Dagelijkse stille tijd GRATIS Lloyd wil Geneefs overleg in topgesprek omzetten FILATELIE Russen boos over Oostenrijkse „laksheid" bij jeugdfestival Niemand wil deelnemers toespreken en de pers zal het feest doodzwijgen toegang voor M-Brigadiers %aat~laüa JfQkiV-l'H ZATERDAG 25 JULI 1959 7 KERKELIJK LEVEN Argentijnse Marine in staat van opstand Plantaardig middel ter vervanging van melk VERZOENING BIJ BRITSE THEE Het Europese directoraat Nieuw elementair deeltje ontdekt? Fransen brachten franken terug 99 De afgevaardigden (in de Gereformeer de Kerken spreekt men dan van „deputa- ten") voor het onderzoek naar de stand van het geestelijk leven in deze kerken hebben een rapport uitgebracht het zo genaamde „verschralingsrapport" dat in de thans gehouden zittingen van de ge nerale synode aan de orde komt. Het rapport bevat niet alleen een diag nose maar ook een therapie voor de ge signaleerde gebreken, aldus prof. dr. Her man Ridderbos die over het rapport (dat overigens niet aan de pers is vrijgegeven) een artikel heeft geschreven in het Gere formeerde Weekblad. Wij lezen daar in dit verband: „Deputaten stellen vast, dat (re)organisatie van het kerkelijk leven niet genoeg is. Wij hebben zo schrijven zij een réveil, een opwekking door de Heilige Geest, een ruimere toedeling van zijn gaven en krachten nodig en als ge volg hiervan een vernieuwing van hart en leven, van kerk en gezin. Dit betekent niet in alle gevallen, dat wij geheel nieuwe dingen nodig hebben, maar dat wij dezelf de oude dingen anders en beter gaan doen. Het is de lievelingsmethode van de Heili ge Geest om de bestaande kerkelijke in stellingen te verjongen en voor ons met nieuw leven te vullen". Vraagt men, in welk opzicht men dit nieuwe hoopt te vinden, dan blijkt, dat de deputaten vóór alle dingen pleiten voor een verdieping van het persoonlijke leven en van de persoonlijke omgang met God. Zij zouden algemeen willen zien ingevoerd een dagelijkse stille tijd in het persoonlij ke leven van de kerkleden. Nu het levens- en arbeidstempo al hoger wordt opge voerd, hebben wij aldus is hun oordeel niet alleen des zondags, maar ook op de werkdagen des te meer rustige ogenblik ken nodig, die gevuld zijn met persoon lijke bijbellezing, meditatie en gebed. Het allereerste gedeelte van de dag achten zij daarvoor de meest geschikte tijd. Zij zijn daarbij niet blind voor de moeilijkhe den. die de zeer beperkte woongelegen heid voor ieder zal opleveren. Zij menen echter, dat indien iemand in zijn eigen huis moeilijk een rustige plek kan vinden, in de grote steden de kerkgebouwen hier voor opengesteld dienen te worden. Ook in een vernieuwing van de kerk gang zien de deputaten een belangrijk middel voor geestelijk herstel. Zij waar schuwen tegen een verwereldlijking van de rustdag, een gevaar dat zich te ster ker doet gelden, naarmate de van het jachtige leven vermoeide mensen méér behoefte gevoelen aan rust en ontspan ning. Als hun mening spreken zij uit, dat er misschien geen zonde onder ons zo al gemeen is, zo gedachtenloos en zelf zon der enige zelfbeschuldiging bedreven wordt als de ongeestelijke, puur mense lijke wijze, waarop de kerkgang gemaakt en de prediking bijgewoond wordt. Op dit punt achten zij een „diepe, ingrijpen de, hartgrondige bekering" nodig. De synode vergadert De generale synode van de Gerefor meerde Kerken, die onlangs te Utrecht met een ééndagszitting is begonnen, heeft besloten de werkzaamheden over zeven commissies te verdelen, die hehalve het bovengenoemde rapport nog verschillen de andere rapporten zullen opstellen ter behandeling in de volledige zittingen. Dit voorbereidende werk wordt in deze weken verricht. Dan komt op 25 augustus de sy node opnieuw bijeen en omdat dan in middels allerlei rapporten en voorstellen