Pleidooi voor verantwoordelijkheid van deelnemers aan het verkeer Totaal aantal verkeersongelukken in Haarlem iets toegenomen Dodelijke ongelukken in aantal gedaald Amsterdamse Beurs 7 Consultatiebureau voor Alcoholisme Stortingen op Grootboek worden afgewacht Geen onmiddellijke stroom van aanmaningen Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Bevolking van Haarlem iets toegenomen Aantal huwelijken hijzonder laag KWARTAALCIJFERS N.E.L Natuurpuzzeltocht door de Kennemerduinen Bouwactiviteit1 in Haarlem bevredigend Voortgang in gesprek Luns-Von Brentano Kikvorsmannen van de „overkant" op Quemoy Subsidie van 366.000 voor Nederlandse Comedie Nederlandse Opera krijgt een miljoen subsidie Jaarvergadering voetbal vereniging „Hillegom" Tennistoernooi om de Oranje-Nassau-beker Scheepvaart De beurs van gisteren WOENSDAG 2 2 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het jaarverslag van het Medisch Maat schappelijk Consultatiebureau voor Alco holisme te Haarlem begint met een her denking van de vroegere directeur en se cretaris-penningmeester van het bestuur, de heer J. H. Varekamp, die op 21 februa ri van het vorig jaar is overleden. De voor zitter, de heer F. S. Noordhoff, memo reert, dat de heer Varekamp een man was van meer dan gewone betekenis, die in brede kring een groot aanzien genoot. De overledene heeft veel voor zijn medemen sen gedaan, in het bijzonder voor hen, die in aanraking kwamen met de justitie. (IWij kunnen geen betere hulde brengen aan de eerste directeur van het bureau dan door het wekken van belangstelling in wijde kring voor zijn arbeid, die aan zovelen ten goede komt", aldus besluit de heer Noordhoff. De huidige directeur van het bureau, de heer Blankevoort, wijdt eveneens woor den ter nagedachtenis aan de heer Vare kamp. Het bureau hield in 1959 regelma tig spreekuren in Haarlem, Velsen, Zaan dam, Hillegom en Beverwijk, waaraan ook de psychiaters van het. bureau deel namen. Het jaar heeft een opbloei van de Haarlemse groep der Anonieme Alco holisten te zien gegeven. De ervaring is, dat degenen, die in staat zijn en bereid zijn zich de A.A.-gedachte eigen te ma ken, veel sterker staan dan anderen in hun dagelijkse strijd. De directeur merkt op, dat de vraag of het, gebruik van alcohol toe- of afneemt moeilijk te beantwoorden is. Neemt men het aantal onder behandeling zijnde alco hol-patiënten als maatstaf, dan zou er van een toeneming sprake zijn. In deze rich ting zou ook wijzen het grotere aantal ge- verbaliseerden wegens misbruik van alco hol, hetzij in de vorm van openbare dron kenschap, agressieve delicten of bij ver keersovertreding (artikel 26 van de We genverkeerswet, welk artikel zowel wiel rijders, bromfietsers, als bestuurders van motorvoertuigen omvat). Vooral deze categorie alcoholmisbruikers baart zor-« gen, juist uit een oogpunt van de algemene veiligheid op de weg. Sprak het drankmisbruik vroeger het meest indringend aan bij het horen of er varen van de gevolgen in de gezinnen die vaak ontwricht werden of verpauperden, thans zijn 't de gevolgen op de weg, die het meest de emoties van de buitenstaanders wakker roepen. Komt men echter bijna dagelijks in aanraking met de bedrijvers van deze misdaad, aldus het verslag van de directeur, dan ziet men duidelijker de andere kant, namelijk die van de sociale gevolgen van het ontnemen van de rijbe voegdheid. De directeur wil allerminst pleiten voor lichtere straffen, maar slechts de nadruk leggen op de verant woordelijkheid van allen die aan het ver keer deelnemen. Allereerst door zelf geen alcohol te ge- H uur blokkering (Van onze Haagse redacteur). In een der ochtendbladen komt een be schouwing voor over de prooedure welke gevolgd zal moeten worden, wanneer de huiseigenaren per 1 augustus in gebreke blijven hun ingevolge de huurb'.okkering verplichte storting op het Grootboek Woningverbetering te doen. Het blad voor zag reeds een stroom van 140.000 aan maningen en 140.000 dwangbevelen. Op het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid noemde men deze be schouwing echter uitermate speculatief. In de eerste plaats dient te worden af gewacht, hoeveel stortingsplichtigen zonder verwijl aan de wettelijke bepalingen zul len voldoen. Dit aantal zal toch wel zo groot zijn dat er enige tijd verstrijkt voor al deze stortingen administratief zijn ver werkt. Pas dan kan men nagaan wie er in gebreke zijn gebleven. En het is zeer goed mogelijk, dat tegen deze tijd wettelijke voorzieningen zijn getroffen ter liquidatie van de huurblokkering. In elk geval is het niet zo dat de direc teur van het