Nederlandse heren - atletiekploeg sloeg de weg omhoog weer in Kamerbeek en Parlevliet zorgden voor nieuwe Nederlandse records KAAN Brabham door zege in Engelse Grote Prijs dichtbij wereldtitel Motorraces op vliegveld bij Beek leverden zeer veel spanni ng op Atmodes-atlete Dankmeyer wierp speer 33.15 meter ver Rusland bereikte in Vught de finale door zege op Spanje Duitse suprematie gehandhaafd Stirling Moss sprong uit brandende wagen Nederland werd in zonetoernooi derde MAANDAG 2 0 JULI 1959 9 ZESLANDENWEDSTRIJD IN DUISBURG Bescheiden resultaten van Nederlandse kanoploeg in Berlijn OM DE GALEA-BEKER De Nederlandse herenatlctiekploeg heeft de weg omhoog Ingeslagen. Dat was de unanieme conclusie die men trok aan het einde van de zeslandenwedstrijd tussen Duitsland, Italië, Frankrijk, Zwitserland, België en Nederland, een tweedaagse atletiekwedstrijd op het prachtige sportcomplex van de Westduitse voetbalbond in Duisburg, die men kan zien als een gevecht tussen drie grote atletieknaties: Duits land, Italië en Frankrijk, en een tussen de kleine landen België, Zwitserland en Nederland. Weliswaar eindigden onze landgenoten evenals twee jaar geleden in Brussel op de laatste plaats, maar nu was er zulk een miniem verschil tussen de landen in de laatste groep, dat de uitslag evengoed andersom had kunnen zijn. Duitsland was weer met 134 punten de grote overwinnaar, terwijl de Italiaanse ploeg zich met 112 punten op de tweede plaats nestelde en daarmee tot veler verrassing de Fransen, die 108 punten verzamelden, naar de derde plaats verwezen. België werd vierde met 66.5, Zwitserland vijfde met 65.5 en Nederland zesde met 64. Er heerste weliswaar geen feeststemming in de Nederlandse ploeg, maar men was verheugd over twee nieuwe Nederlandse records van Jan Parlevliet op de 400 meter horden en op de tienkamp van Eef Kamerbeek en verder alleszins tevreden over het bereikte resultaat. Het was ongetwijfeld jammer dat wij atleten als Henk Visser en Albert Hofstede moesten missen, want een vierde plaats had er dan ongetwijfeld in gezeten. De wedstrijd heeft vele spannende mo menten gebracht. Zoals die op de 400 me ier horden, waar Parlevliet voor een Nederlands record zorgde, de 100 en 200 meter die verrassend door de Italiaan Berrutti werden gewonnen, de 800 meter, een gevecht tussen wereldrecordhouder Moens en de Duitser Schmidt en de prach tige race van de Duitser Höger op de 10.000 meter, die de 39-jarige Olympische marathonloper Mimoun met ruim ver schil sloeg. Nederland won geen enkele keer, twee keer werden wij tweede: op de 400 meter horden en het discuswerpen, een keer der de: bij het hoogspringen door Wim Num merdor, die zich niets van het sterke in ternationale gezelschap aantrok en zelfs de Fransman Fournier voorbleef. Vijf keer behaalden de oranjebroeken een vier de plaats, vier keer een vijfde en vier keer een zesde. De race op de 800 meter is ongetwij feld de spannendste geweest van deze zeslandenwedstrijd. De spanning culmi neerde tijdens het laatste rechte stuk. Wereldrecordhouder Moens werd meter na meter ingelopen door de Duitser Schmidt, die voortreffelijk de eindsprint van de Belg opving en eentiende secon de eerder over de eindstreep ging. Na een valse start van Schmidt waren de lopers goed weg gegaan en vooral de Surinamer Essajas, trok met geweld naar voren. Bij het uitkomen van de eerste bocht lag hij in eerste positie, maar