ZWEDENde hele dag zon en de hele dag RUST Jeugdige Duitsers stalen op strand geld van landgenote Amsterdamse Beurs Twee maanden en zes weken gevangenis WOENSDAG 29 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Help-u-zelf is het eerste vakantiegebod Treinhotels Proces tegen spionage in Oost-Berlijn Nederlandse geheime dienst zou erbij betrokken zijn Enorme afstanden HAARLEMSE POLITIERECHTER De beurs van gisteren Jaarvergadering Rohte Jiskoot Scheepvaart LAATSTE NIEUWS Geneefse voorstellen verworpen (Van onze correspondent in Stockholm) Zwedenis het Amerika van Europa, tenminste, als u de bewoners wilt vleien. Ze horen namelijk graag, dat ze de hoogste levensstandaard in Europa hebben. Men is trots op de ver doorgevoerde rationalisatie. U zult zich in Zweden echter moeten aanpassen. U zult uw beurs goed moeten bewaken, anders komt u zelfs met duizend gulden niet ver. En u wilt toch ver komen, is het niet? U wilt waarschijnlijk de middernachtzon zien en genieten van de absolute rust, die hier in het hoge noorden nog is te vinden. Het begint eigenlijk al met de kruier op het station. Hij rekent in de avond uren ruim een gulden voor ieder st.uk bagage. Wij gaven onlangs onze schrijf machine, een handkoffertje en een pakje aan een witkiel. Wij wilden „het heertje" spelen, omdat wij in gezelschap waren. De kruier volgde ons echter niet op de voet. Hij bleef voor het station wachten en verzamelde een vijftiental koffers van reizigers, die met dezelfde trein mee moesten. Vijf minuten voor het vertrek kwam hij alles in één keer brengen. Rationalisatie zit zelfs kruiers in het bloed. Hij vroeg ruim een rijksdaalder, hetgeen wij „wel prijzig" noemden. Dat hadden wij echter niet mogen doen. In de socialistische staat Zweden maakt men dergelijke opmerkingen niet. Bovendien, zo vertelde hij ons, had hij eigenlijk recht op ruim drie gulden. U zult er dan ook verstandig aan doen een „help-je- zelf-wagentje" te nemen. Op het station te Stockholm zijn ze weliswaar niet, maar op tal van overstapplaatsen staan die wagentjesdie iedere passagier zonder zonder meer, en zonder enige betaling, op het station mag gebruiken. „Help-je-zelf" geldt in nog grotere mate voor het eten In vroeger tijden had men het zeer beroemde „smögasbjord". de lange tafel met de vele lekkernijen, waarvan men mocht nemen zo veel men wilde. Deze tafels zijn er gedeeltelijk nog wel en u krijgt er waar voor uw geld. Anders is het echter als u zich laat bedienen. Dat is een service, die duur moet worden betaald. Wij spreken uit ervaring, want wij hebben on langs een varkenskarbonade, met een aardappel en welgeteld vier spruitjes ge nuttigd in het restauratierijtuig van een trein en de ober keek ons erg vreemd aan, toen wij hem beleefd iets meer vroegen. Hij legde toen met een hoffelijke buiging nog twee spruitjes op ons bord. Toch kostte dat grapje, inclusief drie boterhammetjes, een glas bier en koffie acht gulden. Korte tijd later aten wij gelukkig voor minder dan de helft een uitstekende maaltijd in een „bar". Onthoud dit woord. Een „bar" of „mjölk- bar" is een zelfbedieningsrestaurant. U neemt zelf uw dienblad en zoekt het menu aan de „bar" uit. U neemt zelf brood, boter en wat er bij hoort en voorts wat u wenst te drinken: bier, limonade, of melk, en u laat na de maaltijd zelf de koffie uit een kraantje lopen. Voor een gulden of drie, vier krijgt u ruim voldoende. Het voordeel met deze „bars" is, dat zij modern en nieuw zijn ingericht. Het ziet er keurig uit. Onnodig te zegen, dat u in het hotel zelf uw