Grootboek reeds op 2 augus tus gereed staat om iedereen, die dan nog niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan, een aanmaning van een kwartje te sturen. Weliswaar gaat de minister van Volks huisvesting ervan uit, dat degenen, die zich nu eenmaal bij het Grootboek hebben gemeld, dienen te beginnen hun verplich tingen na te komen, omdat aangenomen mag worden dat hij zich eveneens aan de hand van de ervaringen wil beraden over de maatregelen die ter zijner tijd jegens nalatigen zullen getroffen dienen te wor den. Wat de huiseigenaren betreft die zich nog niet bij het Grootboek hebben gemeld: de minister van Volkshuisvesting heeft er bij de jongste debatten in de Tweede Kamer over het sociaal-economische beleid geen twijfel over laten bestaan dat hij er niet aan denkt deze groep van ongeveer 60.000 eigenaren strafrechtelijk te vervol gen. BEVALLEN van een zoon: 20 juli: A. M. Heiliegersvan Roon, A. A. van de'Klas horst—de Wolf; 21 juli: G. Prinsen— Zwaanswijk, A. DusseljeeWierenga. BEVALLEN van een dochter: 19 juli: S. de HartEekhout; 21 juli: W. M. van Tol—Hogerwerf, J. A. Verhoeff—van Eijk, fi. F. Bellaartvan Huizen. OVERLEDEN: 18 juli: S. Heuvel, 75 j., Duvenvoordestraat. 19 juli: S. van dei- Pol—Treffers, 77 j., Hazepaterslaan. A. Al ders—Kuijer, 61 j., Saenredamstraat. A. L. de Wilde—Kroon, 76 j., Gasthuisvest. I. H. Holst—van Urk, 78 j., Hazepaterslaan. T. Rijkelijkhuizen, 73 j., M. van Heemskerk- draai 20 juli: G. C. Verbraeck—van der :»0l, 54 j., Tesselschadeplein. W. Tasseron— s Graveridijk, 53 j., Gasthuisvest. J. Blee- ;er, 27 j., Gasthuisvest. P. H. van Woer- com, 59 j., Karolingenstraat. O. K. Vlees houwer, 88 j., Ramplaan. ONDERTROUWD: 21 juli: N. Cramer en A. Kohier. GEHUWD: 21 juli: H. Reemer en M. M. Nodelijk. bruiken, als men moet rijden en verder door anderen te wijfcen op hun plicht, ook zo te handelen en hen te bewegen niet te rijden als men alcoholhoudende drank heeft gebruikt. Het is verheugend, aldus het verslag, dat men van justitiële zijde begrip toont voor de moeilijkheden van de alcoholist, al zal uiteraard de generale preventie een belangrijk facet blijven bij de beoordeling van verkeersdelinquenten. Er bestaat ook samenwerking met het Centraal Bureau Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen te 's Gravenhage welk bureau de vraag stelt een oordeel te geven over personen, die in aanmerking komen voor verlenging van hun rijbewijs en die wegens overtreding van artikel 26 der Wegenverkeerswet ge straft zijn geweest, maar die hun straf reeds ondergingen en weer in het bezit ge steld werden van hun rijbewijs. Het is en kele malen voorgekomen, dat het Consul tatiebureau geen vó'-trouwen kon hebben in een goed verloop, maar mermalen luid de het oordeel gunstig. In bepaalde geval len werd tot voorwaardelijke teruggave besloten. Het bureau keert gelden van do gemeen telijke steun uit aan hen die worden ge acht gevaar te lopen hun steungeld in drank om te zetten. Het aantal patiënten dat oo 1 januari 1959 in behandeling was, bedroeg 655 (op 1 jan. 1958: 590; 1957: 609: 1956: 515; 1955: 404). Afgevoerd, werden in 1958 105 per sonen. Van de 170 nieuwe gevallen kwa men uit zichzelf 119 personen. Van de in 1958 55 afgevoerden moest van 13 perso nen de straf worden omgezet en 42 per sonen eindigden de proeftijd goed. Nieuws in het kort Vuurwerk. Vanavond om tien uur wordt op het strand voor de Rotonde in Zandvoort een vuurwerk afgestoken. Kwartaal cijfers N.E.l. Nadat de bevolking van Haarlem voor het eerst sinds geruime tijd aan het einde van het laatste kwartaal van het vorig jaar in aantal iets was afgenomen, blijkt thans uit de cijfers van het eerste kwartaal 1959, verstrekt door de afdeling Regionaal On derzoek van het Nederlands Economisch Istituut te Rotterdam, dat het aantal Haarlemmers weer iets is toegenoemen en wel van 168.863 tot 168.924. Het aantal van 753 geboorten was in vergelijking'met de overeenkomstige kwartalen van de vo rige jaren aan de hoge kant. Het aantal van 395 overledenen daarentegen was la ger dan in overeenkomstige andere kwar talen. Het geboorteoverschot bedroeg 358. Ten aanzien van de emigratie valt een negatief saldo te constateren van 297 per sonen, namelijk 120 mannen en 177 vrou wen. Het aantal huwelijken was in het eerste kwartaal van 1959 bijzonder laag, namelijk 220. Dit aantal tis lager dan in enig kwartaal sedert 1945. Ook in Neder land was het aantal huwelijken in dit kwar taal aan de lage kant: 14.813 tegenover respectievelijk 16.412 en 17.285 in dezelfde perioden van 1957 en 1958. Het aantal