Nogmaals Pilar Lopez Brughuis bleef zaterdag gespaard op vakantie Frans Algerije-beleid komt veelvuldiger ter sprake Generaal Kassem gaat op bezoek in Tunesië raatótoel 3 Carlo Schmid op Schiphol Het zal zeker tot topgesprek komen" Dri^ militairen omgekomen V iegtuigraket werd ontijdig afgevuurd Acht doden in het verkeer Vier militairen verdwaald in oerwoud van Suriname V akantie-besteding Negen mensen verdronken Kerkelijk Nieuws Echtpaar uit Zeist in Italië verongelukt Secretaris der Arabische Liga in Jordanië MAANDAG 20 JULI 1959 EEN ZUCHT van verlichting slaakte zaterdagmiddag brugwachter Slagter, toen de spiksplinternieuwe wijntanker „Mandoura" schitterend produkt van de Scheepsbouwmaatschappij Haarlem en bestemd voor een Franse rederij de aan zijn zorgen toevertrouwde baskuulbrug over Zijkanaal C had gepasseerd om even verderop het Noordzeekanaal in te varen. De manoeuvre geschiedde onder het nauwlettend toeziend oog van havenmeester C. O. H. Hindriks, die niet minder opgelucht een sigaret opstak met een blik van verstandhouding tot de trouwe brugwachter, die alweer doende was de brug klaar te maken voor het ongeduldig wachtend verkeer. Even voordat de „Heyme Goedkoop" met de wijntanker op sleeptouw de nauwe doorgang tergend langzaam bereikte, had brugwachter Slagter zijn shagdoos van z'n werktafel gehaald en mompelend het brughuis verlaten: „Ik heb weliswaar wel eens een iets bredere schuit langs gehad, maar van smallere scheepjes heeft m'n huiske toch menigmaal een oplawaai ge had, waar ik niet van terug had...." De weersomstandigheden waren zater dagmiddag zeer gunstig, op de brug van de „Mandoura", „Heyme Goedkoop" en een tweede sleepboot, de „Catharina E. Goed koop" (achter de hoog optorende wijntan ker) stonden mensen die hun vak ver stonden. Tevoren, toen de „Mandoura" de Spaarndammersluis passeerde, had het tachtig meter lange schip aan stuurboord zijde een lichte deuk opgelopen. Het fraaie zeeschip was leeg, het ondiepe water liet slechts weinig ruimte tussen kiel en ka naalbodem, in feite was het een „glijvaart door de modder.Deze gehele manoeu vre toonde weer eens aan hoe nodig het kanaal dient te worden uitgediept en ver breed en verdere voorzieningen moeten worden getroffen om „bij" te zijn met het SCHIPHOL, zondag. Prof. dr. Carlo Schmid, vice-president van de Bondsdag van West-Duitsland en lid van het bestuur van de socialistische partij in dat land, vloog zondag via Schiphol met een DC-4 van de Icelandic Airlines naar Reijkjavik, waar hij enkele voordrachten zal houden voor studenten over politieke weten schappen. Prof. Schmid, die vergezeld was van zijn dochter Beate, deelde mee, dat hij zich wil oriënteren ten aanzien van het vis serijconflict, waarbij IJsland betrokken is. Daarna vliegt hij met Icelandic Airlines terug via Amsterdam en gaat dan voor enige tijd naar Zuid-Frankrijk. Vervol gens staat er een reis voor hem op het programma naar Istanbul, waar hij be sprekingen zal voeren over een onder werp waaromtrent hij geen nadere inlich tingen wenste te verstrekken. Prof. Schmid's oordeel over het te Ham burg gehouden zesde congres van de So cialistische Internationale luidde, dat het van groot nut is geweest teneinde elkan ders visie op de internationale problemen diepgaand te leren kennen. Indruk op hem had gemaakt het zelfbewuste gevoel, waaraan de Aziatische socialistische par tijen op het congres uiting hadden gege ven. Topgesprek Op de vraag wat prof. Schmid dacht over de besprekingen te Genève, ant woordde de Westduitse politicus dat het zijns inziens tot een topconferentie zou ko- „Ik ken Kroestjtsjev heel goed en ik heb in de afgelopen jaren heel wat uren bij verschillende gelegenheden met hem ge sproken, de