nauwkeurig zijn bestudeerd en bekeken, kunnen wellicht in vrij korte tijd spijkers met koppen worden geslagen, zo lezen wij in het Centraal Weekblad der Gerefor meerde Kerken. De verschillende zaken zijn als volgt over de zeven commissies verdeeld: I Algemene zaken en opleiding van de predikanten. II Zaken betreffende de vervangings formule (dat wil zeggen, dat hierin de vra gen aan de orde komen, die te maken heb ben met de verhouding ten opzichte van de Gereformeerden die zich destijds in verband met artikel 31 van de kerkenorde hebben losgemaakt van het gereformeerd kerkverband). III Kerkrechtelijke en diaconale zaken. IV Liturgische zaken. V Evangelie en zending. VI Oecumenische vraagstukken. VII Financiële zaken en geestelijke ver zorging. Opening der stadskerken In het „verschralingsrapport" waar over wij hierboven schreven, wordt aan gedrongen op het openstellen van de kerk gebouwen op iedere dag, opdat de ge meenteleden daar een rustige plek voor bezinning kunnen vinden. Dit sluit geheel aan bij de bedoelingen van het comité „Opening der Kerken", een voorlopig co mité naast het Alle Dag Kerk-comité in Haarlem. De secretaris hiervan, ds. D. E. Boeke, berichtte ons, dat de oproep tot het dagelijks openstellen van de protes tantse stadskerken als bedehuizen welis waar aan een paar honderd gemeenten is verzonden, maar dat vele kerkeraden en kerkvoogdijen nog niet tot de gevraagde proefnemingen zijn gekomen. Toch noemt ds. Boeke het verblijdend, dat verschillen de hervormde en gereformeerde, doops gezinde en lutherse kerken er toe over gaan, met name in Utrecht, Amsterdam, Leiden, Vlissingen, maar ook in kleinere gemeenten als Laren en Heemstede, om reeds lang openstaande kerken niet te noemen. De Hervormde Vrouwendienst heeft haar medewerking .toegezegd om tot de „kerkwacht" op te leiden, dat zijn vrijwil ligers onder de gemeenteleden die bereid zijn om de bezoekers van het bedehuis des gewenst te ontvangen en te woord te staan. Het is onder meer de bedoeling, dat in deze dagelijks geopende kerken ook aller lei lectuur voor de bezoeker ligt uitgestald. BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse minister van Marine, vice-admiraal Estevez, heeft vrijdagavond zijn ontslag ingediend, aldus heeft het bureau van de Argentijnse president, Frondizi, bekend gemaakt. Er is sprake van een dreigende marine-opstand. De crisis in de Argentijnse marine brak vrijdagmiddag in volle hevigheid uit, toen Estevez vice-admiraal Vago ont sloeg als hoofd van de vlootoperaties en onder arrest plaatste, Als zijn opvolger werd aangewezen schout-bij-nacht Per- ren. Nadat Vago was afgezet lieten de com mandanten der marinesteunpunten Puer to Belgrano, Mar del Plata en Rio-Santia- go weten dat zij achter Vago stonden. President Frondizi, de minister van De fensie, Villar, de minister van Oorlog, Anaya en verscheidene hoge marineoffi cieren kwamen vervolgens bijeen. Na dit onderhoud werd Estevez' ontslag bekend gemaakt. Verscheidene weken lang hebben offi cieren het aftreden van vice-admiraal Es tevez geëist. De redenen van deze eis zijn nooit duidelijk uiteengezet. Algemeen wordt aangenomen dat het ontslag van Estevez zal worden aanvaard omdat de marine eigenlijk in staat van opstand is. Advertentie Het houdt niet op! Nu biedt de M-Brigade liefst 3 nieuwe Voor rechten tegelijk! Nummervakjes 7, 8 en 9 van je M-Brigade- Paspoort geven recht op gratis toegang in respectievelijk MINIATUUR-WALCHEREN, Middelburg (nr. 7) FRIES SCHEEPVAARTMUSEUM, Sneek (nr. 8) St. PIETERSBERG-GROTTEN bij Maastricht (nr. 9) Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaarden: je moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan 1 x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Heb jij de „Zilveren