Frederico Bahamontes reed onbedreigd als winnaar van de Tour naar Parijs Het echec Franse nationale ploeg in Pare des Princes uitgefloten Solex de Luxe f 375.- DE TOUR IN CIJFERS Uitstekend weer bij begin van de zeilwedstrijden tijdens Kaagweek Groussard won laatste „wandeletappe" Lachende overwinnaar Pauw winnaar in de Ronde van Den Bosch Bange „Baha" Schulte en Post tweede in Pare des Princes Zesentwintig landen schreven in voor wereld- wielertitels HARDEBELT Nederlandse zeilers waren oppermachtig in Italië Fortuna koopt Kohn, een Luxemburgse internationaal Elinkwijk in de West Weer meer wandelaars in Apeldoornse Vierdaagse Parry O'Brien verbeterde wereldrecord kogelstoten MAANDAG 20 JULI 1959 Ergens op de propvolle tribune van het in de zon stovende Pare des Princes in Parijs zat zaterdagmiddag een jonge aantrekkelijke Spaanse. Een wielerenthousiaste en bepaald geen ondeskundige bewonderaarster van de fietserij. Maar gedurende het gehele baanprogramma, dat op het beton werd gepresenteerd, had zij onrustig zitten schuiven op haar plaats. De grote kampioenen van de baan, die aan de wedstrijden deelnamen, interesseerden haar niet. Want Fermina Aguilar Sanchez, sedert 21/* jaar mevrouw Bahamontes, was niet naar Parijs gekomen om naar Rousseau en Derksen, noch naar Gaignard te kijken. En zelfs had zij nauwelijks aandacht voor haar landgenoot Guillermo Timoncr, die de rit achter grote motoren won. Zij was met enkele vrienden van haar man naar de „ville Lumièrc" gereisd voor haar Frederico. Af en toe gaf de man aan de microfoon de stand van zaken in het peloton door, dat al vanaf kwart voor zeven in de ochtend op weg was naar de Franse hoofdstad. Fermina wist dus, dat haar gade, ondanks de Franse dreiging, aan de vooravond van deze laatste Tourdag nog altijd letterlijk en figuurlijk vast in het zadel zat, dat zijn voorsprong op de naaste con currenten gehandhaafd bleef, en dat de eer en het fortuin steeds dichterbij kwamen. Zij zat daar met enkele landgenoten temidden der Fransen, die teleurgesteld waren in hun aanvankelijk zo grote verwachtingen omtrent het resultaat van de Tour. Verwachtingen, die in de eerste week van „la grande bouclé" nog meer grond hadden gekregen door het machtsvertoon, dat de tricolores in de eerste ritten ten toon hadden gespreid. Als goede Fransen waren zij zaterdag naar het Pare des Princes gegaan met ergens in hun hart de hoop op het wonder. Het wonder, dat Rivière of Anquetil met alle hulp en toestemming die daarvoor nodig zouden zijn, in de aller laatste etappe, het anders altijd zo vredige slotdefilé, de Spaanse illusies zou ver nietigen. Maar steeds klonk dezelfde mededeling door de luidspreker: het peloton is nog steeds gesloten. En het bleef gesloten tot op de baan van het stadion. Frederico Bahamontes, de trotse win naar van de Ronde van Frankrijk 1959, die in eigen land en vooral in zijn woonplaats Toledo grote overwin ningsfeesten te wachten staat. Graczyk kwam als eerste de wieler baan op. Was de nationaal in de veronder stelling, dat Darrigade aan zijn wiel zat? Het moet haast wel, want Graczyk wist, dat hij zelf met zoveel gerenommeerde sprinters achter zich geen kans kon heb ben. Darrigade, de lieveling van het Pa- rijse publiek, zat ergens op de achterste plaats, werd in de laatste bocht ingeslo ten en kreeg geen vinger meer in de pap. Even nog werd er fel geduelleerd aan de kop en toen eiste de regionaal Groussard de laatste zege voor zich op. Met een banddikte verschil voor