Amateurkleinkunstconcours dit jaar in De Leeuwerik Dr. A. H. Haentjens is morgen zestig jaar predikant WOENSDAG 29 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Nazorgdiens! werkt voor bijna 3000 mensen Faillissementen Kort nieuws VAKANTIESPELEN Programma voor donderdag UIT STAD EN STREEK Half september overdracht van gebouw Haarlems Bloei Nieuw perspectief voor Breskense vissers Priester wil onschuld van terdoodveroordeelde met vele bewijzen staven Posities sleepboten Bureau Wijsmuller Cees Piers weer de sterkste van De Kampioen Geredde schipbreukeling ontkwam aan pak slaag De Duitse landerijen in Nederland Schotse bond treedt op in Openluchttheater „Het Wapen van Friesland" geheel gemoderniseerd Paard op hol geslagen Auto tegen boom W. Sleyser veertig jaar hovenier in Bennebroek H. J. van der Berk veertig jaar bij LTB Handelsraad Puzzeltocht voor fietsers door de bollenstreek Openbare u.l.o.-school wordt uitgebreid Nieuw lichtaggregaat voor brandweer Nieuwe afrastering bij Christelijke school Speelplaats voor de Chr. Kleuterschool Donderdagmiddag komt in de vergade ring van de Heemsteedse gemeenteraad een slepende kwestie aan de orde: de bouw van een r.k. bejaardentehuis op het „Over- bos" aan de Herenweg. Dit punt staat weliswaar niet op de agenda, maar komt ter sprake bij het voorstel van B. en W. tot herziening van het partiële uitbrei- dingsplan-in-onderdelen voor „Kennemer- duin" het aan „Overbos" grenzende ge bied waar een gereformeerd bejaardente huis is geprojecteerd. Aan de andere zij de van „Overbos" is een hervormd be jaardencentrum in aanbouw. Het regentencollege van „Sint Bavo" heeft als eigenaar van „Overbos" formeel bezwaar tegen de herziening van het plan voor „Kennemerduin" aangetekend niet omdat dit college tegen bouw van een ge reformeerd bejaardentehuis zou zijn uiter aard, maar omdat het „Kennemerduin" liever in samenhang met „Overbos" be handeld wil zien. Dit is in het verleden al tijd gebeurd. In het geldige uitbreidings plan is dit ook het geval. Door een aparte behandeling van de twee gebieden zou „Sint Bavo" als eigenaar van „Overbos" gedupeerd kunnen worden, daar het ge bied te veel geïsoleerd wordt en van de omliggende terreinen wordt „afgesne den." Hierbij zij eraan herinnderd dat de ge meenteraad op 23 april een beslissing over de bestemming van „Overbos" heeft uit gesteld om deze zaak met een deskun dige voorlichting nader te bestuderen. Hierna kwamen de belanghebbenden over een één deskundige aan te trekken voor het uitbrengen van een advies. Het regen tencollege zou graag de vaststelling van het herzieningsplan voor „Kennemerduin" uitgesteld zien. Allereerst dus omdat het een gelijktijdige behandeling van „Kenne merduin" en „Overbos" wenst. En voorts omdat het een aparte behandeling van de twee gebieden onhoffelijk acht tegenover de aangestelde adviseur, alsmede tegen over de door vakantie afwezige raadsle den (de vurigste pleiter, de K.V.P.-frac- tievoorzitter Verhoeven, voor het plan van „Sint Bavo" is afwezig). Het gaat hier om een kwestie die onno dig ingewikkeld is geworden. Een zaak, waarin het voor het regentencollege van ,,Sint Bavo" wel uitermate moeilijk wordt gemaakt. Want het regentencollege is al ongeveer 2jaar bezig om gemeentelij ke medewerking voor bouw van het be jaardentehuis te krijgen. In het najaar van 1956 werd hierover voor het eerst een gesprek met de burgemeester gevoerd. Nu is het bekend dat de burgemeester van Heemstede zich met hand en tand tegen bebouwing van „Overbos" verzet. Dit van wege het „unieke natuurschoon". Als ech ter het gereformeerd en het hervormd be jaardentehuis aan de Herenweg zijn ge bouwd, is „Overbos" een nauw tussen be bouwing ingesloten binnenduintje van drie ha. De waarde van dit gebied voor recrea tie en als „uniek natuurschoon" mag men dan betwijfelen. Uiteindelijk gaat het er echter om: wel ke rechtsgeldige bepalingen, besluiten of plannen verhinderen de bebouwing van „Overbos"? Dan komen wij tot de con clusie dat de tegenstanders van de bebou wing zwak staan. Het nog rechtsgeldige uitbreidingsplan-in-onderdelen van 