aanval op aanval volgde, eerst van Schmidt, daar na van Moens. De anderen konden het tempo niet meer volgen. Met nog twee honderd meter te lopen zette Moens zijn befaamde eindsprint in, maar bij het uit komen van de bocht bleek dat deze aan scherpte had ingeboet, want Schmidt be deel toen hij als eerste de finish over schreed. Frederiks, Bleeker en Smits zorg den voor een Nederlands succes door res pectievelijk op de zesde, de negende en de tiende plaats te eindigen. Doodstil was het toen het startschot voor de 100 meter gegeven zou worden. Zou de Fransman Delecour revanche ne men voor zijn nederlaag in de Europese kampioenschappen, waar hij als vierde eindigde? Zou Hary's enorm snelle start hem ook nu de zege schenken? Men had over het algemeen echter bui ten de Italiaan Berrutti gerekend. Wel was Hary weer het snelst uit de startblokken en lag Delecour op de halve afstand twee de, maar op 70 meter kwam Berrutti sterk naar voren, gleed als een schim voorbij de beide matadoren en finishte in 10,5 sec. Ook Delecour passeerde op de laatste meters nog de Duitser, die voor eigen pu bliek met een derde plaats genoegen moest nemen. De tijdwaarnemers re gistreerden niet het verschil tussen De lecour en Hary. Voor beiden werd 10,6 afgedrukt, maar de Fransman was duide lijk de sterkere. Onze landgenoot Smit be vocht in dit elite gezelschap een prach tige vierde plaats vóór de Zwitser Müller en de Belg Van Turnhout. Op de 400 meter horden vertrokken de lopers snel en vooral de Italiaan Martini Kanosport Atletiek antwoordde de aanval. Met een ruk de marreerde hij en schouder aan schouder stormden de twee op de finishdraad toe. Twintig meter voor de streep was er nog geen verschil. Toen keek Moens schichtig naar links, verbaasd over het tempo van de Duitser. Zijn bovenlip trok omhoog als van een dier in nood en toen was het duidelijk: Moens was aan het einde van zijn krachten. Gedragen door de enorme toejuichingen van de Duitse supporters ging Schmidt als eerste over de aan- komstlijn, ofschoon het verschil miniem was. Schmidt noteerde 1 min. 50 sec., Moens 1 min. 50.1, Nagli ruim 50.8 en Es sajas ruim 54.7. Höger zorgde er op de 10.000 meter voor dat de Duitse suprematie op de af standen van 800 m tot 10 km onaangetast bleef. Voortreffelijk lopend toonde hij zijn capaciteiten door al zijn tegenstanders behalve Mimoun een of meer ronden ach ter zich te laten. Drie keer trok de Duit ser er tussenuit en drie keer kon Mimoun hem bijhouden. Maar juist op het moment dat Höger onze landgenoot Kunen, de Ita liaan Antonelli en de Belg Vandewattyne inliep versnelde hij weer zodanig dat het ook de Olympische marathonkampioen te veel werd. Daarna was er geen sprake meer van strijd. In rondetijden die schom melden tussen de 1 min. 10 sec. en 1 min. 13 sec. ging Höger in regelmatige cadans over de baan. Hij noteerde 30 min. 22.- sec. De tijd van Frans Kunen, 32 minuten, 10.4 sec., was weliswaar niet bijzonder, maar hij heeft in het begin meegevoch ten en hield later zijn eigen tempo goed vol. De Belg Vandewattyne finishte ver achter hem. De 200 meter werd, evenals op de eer ste dag de 100 meter, een zege voor de in prachtige stijl lopende Italiaan Berutti, die 20.9 liet afdrukken. Abdul Seye, die een dag tevoren zo'n goede 400 meter liep, kwam 0.1 seconde tekort. Enkele we ken geleden evenaarde hij nog het Euro pese record op de 100 meter met