koffers naar de kamers moet dragen, dat u dikwijls zelf uw schoenen moet poet sen en dat u zelf moet uitzoeken, wat goed koop en wat duur is. Niemand, die u met ongevraagde adviezen lastig valt. De Zwe den weten echter zelf maar al te goed, dat zij op dit gebied tekort schieten en spreken dan ook wan het land van de „midnight- sin" (middernachtzonde), in plaats van „sun" (zon). Kort geleden zaten wij in de trein en hadden een hele coupé voor ons zelf. Vijf reizigers zaten in deze wagen, in iedere coupé één. Niemand zocht iemand op. De reis duurde vijf uur, doch zelfs al zouden wij twaalf uur lang naar hetzelfde doel op weg zijn geweest, dan zou men elkaar nog nauwelijks hebben aangesproken. Dat doet de Zweed nu eenmaal niet. Toch zijn er uitzonderingen: de „trein hotels". Wie met deze rollende hotels reist, behoort meteen „jij" en „jou" tegen de medepassagiers te zeggen. De moeilijkheid zit hem anders in de aanspreektitels. Men zegt in Zweden namelijk niet „u", maar spreekt de mensen met hun titel en in de derde naamval aan: „Heeft de douane inspecteur goed geslapen?" „Wil de ka- pitein-ter-zee nog een stukje vlees?" Wie aan deze reizen per treinhotel mee doet, wordt door de stewardess aan de medereizigers voorgesteld. Na een stevige handdruk bent u „broeder" of „zuster" van allemaal. Een „övertullkontrollören" heet dan nog slechts Erik. Nu ztfn er twee soorten treinhotels. Een eenvoudige klasse en de luxeklasse vakan- tietocht, de zogenaamde dollartrein, waar mee de negen dagen lange vakantietocht StockholmNarvikStockholm 1300 gul den kost. Wenst u eenvoudiger te reizen, dan stel len wü de tocht BodenNarvikBoden voor, die inclusief slaapwagen van Vannas af 190 gulden kost. In de pry's zyn alle maaltijden inbegrepen, alsmede zeven overnachtingen in een twee-persoons coupe. Een reisleider gaat mee en dc excur sies zijn de moeite waard. U krijgt binnen de poolcirkel de yzerertsmynen, de midder nachtzon en de Laplanders te zien. U kunt zich verder verbazen over de rendieren, die zo maar op de rails lopen, en u zult de ertshaven Narvik en de machtige fjord be wonderen. U maakt ook nog een boottocht en wandelt door de onbewoonde wereld. Voor het treinkaartje MalmöBoden krijgt u bovendien een reductie van 25 percent en betaald hierdoor ongeveer negentig gulden voor het retour. Een arts en een chemicus staan in Oost- Beriyn terecht op beschuldiging van spio nage voor de Nederlandse geheime dienst in West-Berlyn, zo meldt het Oost-Duitse partijblad „Neues Deutschland". Het blad schrijft dat een zekere dr. Foerster, vroeger als arts verbonden aan een ziekenhuis bij Berlijn, inlichtingen aan genoemde dienst heeft verstrekt over de gezondheidsdienst in Oost-Duitsland, het Oost-Duitse Rode Kruis en de perso neelsbezetting van de staatskabelfabriek in Schoenow, waar hij als bedrijfsarts heeft gewerkt. Het proces is dinsdag begonnen. Het blad zegt dat een agent van de Ne derlandse geheime dienst, Bruhn geheten, Foerster heeft verzocht mensen te bewe gen uit Oost-Duitsland te vluchten en nieuwe agenten aan te werven. Eén van deze was de tweede beklaagde, een chemi cus. Hij zou gegevens over het chemische instituut van de Iiumboldt-universiteit in Oost-Berlijn en over de opleiding van studenten daar hebben verstrekt. (Het A.N.P. verneemt van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, dat er geen Nederlandse geheime dienst in West Berlijn bestaat). Wie niet van een rijdend hotel houdt en liever zelf voor logies wil zorgen, doet er evenwel toch verstandig aan gebruik te