1930 staat een bebouwing met negen villa's toe. Dit plan is nog steeds van kracht. Dat het in de loop van de jaren niet is gewijzigd, is voor verantwoordelijkheid van het ge meentebestuur niet voor die van het re gentencollege. Daarenboven is de bouw van het bejaardentehuis geheel volgens het vastgestelde streekplan voor Zuid- Kennemerland, dat voor dit gebied spreekt van „stads-, dorps- of ruime be bouwing". Bouw van het bejaardencen trum is te verkiezen boven die van villa's, omdat bij villabouw het terreintje veel meer wordt aangetast. Zou de raad niet akkoord gaan met de plannen van „Sint Bavo", die al veel te lang op een besluit liggen te wachten, dan kan hij de bouw van negen villa's bezwaar lijk tegenhouden. Een bejaardenhuis op „Overbos" is nog meer te verkiezen, om dat het terrein rond de gebouwen open baar zal worden. De gemeentebestuurders die na de bebouwing van „Overbos" blij ven treuren om het „verlies" van dit bosterreintje, richten dan maar hun oog op de natuurgebieden in het zuidelijk deel van Heemstede. Daar liggen bossen die als natuurgebied èn voor de recreatie wel iets zouden kunnen betekenen. Advertentie GOEDEREN- Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem in geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehele akte): mej. C. C. K. de Jong, Haarlem: mej. Fr. Brassem, Amsterdam: mej. H. E. M. Vegter, Cas- tricum; J. P. v. d. Veldt, Santpoort; A. M. v. d. Bioek, Amsterdam; A. A. van Anrooy, Oudorp. Voor gedeelte A: B. Kersaan, Enkhulzen; F. Fa- ber. Den Helder. Voor gedeelte B: B. C. J. Kochx. Noord-Scharwoude; KI. Zwart, Kromme nie: C. J. M. Dominicus, Amsterdam. Utrecht.. Frans m.o.-A: Ch. Geus. Haarlem; S. W. Neefjes. Noordwijk; W. F. van Nisius, Aalst; T. Post, Harderwijk; W. Paans. Eindhoven; mevr. R. R. Oldenziel-Knorringa, Amsterdam; mej. J. S. de la Parra, Den Haag. 's-Gravenhage. Huisakte Duits m.o.-A: mevr. L. Mever-Wollf, Amsterdam; A. A. Torn, 's-Gra- venhage; R. W. Stütterheim, Halfweg; mej. E. Wolff. 's-Gravenhage. Hillegom. Voor het middenstandsexamen van de Middenstandscursus Hillegom zijn geslaagd ae dames A. W. Schrijvers en H. A. Schrijvers, Vogelenzang; J. C. Uitendaal, Hillegom en M. G. A. Versteege. Bennebroek, en de heren P. War merdam. H. M. J. Willemse en P. J. Zonneveld, Hillegom. HAARLEM, 28 juli 1959. BEVALLEN van een z o o n 27 juli: E. J. M. Kinneeing-Tempelaars; 28 juli: A. M. C. de Block-van den Hoek; G. Drenth-Post. BEVALLEN van een do c h ter 26 juli: C. Wilderom-Huizer; 27 juli: E. J. M. Kin- neging-Tempelaars; M. E J. W. van Vel- zen-van de Ven; J. M. Halsema-Damiaans; 28 juli: M. A. van der Landen-Vogels. OVERLEDEN: 25 juli: C. A. Zorn, 60 j., VI. van Heemskerkstraat; 27 juli: M. H. Wakker-de Groot, 65 j., Fonteinlaan; G. H. Westerling, 76 j., Prinsessekade; E. J. van 'er Capcllen-Dugas, 73 j.. Joh. de Meester- Traat; S. M. Gehle-van Muijlwijk, 76 j., Trionweg; M. Hangoor, 56 j., Boterstraat; 1. van Duinen, 72 j., KI. Houtstraat. ONDERTROUWD: 28 juli: P. A. M. Scholte en W. G. T. de Boer. GETROUWD: 28 juli: P. G. de Rooij en C. I. Dragt; H. J. Flaskamp en M. M. C. de Regt; H. E. Logan en M. E. Meijer; I. de Vogel en A .C. Arentzen. Voor het amateurkleinkunstconcours, dat ook dit jaar weer door de Stichting „Haarlems Bloei" in samenwerking met ,,d' Oprechte Amateur" zal worden gehou den, konden slechts twee avonden worden gereserveerd. Dit komt, omdat het aantal inschrijvingen beneden het noodzakelijke aantal bleef, ondanks het feit, dat op velerlei wijze bekend is gemaakt, dat deze inschrijving weer mogelijk was voor ama teurs in Haarlem en Kennemerland. Er was enige critiek geweest, omdat vorig jaar geen vrije inschrijving werd gehou den. Het concours, waaraan vijf Haarlemmers zullen deelnemen, wordt gehouden op dinsdag 4 augustus, 's avonds in hotel „De Leeuwerik". Medewerking verlenen onder meer „The Shakin' Hearts", een modern ensemble uit Amsterdam, de ,,Baby-dolls", een zangtrio uit Zaandam, de Blanca's, acrobatiek uit Zaandam, de zingende twee lingzusjes uit. Hilversum, „The Peanuts", een vocale groep met ritmische begelei ding