verkeersongelukken is in Haarlem in 1958 ten opzichte van vorige jaren weer gestegen. Sinds 1952 is dit aan tal meer dan verdubbeld. Dit is te lezen in de kwartaalcijfers, die het Nederlands Economisch Instituut heeft gepubliceerd. De styging van het aantal verkeersonge lukken is sinds 1952 zeker niet rechtlijnig geweest. Met name is de toeneming van het aantal ongelukken van 1957 op 1958 geringer geweest din in de voorgaande jaren. Ongetwijfeld is, aldus het N.E.I.. de snelheidsbeperking in de bebouwde kom, die in 1957 werd ingevoerd, oorzaak van deze geringere stijging. De ernst van de ongevallen is niet evenredig met het aan tal toegenomen. Het aandeel van de on gelukken met louter materiële schade nam toe van 70,4 percent van het totaal in 1952 tot 78,5 percent in 1958. Van 1957 op 1958 is het aantal ongelukken met dodelijke afloop gedaald van 28 tot 15, het aantal ongelukken met ernstig letsel van 410 tot 360 en het aantal ongelukken met licht letsel van 233 tot 208. Het aantal ongeluk ken met uitsluitend materiële schade nam daarentegen toe van 1-990 tot 2.129. Het aantal slachtoffers is in mindere mate gestegen dan het aantal ongevallen. Per honderd gevallen bedroeg dit aantal in 1952: 33. In de zes daaropvolgende jaren: 37, 29, 25, 25, 28 en 23. De leeftijd van de slachtoffers onderging in de loop van deze jaren weinig verandering. Het grootste percentage '36 percent) lag in 1958 in de groep van 19 tot 39 jaar, gevolgd door 23 percent in de groep van 40 tot 59 jaar. Dertien percent van het aantal slachtoffers lag in de leeftijdsgroep van 60 jaar en ouder. Het aantal bij de ongevallen be trokken bestuurders en voetgangers steeg met het aantal ongevallen, maar in iets mindere mate. Het aantal bestuurders en voetgangers per 100 gevallen daalde van 187 in 1952 tot 180 in 1958. Dit betekent, dat het aantal aanrijdingen tegen stil staande objecten percentsgewijs toenam. Het aandeel van de personenautobe stuurders is in het totaal zeer sterk toe genomen (van 34,5 percent in 1952 tot 41,5 percent in 1958). Het aandeel van de 'vrachtauto- en autobusbestuurders is vrij wel constant gebleven, met een mogelijke neiging tot daling. (Autobussen van 5,5 Haarlemse Raad voor de Jeugd Onder de overkapping van het Haarlem se station stonden dinsdagochtend om kwart voor tien bijna 75 jongens en meis jes te wachten op het startsein voor de natuurpuzzeltocht door de „Kennemerdui nen". Dit was de eerste van een grote reeks activiteiten welke door de Haarlemse raad voor de Jeugd deze zomer zijn georgani seerd. De boterham, wat drinken en natuurlijk wat snoepjes „voor onderweg" zaten in de brood- of rugzakken. Precies om tien uur werd vertrokken. Per fiets door de stad naar de Zeeweg. Bij de ingang „Spartelmeer" begon de eigenlijke tocht. Eén deelnemersboekje werd per groep van vijf kinderen uitgedeeld door de lei ding van deze puzzeltocht. Een N.J.N.-er werd aan elke groep toegevoegd en zo be gon de speur-oriëntatie-puzzeltocht dwars door de „Kennemerduinen". Op zoek naar planten en dieren. Vele vaak moeilijke vragen werden zo goed mogelijk opgelost. Om half drie had de prijsuitreiking plaats bij „Parnassia". De ambtenaar voor jeugdzaken, de heer A. van Moock, overhandigde elk lid van de winnende ploeg een kleurige ballpoint. De winnaars waren deze eerste keer: Fieneke van Gijlswijk, Thea van Gijlswijk, Gerrie Ho- german, Wil Swaager, Henk van Dijk, Ter Bouman. De deelnemers hebben een prachtige dag beleefd. Veel waar ze tot nu toe in de „Kennemerduinen" aan voorbij waren gegaan, was nu in het bijzonder onder hun aandacht gebracht. Volgende week zal een nieuwe groep in de gelegenheid zijn om mee te doen. Maandag om tien uur wordt weer vertrokken van het Stationsplein. percent in 1952 tot 4,2 percent in 1958 en vrachtauto's van 18,1 percent in 1952 en 17,3 percent in 1958). Het percentuele aan deel van de bromfietsrijders is het sterkst toegenomen, namelijk van 3 percent in 1952 tot ruim 9 percent in 1958. Het aan deel van de fietsers vertoont een voort durende daling, namelijk van 25,7 percent in 1952 tot 15,2 percent in 1958. Ook het aandeel van de voetgangers is iets gedaald (4,3 in 1952 en 3,3 in 1958). Hoog aantal in uitvoering zijnde woningen Uit het overzicht van het eerste kwar taal 1959 van het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam blijkt, dat de bouwactiviteit *n Haarlem een bevredi gend verloop heeft. Zo is sedert de bevrijding het aantal woningen in uitvoering slechts één keer hoger geweest dan thans. Op 31 december 1956 namelijk bedroeg dit aantal 1.311; "thans 1.292 In het