de Italiaan Pado- van verzekerde hij zich van een ereronde. Dit was het gebruikelijke slot van de laatste etappe, waarin het peloton zich als een op vakantie zijnde fietsclub had ge dragen. Door de „graanschuur van Frank rijk" met zijn onafzienbare golvende goud gele velden sukkelde de karavaan in de richting Parijs. Het werd zo saai en ver velend, dat radio Tour voor het eerst op gewekte muziek ging uitzenden. Af en toe werden de wijsjes onderbroken voor de een of andere mededeling. Bijvoorbeeld, Eén zwaluw maakt nog geen zomer en evenmin heeft één Tourzege van Gaul van de Nelux-ploeg een hechte combinatie kun nen maken. Allen, die deze Tour van dicht bij hebben meegemaakt, zijn het er over eens, dat het moment gekomen is om een eind te maken aan de Nederlands-Luxem burg samenwerking. Een samenwerking, die in feite vrijwel niet heeft bestaan, ze ker niet in de leiding. Nog voordat de karavaan uit Mulhouse vertrok, werd het duidelijk dat er van een hechte band tussen Goldschmidt en Buch- ly geen sprake was. Van het moment af, dat de ploeg bij elkaar was, rezen er ver schillen van mening en het kan slechts een wonder genoemd worden, dat het niet tot een openlijke uitbarsting is gekomen. Sinds jaren heeft de ronde niet zo'n te leurstellend resultaat voor de Nederlan ders opgeleverd als thans. Het zal beslist onjuist zijn dit falen van de oranjehem den alleen toe te schrijven aan de wijze van selecteren. Natuurlijk zijn er bij de keuze van de Nederlandse ploeg fouten gemaakt. Er zijn renners uitverkoren, van wie men had kunnen weten, dat hun zwakke moreel een deprimerende in vloed op de ploeg zou hebben. Men had echter gehoopt op een herhaling van de successen van de vorige ronde, toen de Ne derlanders vóór de bergen een belangrijk deel van de prijzenpot in de wacht hadden gesleept. En ais er geld wordt verdiend veranderen zelfs de moreel zwakste ren ners in tijgers. Voor een groot deel mag men de ineen storting van het Nederlandse element in de ploeg dan ook met een gerust hart toe schrijven aan het uitblijven van de finan ciële resultaten. Vooral toen in de etappe van Albi naar Aurillac Gaul door een enorme inzinking 20 minuten aan de con currentie verloor en kansloos voor de eind zege geacht mocht worden. De 8ste juli werd een rampzalige dag voor de combinatie. Want terwijl juist Gaul op deze dag de Tour verloor, raakte de Nelux-ploeg na Daan de Groot en Jem- pie Schmitz opnieuw twee leden kwijt: Martin van den Borgh en Piet van Est, die beiden al enkele dagen niet fit waren geweest. De zekerheid, dat zij, wat de ver diensten betrof, nu ook niet meer op Gaul konden bouwen, maakte in Clermont Fer- rand een einde aan het Touravontuur van Gerrit Voorting, Piet de Jongh en Bram Kool. Zij stapten 's avonds laat nog op de trein naar huis. En is het niet opmerkelijk, dat Piet Damen en Jaap Kersten pas goed op dreef kwamen toen Gaul door zijn etappezege in Grenoble ruim een half mil joen in het laatje bracht? Het gaf het tweetal de stimulans om Parijs te halen. Hoe moeilijk het is in één jaar de Giro en de Tour te winnen heeft Gaul aan den lijve ondervonden. Het is in de wielerhis- torie pas aan twee renners gelukt: Hugo Koblet en Fausto Coppi, twee super-kam pioenen. Toen Gaul in Aurillac wist, dat 7-ijn kansen verkeken waren, kwam de za kenman in hem boven. Op de toppen van het hoogland van Auvergne werd de basis gelegd voor het pact van St. Etienne tus sen Gaul en Bahamontes. Uit dank voor de geboden hulp zal Gaul