uit Den Haag, Mr. Roxy uit Rotter dam met persiflages en „Los Diamantos", een trio met Mexicaanse muziek uit Am sterdam. De Haarlemmers die optreden zijn: Jeanne Seijffer met Franse chansons, Trees Wolzak-Arnaud de Calavon, voor dracht, het duo Van Zwieten met kunst fluiten en parafrases en Paul Haanstra met voordracht. In totaal zijn er veertien nummers, waar uit voor de tweede avond op donderdag 6 augustus in hotel „De Leeuwerik" een selectie wordt gemaakt voor de persoon lijke prijzen. De uitvoerders van de .ge- In het jaarverslag over 1958 van de So ciaal-pedagogische nazorg van de gemeen te Haarlem wordt opgemerkt dat de plaat sing van jongens en meisjes in de bedrij ven minder vlot verliep dan in 1957. Op een enkele uitzondering na kon toch voor iedere oud-leerling van de b.l.o. scholen een werkkring worden gevonden. Meestal werken zij tot volle tevredenheid van de werkgever. De nazorgdienst bracht vele bezoeken aan gezinnen, werkgevers en in stanties. In januari van het verslagjaar stonden ingeschreven: 1910 mannen en 917 vrou wen. Nadat 73 jongens en 62 meisjes de b.l.o.-scholen hadden verlaten, stonden aan het einde van het jaar 1983 mannen en 979 vrouwen ingeschreven. Door middel van avondcursussen werd aan de vorming van de oud-leerlingen veel aandacht be steed. In totaal waren 138 mensen op de werkinrichting geplaatst, aan het einde van het jaar elf meer dan aan het begin. De afzet van artikelen en tuinbouwpro- dukten liep in het verslagjaar terug. Al leen de verkoop van de weefkamer is ge stegen. Begonnen werd met de inrichting van twee nieuwe meisjeslokalen op de zol der van het perceel Botermarkt 6. Voor lopig zullen daarom geen meisjes behoe ven te worden afgewezen. De werkplaats voor de jongens kan echter niemand meer opnemen. Uitgezien wordt naar het mo ment dat de Jan Ligthartschool aan de Sicoaal-Pedagogische Nazorg wordt over gedragen. Aan de ondragelijke huisvesting in de Tyboutstraat kan dan een einde ko men. Deze werkgelegenheid spot met iede re eis van hygiëne. De nazorg-fondsen hebben vorig jaar het nazorgwerk ge steund met bijna zesduizend gulden. Bij dragen werden onder meer verstrekt voor onderwijs aan oud-pupillen van de b.l.o.- scholen, aanschaffing van invalidewagens en hoortoestellen en de verdere inrichting van de werkplaatsen. De arrondissementsrechtbank te Haar lem, heeft op dinsdag 28 juli 1959 in staat van faillissement verklaard: A. Blokland, fosforceur, wonende te Wormer, Veerdijk 92, rechter-commissaris mr. H. G. Ram- bonnet, curator mr. C. J. Doorenbos, ad vocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. Klaas Stellaart jr., win kelier, wonende te Koog aan de Zaan. Hoogstraat 46, rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet, curator mr. C. J. Dooren bos, advocaat en procureur te Wormen- veer, Zaa.nweg 66. C. H. Sijsenaar. vrachtrijder, wonende te Hillegom, Mei straat 164. en aldaar handelende onder de naam Firma Sijsenaar en Van Bree, rech ter-commissaris mr. H. G. Rambonnet, curator mr. A. J. Colijn, advocaat en pro cureur te Heemstede, Heemsteedse Dreef 183. Peter Gijsbertus Rozendaal, auto monteur, wonende te Lisse, Lischbloein- straat 3, rechter-commisaris mr. H. G. Rambonnet, curator mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem, Kenau park 24. Johannes Lambertus Rinkel, scheepsbouwer, wonende te Aalsmeer, Pri mulastraat 80. rechter-commissaris mr. H G. Rambonnet, curator mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, Nieu we Gracht 51. Gezaghebber. Met ingang van 1 augus tus is de heer J. J. Beaujon benoemd tot gezaghebber van de Bovenwindse Eilan den, met standplaats St. Maarten. De heer Beaujon was tot voor kort kapitein der mariniers. Burgemeester. Aan de heer P. J. Wijn hoven is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Diessen. Dekens naar Pakistan. Ten gevolge van hevige overstromingen in Karachi, Oost- en West-Pakistan zijn duizenden mensen dakloos geworden. Op dringend verzoek van de Liga van Rode-Kruisver enigingen zal het Nederlandse Rode Kruis 600 dekens ter waarde van f 6600 verzen den. De K.L.M. zal