Nixon zinspeelt op bezoek van Kroesjtsjev aan Amerika Brits-Amerikaans verschil van mening weer gladgestreken HET WEER éee MORRIS beforeijou Snij! Rickover mocht na lang wachten bij reactors van atoomijsbreker Lenin Genève: Jantje lacht, Jantje huilt Oost en West gaan nu standpunten inzake Berlijn op papier zetten 74e JAARGANG No 15 DINSDAG 28 JULI 1 959 304e JAARGANG No 167 TOTALE OPRUIMING Het woord is aan WASHINGTON, (Reuier). De gissingen te Washington over de mo gelijkheid, dat de Russische premier en partijleider Nikita Kroesjtsjev nog dit jaar een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen zijn, met het be zoek van vice-president Nixon, aan de Sovjet-Unie, toegenomen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat in maandag uit Moskou ontvangen tele grammen wordt medegedeeld, dat Nixon in zijn particuliere gesprekken met Kroesjtsjev heeft gesproken over „wanneer u Amerika bezoekt"en niet over „indien u...." enzovoort. De speciale correspondent van de „Washington Post" Carroll Kilpatrick meldt, dat de verwachting bestaat, dat de ontinoeting, die de Amerikaanse vice-president en de Russische leider in het afgelopen weekeinde in het Landhuis van laatstgenoemde buiten Moskou hadden, „tenminste zal leiden tot een nog dit jaar door Kroesjtsjev aan de V.S. te brengen bezoek". Franse operatie in Kabylië vlot niet Geef mij maar... Voetgangster na aanrijding met motor overleden Getuigen gevraagd Bonn voor nonagressiepact met Polen en Tsjechen? K.L.M. neemt Rotterdam in haar luchtnet op Paratyfusbesmetting Machine in Amsterdams abattoir de oorzaak Het is nog niet gedaan met de zomer Enkele buien Vrij koel weer met veel bewol king en enkele regenbuien met een kans op onweer. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Aan het strand Hands up op Moskwa ln de krant van heden: Loonsverhoging van twee percent voor personeel N.S. Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I 11 i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. e |lilllili| If* 1 O S 1 jOT 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J f J ij5™ ill I J fLJl II |LJ? J_ IhJS Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 dia AAA M fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEipSESTRAAI (Bil KONINGSPLEIN).AMSTERDAM T£1 223596 Herbert: Debatteer beheerst. Heftigheid maakt de waarheid tot een belediging en een vergissing tot een fout. Hij voegt hieraan Loe: „Het is ook moge lijk, dat Nixons reis naar de Sovjet-Unie zal leiden tot volledige vergaderingen van 's werelds hoogst leiders". En ook James Reston van de New York Times maakt maandag in een telegram aan zijn blad melding van de woorden, die Nixon zondagavond jongstleden in het ge bouw van de Amerikaanse ambassade te Moskou tot de heer en mevrouw Kroejsc- sjev richtte: „Wanneer u naar de Verenig de Staten komt Vele Amerikaanse gezagsdragers hebben tot nu toe niet zo erg veel op gehad met het denkbeeld van een eventueel bezoek van Kroesjtsjev aan Amerika. Zij voor zagen in verband hiermede een reusacn- tige Russische propagandistische krachts inspanning, terwijl zij ook opzagen tegen het bijzonder moeilijke vraagstuk, waar voor huns inziens de Amerikaanse politie autoriteiten, die over Kroesjtsjev veilig heid zouden moeten waken, zouden worden gesteld. Maar andere Amerikaansè functiona rissen menen, dat het goed voor het Westen zou zijn, indien Kroesjtsjev zelf de Ver enigde Staten zou kunnen zien. Zij menen dat de Russische leider niet op de hoogte is van de Amerikaanse toestanden. Waarnemers menen dat president Eisenhower waarschijnlijk gunstig zal rea geren op een eventuele aanbeveling van vice-president Nixon en minister van buitenlandse zaken Herter om Kroesjtsjev voor een bezoek aan de Verenigde Saten uit te nodigen. europese staten als „vertegenwoordiger der Amerikaanse regering" zal kunnen bezoeken. LENINGRAD (Reuter/Tass) Vice- president Nixon is dinsdagochtend, na zyn bezoek van 24 uur aan Leningrad, naar Novosibirsk in Siberië vertrokken. Het gezelschap reist met een TU-104 straal vliegtuig. Radio-Moskou meldde vanochtend, dat Nixon kritiek had geleverd op het feit, dat de ondergrondse van Leningrad zo diep lag. Vice-premier Kozlov verklaarde, dat de ondergrondse niet alleen maar dient voor vervoer en dat, als de Sovjet-Unie niet langer door buitenlandse militaire bases omringd zal zijn, de ondergrondse spoorwegen op minder grote diepte