Gromyko verwerpt het Westelijk voorstel inzake „klein" Geneve - 'IMS VESPA „Topconferentie zou de spanning kunnen verminderen" Zandvoortse duinmanège in vlammen opgegaan OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT fffe MORR S before ijoufuij! HET WEER Zijn procedure-concessies lijken te gering om conferentie te redden J. J. VAN KOOTEN reiskoffers en tassen le en 2e verkoopster Eisenhower wil een NAVO- topconferentie in Parijs Desnoods geweld voor de toegang tot West-B er lijn TOTALE OPRUIMING Aanhoudend droog Aan het strand SCHRAVENDIJK Het woord is aan Glezos veroordeeld In de krant van heden: Duits meisje verdronk na redden van vier kinderen Vader verdronk na zijn kind gered te hebben RUSSISCH-POOLSE VERKLARING FELSTE BRAND SINDS 1925 De overstromingen in Oostenrijk SCHRA VENDIJK 74e JAARGANG No 11 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 23 JULI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 163 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (UPI) President Eisenhower is voorstander van het houden van een NAVO-topconferentie in Parijs, wanneer de Geneefse conferentie geen re sultaat oplevert en een topconferentie tussen Oost en West deze herfst geen door gang vindt, aldus is van diplomatieke zijde in Washington vernomen. Een NAVO-topconfei'entie zou in de laatste helft van september kunnen wor den gehouden, in eerste instantie om de situatie rondom Berlijn te bespreken. Eisenhower zou tevens met De Gaulle kun nen onderhandelen over specifiek Ameri kaans-Franse kwesties, zoals de vervaar diging van atoomwapens, het opslaan van Amerikaanse kernwapens in Frankrijk en het bepalen van een wereldomvattende strategie. (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferen tie erkend, dat hij de bron was van de be richten, volgens welke de vooruitzichten voor een persconferentie zeer mager zijn geworden. Hij had zijn mening over de „achtergrond van Genève" geuit op een diner, dat maandag op het Witte Huis aan een kleine groep correspondenten was aan geboden. In antwoord op de vraag of de Westerse verbondenen, in geval van een nieuwe blokkade van West-Berlijn, de industrie der stad en het levenspeil van zijn inwo ners op peil zouden kunnen houden, ant woordde Eisenhower, dat het niet. mogelijk zou zijn alle benodigde grondstoffen aan te voeren. Een gedeelte hiervan bereikt West-Berlijn thans uit Oost-Duitsland. De president beantwoordde de vraag of er, in geval van een nieuwe blokkade van West-Berlijn, uitsluitend van een luchtbrug gebruik zou worden gemaakt, om deze te breken, met een nadrukkelijk „neen". Eisenhower zei verder, dat Nixon een onderhoud zal hebben met Kroesjtsjev en dat de aard van dit gesprek door de Rus sische premier zal worden bepaald. Hij voegde hieraan toen dat Nixon beter dan de een of andere toevallige bezoeker van de Sovjet-Unie de aard en de gevoelens van het Amerikaanse volk zou kunnen be schrijven. Reuters correspondent Ralph Harris meldt: „President Eisenhower zinspeelde er woensdag op zijn persconferentie op, dat het Westen gedwongen zou kunnen zijn krachtige maatregelen te nemen om de verbindingslijnen met West-Berlijn open te houden, indien de communisten tot een nieuwe blokkade van de stad zouden over gaan. Hij gaf, al zei hij dit niet recht streeks, op zijn persconferentie te kennen, dat de Westerse verbondenen mogelijk de door communisten aangebrachte weg- en spoorwegversperringen, of deze zich nu aan de grens van West-Berlijn of aan die van West-Duitsland zouden bevinden met geweld zouden moeten verwijderen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat het Westen, bij het opstellen van plannen om (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma GENÈVE, 23 juli - De Geneefse conferentie lijkt op haar laatste benen te lopen. Of zij zich daarop nog ver zal voortslepen, hangt voornamelijk af van de vraag hoe