Orkaan van huizenhoge vlammen woedde over verdroogde Veluwe fiamol weer Nixon brengt zijn eerste bezoek aan Kroesjtsjev vandaag! HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pijnlijke onthullingen over Britse misstappen in koloniën six/o Honderden hectaren bos en? heide vielen ten prooi aan het vuur Hartelijke begroeting werd gevolgd door zeer stekelige discussie Vijf doden in het verkeer Weinig verandering Aan het strand Brandweerauto raakte vast in brandende heide Mau-Mciu-aanhangers in Kenia gedood geen moordcampagne in Nyassaland Een glaasje te veel op? Het woord is aan Hard tegen hard PONTIAC HORLOGES STUURMALS. COHEN In de krant van heden: VAN DEN TOORNS VRUCHTEN W LIMONADE 74e JAARGANG No 12 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 24 JULI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 164 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Pluijsman Een brandweerauto van het vliegveld Deelen moet de wijk nemen voor het aanstormende vuur. Een beeld van de enorme bosbrand, die donderdag benoorden Arnhem woedde. In het Antoniusziekenhuis te IJmuiden is overleden de 72-jarige mevrouw Fa- briek-Renaud uit Voorburg, die maan dagavond ernstig werd gewond bij een aanrijding op de Harddraverslaan te Santpoort. De auto, bestuurd door haar 38-iarige dochter, kwam toen in botsing met een andere personenauto. De be stuurder hiervan, de 54-jarige M. J. E. B. van L. uit Vinkeveen, en de dochter van mevrouw F. werden eveneens opgenomen in het Antoniusziekenhuis. Zij verkeren niet in levensgevaar. Op de Herenweg tussen Bergen en Eg- mond is het 6-jarig zoontje van een fami lie 'uit Zaandam, die met vakantie in Ber gen aan Zee vertoefde, toen het met de fiets de weg overstak, aangereden door een passerende auto. Het kind is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Alk maar overleden. In Den Haag is de vijfjarige Hugo Hoo- geveen uit Weesp door een Duitse perso nenauto aangereden. Het kind, dat op on voorzichtige wijze de Meppelweg over stak, werd zo zwaar gewond, dat het later in een ziekenhuis is overleden. In het ziekenhuis te Heerenveen over leed de 25-jarige ongehuwde J. de Ruiter uit Wolvega. Hij maakte enkele dagen ge leden met de 3i-jarige J. Zwarteveen een rit op een motorfiets en reed in een bocht tegen een boom. Beiden werden in een sloot geslingerd. Zij braken beiden beide benen en liepen een schedelbreuk op. De toestand van J. Zwarteveen is niet zonder gevaar. In Amsterdam is de 15-jarige H. van der Kraan, die bovenop de hoge lading van een vrachtauto zat, bij het passeren van een viaduct aan de Cruquiuskade met zijn hoofd tegen de onderzijde van dit viaduct geslagen. De chauffeur merkte er niets van en reed door. Later vond hij de jongen bewusteloos boven op de lading. Hij had een ernstige hoofdwond opgelopen en werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Daar overleed hij enkele uren later. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Meest matige wind tussen noord en noordoost. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Overwegend zonnig strandweer met in de morgenuren vry uitgebrei de wolkenvelden, die grdtendeels oplossen. Zwakke wind tussen noord en oost. Temperatuur 22 gr. C. Zee water helder met zwakke branding, temperatuur 18 gr. C. Laag water 's middags om drie uur, hoog water 's avonds om kwart over zeven. Strand voor fietsen be rijdbaar van 's morgens elf tot 's avonds vijf uur. Tijdens een uitermate felle bos- en hei debrand, die gisteren tussen Ugchelen en Hoenderloo woedde, is een militaire brandweerwagen van het vliegveld Dee len in vlammen opgegaan. De wagen raak te in een kuil vast en de manschappen moesten hem in de steek laten en zich een uitweg banen door de vlammen. Het vuur werd aangewakkerd door een vrij straffe wind. De brandweren werden bij het blussingswerk geassisteerd door tal rijke