laatste maal drie maanden geleden in Moskou, toen ik Rusland be zocht", aldus prof. Schmid. „Kroesjtjsev is een zeer intelligent man en een groot realist. Hij voelt weinig voor conferenties tussen ministers van Buitenlandse Zaken. Niet zij hebben te beslissen, meent Kroesjtsjev, maar de leiders van de grote mogendheden. Want deze leiders hebben de touwtjes in handen en zijn in staat de conseuqenties van bepaalde voorstellen te doorgronden. Kroesjtsjev heeft tegenover mij verklaard dat de leiders van de gro te mogendheden geen tijd hebben om maanden met elkaar te vergaderen. In veertien dagen weten ze wel waar ze aan toe zijn en is het ja of nee. Dat is ook de reden waarom de Russische regeringslei der zo aandringt op een topconferentie, die er volgens mij dan ook zal komen, wel of niet afgedwongen door Kroesjtsjev", zo voegde de Duitse politicus eraan toe. Prof. Schmid was van oordeel dat Kroesjtsjev zeer slecht geïnformeerd is over de dingen, die zich in de westelijke wereld afspelen. „Hij gelooft wat er in de Prawda staat, zoals Hitier geloofde in de Völkische Be- obachter", aldus beëindigde prof. Schmid het onderhoud met een verslaggever van het ANP. Zaterdagmiddag is op de vliegbasis Eindhoven bij het ophangen van raketten onder een vliegtuig een ongeluk gebeurd, dat aan drie militairen het leven heeft gekost. Een vierde werd licht gewond. Doordat een raket ontplofte werden de 26-jarige gehuwde sergeant H. B. van Rossum uit Eindhoven en de 21-jarige on gehuwde soldaat J. D. J. van Maasak kers uit Nunen op slag gedood. Zwaar ge wond werd de 21-jarige ongehuwde sol daat J. M. Hakkaart uit Leiden. Hij werd naar liet ziekenhuis te Tilburg overge bracht. waar hij later is overleden. Licht gewond werd de 34-jarige gehuwde ser geant eerste klasse G. van Londen uit Meerveldhoven. Het toestel, waaraan men de raket had bevestigd, was een F84F Thunderstreak. De raket was onderaan de vleugel opge hangen, toen door nog onopgehelderde oorzaak de lanceerinrichting onverwacht in werking is getreden. De raket werd daardoor afgevuurd en ontplofte vijftien meter verder. Het vliegtuig was het laat ste van een reeks, die men met het oog op boven de Vliehors te houden oefenin gen van raketten had voorzien. Alle ra ketten hingen al aan het toestel toen het ongeluk gebeurde. Op welke wijze de slachtoffers zijn om gekomen is nog niet nauwkeurig vast te stellen, doordat de lichtgewonde nog niet verhoord kon worden en er verder geen ooggetuigen zijn. Mogelijk zijn zij door vuur uit de lanceerinrichting getroffen of door de luchtdruk tegen de grond ge worpen. tegenwoordige scheepsverkeer, om van de toekomst maar niet te spreken. Niet veel minder zorgen baarde een uit het Noordzeekanaal komende drijvende bok, die de baskuulbrug moest passeren. De „Mandoura" heeft in het afgelopen weekend proef gevaren op de Noordzee. De P.T.T.-ambtenaar L. Koesen uit Den Haag en zijn vrouw, beiden 58 jaar, zijn zaterdagmiddag toen zij per motorfiets op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht reden, in de gemeente De Meern bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer Koesen reed met een snelheid van 60 kilometer rechts van de weg ongeveer 400 meter voor het verkeersplein Ouden rijn. De heer Koesen had behalve zijn vrouw een groot pak achterop zijn lichte motor en week daarom zo ver mogelijk naar rechts uit, toen een vrachtauto hem wilde passeren. Bij deze manoeuvre begon hij te slingeren, waardoor zijn vrouw van de motor viel. Zij werd door de vracht auto overreden. Vlak daarna viel de heer Koesen met de motor om. Ook hij werd door de auto aangereden, hetgeen hem eveneens het leven kostte. Vermoedelijk ten gevolge van het springen van een voorband reed