het Westen het antwoord van Gromyko op Herter's ultimatum van eergisteren zal interpreteren. Toen zei Herter in feite: „ofwel u maakt de koppeling los tussen uw al-Duitse com missie en een tussentijdse regeling voor Berlijn, ofwel u discussieert voort met ons op basis van ons nieuwe voorstel" (dat het Duitse probleem naar een per manent „klein" Genève wil verschuiven). Maar Gromyko verwierp gisteren cate gorisch dat nieuwe Westelijke voorstel. Haalde hij dan in zijn rede het prijs kaartje, waarop zijn al-Duitse commis sie prijkt, weg van een tussentijdse re geling van de Berlijnse crisis? Gromyko zei: „Wij maken geen bezwaar tegen een gelijktijdige uitwisseling van me ningen over een Berlijnse regeling en een al-Duitse commissie of een alterna tief daarvoor." Hei Westen haalde daar op het goudschaaltje te voorschijn, waarop al zo veel duistere Russische verklaringen zijn afgewogen. Betekent „een gelijktijdige uitwisseling van me ningen" hetzelfde als „zonder een over eenkomst over de al-Duitse commissie geen regeling voor Berlijn"? Een zeker verschil ten gunste van de Westelijke yensen meenden vooral de Britten er wel in te onderkennen. Maar is het genoeg? Over die vraag zouden de Westelijke ministers zich vandaag vóór de nieuwe plenaire zitting beraden. Zij zullen dan nog een klein winstpuntje kunnen waarderen. Gromyko zei gisteren aan het einde van zijn rede eindelijk categorisch, dat „de Sovjet-Unie generlei eenzijdige actie in zake Berlijn zal ondernemen gedurende de periode van een tussentijdse overeen- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596 het hoofd te bieden aan een nieuwe „crisis om Berlijn", rekening heeft gehouden met het zenden van een colonne pantser wagens door punten, waar de communis ten de toegangen over de wegen naar West-Berlijn zouden afsluiten". >jü Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig, maar in de noordelijke provin cies tijdelijk veel bewolking. Meest matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Mooi strandweer met zwakke wind uit noordelijke richting en nu en dan overdrijvende wolke«ivelden. Tempe ratuur 23 gr. C. Temperatuur zee water 18 gr. C. Helder water met matige golfslag. Laag water om twee uur, hoog water 's avonds kwart voor zeven. Strand voor fietsen berijdbaar van tien uur 's morgens tot half vyf 's avonds. In Camden in de Amerikaanse sta,at New Yersey gleed een schip te water, dat een nieuw tijdperk in de scheep vaart inleidt: het eerste vracht-passa giersschip met atoomaandrijving. Deze radiografisch overgebrachte foto werd genomen kort nadat het schip, het n.s. (nuclear ship) Savannah, door mevrouw Eisenhower te water ivas gelaten. Advertentie komst alsmede gedurende nieuwe onder handelingen, die daarop zouden kunnen volgen, wanneer inmiddels het al-Duitse beraad niet tot resultaat zou hebben ge leid." Is die garantie voldoende? Voor de Fransen en Amerikanen vermoedelijk niet. Zij wensen namelijk ook hun positie in Berlijn gegarandeerd te zien. wanneer die nieuwe onderhandelingen op niets zou den uitlopen. Gromyko deed in zijn twintig minuten durende rede, waarin hij zei dat de enige realistische, zelfs de enige mogelijke op lossing van het Duitse probleem gelegen is in de toenadering tussen de Westduitse Bondsrepubliek en de Oóstduitse democra tische republiek, kennelijk wel een poging om het Westen in procedure-kwesties te gemoet te komen, zonder in substantie iets prijs te geven. Herter vatte daarop Gro- myko's tactiek op scherpe toon samen: „Ofwel de Bondsrepubliek capitr'eert in een al-Duitse commissie voor alle eisen van de zogenaamde D.D.R. in een poging om West-Berlijn te redden, ófwel de Sov jet-Unie gebruikt een gebrek aan resulta ten in de al-Duitse commissie om het Wes ten met een onmogelijke situatie in Ber lijn te confronteren. In feite probeert de Sovjet-Unie een gehele stad met twee mil joen rpensenlijke