eerste kwartaal 1959 kwamen 64 woningen gereed. Er werd be gonnen met de bouw van 293 woningen, zo dat uitgaande van 1.063 woningen in uit voering op 31 december 1958 het aantal woningen in uitvoering op het einde van het: kwartaal 1.292 bedroeg. Vergelijkt men het aantal woningen in uitvoering in Haarlem met de overeenkomstige aantal len in Nederland en Noordholland (behal ve Amsterdam), dan blijkt, aldus het N.E.L, dat Haarlem weer op de goede weg is. Zo bliikt uit deze cijfers onder meer, dat het aantal in uitvoering zijnde wonin gen in Haarlem eind 1956 13,3 percent van dat in Noordholland en 1,39 van dat in Nederland bedroeg. Thans zijn deze cij fers respectievelijk: eveneens 13,3 per cent en 1,49 percent. In de tussenliggende kwartalen waren deze percentages aan zienlijk lager. Aan het einde van het eer ste kwartaal 1958 bijvoorbeeld was in Haarlem slechts 8.4 percent van het over eenkomstige aantal in Noordholland en 0,90 van dat van Nederland in uitvoering. GENEVE (Reuter) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Joseph Luns, heeft dinsdag tijdens een lunch in Genève met de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Brentano van gedachten gewisseld over de ministers conferentie en over de Nederlands-Duitse kwesties. Minister Luns verklaarde tegenover Reu ter, dat de onderhandelingen over deze kwesties langzamerhand naar overeen stemming toe gaan. Er zijn thans „zeven tot acht kwesties' 'in bespreking, aldus minister Luns. Hij zal daarom nog genoeg te bespreken hebben met Von Brentano. Minister Luns, die thans voorzitter is van de ministerraad van de NAVO, zal dinsdagavond dineren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Hij verklaarde, dat hij buiten de besprekingen inzake de ministerconfe rentie ook overleg zal voeren over de komende besprekingen in Brussel over de Europese gemeenschappelijke markt op zaterdag. Minister Luns verwachtte, dat hierbij ook zijn collega's Couve de Mur ville, Von Brentano en Pella van Italië aanwezig zullen zijn. Later verklaarde minister Luns, dat zijn besprekingen met minister Von Brentano de ondertekening van een Nederlands- Duitse overeenkomst over de hangende vraagstukken tussen de twee landen „een stap verder" heeft gebracht. „Er zijn geen besluiten genomen," aldus minister Luns, „doch dr. Von Brentano en ik zijn ver heugd over de resultaten van de bespre kingen." TAIPEH CUPI) Op Quemoy is woens dagavond een aantal communistische kik vorsmannen aan land gegaan. Volgens een door het ministerie van Defensie te Taipeh uitgegeven communiqué zijn zij door nationalistische tegenmaatregelen verdre ven. Het was de eerste keer, dat kikvors mannen tegen nationalistisch China wer den ingezet. De Amsterdamse gemeenteraad heeft dinsdag een subsidie van driehonderdzes- enzestigduizend gulden toegekend aan de Nederlandse Comedie voor het seizoen 1959/60. Voordat het echter zover was had de P.v.d.A.-fractieleider zijn misnoegen uitgesproken over de zijns inziens zeer hoge salarissen van de directie van dit toneelgezelschap. „De inkomens van deze topmensen liggen zelfs hoger dan die van directeuren van gemeentebedrijven" en hij vroeg zich af wat het standpunt van de overheid is ten aanzien van deze hoge salarissen bij gesubsidieerde gezelschap pen. De wethouder van Kunstzaken kon mee delen, dat het college van rijksbemidde laars juist heeft beslist, dat de directies van toneelgezelschappen buiten de nieu we bindende salarisregeling voor acteurs vallen. Dit college heeft de subsidie-ver- lenende instanties echter wel het advies gegeven wat betreft het maximum van directiesalarissen. Dit maximum ligt wat lager dan de achttienduizend gulden, die door de directeuren van de Nederlandse Comedie worden geclaimd en B. en W. van Amsterdam hebben het stichtingsbe stuur dan ook in kennis gesteld van dit advies. De Nederlandse Comedie neemt onder de toneelgezelschappen een uitzonderingspo sitie in, omdat zij drie directeuren telt. De vraag van een VVD-raadslid waarom nog steeds een vrij groot aantal bejaar de acteurs deel uitmaakt van het Tableau de la troupe van de Nederlandse Comedie werd beantwoord met de mededeling dat getracht zal worden de pensioenvoorzie ning te verbeteren, waardoor deze men sen geleidelijk kunnen worden afgevoerd. Na een uitvoerig debat, waarin vele principiële kwesties ter sprake zijn ge komen, heeft de Amsterdamse gemeente raad dinsdag een subsidie van één miljoen gulden verleend aan de stichting Neder landse Opera, gevestigd in Amsterdam voor het seizoen 19591960. Deze subsidie is vijftigduizend gulden hoger