maken van de vele rondreizen, die de Zweedse, evenals de Noorse en Deense spoorwegen aanbieden. Men is dan belang rijk goedkoper uit. Twee voorbeelden: Ko- penhagen-Stockholm-Narvik-Trondhjem. Oslo-Gothenburg-Kopenhagen (ongeveer 4500 kilometer) kost tweede klas 160 gulden en eerste klas 225 gulden. De kortere rond reis Kopenhagen-Stockholm-Oslo-Kopen- hagen (ongeveer 1800 kilometer) wordt aangeboden voor 95 gulden in de tweede klas en 150 gulden in de eerste klas. Hotels moeten van te voren worden besproken, anders kan het u gebeuren, wat ons over komen is. Wij hebben eens in een gevan genis moeten overnachten, omdat de drie hotels van Kiruna waren volgeboekt. Op een afstand van tweehonderd kilometer was geen bed te vinden. Hotels kunnen overigens erg duur zijn. In kleine plaatsen betaalt men tien tot veertien gulden zonder het ontbijt, waar twee gulden voor wordt gerekend. Wie goedkoop uit wil moet een klein hotel opzoekejü, vijf tot tien gulden zonder ont bijt of een „resanderum" (kamer voor rei zigers) die vijf tot zes gulden doet. Bij par ticulieren betaalt men vier tot zes gulden. De bedden zijn helaas overal middelmatig tot slecht en het eten kan een belevenis zijn: zure haring met suiker, maar ook verrukkelijke, in Nederland onbekende, bessen en zojuist gevangen zalm. De automobilist mag vooral de afstanden in Zweden niet onderschatten. Haelsing- borg-Stockholm is zeshonderd kilometer, maar dan bent u nog altijd in Zuid-Zwe den. Tot het noorden is het nog eens 1500 kilometer. De wagen moetgoed in orde zijn In het begin zijn de wegen nog uitstekend, maar noordelijk van de lijn Karlstad-Gavle wordt het minder. Zeer lange trajecten zijn niet geasfalteerd. Kleine en grote steentjes liggen los. U moet bij het inhalen voor zichtig zijn en vooral niet snijden. U zou anders stenen tegen de voorruit van de ingehaalde wagen kunnen gooien. Toon, dat u aan uw mede-automobilisten denkt en zorg voor spatlappen. Probeer kleine reparaties eerst zelf te doen, alvorens het „even te laten fixen". Kleine mankementen worden in Zweden Laplanders aan de picknick. Een zomernacht aan het Petsauremeer in Lapland. verholpen door vaklui die tien tot twaalf gulden per uur in rekening mogen brengen. Heeft u evenwel onderweg panne, dan is iedere automobilist gaarne bereid u te hel pen. Gratis. De Zweed is heer in het verkeer. Hij heeft geduld en blijft gerust een kwartier in een file, die met een tempo van vijftig tot zestig kilometer rijdt. Denk er overi gens aan, dat de Zweed langzamer reageert dan de West-Europeaan en dat het verkeer links houdt, zoals in Groot-Brittannië. Kampeerterreinen zijn er genoeg. Goed koop zijn ook de „vandrarhem", die 1,50 gulden per bed (in slaapzalen of vier per- soons kamers) vragen. Een slaapzak moet echter meegenomen worden. Wat „moet" u in Zweden gaan zien? Interessanter dan enkele kerken (Lund en Uppsala) zijn de moderne gebouwen, bij voorbeeld in Stockholm. Er zijn slechts enkele musea Naar Zweden moet u echter komen als u wilt genieten van de geweldige natuur, de oneindige bossen, de machtige rivieren, en bovenal van die heerlijke rust in dit ongeschonden landschap. Edoch, er zijn ook risico's. Als het regent, is er niets te doen, en uitgestrekte gebieden zijn (vooral in de maanden juni en juli ver geven van muggen. Koop daarom „myggol- ja" (muggenolie). Pas in de tweede helft van juli is het water warm genoeg om te baden, terwijl de mooiste kleurrijke tijd einde augustus-begin september is. De na zomer dus. Het badpak kunt u dan echter wel thuis laten. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3%% Nederl. '47 92% 92% 3 °/o Nedl. 1962/64 98V1# 98% Woningbouw 6% 110 111 Pr. A'dam '56 I.. 81 Pr. A'dam '56 II 99 Pr. A'dam '56 III 99% Pr. R'dam '52 I.. 88 Pr. R'dam '52 II. 88% Pr. R'dam '57.... 101 A.K.U 376 374 Calvé Delft 557 557 Van Gelder Zonen 227% 228 K. N. Hoogovens. 568 570 Nederl. Ford 317 320 N. Kabelfabriek 392 393 gew.Philips Gloeil. 662 661% Pref.PhilipsGloeil. 250 Unilever 581% 584 Wilton Fyenoord. 209% 209% Werf Gusto 155% Dordtsche Petrol. 689% 725 FC on. Petroleum. f 156.30 164,- Billiton 272 273 A'dam Rubber 94 93'/» K.L.M f 133.50 f 134,50 Holl. Amer. Lijn. 156% 156% K.N.S.M 157% 158 N. Scheepv. Unie 134% 134% v. Nievelt Goudr. 126% 126% Phs. v. Ommeren 250 250 H.V.A 151% 152 Delimaatschappij ƒ181.50 f 182,- Amsterd. Bank.. 324% 327 Nat. Handelsbank 153% 154 Ned. Handel Mij 251% Rotterd. Bank 300 305 Twentsche Bank. 264 Anaconda Copper 63% 63% Bethlehem Steel. 56% 56 U.S. Steel 102% 103 General Motors. 56% 56% Shell Union 76% 76 Tidewater....-.^ 257i« 26% Op zondag 12 juli waren vier jeugdige Duitsers, allen uit Keulen, op het strand van Zandvoort. Zij ontmoetten daar twee meisjes, eveneens uit Duitsland. Zij hadden geen geld meer. Zij waren een dag of vier in ons land en hadden anderhalve dag niets gegeten. Een van het viertal, een 20- jarige chauffeur, zag in de tas van het ene meisje een portemonnaie. De vier Duitsers gingen naar de boulevard en overlegden hoe zij deze portemonnaie in handen zouden kunnen krijgen. Zij keer den terug naar het strand en de chauffeur installeerde zich in de strandstoel van de meisjes. Een van de andere jongens, een 19-jarige metselaar ging op de uitkijk staan. De chauffeur kreeg de portemon naie te pakken. Er zat f 127 in. De porte monnaie gaf hij met 55 aan de metse laar. De rest van het geld hield hij bij zich. De vier Duitsers trokken naar Amster dam, aten overvloedig en keerden terug naar de badplaats, waar zij nog spiegel eieren consumeerden. De officier van Justitie in Haarlem, mr. J. van den Oever, eiste vanmorgen tegen de chauffeur we gens diefstal twee maanden gevangenis straf met aftrek, tegen de metselaar wegens heling zes weken met aftrek en tegen een 20-jarige isolateur die ook van het geld had geprofiteerd, eveneens zes weken met aftrek. De politierechter, mr. E. J. W. Top, veroordeelde het drietal tot de gevraagde straffen. De zaak tegen de vierde Duitser, een minderjarige isola teur, werd met gesloten deuren behandeld. De chauffeur vertelde dat hij met f 44 op zak over de grens was gekomen. Later zou hij van thuis nog geld toegestuurd krijgen. Hij dacht ook in ons land een dag of veertien te kunnen werken. Later had hij inderdaad 35 Mark ontvangen. Vier jaar geleden moest hij in Duitsland drie weekeinden in de gevangenis doorbrengen wegens diefstal van lege bierflessen. De metselaar, die een deel van het ge stolen geld in bewaring had genomen, om dat hij nog het beste met het Nederlandse geld kon omgaan, liep nog in een proeftijd. Wegens diefstal in zijn eigen land, samen met nog acht jongelui, was hij veroordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf en drie maanden voorwaardelijk. De officier van Justitie zei niet meer te kunnen spreken van een kruimeldiefstal. Hij vond zoals in deze tijd nogal eens door Duitse toeristen worden gepleegd, deze diefstal op het strand, waar men in het algemeen wat losser van zijn eigendommen staat en zijn medemens vertrouwt en dan nog ten nadele van landgenoten, in hoge mate bedenkelijk. „Diefstal