Radioactiviteit in de bodem en lucht niet verontrustend Arabische troepen scheidden de vechtenden in Kirkoek OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT t HET WEER Officiële teleurstelling in de Scandinavische landen HBS Conferentie van Genève opnieuw in impasse Bijzondere maatregelen overbodig Loosdrechtse plassen in zomertenue Bombardement op Kirkoek gemeld ONDERZOEK IN ONS LAND WIJST UIT: ALS U GAAT VERHUIZEN Weinig verandering Aan het strand NU KR OESJTSJE V WEGBLIJFT 'êefore ijou êiuj! TOTALE OPRUIMING Vijf doden in het verkeer Het woord is aan Vader verdacht van moord Kroesjtsjev krijgt zondag Nixon te spreken KOERDEN EN TURKEN In de krant van heden: 74e JAARGANG No 9 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiem, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 21 JULI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 161 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ip§ll Vandaag is te Nijmegen de Vierdaagse weer begonnen. Zoals ieder jaar kwam ook een groep Belgische parachutisten boven de Ooijpolder uit de lucht val len. Dat ging een der Belgen wel wat vlug af toen zijn valscherm scheurde en niet open ging. Tot ieders opluch ting (en die van de parachutist) had de springer nog een nood-parachute. Hij kreeg hem precies op tijd open en loopt nu mee. GENèVE (AFP) Volgens gezagheb bende bron hebben de V.S Gromykó maandag tijdens de besloten bijeenkomst in Genève laten weten, dat het vas' jou den aan een ovéreenkomst op basis van een commissie voor héél Duitsland zou kunnen leiden tot een snel einde van de conferentie in Genève. Een vooraanstaande Westelijke persoon lijkheid heeft verklaard, dat de mogelijk heid van een onderbreking van de confe rentie onderwerp is geweest van een ge- dachtenwisseling van de westelijke mo gendheden. In Amerikaanse kringen is men van me ning, dat de conferentie thans in een im passe is geraakt na de weigering van Gromiko om de punten van een tijdelijke regeling voor de kwestie-Berlijn, waar voor nog geen oplossing is gevonden, te bespreken en na zijn eis om eerst de kwes tie van de commissie van vertegenwoor digers uit Oost- en West-Duitsland te re gelen. Een onderbreking op dit punt zou het houden van een topconferentie twij felachtig maken, zo meent men aan Ame rikaanse zijde. (Voor verder nieiLws zie pag. 3) Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman Waarom zou u risico lopen 7 Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige noor delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zonnig en iets warmer strandweer, l'emperatuur rond 25 gr. C. Helder zeewater met een temperatuur van ruim 18 gr. C. Zwakke wind tussen west en noord. Goed zicht, matige branding. Laag water 's middags om half een, hoog water 's avonds kwart voor vijf. Strand voor fietsen berijdbaar van negen uur 's morgens tot drie uur 's middags. Uit het onderzoek naar de hoeveellieid strontium-90 in melk, groenten en andere voedingsmiddelen, verricht door het medisch-biologisch laboratorium en het radiobiologisch laboratorium T.N.O. blijkt, dat'het gehalte aan strontium-90 bij deze produkten in Nederland niet hoger is dan in landen als Engeland en de Verenigde Staten. Sedert enige jaren worden systematisch lucht en water (ook het drinkwater) op diverse plaatsen en incidenteel bodem en bodemprodukten op het gehalte aan radio-actieve stoffen onderzocht. Bij deze metingen wordt een toeneming van het gehalte aan radio-actieve stoffen geconstateerd onmid dellijk na proefnemingen met kernwapens. De gemeten hoeveelheden bleven evenwel beneden de maximaal toelaatbare doses en de waargenomen ver hogingen waren van voorbijgaande aard, zodat er geen aanleiding is, bijzondere voorzorgsmaatregelen te nemen. Dit deelt de minister van Sociale'Zaken en Volksgezondheid, mr. Van Rooy, mee in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Vredeling (P.v.d.A.). Uit desbetreffende