Band" al, M-Brigadier Vul je 2e logboek inWanneer je het instuurt, ontvang je per kerende post het teken van je nieuwe, hogere rangde „Zilveren Band", om bij je M-embleem te dragen! Deze M-cadeaus werden ge kozen door de 50 flinkste M- Brigadiers in de 13e ronde: 19 camera's, 14 radio's, 3 verre kijkers, 3 Lego-bouwdozen, 3 auto peds, 1 trainingspak, 1 driewieler, 1 paar rolschaatsen, 1 picnic-k.offer, 1 Indianen-tent, 1 microscoop, 1 rubbervlot, 1 boekenbom Melk met een glas e-x-t-r-a nog meer mans ideaal totaal: 3/< kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding Publikatie van het Nederlands ZuivtlbureauRijswijk (Z-H.) (Van onze correspondent in Wenen) Het zevende communistische jeugdfes tival wordt vandaag 25 juli in Wenen ge opend en zal een week duren. Het is de eerste demonstratie van deze soort, die met opzet niet in een communistisch land plaats heeft. Ze beoogt niets anders dan te bewijzen, dat de communistische we reld voor de vrede is en voor vriendschap onder de jeugd. Daarvan moeten vooral de deelnemers uit Azië, Afrika en Zuid- Amerika worden overtuigd. De Oosten rijkse regering had inderdaad hiertoe haar toestemming gegeven om vooral Moskou en de communistische nabuursta- ten niet voor het hoofd te stoten, doch zo als het met zulke vriendelijkheden gaat, is nu niemand tevreden. Moskou laat her haaldelijk horen, dat de Oostenrijkse re gering niet voldoende actief medewerkt of zelfs deze zaak saboteert, terwijl het Westen de Oostenrijkse regering en het gemeentebestuur van Wenen laat weten, dat het niet gesticht is over de slappe hou ding van de Oostenrijkse instanties, die teveel concessies doen. Op het ogenblik zijn tienduizenden jon geren uit Oost en West op weg naar We nen, maar in de hoofdstad zelf bemerkt men nog niet veel van het komende fes tival. Officieel zijn ongeveer 17.000 deel nemers aangemeld, maar het is zeker, dat nog enkele duizenden propagandisten mee komen die als onschuldige toeristen uit de nabuurlanden zijn geboekt. Het festivalbe- stuur is een beetje zenuwachtig, omdat de Hongaarse deelnemers nog niet zijn gearriveerd. Ze zouden allen per schip aankomen, doch er is vertraging ingetre den, omdat de Donau geweldig is geste gen en het schip niet onder de Donau- bruggen kan doorvaren. Er valt niet aan te twijfelen of het aantal deelnemers is veel kleiner dan bij de vroegere festivals en het is ook zeker, dat velen hun aan melding hebben ingetrokken, onder meer de mohammedaanse delegatie uit Indone sië. De activiteit achter de schermen is op vallend groot en merkwaardig is wel, dat Moskou nu het masker heeft laten vallen. In de afgelopen week heeft de Russische ambassadeur te Wenen herhaaldelijk een bezoek gebracht aan premier Raab, om te protesteren tegen de passiviteit van de Oostenrijkse regering, die het festival zou saboteren. Dit is begrijpelijk omdat, vol gens voorzichtige schatting, dit festival 5 miljoen dollar kost, waarvan Moskou on geveer 4 miljoen voor zijn rekening heeft genomen. Aan alle diplomaten heeft de Russische ambassadeur uitnodigingen ge zonden om de voorstellingen van het Rus sische ballet en van andere culturele de monstraties bij te wonen. De Westelijke diplomaten zullen echter niet verschijnen. Moskou heeft zelfs van de Oostenrijkse regering geëist, dat tenminste de Ween- se bladen over het festival verslag zullen uitbrengen, maar de Oostenrijkse pers heeft vrijwillig besloten om deze commu nistische demonstratie dood te zwijgen en zij houdt voet bij "stuk. Er zijn echter veel buitenlandse journalisten, ook uit het Weste'n. naar Wellen gekomen om over de aard en het succes van dit festival ver slag uit te brengen. Tevens heeft de Oostenrijkse pers de bevolking opgeroepen om niet al te veel nieuwsgierigheid aan de dag te leggen