beslist een groot aantal aantrekkelijke contracten hebben gekregen voor de huldigingscyclus, die «en feestend Spanje heeft opgesteld om de „nationale held" Bahamontes te eren. De acht Nederlandse Tourrenners, die zondag in de ronde van Den Bosch aan de start verschenen, hebben de kans aan gegrepen om zich te rehabiliteren voor hun slechte optreden in de Ronde van Frankrijk. Zij hebben van het begin af aan de toon aangegeven. De grote animator was Piet Damen, die vijftien ronden voor het einde met een felle demarrage ook de stoot gaf tot een geslaagde ontsnapping van zeven man, die tenslotte in de eindsprint om de ere plaatsen streden. Hierbij was niet Kool, die kort voor het einde door een lekke band uit de voorste linies en tevens van het parcours ver dween, welk lot reeds eerder in de wed strijd Daan de Groot had getroffen. De uitslag was: 1. Pauw (Utrecht) 112,5 km (75 ronden in 2 uur 47 min 28 sec.; 2. Gerrit Voorting (Roosendaal) z.t.; 3. Piet Damen (Lieshout) z.t.; 4. Niesten Bever wijk) z.t.; 5. Van Breenen (Amsterdam) z.t.; 6. Schalk Verhoef (Rotterdam) fc.t.; 7. Geldermans (Beverwijk) z.t.; 8. op 200 meter. Steenvoorden (Heemstede); 0. P. Maas (Pindorp); 10. Van den Borgh (Echt). Advertentie Bahamontes heeft de laatste dag ook de zwaarste dag van de Tour gehad, omdat hij van Dijon tot in het Pare des Princes bang is geweest voor een aan val of een grap van zijn koersmakkers. Voor hij van start ging inspecteerde hij persoonlijk en een uur lang zijn fietsje. En toen hij met de 64 overblijvers van de 120 ir Mulhouse gestarte renners onderweg was, hield hij geen oog van mogelijke belagers af. De ravitail leringen waren aan hem nauwelijks be steed: hij at en dronk bar weinig, uit vrees ziek te worden. Het was een cu rieus toneel, de man die zo zeker was van de overwinning zo onzeker te zien. Pas in Parijs, toen hij voorbij de eind streep de enige was die een echt ova tioneel en welgemeend applaus kreeg, pas toen klaarde Bahamontes' gezicht op. dat de Italiaan Falaschi na 80 km. was afgestapt en Dotto en Bisilliat de dokter wensten te spreken. In de volgerskara vaan zag men al spoedig in, dat het door Goddet gehoopte offensief ten slotte toch niet zou komen en steeds meer auto's Ver dwenen op topsnelheid in de richting van. het Parijse stadion, waar de spanning over het verloop van de slotrit al lang was verdwenen, maar waar andere spannin gen groeiden. Wraak op „tricolores" De duizenden konden hun gramschap over het uitblijven van het succes der na tionale groten nog beheersen, toen de dol gelukkige Bahamontes, na door zijn ploeg genoten te zijn omhelsd, zijn ereronde reed. Eerst was de Spanjaard op het daar toe speciaal gebouwde platform aan het publiek voorgesteld en vervolgens reed hij lachend en zwaaiend met een enorme bos bloemen zijn ronde, terwijl het publiek hem een ovatie bracht. Anglade, de Franse kampioen, die op zo'n schitterende wijze de tweede plaats had veroverd en behouden, viel een zo mo gelijk nog grotere ontvangst ten deel. De ze hulde aan een regionaal was het voor spel van de reactie op de verschijning van de Franse nationalen. Men voelde het aan komen, het „onweer" naderde. Het pu bliek wilde zich wreken op de renners, die na de eerste week vrijwel elke dag had den teleurgesteld. Ineens barstte het tu mult los; de ereronde van nummer drie in het eindklassement werd aangekondigd, de ereronde van Anquetil. Met een ver krampt glimlachje reed de man, die nog niet zo erg lang geleden de afgod van