zullen kunnen worden gebouwd. (UPI). De ietwat grimmig geworden admiraal Rickover heeft, met morele steun van vice-president Nixon, maandag in Leningrad het een en ander moeten ver duren voordat hij werd toegelaten tot de belangrijkste elementen van de reactor- installatie aan boord van de Russische atoomijsbreker Lenin. De admiraal, die zichtbaar leed onder de receptie en de uit gerekte rondleiding door het warnet van gangen aan boord van de Lenin, had het gevoel dat hij aan het lijntje werd ge houden. Hij had de werfdirecteur al enkele ma len gevraagd hoe het nu stond met die reactor, toen Nixon naar hem toekwam en zei dat hij nu maar eens moest vragen om dezelfde faciliteiten die vice-premier Koz lov kreeg toen hij in Shippingport, met Rickover als gids, de kerninstallatie voor het Amerikaanse atoomschip Savannah bekeek. Kozlov heeft antwoord gekregen op al zijn vragen en we hebben hem alles laten zien, zei Rickover. Tenslotte kreeg hij de faciliteiten. Drie uur lang heeft de „vader van de atoom onderzeeboot" rondgescharreld in het hart van de reactorinstallaties op de Lenin. Na afloop zij hij niet voldaan, maar wel te vreden te .zijn. En dat had hij de Russen ook gezegd. Nixon is overal in Leningrad met ap plaus ontvangen, niet in het minst op de werf, waar de Lenin wordt afgebouwd. Ruim 1500 arbeiders waren zijn gehoor bij een korte toespraak, waarin Nixon op merkte dat de Lenin het symbool is van de door Amerika en Rusland gekoesterde wens, dat het atoom een vredestaak wordt toebedeeld. Nixon zei onder meer: „Zestig kilometer scheiden Alaska van de Sovjet- Unie. Wij moeten het ijs breken. Dit schip zou het kunnen doen". Rickover vertelde de aanwezige journa listen dat de installatie van het Russische schip goed is en aan zijn doel beantwoordt. Nieuwigheden op het gebied van elektroni sche apparatuur had hij niet aangetroffen, zei Rickover, maar hij vond dat de Russen een goed werkstuk hadden geleverd. Een arbeider in een machinefabriek in Leningrad vroeg aan Nixon: Zult u bij uw terugkeer in de V.S. niet de vriendschap pelijke woorden vergeten die u tegen ons gezegd hebt?" Daarop nodigde Nixon deze arbeider uit naar de V.S. te komen. „Ik zal erover nadenken en als de betrekkingen tussen onze landen vriendschappelijk zijn, zal ik komen", aldus de arbeider. ALGIERS (AFP-Keuter) In de eerste fase van de woensdag onder persoonlijke leiding van de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Challe begonnen ope ratie in het ten oosten van Algiers gele gen woeste en dicht beboste berggebied van Kabylië, zijn meer dan 180 Algerijn se opstandelingen gedood, gewond of ge vangen genomen, aldus is maandagavond officieel te Algiers medegedeeld De dertigduizend man Franse troepen, die deze operatie uitvoeren, verloren twintig man. Er zijn tot nu toe een vijftigtal scher mutselingen geleverd. In Franse militaire kringen meent men dat de operaties, gezien de ideale schuil plaatsen die dit dicht beboste berggebied de rebellen biedt, tenminste verscheidene weken zullen duren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 28 juli. De Geneefse con ferentie blijft haar „Jantje lacht, Jantje huilt-karakter trouw: crisis de ene dag, toenadering de volgende. Nauwelijks was het onaangename meningsverschil tussen Britten en Amerikanen van het afgelopen weekeinde aan de dag getreden, of het werd al weer grotendeels uit de weg ge ruimd. Ten eerste zei de Amerikaanse woordvoerder, die Lloyd op eigen houtje gedane concessies in de schoenen had ge schoven, dat hij hel zó niet had bedoeld en ten tweede hield een nieuw voorstel van Gromyko de bondgenoten-ruzie van het plan der actualiteit af. De Russiche minister, die eerst twee uur lang met Lloyd geluncht had, stelde namelijk in het eind van de middag op een eveneens twee uur durende „zakenlhee", die Lloyd aan zijn drie ministeriële collegae aan bood, voor, dat Oost en West hun stand punten en voorstellen inzake Berlijn even op papier zetten om dan die twee „werk documenten" op de volgende zitting met elkaar te vergelijken. Het resultaat daarvan zal in ieder ge val zijn, dat het Wésten een eensgezind standpunt aan dat papier zal moeten toe vertrouwen, zodat aan de verwarrende twijfel over meningsverschillen tussen de westelijke ministers voorlopig een eind kan komen. Vanochtend zou de westelij ke expert een ontwerp voor dat Berlijn- document opstellen. De ministers zélf zou den er