dan die van het afgelopen seizoen. a Aanleiding tot het debat was voorna melijk een ingekomen schrijven van de Nederlandse Federati.e van Beroepskunste naars, waarin vooral opmerkingen zijn gemaakt over het sol'istenbeleid. Over dit punt zei de wethouder voor kunstzaken mr. A. de Roos, dat de Nationale Opera een ensemble-opera moet blijven. Hierbij voltrekt zich de belangrijke ontwikkeling van de gespecialiseerde rolbezetting. De basis voor de Nederlandse Opera is het niet geringe aantal belangrijke Nederlan ders, die vast aan deze opera zijn verbon den. De wethouder deelde mee, dat het college van B. en W. zich voorstelt een nota uit te brengen over het zeer moei lijke vraagstuk van de beleidsstructuur die vergeleken met het buitenland in Nederland merkwaardig is. Het is in ons land niet gewenst een onmiddellijk over heidsbeleid bij kunstinstellingen tot stand te brengen. Met het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt voortdurend overleg gepleegd over éen mogelijke wijziging en vooral verbete-. ring van de' huidige situatie. Niettemin zal het dilemma tussen subsidiërende" (overhelds-)instelling enerzijds en stich tingbestuur anderzijds altijd wel zeer moeilijk blijven. H illego m De voetbalvereniging „Hillegom" hield dezer dagen in zaal Rutten te Hillegom haar jaarvergadering; Na de goedkeuring van de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester waaruit onder meer bleek, dat er een behoorlijk saldo in kas aanwezig is werden de volgende perso nen in het bestuur gekozen: D. Elderbeek, C. van der Loo, P. van der Loo, P. van der Plas, W. Pollé en J. Seyzener. De heer B. Fijma had als bestuurslid moeten be danken. De voorzitter, de heer Bodet, bracht hem dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de vereniging had verricht. De vergadering benoemde de heer W. van der Loo tot erelid. Over de elftalcommissie werd nog geen beslissing genomen. De heer Bodet adviseerde de spelers van het eerste en tweede elftal vooral steeds de training bij te wonen hij wekte de leden op vooral veel in voetbalpool te spelen, aangezien de op brengst van de pool een belangrijke bron van inkomsten vormt. De beide Hillegomse tennisclubs H.T.C. en Ready zullen zaterdag weer hun jaar lijks toernooi om de Oranje Nassau-wis- selbeker spelen. Beide clubs hebben één keer de beker gewonnen. In 1958 kwam deze in het bezit van Ready. Om in het definitieve bezit van de beker te komen moet één der clubs de trofee drie keer achter elkaar of vijf keer in totaal win nen. De tien wedstrijden worden zater dagmiddag in het gemeentelijk tennispark „Oranje Nassau" aan de Prinses Marij- kestraat in Hillegom gehouden. Feestelijke prijsuitreiking Dinsdagavond werd in Hillegom de eer ste prijs van een landelijke wedstrijd, die een winkeliersvereniging ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan had georgani seerd, uitgereikt. Omstreeks half acht werd door een he raut op de hoeken van verschillende stra ten in Hillegom bekendgemaakt, dat de heer J. Schenk, Julianastraat 17, deze eerste prijs, groot duizend gulden, had ge kregen. Om acht uur werd bij het K.A B.-gebouw aan de Hoofdstraat een stoet geformeerd, die voorafgegaan door de drumband van „Crescendo" naar de Julianastraat trok, waar de prijs, alsmede enige geschenken werden aangeboden. Tot slot van deze prijsuitreiking maakte „Crescendo" nog een muzikale rondtocht door het dorp. SPREEKUUR „DIERENZORG" Wegens vakantie van de dierenarts zal hef wekelijkse spreekuur van „Dierenz.org" ten huize van H. Zuidam, Brouwersdwars straat 2, Hillegom. tot 5 augustus worden uitgesteld. Aalsdijk 21 te Newport News verwacht. Abbedijk 21 270 m. n.n.o. Azoren n. Miami. Acila 22 te Stanlow. Adonis 21 v. Puerto Limon n. Tampa. Aegis 21 50 m. w.z.w. Flores n. Curagao. Albireo 21 410 m. n.n.o. St. Pauls R. n. L. Palmas. Alcor 21 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aldabi 21 270 m. z.z.w. Las Palmas n. Rio de Jan. Algenib 22 t,e Rio de Janeiro. Alhena 21 50 m. n.n.o. Kp. Villano n. Antwerpen Alioth 21 185 m. o.n.o. Salvador n. Rio de Jan. Alkes 21 v. Santos n. Las Palmas. Almdijk 21 150 m. z.w. Flores n. Houston. Almkerk 22 te kaapstad. Alphacca pass. 21 Sombrero n. Trinidad. Alpherat 22 te Newport News. Ameland 21 430 m. z.w. Bermuda n. Curagao. Amstelpark 21 275 m. z.o. Sokotra n. Vizagapatn. Andijk 21 305 m. o.z.o. Kp. Hatteras n. Le Havre. Angolakust pass. 21 Finisterre n. Freetown. Area 21 200 m. n.n.w. Mona Pass. n. Curagao. Ai endsdhk 21 335 m. o.n.o. Bermuda n. Le Havre Argos 21 te Amsterdam. Artemis 21 20 m. z. Kingston