een tijd van 10.2 sec. Ook de 4 x 100 meter werd een Italiaanse zege en ook hier was Ber rutti de grote man. Precies op de streep versloeg hij Hary die niet meer de vorm van verleden jaar heeft. Smit bereikte in dit selecte gezelschap op beide sprint afstanden een goede vierde plaats in 21.5, en dat ongetwijfeld volgens de verhou dingen, want een Hary, een Delecour en een Berrutti zijn atleten van Europese topklasse. Kees Koch heeft vooral bij het discus werpen laten zien, dat zijn vorderingen van de laatste jaren hem in staat hebben gesteld zijn visitekaartje te tonen. Hij wierp 51.18. Ofschoon een man als Con- solini zijn beste jaren heeft gehad, -goed voor een discusworp van 54 a 55 meter is hij toch nog wel. Nu werd de Italiaan eerste met 52.36 m. Dat Koch teleurstel de bij het kogelstoten (15.34 m) en zelfs de Belg Szostak voor moest laten gaan (15.59 m), behoeft geen verwondering te wekken, wanneer men weet dat het kogel stoten en het discuswerpen vrijwel gelijk tijdig geschiedden en dat was niet bevor derlijk voor de prestaties. Wim Nummerdor bereikte zijn beste persoonlijke prestatie bij het hoogsprin gen. Met 1.90 m belandde h)i.pp de dérde plaats achter de Duitser Puéll(1.97) en de Italiaan Cordovani (1.90 m). De prestaties van Anton Jonkers op de 3000 meter steeple chase en Jan Ver schoor bij het hinkstapspringen waren van matig gehalte. Jonkers werd zesde en laatste in ruim 50 sec. en Verschoor kwam op dezelfde plaats met 13.41 m. Eef Kamerbeek verbeterde dus het Ne derlands record tienkamp. Niet alleen veroverde hij achter de Zwitser Tuschudi de tweede plaats, maar hij verbeterde tevens zijn recordprestaties van de Euro pese kampioenschappen in Stockholm (6784 pnt.) met niet minder dan 105 pun ten. Het zag er overigens op de eerste dag van de tienkamp helemaal niet naar uit dat Kamerbeek tot dit resultaat zou ko men. Met 3637 punten bezette hij toen de vierde plaats achter Tschudi en de Duit sers von Moltke en Nüske. Op de tweede dag zegevierde hij op de 110 meter horden in 14.6 sec. en ook het speerwerpen (59.09 m) leverde hem een eerste plaats en de meeste punten op. Aangezien von Moltke en Nüske op de 110 meter horden, bij het speerwerpen en op de 1500 meter slechts tot matige presta ties kwamen, kon Kamerbeek, die zich de laatste drie weken wegens een lichte enkelblessure bijna niet heeft kunnen voorbereiden, naar de tweede plaats stij gen. Zijn totaal van 6889 punten was een prestatie van zeer goed gehalte. Ook Herman Timme kwam met een totaal van 5938 punten goed voor de dag en voor al bij het hoogspringen (1.80 m) bleek dat zijn verrichtingen zich in stijgende lijn be wegen. In het landenklassement kregen onze tienkampers een derde plaats het geen de totaalpuntenstand ten goede kwam. Tschudi was met zijn totaal van 7298 pun ten onbereikbaar voor Kamerbeek. Wan neer de Zwitser zijn prestaties op de werp- nummers kan verbeteren wordt hij een atleet van topklasse. Evenals twee jaar gelden in Brussel won de Bel Marcel Vandendriessche de marathon. Onder het geschal van bazui nen deed hij zijn intree in een overvol station, dat hem een minutenlange ova tie bracht. Het waren overigens de Fransen Chène en Carron die de lopers naar een hoog aanvangstempo dwongen. Maar het tem po zakte steeds meer, aangezien de warmte veel van de lopers vergde. Na 5 kilometer bestond het kopgroepje uit Chène en Carron, de Italiaan