een auto op de rijksweg tussen Tegelen en Belfeld in volle vaart tegen een boom. De be stuurster, de 40-jarige echtgenote van een arts uit Reuver, was vrijwel op slag dood. Zij had zeven kinderen, waarvan de jong ste enkele weken oud is. Het vijftienjarige meisje M. A. Pen is op het Vredenburg te Utrecht overreden door een vrachtauto. Zij reed op haar fiets links van een vriendin. Op het moment dat de auto passeerde week de vriendin iets naar links uit, waardoor het andere meisje naar het midden van de weg werd geduwd, viel en door de vrachtauto werd overreden. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Een 12-jarig jongetje is in Den Haag om het leven gekomen, nadat het met zijn fiets onder een vrachtauto was geraakt. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen op een kruispunt geen voorrang verleende aan de vrachtauto. In Rotterdam is de 25-jarige mevrouw Verhiest-Engbers uit Maassluis om het le ven gekomen. Zij fietste met haar man op een rijwielpad en raakte met haar stuur de fiets van haar man, waardoor ze viel. Zij werd aangereden door een bromfietser die uit de tegenovergestelde richting kwam Zij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar bij aankomst bleek dat zij reeds was overleden. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is de 61-jarige wielrijder Z. Slagman uit Apeldoornoverleden, die, toen hij op. de. hoofdweg in Loenen plotseling linksaf sloeg, door een hem achteropkomende mo tor werd aangereden en ernstig letsel op liep. De 78-jarige mevrouw I. I-I. van Holst Van Urk uit de A. G. Bodaanstichting in Zandvoort is in de loop van zondag in het Grote Gasthuis in Haarlem overleden ten gevolge van een bij een aanrijding opge lopen ernstige zenuwschok. Zaterdagavond om elf uur stak zij de Zandvoortselaan over, vermoedelijk zonder voldoende op 't verkeer te letten, waardoor zij werd aan gereden door een personenauto.. In het hospitaal in Paramaribo zijn vier leden van een militaire patrouille opgeno men, die drie dagen in het oerwoud ver dwaald zijn geweest. De patrouille be stond uit sergeant Wagenaar, de soldaten Boekhorst en Vrede en de marechaussee Groenewoud. Maandag was deze patrouille op terrein verkenning naar de Mazaroni-top uitge zonden. Zij zou de volgende dag terug zijn. Het terrein was zee" slecht, waardoor de patrouille diverse omwegen moest ma ken. Hierdoor raakten de mannen de rich ting kwijt. Twee militaire patrouilles wer den woensdag en donderdag erop uitge zonden. Bovendien werd medewerking verkregen van bosnegers en Indianen in de buurt en ook werd met een vliegtuig van de Surinaamse Luchtvaartmaat schappij het gebied afgezocht. De pa trouille werd twee dagen later met behulp van de waarnemingen uit het vliegtuig ge vonden. Zij was op slechts 2 km. van het bivak door uitputting blijven steken. De vier mannen waren erg verzwakt door de drie dagen, die zii reeds zonder voedsel in het oerwoud hadden moeten doorbren gen. Zij hadden slechts rantsoenen voor één dag meegenomen. De wijntanker „Mandoura" passeert de baskuulbrug. Nog vandaag, morgen en woensdag kan men in het Theater Carré te Amsterdam de betrekkelijk kleine maar superieure Spaanse dansgroep van Pilar Lopez, zus ter en energieke erfgename van de fa meuze Argentinita, bewonderen en toe juichen. Dat laatste hoort erbij. De Ma- drileense „caracoles" van rond de eeuw wisseling, waarmee het schitterende pro gramma in zigeunertrant wordt besloten, is immers een wederkerig divertissement waarbij de toeschouwers voor hun door ontstoken geestdrift vurig geslaakte aan moediging de beloning krijgen van verhe vigd vreugdebetoon. „Jaleo" noemt men die kettingreactie. Zelden behalve bij de onvolprezen Antonio eigenlijk nooit