en vooral de optocht langs de Ringstrasse te negeren. Daar de deelnemers uitsluitend langs het Hongaarse grensplaatsje Hegye- MONTREAL (Reuter) De directeur van het voedingsinstituut voor Midden- Amerika en Panama, dr. Scrimshaw, heeft donderdag op een internationaal congres van kinderartsen te Monireal meegedeeld, dat Middenamerikaanse deskundigen een plantaardig vervangsmiddel voor melk hebben samengesteld. Dit goedkope vervangingsmiddel, dat rijk is aan proteïnen en andere voedings stoffen, kan misschien het middel zijn tegen ondervoeding in minder ontwikkelde landen. Als voordeel van dit vervangingsmiddel noemde dr. Scrimshaw voorts, dat de ge bruikte kalk onder het aardoppervlak wordt gewonnen, zodat, zij tegen radio actieve straling is beschermd. De kalk in koemelk komt van het aardoppervlak en heeft aan straling blootgestaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillll^ I ACHTERVOLGEN En dat nog wel op zijn voorpagina had het Algemeen Handels blad de kop: „P.v.d.A. verlangt achtervolging van nalatige huiseigenaren". Dat is wel héél drastisch. Ik zou het éérst met vervolging proberen. Willen ze dan weglopen, dan kunnen we nog altijd zien. Waar of niet? i WENSEN Sommige mensen hebben zulke vreemde wensen.In de Nieuwe Winterwijkse Courant zet de Coöperatieve Zuivelfabriek een advertentie waarin zij verzoekt haar produkten gedurende de vakantie af te halen, evenwel zal toch thuis bezorging geschieden bij hen „die de wens te kennen hebben gegeven dat dit bezwaren mee brengt". 1 HEFFEN Vriend Stan van De Telegraaf schreef: „De jonge dirigent Peter Maas keek hem aan en hief zijn bateau voor de ouverture van de Cosi". Een heel gehef, zelfs al Is die bateau slechts een roeibootje. Maar ook de musicus verwerft zich zijn béton de maréchal niet zonder grote krachts inspanning. MARTELEN In het tijdschrift Brabantia las ik de jaarrede van voorzitter mi*. W. H. Arriens, waaruit ik citeer: „Het museum ontving meerdere voorwerpen te geschenke, terwijl van baron Van den Bogaerde van Terbrugge een collectie van mar- telwerktuigen in bruikleen is out- vangen. Wie van deze collectie gebruik wil maken, gelieve zich tot de waarnemend directeur te wenden". Kennewenogguslache. EISEN De Provinciale Zeeuwse Courant, een leerling-journalist vragende, zet in haar advertentie: „Middelbare schoolopleiding en goede kennis van de Nederlandse taal is vereist". §j Degene die het baantje krijgt, kan p dan zijn goede kennis van de Neder- landse taal bewijzen, door de heren in Middelburg te vertellen, dat in die advertentie „zijn vereist" had moeten staan. TALAR1US I (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 25 juli Voor het. eerst in de tweede fase van de conferentie is gisteren in Genève door de Russen weer over een regeling van de Berlijnse crisis gepraat. Dat gebeurde op de zakenlunch die minister Herter gisteren aan zijn collegae van de grote vier aanbood. Men zocht de makkelijkste punten uit (bewapening, propaganda en vrijheid van toegang) van de eventuele tussen tijdse regeling voor Berlijn en werkelijk substantiële vorderingen werden er nog niet gemaakt. Maar het feit, dat de con ferentie weer op het dringende onder werp Berlijn terug was, deed weer wat hoop opflikkeren in het Westen, vooral bij de Engelsen. Want het is nu wel zeker, dat de Britse minister Selwyn Lloyd het initiatief wil nemen om de Geneefse praatmarathon in een topcon ferentie om te zetten. Gisteren duidde ik al aan hoe: Lloyd wil inzake Berlijn overeenkomst bereiken voorzover moge lijk is, toenadering der standpunten zoeken, voorzover zij nog niet helemaal verzoenbaar zijn, andere punten zoals eventuele samenhang van beraad over de Duitse kwestie met een Berlijnse interim-regeling, geheel open te laten voor de top. Gaan