PANTER Herhalings oefening Amerikaanse tentoonstelling geeft realistisch beeld van de Y.S. Daverende ontvangst van olifant in Aiguebelle Colette Duval door pech achtervolgd tijdens Blériot-race Verhaal van Ledigheid VERSTOPPING? défilin Zeer waarschijnlijk dat RAF de eerste prijs van f50.000 krijgt (DOOR PIGER) ^Praatótoel DO iN DERDAG 2 3 JULI 1959 NIXON NAAR MOSKOU VERTROKKEN finsektenverdelger Iuchtve rve rse r In één VLIDO spuitbus Rassenconflicten in A merika Indische Nederlanders naar de V.S. geëmigreerd SENORITAS de Euratoom krijgt groot studiecentrum in Ispra Economische activiteit in V.S. op recordhoogte pe Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon is woensdagavond naar Mos kou gevlogen met instructies van presi dent Eisenhower, te trachten Kroesjtsjev te overtuigen van de ware „gemoeds stemming en gevoelens van het Ameri kaanse volk". Nixon verklaarde dat hij zijn best zou doen, elk „misverstand en elke misreke ning" van de Russen recht te zetten. Vrijdag zal Nixon de Amerikaanse ten toonstelling in de Russische hoofdstad openen. Voorts staan bezoeken aan Le ningrad en vier steden in Siberië op het programma. Op het vliegveld van Baltimore ver klaarde Nixon, dat hij de Russen vooral duidelijk wilde maken, dat het Amerikaan se volk achter de president staat wat diens buitenlandse politiek voor een vre de in rechtvaardigheid betreft. Nixon zei nog, dat het niet gemakkelijk is precies die belangrijkste moeilijkheid op te duiken, die de oorzaak is van de gespannen betrekkingen met Rusland. Hij besloot met te zeggen dat hij bereid is „elke belangrijke kwestie, die tussen de twee regeringen is gerezen, te bespre ken". „Amerika" in Moskou De Amerikaanse tentoonstelling die vice-president Nixon in Moskou zal ope nen, zal de Russen laten zien hoe de Amerikanen wonen, werken en hun vrije tijd besteden. Modellen van satellieten, de nieuwste Amerikaanse auto's en een „ideaal huis" zullen bijdragen tot het „realistische beeld van Amerika" dat de organisatoren willen geven. De tentoonstelling zal ongeveer tien uur per dag voor het publiek geopend zijn. Men heeft hard gwerkt om op tijd klaar te zijn, maar in het hoofdgebouw moet nog veel gedaan worden. Onder leiding van Amerikaanse opzichters hebben Russi sche arbeiders het circa 127.000 vierkante meter grote tentoonstellingsterrein in het Sokolniki-park gereed gemaakt. Met de ondergrondse duurt het 15 minuten om van het centrum in Moskou naar het ter rein te komen. Midden in het terrein ziet men zich geplaatst voor een reusachtige „futuristi sche" koepel, die een goudachtige kleur heeft en een middellijn van ruim 66 me ter. In de ruimte onder deze koepel staat een elektronisch brein dat in het Rus sisch antwoord geeft op vragen over Ame rika. Voorts kan men in deze ruimte we tenswaardigheden vinden over de Ameri kaanse wetenschap en het Amerikaanse onderwijs. Achter deze ruimte bevindt zich een gla zen hal, waarin men de laatste snufjes kan bewonderen op huishoudelijk gebied en een groot aantel verbruiksgoederen. Dit paviljoen bestaat uit twee verdiepin- Advertentie Nu met één vingerdruk een dubbele weldaad: wég mot ten, muggen, vliegen..wég hinderlijke luchtjes! Gagauw zo'n grote voordelige bus halen! 