beleeft men zo intens de beheerste feeste lijkheid van een volksvermaak als ge meenschapskunst. Merkwaardig genoeg was er zaterdagavond een minder talrijk maar veel beter publiek dan bij de pre mière. Men zegt wel eens en waarschijnlijk te recht, dat het de criticus veel gemakke lijker lukt een schouwburg leeg dan vol te schrijven. Het zou mij spijten als dat ook in dit geval opgaat, want werkelijk: u moet deze veelzijdige voorstelling zien. De folkloristische suite van dansen uit al le provincies, opgebouwd uit authentieke elementen in weloverwogen stilering, met de in snelle combinaties van levendige passen gesprongen Aragonese jota tot zwierig besluit, is een bloemlezing van ka rakteristieke schoonheden met meer waarde dan alle souvenirs van zeven va kantiereizen naar het Iberisch schierei land. Tot de hoogtepunten in deze afdeling behoort verder, letterlijk en figuurlijk, de Baskische Ezpatadanza. Een algemene indruk van deze ook mu zikaal op hoog peil staande revue heb ik echter in mijn eerste bespreking al gege ven. Dit verslag moet voornamelijk be trekking hebben op de uitgestelde kennis making met Eduardo Serrano, verleden week in Frankrijk tot de „danser van het jaar" uitgeroepen in hot Théatre des Na tions en bij zijn eerste optreden in Londen (in 1957, hij was toen vijftien) als „won derkind" en een „tweede Antonio" ver heerlijkt. Welnu, wie hem met gedisci plineerde bezetenheid in zijn grote solo „Baile de la Caba" aan het werk ziet, begroet in hem enthousiast een meester in wat de Spanjaarden noemen „Zapatea- do, virtuosismo del taconeo libre". Dat laatste woord zou aan improvisatie kun nen doen denken, maar zover gaat de vrij heid van de Spaanse danser beslist niet. Het is veeleer een syncopische variatie kunst, scherp genuanceerde specialiteiten met levende percussie-instrumenten. Fas cinerend is het wisselspel van acceleratie en vertraging, met zoveel finesse in de dynamische schakeringen dat er als van zelf een melodie opbloeit. Het wezenlijk lyrische karakter van dit gearticuleerde ritselen en roffelen van voorvoet en hiel, als uitstrijken en uitstoten van innerlijke bewogenheid of natuurlijke geldingsdrang bevestigt Eduardo Serrano nog door enke le met bravoure gezongen coupletten. En al heel onvolledig zou ik zijn, als ik niet evenzeer de aandacht vestigde op zijn flit sende lichaamswendingen en geladen ver stillingen, op de plastische modulaties zonder de geringste aanstellerij van heu pen en golvende rug. De vergelijking met Antonio, die met zijn gerijpte persoonlijk heid meer van minder maakt, heeft geen enkele zin. Ondanks alle bewondering voor deze spectaculaire flamencodans, waarin zelfs de purist Escudero geen zweem van de helaas door uit onwetendheid bevooroor deelde bezoekers aangemoedigde deca dentie zou bespeuren, gaat mijn voorkeur uit naar de magnifieke voorbeelden van de Spaanse schooldans, met name de klas sieke bolero's. De hiervan gedemonstreer de verfijningen zijn een lust voor het ver wende oog. De erotiek is gesublimeerd tot een trotse gratie, die haar weerga niet heeft, begeleid door de geheimtaal der castagnetten en vederlicht geschoeid. Achter de vormelijke manier van doen, met hoofse passen (ontleend aan bijvoor beeld sarabande en chaconne) en ingeto gen allure, wordt men een gevoelige ma nier van zijn gewaar Van niemand anders dan de in 1903 geboren Pilar Lopez heb ik ooit de ritmische wisselingen van felle con centratie en volkomen ontspanning zo bio logisch zuiver gerealiseerd gezien. De an dere vrouwelijke deelnemers vormen naast de mannen inderdaad het zwakke geslacht, maar in Nana Lorca begroet men toch een veelbelovende leerlinge. Op de accuratesse in de gebatteerde spron gen van Alberto