deze zending belange loos vervoeren. Voor de dertigste keer. De Alkmaarse rechtbank heeft een 60-jarige Amsterdam se magazijnbediende die voor de 30ste keer terecht stond, wegens diefstal van drie herenpatalons uit een winkel in Castricum veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden en terbeschikkingstelling van de regering. De magazijnbediende heeft totaal 26 jaar in de gevangenis door gebracht. Fabrieksgeheim verkocht. De Alk maarse rechtbank heeft een 25-jarige plas ticbewerker uit Heiloo wegens diefstal en verkoop van een fabrieksgeheim veroor deeld tot f 150 boete. Hij had vorig jaar een bepaalde werkmethode voor het ver vaardigen van lichtkoepels verkocht aan iemand in Heiloo, zulks ten nadele van zijn werkgever. kozen nummers zullen dan een groter deel van hun repertoire kunnen bieden. De jury bestaat uit mr. Harm Smedes, mejuffrouw Didi Sanders en de heer J. W. van de Ven. De conférences worden ge houden door Dick Nooij en Kees Bruijn. Men heeft dit jaar de zaal van ,,De Leeuwerik" voor de uitvoeringen gekozen, omdat vorige jaren de uitvoeringen in de open lucht op het Prinsenhof door het slechte weer vrijwel steeds zijn mislukt. Wel zal dit jaar een proef worden geno men met een draaiorgelconcours op het Begijnhof, dat waarschijnlijk voor derge lijke manifestaties bijzonder geschikt is. Haarlems Speeltuinverbond Speldag voor alle afdelingen op het sportterrein aan de Kleverlaan. Aan vang 10 uur. Leeftijd 8 tot 14 jaar. Brood en drinken meenemen. „Weltevreden" (Spaarndamseweg) 2 uur zandbak wedstrijden voor kin deren van 4 tot 7 jaar. „Te Zaanen" (Anthony Fokkerlaan): 3 uur zandbakwedstrijden voor kin deren van 4 tot 7 jaar. Haarlemse Kath. Ver. v. h. Gezin „Hof van Eden" (Geusevesperstraat): 9 uur vertrek van de tuin naar het Burg. Rijkenspark voor een vossen jacht. 2 uur naar Spaarndam voor de viswedstrijd. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Wan deling naar de Kennemerduinen. Terug met de bus. Leeftijd 8 tot 12 jaar. „Don Bosco" (Phoenixstraat)Spel op de tuin en 's middags 2 uur filmvoor stelling. „Elba" (Ged. Schalkburgergracht): Wandeltocht naar Bosbeek. Vertrek 9.30 uur, terug per bus. Brood en drinken meenemen. „Het Paradijsje" (Witte Herenstraat): Wandeling naar de Kennemerduinen. Vertrek 9 uur van de tuin. Leeftijd 8 tot 13 jaar. Brood meenemen. „Kindervreugd" (Godfr. van Bouil lonstraat) 7 uur vertrek per fiets voor een bezoek aan de Aalsmeerse bloemenveiling. Leeftijd 10 tot 13 jaar. Brood en drinken meenemen. Fietsen- keuring woensdagavond tussen 7 en 8 uur. „Mariagaarde" (Westergracht): 9 uur fietstocht naar Schiphol. Leeftijd 10 tot 13 jaar. Brood en beker mee nemen. Deelneming uitsluitend voor hen die hun fiets hebben laten keuren. Haarlemse Raad voor de Jeugd Ruilbeurs in de Stadsdoelen, Gast huisstraat. 's middags van 2 tot 4 uur. Nieuws in het kort Onderwijzer. B. en W. van Haarlem mermeer adviseren de raad te benoemen als onderwijzer aan de openbare school voor b.l.o. in Hoofddorp, de heer S. P. Dekker te Apeldoorn. Twee inbraakjes. In een consumptie tent op de hoek van de Fonteinlaan en de Spanjaardslaan is ingebroken, waarbij voor zestig gulden aan snoepgoed is ver mist. Ook is ingebroken in een bakkerij aan het Theemsplein in Haarlem. Uit de woonkamer is een geldkistje weggenomen, waarin zich twee trouwboekjes en een kapot horloge bevonden. Geslaagd. Mejuffrouw S. Rozenhoek uit Haarlem is te Leiden geslaagd voor het algemeen klinisch analystenexamen. Het ligt in de bedoeling, dat het nieuwe gebouw van de Stichting Haarlems Bloei op het Stationsplein op 16 september door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers aan de stichting zal worden overgedragen. De dienst van Openbare Werken is hard aan het werk om het sierlijke gebouwtje tegen die datum gereed te maken. In het trappenhuis, recht tegenover de ingang, komt tegen de muur een groot marmer mozaïek van de Haarlemmer Levinus Tollenaar. Op het ogenblik is de kunste naar met enige assistenten bezig dit mo zaïek aan te brengen. Men hoopt het kunstwerk begin augustus gereed te heb ben. Daarna