'n Erdal produkt, dus goed! TRENTON, NEW YERSEY (UPI) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft de New Yorkse aannemer William J. Le vitt gelast ook woningen aan negers te verhuren. Levitt, bouwer van de Levittown Home projecten in de oostelijke staten, had drie negers, die woningen wilden betrekken, geweigerd. De uitspraak van het hoogge rechtshof was gebaseerd op het feit dat Levitt een verzekeringsgarantie ontving van de federale commissie voor woning bouw. Het betreft hier een project in Burling ton County, New Yersey. COLUMBUS (UPI) In Columbus in de Amerikaanse staat Mississippi is maandag een blanke veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 100 dollar boete, opidat hij in een café voor negers was gaan zitten en geweigerd had weg te gaan, toen hem gezegd werd, dat blanken daar niet hoorden. Vorige week kregen twee andere blanken straffen opgelegd voor dezelfde overtreding. Wetsontwerp WASHINGTON (UPI) De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt obstructie van rechterlijke uitspraken tot integratie van scholen door geweld of dreigementen een overtreding van de federale wetten te ma ken. Krachtens deze wet zou men kunnen op treden tegen menigten, die bijvoorbeeld in 1957 de integratie van de middelbare school van Little Rock verhinderden. gen en bevat ook schilderijen en beeld houwwerken. De Russen die een entreeprijs van een roebel moeten betalen, zullen ook een ty pisch Amerikaans huis kunnen zien en Amerikaanse jazz kunnen horen. Behal ve het elektronisch brein zullen 75 gidsen, die vloeiend Russisch spreken, de vragen van de bezoekers beantwoorden. Voorts is er een „circarama", een „bio scoop in de rondte", die zoveel succes heeft gehad op de wereldtentoonstelling in Brussel. Vier maal per dag zullen er op de tentoonstelling modeshows worden gehouden. Men zal er verder de fotoverza meling van Edward Steichen „Family of Man" kunnen zien. Ook voor de kinderen zijn er diverse attracties, waaronder „speelgoedland". Met de „Groote Beer' zijn 166 Indische Nederlanders in de Verenigde Staten aan gekomen. Zij vormen de eerste grote groep Indische Nederlanders die onder de bepa lingen van de „Pastore-Walter-Act" naar de V.S. emigreren. Deze wet regelt de toe lating van 3136 gezinnen (hetgeen ongeveer zal neerkomen op 10.000 personen). Naar de Nederlandse Emigratiedienst in Den Haag verklaart, is dit aantal nog niet vol geboekt. De procedure vdn de emigratie is in grote lijnen gelijk aan die der vroegere regelin gen. Er wordt door de instanties die de emi granten opvangen, op toegezien, dat de Indische Nederlanders niet geplaatst wor den in gebieden waar de rassendiscrimina tie een probleem vormt, z~>als in Arkansas. Dorpspastoor natgespoten AIGUEBELLE (UPI) De twaalfjarige Italiaanse olifant Jumbo, die door een professor uit Cambridge over de Alpen wordt gedirigeerd, is woensdag in Aigue belle aangekomen. De begeleidende tem mer heeft onderweg al enkele malen d.d.t. over Jumbo's huid gesproeid, tegen de vliegen, en de olifant veelvuldig gedrenkt. Het hete asfalt beviel de olifant niet, maar men kon weinig doen om het pootongemak te verlichten. Daarom deed Jumbo het zelf. Het beest stevende in Aiguebelle de burgemeester, diens comité van ontvangst en de spreker van die middag voorbij ,om zich pardoes neer te laten in de fontein van het dorp. Onder opgewekt getrompetter wentelde de olifant zich in het water en met haar slurf spoot Jumbo honderden liters water over zich heen. Het dier was uitgelaten en de notabelen stonden al op het punt vrolijk te worden, toen de ontnuchtering kwam. Jumbo blies een ferme straal tegen de dorpspastoor, die overigens heel goed tegen dit grapje bestand was. Maar de ontvangst ging toch niet door. De burgemeesters Advertentie Na het eerste trekje weet U het al: een heerlijk, zacht sigaartje. Panter Senoritas. In het bekende V rode blikje 20 stuks f 2.5° Ook in 10 stuks f 1.25 Hetgeen