3VITELLA Voortgaande groei van Westduitse produktie PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Toch is Uet zo r J Fa. B. ENGELENBERG Regenfront gaat ons voorbij Hogere omzetten en dalend aantal werknemers Wereldnieuws NAAIMACHINES De auto-industrie Emissie Euromast ver overtekend DONDERDAG 23 JULI 1959 2 KWARTAALCIJFERS N.E.L Gebruik er KLEENEX voor! Jaarvergadering RIVA Groothandelsprijsindex Winst bij Deli Drukkerij van yoor 98 ct Gevestigde schuld gedaald met 300 miljoen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Nalatenschap van Plinius Wijziging kandidaten voor Hoge Autoriteit Zweedse studie over Europese produktie Te veel en te duur uranium De omzetten in de Haarlemse industrie vertoonden over het vierde kwartaal van 1958 een sty ging ten opzichte van de overeenkomstige cijfers van een jaar tevoren, namelijk een totale omzet van 87,5 miljoen gulden tegen 78,5 miljoen gulden over het vierde kwartaal 1957. Dit betekent dus een omzetstijging van ruim 11 percent, zo valt te lezen uit de kwartaalcijfers, die door de afdeling Regionaal Onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut zyn gepubliceerd. Deze stijging deed zich voor bij alle bedryfsklassen, hoewel niet overal in dezelfde mate. De grootste omzetstijging kwam voor by de chemische nijverheid namelijk van 5,4 miljoen gulden in het vierde kwartaal 1957 tot 9,1 miljoen gulden in het vierde kwartaal 1958, een stijging dus van 69 percent. By enige andere bedrijf skiassen was de stijging van de omzet over deze periode als volgt: voedings- en genotmiddelenindustrie 8,2 percent: kleding- en rclnigingsindustrie 6,3 percent; grafische nijverheid 5,7 percent; metaalindustrie 1,5 percent. De stijging van de omzetcijfers is voor een belangrijk deel te danken aan een verhoogde export. In het vierde kwartaal van 1957 bedroeg de export 17,2 miljoen gulden en in het vierde kwartaal 1958 22,6 miljoen gulden, dit is een stijging van 31 percent Het aandeel van de export in de totale omzet bedroeg in dezelfde pe rioden respectievelijk 22 en 26 percent. Ook relatieve toeneming De omzetten van de Haarlemse industrie zijn gedurende de laatste jaren voort durend toegenomen. Een van de oorzaken van de omzetstijging wordt gevormd door prijsstijging als gevolg van de waarde daling van het geld. Vergelijkt men de om zetten van de Haarlemse industrie met die in Nederland als geheel, dan blijkt het Haarlemse omzetcijfer ook relatief toe te nemen. De omzet van de Haarlemse industrie steeg van ruim 185 miljoen in 1953 tot 277 miljoen in 1958, die van de gehele Nederlandse industrie was respectievelijk 21.022 miljoen en 29.672. Het aandeel van de Haar lemse nijverheid in de Nederlandse omzet steeg percentueel van 0.88 tot 0.93. Relatieve daling van aantal werknemers De personeelsbezetting in de Haarlemse industriële bedrijven verandert sedert jaren nauwelijks in omvang. In de Neder landse industrie is het aantal werknemers voortdurend gestegen, behalve in 1958. Drukt men het Haarlemse aantal werk nemers uit in percenten van het Neder landse, dan is een vrijwel voortdurende daling te zien in het aandeel dat Haarlem heef in de industriële bedrijfsbevolking van Nederland. In 1953 was dit percentage 1.25 tegen in 1958 1.11. Ook in absolute cijfers was er een daling en wel van 11.700 tot 11.100, terwijl in dezelfde periode voor geheel Nederland het cijfer steeg van 938.000 tot 996.000, in 1957 was het zelfs 1.023.000. Uit de gegevens blijkt, dat de aantallen werknemers in de bedrijfsklassen hout, kurk en stro en aardewerk, textiel en leer- bewerking de laatste jaren voortdurend dalen. Boven het peil van 1953 zijn alleen gekomen de chemische en de papiernijver heid. De meeste andere bedrijfsklassen lig gen thans alle iets beneden het peil van 1953. Haarlemmers worden productiever De zoeven geconstateerde omzetstijging moet dus veroorzaakt zijn door een grotere omzetstijging