onderzoekingen, over de gehele wereld verricht, blijkt dat er de laatste jaren enige toeneming plaats heeft van het gehalte 'an radioactieve stoffen in de bovenlaag van de bodem ten gevolge van de proefnemingen met kernwapens. Ook in Nederland hebben waarnemingen een geringe stijging aangetoond. Hoewel het in Nederland vrij regelmatig regent een omstandigheid, welke bevorderlijk is voor het neerkomen van radioactieve stof fen uit de hogere luchtlagen blijkt uit een rapport van het „Scientific Committee on the Effects of Atomic-Radiation" van de Verenigde Naties, dat in onze omgeving aanmerkelijk minder neerslag van het strontium-90 plaats heeft dan in het ge bied rond de 30ste graad noorderbreedte, waar in 1956 en 1957 de hoogste neerslag werd waargenomen. Dit komt, doordat de hoeveelheid' radioactieve neerslag, welke uit de atmosfeer op de bodem wordt gede poneerd, niet alleen bepaald wordt dooi de regenval, maar ook door de aard van het gebruikte kernwapen en de plaats, waar de proefnemingen met kernwapens gehouden worden. Intussen is uit zorgvul dige metingen, sinds december 1956 ver richt bij het medisch-biologisch laborato rium T.N.O., gebleken dat in Nederland in 1957 en 1958 het strontium-90-niveau niet hoger is dan in landen als Engeland en de Verenigde Staten. De opneming van radioactieve stoffen door de gewassen uit de bodem is afhan kelijk van een groot aantal factoren zoals de beheofte van de gewassen aan bepaalde voedingsstoffen, de zuurgraad van de bo dem, de worteldiepte der gewassen en de oplosbaarheid van de radioactieve stoffen. De opneming van kunstmatig radioactieve stoffen in verhouding tot de opneming van Advertentie de van nature aanwezige elementen is ge ring. De afvoer van radioactieve stoffen via de grote rivieren is in Nederland thans zoals bij regelmatige- controle van het ri vierwater blijkt niet van dien aard, dat voor een opneming in bodem en gewassen vrees behoeft te bestaan. Melk, vlees en beenderen en bladgroen ten, gras en groenvoedergewassen zijn het gevoeligst voor opneming van radioactieve stoffen. Om de baldadigheid in de kiem te smoren wordt er elk jaar in de Am sterdamse binnenstad een vakantie- jeugdfestival georganiseerd. Bijna ie dere dag staat er een of ander festijn op het programma, zoals: straatvoet bal, rolschaatsivedstrijden, wagen- bouwwedstrijden, mar ktkraamf eest, asfalt-krijltekenwedstrijden, enzo voorts. Maandagavond waren in de J or daan huttenbouwwedStrijden. Dat de lieverdjes zich amuseerden blijkt wel uit deze foto. (Reuter,UPI) Een Russische woord voerder heeft in Genève verklaard dat Kroesjtsjev's besluit om niet naar Scan dinavië te gaan geen verband houdt met de Geneefse conferentie. In de meeste Europese landen is men verrast over Kroesjtsjev's weigering. In Denemarken De Deense premier H. C. Hansen heeft zich maandag op een speciale persconfe rentie nogal geprikkeld getoond over het afzeggen van Kroesjtsjev's Scandinavi sche reis wegens de campagne door een deel van de Scandinavische pers en door enkele oppositieleiders. „Ik betreur net," zei Hanlen, „dat premier Kroesjtsjev vond meer belang te moeten hechten aan deze berichten in de pers dan aan de uitnodi ging van de Deense regering en aan. het ernstige verlangen van de Deense rege ring het bezoek volgens plan te zien ver lopen." Verder merkte de premier op, dat de Deense regering „zich niet kan ver oorloven te trachten de pers te beïnvloe den." In Zweden Premier Tage Erlander van Zweden gaf een officiële verklaring uit, waarin hij, na de officiële redenen voor de Russische afzegging ..opgenoemd te hebben onder meer zei: „Vanzelfsprekend zijn er (in Zweden) manifestaties geweest die ik voor mij moet betreuren. Maar zulke verschijn selen hangen samen met de vrijheid van pers en meningsuiting, die wij als onaan tastbaar beschouwen." „Onder deze om- Zelden leent de Nederlandse zomer zich voor een foto als deze K.L.M.