iedereen woensdag verwacht te, heeft zich inderdaad op Marble Arch afgespeeld. Het was het drama van de nederlaag van de Francaise tegen de En gelsman. Het drama van de chronometer, die onbarmhartig registreerde, dat Co- lette Duval in de luchtrace Londen-Parijs had gefaald, maar majoor-vlieger Mau gham was geslaagd een nieuw record: 40 minuten, 44 seconden. Wie had de schuld? Generaal de Gaulle in de eerste plaats, want door zijn parade werd Colette enkele kostbare mi nuten opgehouden. Toen trok boven het Kanaal cén van de motoren van haar Vautour-straalbommenwerper niet goed en moest de snelheid worden verlaagd. Ten slotte had zij nog enkele seconden vertraging bij de landing. Dat was echter nog niet alle pech. Bij de sprong uit de helikopter voor de over stap naar de Vautour had zij zich al be zeerd en toen zij bij Marble Arch aan kwam had haar motorrijder de draai te kort genomen en gezamenlijk gingen zij onderuit. Zo goed is echter de parachu tistentraining van Colette, dat zij binnen de seconde weer opstond, haar kaart in de klok drukte en toen in de armen van haar secondante viel. Uitgeput.... en nog geen record: 43 minuten, 51 seconden. Zij moest tegelij kertijd toegeven, dat dit voor haar het einde van de luchtrace was. Een maand had zij ervoor getraind en het was nu welletjes vond haar echtgenoot, Gilles de la. Mar. Het ergste voor de Francaise was dat vlak na haar, toen zij nog over haar tegenslagen zat te verhalen en vriende lijke handen trachtten haar prachtige pa rachutistenhelm af te zetten, majoor- vlieger Maugham rustig binnenkwam, langs de route die Jumbo over de 2100 meter hoge Clapier neemt, zijn nu ge waarschuwd door hun collega uit Aigue belle. De foto toont de wetenschappelijke olifant terwijl hij even uitblaast in de etappe van Montmelian naar La Rochette. naar de klok ging en zonder veel vertoon van. opgewondenheid zijn record beves tigde. Vergeten was Colette in haar nu niet meer zo helder witte parachutistenover all met als echte vrouwelijke „touch", een lippenstift in één van haar ritssluiting- zakken. Iedereen drong om de nieuwe re cordhouder heen, want de R.A.F. had het toch maar weer gedaan. De eer van de Britse strijdkrachten was gered. Eigenlijk was het geen verrassing dat dit gebeurde. Vorige week, toen 'kolonel Ryder een dag het record op zijn naam bracht, zei hij, dat de verbindingsdienst dan wel de beste grondorganisatie mocht hebben, maar dat de R.A.F. de baas was in de lucht. Dat is de afgelopen dagen dan ook wel bewezen. De Hunters van de R.A.F. zijn tot op de druppel brandstof nauwkeurig geladen. En zelfs de vleugeltanks zijn er af gehaald voor extra snelheid. Zij staan niet meer met draaiende motoren op de deelnemers te wachten zoals in het begin, maar starten de motoren op het teken van de controletoren, dat de helikopter met de R.A.F.-deelneme' vlak bij het vliegveld is. Alles gaat zo perfect als alleen maar een grote organisatie met veel training kan be reiken. En dat alles heeft het Britse mi nisterie van Luchtvaart niet eens zo veel gekost, f 8000.