pas zal het trappenhuis en de trap verder kunnen worden afgewerkt. Het gebouw is ontworpen door ir. H. A. Breu- ning van de dienst van Openbare Werken. De gemeenteraad van Breskens heeft besloten om vissers, die zich een modern stalen schip willen aanschaffen, de moge lijkheid te bieden gelden op te nemen tot 70 percent van de totale bouwkosten te gen een rente van vier percent. Daarmee hebben de vroede vaderen een flinke steen bijgedragen tot het op een hoger plan brengen van de visserij te Breskens en tot de zo zeer gewenste modernisering van de vissersvloot. Het betreft stalen schepen, zoals er reeds twee zijn aangeschaft, die 80.000 tot 100.000 kosten en een motor van 120 tot 150 pk. hebben. Volgens de raad heeft de uiterste primitieve outillage van de oude schepen ertoe bijgedragen, dat de animo van de jongeren voor de visserij het nulpunt is genaderd. De nieuwe sche pen zijn zeer modern ingericht met zeer comfortabele bemanningsverblijven. De geldleningen, die verstrekt zullen worden, hebben een looptijd van vijftien jaar, waarbij de gemeente zich garant stelt voor de rente en de aflossing. Ook zullen B. en W. nog een regeling treffen voor de financiering van de verbetering der reeds bestaande schepen. BRISBANE (UPI) Een rooms-katho- lieke Australische priester, pater Dixon, is persoonlijk op onderzoek uitgegaan om te bewijzen dat de wegens kindermoord ter dood veroordeelde circusknecht, Rupert Max Stuart, onschuldig is. Rupert Max Stuart moet 4 augustus in Adelaide wor den opgehangen. De Britse Kroonraad heeft dinsdag nog het verzoek van de advocaat om uitstel en een nieuw proces afgewezen, maar pater Dixon meent, dat het bewijs materiaal dat hij persoonlijk in Queens land verzameld heeft bij het circus, waar Rupert Max werkte, het gehele vonnis op losse schroeven zet. Hij heeft zijn ma teriaal nu in handen gesteld van enkele advocaten in Adelaide. Voordien was in Australië reeds een geldinzameling op grote schaal gehouden om een beroep op de Britse Kroon mogelijk te maken. Stuarts advocaat vloog hiervoor persoon lijk naar Londen, maar zonder succes. Zeeland: op 25 juli 400 mijl ten zuiden van de Midway Islands, met tanker naar Osaka. Titan: óp 25 juli met zuiger „Tem" van Rotterdam te IJmuiden aangekomen. Friesland: op 25 juli 10 mijl ten zuiden van Ponce op Puerto Rico, met twee duw boten naar Buenos Aires. Morgen, donderdag 30 juli, zal het zestig jaar geleden zijn, dat dr. A. H. Haentjens uit Heemstede, oud Remonstrants predi kant in Haarlem, werd bevestigd als pre dikant bij de Remonstrantse Broederschap. Anthony Hendrik Haentjens is op 3 april 1876 te Arnhem geboren. Hij studeerde aan vankelijk medicijnen. Later ging hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden theologie stude ren. In 1899 promoveerde hij tot doctor in de theologie op een proefschrift „Simon Episcopius als apologeet van het remon strantisme". Op 30 juli 1899 aanvaardde dr. Haentjens het predikambt te Meppel en op 15 september 1901 verbond hij zich aan de Remonstrants-gereformeerde Ge meente van Haarlem. Met een onderbre king van drie maanden in 1905 mocht dr. Haentjens deze gemeente tot aan zijn eme ritaat op 1 november 1939 dienen. Dr. Haentjens was curator van het Re monstrants seminarium, voorzitter van de commissie van beheer van het noodfonds en lid van de redactiecommissie van het tijdschrift der Broederschap. Voorts was hij secretaris van het bestuur van het Haagsch De elfde klassementsrit in de zomer avondcompetitie om de „W. Metz"-beker, die gisteravond door het Haarlemse „De Kampioen" in het „Van der Aartssport park" werd gehouden, is weer op over tuigende wijze gewonnen door Cees Piers. Door alle klassementen te winnen, behaal de Piers het maximum van 55 punten. Reeds na het eerste door hem gewonnen klassement, dat na vijf ronden werd ge houden, sloeg de sterk rijdende Piers op de vlucht. Ondanks tegenaanvallen van Straver, Riethoff, Rutte en enkele andere renners, bleef de vluchteling buiten schot. Alleen Fennis slaagde erin om zich bij hem te voegen, doch moest in de klasse mentssprints steeds met de