n. Mobile. Asmidiske 21 v. Norfolk n. Amsterdam. Asterope 21 295 m. z.o. New York n. Holland. Attis 22 te New Orleans. Baarn 21 te Antwerpen v. Hamburg. Bali 21 710 m. o.z.o. Guardafui n. Djibouti. Banggai 21 te New Orleans v. Cristobal. Bantam 22 te Leixous. Batu 21 440 m. o.z.o. Kp. Race n. Livorno. Bennekom 22 te Guanta. Billiton 23 te Rastanura. Bintang 22 te Beyrouth. Elitar 22 v. Sydney n. Newcastle News. Bonita 21 v. New Orleans n. Laceiba. Borneo pass. 21 Guardafui n. Tandjong Priok. Breda pass. 20 Trinidad n. Ciudad Bolivar. Brilsum 20 1200 m. o.n.o. Honolulu n Wakamatsu. Caltex Arnhem 21 42 m. w. Algiers n. Sidon. Caltex Delft 22 v. Abadan n. Bahrein. Caltex Delfzijl 21 te Antwerpen. Calt. Eindhoven 21 327 m. o.z.o. Malta n. Pernis. Caltex Gorinchern 21 v. Gefle n. Brunsbüttel. Caltex Leiden 22 le Gladstone. Caltex Pernis 21 90 m. z.w. Kreta n. Port Said. Caltex The Hague 22 te Cebu. Camerounkust 22 te Lobito verwacht. "arrlllo 21 270 m w Finist. n Santa Marta. Castor 21 280 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Ceronia 21 te Singapore. Charis 21 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Cinulia 21 600 m. o. Brisbane n. Brisbane. Cistula 20 v. Pladju, 22 te Surabaja verwacht. Cities Serv. Valley Forge pass. 21 Perim n. Mena. Clavella 21 te Bergen. Cradle of Liberty 21 100 m. z. Horta n. Marseille. Crania 21 te Lyness. Dalerdijk 21 v. Los Angeles n. Cristobal. Dinteldijk 22 v. Rotterdam n. Londen. Doris 22 te Mobile. Eemland 22 te Santos. Ena 21 te Pto. Cardon. Eos 21 v. Cartagena n. Amsterdam. Esso Nederland pass. 21 Kuria Muria n. Fao. Friesland pass. 21 Tunis n. Lissabon. 'Gasaterkerk pass. 21 Kp. Roca n. Rotterdam. Gasaterlnnd 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Geertje Buisman 21 Gibraltar gepass. n. Alesund. Graveland 21 v. Santos n. Rio de Janeiro. Gioote Beer 22 te New York. Guineekust 21 v. Dakar n. Le Havre. Haarlem 21 et Cristobal v. Curagao. Hathor 21 v. Rhodes n. Hamburg. Hector pass. 21 zuidkust v. Kreta n. Oran. I-Iecuba 22 te Nordenham. Helicon 21 le Jeremie verwacht. Hera 21 v. Port. Au Prince n. Santiago de Cuba. Hèrsiha 21 te Dover n. Bridgetown. Hoogkerk 22 te Singapore verwacht. Hydra 21 v. Guanta n. Puerto Ordaz. Tsis 20 te Baltimore 22 te New York. Ivoorkust 21 v. Freetown n. Monrivia. Jagersfontein 22 te Las Palmas. Japara 21 v. Pt. Swettenham te Singapore. Jason 22 te Amsterdam verwacht. Java 22 te Saigon verwacht. Kaloekoe 22 te Merauke verwacht. Kalydon 21 te Stanlow. Kara 21 180 m. o.z.o. Curagao n. Curagao. Karachi 21 19 m. z.o. Alicante n. Santander. Karimata 21 160 m. o. Mekong riv. n. Bangkok. Karimun 21 ten anker te Kuwait. Katelysia 21 250 m. n.o. Singapore n. Yokkaichi Keizerswaard 22 te Punla Cardon. Kenia 21 200 m. n.w. Aruba n. Batonrouge. Kerkedijk 21 v. Newport News n. New York. Kinderdijk 21 55 m. o. Florida n. Antwerpen. Kloosterdijk pass. 21 Vlissingen n. Havana. Korenia 21 100 m. n.w. Okinawa n. Miri. ■Corovina 22 te Montevideo. Xosicia pass. 21 Ouesant n. Rotterdam. Kreeft 21 Ouessant gepass. n. Rotterdam. Xrytos pass. 21 Azoren n. Curagao. Laarderkerk 21 180 m. n.n.o. Socotra n. Dubai, harenberg 21 te Lagos. LaurenskèVk 21 40 m. o. Kuria Muria n. Akaba Leersum 21 te Southampton. Leiderkerk 21 300 m. w. Adelaide n. Adelaide, .gmslerkerk 22 te Amsterdam. Leuvekerk 22 v. Kharg eil. n. Kuwait. Liberty Bell pass. 21 Kuria Muria n. Mena. l.issekerk 21 150 m. o. Bahrein n. Bombay.' Loenerkerk 21 130 m. z.w. Ouessant n. Genua. Luna pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Maas 21 350 m. n.o. Azoren n. Ciudad Trujillo. Maaskerk pass. 21 burlings n. Marseille. Maaslloyd 21 120 m. o.n.o. San Miguel n. P. Said Macoma 21 270 m. z.z.w. Rangoon n. Pladju Malea 21 v. Saigon n. Pladju. Mariekerk 21 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Marnelloyd 20 v. Portland. 21 te Seattle. Maron 22 te Fort Liberte. Maureen 21 180 m. w.z.w Ouessant n. Antwerpen Meerdrecht 21 265 m. w.n.w. Horta n G. v. Mexico Mentor 20 te Paramaribo n. Georgetown. Meres N 21 120 m. z.w. Las Palmas n. L. Palmas Merwelloyd 21 450 m. w. Maladiven n. Aden. Mirfak N 21 te Freetown. Mississippilloyd 21 275 m. w.z.w. Manilla (best.» Modjokerto 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Moordrecht 21 500 m. z.o. Cocos eiland, n. Mena Munttoren 21 v. Mena Al Ahmadi n. Bombay. Mijdrecht 21 te Tenerife. Muiderkerk 21 180 m. o. Algiers n Rotterdam. Musilloyd 21 270 m. n.n.w. Djeddah n. Aden. Naess Lion 21 85 m. n.o. Aden n Bandar Mashui Na'ess Tiger 21 80 m. z.z.w. Masira n. B Mashui Neder-Eems 21 v. Hamburg