per werknemer in Haarlem dan in Nederland. In Haarlem is deze ge stegen van 15.808 in 1953 tot 24.945 in 1958 en in Nederland van 22.412 tot 29.791 in dezelfde jaren. Inderdaad bleek dus de omzetstijging in Haarlem relatief groter te zijn geweest. De omzet per werk- Advertentie nemer is in de Haarlemse industrie ge ringer dan in de Nederlandse industrie als geheel. Het verschil neemt echter voort durend af, hetgeen duidelijk blijkt, wan neer men de omzet per werknemer in de Haarlemse industrie uitdrukt in percenten van de omzet per werknemer in de in dustrie in Nederland. Het percentage was in 1953 70.5 en in 1958 83.7. De verande ringen die zich in de laatste jaren voor doen in de Haarlemse industrie wijzen op een structuurverandering. Alle cijfers hebben betrekking op de in dustriële bedrijven met minstens tien man personeel exclusief bouwnijverheid en openbare nutsbedrijven. De resultaten bij de n.v. Riva te Amster dam zijn in 1959 tot nu toe belangrijk be ter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1958, aldus is desgevraagd in de heden gehouden jaarvergadering me degedeeld. Niettemin onthield het bestuur zich van een voorspelling wat betreft het gehele lopende jaar, gezien het feit dat in 1958 het bedrijf tamelijk conjunctuur gevoelig is gebleken. De vooruitzichten zijn echter beduidend beter dan voor 1958. Van bestuurszijde werd voorts het ter beurze circulerende gerucht gedemen teerd als zou de vennootschap de Am- sterdamsche Rijtuig Maatschappij over willen nemen. Voor de onderneming is 1958 geen floris sant jaar geweest. Het bestuur heeft zich bij de handhaving van het dividend laten beïnvloeden door de gunstiger gang van zaken in 1959 en de zeer sterke reserve positie van de maatschappij. De balans is tamelijk conservatief samengesteld en ook de liquiditeit is zeer behoorlijk. De jaarstukken werden met algemene stem men goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 16 pet. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houstr. 181, Tel. 14444 Het algemeen indexcijfer voor groothan- delsprijzen van het C.B.S. per 30 mei 1959 bleef, vergeleken met ultimo april, onge wijzigd op 140 (basis 1948 100). Het in dexcijfer van de voedingsmiddelen daalde met 2 punten van 124 tot 122 terwijl er geen wijziging kwam in de indices van de grond- en hulpstoffen en van de afgewerk te produkten respectievelijk 167 en 139. Blijkens het jaarverslag over 1958 van de n.v. Deli Drukkerij en Boekhandel te Amsterdam bedragen de saldi exploitatie rekening 81.135 62.816). De onkosten in Nederland beliepen 69.097 ff 68.278). Het exploitatiesaldo bedroeg in feite f 12.037. In mindering hiervan moest ech ter een bedrag van 4.804 worden ge bracht voor kosten verbonden aan de re patriëring van personeel uit Indonesië, waartegen niet voldoende was gereser veerd. Hierdoor resteert een winst ad 7.234 (v.j. sloot de winst- en verliesre kening, na een overboeking van 5.462 uit de reserves ter dekking van de onkos ten in Nederland, zonder saldo. Voorge steld wordt de winst aan de bijzondere re serve toe te voegen. De resultaten van de zaken in Neder land over de afgelopen maanden, verto nen in vergelijking tot dezelfde periode over 1958 een even gunstig beeld. Advertentie Tijdelijke aanbieding J de bétere instant pudding vanlll* frambozen caramal - chocolada mandarijnlja» ct Het ministerie van Financiën deelt me de, dat per 30 juni 1959 de gevestigde schuld en langlopende kredieten 12.737.787.661 bedragen, waarvan aan binnenlandse gevestigde schuld f 11.269.705.651 en aan buitenlandse geves tigde schulden langlopende kredieten 1.468.082.009. Per 31 maart 1959 bedroe gen de gevestigde schuld en langlopende kredieten 13.033.723.003. De binnenland se gevestigde schuld bedroeg op die da tum 11.326.142.063, terwijl de buitenland se gevestigde schuld en langlopende kre dieten f 1.707.580.939 beliepen. (Van onze correspondent in