wezens als gijzelaar te gebruiken." Lloyd, die zich zijn definitief commen taar voorbehield, omdat hij de tekst van Gromyko's rede wilde bestuderen, sprak de hoop uit dat Gromyko alsnog de con sequenties van zijn houding wil overwe gen. Zo lijken de kansen op overeenkomst in Geneve wel tot het uiterste te zijn ge reduceerd. Misschien zullen de Britten nog een laatste poging doen om te Genève een Berlijns akkoord te bereiken, en de Duitse kwestie naar de door de Russen ge wenste topconferentie te verschuiven, die overigens uiteraard ook steeds onwaar schijnlijker wordt. Vermoedelijk zal hef Westen zijn dreigement om de conferentie af tè breken niet waar maken voordat Nixon in Moskou eer> laatste poging heeft gedaan om Kroesjtsjev tot andere ge dachten te brengen. Maar het ziet er som ber uit. Dat men zich ook aan-de andere kant van het IJzeren Gordijn op een mis lukking voorbereidt, wordt aangeduid door berichten uit Oóstduitse bron in Genève over een op handen zijnde lonconferentie van de regeringschefs van de Warschau- pactlanden, die begin augustus te Moskou plaats zou grijpen om de internationale situatie te bespreken. „Wij zijn niet bang" Onze correspondent te Bonn telefoneerde vanmorgen: De tweede burgemeester van West-Ber lijn, de C.D.U.-er Amrehn, verklaarde gis teren over een mogelijk mislukken van de tweede Geneefse ministersconferentie, dat men in zijn stad niet bevreesd is. Men heeft op dit ogenblik zowel de nodige moed waar het de politieke als de econo mische consequenties van een dergelijke mislukking betreft. West-Berlijn, aldus Amrehn. heeft voldoende voorraden om zijn bevolking in tijd van nood te voor zien van de nodige levensmiddelen en ko len en om zijn industrie aan de gang te houden, zowel waar het grondstoffen als energie aangaat. Amrehn verklaarde dit. nadat te West-Berlijn Eisenhower's ver klaring over de mogelijkheid 'an een nieu we communistische blokkade van Berlijn kennelijk enige onrust had gewekt. Te Bonn blijft men een Oost-Westduitse commissie voor herenigingsproblemen en Berlijnse kwesties van de hand wijzen. Men is er gesterkt in de mening, dat ge sprekken met de communistische Oóst duitse regering onmogelijk zijn door de Oóstduitse afwijzing van het Westduitse aanbod melk te leveren, die in de Sovjet zone weer op de bon is. Bonn blijft er dan ook bij, dat men op het stuk der conces sies geen stap verder meer mag gaan op straffe van nieuwe communistische provo- caties en een nog gevaarlijker situatie dan thans reeds bestaat. HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Advertentie SEDERT 1882 - GROTE HOUTSTRAAT 51 een keuze uit 1000 Alle benodigdheden voor de reis Terentius: De vader heeft de plicht zijn zoon te leren dat hij niet uit vrees, doch uit eigen overtuiging goed moet handelen. ATHENE (Reuter) Een krijgsraad in Athene heeft woensdag vier Griekse com munisten wegens spionage veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van elf jaar tot levenslang, terwijl drie medebeklaag- den, onder wie de verzetsheld Manolis Gle zos lichtere straffen kregen. Negen be klaagden werden vrijgesproken. Glezos, die in 1941 een nationale held werd toen hij de hakenkruisvlag van de Acropolis verwijderde, kreeg vijf jaar gevangenisstraf wegens hulpverlening en het geven van onderdak aan communisti sche spionnen. Voorts is hij tot vier jaar ballingschap en verlies van burgerrechten gedurende acht jaar veroordeeld. Bij' een duinbrand ten noorden van de Zandvoortselaan in Zandvoort zijn vonken overgesprongen naar het rieten dak van de duinmanège. Nadat de paarden met moeite waren gered, stond het gebouw spoedig in lichter laaie. De brandweren van Zandvoort, Haarlem en Bloemendaal hebben met behulp van militairen en vakantie gangers het hevige vuur bestreden. De mo.nège veranderde echter in een ruïne. Geneefse conferentie 1 Brancl in manege 1 