Portillo wees ik reeds. De daaraan verwante fandango van Anto nio Gades behoort eveneens tot de verras sende uitingen van herboren traditie. David Koning Zondagmiddag is de 18-jarige kantoor bediende J. Bosma uit Rijswijk bij het zwemmen in zee bij Noordwijk verdron ken. Hoewel hij niet kon zwemmen was hij op een minder druk strandgedeelte in zee gegaan. Vermoedelijk is hij door de sterke stroom meegesleurd. Later is het stoffelijk overschot aangespoeld. Op het strand te Schevcningen is het stoffelijk overschot aangespoeld' van het zevenjarige Duitse jongetje Luther Weber, dat sedert enige dagen werd vermist. In Scheveningen is de 16-jarige L. Beu- kenholdt uit Den Haag verdronken. In Franeker is de tienjarige C. Talhout tijdens het zwemmen in het Van Harinx- makanaal verdronken. De jongen was met een nichtje uit zwemmen gegaan en ver dween plotseling onder water. Het meisje ging dit pas na een kwartier thuis vertel len. Een uur later werd het levenloze li chaam van het jongetje gevonden. In Drachten is de 17-jarige J. Wiersma bij het zwemmen in een kanaal om het le ven gekomen. Na een duik kwam hij ogen schijnlijk gewoon boven, doch toen hij de oever had bereikt, zakte hij levenloos in elkaar. Aangenomen wordt, dat de jongen bij het duiken met het hoofd op de harde bodem van het kanaal is gestoten. Voorbijgangers hebben uit de Albarda- gracht in Geuzenveld het lichaa m opge haald van het 6-jarige meisje Thonia van der Bos, die bij het spelen te water is ge raakt. In Dedemsvaart is het anderhalfjarige meisje Maria Kath uit Enschedé verdron ken. Het kind logeerde met haar ouders in Dedemsvaart bij een familie die vlak bij het kanaal woont. Bij het spelen is het meisje in het water gevallen. In Dusseldorp is de 23-jarige Nederlan der J. Loyens uit Hulsberg bij het zwem men in de Rijn verdronken. Een 20-jarige matroos uit Lahn in Duits land is in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht verdronken. Hij voer op een Rijn aak welke ging aanleggen. Met de aanleg- kabel stapte hij in een roeibootje om de kabel op de wal vast te maken. Doordat de kabel plotseling strak getrokken werd, sloeg hij overboord en verdronk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te OudAlblas J. Vroegindeweij, kand. te Barneveld: te Houten (U.) P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen het beroep van de generale synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden P. Verdam te Beetsterzwaag. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Eemdijk P. v. Zonneveld, kand. te Bussum. Examens: Na gehouden admiSsie-examen zijn toegelaten tot de studie aan de Theologische School te Apel doorn de heren H. Biesma te Lisse, J. Dol te Valthermond. N. v. d. Kruk te 's-Gra- venhage, J. v. Mullingen te Steenwijk, J. Plantinga te Hoogeveen, P. Roos te Alphen aan de Rijn en J. Westerink te Zwolle. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Noordbergum W. Wie- ringa, kandidaat te Groningen, die bedank te voor Rozenburg. Examens: De classis Utrecht-Breukelen heeft praep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heren A. Kooi, kand. te Driebergen en C. Oly, idem te Utrecht, die beiden terstond be roepbaar zijn. Advertentie TUNIS (Reuter) De Iraakse premier, generaal Kassem, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Tunesië, aanvaard, zo is zondag in Bagdad bekendgemaakt. (UPI) President Bourguiba van Tu nesië, die sinds vrijdag een persoonlijk bezoek brengt een Rome en daar onder meer ontmoetingen heeft gehad met pre mier Segni en diens minister van Buiten landse Zaken Pella, is zondagmorgen door Paus Joannes XXIII in audiëntie ont vangen. De audiëntie duurde een half uur. In een interview met een Romeins blad