n. zee, proeftocht. •Has. 21 v. Chimbote n. Salaverrv Nieuw Amsterdam 24 te Rotterdam verwacht. Noordwijk 21 150 m. z.w. Kp. Blanc n. Monrovia Notos 21 30 m. n.o. Algiers n. Gibraltar. Nijkerk 21 175 nr. n Chagos eil. n Aden. Oberon 21 v. Matanzas n Georgetown. Oranie 22 te Casablanca Oranje Nassau 21 v. Curagao n. Aruba. Osiris 20 170 m. n.w. Puerto Rico n. Curagao. Ouwerkerk 22 te Dar Es Salaam verw. v. Beira Overijsel 21 te Rotterdam. Parkhaven 21 te Las Palmas, 22 n. Antwerpen. Pendrecht pass. 21 Tobago n. Pointe Noire. Peperkust 21 v. Antwerpen n. Hamburg. Përna 21 240 m. z.z.o. Chittagong n. Pladju. Philippia 21 70 m. w.n.w. Oporto n. Mena. Pieter S 22 v. Rotterdam n. Swansea. Folydorus 23 te Genua. Slotkoers Hed gisteren 13.45 3-3%% Nederl. '47 92l,/ii: 92% 3% Nedl. 1962/64 98% 98% Woningbouw 6 110 110% Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II. 97% Pr. A'dam '56 III 96% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr. R'dam '52 II. 88 Pr. R'dam '57 98% A.K.U. 379' 379 Calvé Delft 550 550 Van Gelder Zonen 226 226 K. N. Hoogovens. 557 557 Nederl. Ford 311 310 N. Kabelfabriek. 396 396 gew.Philips Gloeil. 648' 652 Pref.PhilipsGloeil. 250 Unilever 578% 582 Wilton Fyenoord. 207 209 Werf Gusto 153% Dordtsche Petrol. 693 700 Kon. Petroleum 157.5 f 158 Billiton 265% 266 A'dam Rubber. 92% 93 K.L.M f 125 r f 126 Holl. Amer. Lijn. 157 157 K.N.S.M 156% 157'/: N. Scheepv. Unie 133% 134 v. Nievelt Goudr. 126% 127 Phs. v. Ommeren 252 252 H.V.A 151% 151 Delimaatschappij f 182 f 182! Amsterd. Bank.. 332 332 Nat. Handelsbank 151 151% Ned. Handel Mij 255 258 Rotterd. Bank 300 302 Twentsche Bank. 270 Anaconda Copper 63 63 Bethlehem Steel. 53% 55 U.S. Steel 98% 100 General Motors.. 53l3/,. 55 75% 75% 25 25 AMSTERDAM De omzetten bleven vanmiddag, behalve voor die van AKU, belangrijk onder die van maandag. De stemming was voor de internationale waarden door elkaar goed prijshoudend tot vast. De lichte koersdaling in Wallstreet van gisteren was niet van in vloed op de koersvorming van de aandelen op het Damrak. AKU liep op van 376 tot 378% en boekte bijna drie punten winst. Philips bijna twee punten hoger en Uni lever een puntje lager. Kon. Olie bleef circa eon halve gulden onder de slotkoers van gisteren. In de scheepvaartsector ver liep de handel zeer rustig. Scheepvaart Unie was gevraagd en over het algemeen was de stemming in deze afdeling fractio- neel hoger. Bij de cultures gebeurde bitter weinig. Amsterdam Rubber moest een punt prijsgeven doch certificaten Deli konden zich vrij goed handhaven. HVA onveran derd. De staatsfondsen gaven geen ver schillen van betekenis te zien ten opzichte van de slotkoersen van maandag. De om zetten in de aandelen van de Nederlandse grootbanken nemen de laatste tijd, in de lokale sector, grote vormen aan. De be langstelling voor deze aandelen komt hoofdzakelijk van Duitse zijde. Op de Westduitse beurzen noteren de aandelen van de Westduitse grootbanken dik 500 percent. De laatste maand alleen stegen deze napieren aldaar circa 100 punten. In verband hiermede worden de aandelen van de Nederlandse grootbanken door de Duit se beleggers als goedkoop aangemerkt en op het Damrak voor deze zijde uit de markt genomen. Aangezien het aanbod meestal lang niet voldoende is om aan de vraag te kunnen voldoen, zijn koersstijgingen van tien punten per dag heel gewoon gewor den. Gisteren noteerden aandelen Rotter - damsche Bank zelfs 28 punten hoger. Deze koersstijging, waarbij behalve dan de Duit se vraag, geen bijzondere factoren een rol spelen is voor een bankaandeel aldus de beurs iets ongewoons. Hierdoor heb ben deze aandelen een groot speculatief karakter gekregen. De omzetten van giste ren bedroegen voor aandelen Amsterdam- sche Bank 69.000, Rotterdamsche Bank f 97.000 en Twentsche Bank 90.000, alle nominaal. De bankaandelen ondergingen vandaag een koersreactie ten opzichte van de vaste tendentie van de laatste tijd. Voor de inschrijving op de nominaal 500.000 aandelen Euromast bestond een zeer bevre digende belangstelling. De KLM-lening groot 30 miljoen, waarvoor gisteren de inschrijving open stond is, aldus emitten- ten, een succes geworden. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK De beurs van New York is tot nieuw leven gekomen. Individuele winsten in de hoofdlijst bedroegen meer dan 6 dollar. De stijging werd vergezeld door vergroting van de omzet Winsten van 2 en 3 dollar sierden de lijst van de voornaamste aan delen. waarbij de grootste winsten voor kwamen bij de elektronische fondsen, che micaliën, staal en patentgeneesmiddelen. Olie herstelde zich en slaagde erin als groep hoger te eindigen. Motorola was mèer dan 6 gestegen tegen sluitingstijd en Litton, Amoex, Allied Chemical, Du Pont en Carter Products stegen 3 of meer dollar. De totale omzet was 2.950.000 aandelen. Van 1226 verhandelde fondsen waren 670 hoger en 344 lager. Het industriegemiddel de kwam van 654,54 op 661.48, dat van openbare nutsbedrijven van 88,95 op 89,41 eri dat van spoorwegen'van 165,75 op 167. (UPI). Frins Casimir 21 v. Londen n. Rotterdam. Prins der Nederlanden 22 te Amsterdam. Prins Fred. Hendrik 21 480 o.z.o. Kaap Farewell naar Montreal. Prins Willem II 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Provenierssingel 20 97 m. z.o. Punta San Telmo Purmerend 21 te Port Said. Prinses Irene 21 v. Chicago n. Montreal. Raki 18 te Tegal n. Semarang. Rempang 21 te Rotterdam. Reza Shah The Great 21 100 m. o. Port Sudan naar Mena. Riouw pass. 21 Mogadiscio n. Mombasa. Koebiah 21 90 m. z.w. Ouessant n. Port Said. Roepat 21 v. Aden n. Port'Sudan. Rondo 17 v. San Francisco n. Portland. Rotti 21 15 m. n. Bernandino n. Bulan. Rijnkerk 22 le Lorenco Marques. Sarpedon 21 te Aruba verwacht. Scherpendrecht 22 te Aruba. Schiedijk pass. 21 Vlissingen n. New York. Schouten 22 te Durban. Sibajak 21 v. Papeete n. Wellington. Silindoeng 21 190 m. n.w. Labuan n. Bangkok. Sinabang 21 v. Sibu n. Borneo. Slamat 21 te Savannah. Solon pass. 21 Guadeloupe n. Curagao. Stad Alkmaar 22 te Lulea. Stad Amsterdam 21 te Amsterdam. Stad Arnhem 21 70 m. w.z.w. Bornholm n. Gdansk. Stad Delft 21 220 o.z.o. Galveston n. Belfast. Stad Rotterdam 21 te Rotterdam. Stad Schiedam pass. 21 Stadtlandet n. Narvik. Stad Utrecht 21 300 m. w. Scillys n. Vlaardingen. Stanvac Benakat 21 te Buatan verwacht. Stanvac Djirak 21 v. Sungeigerong n. Bangkok. Statue of Liberty 21 te Port Said. Stentor 20 60 m. n. Jamaica n. Maracaibo. Steven 21 165 m. z.z.w. Ouessant n. Ceuta. Straat Cook 21 v. Brisbane n. Melbourne. Straat Lombok 21 540 m. z.z.w. Diego Garcia naar Fremantle. Straat Singapore 21 v. Melbourne n. Sydney. Sunetta 24 Cochin verwacht. Tabinta 21 v. Napels n. Port Said. Tahama pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Talisse 22 te Halifax. Tamara pass. 22 Kreta n. Landsend. Tarakan 21 660 m. z.o. Bermuda n. Casablanca. Taria 22 te Abadan. Tawali 21 v. Calcutta, 22 te Chalna verwacht. Teueer 22 te Halifax. Texel 21 ten anker monding Shat Al Arab. Thelidomus 21 v. Puerto La Cruz n. Curagao. Themis 21 340 m. w. Finisterre n. Amsterdam. Theobaldius 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Tjibodas 20 v. Port Swettenham n. Mombasa. Tjikampek 21 v. L. Marques 22 te Durban verw. fjiluwah 21 te Macassar v. Buleleng. T.iisadane 22 te Hongkong verwacht v. Okinawa Tomocyclus 20 v. Houston n. Sydney. Tweelingen 21 295 m. w. Lizardhead n. R'dam. Van Heemskerk 21 v. Port Harcourt n. Matadi. Van Linschoten 22 te Hongkong. Van Neck 20 v. Sandakan n. Suva. Van Noort. 22 v. Lyttleton n. Dunedin. Vivipara 22 te Port Said. Vlist 21 480 m. n.w. Horta n. Rotterdam. Waal 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Waterman 21 360 m. n.o. Kp. Race n. Quebec. Weltevreden 23 te Napels verwacht. Westertoren 21 105 m. z.z.w Manilla n. Miri. Wicldrecht 21 120 m. n. Paramaribo n. P. La Cruz. Willemstad 22 te Madeira. Woensdrecht 21 v. Napels n. Banias. Woltersum 21 v. Jacksonville n. Antwerpen. Wonogiri 21 120 m. w. Sabang n. Bombay. IJssel 21 v. Bandirma n. Izmir. Zonnewijk 22 te Kenosha (Wisconsin). SLEEPVAAR1 Blankenburg 17 te Dover. Friesland 22 v. eil. Turtuga n. Buenos Aires. Noordzee en Rode Zee 22 v. Gibralt. n Engeland. Schelde 20 v. Miami n. Hamburg. Tasmanzee 22 y. Penzacola n. Curagao. Tyne 22 te Barrol. Zeeland 22 120 m. w. Honolulu n. Osaka. KLEINE VAART Alcetas 20 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Ank T 20 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Atlas 20 v. Canneto n. Amsterdam. Bab T pass. 21 ET-13 v. Holmsund n. Zaandam. Brouwersgracht 20 et Amsterdam. Draco 21 15 m. o. Santander n. Santander. Flevo 20 te Barcelona n. Tarragona. Joost 20 v. Karskaer n. Borga. Kaap St. Vincent 20 te Rotterdam n. Oscarshamn. Lijnbaansgracht 20 te Amsterdam. Manto 21 te Antwerpen n. Amsterdam. Mare Liberum 21 100 m. van Estacapoint naar Bordeaux. Midas 21 20 m. w. Sanvito (Sicilië) n. Algiers. Pavo 19 Kiel gepass. n. Trelleborg. Phidias 21 40 m. n. Burlings n. Oran. Plato 21 te Amsterdam n. Bordeaux. Schippersgracht 20 te Helsinki. Thaletas 20 te Genua n. Livorno. Tilly 19 Kiel gepass. n. Karskaer.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11