Bonn De index van de Westduitse industriële produktie op basis 1950 is 100 bereikte in mei, zo werd gisteren in de Westduitse hoofdstad bekend, een stand van 227, in juni van 225, een teruggang, die volkomen normaal wordt genoemd in verband met vakanties en andere seizoensinvloeden. Men concludeert hieruit dat de groei van de industriële produktie nog altyd voortduurt en dat van enigerlei conjuncturele ver zwakking geen sprake is. In vergelijking met de produktie van juni 1958 was die in de vorige maand namelyk meer dan 5.5 percent hoger. De leiding by dit beeld van de enorme conjuncturele groei hebben in de Bondsrepubliek thans de grondstoffen- en de investeringsgoederen-industrieën, waarvan de produktie meer dan 12 pereent hoger was dan het vorige jaar in de maand juni. De ijzerindustrie staat hierbij hoog genoteerd, evenals de chemische industrie en de olie- en katoenverwerkende bedry ven. De investeringsgoederen-industrie zou men de grenzen van het mogelijk snel be reiken. De produktie-index bereikte hierin in juni jongstleden een cyfer van 293. Het gaat de Westduitse auto-industrie beter dan ooit: in de eerste zes maanden van dit jaar werden in West-Duitsland niet minder dan 831.854 auto's gemaakt tegenover iets meer dan 741.000 in de over eenkomstige periode van 1958. Van de produktie van Duitse auto's ging in de eerste zes maanden reeds de helft naar het buitenland, te weten 422.363 stuks. Dit komt neer op een exportstijging Danlon breidt uit De n.v. Danlon te Emmen zal haar fabriek bin nen korte tijd belangrijk gaan uitbreiden. Het aantal werknemers zal daardoor zo goed als ver dubbeld worden, te weten van ruim 280 tot 500. Deze uitbreiding heeft plaats wegens de ophef fing van het zusterconcern in Duitsland. Het machinepark van de Duitse fabriek zal na op heffing worden overgebracht naar Emmen. De plannen voor de uitbreiding van dit van origine Deense bedrijf zijn reeds in een vergevorderd stadium. Prijsverhogingen De organisatie voor Europese Economische sa menwerking heeft een groep economen uit zes landen (onder wie prof. Witteveen van de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam) uitgenodigd een studie te maken over prijsverhogingen als hinderpaal voor economische expansie en verslag uit te brengen over het succes van tegenmaat regelen die in de leden-landen der O.E.E.S. zijn genomen. Ford Motor Company De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt dat het geconsolideerde inkomen van de onder neming over de eerste zes maanden van dit jaar 285 900.000 heeft bedragen. Over de eerste helft van 1958 was het inkomen 16.100.000, doch dit werd toen nog op een andere wijze berekend. De olie in de Sahara De Franse minister Soustelle heeft tijdens een debat in de Senaat in antwoord op vragen over de Franse oliepolitiek in de Sahara medegedeeld dat Frankrijk volgens de minst optimistische ra mingen er op mag rekenen dat in de Sahara 700 miljoen ton ruwe olie en 750 miljard kubieke meter aardgas kunnen worden geborgen. Soustelle zei verder dat de Franse raffinaderijen momen teel voldoende zijn uitgerust om de olie uit de Sahara te kunnen verwerken. Vanaf 1963 zal de produktie de Franse behoeften kunnen dekken, hetgeen van buitengewoon groot belang is voor de Franse betalingsbalans. Jaarvergadering Banda Het afgelopen jaar werd geen bericht meer van de onderneming uit Indonesië ontvangen en er bestaat geen enkel contact meer, aldus deelde de directie van de Crediet- en Handelsvereeniging Banda n.v. mede ln de jaarvergadering. De jaar stukken werden goedgekeurd. PLINIUS, de man die in 97 na Chr. bij de grote uitbarsting van de Vesuvius het leven verloor, was niet alleen schrijver en een man van encyclopaedische kennis, maar tevens militair en magistraat. In deze laatste hoedanigheid is hij onder andere procurator van Spanje geweest en raad gever van keizer Vespasianus. Maar hoe belangrijk deze functies