het Franse wielerpubliek was, zijn ronde. De voormalige Tourwinnaar werd uitgefloten en uitgejouwd. Het geloei, dat het applaus van de enkelen veelvuldig overstemde, volgde hem op zijn rit langs de tribunes. Record fluiten Voor Rivière, die toch op indrukwekken de wijze twee tijdritten had gewonnen, doch die al even medeplichtig werd be schouwd aan het totale falen, de luiheid en de lusteloosheid van de tricolores, volg de dezelfde straf. Toen de equipe in hun geheel in de volgorde van het ploegenklas- sement werden gepresenteerd, werden al le records in loeien, gillen en fluiten en die records stonden voor het Pare des Princes toch al zeer scherp verbeterd. Het moet bepaald tot de ongeschreven verplichtingen van de ploegen en hun lei ders behoren, om aan de oproep voor de ereronde gehoor te geven. Dit is tenminste de enige verklaring, waarom de nationa len en hun ploegleider Marcel Bidot de fietsen niet aan de kant hebben gesmeten en de ereronde de ereronde hebben gela ten. In een ontstellend en beschamend tu mult reed het zestal met Bidot voorop de ronde de pelouse, af en toe angstig om hoogkijkend of de proppen papier, waar mee werd gegooid, niet door lege bierfles sen of rijpe perziken zouden worden ge volgd.. Het was alies behalve een waar dig einde van de Ronde van Frankrijk 1959. De tour, die volkomen mislukte. Na het succes van het vorig jaar, toen Jacques Goddet en zijn directe assistenten hun opzet in structuur en formule van de ronde van Frankrijk zagen slagen, had het besluit van de tourdirecteur al spoedig vastgestaan. En opnieuw werd een route uitgezet, die na een lange vlakke aanloop de bergen in ging met een tijdrit daarvoor, ertussen en erna. Maar een dergelijk succes is in de allereerste plaats afhankelijk van de ren ners en het verloop van de strijd. Verle den jaar zat in dat opzicht alles mee, maar nu was er veel meer sprake van een staking der grootmachten. Een sta king, die weer tot gevolg had dat de span ning er al uit was toen de eindfase nog moest beginnen. Hebzucht Men constateerde destijds, dat de Fran se nationalen in hun zucht naar etappe overwinningen, naar het behoud van de gele trui en ook tengevolge van het ge brek aan ploegverband hadden verzuimd Gaul voor de bergen door aanval op aan val op afstand te brengen. Achteraf heeft niet Gaul in de hitte en met de giro in zijn benen niet in staat zijn kansen op een tweede zege te verdedigen van deze strategische fout geprofiteerd, doch Baha montes. De man. die waarschijnlijk het sterkst teleurgesteld is in deze tour, is Jacques Goddet. Het had met. al die kwaliteit van grootheden de Tour van de eeuw kunnen worden. En het is de slechtste geworden, heeft hij uitgeroepen. „Le vieux Jacques" kan opnieuw gaan studeren. Want hoe de formule volgend jaa? ook zal zijn lan denploegen of, als concessie aan de Ita lianen merkenploegen een nieuwe op zet in de bouw van het parkoers is nood zakelijk dat heeft deze Ronde van Frankrijk wel bewezen. Voor de aankomst van de Tourrenners zijn in het Pare des Princes in Parijs inter nationale baanwedstrijden gehouden, waar aan ook Nederlanders deelnamen. Schulte en Post werden tweede in een ploegen- omnium achter de Italianen Faggin en Terruzzi die van de vier manches er drie op hun naam brachten. Zij wonnen een race over 1 km en over 5 km en de achter volging. Schulte en Post zegevierden in een 10 km wedstrijd achter scooters. Derksen werd vijfde bij de sprinters. Derksen won zijn serie, maar werd in de halve