Righi, Van dendriessche en Bleeker. De Nederlander die met een enorme inzinking te kampen had verloor terrein. En Frederiks pas seerde hem. In de kopgroep verhoogde Vandendriessche het tempo en samen met Righi ging hij door, de beide Fran sen ver achter zich latend. Na 20 km kwam de Belgische kampioen als eerste voorbij de ravitailleringspost, hij weigerde alle verfrissingen en had blijkbaar geen last van de drukkende warmte. Alleen de Ita lianen pasten zich aan deze omstandighe den goed aan. Perone liep in derde en Masante in zesde positie. Frederiks had zich intussen tot de tiende plaats opge werkt op niet al te grote afstand gevolgd door Smits en Bleeker. Steeds meer lopers zochten een goed heenkomen in de volg- wagens. Vooral de Fransen moesten de tol be talen voor de inspanningen in de eerste kilometers. Met een brede grijns op het gezicht liep de Belg door een erehaag van mensen het laatste stuk naar het stadion en een donderende toejuiching was zijn Een moment uit de tvedstrijd op de 5000 meter. Geheel rechts Delnoye, die de vierde plaats bereikte. Winnaar werd de Duitser Müller (vooraan). trok op de eerste 200 meter naar de Zwit ser, ,GalUker en de Duitser. J.anz, ^ie..leid den. Parlevliet ging goed mee en bij het Uitkomen van de laatste bocht: gebeurde het. Duidelijk kon men zien dat de atle ten niet uit zouden komen na het nemen van de horden. Er werd gedribbeld om met het goede been over het obstakel te gaan, maar dat kostte tijd en snelheid. Al leen de student aan de Landbouwhoge school in Wageningen Parlevliet stormde onvervaard op de horde af. Niet met het goede rechterbeen maar met het linker been overwon hij de hindernis en dat be tekende een grote winst: een tweede plaats achter Janz (51,5) met 52,2 sec. en verbetering met 0,9 seconde van zijn oude Nederlandse record. De hele Nederlandse ploeg veerde op na dit onverwachte succes en dit is in het verdere verloop van de wedstrijd van grote betekenis geweest. De 25-jarige Parlevliet beet met zijn tweede plaats de spits af, want ook Moerman op de 400 meter, Joep Delnoye op de 5000 meter en Meindert Blankcnstein op de 1500 meter lieten hun tanden zien. Vooral Moerman, gestart op de 400 meter met keien als de Fransman Seye, de Duitser Kaiser, de Zwitser Weber en de Itliaan Panciera no teerde een tijd van 48,5 sec., waarmee hij vijfde werd voor de Belg Desmet. Op de 5000 meter kwam de verwachte zege van de Duitser Müller. Ondanks hevig verzet van Delnoye in het begin hij wil de steeds het tempo verhogen werden de 1000, de 2000 de 3000 en de 4000 meter in de respectieve matige tijden van 2 min. 52 sec., 5 min. 57 sec., 8 min. 49 sec. en 11 min. 52 sec. afgelegd. Daarna ontstond er in de kopgroep de ene wijzi ging na de andere. Bang voor Müller ble ven de overigen tot de laatste ronde bij een. Toen sprong Müller weg. Dapper trachtten Bernard, Leenaert en Delnoye hem te weerstaan, maar de Duitser gaf geen krimp en zegevierde met ruime voorsprong. Delnoye die een goede race liep hij liet zich alleen enkele keren insluiten werd in 14 min. 35,2 sec. vier de. Hetzelfde zag men op de 1500 meter. De Duitser Brenner liet ook hier in het begin de leiding aan een Nederlander, in dit geval Blankenstein. Toen de grote aan val 300 meter voor de eindstreep \yerd ingezet door de Fransman Jazy nestelde Brenner zich op de tweede plaats. Op het laatste rechte eind was de Duitse spurt de