ook mogen zijn, vandaag is de militaire loopbaan van Pli- nius voor ons van de meeste betekenis. Want als officier bij de ruiterij is hij in het land van de Rijndelta geweest en moet hij de expeditie hebben mee gemaakt van Corbulo tegen de Cauchen (een volksstam, die aan de monding van de Wezer woonde). Die Cauchen waren nogal vermetel geweest door met hun lichte scheepjes roof tochten langs de Gallische kust te ondernemen, onder aanvoering van de Canninefaat Gannas- cus. Corbulo, de Romeinse commandant in onze streken verzamelde een aantal sche pen, liet zware vaartuigen van de Rijnvloot de grote rivieren afzakken en stuurde de lichtere vaartuigen door kreken en over de wadden. Door deze wijze van optreden wist hij de vaartuigen van de Cauchen in het nauw te drijven en te vernietigen, waarna hij het aan zijn zorgen toever trouwde gebied van vijanden kon zuiveren. Daarna kon de pacificatie van het gebied van de Cauchen aan de beurt komen. Dat dit niet geheel gelukt is, behoeven we Cor bulo niet te verwijten, want hij werd hier in door de Romeinse regering belemmerd. Hoe het ook zij, in het jaar 47 heeft Pli- nius als officier deze tocht tegen de Cauchen meegemaakt en gegevens ver zameld over het gebied dat hij doortrok. Deze gegevens heeft hij later in zijn ge schriften verwerkt, zodat we aan hem de meeste inlichtingen over ons land uit het begin van onze jaartelling te danken heb ben. In een twintigtal boeken heeft hij de oorlogen van de Romeinen tegen de Ger manen beschreven en een algemene ge schiedenis heeft hij in 31 boeken vastge legd. Dit alles is echter verloren gegaan. We zijn er toch wel een en ander van te weten gekomen, omdat de Romeinse his toricus Tacitus uit het eerste werk her haaldelijk heeft geciteerd en aan het twee de werk zeer veel heeft ontleend. Hiermee is de geestelijke nalatenschap van Plinius v nog onvolledig geïnventari seerd, want hij heeft ook nog een handboek der natuur- wetenschap samengesteld en uit deze „Natuurlijke Historie" kunnen de ooggetuigever slagen worden geput over de ethnografische en geografische toestand van ons land in de tijd der Romeinen. Hij begint met het hoge noorden van Europa, daarna komt Germania aan de beurt en vervol gens het land van de Rijndelta. (De be schrijving is herhaaldelijk verwarrend, omdat onder Germania nu eens het vrije gebied der Germanen kan worden ver staan, dan weer de strook land rechts van de Rijn staande onder het onmiddellijke gezag van de commandanten der beide Germaanse legers dan weer alle land ten oosten van de Schelde). Men denke dus niet, dat de beschrijving van ons land door Plinius even helder en klaar wordt opge diend als Kwast en anderen dit bijna 2000 jaar later deden. Desondanks is het belangwekkend ge noeg er kennis van te nemen. Dat doen we een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). van 17,3 percent vergeleken bij de eerste zes maanden van 1958. Opmerkelijk is dat in de Bondsrepubliek de allerkleinste klasse het niet zo goed meer doet. Wagens met een cilinderinhoud van 0,5 tot 1 liter worden niet meer zo sterk gevraagd als auto's van 1 tot 2 liter. Op een totaal van 651.358 personenauto's, gemaakt tussen januari en juli van dit jaar, hadden er 511.435 een cilinderinhoud groter dan 1 liter! Dit alles doet vermoeden dat de West duitse auto-industrie dit jaar een record- produktie van 1,3 miljoen wagens zal be reiken, waarvan er ongeveer 850.000 zul len worden geëxporteerd. Er wordt ech ter. bijzonder gemopperd over het -feit dat de Westduitse auto-export naar Italië en Frankrijk op bepaald onsportieve wijze wordt gehinderd van een gemeenschap pelijke markt ten deze is dan ook nog geen sprake. Van een exporttotaal van 733.000 uitgevoerde Duitse auto's gingen er dan ook slechts 117.500 naar de E.E.G.-landen. terwijl Frankrijk en Italië respectievelijk reeds 25 en 33 percent van hun export in de E.E.G.