tweede plaats genoegen nemen. Piers bleek ook voor hem te sterk. De uitslag luidde: 1. C. Piers 55 pnt.; 2. G. Fennis 32 pnt.; 3. C. Jansen 23 pnt.; 4. A. Straver 23 pnt.; 5. E. Riethoff 12 pnt.; 6. W. Blommaert 10 pnt. Uitslag C-klasse: 1. Jansen; 2. Van der Horst; 3. Vergers; 4. Van Kaam; 5. Koe- leman; 6. Assema. Gisteren is in de monding van de Wes- terschelde ter hoogte van Cadzand een klein zeiljachtje omgeslagen. Er was één opvarende, een veertigjarige Belg uit Brussel, die in een buitenhuisje te Cad zand logeerde. Hij werd twee uur later gered door een ander Belgisch jacht, juist toen de reddingboot van Cadzand, de „Zeeuws-Vlaanderen" ter plaatse kwam. De reddingboot nam hem over en zette hem in Cadzand aan land. De reddingboot was in revisie en kon daardoor, na in aller ijl te zijn klaargemaakt, pas drie kwar tier nadat de schipper gewaarschuwd was, uitvaren. Aan de pogingen, de schipbreu keling op te sporen hebben ook een motor- vlet van de gemeente Cadzand, de red dingboot „President Wierdsma" uit Bres kens en een bergingsvaartuig van Van dei- Tak uit Vlissingen deelgenomen. De „Pre sident Wierdsma" heeft het jachtje gebor gen. Terug in Cadzand had, terwijl de red dingbootbemanning blij was de ver moeiende speurtocht achter de rug te heb ben, de schipbreukeling het grootste ple zier. Het toekijkende publiek was hier over niet te spreken en sommige omstan ders leken niet ongenegen de Belg een pak slaag te geven. Toen deze dat merkte verdween hij schielijk. Slechts een beperkt aantal hectaren grond, die na de oorlog als vijandelijk ver mogen in beslag zijn genomen van Duit se eigenaren, is ingevolge de ontvijan- ding aan de voormalige eigenaar terugge geven. De ministers van Landbouw en Buitenlandse Zaken delen dit mee in ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Borst (C.P.N.). De onder beheer gestelde cultuurgronden zijn voor het merendeel verkocht aan daar voor in aanmerking komende Nederlandse boeren. Enkele bossen en woeste gronden zijn in eigendom aa i het Staatsbosbeheer overgedragen. Een oppervlakte van 400 ha is aan Nederlandse publiekrechtelijke lichamen verkocht. Een oppervlakte van ongeveer 550 ha, welke door het Neder lands Beheerinstituut om bijzondere re denen nog niet kon worden afgevoerd, is voor het merendeel aan Nederlandse boe ren verpacht. Het ligt niet in het voorne men der regering, over t© gaan tot terug geving aan de voormalige Duitse eigenaars van landbouw- en andere gronden, welke zich thans in eigendom van de staat be vinden. Wel is reeds gedurende lange tijd over leg gaande omtrent de terugverkoop van een aantal in de nabijheid van de Neder lands-Duitse grens gelegen landerijen uit voormalig Duits bezit. Op verzoek van de Duitse bondsregering is in juli 1956 een gemengde Nederlands- Duitse studiecommissie ingesteld, welke deze aangelegenheid opnieuw onder ogen heeft gezien. Zij heeft haar taak niet kun nen voltooien, omdat de Duitse bondsre gering er de voorkeur aan gaf, de bespre kingen voort te zetten bij de onderhande lingen over de regeling van alle nog tus sen beide landen bestaande problemen. Bij deze onderhandelingen werd tegenover een aantal Nederlandse wensen van Duitse zij de onder meer het vraagstuk van de in be slag genomen grenslanderijen aan de orde gesteld. Morgenavond zal een Schotse drumband in het Openluchttheater te Bloemendaal een kleurrijke show geven. Het is Hawick Boy's Brigade Pipe Band, bestaande uit vierentwintig personen, gekleed in Schot se rokjes. De band maakt een rondreis door Nederland, Duitsland, België en Frankrijk, waarbij het eerste concert in Bloemendaal zal plaatshebben. De band blijft drie dagen in Nederland onder auspiciën van de Commissie Cultu rele Contacten van de gemeete Amster dam. Het orkest treedt regelmatig op voor de Schotse televisie van de B.B.C. Vorig jaar maakten de orkestleden een tournee door Scandinavië, waarbij zij voor de Deense televisie zijn opgetreden. Genootschap tot Verdediging van de Chris telijke Godsdienst en gedelegeerd lid voor de schoolzaken in dit genootschap. Hij maakte deel uit van de raad van