Tariefsverhoging komt er wel door Engelse concessies aan Denemarken zeer nadelig voor Nederland Kort en bondig EEN SIGAARTJE DAT U KUNT ROKEN ALS SIGARET 9 Tramdebat in Amsterdamse raad Ophalen van huisvuil blijft kosteloos in Amsterdam Huiseige 11 aars moeten meer straatgeld betalen Veertien miljoen voor uitbreiding van Amsterdamse haven Voor academisch ziekenhuis in Amsterdam Twee miljoen schade door brand in Philipsmagazijn nabij Brussel Lerarensalarissen Van moord verdachte vader meldt zich in Keulen Hij had het kind een deken op het gezicht gedrukt en was weggegaan Lustrumviering van de Bevrijdingsdag Organisaties overleggen met hoofdbesturen DE BACONEXPORT Nederland moet preferentie in Euromarkt benutten m Vo geltra ge die Merels maakten moordenaar van hun kroost af Groep christen-studenten naar communistisch DE VIERDE MAMIER VAN ROKEN WILLEM II DOE DE 14-DAGEN TEST! 20 STUKS F 1.60 jeugdfestival Consuls in verlegenheid met verstekelingen-paar Drie doden in het verkeer DONDERDAG 2 3 JULI 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) Bi.i de schorsing van de Amsterdamse gemeenteraadszitting, gisteravond om elf uur, hadden nog maar vijf van de zeven fracties het hunne gezegd over het voor stel tot tariefsverhoging van de Amster damse tram. Er was toen twee uur ge sproken en er zal vanmiddag een zitting van vier uur nodig zijn eer de nieuwe ta rieven worden aanvaard. Dat zij worden geaccepteerd staat reeds vast, zij het dan met de aanteke ning dat de communisten en de Pacifis tisch Socialisten tegen zullen zijn. Dat het tramdebat desondanks zo lang moet du ren, komt, omdat de nieuwe tarieven niet in staat zullen zijn het gemeentelijk ver voerbedrijf gezond te maken. In 1946 werd nog een winst geboekt van vijf miljoen gulden. In 1951 werd een keer punt bereikt en sindsdien zijn de tekorten toegenomen tot 12 miljoen gulden over 1959. De voorgestelde tariefsverhoging zal slechts drie miljoen gulden van dat tekort afknabbelen. Er zijn diverse oor zaken voor deze gang van zaken aan te wijzen, o.a. de enorme investeringen, de stadsuitbreiding waardoor onrendabele lijnen zijn ontstaan, en de verkeerssitua tie, die een steeds intensiever openbaar vervoer noodzakelijk maakt. De P.v.d.A.-fractie achtte het onjuist om de tariefsverhoging als een „alleen zaligmakend recept" voor te stellen. Zij had de indruk dat de bedrijfsvoering ef ficiënter kan geschieden en gaf B. en W. in overweging, dat de directie van het be drijf zich eens verstaat met een bureau, dat dit eens haarfijn onderzoekt. De P.S.P. vreest dat de hogere tarieven een fikse daling van het aantal tram- en busgebruikers tot gevolg zal hebben. Na de vorige verhoging daalde van 1957 op 1958 het aantal passagiers met 26 mil- In Amsterdam zal geen belasting wor den geheven voor het ophalen van huis vuil. Hoewel de gemeenteraad enige maanden geleden in principe besloot een gulden per inwoner te heffen om de kos ten van de stadsreiniging te verminderen, heeft dit college gistermiddag met grote voldoening goedkeuring verleend aan een nieuw voorstel van B. en W. om in plaats van het onsympathieke reinigingsrecht de tarieven voor straatgeld te herzien, zodat deze een miljoen gulden meer zullen op leveren. Amsterdam heeft destijds ge vraagd met ingang van 1957 voor een sub jectieve verhoging van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds in aanmer king te komen. De minister van Finan ciën antwoordde dat de stad in dat geval de heffing van reinigingsrechten in enige vorm ter hand zou moeten nemen. Omdat zowel B. en W. als de raadsle den destijds bij het vaststellen van het principe-besluit voor het heffen van rei nigingsrecht weinig sympathiek tegen over deze belastingvorm stonden, is uit gezien naar een meer aanvaardbare re geling. De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben in de me morie van toelichting over de verruiming van het gemeentelijke