de andere Westelijke partners ak koord met die methode? In principe eisen zij meer resultaten alvorens hun rege ringschefs bereid zijn naar de top te klim men, verdergaande garanties voor de Wes telijke rechten in Berlijn vooral. Maar te gelijkertijd wint ook bij hen de overtuiging veld, dat zulke resultaten in Genève niet haalbaar zijn en beginnen ook zij beduch- ter te raken voor de consequenties van een volledige breuk in Genève. Men kan zeker nog niet zeggen, dat Lloyd's initia tief al tot Westelijk beleid is verklaard, maar het heeft er alle schijn van, dat men de neiging heeft Lloyd voorlopig zijn gang te laten gaan. Dat geldt vooral voor Her ter, die overigens in een enigszins moei lijke positie verkeert. Persoonlijk lijkt hij veel voor Lloyd's aanpak te voelen, maar hij heeft rekening te houden met zijn pre sident en vooral met groepen in het State Department en meer nog met de Ameri kaanse militaire leiders, die hem te grote „zachtheid" verwijten. Een andere vraag is, of Gromyko be reid zal zijn Lloyd's methodiek te volgen. Daar kan men slechts naar gissen. Maar het uitgangspunt van de Sovjets is altijd geweest, dat zij geen enkele voorwaarde voor een topconferentie stelden, de minis tersconferentie slechts als een overbodige complicatie zagen en de Engelsen reke nen nog steeds op Kroesjtsjevs begeerte naar een top. Lloyd spaart in ieder geval geen moeite om zijn doel te bereiken. Na een weekend, waarin alle Westelijke mi nisters naar hun hoofdsteden terugkeren, behalve Herter, die voor een dag naar Berlijn gaat, zal Lloyd maandag zijn of fensief voortzetten, waarvan hij hoopt, dat het in ruim een week tot resultaat zal lei den. Maandagmiddag ontvangt hij eerst Gromyko voor een tête a tête aan de lunch en daarna brengt hij het Britse middel voor alle kwalen in het geweer: een kopje thee, want het informele overleg der gro te vier in zijn residentie zal maandag te gen de Geneefse traditie in niet aan het noenmaal, maar op een echte Engelse afternoon-tea plaats hebben. LONDEN (UPI) De Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft bij zijn aankomst op London Airport verklaard niet te geloven, dat de besprekingen van de Amerikaans^ vice-president Nixon veel zullen bijdragén tot een topconferentie tussen Oost en West. Minister Selwyn Lloyd zei wel te geloven, dat er in het Geneefs overleg nog- een mogelijkheid voor een topconferentie aanwezig is, maai de besprekingen tussen Nixon en de Rus sische premier Kroesjtsjev kunnen daar volgens hem weinig aan toe of af doen. Bonn betuigt geduld Onze correspondent te Bonn schrijft: De Westduitse regering verweert zich de laatste dagen ongemeen fel tegen Rus sische en Oostduitse verwijten, dat zij er op uit is de tweede Geneefse ministers conferentie te doen mislukken. Op een persconferentie te Bonn verklaarde gis termiddag de staatssecretaris van voor lichting, Von Eckhardt, dat de Westduitse delegatie te Genève nog altijd één dag lan ger de tijd en het geduld zal hebben dan alle andere delegaties. Wij zullen blijven, aldus Von Eckhardt, zo lang men onze raad nodig heeft. Von Eckhardt meende echter, dat er geen enkele vooruitgang viel te constate ren. Desondanks is zijn regering voor ver- shalom en vanuit Tsjechoslowakije langs het Oostenrijkse stadje Gmünd binnenko men, hebben de communistische instan ties alleen op deze twee punten voor 14 dagen het ijzeren gordijn laten afmonte ren. Daar geen minister bij de opening van dit festival de deelnemers wil begroeten, moet een secretaris-generaal een paar onbelangrijke woorden spreken. Ook het gemeentebestuur van Wenen heeft inder tijd toestemming gegeven voor dit com munistisch spektakel, maar de burge meester wil geen begroetingstoespraak houden. Nu moet de waarnemende bur gemeester