bewind voerders van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort, lid van de commissie voor de liederenbundel van de Nederlandse Protestantenbond, be stuurslid van de afdeling Haarlem van de Evangelische Maatschappij en van het Medisch Consultatiebureau voor Alkoho- lisme. Voorts is dr. Haentjens lid van het Utrechts Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen en officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook heeft hij naam gemaakt als schrij ver van wijsgerige werken. Behalve zijn dissertatie verschenen ver der nog van zijn hand: Terug tot Christus (1907); De persoonlijkheid van Jezus Christus (1908); een bundel preken (1912); Remonstrantse en Calvinistische dogma tiek (1913); een dagboek „Euwigheidsge- dachten" (1926); Inleiding tot de dogma tiek (1934) en Hugo de Groot als gods dienstig denker. Ter gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag in 1956 verscheen in het Remon strantenblad een artikel over hem, waarin er onder meer aan werd herinnerd, dat dr. Haentjens het langst de Remonstrantse ge meente in Haarlem had gediend, gedurende vele jaren, waarin zich het tijdsbeeld gron dig heeft gewijzigd. Hij behoort tot de generatie, die zich intens heeft beziggehou den met de geschiedenis en de beginselen van de Remonstrantse Broederschap van uit de bronnen. Hij legde de nadruk op de redelijkheid der Openbaring en bleef im mer trouw aan de historisch-litteraire bijbelkritiek. In 1905 was zijn Paaspreek „de Heer is waarlijk opgestaan" aanlei ding, dat de Haarlemse gemeente zich ge deeltelijk van hem afwendde. Dr. Haen tjens legde korte tijd zijn ambt neer, maar werd spoedig teruggeroepen. Later bleek, aldus het Remonstrantenblad, dat hij niet zo maar „orthodox" kon worden genoemd en dat hij als weinig anderen typisch Remonstrants was gebleken en meer dan velen, die hem hadden gesmaad en ver dacht gemaakt. De opleving van de He- gelstudie onder leiding van de Leidse hoogleraar Bolland heeft dr. Haentjens geïnspireerd en hij zag daarin verbindings lijnen met zijn supra-historische Chris tusbeschouwing. Hij is een veelzijdige per soonlijkheid, maar in zijn geestelijke wezen waardig gewond. Badgasten slaagden er een eenheid. Bij hem was nooit een scheur spoedig in het paard te grijpen en tot tussen denker en dominee te bespeuren. I staan te brengen. Hillegom „Het Wapen van Friesland", dat uit de zeventiende eeuw dateert, is geheel ge restaureerd en gemoderniseerd. Driehon derd bezoekers kunnen hier thans toneel voorstellingen en andere uitvoeringen bij wonen, terwijl ook de vergaderruimte aan zienlijk is uitgebreid. In „Het Wapen van Friesland" werd on der meer de A.N.W.B. opgericht. Sinds haar oprichting hebben in dit etablisse ment de vergaderingen van de oudste af deling van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur plaats gehad. „Het Wapen van Friesland" heeft zelfs enige tijd dienst gedaan als ge meentehuis. BRAND IN SCHUUR Maandagmiddag is brand uitgebroken in een oude gereedschappenschuur van de firma P. L. aan de Noorderlaan in Hille gom. De brandweer bluste het vuur met twee stralen. R.K. BEJAARDENCENTRUM WORDT GEBOUWD Het architectenbureau J. C. de Groot te Uithoorn heeft de bouw van het r.k. bejaar dencentrum te Hillegom opgedragen aan de n.v. W. Thunissen te Heemstede. Zandvoort Dinsdagmorgen is op het Zandvoortse strand een paard met een zestienjarig meisje op hol geslagen. Het paard was ge schrokken van een voorbijvarend motor bootje. Een achtjarig jongetje werd door het paard geraakt, maar niet noemens- Een auto, bestuurd door een 26-jarige Haarlemmer, is in de nacht van maandag op dinsdag in de Kostverlorenstraat in Zandvoort tegen een boom gereden. De Haarlemmer werd met hoofdwonden en worden aan een van zijn knieën in het Diaconessenhuis in Haarlem opgenomen. De auto, die ernstig werd beschadigd, moest per kraanwagen worden wegge sleept. VLIEGERWEDSTRIJD Stichting „Touring Zandvoort" houdt donderdag in de duinen achter de dr. C. A. Gerkestraat, in samenwerking met de on derwijzerscommissie voor jeugspelen een vliegerwedstrijd voor kinderen