finales uitgeschakeld door Rousseau. In de strijd om de vierde tot en met de zesde plaats werd hij tweede achter de Italiaan Maspes. In de finale zegevierde Rousseau over zijn landgenoten Bellenger en Gaignard. Voor de wereldkampioenschappen wiel rennen, die dit jaar in Nederland worden gehouden, heeft de Koninklijke Nederland- sche Wielren Unie inschrijvingen uit 26 landen ontvangen. De volgende landen zul len vertegenwoordigd zijn: Argentinië, Australië, België, Denemarken, West- Duitsland, Oost-Duitsland, Engeland, Fin land, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Japan, Joegoslavië, Luxemburg, Oosten rijk, Polen, Rusland, Spanje, Tsjechoslo- waxije, Verenigde Staten, Zweden, Zwit serland en Nederland. SOLEX SERVICE STATION Rijksstraatweg 249 - Haarlem-N. - Tel. 57455 Tijdens de internationale zeilwedstrij den op het Gardameer, die \rijdag zijn begonnen, waren de Nederlanders in de Flying Dutchmanklasse veruit superieur. In de tweede manche werden vier van de eerste vijf plaatsen bezet door Nederlan ders met de Amsterdammer Laagwater met Waterdanser als winnaar en U. Ja ger (Lemmer) met Good Luck op de twee de plaats. De vierde en vijfde plaats werden inge nomen door Jongkind met Amazone en U. de Vries (Grouw) met Zilvermeeuw. In de derde manche ging de Duitse boot Föhn als eerste door de finish, op de twee de plaats gevolgd door Laagwaters Water- danser en de Italiaan Koralle. Jongkind en De Vries waren in deze manche derde en vierde. De wedstrijden zijn zondag voortgezet. Na de derde dag luidt het algemene klas sement in de Flying Dutchman klasse 1. Waterdanser stuurman F. Laagwater (Amsterdam), 2. Good Luck, stuurman U. Jager (Lemmer), 3. ex aequo Amazone stuurman Jongkind (Aalsmeer) en Fon- tessa stuurman Bierman (Amsterdam) 5. Zilvermeeuw stuurman U. de Vries (Grouw). Voetbal De Luxemburgse internationaal Kohn, die reeds vijftien maal voor de nationale ploeg van het Groot Hertogdom uitkwam en onder meer in de op 11 september 1957 in Rotterdam gespeelde wedstrijd Neder landLuxemburg meedeed, zal volgend seizoen voor Fortuna gaan spelen. De besturen van de Geleense eredivisie club en FC Basel, waarvoor Kohn het laat ste jaar uitkwam, hebben over de transfer van de 25-jarige Li/xemburger, die op alle plaatsen in de voorhoede kan spelen, over eenstemming bereikt. Op zijn zeventiende jaar debuteerde Kohn in het Luxemburgse elftal, vier jaar later werd hij semi-prof bij Karlsruher SC, in 1958 ging hij over naar FC Basel. De mogelijkheid bestaat dat nog een tweede niet-Nederlandse internationaal voor Fortuna gaat spelen. FC Luik en For tuna onderhandelen nog steeds over de transfer van de Belgische vleugelspeler Piters. Elinkwijk heeft de eerste wedstrijd in de west tegen het elftal van Suriname met 31 gewonnen, nadat de rust met een 01 achterstand was ingegaan. Verscheidene spelers van de bezoekende club hadden last van darmstoornissen zodat de ploeg tijdens de wedstrijd herhaaldelijk werd gewijzigd. Wandelsport Voor de zesde Apeldoornse vierdaagse, die dinsdag begint, hebben zich 1076 wan delaars en wandelaarsters aangemeld, zo dat de organisator, de Nederlandse Wandel sportbond, voor de vyfde maal van een record-inschrijving kan spreken. Het vorig Jaar waren er 1019 deelnemers. De belangstelling voor de 50 km is iets toegenomen. Onder de 25 lopers bevindt zich ook de kampioen van Nederland snel wandelen, de Amsterdammer Jan Cijs. Voor de 40 km werd een iet9 lager aantal geboekt, maar de 30 km gaf