anderen te machtig. Op deze eerste dag hadden de Duitsers op de midden- en lan ge afstand geen concurrenten. De overige uitslagen luiden: Polsstokhoogspringen: 1. Balastr (Fr.) 4.30 m; 2. Van Dijck (Belg.) 4.30 m; 3. Lehnertz (Did.) 4.20 m; 6. Wijsen (Ned.) 3.80 m. Kogelslingeren: 1. Husson (Fr.) 60.34 m; 2. Glotzbach (Did.) 59.08 m; 3. Giovanetti (It.) 55.41 m; 6. Romani (Ned.) 52.16 m. Vèrspringen: 1. Molzberger Did.) 7.45 m; 2. Collardot (Fr.) 7.40 m; 3. Pote (Belg.) 7.39 m (Belgisch record); 5. Weisscher (Ned.) 6.92 m. 110 meter horden: 1. Mazza (It.) 14.2 sec.; 2. Reynaud (Fr.) 14.3; 3. Pensberger (Did.) 14.6; 4. Nederhand (Ned.) 14.8. 4 x 100 meter estafette: 1. Italië 40.8; 2. Duitsland 40.9; 3. Zwitserland 42.2; 6. Nederland 42.8. 4 x 400 meter estafette: 1. Duitsland 3 min. 11.1 sec.; 2. Italië 3 min. 11.7 sec.; 3. Frankrijk 3 min. 13.4 sec.; 6. Nederland 3 min. 19.4 sec. Zaterdag en zondag zijn in Berlijn inter nationale kanowedstrijden gehouden waar aan ook enkele Nederlanders deelnamen. De belangrijkste uitslagen waren: Klasse K 1 (10.000 meter): 1. Berghausen (Did.) 46 min. 6,2 sec.; 2. Miltenberger (Did.) 5. Weijzen (Ned.) 48.06,2. Klasse K 2 (10.000 meter): 1. Scheuer/ Lietz (Did.) 43.06,4; 2. Schneider/Lange (Did.) 43.28,4; 3. Klingers/Huysman (Ned.) 43.32,6; 5. Kracht/Lagrand (Ned.) 43.36,8. Ook zondag waren de prestaties van de Nederlandse deelnemers van bescheiden aard. Slechts bij de 4 x 500 meter estafette en bij de 500 meter K 2 dames behaalden onze landgenoten en derde plaats. De uit slagen waren: Heren, klasse K 1 (500 meter): 1. Schnei der (Did.) 1.56,-; 2. Miltenberger (Did.) 1.56,8; 6. Knuppe (Nederland) 2.02,5. Klasse K 2 (1000 meter): 1. Scheuer/Lietz (Did.) 3 min. 49,8 sec.; 4. Klingers/Geurts (Ned.) 3.56,2. 500 meter: 1. Schneider/Lange (Did.) 1 min. 45,8 sec.; 5. Klingers/Huisman (Ned.) 1.50,7. 4 x 500 meter estafettes: 1. K.V.D. (Did.) 8.41.0; 3. Nederland (Klingers/Geurts/Wey- zen) 8.46.1. Dames, klasse K 1 (500 meter): 1. mej. Zenz (Did.) 2 min. 13,6 sec.; 7. mej. Stadt (Nederland). Klasse K 2: 1. mej. Zenz/mej. Hartmann (Did.) 2 min. 3,6 sec; 3. Gezusters Rozema De jonge Australiër Jack Brabham, die zich met zijn overwinning in de Grote Prijs van Monaco als kandidaat voor het wereldkampioenschap coureurs meldde, heeft zaterdag op het bochtige, door de zon overgoten circuit van Aintree (Enge land) zijn kandidatuur onderstreept. Van de start af reed hij zijn Cooper Climax Automobilisme aan het hoofd van de meute, waarin dit maal de felrode Ferrari's ontbraken, naar een prachtige zegepraal, die hem in het klassement vooi de wereldtitel een nagenoeg onaantastbare positie heeft doen innemen. Want zijn naaste concur rent, de Engelse Ferrari-rijder Tony Brooks, die ditmaal met een Vanwall aan de start verscheen, boekte geen enkele winst in de dertiende ronde moest hij wegens motorpech het strijdtoneel verla ten. De Engelse winst kwam ditmaal van Stirling Moss, die er eindelijk in slaagde in de voorste linie te eindigen, namelijk op de tweede plaats. Gemakkelijk heeft hij het echter niet gehad om zijn eerste, belangrijke winst voor het wereldkam pioenschap te behalen. De Nieuwzeelan- De motorraces op het vliegveld te Beek (Zuid-Limburg), de laatste wedstrijden die meetellen voor het Nederlands kampioen schap op de weg, hebben nauwelyks 3000 toeschouwers naar het circuit kunnen lok ken. Dat was