-Aero- carto-opname van de Loosdrechtse plassen bij Oud-Loosdrecht. standigheden," aldus de verklaring, blijft er voor mij slechts over de hoop uit te spreken, dat het bezoek wordt afge legd op een latere datum, die passend is voor beide partijen." In Noorwegen De Noorse premier Einar Gerhardsen heeft het Russische besluit het bezoek af te zeggen betreurd en daarbij tevens ge wezen op de verantwoordelijkheid van de oppositiepers-ten aanzien van de interna tionale betrekkingen. „In dit speciale ge val", aldus de premier, „heeft het groot ste deel van de oppositie en haar pers een zodanige houding aangenomen, dat zij de betrekkingen tussen Noorwegen en "het Russische buurland negatief heeft beïn vloed. De campagne tegen het bezoek van Kroesjtsjev heeft nu een resultaat gehad." aldus de premier, „yaarmee de zaak van het westen niet mee gediend zal zijn." Premier Gerhardsen sprak verder de hoop uit, dat de toestand zodanig zal ver anderen dat het bezoek alsnog mogelijk wordt. In Finland De Finse minister van Buitenlandse Za ken, Toerngren, zegt in een verklaring dat zijn regering het zeer betreurt dat het uit stel van Kroesjtsjevs bezoek aan Denemar ken, Noorwegen en Zweden er ook toe ge leid heeft dat de Russische premier zijn bezoek aan Finland heeft uitgesteld. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. ^23596 Het vierjarig jongetje Nico H. M. Tjoel- ker van de Stationsweg in Hillegom is maandagavond door een veertigjarige Hil- legomse motorrijder aangereden, toen het plotseling de weg bij zijn woning overstak. Met ernstig letsel werd het jongetje naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht waar het is overleden. De motorrijder was niet in het bezit van een rijbewijs. In het dorp Son bij Eindhoven is een zesjarig zoontje van de familie Steenbak kers-door een vrachtauto overreden en om het leven gekomen. In Steenbergen liep de 2-jarige Marietje Rombouts plotseling de rijweg op. Het kind liep tegen een vrachtauto op en kreeg een van de wielen over zich heen. Het was op slag dood. De 9-jarige Frans Papma, die logeerde bij zijn oom te Hol werd, is van een met klei geladen aanhangwagen gevallen, die gekoppeld was achter een tractor. Het knaapje kreeg een wiel over het lichaam en werd ernstig gewond naar het zieken huis te Dokkum vervoerd, waar het is overleden. De ouders van het jongetje ver toeven met vakantie in Denemarken. De heer Oostenbrugge die dezer dagen met zijn auto te Scherpenzeel tegen een trein reed, is in het ziekenhuis te Veenen- daal overleden. James Montgomery: De ware vrijheid bestaat uit het ge hoorzamen in een sfeer van recht vaardigheid. Het staat thans vast, dat de vader van de 1 Va-jarige Anneke van V. te Gendrin- gen, het meisje dat zondagavond bij thuis komst van de moeder dood in haar bedje werd aangetroffen, naar Duitsland is uit geweken. De man, de 41-jarige fabrieksar beider J. van V., zou zondag op het kindje passen, terwijl de rest van het gezin een dagje uit was. Hij wordt ervan verdacht het kind, dat de verstikkingsdood is ge storven, om het leven te hebben gebracht. Interpol is thans in deze zaak ingescha keld en de door deze instantie ingelichte Westduitse politie probeert de man thans op het spoor te komen. Zijn fiets, waar mee hij de grens is gepasseerd, is op het station in Bocnolt aangetroffen. Voor zijn verdwijning zijn verschillende uitleggin gen mogelijk. Eén daarvan is, dat de man, die aan psychische stoornissen lijdt en daarvoor een jaar geleden in Wolfheze werd verpleegd, het kind dood in bed heeft aangetroffen en daardoor zo overstuur is geraakt, dat hij in allerijl de wijk heeft genomen. Anderzijds zijn er aanwijzingen dat hij zelf de hand in de dood van het kind heeft gehad. WASHINGTON (UPI) Vice-president Richard Nixon zal zondag in Moskou een kleine topconferentie houden met de Sov jet-premier Nikita Kroesjtsjev met als on derwerpen de crisis van Berlijn, de kern proeven, de ontwapening en