-landen 'afzetten. In gewoonlijk goedingelichte kringen in Luxemburg verluidt dat de Italiaanse re gering op de komende conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de E.G.K.S.-landen, zaterdag te Brussel, niet Piero Malvestiti doch Folchi, een Ita liaanse staatssecretaris van Buitenland se Zaken, kandidaat zal stellen voor het voorzitterschap van de nieuwe Hoge Auto riteit der E.G.K.S. Het voornemen om Malvestiti een der vice-voorzitters van de E.E.G.-Commissie, kandidaat te stellen zou de Italiaanse regering hebben laten varen nadat er ongunstige reacties uit de zes landen waren ontvangen. Ook West-Duitsland De Westduitse staatssecretaris voor Economische Zaken, L. Westrick, die door de Bondsrepubliek zou worden voor gesteld om wijlen Franz Blücher in de Hoge Autoriteit op te volgen, heeft van die kan didatuur afgezien. De Westduitse regering heeft zich onmiddellijk in verbinding ge steld met enkele vooraanstaande indus triëlen, die door West-Duitsland als lid van de Hoge Autoriteit zouden kunnen worden voorgesteld. Ten gevolge van de overweldigende be langstelling voor de gehouden inschrijving op de emissie van 500.000 aandelen te gen 100 percent in de Euromast n.v. te Rotterdam zal de toewijzing slechts uiterst gering zijn, zo deelt het guichet- kantoor van de emissie mede. De aande len, in stukken van 1.000 nominaal, zul len delen in de resultaten van 1960 en vol gende boekjaren. Zij geven de houder het recht op een doorlopend toegangsbewijs voor de toren. De totale produktie in West-Europa zal gedurende de periode 1955-1975 waar schijnlijk met minstens 50 percent toe nemen en in het gunstigste geval zelfs met 85 percent, aldus blijkt uit een over zicht van professor Ingvar Svennilson, een Zweedse econoom, gepubliceerd door het Zweedse Instituut voor Industrieel Onderzoek onder de titel „Vooruitzichten voor de ontwikkeling in West-Europa van 1955-1975". Het laatstgenoemd alternatief zou bete kenen dat de Westeuropese produktie dan een niveau bereikt zou hebben dat meer dan 50 percent hoger ligt. dan de huidige nationale produktie van de Verenigde Sta ten. De zeslandengroep (de E.E.G.) zal waarschijnlijk een grotere produktiever- hoging bereiken dan West-Europa in zijn geheel, terwijl de ontwikkeling van „de zeven" (de kleine Vrijhandelszone) iets langzamer zal verlopen. Scandinavië (De nemarken, Noorwegen en Zweden) zal evenwel de produktie gedurende deze pe riode van 20 jaar'waarschijnlijk gaan ver hogen met 60-95 percent. Volgens de Britse commissie voor atoomenergie is er op het ogenblik meer uranium op de wereld dan gebruikt kan worden. De commissie waarschuwt daar om tegen het openen van nieuwe uranium- mijncn. Zij meent, dat de overvloed van deze grondstof waarschijnlijk zal blijven bestaan tot achter in de zestiger jaren. De tijd zou nu rijp kunnen zijn, aldus een rapport aan het Britse parlement, voor een herziening van het garantieprijzen systeem, dat Amerika, Engeland en Ca nada hebben opgericht ter aanmoediging van de exploratie naar uranium in de da gen dat er gebrek aan was. Deze explora tie in Amerika, Canada, Zuid-Afrika en Australië heeft haast te veel succes gehad, meent de commissie. Het Europese nootschap voor atoomenergie heeft on langs berekend, dat de prijs van ura nium half zo hoog zou zijn, als er een vrije markt voor bestond. Volgens atoomdeskundigen bedraagt de jaarproduktie van uraniumoxyde onge veer 40.000 ton, wat overeen komt met ongeveer 35.000 ton metaal. Met zulk een jaarproduktie zal de niet-communistische wereld bij het huidige verbruik het ruim een eeuw kunnen doen, zo schat men. Vol gens sommige schattingen zouden de re serves van de uraniumerts die tot dusver gevonden werd bijna een miljoen ton me taal kunnen opleveren, gelijkstaande met 10.000.000 miljoen ton kolen. 