burgers en honderden van gasmas kers voorziene militairen. Ongeveer tien tot twaalf ha. bos en heide en de brand weerauto gingen bij deze brand verloren. Ruim tweehonderd hectare van het fraaiste recreatiegebied, dat ons land kent, zijn gisteren verloren gegaan hij een enorme bosbrand, die bij de Posbank in de gemeente Rheden ge woed heeft. Talrijke brandweren en vele honderden militairen en burgers namen deel aan de blussing van deze brand, die na zes uren van haast bo venmenselijke inspanning gelocali- seerd kon worden, 's nachts werd door de militairen een cordon getrok ken om het verwoeste gebied, teneinde een eventuele nieuwe vuurhaard di rect te kunnen bestrijden. Omstreeks kwart over twee gistermid dag werd de brand gesignaleerd in de On zalige Bossen en werden de Rhedense brandweer en de bosbrandweer gealar meerd. Het leek er aanvankelijk even op dat men de door onbekende oorzaak ont stane bosbrand wel kon bedwingen. Maar door de voortdurend draaiende en harde wind sloegen de vlammen op een gegeven moment over de Burgemeester Bloemers- weg heen naar de aan de overkant gele gen bossen. Er was toen - geen houden meer aan. Er werd groot alarm gegeven en uit verscheidene naburige gemeenten, waaronder Arnhem, Apeldoorn, Ede en Brummen en ook van de vliegbasis Dee len kwamen de brandweren. Ook militai ren werden bij honderden in allerijl ge- requireerd. Burgers er zijn zeer vele toeristen in deze omgeving hadden de blussingswerkzaamheden intussen al ter hand genomen en met de brandweren en de militairen deed men wat men kon. Als een orkaan waaierden de huizenhoge vlammen echter door het droge naaldhout van waaruit zwarte rookwolken zo hoog opstegen, dat ze zelfs tot in Nijmegen te zien waren. Aan blussen in deze als een fakkel brandende bossen viel dan ook niet te denken en men moest zich beperken tot het aanleggen van brandsingels en het omhakken van bomen, daar waar de brand té stuiten zou zijn. Herhaalde ma len moesten de blussers hierbij retireren, omdat nu eens hier dan weer daar plot seling een brandhaard ontstond tengevol ge van de steeds van richting veranderen de wind. Met man en macht hield men LONDEN (Reuter) Een officiële Brit se parlementscommissie van onderzoek heeft donderdag in een verslag over de onlusten in Nyassaland. waarbij in fe bruari circa 50 mensen om het leven kwa men, verklaard dat zij géén uitgewerkt plan van de Afrikaanse Congrespartij voor een bloedbad in dit Britse protectoraat op het spoor is kunnen komen. Een dergelijk plan werd indertijd bekendgemaakt in rapporten van de Britse regering. „Wij hebben al het bewijsmateriaal als ondeugdelijk verworpen," aldus het ver slag van de commissie. De Britse rege ring heeft bijzonderheden over het plan bekendgemaakt in eén in maart gepubli ceerd witboek. Hieiin wordt gezegd dat de leiders van de Alrikaanse Congrespar tij op geheime bijeenkomsten het plan hadden gevormd om Europeanen, Aziaten en gematigde Afrikanen te vermoorden en een aanslag te plegen op de gouverneur van Nyassaland, sir Robert Armitrage. De Britse minister van Koloniën. Lennox- Boyd, heeft in het parlement getuigd van zijn geloof in het bestaan van dit plan. Het plan tot de slachting zou door de re gering van Nyassaland zijn aangegrepen om het uitroepen van de noodtoestand en de arrestatie van honderden leiders en le den van de Congrespartij te rechtvaardi gen. In de toestand die op 3 maart in Nyas saland bestond hoe deze ook veroor zaakt mag zijn stond de regering voor de keus om af te treden of te handelen. Daar zij de orde met de haar ter beschik king staande strijdkrachten niet binnen het raam van de wet kon handhaven moest zij wel haar toevlucht nemen tot het uitroepen van de noodtoestand, aldus het verslag. Doch de argumentering daar van wordt door de commissie niet aan vaard. Ernstige kritiek wordt in het rapport uitgeoefend op de wijze