jammer, want er viel veel te genieten, mede door het ideale weer. De meest spannende duels werden uitgevoch ten in de 350 cc-klasse, waarvoor een groot aantal buitenlanders had ingeschre ven. De zege ging uiteindelijk naar de 34- jarige Duitser Karl Hoppe, die in een prachtige stijl reed en geen moment de eerste plaats afstond. Buitengewoon boeiend was het gevecht om de derde Motorsport plaats tussen de Belg Hanset, de Zweed Fagerström en de Oostenrijker Schneider. Van de eerste ronde af kwam het drietal wiel aan wiel door, in steeds wisselende positie. De Belg bleek uiteindelijk over de meeste reserves te beschikken. Niet minder interessant was de race van de halve liters. De Zweed Fagerström be heerste de strijd, hoewel hij aanvankelijk énkele verwoede aanvallen moest afslaan van' de Üüi'tser Hoppe en de Oostenrijker Richter. Voor een Nederlands duel zorgden Anton Elbersen en Rinus van Son. Elber- sen werd de beste Nederlander, toch kreeg hij vlak voor de finish nog een teleurstel ling te verwerken, dat gebeurde toen de één-cilinder Matchless van de winnaar hem juist nog lapte. De races in de 250 cc-klasse en de 125 cc-klasse verloren veel aan hun aantrek kelijkheid door het geringe aantal deel nemers. Bij de kwartliterswerzekerde Leen Hoppezak zich direct van de leidersplaats. Wel maakte de Rijswijker Welp in de tweede helft nog veel van zijn achterstand goed, doch verder dan een tweede plaats kon hij het toch niet brengen. De Hage naar Rogbe ondervond veel hinder van een nauwelijks genezen breuk en hij verloor daardoor bij de start veel tijd. Swart toonde zich heer en meester bij de 125 cc-ers. Hij bekommerde zich weinig om de vaak felle duels die Leenheer -en Stoltenkamp leverden en reed onbedreigd naar de zege. Advertentie FANTASIE BLOUSONS ƒ6.95 Gen. Cronjéstraat 129 der McLaren, legde hem het vuur na aan de schenen en Moss moest al zijn ontegen zeggelijke grote rijcapaciteiten aanwen den om zijn belager van de tweede plaats te houden. Het verschil aan de finish be droeg0,2 sec., hetgeen over dit vuri ge duel meer zegt dan een reeks superla tieven. Tot zesmaal toe verbeterde Moss het ronderecord, de laatste keer in de 69ste van 75 te rijden ronden te zamen met zijn rivaal McLaren. Zij stelden het in deze ronde vast op 1 min. 57 sec. (gem. 148.56 km/u), waardoor zij het winstpunt voor de snelste ronde moesten delen. Moss begon reeds met tegenslag, want door een slechte start duurde het gerui me tijd na vijf ronden lag hij nog in vijfde positie eer hij zich achter Brab ham op de tweede plaats kon installeren. Vijftien seconden bedroeg zijn achter stand na 25 ronden op Brabham, op wie hij nu af ging. Brabham zag het gevaar in, voerde zijn snelheid op en het ronde record, dat Moss kort tevoren reeds scher per had gesteld, verwisselde van eige naar. De Brit oogstte echter in elke ronde winst en na veertig ronden was de ach terstand van Moss op Brabham geredu ceerd tot negen seconden. De hitte was moordend voor de cou reurs, maar meer nog voor de banden. Moss, die het uiterste van zijn bolide had geëist, moest hiervoor de tol betalen. Om zijn achterbanden te verwisselen moest hij een pitstop maken en dit kostte hem kostbare tijd. Toen hij eenmaal weer op toeren was, bedroeg Brabhams voor sprong inmiddels weer 52 seconden. Op nieuw ging Moss op jacht naar Brabham ende overwinning, doch beide zou den voor hem onbereikbaar