10. „Broekje", zei Smithy prijzend, „dat was een jofel idee om met de kar op de proppen te komen. Ik zat echt een beetje in mijn rats, want hier woont beslist een akelig soort van achterblijvers. Weet je, dat ze me hebben uitgescholden? Haha ze schrokken zich het rimram, toen jij in eens toeterend om de bocht kwam. Maar. ehwat doen we met deze tante? Ze is van haar stokje gegaan!" „Misschien kun nen we haar bijbrengen met rvat water", opperde Panda. Smithy keek verschrikt. „Stel je voor, dat ze weer gaat gillen", zei hij aarzelend. „Nu is ze tenminste stil". „We kunnen die mevrouw niet zo maar op de grond laten liggen", zei Panda ferm. „Ik ga water halen". Hij haalde een plastic fles uit de auto en ging op zoek naar een beekje. „Ik moet oppassen", mompelde hij, terwijl hij voorzichtig naar alle kanten gluurde. „Ik geloof, dut dit land vreemde inwoners heeftHèw-wat is d-datHij hield verbaasd zijn schre den in, want daar aan de oever van een beekje stond al zo'n vreemde inwoner. Zijn kostuum was vervaardigd uit roestige metalen platen en hij was druk bezig om met een mes zijn houten lans aan te punten. Advertentie Doelstraat 59 Haarlem Tel. 15252 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „FESTO" SCHUURMACHINES Veertig dagen. De Italiaanse zeelieden hebben woensdag een loonsverhoging van negen percent gekregen, iets meer dan de helft van hetgeen zij als mini mum hadden geëist tijdens hun sta king, die zaterdag werd beëindigd, na veertig dagen te hebben geduurd. De staking heeft de reders naar schatting ruim een miljard gulden gekost. Wachten. Het Italiaanse passagiersschip Giulio Cesare is met 750 passagiers een kwart van de accommodatie onbe zet naar Europa vertrokken. Het schip had 43 dagen in de haven van New York moeten liggen door de Ita liaanse zeeliedenstaking. Door de sta king zijn zeven afvaarten uit New York erbij ingeschoten. Zijn bekomst. In een vraaggesprek voor de BBC-televisie werd gisteren op Ad- lai Stevenson de verwachte vraag af gevuurd: zou hij zich opnieuw kandi daat stellen voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezing? Stevenson antwoord de dat hij er na tweemaal te zijn ver slagen zijn bekomst van heeft en voeg de eraan toe: „Trouwens, er is ook veel tegen het presidentschap. Men moet zich tweemaal per dag scheren". Niet genoeg. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, ge neraal Norstad, heeft tegenover een subcommissie voor de toewijzingen uit het Amerikaanse Congres verklaard, dat zijn strijdkrachten niet over vol doende kernwapens beschikken om een eventuele Russische aanval te keren. Norstad zei dat beweringen, dat het Westen niet over geschikte plannen be schikte met het oog op een eventuele noodtoestand om Berlijn, volkomen on juist zijn. Nieuwe pompen. Het Amerikaanse bu reau voor luchtvaart heeft woensdag bekendgemaakt, dat voortaan alle straalvliegtuigen van het type Boeing- 707 van een hydraulische pomp van een nieuw model moeten zijn voorzien om defecten aan het landingsgestel te voor komen. Vóór 21 augustus moet deze or der zijn uitgevoerd. Niets bijzonders. Woensdagavond zijn in Guatemala City bomaanslagen ge pleegd op de Amerikaanse ambassade, het paleis van de aartsbisschop en een elektrische centrale. De schade bleef beperkt, persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Bomaanslagen in Gua temala zijn geen bijzonderheid. Gekronkel. Maleise dorpelingen hebben mededelingen gedaan over een slangen gevecht van vier uur bij een kreek in de buurt van Singapore, waarbij meer dan 100 reusachtige pythons elkaar te lijf gingen. Na de slachting lagen zestig pythons, waarvan sommige twee of drie meter lang en zo dik als de arm van een volwassen man, dood op het slagveld. De bijgelovige Maleiers voorspellen, dat het slangengevecht een voorteken is voor een grote strijd tussen mensen. Slechts vier. De organisatoren van het Wcreldjamboreekamp op het Philippijn se eiland Luzon, waar 12.000 padvinders, die afkomstig zijn uit 53 landen, kampe ren, hebben met klem de berichten