— vertelde de minister gis termiddag ongeruste Lagerhuisleden. Kan de Britse luchtmacht de 40-minu- ten barrière, die nu dezelfde betekenis in de luchtrace heeft gekregen als de 4 mi nuten-mijl in de atletiek, nog doorbroken worden? Maugham was er gisteren, na zijn recordvlucht, niet al te pessimistisch over. „We hadden een kopwind van 50 kilometer per uur en als die morgen ver dwenen is, zal dat ons weer 30 seconden schelen", zei hij vol vertrouwen. Vandaag, de laatste dag van deze fan tastische race, die tegen alle verwachtin gen in. tot de laatste uren alle spanning zal behouden, kan de barrière worden ver broken, of door de R.A.F., of door de Fransen, die het nog eens voor do laat ste maal met de Vautour zullen proberen. Het zij mij echter wel verwonderen als Lord Rothermere, de president-directeur van de „Daily Mail", die deze race or ganiseerde, vanavond om halftien niet de prachtige beker en de eerste prijs van f 50.000,-- aan de R.A.F. uit kan reiken. En dan komt déze prijs ook terecht waar hij in feite behoort: de luchtmacht. INLEIDING Het relaas van een dertigtal dagen geüniformeerd nietsdoendat is het, waarvan hierbij de eerste af levering verschijnt. De schrijver van dit dagboek heeft enige tijd geleden zijn herhalingsoefeningen „gedaan". Hij heeft die ervaring gedeeld met waarschijnlijk en- keie honderdduizenden andere Nederlan'ders, die kor te of langere tijd geleden hun „echte" militaire dienst plicht hebben vervuld. De regering heeft beslist, dat al die ex-militairen van tijd tot tijd nog eens moeten op komen om te herhalen wat hun indertijd werd geleerd en om zich zo mogelijk de nieuwe technieken eigen te maken, die sedert hun demobilisatie in hun deel van de strijdkrachten zijn ingevoerd. Er is van het begin af aan vrij veel kritiek geweest op het instituut van de „herhalingsoefeningen". Deze kritiek was grotendeels ongegrond want zij was veel al gebaseerd op de uitsluitend emotionele reactie, dat men zichzelf (of „het jeugdige, produktieve deel van de natie") niet nóg eens de vaak, voor een burger, wei nig stimulerende ervaring van de militaire dienstplicht wilde laten ondergaan. Tegelijkertijd waren echter ve len het erover eens, dat het geheel strookte met de verplichtingen, die ons land in de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie op zich 'had genomen. Daarna, toen deze herhalingsoefeningen eenmaal op gang waren geraakt, kwam er meer kritiek. De „jon gens" (zoals dienstplichtige militairen nu eenmaal ge noemd worden) zouden niet genoeg te doen hebben; zij zouden tijdens hun herhalingen van telkens enkele weken slechts min of meer worden „beziggehouden" door com mandanten, die geen kans zagen deze weken nuttig te vullen. Dit dagboek, waarvan hierbij dus de eerste aflevering verschijnt, beoogt slechts een hard-feitelijke weergave te zijn van wat één „herhaler" tijdens zijn maand-in- uniform heeft gevonden. Schrijver dezes noch „Haar lems Dagblad" willen pretenderen, dat zijn ervaringen bepalend zouden zijn voor alle Nederlandse, militaire her halingsoefeningen. Dit zijn de ervaringen van één man. Misschien is hij een uitzondering in het leger van de vele tienduizenden „herhalers" maar zelfs in dat ge val zouden de in dit en de volgende artikelen opgeteken de herinneringen helaas tekenend zijn voor het feit, dat het systeem blijkbaar op bepaalde punten faalt. Waarschijnlijker is echter, dat deze ene man niet al leen heeft gestaan in zijn volstrekt nietsdoen. Dan heeft het systeem nog ernstiger gefaald. Er staat nauwe lijks kritiek in dit „dagboek" het is slechts een op somming van feiten. Maar dan een wat verontrustende opsomming. Donderdag, le week. Na een reeks van officiële brieven, alle voorzien van het opschrift „Dienst" en dus zonder beleefde aanhef, ben ik vanochtend opgekomen voor herhalingsoefenin gen. Voor wie denkt, dat zo'n eerste dag een'moeilijke en harde is, laat ik hierbij het programma volgen dat schrijver dezes, die nog steeds de in Indonesië verwor ven rang van sergeant mag bekleden, die dag heeft gevolgd. 