een vrij be langrijke stijging te zien ten opzichte van 1958. Er zijn in totaal 34 verenigingen en 634 individuelen ingeschreven tegen respec tievelijk 27 en 468 in 1958. De oudste deel nemer is de 76-jarige heer C. de Boer uit Amersfoort, die voor de vierde maal mee doet. De Regenbogen tijdens de Holland- Friesland-wedstrijd bij het ronden van een boei. Door de snelle reacties van de zeilers .konden aanvaringen worden voorkomen. De laatste etappe, Dijon—Parijs (331 km), had het volgende resultaat: 1. Groussard (W.Z.W.) 9 uur 55 min. 52 sec. (met bonifica tie 9.54.52); 2. Padovan (It.) 9.55.52 (met bon. 9.55.22); 3. Bruni (It.) 9.55.52; 4. Hoevenaers (Belg.); 5. Darrigade (Frankr.); 6. Van Aerde (Belg.); 7. Van Geneugden (Belg.); 8. Ernzer (Nelux); 9. Buysse (Belg.); 10. Picot (W.Z.W. il. Graczyk (Fr.); 12. Huot (Centr. Z.-Fr.); 13. Cestari (It.): 14. Cazala (Fr.) 15. Lebuhotel (W.Z.W.); 16. Kersten (Nelux); 17. Traxel (Zw./Dld): 18. Robinson (Int. pl.) 19. Baffi (It.) 20. Hoorelbeke (Par. N.O.): 21. Anquetil (Fr.); 22. Saint (W.Z.W.); 25. Bolzan (Nelux); 27. Damen (Nelux); 29. Anglade (Centr. Z.-Fr.). 41. Rivière (Fr.); 42. Gaul (Nelux); 59. Baha montes Sp.allen in dezelfde tijd als Grous sard, 9.55.52. Het individuele eindklassement luidt: 1. Bahamontes (Sp.) 123 uur 46 min. 45 sec.; 2. Anglade (Centr. Z.-Fr.) 123.50.46, op 4 min. 1 sec.; 3. Anquetil (Fr.) 123.51.50, op 5.05; 4. Ri vière (Fr.) 123.52.02, op 5.17; 5. Mahé (W.Z.W.) 123.55.07, op 8.22; 6. ex aequo: Baldini (It.) en Adriaenssens (Belg.) 123.57.03, op 10.18; 8. Hoevenaers (Belg.) 123.57.47, op 11.02; 9. Saint (W.Z.W.) 124.04.25, op 17.40; 10. Brankart (B.) 124.07.23, op 20.38; 11. Pauwels (Belg.) 124.09.05, op 22.20; 12. Gaul (Nelux) 124.10.44, op 23.59; 13. Bergaud (Centr. Z.-Fr.) 124.23.39, op 36.54; 14. Manzaneque (Sp.) 124.44.14, op 57.29. Op meer dan een uur: 15. Dotto (Centr. Z. Fr.) 124.46.49, op 1.00.04; 16. Darrigade (Fr.) 124.49.46, op 1.03.01: 17. Plankaert (België) 124.51.45, op 1.05.00; 18. Robinson (Int. ploeg) 124.58.26 op 1.11.41; 19. Friedriech (Zw./Dld.) 124.58.36; 20. Vermeulin (Par. N.O.) 125.02.55, op 1.16.10; 21. Graf (Zw./Dld.) 125.06.17; 22. Van Aerde (Belg.) 125.06.20; 23. Desmet (Belg.) 125.09.52; 24. Thomin (W.Z.W.) 125.20.19; 25. Janssens (B.) 125.27.24 26 Queheille (W.Z.W.) 125.29.07; 27. Damen (Nelux) 125.29.11, op 1 uur 42 min. 26 s.; 28. Géminiani (Fr.) 125.30.42: 29. Hoorelbeke (Par. N.O.) 125.31.20; 30. Gis- mondi (It.) 125.32.04 31. De Bruyne (Belg.) 125.34.35; 32. Cazala (Fr.) 125.36.44; 33. Ernzer (Nelux) 125.37.18, op 1 uur 50 min. 33 sec.; 34. Forestier (Centr. Z.-Fr.); 35. Graczyk (Fr.) 125.43.25; 36. Bono (It.) 125.44.33; 37. Sutton (Int. pl.) 125.45.19; 38. Cestari (It.) 125.46.16; 39. Busto (Centr. Z.-Fr.) 125.46.22. Op meer dan twee uur: 40. San Emeterio (Sp.) 125.48.34; 41. Christian (Int.pl.) 125.52.55; 42. Fabbri (It.) 125.54.14: 43. Morales (Sp.) 125.55.28; 44. Picot (W.Z.W.) 125.58.38; 45. Bol zan (Nelux) 126.02.05, op 2 uur 15 min. 20 s.; 46. Lebuhotel (W.Z.W.) 126.03.51; 47. Gomez del Moral (Sp.) 126.06.06; 48. Huot (Centr. Z.- Fr.) 126.07.45; 49. Reitz (Zwits./Dld.) 126.09.07; 50. Kersten (Nelux) 126.11.23, op 2 uur 24 min. 38 sec.: 51. Rohrbach (Centr. Z.-Fr.) 126.11.58; 52. Padovan (It.) 126.12.33; 53. Van Geneugden (Belg.) 126.13.06 54. Delberghe (Parijs N.O.) 126.13.17; 55. Traxel (Zw./Dld.) 126.20.03: 56. Groussard (W.Z.W.) 126.20.21; 57. Bartolozzi (It.) 126.21.52 58. Campillo (Sp.) 126.21.54; 59. Rostollan (Centr. Z.