Weerrapporten1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Op de praatstoel3 Herhalingsoefening 3 Zeven dagen Haarlem 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Examens 5 Beurs 7 Feuilleton 11 Radio en Televisie 11 Agenda11 Kunst 11 Sport 13 -DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. tyTIDDELKERKE (België) (U.P.I.) Een 20-jarige Duitse onderwijzeres heeft woensdag voor het strand van Middel- kerke haar leven geofferd om een groep Belgische schoolkinderen van de verdrin kingsdood te redden. Het meisjè, Nelly Putz uit Aken, rende de zee in, toen zij zag, dat een groep jonge Belgische kinde ren zich in moeilijkheden bevond als ge volg van een sterke stroom, die langs de kust liep. Zij slaagde er in vier van hen veilig op het strand te slepen. Zij ging voor de vijfde keer terug in zee en werd toen zelf door de verraderlijke onder stroom meegesleurd, als gevolg waarvan zij verdi'onk evenals drie andere kinderen, die zij nog had willen bereiken. In het natuurbad „De Branding" te Doorwerth is de 37-jarige J. van der A. uit Emmen verdronken. Hij was met zijn gezin in het natuurbad toen een van zijn kinderen in het diepe bad viel. Hij sprong het kind na en bracht het aan de kant, waar het door omstanders werd overge nomen. Door de drukte in het bad heeft men niet gemerkt, dat de vader onwel werd en in de diepte verdween. Pas la ter vonden andere zwemmers hem. Hij was toen reeds overleden. WARSCHAU (Reuter) De Russische premier Kroesjtsjev keert vandaag uit Warschau naar zijn land terug. In een verklaring die werd uitgegeven aan het einde van het bezoek van tien dagen, wordt gezegd dat de twee landen Oost- Duitsland zullen steunen, als het maatre gelen treft om „aan de abnormale toe stand in West-Berlijn een einde te ma ken," indien dit niet op een andere wijze gebeurt. Over de Geneefse conferentie wordt gezegd, dat het westelijke stand punt wellicht zal leiden tot de verslech tering van een situatie, „die vol gevaar is voor de vrede in Europa." Een topcon ferentie, zo wordt hieraan toegevoegd, zal ongetwijfeld bijdragen tot een verminde ring van de internationale spanning. In de verklaring wordt voorts gepleit voor versterking van de verdragsorgani satie van Warschau. Hieraan wordt ech ter toegevoegd, dat Polen en de Sovjet- Unie desalniettemin elk redelijk plan voor een vermindering van de strijdkrachten van de NAVO en het Oostelijke blok zul len steunen. Ditzelfde geldt ook voor an dere pogingen om de internationale span ning te verminderen. De twee landen spre ken zich uit voor de sluiting van een niet- aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het verdrag van Warschau, hetgeen een „aanzienlijke stap naar een vermindering van de spanning, een ver sterking van het vertrouwen en een schep pen van voorwaarden voor een vreedza me regeling van geschillen" zou beteke nen. De Russische regering betuigt opnieuw haar volledige steun aan de Poolse voor stellen betreffende de vorming van een kernwapenvrije zone in Midden-Europa. De twee landen zijn van oordeel dat men ook op de Balkan en in het gebied van de Oostzee tot een dergelijke zone moet ko men. Volgens de verklaring neemt het mi litarisme in West-Duitsland gevaarlijke vormen aan door het streven van de Bondsregering haar strijdkrachten van raketten en atoomwapens te voorzien. Rusland en Polen, aldus de verklaring, blijven een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapens eisen. De verklaring is ondertekend door pre mier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie, door de Poolse partijleider Gomulka en door de Poolse premier Cyrankiewicz. Woensdagmiddag heeft een hevige brand gewoed in de duinen ten noor den van de Zandvoortselaan in Zandvoort. Niet alleen is ongeveer vier ha. duinterrein verloren gegaan, maar is ook de duinmanège een prooi van de vlammen geworden. De manege is geheel uitgebrand. De