8.30 uur: aankomst. Daarna het invullen van een aan tal formulieren, een medische keuring en enkele injec ties. Vervolgens kledinginspectie („Heb jij alles nog? Ja? Goed zo, de volgende"). Dit alles duurde tot 10.15, toen ik mij moest melden bij een sergeant-ma joor van het beroepsleger. Deze bijzonder behulpzame man, die een deel van mijn bagage voor mij heeft ge dragen, liet me de aantrekkelijke kamer zien, die ik in de komende vier weken met nog vijf andere sergeants zal moeten delen. Daarop zei hij: „Kom, nu gaan we uw bed halen". We wandelden naar de fourier, die ech ter blijkens een briefje op zijn kantoor pas om vier uur 's middags terug zou zijn. „Dan gaan we naar de ga rage om een auto voor je bed te versieren, voor van middag", zei mijn superieur. Een briefje op het garage kantoor vermeldde echter, dat de dienstdoende chef pas te vijf uur 's middags in zijn vertrek zou terugke ren. Sergeant-majoor: „Dan geef ik het op. Gaat u maar wat koffie drinken, of zo". 10.40 Koffie drinken op zonnig terras van mess. 11.15 uur Bagage uitpakken en wat lezen 12.15 Zonnen op mess-terras. 13. Lunch. 13.45 Middagdutje. 16. Bed halen; een arme soldaat moest het voor me dragen. 16.45 Bed opmaken en wat lezen op opgemaakt bed. 17.25 Appèl. Er blijkt echter een boekje met verkeer de namen te zijn doorgegeven, zodat deze plechtigheid wat langer duurt dan was voorzien. 17.55 Vertrek naar huis, niet ver van het kamp. Bij de poort riep de, eveneens herhalende, schildwacht mij na: „Waarom gaat u nou al weg, sergeant? Het was net zo gezellig". Vrijdag, le week. Laat ik nog eens een dagprogramma geven. Het is wel tekenend. 8 uur: Appèl; 8.30 terug naar bed, slapen tot 10.30: koffiedrinken in mess; 11 uur boek lezen op slaapkamer, waar inmiddels de zon naar binnen is komen schijnen: 12.30 een koud glas in de mess; 13 uur lunch; 13.30 appèl. Te 14.15 uur volgde het eerste gesprek met mijn onmiddellijke superieur, sergeant eerste klas G., die hofmeester is van de onderofficiersmess. Sergeant G. wist niet van mijn komst; wél verwachtte hij twee an deren, die echter niet gekomen zijn. Hij legde mij uit wat zijn taak is (voedsel aankomen, voorraden beheren, menu's samenstellen) en de mijne: „Jij moet 's mid dags om halfdrie hier zijn, als de nieuwe voorraden komen. Af en toe zeg je dan tegen een messbediende: „Leg dat eens op de weegschaal". Dat is een steek proef. Het klopt alti jd, hoor, want de leveranciers hou den onze orders veel te graag". Even overweegt hij nog mij het voorradenboek te laten bijhouden, maar dan bedenkt hij zich dat twee handschriften in dat boek zo slordig zouden staat en ziet er van af. „Begin maan dag maar", zegt hij ten slotte. Te 15 uur heb ik thee gedronken en daarna over het kampterrein gewandeld met een collega-sergeant. Van vier tot halfzes lezen op de kamer. Daarna in vijf mi nuten appèl en vervolgens naar huis. Zaterdag, le week. Na het appèl hebben we een aantal toespraken moe ten aanhoren in de soldatenkantine. De kampcomman dant sprak (een kolonel), de veldprediker en de aal moezenier. Allen spraken in de geest van: „Ik weet wel, dat dit vervelend voor jullie is, maar maak er het beste van. Jullie zullen de handen flink uit de mouwen moeten steken". Enkele soldaten klapten na de rede van de kolonel; de kolonel ontstemd. Te 9.15 was ik terug in de slaapkamer, waar ik daarna tot twaalf uur heb liggen lezen en praten. Ten slotte nog een appèl. Ik heb me daarbij verbaasd over het optreden van een jonge beroepsluitenant, die tegen een soldaat riep: „Zet je pet goed, anders laat ik je een week met een helm lopen". Welk een wonderlijke bevrediging