belastinggebied op gemerkt, dat ongeacht de wegen, die nog zouden kunnen worden betreden voor uit breiding van dat belastinggebied, ook zonder wetswijziging nog wel enig groter gebruik kan worden gemaakt van het be staande gemeentelijke belastinggebied. Daarbij werd onder meer genoemd een verhoging van de straatgeldtarieven. De V.V.D. is na enige aarzeling met het nieuwe voorstel van B. en W. meegegaan. De heer R. Th. J. Ie Cavelier meende, dat Amstei'dam zo langzamerhand wel erg duur werd. Hij kreeg de indruk, dat de stad zo langzamerhand de betere midden stand ziet vertrekken, omdat velen de voorkeur geven aan vestiging in randge meenten. Maar niemand volgde hem in deze gedachtengang. De wethouder wees er op, dat de Amsterdamse straatgeldta rieven sinds 1933 niet meer zijn verhoogd en dat met de voorgestelde verhoging aan de voorwaarde van de regering tot het heffen van reinigingsrechten zal zijn vol daan. De Amsterdammer zal niet behoeven te oetalen voor het ophalen van het huisvuil. De huiseigenaren daarentegen zullen neer straatgeld gaan betalen, waaruit net voorgeschreven miljoen naar de stads reiniging wordt overgeheveld. De huurder Kan gerust zijn: de Huurwet verbiedt de doorberekening van de lasten van de huis eigenaar. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zonder debat een krediet van 14 miljoen gulden verleend voor het doen verlengen van de Westhaven, het gereedmaken van terreinen langs deze verlenging, het gra ven van het eerste gedeelte van het basis kanaal en het ophogen van terreinen langs de zuidelijke oever van dit kanaal gedeelte. Na voltooiing van dit plan zal in totaal 73 ha. aan diep vaarwater gelegen terrein beschikbaar zijn voor de vestiging van eventueel nieuwe overslagbedrijven voor massagoed en van industriële bedrijven. Voorts is dan ongeveer 46 ha. terrein be schikbaar voor de vestiging van kleinere industrieën. Ter uitvoering van het besluit het Wil- lelminagasthuis te Amsterdam te ver bouwen en uit te breiden tot academisch ziekenhuis heeft de hoofdstedelijke ge meenteraad besloten over te gaan tot de bouw van een laboratoriumvleugel, tot het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van een kinderkliniek alsmede tot het in verband met deze werkzaamheden ver- olaatsen van enkele barakken. De raad stelde ten behoeve van al deze werkzaam heden kredieten beschikbaar tot een to taal van f4.705.100. De kosten voor de bouw van de laboratoriumvleugel zijn ge raamd op 4,5 miljoen gulden. joen. Bovendien ziet men deze prijsver hoging als een aantasting van het levens peil van de Amsterdammers, een opvat ting die de C.P.N. deelt. Van V.V.D.-zijde werd aangevoerd dat de gemeentelijke bedrijven zichzelf moe ten kunnen bedruipen. Men wil weten op welke wijze B. en W. het resterende ver lies willen dekken en is'nieuwsgierig naar de mogelijkheden van een sectie-tarief, dat al enige tijd in studie is. Vrijwel alle sprekers hadden de indruk dat het publiek het beleid van de directie van het vervoerbedrijf, bepaalde tramlij nen door bussen te vervangen, niet op prijs heeft gesteld. Vooral de oudere pas sagiers prefereren de tram, temeer daar de nieuwe wagens zeer comfortabel zijn. Tegen de opvatting, dat de Amsterdam se tram de duurste van het land gaat wor den, kwam de P.v.d.A.-spreker in het ge weer met een uitvoerige vergelijking van de tarieven van de drie grote steden, waarbij Amsterdam niet als slechtste uit de bus kwam. Eén ding is echter zeker: de buslijn rond het Centraal Statión be houdt hét vooroorlogse tarief van een cent per rit. Dit is daarmee, niet alleen de goedkoopste buslijn van Nederland, maar zelfs van de gehele wereld. Een opslagplaats van Philips in de Brus selse voorstad Schaarbeek is gisteravond en vannacht door brand geteisterd; 5.000 vierkante meter opslagruimte, de gehele afdeling gloeilampen, ging verloren. De schade bedraagt volgens de eerste ramin gen 2 miljoen gulden. De