waarop de poli tie en troepen tijdens de ongeregeldheden zijn opgetreden. De commissie heeft min stens. twee gevallen ontdekt waarin ge vangenen omkwamen ten gevolge van te strenge bevelen aan de politie om te schie ten op gevangenen die trachtten te ont komen. Vaak trad de politie ruw en agres sief op en bracht verwondingen toe door vuistslagen of stoten met geweerkolven, die soms medische behandeling nodig maakten. Verder waren er strafexpedities waarbij huizen in brand werden gestoken omdat men dacht dat de bewoners sym pathiseerden met het Afrikaans Nationaal Congres. „De regering van Nyassaland heeft echter bij geen enkele gelegenheid daarover haar spijt betuigd," aldus de commissie. De Britse socialistische pers en partij loze bladen eisen het aftreden van de mi nister van Koloniën. Deze heeft zich be halve over dit rapport over Nyassaland te verantwoorden over een rapport, waar in staat, dat elf Mau Mau-gevangenen in Kenia in maart werden doodgeslagen. De regering beweerde destijds; dat de elf ge storven waren na bedorven water te heb ben gedronken. In Kenia In het kamp, waar het hier om gaat, werden drie maart jl. elf hardnekkige Mau Mau-aanhangers door opzieners doodgeslagen. Na het incident werden de kampcommandant en zijn plaatsvervan ger geschorst. De commissie stelt, dat de comman dant 85 geïnterneerden op dusdanige wij ze buitenwerk had laten verrichten, dat hij niet in staat was voldoende toezicht over hen uit te oefenen. Voorts was deze manier van werken in strijd met hem door zijn meerdere ver strekte lastgevingen. De commandant had verder onvoldoen de toezicht uitgeoefend op de bewakers van de gevangenen. Ten slotte had hij er de bewakers niet van weerhouden om in zijn tegenwoordig heid de gevangenen te krachtig aan te pakken. Voorts had de commandant gepoogd een drie man sterke ambtelijke commissie van onderzoek te rrrsleiden door de mate, waarin de bewakers van hun stokken ge bruik hadden gemaakt, te bagatelliseren. De disciplinaire commissie van onder zoek voert als verzachtende omstandigheid aan dat de tekortkomingen van de com mandant niet zozeer het gevolg zijn van een opzettelijke schending van zijn instruc ties, dan wel van een niet -omvatten van de draagwijdte van hetgeen hem was op gedragen. In het rapport is de tekst opgenomen van een boodschap van de gouverneur van Kenia, sir Evely Baring, aan de Britse minister van Koloniën Lennox- Boyd. Hierin verklaart sir Evely dat hij en zijn ministers instemmen met de bevindingen van de disciplinaire commissie van on derzoek. Zij bevelen aan de commandant, met behoud van het recht op pension „in het openbaar belang" ontslag uit de dienst van het gevangeniswezen in Ke nia te verlenen. Tegen zijn plaatsvervan ger zullen geen maatregelen worden geno men. De gouverneur deelt ten slotte nog mede dat.de commissaris voor het gevangenis wezen in Kenia verzocht heeft hem ont slag te verlenen, zodra er een nieuwe com missaris kan worden benoemd. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven. echter vol en dit had tot resultaat dat om streeks kwart voor negen 's avonds de brand als gelocaliseerd kon worden be schouwd. Honderden hectaren waren toen door het vuur vernield. Vrij veel wild, waaronder ook roodwild, is in de vlam men omgekomen. Gelukkig echter is het vuur niet overgeslagen naar het nabij ge legen wildreservaat. Tijdens de blussings werkzaamheden kreeg men ook hulp van een vliegtuig, van waaruit naar de grond aanwijzingen werden gegeven omtrent de brand, de grootste, die in deze omge ving tot dusverre heeft gewoed. Meer dan 200 branden Tot op heden zijn m^er dan 200 bran den op de Veluwe gemeld en is zeker meer dan 100 ha heide en bos verloren gegaan. De brandweren zijn vaak dagen lang in touw. Het Veluwsch Boschbrand- weercomité is echter teleurgesteld over de geringe steun, die het rijk verleent. Twee jaar geleden besteede Den Haag nog f 35.000 voor de bestrijding van bos branden in geheel Nederland. Dit bedrag werd bij de bestedingsbeperking verlaagd tot f 15.000.