moet zo'n man uit een dergelijke opmerking halen? Maandag, le week. Na het appèl heb ik me vanochtend om 9 uur bij de sergeant G. in de onderofficiersmess gemeld. Deze sprak: „Zo, ben je daar al? En wat zou je nou doen?? We zullen eens wat werk voor je moeten bedenken". Dat werk bestond de eerste dag uit het controleren van de voorraden (duur: 10 minuten) en het aannemen van twee telefoontjes. Eén was „verkeerd verbonden", de ander voor een messbediende. Verder heb ik de ge hele dag zitten lezen. Mijn chef ook. Hij leest een boek uit een uitleen-bibliotheek, maar slaat telkens 40 of 50 bladzijden dóór om te kijken hoe het verder zal gaan. Er zijn nog wel twee leveranciers gekomen: de een bleef twee minuten, de ander tien. G. is tweemaal voor privé-zaken naar de korpsadministratie geweest en heeft verder nog wat gepraat met de koks. Na de lunch, waarop hij toezicht had uitgeoefend, zei hij: „Zo heren, ik ga een uurtje rusten. Ik ben er hard aan toe". Dat meende hij en hij deed de ogen toe. Inmiddels kwam een mede-sergeant mij vertellen over zijn werkzaamheden. Hij is commandant geworden van een mobilofoon-eenheid. Zijn burgervak: radarspecia list. Zijn werk hier: kijken of zijn soldaten goed in de mobilofoon praten; als het toestel stuk gaat, schrijft hij op een label „STUK" en laat het ding naar een werkplaats brengen. Dinsdag, le week. Na het appèl moest ik mij melden bij de kapitein, die de chef is van mijn chef. Hij vroeg me wat over mijn burgerleven en over mijn gezin. Toen was hij uit gesproken. Ik ook. Meer dan een minuut hebben wij el kaar zwijgend aangekeken hij zittend, ik staand in het plotselinge besef elk iemand ontmoet te hebben, voor wie wij geen van beiden de geringste belangstel ling hadden. Daarna wat zitten lezen en geluncht, 's Middags „op rapport" geweest bij de compagnies-commandant om wegens persoonlijke omstandigheden twee dagen vrij te vragen. Verzoek toegestaan. Mijn parate weekeinde zal ik dus thuis zijn; het leger zal mijn werkkracht moeten ontberen. Woensdag, le week. Een drukke dag. 's Ochtends heb ik een briefje met bestellingen voor afwaspöeder e.d. weggebracht naar het kazerneringsbureau. De bestelde artikelen kunnen morgen worden afgehaald. Het zijn vijf kleine pakjes, maar ik mag die niet zelf dragen. Daarom moet ik een soldaat „bespreken" om dit morgenmiddag te doen. 's Middags heb ik onderhandelingen gevoerd met de wachtcommandant en wat andere autoriteiten over de uitlevering van vijf met „licht arrest" gestrafte sol daten, die vanavond moesten helpen afwassen. Maar noch mijn chef, noch ik hebben hen zien arriveren; wij gingen om vijf uur precies naar huis. Mijn eerste week was om. „Jullie zullen de handen flink uit de mouwen moeten steken", had de kolonel gezegd. Nog ben ik niet moe. (Wordt morgen vervolgd). Een droom Vannacht droomde ik, dat ik een koning was. Verdrongen complexen? De gebruikelijke droom van elk alledaags zwoegertje? O, goed allemaal waar. Maar u dan? TJ vond toch ook sprookjes, die gingen over beeldschone koninginnen, weelderige pa leizen en arme meisjes, die met prinsen trouwden, het mooiste? Nu, dan hoef ik me voor mijn droom ook niet te schamen. Trouwens, ik kon er ook niets aan doen, dat ik droomde. Zoiets houd je niet tegen. Ik droeg het een of ander gala-uniform, want ik moest ergens weer een steen leg gen. Terwijl ik onder het gejuich der massa bezig was met leggen, kwam er, ter versiering van het uitspansel, een esqua- dron straaljagers overvliegen. Ik schrok me een aap! Daarna moest ik, met de schrik van het vorige nog in m'n beneneen lange