brand werd gisteravond om acht uur ontdekt door voorbijgangers. Het eerste half uur kon de brandweer niet voldoende water geven, omdat de druk op de water leiding te laag was. In de verzendhal liep een groot aantal gereedstaande tv-apparaten grote water schaden op. Tl-buizen en gloeilampen sprongen uiteen met knaleffecten als van mitralleursalvo's. De brandmuren hebben het vuur beperkt. De afdelingen waar koelkasten stonden op geslagen bleven gespaard en kregen ook weinig waterschade. Het duurde echter tot. drie uur vanochten voor de brand geheel bedwongen was. De nablussing duurde he denmorgen nog voort. De oorzaak van de brand is onbekend. De opslagplaats was twee jaar geleden in gebruik genomen en voorzien van de mo dernste brandbeveiligingsmiddelen. Bij de blussing kwamen allerlei gassen vrij, waardoor een zeer bijtende rook zich tot ver in de omgeving verspreidde. Een brandweerweerman werd door glasscher ven gewond, twee anderen raaktten dooi de rook bevangen. (U.P.I.). De 39-jarige los-arbeider Van V. uit Gendringen, die verdwenen was nadat zyn 15 maanden oude dochtertje levenloos in de woning werd aangetroffen, heeft zich bij dfe politie in Keulen gemeld. Hij is in arrest gesteld in afwachting van een even tueel verzoek om uitlevering van de Nederlandse justitie. De, man verklaarde tegenover de politie, dat hij zondagavond, toen hij alleen met het meisje thuis was, driftig was geworden doordat het kind voortdurend bleef huilen. In zijn drift had hij een deken genomen en die het kind op het gezichtje gedrukt. Vervolgens was hij op de fiets naar Bo- cholt gegaan, waar hij de trein naar Keu len had genomen. Tegenover de politie verklaarde hij, pas uit de kranten te heb ben vernomen dat zijn dochtertje dood was. Toen hij zijn huis verliet was hij er naar zijn zeggen van overtuigd, dat het kind slechts bewusteloos was. In Utrecht is op initiatief van de ver eniging Nederlands Cultureel Contact, de vereniging Nederlandse Jeugd Gemeen schap, de stichting Nationaal. Overleg voor Gewestelijke Cultuur, de Stichting 1940-1945, de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezet- zingstijd en de Nationale Federatieve Raad van het voormalig Verzet Neder land, en met instemming van de regering een 30-tal representatieve landelijke or ganisaties bijeen geweest ter voorberei ding van de lustrumviering van de bevrij dingsdag op 5 mei 1960. Evenals in 1955 zal een nationaal comité worden gevormd, dat, naast de verzor ging van de centrale viering, vooral ten dienste zal staan van de plaatselijke ini tiatieven met suggesties en voorlichting. Het ligt in het voornemen begin septem ber over te gaan tot de definitieve vor ming van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960. Aardgas. In Leeuwarden is men dezer dagen begonnen met de omschakeling op aardgas. De kosten worden geraamd op f 2.600.000. Men denkt twee jaar nodig te hebben om de verandering te voltooien. De gemeentelijke gasproduktie zal worden gestaakt. Op 17 juli heeft de bijzondere commis sie voor het georganiseerd overleg voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het kweekschoolonderwijs en het middelbaar nijverheidsonderwijs een vergadering gehouden. In deze vergadering hebben de gedelegeerden der organisa ties medegedeeld, dat zij deze week hun oordeel zouden geven over de herziening der lerarensalarissen. Inmiddels hebben zij echter de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen medegedeeld, dat het hun on doenlijk is gebleken een verantwoord standpunt te bepalen zonder hun hoofd besturen te raadplegen. Dit heeft tot ge volg dat een definitief antwoord pas in sep tember gegeven zal kunnen worden. Grieks vlootbczoek. Van 25 tot 29 juli zal het Griekse marine-opleidingsvaartuig „Ierax" (1200 ton) een niet-officieel be zoek brengen aan Rotterdam. De beman ning bestaat uit 14 officieren, 111 schepe lingen en 115 adelborsten. De mislukking van de onderhandelingen van vorig jaar en begin 1959 om door middel van een associatie van de overige O.E.E.S.