakt en met angstig bevende handen richtten zij nu hun wapens op Smithy. „Z-zijt gij waarlijk ende waarachtiglijk de duivel?", vroeg één van hen met over slaande stem. „Hou op met je lolletjes", knorde Smithy ontevreden. „Ik speel niet mee in deze snert-film. Waar is de regis seur? Ik wil doorrijden". Panda, die alles van een afstand gadesloeg, maakte zich intussen erg ongerust. „Ik geloof nooit, dat dit een filmopname is", mompelde hij. „Dit zijn vast echte rovers en misschien wel hele gemene De noodtoestand, welke in Nyassaland werd afgekondigd, kort na het uitbreken van de onlusten, is nog steeds van kracht. Men verwacht, dat de onlusten opnieuw zullen opvlammen als het rapport wordt gepubliceerd, hetgeen waarschijnlijk don derdag het geval is. De Devlin-commissie zegt, dat de beweringen over een com plot van Amerikaanse leiders om rege ringsfunctionarissen te vermoorden in ho ge mate overdreven zijn. Dit zogenaamde complot vormde de aanleiding voor de Britse regering om de noodmaatregelen in Nyassaland af te kondigen. Het rapport veroordeelt de paniekachtige manier, waarop de autoriteiten optraden. Politie en militairen hebben wild en zonder nood zaak van de wapens gebruik gemaakt, zegt het rapport. De commissie kon ook geen verband vinden tussen dr. Hastings Banda, de leider van het Afrikaanse na tionale congres, en het zogenaamde com plot. Banda, die in Nyassaland een grote nationale figuur is hij was veertig jaar arts in Londen werd op grond van de noodmaatregelen gearresteerd. Rhodesia SALISBURY (Reuter) De eerste Afri kaanse minister van de Rhodesische fede ratie, Savanhoe, heeft zich in een Afrika- nenwijk nabij Salisbury gevestigd omdat de wet niet toelaat, dat zijn vrouw en kin deren met hem wonen in een door blan ken bewoonde voorstad van Salisbury. De regering had Savanhoe toestemming gegeven in de voorstad te wonen, maar voor zijn vrouw en kinderen kreeg hij die toestemming niet. Minister Savanhoe, die de portefeuille voor rassenzaken beheert, heeft een bungalow geaccepteerd in een gedeelte van de wijk, dat speciaal is ge bouwd voor Afrikaanse parlementsleden. Twee mensen zijn gewond bij 'n ontplof fing aan boord van een motorjacht in het IJ nabij de Amsterdamse Droogdok Mij. Het zijn de 22-jarige J. ten Have en de 49- jarige mevrouw A. Westink, beiden uit Amsterdam. Zij werden door de ontplof fing van de boot in het water geslingerd. Mevrouw Westink is in zorgwekkende toe stand, overdekt met brandwonden, naar het Binnengasthuis vervoerd. De jongeman was er minder ernstig aan toe, maar ook hij moest in een ziekenhuis worden opge nomen. De drijvende brandspuit Jan van der Heijden heeft de brand op het jacht geblust. De rijkspolitie te water stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Moeilijke ogenblikken heeft de in uni form reizende hoofdinspecteur van de A-N.W.B.-Wegenwacht, de heer A. J. M. Mosheuvel, aan de Zwitserse grens be leefd. De grensbewaking wilde hem niet toelaten, „omdat de wet van het Eedge nootschap grensoverschrijdingen van bui tenlandse militairen verbiedt". De heer Mosheuvel heeft ruim een half uur moeten praten om te bewijzen, dat hij geen militair is. Maar toen kwam de vraag, wat hij dan in de Loreleiexpres op weg naar Locarno uitvoerde. „De pech achtervolgen", was het antwoord. Dat was inderdaad het geval, want een A.N.W.B.