te-_ gengesproken, volgens welke zich een aantal gevallen van buikloop onder de padvinders hebben voorgedaan, het geen veroorzaakt zou zijn door het ge bruik van slecht drinkwater. Een veer tigtal jongens zijn in het kampzieken huis opgenomen, doch onder hen bevin den zich slechts vier lijders aan buik loop. Uitstel. De algemene verkiezingen in En geland, die naar men algemeen ver wacht in oktober zullen worden gehou den, zullen volgens de politieke redac teur van de Londense Evening Standard tot begin volgend jaar worden uitge steld als er geen topconferentie komt. In de boezem van de regering zou me ningsverschil over de datum der verkie zingen bestaan. Protest. De algemene raad van het En gelse vakverbond (Trade Union Con gress) heeft besloten bij de regering te protesteren over de toelating van Span je tot de O.E.E.S. en tegelijkertijd aan te dringen Spanje uit de NAVO te we ren. Compromis. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben woen'sdag een bedrag van 3.556.200.000 dollar voor hulp aan het buitenland in het begrotingsjaar 1959-1960 goedge keurd. Het betrokken wetsontwerp dat een compromis tussen de aanvanke lijk door beide huizen goedgekeurde be dragen betekent, zal thans ter onder tekening aan president Eisenhower worden voorgelegd. Deze had ongeveer 350 miljoen dollar meer gevraagd. Het K.N.M.I. deelt mede: Het voor Ne derland belangrijkste druksysteem blijft een gebied met hoge barometerstanden, dat zich over de Britse eilanden, de Noord zee en Scandinavië uitstrekt. Het heeft twee kernen. Eén ervan lag vanmorgen bij de Engelse oostkust ter hoogte van Newcastle, de andere boven midden-Zwe den. In ons land bracht deze drukverde- ling een zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Iets koelere lucht stroomde binnen. Voornamelijk in de noordelijke provincies kwamen hierin wolkenvelden voor. Verder landinwaarts losten deze weer op. Langs IJsland trekt een depressie naar het noordoosten, ter wijl haar fronten via Schotland naar de Noordzee gaan. Deze hebben heel weinig betekenis en kunnen bovendien niet tot onze omgeving doordringen. Op ongeveer 900 kilometer ten westzuidwesten van Ierland ontstond vanmorgen een storing, die met flinke regenval gepaard ging. Deze storing trekt waarschijnlijk in de richting van de Golf van Biscaye en zal evenmin Nederland kunnen bereiken. Er komt daarom ook morgen nog weinig ver andering in het weertype. WEERRAPPORTEN Vrijdag 24 juli Zon op 4.48 uur, onder 20.44 uur. Maan op 22.32 uur, onder 10.05 uur. Maanstanden 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 juli Hoog water 5.38 en 18.06 uur. Laag water 1.24 en 13.47 uur. Vrijdag 24 juli Hoog water 6.21 en 18.50 uur. Laag water 2.07 en 14.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen tc S h binnen- en buitenland. d u a Neerslag laatste 24 uur. O Su a cS Den Helder licht bew nno 21 0 Ypenburg onbewolkt no 22 0 Vlissingen onbewolkt ono 22 0 Eelde zwaar bew nnw 23 0 De Bilt onbewolkt no 22 0 Twente onbewolkt windst. 25 0 Eindhoven onbewolkt no 26 0 Zd Limburg onbewolkt no 27 0 Helsinki licht bew. ono 20 0 Stockholm licht bew. nno 26 0 Oslo onbewolkt no 27 0 Kopenhagen licht bew. n 23 0 Aberdeen zwaar bew windst. 19 Londen onbewolkt nno 26 0 Amsterdam zwaar bew n 23 0 Brussel onbewolkt nno 27 0 Luxemburg onbewolkt no 29 0 Parijs licht bew. nno 30 0 Bordeaux geheel bew. z 29 0 Grenoble half bew. windst. 31 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn geheel bew. nw 17 38 Frankfort onbewolkt no 30 0 München licht bew. windst. 25 0 Zürich onbewolkt windst. 27 0 Genève 29 0 Locarno onweer zo 29 0 Wenen zwaar bew wnw 22 0 Innsbruck onbewolkt w 27 0 Belgrado mist zw 23 0 Athene onbewolkt nnw 33 0,3 Rome licht bew. windst. 34 0 Ajaccio onbewolkt O 28 0 Madrid onbewolkt ozo 32 0 Mallorea zwaar bew. windst. 35 0 Lissabon geheel bew. wnw 22 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2