-landen met de E.E.G. tot een zogenaamde vrijhandelszone binnen de O.E.E.S. te geraken, dreigt volgens de voor zitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer J. de Veer, thans ernstige consequenties voor ons land en dan speciaal voor de vee- en vleessector te krygen. De concessies van Engeland aan Denemarken houden een afschaffing van het invoer recht op bacon en pork luncheon meat in, welke voor beide produkten 10 percent van de waarde beloopt. Per 1 juli 1960 vindt een verlaging van 10 percent naar 5 per cent plaats, terwyl een jaar later in het geheel geen invoerrechten meer verschuldigd zyn. Zweden heeft een jaarlijkse restitutie van invoerheffing op Deense produkten tot een bepaald bedrag in uitzicht gesteld. De gevolgen voor Nederland zullen zich, wanneer dit alles zonder wijziging in werking treedt, vooral in de bacon- en vlees- warenexport doen gevoelen. Advertentie In een speeltuin te Maastricht zijn enige mensen getuige geweest van een tragedie in de vogelwereld. In het struikgewas had een merelpaar een nestje gebouwd en uit de eieren waren drie .iongen gekomen. Na enkele dagen bleek echter een steenuil zich voor de jongen te interesseren, het geen klaarblijkelijk vader en moeder merel verontrustte. Maar dé jongen 'moésten voedsel hebben en toen zij op een gegeven ogenblik even alleen werden gelaten, stortte de steenuil zich op het nest en doodde de jonge vogels. Het merelwijfje, dat met voedsel terugkeerde, ontdekte het eerst de tragedie, die zich had voltrokken en op haar angstig gepiep kwam het man netje toegevlogen. Na een ogenblik gingen de merels met instinctieve zekerheid op de belager af, die in de buurt zijn nest had. Zij stortten zich op de steenuil, die veel groter en sterker was, en hakten in duikvluchten, met krijsend gepiep, telkens opnieuw op de vogel in. Uiteindelijk moes ten de merels de ongelijke strijd opgeven, maar slechts voor korte tijd. Want na ver sterking te hebben gekregen van een merel, die vlakbij zijn eigen kroost ver zorgde, vielen de drie opnieuw de steenuil aan, die tegen deze aanval niet bestand bleek. Met hun scherpe snaveltjes ver wondden de merels hun tegenstander zo danig, dat deze tenslotte zwaar gewond op de grond.tuimelde. En ook daar bleven zij verwoed aanvallen, totdat de steenuil tenslotte bezweek. Pas toen keerden de merels terug naar hun nesten. Tijdens een wandeling door Ainalfi tonen de Koningin en de Prinsessen Beatrix en Irene veel belangstelling voor een souvenirwinkeltje. Engeland is onze grootste afnemer van varkensvlees, met name van bacon en luncheon meat. In 1957 exporteerde Ne derland naar Engeland 37.000 ton bacon ter waarde van f 91.3 miljoen, terwijl in 1958 2500 ton bacon ter waarde van f 63.5 miljoen werd geëxporteerd. Aan luncheon meat voerde Nederland naar Engeland uit in 1957 16.000 ton (waarde f 35 miljoen) en in 1958 17.000 ton (waarde f37 miljoen). De gemenebest landen worden noch direct, noch indirect getroffen daar zij reeds lang vrij van invoerrecht in Enge land invoeren en praktisch geen varkens vleesartikelen leveren. Ook de Britse landbouw wordt niet door de maatregel getroffen, daar zij door de overheid wordt' beschermd met een garantieprijs. Een tariefpreferentie van niet minder dan 10 percent zou volgens de heer De Veer de Nederlandse concurrentiepositie sterk verzwakken. De Deense produktie vanbacon en vleeswaren kan in de twee jaar, die nog tot 1961 resten, dusdanig worden uitge breid, dat dit land in staat zal zijn een groot deel van de Nederlandse afzet op de Engelse markt over te nemen. De heer De Veer vraagt zich af, of hetgeen Engeland thans aan Denemarken en de andere part ners in dit nieuwe blok als tariefconcessie heeft aangeboden, rechtens ook niet aan Nederland als lid van de G.A.T.T. toe komt. De G.A.T.T.