vanmiddag de laatste hand aan leggen. Moeilijkheden daarbij werden niet verwacht. Het is niet zozeer de sub stantie van een Berlijnse interim-rege ling, waarover de Britten met hun bond genoten van mening verschillen, als wel de methoden om zo'n regeling te berei ken. Woensdag zullen dus het Russische en het westelijke werkdocument met el kaar worden geconfronteerd op een ple naire of een privé-zitting, dat is nog niet bekend. En uit die confrontatie zullen dan de punten van rr.r gelijke overeenstem ming en van duidelijk meningsverschil naar voren komen. De Engelsen waren vandaag niet pessimistisch over deze me thode. Ten eerste beet er in de privé-dis- cussies over Berliin gisteren enige lichte vooruitgang te zijn geboekt, ten tweede staat het. Geneefse gesprek weer geheel in het teken van Berlijn en niet meer in dat, van wat de Russen als aanverwante kwes ties willen zien. Maar bovenal, de door Gromyko gesuggereerde methode past wel in het straatje van Lloyd, die een be perkt akkoord over de gemakkelijke pun ten van een Berlijnse interim-regeling zoekt en de moeilijke naar een topconfe rentie wil verwijzen In feite zal zich dus straks de keuze voordoen de twee werkdocumenten als ba sis voor verdere en vermoedelijk vruchte loze discussies in Genève of als grondslag voor een topconferentie gebruiken. Of Lloyd voor dat laatste zijn bondgenoten mee zal krijgen, die immers concrete vor deringen in Genève zelf als voorwaarde voor een top stellen, staat te bezien. De westelijke meningsverschillen, die zich minder op de substantie dan wel op de procedure richten zouden dan wel eens hernieuwd aan de dag kunnen treden. Ge brek aan werklust kan men de ministers in Genève overigens bepaald niet verwij ten. Want hoewel het hier dag in dag uit dertig graden in de schaduw is en nie mand meer weet, waar hij het zoeken moet van de hitte, zullen Herter, Lloyd en Couve zich na het gezamenlijk met von Brentano opstellen van een Berlijn-mani- fest ook nog gedrieëlijk beraden over de ontwapeningskwestie, zulks met het oog op de naderende U.N.O.-assemblee. De ministers dineerden gisteravond bij hun Italiaanse collega Pella, maar kwamen niet bepaald onder de indruk van diens idee om West-Berlijn bij de Bondsrepu bliek en Oost-Berlijn bij de D.D.R. te voe gen. (Reuter) Volgens conferentiekringen omvat Pella's plan drie hoofdpunten: 1. West-Berlijn moet als een integrerend deel van West-Duitsland en Oost-Berlijn als een integrerend deel van Oost-Duits- land worden beschouwd. 2. Beide delen moeten onder toezicht van de UNO worden gesteld. 3. Geschillen moeten worden geregeld door het Internationaal Gerechtshof te Den Haag. Advertentie VI R Iff! A NO, CIGAR ETTES Maandagmiddag omstreeks kwart over twaalf is de 73-jarige mevrouw E. J. van de Capelle-Dugas uit Haarlem by het over steken van de Rijksstraatweg ter hoogte van de Spaarnhovenstraat door een motor fiets aangereden en dusdanig gewond, dat zij op weg naar de Mariastichting is over leden. De motorrijder, een 28-jarige Haarlem mer, is met een hersenschudding eveneens naar de Mariastichting gebracht. De politie vraagt of getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding wil len stellen. BONN (AFP) Volgens het Hamburg- se blad „Die Welt" zou de Bondsregering overwegen Polen en Tsjecho-Slowakije een nietaanvalsverdrag voor te stellen. De drie landen zouden zich verplichten geen geweld te gebruiken bij de oplossing der wederzijdse vraagstukken. West-Duits land zou besprekingen willen voeren om tot diplomatieke betrekkingen met Polen en Tsjecho-Slowakije te komen. De K.L.M. heeft het voornemen, zo mo gelijk reeds met ingang van de winter- dienst, Rotterdam in het gewone ver- keersnet op te nemen. Na enige jaren de ontwikkeling van het luchtvervoer van en naar de luchthaven van de Maasstad nauwlettend te hebben gevolgd en de commerciële mogelijkheden van lijnen op deze luchthaven doorlopend in het oog te hebben gehouden, meent de K.L.M. thans tot één of meer Viscount-diensten van en naar Rotterdam te kunnen over gaan. Er worden reeds besprekingen met alle betrokken instanties gevoerd om een K.L.M.