ruim dertig paar den konden alle met moeite uit het vol rook staande gebouw worden gered. De schade wordt geraamd op honderdduizend gulden. Het gebouw en de inventaris waren verzekerd. Tijdens de ernstige brand moest gedurende twee uur alle verkeer over de Zandvoortselaan worden stilgelegd en kon men Zandvoort alleen via de Zeeweg bereiken. De brand in de badplaats was de felste sinds in 1925 de Passage in vlammen opging. Om vier uur werd de Zandvoortse brand weer gealarmeerd. De brand bleek ont staan bij het zgn. Boogkanaal in de dui nen. Toen de brandweer arriveerde, bleek het vuur zich reeds over een grotel opper vlakte te hebben uitgebreid. Vonken van het brandende duin zijn overgewaaid naar het rieten dak van de op twee honderd meter staande manege. Plotseling zag men uit het dak epn steeds dikker wor dende rookkolom stijgen. Om de mané ge te kunnen bereiken, moest dt brand weer echter omrijden. Toen de brandwe-er bij deze nieuwe brandhaard aankwam, was het personeel met medewerking van kampeerders reeds bezig de paarden in veiligheid te brengen. De angstige dieren renden eerst wild door het duin heen en weer. Spoedig konden zij worden opgevangen en naar de gemeente lijke manége in het Kostverlorenpark ge bracht worden. De brand ontwikkelde zich snel. Het rie ten dak was in nauwelijks een kwartier één laaiende vuurzee Grote stukken dak stro werden door de vrij sterke wind de lucht in gejaagd, waardoor ook aan de overzijde van de Zandvoortselaan de duinbegroeiing vlam vatte. De brandweren uit Haarlem en Bloe mendaal, militairen uit de Ripperdaka- zerne, alsmede vakantiegangers verleen den assistentie bij de blussingswerkzaam- heden. Met een groot aantal stralen werd het vuur bestreden. Toen het rieten dak geheel was weggebrand en de achterge vel van het gebouw was ingestort, was men het vuur spoedig meester. Om half zes kon met de nablussing worden begon nen. Van de manége was toen slechts een ruïne over. Intussen hadden duinbrand weer, militairen en vrijwilligers de duin brand bedwongen, waarna de militairen nog geruime tijd met de nablussir.g bezig waren. Om zes uur werd de Zandvoortse laan weer voor het verkeer vrijgegeven. De bewoners van Zandvoort werd ver zocht de eerstvolgende dagen zeer zuinig te zijn met het water, daar als gevolg van de blussingswerkzaamheden de water voorraad van de gemeente ernstig is ge slonken. Toen de schade wérd opgemaakt, bleek dat ongeveer 3'/2 ha. mooi duinterrein ten noorden van de Zandvoortselaan en ru- tweeduizend vierkante meter terrein ten zuiden van de laan in vlammen zijn op gegaan. De manége is geheel verloren ge gaan. Een groot gedeelte van het meubi lair van de boven óe manége wonende fa milie, alsmede kledingstuk' -.-n en paar dentuig konden dank zij doortastend op treden van personeel en brandweer wor den gered. WENEN (Reuter) De schade, veroor zaakt door de overstromingen in Oosten rijk wordt door deskundigen geschat op enkele honderden miljoenen Schilling. Verscheidene bruggen zijn weggespoeld en andere ernstig beschadigd. De schade aan particuliere eigendommen, waaronder ge bouwen en gewassen, is „reusachtig". Het herstel van wegen en spoorwegen ter leng te van honderden kilometers zal naar schatting enkele weken vergen. Ut de laatste berichten uit de geteisterde gebieden in Neder- en Opper-Oostenrijk en in Stiermarken blijkt, dat het water zakt. Volgens mededelingen van het Oosten rijkse verkeersbureau in Amsterdam zijn de overstromingen een gevolg van plaat selijke onweders. Advertentie de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekj8 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's.in kleuren) bij postbus 2-Leiden Advertentie GEVRAAGD GROTE HOUTSTRAAT 51 tegen 1 september of eerder. KOFFERS TASSEN LEDERWAREN. AANBIEDINGEN: SCHRIFTELIJK OF PERSOONLIJK 10-12 3-5 UUR.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1