-overeenkomst voorziet namelijk wel in de tariefpreferenties maar die mogen alleen worden toegekend als het gaat om een volledige douane-unie of een integrale vrijhandelszone. Met de kleine zeven is dit naar de mening van de heer De Veer niet het geval, omdat de landbouwsector er buiten is gehouden. Nagegaan zal moeten worden, welke we gen er openstaan om van Engeland de zelfde faciliteiten te bedingen als de De nen hebben verkregen. Krijgt Nederland niet dezelfde tariefconcessies, waarop het krachtens de G.A.T.T.-bepalingen for mele rechten meent te kunnen doen gel den, dan blijft als mogelijkheid over een volledige benutting van de preferentie op de E.E.G.-markt. Dat zich daarbij de blik vooral op de Duitse Bondsrepubliek richt, is niet in de eerste plaats, omdat Dene marken met dit land reeds een contract op lange termijn heeft afgesloten, maar om dat West-Duitsland een potentiële impor teur van varkensvleesprodukten is. Tot nu toe kon U een sigaar, een pijp of een sigaret roken maar nu is er een totaal nieuw en sportief rokertje bijgekomen: Filter No. 3 van Willem II. Wat is het? Een sigaartje dat U kunt roken als sigaret. Gemaakt van eerlijke tabakken en met een prima „doordacht" filter. De naam Willem II garandeert U in alle opzichten kwaliteit! Vraag Uw sigarenwinkelier vandaag nog Filter No. 3 van Rook twee weken Filter No. 3 van Willem II en ontdek dat U deze vierde manier van roken om vele redenen steeds meer gaat waarderen dat U ook meer gaat genieten van Uw rokertje! Als vertegenwoordigster van de oud- katholieke kerk van Nederland zal mej. C. C. Schade van Westrum uit Schiedam met een groep studenten van verschillende kerken binnenkort naar het zevende jeugd festival te Wenen vertrekken. Het is voor de eerste maal, dat dit jeugdfestival buiten de communistische grenzen wordt gehou den. De westelijke jeugdorganisaties ne men niet deel aan dit festival, dat als een der propagandastunts van het communisme wordt gezien. Op verzoek van de Oostenrijkse Oecu menische Jeugdraad zullen jongeren uit de vrije wereld als toehoorders van 26 juni tot 3 augustus het festival bijwonen. Uit Nederland gaan vijftien vertegenwoordig sters van de Oecumenische Jeugdraad en twintig r.-k. studenten. In samenwerking met andere buitenlandse oecumenische groepen zv' zij trachten de communis tische der ers op te vangen door in open huiz jeenkomsten te houden en met korte k^.xdiensten buiten het festival om. De Nederlanders stellen zich voor dat zij vooral met de jongeren uit Afrika gesprek ken zullen voeren tot verheldering van beider standpunt. Men verwacht namelijk, dat de comi- mistische jongeren gescha duwd zullen >rden, zodat zij niet veel in de gelegenheid zullen zijn met Westelijken in contact te komen. Om niet geheel onvoorbereid te zijn op het festival, werden voor de Nederlandse jongeren kort geleden op Woudschoten, het centrum van de christelijke studenten, enkele studiedagen gehouden, waar richt lijnen werden vastgesteld. Er werd ook een inleiding over het marxisme gehouden. SINGAPORE (UPI) De immigratie dienst en de consuls-generaal van Neder land en België in Singapore weten op het ogenblik niet wat zij moeten doen met een Belgisch meisje en een Nederlandse jon geman, die samen van Irak uit al liftend en als blinde passagiers in Singapore zijn terecht gekomen. Yvonne Dupuis, 25, ontmoette de Neder lander D. Sampson, 21 jaar oud, in Irak en beider^ besloten liftend de halve aardbol over te reizen. Zij bereikten Calcutta en gingen als verstekelingen aan boord van het Nederlandse vrachtschip de „Missis sippi Lloyd" naar Penang. De afstand van Penang naar Singapore ruim 800 km. werd eveneens liftend afgelegd, al thans dat wordt door beiden verteld. In Singapore meldden zij zich bij de immi gratiedienst. De autoriteiten namen contact op met de Belgische en Nederlandse consulaten, omdat de agenten van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd het ondernemende twee tal niet naar Calcutta of Europa terug kon den sturen, tenzij bewezen kan worden, dat het inderdaad als verstekelingen met de Mississippi Lloyd heeft gereisd. De Nederlandse consul-generaal heeft de vader van de jongeman, die in Brus sel woont, telegrafisch gevraagd, wat er met de jongen moet gebeuren. Ook de moeder van het meisje, die in Brussel woont, werd van de huidige ver blijfplaats van Yvonne op de hoogte ge steld. Yvonne wenst naar Australië te gaan om zich daar te vestigen, maar zij heeft geen visum. In Emmerschans bij Emmen is de 88- jarige G. Fiet door een autobus aangereden en daarbij dodelijk gewond. De bejaarde man stak onverwacht de straat over, toen de bus naderde. Twee meisjes zijn in het Limburgse dorp Waubach door een vrachtauto aange reden toen zij op de fiets van school naar huis terugkeerden. Het elfjarige zusje raakte de macht over het stuur kwijt, toen haar zevenjarig zusje, dat op de bagage drager zat, zich op straat liet vallen bij de nadering van een vrachtauto. Deze reed de beide meisjes aan. De jongste rende met een gebroken arm naar huis om hulp te halen. De oudste werd met een schedel- basisfractuur in het Heerlense ziekenhuis opgenomen, waar zij korte tijd later is overleden. In Tilburg is het 9-jarig jongetje A. L. M. Zeegers bij het plotseling oversteken van de straat vlak voor de ouderlijke wo ning onder een personenauto geraakt, be stuurd door een vrouwelijke arts. Het knaapje was vrijwel terstond dood. Horloges gesmokkeld. Een 22-jarige matroos van de „Honlestroom" is in Huil (Engeland) veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, nadat hij bekend had, horloges naar Engeland gesmokkeld te hebben. Kurort Harlingen. Duitsers ontdekten vorig jaar dat zij bij Roptazyl, ten noor den van Harlingen, in zwavelhoudend slik konden baden. Dit slik wordt daar gestort door baggermolens. Dit jaar zijn de Duit sers in groten getale teruggekomen. Zij zeggen dat zij hun reumathiek kwijtraken door de zwavelbaden. Noodzakelijk document. Bijna dage lijks ontvangt de A.N.W.B. berichten van vakantiegangers, die met auto en caravan in het buitenland op reis zijn en moeilijk heden met de douane krijgen, omdat zij niet in het bezit zijn van een carnet of triptiek. Een carnet of triptiek is een nood zakelijk document voor het reizen met een caravan in Frankrijk, Zwitserland, Oosten rijk, Italië en Joegoslavië. Bovendien is ook voor een personenauto in Spanje, Por tugal en Engeland nog altijd een carnet of triptiek vereist. Invalidenwagens. De directeur van een farmaceutische fabriek in Apeldoorn heeft in het Henri Dunanthuis te Zeist tien invalidénwagens overgedragen aan het Nederlandsche Roode Kruis. Deze wagens kunnen door een bijzondere constructie ook worden gebruikt voor invaliden, die niet in staat zijn te zitten. Rijksbemiddelaar. Bij beschikking van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid is mr. H. Bavinck, wet houder van Openbare Werken van Rotter dam benoemd tot lid van het College van Rijksbemiddelaars. Pseudo-monteurs. Bij een groot be drijf in Rotterdam kwamen twee mqnnen, die zeiden door de directie ontboden te zijn om de verwarmingsinstallatie na te zien. Men liet de mannen hun gang gaan, die daarna een rekening van 240 aan boden. Toen de kassier bezwaar maakte, namen de „monteurs" genoegen met 20 en verdwenen. Het bleek dat van een di rectie-opdracht geen sprake was. Oerbom. In een greppel te Ede vond men een voorwerp van ongeveer 60 bij 25 centimeter, dat op een verroeste vliegtuig bom leek. Een deskundige van de Mijn- opruimingsdienst kon het vreemde geval aanvankelijk ook niet thuisbrengen. Nadat men voorzichtig een deel van het roest weggeklopt had, bleek de „bom" een enorm stug ijzeroer te zijn. Na de centi meters dikke mantel te hebben doorsto ken, bereikte men de kern, die uit water en leem bestond.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13