-Fr.) 126-25.25 60. Baffi (It.) 126.30.53 61. Buvsse (Belg.) 126.33.21: 62. Sab- badtni (W.Z.W.) 126.40.00; 63. Bleneau(W.Z.W.) 126.41.06. Op meer dan drie uur: 64. Bruni (Italië) 126.51.58; 65. Bisilliat (Centr. Z.-Fr.) 126.59.20. Het Ploegcnklassement van de 22ste en laat ste etappe was: 1. West-Zuid-West (Groussard, Picot en Lebuhotel) 29.46.36; 2. Italië 29.47.06; 3. ex aequo: België, Frankrijk, Nelux (Ernzer, Kersten, Bolzan), Spanje, Centr. Z.-Frankrijk, Zwitserland/Duitsland, Internationale ploeg en Parijs Noord-Oost, alle in 29.47.36. Het eindklassement der ploegen ziet er als volgt uit: 1. België (Adriaenssens, Hoevenaers en Brankart) 372 uur 2 min. 13 sec.; 2. Frank rijk Anquetil, Rivière en Darrigade) 372.33.38; 3. Centraal Zuid-Frankrijk (Anglade. Bergaud en Dotto) 373.01.14; 4. West-Zuid-West (Mahé, Saint en Thomin) 373.19.51: 5. Spanje (Baha montes Manzaneque, San Emeterio) 374.19.33; 6. Italië (Baldini, Gismondi en Bono) 375.13.40; 7. Nelux (Gaul Damen en Ernzer) 375.17.13; 8. Zwitserland/Duitsland (Friedrich, Graf en Reitz) 376.13.03; 9. Internationale ploeg (Ro binson, Sutton en Christian) 376.36.40; 10. Pa rijs Noord-Oost (Vermeulin, Hoorelbeke en Delberghe) 376.47.32. De eindstand van het puntenklassement luidt: 1. Darrigade (Fr.) 613 p.; 2. Saint(W.Z.W-) 524 p.; 3. Anquetil (Fr.) 503 p.; 4. Gaul (Ne lux) en Bahamontes (Sp.) beiden 425 p.; 6. Graf (Zwits./Dld.) 394 p.; 7. Rivière (Fr.) 390 p.; 8. Hoevenaers (Belg.) 387 p.: 9. Anglade (Centr. Z.-Fr.) 383 p.; 10. Van Aerde (Belg.) 366 p.; 11. Baldini (It.) 315 p.; 12. Robinson (Int. ploeg) 314 p.; 13. Bruni (Italië) 301 p.; 14. Van Geneugden (Belg.) 296 p.; 15. Padovan (It.) 273 p.; 16. Graczyk (Fr.) 266 p.; 17. Mahe (W.Z.W.) 227 p.; 18. Vermeulin (Par. N.O) 224 p.; 19. Brankart (B.) 218 p.; 20. Adriaens sens (Belg.) 208 p.; 21. Picot (W.Z.W.) 193 p.: 22. Pauwels (Belg.) 194 p.; 23. Groussard (W.Z.W.) 191 p.; 24. Gazala (Fr.) 184 p.; 25. Manzaneque (Sp.) 177 p. De prijs voor de ongelukkigste renner ging in de laatste etappe naar de Italiaan Falaschi, die ziek op de fiets was gestapt maar zelfs het wandeltempo niet meer kon bijhouden en de strijd staakte. De ..super pechvogelprijs" werd toegekend aan de Ier Elliot, die in de Internationale ploeg reed. Elliot offerde zijn persoonlijke kansen op om zijn landgenoot Brian Robinson voor diskwalificatie te be hoeden. Hij kwam daardoor zelf te laat bin nen en werd uit de koers genomen.. De prijs voor de meest strijdlustigste ren ner werd voor de laatste etappe niet uitge reikt. Slechts de Franse regionaal Lebuhotel kreeg 4 punten. De Franse regionaal Saint mag zich de strijdlustigste renner van de hele tour noe men In het eindklassement bezet hij de eer ste plaats met 243 pnt. voor Anglade (Centr. Z.-Fr.) met 169 pnt., Bahamontes (Sp.) met 102 pnt. en Gismondi (It.) en Graf (Zw./Dld) beiden met 101 pnt. Een prijs van 200.000 fr. (twee dagpremies, die niet waren toegekend) viel ten deel aan de Centraal Zuidelijke ploeg, die tot strijd lustigste equipe van de Ronde werd uitge roepen. Tijdens de eerste twee dagen van de Kaagweek werkte het weer op een haast ongekende wijze mee. Zaterdag was de dag van de onderlinge wedstrijden. Zon dag begon het „grote werk". Toen start ten de schepen voor de open wedstrijden, die tot en met woensdag zullen duren. Het bleek al direct dat de Kaagweek een spor tieve, maar zeer harde strijd in de ver schillende klassen zou opleveren. De pro testcommissie