- lid uit Den Haag had tijdens zijn vakantie bij een duik in het Lago Maggiore een rug- gewervel bezeerd. Hij ligt nu in een zie kenhuis, maar aangezien vrouw en doch ter niet kunnen autorijden, moest hulp verleend worden om auto en familie naar Nederland terug te brengen. Een der nieuwste dienstverleningen van de A.N.W.B. is in zo'n geval een Wegenwacht te sturen, die deze taak vervult. De goochelaar Fred Kaps heeft de grote ereprijs van de Nederlandse Magische Unie gewonnen op het driedaagse goochel- congres dat gehouden werd in de Twentse schouwburg te Enschedé. De eerste prijs kreeg mej. Evelyn Rose uit België, die ook de eremedaille van de Commissaris der Koningin in Overijsel en een beker voor het bestverzorgde nummer ont ving. In de afdeling manipulatie kreeg Harry Thierry uit Haarlem de derde prijs. Zomers. Paus Joannes heeft zondag het Vaticaan verlaten om zijn intrek te ne men in zijn zomerpaleis te Castel-Gan- dolfo. De stoet van vier zwarte auto's, waarin de Paus en zijn gevolg langs de oude Via Appia naar de Albaanse heu vels ten zuiden van de eeuwige stad re den, werd begeleid door tien motor agenten. Dezelfde. Vandalen met nazi-sympa thieën hebben zaterdagavond in het museum van Columbus in Georgia een aantal schilderijen van de wand gerukt ze in brand gestoken en ook hakenkrui sen op de muur geschilderd. De politie vermoedt, dat het dezelfde personen wa ren die enkele dagen geleden haken kruizen en „Heil Hitier" op de achter ingangen van twee synagoges in Co lumbus smeerden. Uitverkoop. In Tsjechoslowakije schijnt men thans ook te zijn overgegaan op het „kapitalistische" systeem van de uitverkoop. Radio-Praag onthulde van daag, dat alle schoenwinkels in Praag, die onder toezicht van de staat zijn, morgen hun oude voorraden tegen ge reduceerde prijzen zullen aanbieden. De uitverkoop zal twee weken duren. Dieper. Met ingang van juli 1960 zullen schepen met een diepgang van elf me ter het Suezkanaal kunnen passeren. Dit is meegedeeld door de directie van het kanaal. Men blijft doorgaan met de ver betering van het kanaal en als de hui dige plannen zijn uitgevoerd, zal het voor schepen met een diepgang tot 13,5 meter mogelijk zijn door het ka naal te varen. Verder. De conditie van Koningin Eliza beth, die zondag het bed hield wegens maagklachten is „verbeterd" en zij zal haar tocht door Canada voortzetten, zo is hier officieel meegedeeld. In 45 da gen legde het Britse koninklijk paar reeds 15000 mijl af. Eruit. Een verkeersvliegtuig van de Indi sche luchtvaartmaatschappij Air India is zondag bij de landing op het vlieg veld van Bombay in brand geraakt. Al le 35 passagiers en de gehele beman ning konden het toestel ongedeerd verla ten. Het toestel kwam uit Tokio en had Bombay als einddoel van de vlucht. Onweer. Vier mensen, die zondag in New York tijdens een onweer onder een boom schuilden, zijn omgekomen toen de boom door de bliksem werd getroffen, aldus heeft de politie meegedeeld. Vier andere personen kregen verwondingen. Scherm op. De Boliviaanse regering heeft vandaag de staat van beleg en de cen suur op de pers opgeheven, die opge legd werden naar aanleiding van de opstand op 19 april. De regering deel de voorts mede, dat 46 personen die betrokken waren geweest bij de recen te opstand in Santa Cruz, zijn gedepor teerd. Vermoeden. Het handelsvaartuig Munia- ra is vermoedelijk voor de kust van Australisch Nieuw-Guinea gezonken met tenminste veertien man aan boord. Vliegtuigen hebben wrakhout waarge nomen, maar geen overlevenden van dit schip van 50 ton. Een woordvoerder van de eigenaars heeft gezegd, dat het schip gewoonlijk twee Europese officie ren aan boord heeft, 12 leden van de bemanning en mogelijk nog passagiers. Grootste. De Russische