-. Het rijk geeft geen cent meer. want het staat op het standpunt, dat brandbestrijding een gemeentelijke aangelegenheid is. De stichting Het Veluwsch Boschbrand weer Comité meent evenwel, dat het be houd van het recreatiegebied in ons land het verlenen van een redelijke financiële bijdrage wettigt. Het ontvangt financiële steun van gemeenten op de Veluwe, van particulieren en van de. provincie Gelder land, maar deze bijdragen zijn, vooral dit jaar, ontoeriekend om de kosten te dek ken. De reserves zijn al aangesproken, aangezien door het vele werk de blus- en bewakingsionen, welke waren-begroot op 14.000 gulden, reeds met 25.000 gulden zijn overschreden. De grote inspanning die de stichting zich getroost om het natuur gebied in Gelderland zo veel mogelijk te sparen mag volgens de mening van het bestuur ook financieel wel in ruime mate worden gewaardeerd. Voor de efficiënte bestrijding van de bos branden op de Veluwe is het grote Neder landse recreatiegebied 60.000 ha. bos, waarvan 40.000 ha. naaldhout en verder ruim 33.500 ha. woeste grond verdeeld in vier verzorgingsgebieden: Apeldoorn, Arnhem, Ede en Nunspeet. Bovendien staat het V.B.C. voor de bewaking en alarmering op de Veluwe behalve 20 met telefoons uitgeruste bran'dtorens ook mo bilofoons en portofoons ter beschikking. Men krijgt doeltreffende hulp van militai ren en militaire tankwagens. Door de diensten van een verkenningsvliegtuig van de vliegbasis Deelen, dat met een radio zender in rechtstreeks contact staat met de centrale meldingspost in Apeldoorn, konden meer dan eens boerderijen wor den gered. Bij de Belgische grens Bij etn grote brand, die gisteren gewoed heeft in het Belgische natuurreservaat „De Kalmthoutseheide" zijn ruim 125 hectare heide en bos verloren gegaan. De brandweerkorpsen uit Putte, Ossen- drecht, Huibergen en Wuustwezel zijn te zamen met een kleine 400 Nederlandse en 200 Belgische militairen vijf uur met de blussing bezig geweest. De Belgische militairen maakten met bulldozers brandgangen om verdere uit breiding te voorkomen. Men slaagde er in het vuur tot op een paar honderd meter voor de Nederlands-Belgische grens tot staan te brengen. De kelner, die zo weet te jongleren met een meter in elkaar geschoven glazen, kan men vinden op Maduro- dam. De glazen zijn van normale ajmeting Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSE.STRAAT (.Bli KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235.96 TOTALE OPRUIMING Baer-Oberdorf: Niet wat wij beleven is ons lot, doch hoe wij het dragen. De aankomst van Nixon op de luchthaven van Moskou, waar hij werd begroet door de Russische vice-premier Koslov. MOSKOU (Reuter) Terwijl de Ame rikaanse vice-president Nixon donderdag in Moskou aankwam, waar hij vrijdag de grote Amerikaanse tentoonstelling zal openen, deed de Russische premier Kroesjtsjev in het sportpaleis een aanval op de Verenigde Staten in verband met de door de Amerikaanse regering gesteun de gebedsweek voor de „volken in com munistische gevangenschap" en hun be vrijding daaruit. „Deze (door het Amerikaanse congres goedgekeurde) gebedsweek wordt gehou den op hetzelfde tijdstip, waarop een ont spanning in de internationale toestand is ingetreden en er vooruitzichten zijn voor de totstandkoming van betere Russisch- Amerikaanse betrekkingen. Aan de ene kant openen de Verenigde Staten een ten toonstelling in Moskou en zij zenden hun vice-president hierheen, om deze te ope nen. en aan de andere kant kondigen zij de een of andere gebedsweek voor volken in gevangenschap af", aldus Kroesjtsjev. Hii voegde hieraan toe: „Dit optreden der Amerikaanse imperialisten en mono polisten kan slechts worden gekenschetst als een rechtstreekse inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden". „Hoe kan men spreken van de bevrij ding van volken uit slavernij als deze vol ken hun nationale onafhankelijkheid heb ben verworven en zich bevrijd hebben van de overheersing van grondbezitters en kapitalisten. De V.S. zouden beter kun nen spreken over de onderdrukte kolo niale volken. Het zou een mooi ding zijn als de Amerikaanse vice-president, die zo juist in Moskou geland is, hierheen kwam om te kijken naar de hier aanwezige on vrije men-en.De rest van zijn zin was onhoorbaar door het lange gejuich van de aanwezigen. Hij herinnerde er verder aan, dat Nixon gezegd had gaarne de ge wone Russische mensen te bezoeken. Hij zou daar de gelegenheid toe krijgen. Terwijl Kroesjtsjev in het sportpaleis te gen de Verenigde Staten uitviel, gaf Nixon na zijn aankomst op het vliegveld uiting aan zijn zorg over de ernstige vraagstuk ken, die de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie verdeeld houden. Een onopgelost blijven van deze problemen zou cle vrede in gevaar kunnen brengen. Bij de uitgang van het vliegveld, gaf Nixon de chauffeur plotseling opdracht te stoppen. Met een brede glimlach op zijn gezicht stapte hij uit en begon de daar wachtende Russen de hand te drukken Hij was spoedig het middelpunt van een grote groep, die kennelijk deze informele begroeting op prijs stelde. (UPI) Nixon heeft hedenochtend een beleefdheidsbezoek gebracht aan de Rus sische premier, Nikita Kroesjtsjev. Hij overhandigde hem een brief van president Eisenhower. Over de inhoud van Eisen howers bi-ief aan Kroesjtsjev zijn geen mededelingen gedaan. De ontmoeting tussen beide staatslieden was hartelijk en Nixon sprak enkele woor den in het Russisch. Kroesjtsjev zei ver heugd te zijn over Nixons komst en te ho pen, dat diens bezoek aan de Sovjet- Unie succes zou hebben. Er werd gepo seerd voor de dertien Amerikaanse en drie Russische fotografen, waarna Kroesjtsjev en Nixon zich naar de conferentietafel begaven. (Tass) Nixon bracht deze ochtend een bezoek aan president Vorosjilov. Hij was vergezeld van de broer van president Eisenhower, Milton, en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson. Hedenmorgen berichtte UPI, dat de Russische premier Kroesjtsjev met de Amerikaanse vice-president Nixon op het Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 HORLOGERS terrein van de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou in een woordenwisseling ge wikkeld raakte, waarby honderden jour nalisten, functionarissen van de Ameri kaanse expositie, werklieden en belang stellenden getuigen waren. Het gesprek was vrij minzaam begonnen, maar het liep uit op een onplezierig debat, waarin Kroesjtsjev zelfs Nixon ervan beschuldig de hem te willen bedreigen. Toen Nixon had opgemerkt dat geen der grote landen zijn kracht mag gebruiken om de ander in eei^ positie te brengen, vanwaar hij voor een ultimatum staat, antwoordde Kroesjtsjev scherp: „Wie geeft er een ultimatum uit? U legt teveel nadruk op ultimatums. Als u ons bang wilt maken: dat lukt u niet. Wij zullen uw drei gementen beantwoorden met tegendreige- menten". Nixon merkte op dat hij niet begreep hoe de discussie zo gauw tot zulk 'n harde woordenwisseling gekomen was. „U bent begonnen. U wilde me rechtstreeks be dreigen. Maar wij beschikken over mid delen, die heel slechte gevolgen hebben", zei Kroesjtsjev. Advertentie 5'dio&vw pagina Bosbranden1 Weerrapporten 1 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Herhalingsoefening 3 Uit stad en omgeving 5, 13 Examens 5 Geneefse conferentie 7 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem 7 Feuilleton 9 Radio en '1 élevisie 9 Agenda 9 S port 11 Beurs 13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. Advertentie Nifi AGENT VOOR HAARLEM: W. STAPHORST, TANSSTRAAT 53

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1