blijven. Zijn tot de draad versleten banden noopten hem in de 66ste ronde een tweede pitstop te maken en hiermee stond Brabhams zege vast, al reed de Australiër de laat ste ronden met zeer dunne banden en dus met de angst in zijn hart. Stirling Moss was in de morgenuren ternauwernood aan de dood ontsnapt in een sportwagenrace, die voorafging aan de wedstrijd om de Grote Prijs van Enge land voor formule 1-wagens. Kort na de start kwam hij in botsing met de Lotus- Climax van Ted Greenhall. De Londenaar verspeelde daardoor kostbare seconden, doch hij zette onvervaard de achtervolging in. Driemaal verbeterde hij het rondere cord, maar de 13de ronde werd Moss noodlottig. Plotseling vatte zijn wagen vlam en de coureur had alle moeite om zich uit zijn brandende wagen te bevrij den. De Engelsman Graham Hill, die aan het stuur zat van een Lotus-Climax, won deze race over 80 km Hij legde de 17 ron den af in 36 min. 33,4 sec. wat neerkomt op een gemiddelde van 134,1 km/u. Onder uitstekende weersomstandighe den hield de H.A.V. „Haarlem" zondag middag op liet terrein aan dé Kleverlaan jitdcbifip ïitlè'wé'dstrijden voor de afde ling Kennemerland van de K.N.A.U. Het lijvige programma werd prima op tijd afgewerkt en ook verder verliep de orga nisatie goed. Prestaties van formaat mo gen natuurlijk op het terrein aan de Kle verlaan niet verwacht worden en daarom viel het des te meer op, dat mej. Dank meyer van Atmodes bij het speerwerpen tot een worp van 33.15 m. kwam. Het le verde haar niet alleen veruit de eerste plaats op, maar zij verbeterde hiermede ook het bestaande Atmodes-clubrecord. Op de ranglijst van de beste Nederlandse jeugdprestaties tot nu toe veroverde zij met deze verrichting de tweede plaats. Evenmin als Nederland heeft Spanje in de tenniswedstrijd om de Galeabeker in Vucht tegen Rusland een Nederlaag kun nen ontlopen. Rusland zegevierde zelfs met 5-0 is hierdoor ongeslagen winnaar van de Nederlandse zone van het toernooi om de Galeabeker geworden. De Rus Leious heeft in het enkelspel te gen Gisbert zijn vorm van de voorafgaan de dagen niet kunnen bereiken. De Span jaard had het goed bekeken. Hij ver traagde het spel en dat hinderde de Rus aanzienlijk. Maar Gisbert speelde niet constant. Hij wisselde briljant spel met missers af en hiervan maakte zijn tegen stander dankbaar gebruik. Met 10-8, 4-6, 6-2 bracht Leious de stand in deze wed strijd op 4-0. T ennis De Spanjaarden hoopten dat Sindreu tegen de Russische reserve, Musseljan, de eer van zijn land zou redden. De Russische pressie en de vaart kon Sindreu echter niet weerstaan en met 7-5, 6-1 ging ook hij ten onder. Intussen werd op een andere baan een hevige strijd geleverd tussen onze landge noot Haks en de Luxemburger Wagener. Laatstgenoemde zegevierde met 7-5, 4-6, 11-9. Met de Luxemburger Hirsch heeft Willem Maris weinig moeite gehad in de kortst mogelijke tijd versloeg onze land genoot zijn tegenstander 6-1, 6-1. De stand was 3-1 voor Nederland en om de nederlaag niet te groot te doen worden, stelde de Luxemburgse aanvoerder voor het dubbelspel de Daviscupspeler Baden, die de laatste dagen met een onwillige knie sukkelde op. Het heeft echter niet mo gen baten. Willem Maris en Hans Biesheuvel vorm den een goede combinatie. De topspinlobs van Biesheuvel en de volley's van Maris bezoi-gden Baden en Wagener onoverko- menlijke moeilijkheden. Met 6-3, 6-0, 6-2 won het Nederlandse