rij mannen in uniform, bekijken, die, door middel van enige rauwe kreten, die niets menselijks meer hadden, stijf rechtop waren gaan staan als bevroren wasgoed. Opeens klonken er schoten. Ik wilde het al op een lopen zetten, maar een prachtige meneer fluisterde mij in het oor, dat het saluutschoten waren. Toen ik ontroerd naar deze welluidende klanken had geluisterd, verlangde ik er heimelijk naar, Tour-de-france-renner te mogen zijn, en verwelkomd te worden met een frisse straal water ptus hartelijke pakkerd van een spontane dorpsschone. Maar ik moest weer voort. Allerlei men sen, die me niets interesseerden, werden nu aan me voorgseteld. Vermoeiend was dat. Toen ik even mijn ogen sloot, zag ik allemaal gezichten, zoals je ook nog steeds lichtbollen ziet, als je een tijd in het licht hebt gekeken. Wat woog mijn uniform zwaar met die tressen, biezen, sjerpen, slingers en sterren Ik wilde het uittrekken; ik worstelde met de knopen, die niet los wilden. „Majesteit!", riep de prachtige meneer aan mijn oor. „Denkt u er aan! Het proto col!" Ik hijgde. „Maling aan je protocol! Ik heb het warm! Ik wil nooit meer stenen leggen! Nooit meer handjes geven! Ik wil in mijn oudste kloffie ergens op een toren kamertje een boek lezen, helemaal alleen Dat uniform wilde maar niet uit ik trapte, scheurde „Nnu nou", bromde Adri. „Wat ga jij te keer!" „Ik was een koningmompelde ik, half in slaap de weggetrapte dekens weer over me heen trekkend. ..Heb je haar weer met haar luxe ideeën zei Adri nog, zelfs diep in de nacht hatelijk. Maar ik was heel blij, dat ik de volgende dag gewoon met een tas naar de groente boer kon gaan. Dat ons salaris nooit tot in decimalen in de krant staat, en al onze buren er slechts naar kunnen gissen. Dat alleen het belastingkantoor het weet (en ook nog niet alles). Dat ik in mijn badpak kan rondlopen, wanneer ik wil, en zonder zenuwcrisis. Dat ik, gelukkig! gewoon maar ben Paula Spotter Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een pradukt ven PHILIPS-ROXANE ROME (U.P.I.) Italië heeft woensdag met Euratoom een overeenkomst gesloten betreffende de stichting van een centraal onderzoek- en studiecentrum te Ispra in Noord-Italië, waar in april 's lands eerste kernreaclor ofiiciëel in gebrui'- werd ge nomen. Deze reactor wordt volgens de nieuwe overeenkomst nu ter beschikking van Euratoom gesteld. Deze organisatie zal tussen nu en 1962 25 miljard lire in het centrum investeren. (ANP). Er is voorzien dat het gemeen schappelijk centrum vóór eind 1962 in to taal 1200 personen (onderzoekers en hulp personeel) zal omvatten, waarbij de capa citeit. van het centrum op die datum 1500 personen zal bedragen. Deze cijfers tonen aan, welk belang de commissie denkt toe te kennen aan het centrum te Ispra, waar in zij voor de betrokken periode het be langrijkste gedeelte van haar onderzoek programma zal concentreren. Na 1962 z«i de ontwikkeling van het centrum afhan- g' van de middelen, die voor de tweece vijfjaarlijkse periode aan de gemeenschap zullen worden toegewezen. Uit gegevens van de Amerikaanse re gering blijkt dat de economie van de V.S. dit jaar zal stijgen tot een nieuw re cord van 500 miljard. Uit nieuwe cij fers van het departement van Handel valt te constateren dat het bruto nationaal pro dukt in het eerste kwartaal van 1959 op een hoogte van 470 miljard per jaar stond, dat is drie miljard meer dan het vorig jaar. Als de staking in de staalin dustrie echter van lange duur zal zijn, is er kans dat het record dit jaar niet ge boekt wordt (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5