de kwestie van de handel tussen Oost en West. Verwacht wordt ook, dat de vice-presi dent, die woensdag voor een reis van elf dagen door Rusland vertrekt, met Kroesjtsjev zal spreken over de vooruit zichten van een topconferentie tussen de Sovjet-leider, president Eisenhower en de regeringshoofden van Engeland en Frank rijk. Nixon zal woensdag nog met Eisenho wer overleg plegen. En al is er dan ook geen aanwijzing, dat Nixon enige bijzon dere boodschap van de president over zal brengen, zal die bijeenkomst op het Witte Huis toch voor een gi-oot deel de bespre kingen met de Russische leider beïnvloe den. BEIROET (UPI) Het persbureau van het Midden-Oosten bericht vandaag, dat vliegtuigen van de luchtmacht van Irak een positie van de rebellen in Kir koek hebben gebombardeerd. Men heeft geen onmiddellijke bevestiging van dit bericht kunnen krijgen. Het bericht houdt ook in, dat er tachtig Iraakse officieren zouden zijn gearresteerd en 400 reserve officieren gedemobiliseerd. (Reuter) Radio-Bagdad meldde maandagavond, dat de viering van de verjaardag van de volksrechtbank op don- derdagr aanstaande is afgelast wegens „de buitengewone overgangsperiode die het land doormaakt". Vluchtelingen, die uit Kirkoek in Bag dad zijn aangekomen, hebben maandag bericht dat een ruzie tussen Turken en Koerden in een koffiehuis te Kirkoek op 14 juli de aanleiding was tot de hevige gevechten, die drie dagen hebben geduurd. In sommige berichten wordt gesproken van duizend doden, maar volgens de be trouwbaarste schattingen ligt het aantal doden tussen de 20 en 60. Er wonen veel welgestelde Turken in Kirkoek. De Koerden, geholpen door Koerdische troepen en het overwegend communistische „volksverzet", kregen bij de gevechten de overhand op de Turken. Uit centraal-Irak zijn daarop Arabische troepen naar Kirkoek gedirigeerd. In diplomatieke kringen te Bagdad wordt gezegd, dat er leiders van de Turk se gemeenschap in Kirkoek uit hun hui zen zijn gesleept en vermoord. De ras- senstrijd wordt verscherpt door politieke geschillen. De Koerden zijn overwegend communistisch gezind de Turken niet. Volgens berichten welke UPI ontving, zouden Koerdische troepen mortiervuur hebben gericht op een fort waar vrouwen en kinderen van Turken bescherming had den gezocht. Het is niet duidelijk welke groep het eerst begon te schieten. In elk geval werd de strijd gestaakt toen donderdag neutra le troepen uit Bagdad in Kirkoek arri veerden. De vechtende eenheden werden in hun kazernes geconsigneerd en voor de gehele stad werd een nachtelijk uit gaansverbod afgekondigd. De pro-communistische commandant van de tweede divisie, kolonel Duad Janabi, werd drie weken geleden vervangen door kolonel Abdul Azzrak. Azzrak zou van zijn troepen, die aan de strijd deelnamen huisarrest hebben gekregen. (Reuter) Van diplomaten in Bagdad werd vernomen dat 800 kadetten zijn ver wijderd van een militaire school bij Bag dad. Het is niet bekend of deze maatre gel in verband staat met de ongeregeld heden te Kirkoek. Kortgeleden hadden en kele kadetten op een receptie luidkeels aangedrongen op deelneming van commu nisten aan de regering. CAïRO (Reuter) Het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria" schrijft,' dat de toestand in Kirkoek en Noord-Irak nog steeds verward is. Een brigade van Kassem het Iraakse leger, die deelgenomen zou hebben aan de opstand, zou nog steeds wei geren de bevelen van premier Kassem op te volgen. Volgens het blad is het grootste deel van de officieren van deze brigade communist. Kassem zou voorts de arres tatie van 80 officieren en het ontslag van 400 reserveijofficieren bevolen hebben. pag. Radio-activiteit1 Weerrapporten 1, 2 Geneefse conferentie 1, 3 Economisch nieuws 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Fiadio en Televisie4 Agenda4 Examens 5 Uit stad en omgeving5, 6 Beurs 6 Atoomvrije bunkers7 Sport 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1