van bad gasten en inwoners. Deze wedstrijd begint 's morgens om elf uur. Bennebroek Zaterdag 1 augustus zal de heer W. Sleyser het feit herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad als hovenier bij de firma Koper in Bennebroek. Gedu rende deze periode heeft hij zich doen kennen als een uitstekend vakman die door zijn grote vakkennis en ervaring, niet al leen op het gebied van tuinaanleg en -on derhoud maar ook bij het arrangeren van tentoonstellingen veel heeft bijgedragen tot de uitstekende reputatie van zijn werk gever. Zaterdagmorgen om elf uur zal ten kan tore van de firma Koper de officiële hul diging plaats hebben. Des middags van vier tot vijf uur recipieert de heer Sleyser in gebouw „De Princehof" aan de Glip. Lisse Op 1 auustus zal de heer H. J. van der Berk uit de Veldhorststraat 44 te Lisse veertig jaar in dienst zijn van de centrale coöperatieve L.T.B. Handelsraad. De jubi laris recipieert dan in de Nachtegaal te Lisse van 's middags half drie tot half vier. In 1920 werd hij benoemd tot directeur van de Kring Rijnland en omstreken. Twee jaar later kreeg hij de leiding van de maal derij in Alphen aan de Rijn waarna op 1 januari 1928 zijn overplaatsing naar Lisse volgde als zaakvoerder van de Kring Bol lenstreek. De heer Van der Berk werd op 6 februari 1895 te Sassenheim geboren. Moeilijkheden zijn de heer Van der Berk niet gespaard gebleven. Na de oorlog brandden het kantoor en de opslagplaats voor de chemische bestrijdingsmiddelen vrijwel geheel uit en ging een groot ge deelte van de opgeslagen turfmolm in vlammen op. In vele verenigingen is de heer Van der Berk een graag geziene figuur. Hij is ja renlang voorzitter geweest van de Bond van het Gezin en nu nog voorzitter van de St. Vincentiusvereniging en secretaris van het armbestuur van de parochie van St. Agatha. Zondagmiddag wordt in Lisse een grote puzzeltocht voor fietsers gehouden. Ge start wordt tussen twee en drie uur bij hotel „De Witte Zwaan". De tocht voert de deelnemers door de mooiste plekjes van de bollenstreek over een afstand van veer tig kilometer. Er zal met een gemiddelde snelheid van vijftien kilometer per uur worden gereden. Met tussentijden van een minuut zal worden gestart. Degenen die de rit tot een goed einde brengen krijgen een herinneringsvaantje, terwijl er ook prijzen beschikbaar worden gesteld voor hen die de minste strafpunten hebben. De organisatie is in handen van de ren en tourvereniging „De Bollenstreek". Men kan zich opgeven aan de start. Haarlemmermeer De nieuwe openbare u.l.o.-school in Hoofddorp is door inwendige veranderin gen, namelijk het vergroten van de over- blijfruimte en het ingebruiknemen van het vaklokaal als klasselokaal, te klein geworden. B. en W. van Haarlemmermeer achten daarom de uitbreiding van de school met twee lokalen en de aanstelling van een negende leerkracht voor 1 sep tember 1960 noodzakelijk. Zij stellen de raad voor ten behoeve van deze uitbrei ding een krediet van 78.600 beschikbaar te stellen. Voor de aankoop van een nieuw licht- aggregaat ten behoeve van de brandweer vragen B. en W. van Haarlemmermeer de raad een krediet van f2350 beschikbaar te stellen. De uit harmonikagaas bestaande afras tering, die de afscheiding vormt tussen de betegelde speelplaats van de christelijke school in Vijfhuizen en de erven der al daar gelegen woningen voldoet, gezien haar geringe hoogte, niet aan redelijke ei sen. Om zonder overlast voor de bewoners op het schoolplein een balspel te kunnen beoefenen is een afscheiding van twee meter hoog noodzakelijk. B. en W. stellen de raad voor ten aanzien van de kosten ten bedrage van 700 medewerking te ver lenen aan het schoolbestuur. Voor het maken van een speelplaats, het aanbrengen van een afrastering om het speelterrein, het maken van een zandbak en het aanschaffen van buitenspeelmate riaal heeft het bestuur van de christelijke kleuterschool in Vijfhuizen zich om finan ciële medewerking tot B. en W. van Haar lemmermeer gewend. De kosten van ge noemde voorzieningen zijn geraamd op f 7000. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7