heeft de Tunesische president verklaard, dat vrede in Algerije op het ogenblik on mogelijk is, omdat de Franse nationalis ten alle gedachten aan een federatieve op lossing afwijzen als een aanslag op de Franse macht. Van de verzoeningspogingen van ko ning Mohammed van Marokko verwacht Bourguiba niet veel. MONTREUX (UPI) Kroonprins Mou- lay Hassan van Mai'okko en de premier en minister van Buitenlandse Zaken, Ab- dallah Ibrahim, zijn zondagavond om 23.15 uur per auto uit Genève in Mon- treux aangekomen voor een reeks politie ke besprekingen met koning Mohammed V van Marokko. De voorbereiding voor de bijeenkomst tussen de staatshoofden van Mai-okko en Frankrijk, die op 3 augustus in Rambouillet zal plaatsvinden, is het voornaamste onderwerp van de be raadslagingen. ACCRA (Reuter) De Franse persatta ché in Accra, Poincaré, heeft zaterdag Britse persberichten tegengesproken, vol gens welke Frankrijk de diplomatieke be trekkingen met Ghana zal verbreken om dat Ghana de Algerijnse regering in bal lingschap heeft erkend Hij zei, dat de kwestie van de Franse betrekkingen met Ghana nog steeds door de regering in Pa rijs wordt bestudeerd. Premier Debré heeft de vorige maand verklaard, dat Fi-ankrijk de betrekkingen zal verbreken met alle landen, die de Al gerijnse rebellenregeringen erkennen. De regeringsleiders van Liberia, Ghana en Guinea, respectievelijk pi-esident Tub man, minister-president Nkroemah en minister-president Sekoe Toeré stellen voor in 1960 een speciale conferentie te houden van onafhankelijke Afrikaanse landen en van landen, die op een reeds vaststaand tijdstip onafhankelijk zullen worden om een „gemeenschap van onaf hankelijke Afx-ikaanse staten" te vor men. aldus blijkt uit een communiqué, dat zondag na afloop van de conferentie van de Vergaderen In dat voortreffelijke Britse weekblad, dat „The Economist" heet, zag ik onlangs een suggestie voor het verlevendigen van grenzeloos vervelende commissiever gaderingen en andere, dergelijke gelegen heden waarbij de mensheid zich op zijn allerbreedsprakerigst en dikdoenerigst laat zien. Ik zal u deze suggestie kort weer geven: het is dan zaak dat men met twee of drie medevergaderaars een afspraak maakt over het gezamenlijk accepteren van één, wat ongebruikelijk woord. (Als voor beelden worden in The Economist" hermafodiet gegeven en eenhoorn). Met dat woord als basis begint de wedstrijd,, die het vergaderen moet verlevendigen. Ieder van de drie of vier deelnemers tracht binnen zo kort mogelijke tijd het af gesproken woord in de vergadering te in troduceren; voorwaarde hierbij is echter, dat niemand van de andere vergaderaars merkt dat er iets ongewoons aan de hand is, dat het woord dus volkomen logisch in de discussie wordt gebracht. Wie daar het eerst in slaagt, heeft gewonnen. „Het maakt een vergadering tot iets vol aan trekkelijke spanning", aldus de schrijver in het Britse weekblad. Mij lijkt het een voortreffelijk voorstel. Persoonlijk vergader ik slechts zelden. Ik behoor niet tot die categorie van mensen, die gedurig zeggen „Echt Nederlandse uit was, al die commissies en zo. En maar ver gaderen. Ik begrijp niet wat de mensen er in zien" en die vervolgens vertrekken naar hun zestiende vergadering in één week. Ik houd niet van vergaderen en ik ontwijk iedere gelegenheid, waarbij ik een uren lange, waarschijnlijk pompeuze uitwisse ling van clichématige gedachten zou moe ten ondergaan. Ik zit in geen enkel bestuur en in slechts één commissie. Die ene com missie bestaat, uit aardige mensen, die ik in het dagelijks leven goed ken en graag mag. Als zij elkaar op straat tegenkomen, tutoyeren zij elkaar en m,aken losse grapjes. Maar niet zodra hebben zij zich om de commissietafel geschaard