inspringen, maar hij is van plan om een paar duidelijke en hartige woorden te laten horen. Hopelijk functio neren de vertalers, tolken en luidsprekers goed. De gehele Oostenrijkse jeugdbeweging, bestaande uit 250.000 leden, houdt zich af zijdig, alleen 15.000 communistische jon geren treden als gastheren op. Terwijl de gehele Oostenrijkse pers met uitzondering van een enkel communistisch blad zwijgt, zal er van Westelijke zijde een festival krant in zeven verschillende talen worden uitgegeven, namelijk in het Engels, Frans Duits, Russisch, Tsjechisch, Hongaars en Spaans. In deze kranten, die praktisch gratis worden verspreid, zal niet op het communisme worden gescholden, maar krijgen de deelnemers te lezen hoe het leven er uit ziet in de echte vrije en de mocratische wereld en hoe de deelnemers dit leven in Wenen het best kunnen ga deslaan. Er zijn bovendien twee tentoon stellingen georganiseerd: de ene voor moderne kunst en een voor godsdienstige kunst, waar de buitenlandse bezoekers op de hoogte worden gesteld van het culture le en religieuze leven in het Westen. Desgevraagd vernam het ANP van be voegde zijde in Den Haag, dat tijdens het bezoek van Generaal de Gaulle aan Ro me het denkbeeld is gerezen, dat het nut tig zou kunnen zijn te geraken tot een vorm van politiek overleg tussen de mi nister's van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de E.E.G. Dit denkbeeld is uiteraard aan de Nederlandse regering, evenals aan de andere betrokken rege ringen voorgelegd. Deze aangelegenheid verkeert in een stadium van overweging bij de regeringen en het denkbeeld is nog niet in enigerlei vorm geconcretiseerd. Steeds is de Nederlandse regering gaar ne bereid geweest tot intensivering van het politieke overleg met de landen waar mee zij in de E.E.G. is verbonden. Er doen zich echter verschillende vragen voor die onder ogen dienen te worden gezien alvo rens tot concretisering zal kunnen worden overgegaan. In het bijzonder valt hier te denken aan de vraag over welke interna tionale vraagstukken met vrucht spe ciaal politiek overleg tussen de zes minis ters zou kunnen plaats hebben. Immers er heeft reeds veelvuldig overleg over een grote verscheidenheid van onderwerpen plaats in een toenemend aantal ministe riële bijeenkomsten van bestaande Euro pese en andere internationale organisa ties. Uiteraard zou ervoor moeten worden zorg gedragen doublures te vermijden en niet de indruk te wekken van blokvorming in de NAVO of ten opzichte van andere Europese landen. Ook België stemt in De Belgen zijn het met de idee van sa menwerking op het politieke vlak binnen de zes wel eens, doch deze zouden geen anti-Britse allure mogen krijgen. Boven dien willen de Belgen de voorgestelde con tacten niet tot een duplicatie van het werk in de NAVO laten uitgroeien. Het Italiaan se denkbeeld schijnt overigens op het ogenblik nog vrij vaag te zijn. De Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, zou van plan zijn om in het ko mende weekeinde de kwestie met zijn Italiaanse collega, Pella, op te nemen. In elk geval, zo verklaarde men, zouden er waarborgen moeten worden gegeven dat er geen directoraat van de groten ont staat. MOSKOU (A.F.P.) Geleerden van het instituut voor kernonderzoek te Doebno in de Sovjet-Unie hebben misschien een nieuw elementair deeltje ontdekt, zo heeft de onderdirecteur van het instituut de Chinees Wan Gan Tsjan. donderdag vol gens Tass medegedeeld. Wan toonde op de negende internatio nale conferentie over natuurwetenschap pen op het gebied van grote energie te Kiev een foto met een nog niet eerder waargenomen verschijnsel: een positief geladen meson, ontstaan uit het bombar dement van een neutron door een meson-k. Het is mogelijk dat dit een nieuw gevonden elementair deeltje is, aldus