-verbinding met Londen en wel licht later ook met Hamburg tot stand te brengen. „Enige keren is geconstateerd, dat de machine voor de ontharing van geslachte varkens op het Amsterdamse abattoir met paratyfus-bacillen was besmet. Deze be smetting was ontstaan doordat geslachte varkens, die dragers van paratyfusbacil- len waren, door deze machine zijn gegaan. Er is geen sprake van een ernstige te kortkoming in het veeartsenijkundig toe zicht op het abattoir, aangezien dergelij ke varkens_ geen ziekteverschijnselen ver tonen en derhalve niet door de met keu ring belaste ambtenaren zijn te onderken nen." Dit hebben B. en W. van Amsterdam ge antwoord op schriftelijke vragen over de paratyfusverschijnselen bij een groot deel van de hoofdstedelijke bevolking, gesteld door het raadslid L. Seegers (C.P.N.). In de periode van zeven weken tussen 1 juni tot en met 18 juli zijn achtereenvolgens 6, 31, 23, 47, 38, 41 en 44 gevallen van para- tyfus aangegeven. Ter voorkoming van een herhaling van de besmetting worden, naast de gebrui kelijke reiniging en desinfectering van de ontharingsmachine, sedert 1 juli alle ge slachte, niet geopende varkens met een blaasvlam grondig geflambeerd, waar door het haar wordt weggeschroeid, zo verklaren B. en W. (Van onze weerkundige medewerker). „Het is afgelopen met het mooie weer" hoofden wij velen beweren, nadat de weerberichten enkele regen- of onweers buien hadden aangekondigd. Vele veehouders, die hun weilanden er bij de dag troostelozer bij zien liggen, ho pen op een paar dagen regenweer. Zelfs in de badplaatsen zouden vele bedrijfjes blij zijn als het eens een dag regende om even op adem te kunnen komen, zoals men ons verzekerde. Boven Engeland is een weinig actieve depressie aangekomen, die wat onstabiele lucht naar ons land stuurt waarin hier en daar een bui tot ontwikkeling komt. Maar zelfs bij een dergelijke situatie kan het weer een zomers, af en toe drukkend ka rakter behouden. Met 1911, 1921, 1939 en 1949 behoort deze zomer nog tot de droogste van deze eeuw. Een weertype als dit, met af en toe zon, weinig wind en een vrij hoge temperatuur, treffen wij in de Hondsdagen dikwijls aan. Van een periode met koel en onbestendig depressieweer is ook deze week geen spra ke. Daarvoor leent zich de luchtdrukver deling niet. Zelfs de oceaandepressies blij ven lusteloos. Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapporten op pagina twee. Minder aangenaam strandweer. Kans op een regen- of onweersbui. Lagere temperatuur, nauwelijks 20 gr. C. Helder zeewater met matige golfslag, temperatuur 18 gr. C. Hel der zicht. Laag water 's avonds om zes uur, hoog water 's avonds kwart voor elf. Strand voor fietsen berijdbaar van 's middags half drie tot 's avonds half negen. Kroesjtsjev bood zondag zijn Ameri kaanse gasten een boottochtje op de Moskwa aan. Acht keer liet de Sovjet premier de boot stoppen om handen te schudden met zwemmers in de rivier. Advertentie pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Bloembollenhandel 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Agenda 4 Examens 5 Beurs 6 Uit stad en omgeving5, 6, 8 Financiën der gemeenten 7 Weg en Wiel 7 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. NEW YORK (AFP). De Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Bensou, heeft maandag na een bezoek aan de Rus sische tentoonstelling te New York ver klaard, er op te rekenen, dat hij dece zomer de Sovjet-Unie, Polen en de Noord- Bij de wijziging van het sinds 1 juli 1956 van kracht zijnde reglement dienstvoor- waarden der Nederlandse Spoorwegen, die per 1 juli 1958 haar beslag kreeg krachtens de beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat en het College van Rijksbe middelaars, werd in verband met vragen welke rezen met betrekking tot een sys teem van prestatiebeloning vooralsnog een uitzondering gemaakt voor een deel der voorgestelde loonsverhoging Thans, zo verneemt het ANP, hebben de minister en het College van Ryksbemiddelaars beslist dat de nog niet gerealiseerde twee percent alsnog met ingang van 1 januari 1959 kan worden toegekend. in twee rijen en in bonte kleuren strekten zich vanmorgen ruim zestig door kinderhanden gemaakte tekeningen uit op het asfalt aan de Graafschapstraat in Haarlem-Oost. Dat was het resultaat van de straattekenwedstrijd die het Haarlemse Speel tuin-verbond voor het eerst heeft georganiseerd. Op hun hurken en soms op hun knieën rondkruipend vulden de kinderen ernstig en geconcentreerd het hun toegemeten straatvlak. Af en toe stonden zij op om het geheel kritisch te overzien. Op de trottoirs volgde veel publiek de verrichtingen van de jeugdige kunstenaars.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1