of allen worden onverdraaglijk plechtstatig, spre ken voorzitter Jan Mulder aan als „ma neer de voorzitter" en gebruiken bij voort during verrukkelijke uitdrukkingen als „een lans breken", „een blik werpen" en „het oog laten vallen op". Een van hen neemt altijd een tevoren op papier gezette redevoering mee, waar van wij dan zeker twintig minuten moeten gapen vooral omdat hij, die normaal een vlotte prater is, dan opeens de woor den echter, desalniettemin, epineus (door nig) en bedenkelijk in de mond gaat nemen. De anderen herhalen dan zorgvul dig wat hij gezegd heeft teneinde vervol gens met omhaal van honderden woorden mede te delen, dat zij zijn rede voorname lijk dom en knullig vonden. De vorige dag in een café hadden zij hem zonder twijfel openlijk en oprecht gezegd „Dit is nu wel een staaltje domheid van jou". Nu zeggen zij: „Ik ben zo vrij om op enkele punten met de vorige spreker van mening te ver schillen. Als wij nu eens het oog laten vallen op zijn statement (dat is Engels en doet het in vergaderingen altijd goed) over de wat gecompliceerde positiebepaling ten aanzien van.'...', enz. enz. Wat zou het aardig zijn om door dit alles heen nu eens de geheime wedstrijd te houden. Drie vergaderaars zijn het, om een voorbeeld te noemen, eens geworden over het woord idioticon(een dialectwoorden boek) als „doelwoord" voor de wedstrijd. Zijn medespelers en hij zullen met span ning zitten wachten op hun kans en op de manoeuvres van de tegenstanders om er gens triomfaal het woord idioticon te kunnen introduceren. De spanning zal groot zijn, iedereen zal scherp opletten. En nadat iemand de strijd gewonnen heeft zal de aandacht van de anderen plotseling der mate dalen, dat de vergadering daarna binnen tien minuten zachtjes en kalm komt te overlijden. Misschien zelfs zonder de instelling van een subcommissie. Maar dat is waarschijn lijk te veel gevraagd. E. Romayn De heer en mevrouw P. J. Baljeu uit Zeist zijn in de buurt van Turijn om het leven gekomen. Zij hadden hun vakantie in Italië doorgebracht en op de terugweg kwam hun auto in botsing met een Itali aanse sportwagen. Beiden werden ernstig gewond en ovexdeden korte tijd na het on geluk. De bestuurder van de Italiaanse auto bleef ongedeerd. AMMAN (UPI). De secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Mohammed Hassoena, is zaterdag in Amman aange komen voor het houden van besprekingen gedurende dxie dagen met Joi-daanse auto- ia teiten. Hij werd vergezeld door dr. Sayed Naofal, directeur van het politieke bureau van de Liga. de drie regeringsleiders te Sanniquellie in Liberia is uitgegeven. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de drie regeringen erkenning van de voorlopige Algerijnse regei-ing op de conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de onafhankelijke Afrikaanse staten, die volgende maand in Liberia wordt gehouden, ter sprake zul len brengen. LYON (UPI) De politie heeft van daag een bende Algerijnen gevangen ge nomen, beschuldigd van de voorbereiding van een nieuwe campagne waarbij olie tanks en een gasfabriek in Lyon zouden worden opgeblazen. Een communiqué van de politie meldt, dat er in een schuilplaats aan de rand van de stad mitrailleurs, ex plosieven en ongeveer 23 miljoen franken in beslag werden genomen. Het aantal en de namen van de ver dachten, die gearresteerd werden, zijn officieel niet meegedeeld, maar volgens berichten in de pers zouden het er vijf tien zijn, al worden er dan ook nog meer arrestaties verwacht. ALGIERS (Reuter) Franse troepen hebben in de afgelopen week bij gevech ten in de bergketen van Hodna in Mid- den-Algei-ije 418 verzetstrijders gedood of gevangen genomen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5