de Chinese geleerde. Een Frans echtpaar kocht bij een kiosk in Den Haag een prentbriefkaart en ver zocht daarbij de kioskhouder ook even duizend franken te wisselen. Deze gaf er 75 voor, omdat hij dacht dat het Bel gische franken waren. Toen hij bij de bank het biljet inwisselde bemerkte hij zijn fout. Hij schreef de strop van ruim f 65 maar af. Een paar dagen later kwamen echter de Franse toeristen terug om hem 65 te brengen. Zij waren er speciaal voor van Rotterdam naar Den Haag teruggereden. Ze hadden de vergissing van de kiosk houder pas gemerkt toen ze in Rotterdam nog een biljet van duizend Franse franken wisselden. der overleg en zal zij haar bondgenoten niet aanzetten tot het afbreken van de on derhandelingen. Hij had bijzonder loven de woorden over voor de Britse minister Selwyn Lloyd, alsof hij er op uit was alle berichten over een toenemende onvriende lijke stemming tussen Bonn en Londen al leen daarmede al uit de wereld te hel pen. Maar hij moest ter andere zijde be vestigen, dat Adenauer voorlopig niet naar Londen zal gaan. WEST-DUITSLAND. Van 19 juli tot 20 september wordt in de Grote Dom van Trier de daar bewaarde Heilige Rok tentoongesteld. Naar aanleiding hiervan zal op 18 juli een postzegel van 20 pf. (violet, geel, zwart en wit) wor den uitgegeven in een oplage van 20 miljoen exemplaten. De Heilige Rok, een hoogvereerde relikwie, was de laatste honderd jaar slechts driemaal te bezichtigen, het laatst in 1933. De zegel is ontioorpen door Ernst Gohlert uit Augsburg. VERENIGDE STATEN. Op de dag dat Hawaii officieel als vijftigste staat in de Unie zal worden opgenomen ge ven de Amerikaanse posterijen een luchtpostzegel van 7 cent uit. Op de yc,o-i.ing ais siaat sym bolisch in beeld gebracht: links een Hawaiiagnse krijgersfiguur en rechts de vijfpuntige ster met op de achter grond een kaart van de Hawaii-eilan den. Het ontwerp is van Joseph Feher uit Honoloeloe. TSJECHOSLOWAKIJE. De Tsjechi sche posterijen hebben een serie post zegels in circulatie gebracht, waarmee beroemde Tsjechoslowaken worden herdacht. 15 h. Frantisek Benda (1709- 1786), componist; 30 h. Vaclav Kliment «WWW Klicpera (1792-1859), toneelschrijver; 40 h. Aurel Stodola (1859-1942), technicus; 60 h. Karei Vaclav Rais (1859-1926), schrijver; 80 h. Antonin Slavicek (1870- 1911), schilder; 1 kr. Petr Bezruc (1867- 1958), dichter. ITALIè.Als propaganda voor de Olympische Spelen 1960 is een serie van vijf postzegels verkrijgbaar gesteld. De zegels geven afbeeldingen van mo numenten van het nvde Rome. Zo ziet men op de 15 lire (vermiljoen en bruin de fontein van de Dioscuren, op de 25 lire (blauw en bruin) de klokketoren van het Capitool, op de 35 lire (beige en bruin) de thermen van Caracalla, op de 60 lire (lila en bruin) de Arco di Constantino en op de 110 lire (geel en bruin) de basiliek van Massenzio. ISRAEL. Ter gelegenheid van het Joodse nieuwjaar 5720 zal binnenkort een serie van drie postzegels worden uitgegeven. Evenals het vorige jaar vertonen de zegels landbouwprodukten. Het zijn een 60 pruta (purper en rood) met een granaatappel, een 200 pruta (olijfkleurig en groen) met olijven en een 350 pruta (bruin en donkeroranje) met dadels. De ontwerpen zijn van Zvy Narkiss uit Tel Aviv. HONGARIJE. De Hongaarse pos terijen hebben een serie van ach-' waar den in ow7oo%> ««"«AAding van ül creidkampiuenscliuppen scher men te Boedapest. De lage waarden, de 10, 20, 30, 40 en 60 filler, brengen elk een verschillende historische krijgers figuur in. uniform en met zwaard of sabel, in beeld. De hoge waarden, de 1, 1.40 en 3 ft. laten elk een andere heden daagse schermer zien. Elke zegel is ge drukt in twee kleuren. Alle zegels heb ben de wereldbol als achtergrond.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9