had namelijk een groot aan tal protesten over stuurboord-bakboord kwesties en ruimte geven bij merktekens te verwerken. In het nauwe wedstrijdwa ter als de Kagerplassen, moet men naast wedstrijdzeilen ook kunnen schipperen en dat maakt wedstrijden op de Kaag juist zo aantrekkelijk. Bijzonder interessant was het duel om de leiding in de Valkenklasse tussen H. Kirkenier en E. Rolf van den Baumen, Zeilen waarvan C. van Sc hie uitnemend profi teerde en daardoor won. In de regenboog klasse, die gesplitst voer, kwamen vele reglementaire overtredingen voor. Het gevolg was dat negen jachten de strijd moesten staken. Nadat F. Bos over bak boord liggend twee jachten dwong het veld te verlaten, zeilde hij even later zelf door een verkeerde manoeuvre van een tourboot zijn mast over boord. Het was een verstandig besluit van het wedstrijd comité om per klasse een andere baan op te geven, waardoor een grotere spreiding over het wedstrijdwater werd verkregen. De uitslagen waren: Vrijheidsklasse A: Eerste afdeling: 1. Naatje, strm Jr. de Vries (De Kaag); 2. Agressor, H. Repko (Sneek). Vrijheidsklasse A, tweede afdeling; 1. Hepie, Del II W. Elhorst (De Kaag); 2. Rak ker, B. van Wijk (Braassemermeer). Pampusklasse: 1. Westeinder, H. J. de Ruyter (Nieuwe Meer); 2. Halve Maan, H. van Essen (Loosdrecht). Vliegende Hollander-klasse: 1. Mustang, J. Kraan (Braassemermeer); 2. Catharina Totebel, P. Frech (De Maas). 12 Vlerkante meter sharpies: 1 Meteor, B. Kraan Jr. (Braassemermeer); 2. Rakker, C. Guldemond (De Kaag). Valkenklasse A: 1. Annemieke, C. van Schie (Het Witte Huis); 2. Bounty II, E. Rolf van den Baumen (De Kaag). Drakenklasse: 1. Norremeer II, J. Hofkes (De Kaag); 2. Joy II, J. Bier (KNZRV). Regenboogklasse, eerste afdeling: 1. Jan van Gent, E. K. Hoekstra (Sneker Zeil- club); 2. Algrie, J. Alberda (Sneek). Regenboogklasse, tweede afdeling: 1. Beneventum, J. Hofland (De Kaag); 2. To reador, C. W. Kist (De Kaag). Noordnederlandse 22 vierkante meter klasse: 1. Cadans, A. Bonnema (Noord Ned. Watersportbond); 2. Kidang, A. Wolters (Noord Ned. Watersportsbond); 16 Vierkante meter streepklasse A: 1. Stormy Petrel, M. de Jonge (Alg. ver. groot Amsterdam); 2. Pie-De-Palo, J. A. de Haas (Het Witte Huis). Finnjollenklasse: 1. Zomerweelde J. de Jong (De Kaag); 2. José, R. Koopmans (De Kaag). Olympia-jollenklasse A: 1. Glipper, Sj. Haaksma (De Kaag); 2. All Weather, Jac. F. Stap (De Kaag). Sternklasse: 1. Plakglas, H- Coops (De Kaag); 2. Frederik II, H. v. d. Rest (Te Werve). Teamwedstrijd in de Pampusklasse: Cu rasaoDe Kaag: 1. KZR en MV De Kaag 23,1 pnt; 2. Asiento (Curapao) 13 pnt. 12-Voetsjollenklasse A: 1. Waterbaby, A. W. Reyers (De Kaag); 2. Glipper, F. L- Plantenga (De Kaag) onder protest. Op de eerste dag van de atletiekwedstrijd Verenigde StatenRusland verbeterde Parry O'Brien het wereldrecord kogel stoten. Hij kwam tot een afstand van 19.26 meter, een centimeter verder dan het oude record dat eveneens op zijn naam stond. In juni bereikte O'Brien reeds een afstand van 19.401/* meter, maar deze prestatie is (nog) niet als record erkend. Eveneens op de eerste dag verbeterde de Rus Bulatov zijn eigen Europese record polsstokhoogspringen. Bulatov kwam tot 4.64 meter, twee centimeter boven het oude record, dat hij 3 mei van dit jaar in Naltchik op zijn naam bracht De Amerikaanse herenploeg heeft de Russische met 127108 punten verslagen. Bij de dames won Rusland met 6740 punten. I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9