luchtvaartmaat schappij „Aeroflot" heeft de grootste vloot van straal- en schroefturbine- vliegtuigen van de wereld. Aeroflot be schikt op het ogenblik over 200 straal- en schroefturbine-passagiersvliegtuigen en 1600 tweemotorige toestellen van het conventionele type. De maatschappij heeft verbindingen met 129 grote ste den in eigen land en daarbuiten ter wijl de vloot voorts 329 vliegvelden van minder betekenis bedient. In 1958 heeft „Aeroflot" negen miljoen passagiers vervoerd. Bende. Zondagochtend vroeg heeft een bende van vijf man bij een overval op een groot Londens postkantoor drie zak ken met aangetekende post gestolen. Een postbeambte wist te verhinderen, dat zij nóg 32 zakken buit maakten, doch hij werd bij de worsteling ge wond. Russificatie. Volgens het Sovjet-persbu reau Tass heeft een Amerikaan, een ze kere Ricardo Riciardelli, „na rijp be raad en zonder communist te zijn" be sloten de V.S. te verlaten, zich in de Sovjet-Unie te vestigen en het Rus sisch staatsburgerschap voor zich en zijn gezin te vragen. Riciardelli is in de Tweede Wereldoorlog luchtmacht officier geweest. Het K.N.M.I. deelt mee: Zondag is koe lere lucht met noordwestelijke winden ons land binnengestroomd. De noordwestelijke wind was het gevolg van de ontwikkeling van een hogedrukgebied bij de ingang van het Engelse Kanaal. Via de Noordzee kwam dit in de afgelopen nacht in ver binding met het nog steeds aanwezige hogedrukgebied boven Noord-Europa. Deze rug van hoge druk vormt een bar rière voor oceaandepressies. Eén ervan neemt bij IJsland in betekenis af. Het bij behorende front komt niet verder dan Ierland en Schotland, waar het wat regen brengt. Een boven Midden-Europa gele gen depressie in de hogere luchtlagen veroorzaakte gedurende het weekeinde regenval in Polen en Oost-Duitsland. Ook dit regengebied kan echter niet gemak kelijk tot ons land doordringen, zodat de regenkansen hier klein blijven. Verwacht mag daarom worden dat in het weer hier te lande de eerstkomende veel verandering komt. 24 uur niet WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. oo Sa Dinsdag 21 juli Zon op 4.44 uur, onder 20.48 uur. Maan op 21.12 uur, onder 6.31 uur. Maanstanden 20 juli 27 juli 4.33 uur 15.22 uur volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 2C juli Hoog water 3.22 en 15.55 uur. Laag water 11.28 en 23.57 uur. Dinsdag 21 juli Hoog water 4.11 en 16.41 uur. Laag water 12.18 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot i5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder onbewolkt nnw 22 0 Ypenburg onbewolkt nnw 22 0 Vlissingen onbewolkt nw 22 0 Eelde geheel bew. nnw 25 0 De Bilt onbewolkt nnw 25 0 Twente geheel bew. windst. 27 0 Eindhoven mist nw 27 0 Zd Limburg onbewolkt w 27 0 Helsinki onbewolkt windst. 23 0 Stockholm zwaar bew ono 24 0 Oslo onbewolkt windst. 26 0 Kopenhagen regen nno 26 0,1 Aberdeen regen zw 22 1 Londen onbewolkt w 25 0 Amsterdam licht bew nw 24 0 Brussel onbewolkt windst. 26 0 Luxemburg licht bew. nno 28 0 Parijs onbewolkt n 28 0 Bordeaux onbewolkt windst. 29 0 Grenoble onbewolkt windst. 30 0 Nice licht bew. nw 26 0 Berlijn regen nw 24 3 Frankfort onbewolkt n 31 0 München geheel bew zzo 25 3 Zürich onbewolkt windst. 27 0 Locarno onbewolkt nov 29 0 Wenen zwaar bew. nw 24 0,5 Innsbruck regenbui wzw 20 1 Belgrado half bew. zzw 23 0 Athene onbewolkt wnw 32 0 Rome onbewolkt ono 33 0 Ajaccio onbewolkt ono 27 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 33 Lissabon licht bew. z 31 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2