duo en daarmee bracht het de eindstand op 4-1. Nederland verkreeg in de wedstrijd om de derde plaats tegen Luxemburg zater dag reeds een 2-0 voorsprong. Hans Haks liet in de partij tegen de Luxemburger Hirsch duidelijk blijken, dat hij in de af gelopen dagen enige routine had opge daan. Zijn service was beter en hij bracht bovendien meer aanval in zijn spel. Hirsch was hier niet tegen bestand en met 6-4, 6-1 ging hij ten onder. Ondanks de zege van Willem Maris op de Luxemburger Wagener (6-2, 6-3) heeft het spelpeil van de Nederlander geen hoog niveau bereikt. Hij had meer controle op zijn slagen en ook de volley werd beter uitgevoerd. Deze twee factoren en het zwakke spel van zijn tegenstander heb ben tot de overwinning geleid. In Monte Carlo won Frankrijk met 5-0 van Monaco en in Garmisch-Partenkir- chen drong Duitsland door een 3-2 zege op Joegoslavië tot de eindronde van het toer nooi door. Tsjechoslowakije won voorts met 5-0 van Italië en Polen versloeg Oos tenrijk met 3-2. De eindstrijd wordt van 23 tot 27 juli in Vichy gehouden. Bij de sprintnummers voor de meisjes viel de hegemonie van Atmodes op. Bij de C-méisjes waren op' de 60 m de eerste drie plaatsen voor leden van deze vereniging nl. voor J. van Duffelen in 8.6 sec., voor M. van Rhenen 8.9 sec. en voor I. van Abs in 9 sec. Ook bij de 80 m voor B- meisjes eiste Atmodes de drie ereplaat sen op met L. Plugboer in 11.7 sec., P. van Haren in 12.1 sec. en Buchem in 12.2 sec. De 100 m A-meisjes leverde Atmodes de eerste en tweede plaats op. M. van Duffelen werd eerste in 13.9 sec. en M. Kools tweede in 14 sec. De 60 m jongens C was voor H. de Vries van R.K. Holland in 8 sec. voor J. Thuis van Haarlem, die tot 8.4 sec. kwam. Bij het hoogspringen voor A-meisjes kwam C. Fictoor van Gita tot een hoogte van 1.44 m en deze ongetwijfeld fraaie pres tatie was ruimschoots voldoende voor de eerste plaats. Het verspringen voor de A- meisjes was weer voor een Atmodes-at lete. N. Kools sprong 4.84 m. Haar club genote L. Veerman won het kogelstoten voor A-meisjes met een stoot van 9.82'/2 m. Het kogelstoten voor de A-jongens was voor Beelen van Haarlem, die tot 9.29 m kwam. Ballegooy van R.K. Holland won het hoogspringen voor de B-jongens met een sprong van 1.55 m en Christiaanse van Haarlem het vèrspringen in deze catego rie. Hij sprong 5.92 m. A. Mascini (Haar lem) won het kogelstoten voor de B-jon- gen met 12.79 m en zijn clubgenoot Leuwe- ner het discuswerpen met 33.73 m. A. Mascini kwam nog tot een overwinning nl. bij het speerwerpen, waar hij zege vierde met een worp van 39.44 m. Mole naars van Haarlem deed ook aan dubbe le overwinningen, want deze atleet won het hoogspringen voor de C-jongens met 1.55 m en het kogelstoten in deze groep met 12.18 m. Het verspringen voor de C- jongens was voor H. de Vries van R.K. Holland, die na zijn overwinning op de 60 m, daarmede ook zijn tweede overwin ning behaalde. Atmodes won de 4 x 60 m, de 4 x 80 m en de 4 x 100 m estafette in resp. 33.2 sec., 43.9 sec. en 52.5 sec. Haarlem won de 4 x 60 m jongens in 30.3 sec. Holland de 4 x 80 m in 38.2 sec. en Lycurgus de 4 x 100 m in 47.6 sec. Bep Bakhuys heeft de voetbalschoenen weer aangetrokken: hij treedt als trai ner op voor de Haagse amateur tweedeklasser V.C.S. Men ziet hem temidden van de spelers tijdens de eerste avond in het clublokaal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3