onder ver- Amsterdam Bij kalme handel waren de internatio nale waarden vanmiddag over het gehele front aan de vaste koers. De hogere slot- koersen uit New York hadden op de koers- vorming van alle internationale waarden een gunstige invloed. In tegenstelling tot gisteren, toen aandelen Kon. Olie bij de overige fondsen ten achter bleven en zelfs lager noteerden, openden deze aandelen vandaag op 155.40 tegen gisteren als slotprijs 154.20. De belangstelling kwam hoofdzake lijk van publieke zijde. Tegenover de vraag was niet voldoende aanbod waardoor de koers opliep tot f 156.20. Hierdoor werd be langrijk boven pariteit New York geno teerd. Vergeleken bij de overige internatio nale waarden ging er in het oliefonds ta melijk veel om. De Philipspapieren gingen op 662in andere handen over en avan ceerden op deze prijs bijna twee punten. Unilever noteerde 582 en verbeterde ruim twee punten. AKU opende een punt hoger op 387, viel daarna terug tot 385 doch her stelde zich weer tot 386 Aandelen KLM, die in Wallstreet een dollar hoger noteer den, werden drie gulden hoger op f 133. geadviseerd. De dollar-obligaties kregen een adviesprijs op 110 (109-3^) en de 4% guldens-obligaties werden beneden de prijs van gisteren" geadivseerd. Bij de scheep vaart waren aandelen Kon. Boot een punt je lager. In de vorige fondsen in deze sec tor kwamen geen veranderingen van enige betekenis voor. Van de cultures herstelden Deli zich op een prijs van f 179.50. Amster dam Rubber was op 92% een punt hoger. HVA een fractie lager op 151 In de staatsfondsen blijft de handel gepaard gaan met geringe omzetten. De tendentie was goed prijshoudend. De aandelen van het Rotterdamsch Beleggingsconsortium (Robeco) worden vandaag te Parijs ge ïntroduceerd en voor het eerst verhandeld. Op het Damrak bedroeg de adviesprijs 211 a 212 tegen gisteren 211 percent. De om zetten in de bankaandelen nemen geleide lijk af. De aandelen waren door elkaar on veranderd. Ook in de lokale sector was het stil. Aandelen Internationale Viscose wer den opnieuw hoger geadviseerd evenals die van Transatlantica. Fokker daarentegen kreeg een paar punten lagere adviesprijs. Aandelen instrumenten W.C. Hart kregen een lagere adviesprijs op het passeren van het dividend (vorig jaar 6 percent). Prolon gatie 3 percent. (A.N.P.) NEW YORK Oliewaarden, die lange tijd maar weinig fluctueerden, hebben met een aanzienlijke stijging de leiding van de effcctenmarkt overgenomen en ervoor gezorgd dat het industrieel gemiddelde weer verder op liep. Men spreekt van een inflatiemarkt, waarop nutsbedrijven en spoorwegen achterblijven. Enkele staalfondsen voelden de druk van winstneming en boekten ver liezen. maar de meeste profiteerden van het feit dat Wallstreet de staalstaking voorlopig nog negeert en boekten nieuwe winsten. Du Pont leidde bij de chemicaliën en had op zijn beste tijd meer dan 5 dollar winst geboekt. Ook andere aandelen in deze hoek boekten winsten. Elektronische waarden ondervonden gevolgen van winst neming en verloren 2 tot 4 dollar per fonds. Motoren lagen gemakkelijk in de markt, banden waren gemengd. Bij de oliewaarden werden winsten van 3 dollar en iets meer geboekt, die goeddeels behouden bleven. De totale omzet was 3.190.000 aandelen. Van 1228 verhandelde fondsen waren 506 hoger en 487 lager. Het industriegemid delde kwam van 669.08 op 672.04, dat voor spoorwegen van 167.71 op 167.51 en dat voor openbare nutsbedrijven bleef op 89.62 onveranderd. (UPI). zwarende omstandigheden, zeer ongewenste straatroof", luidde de kwalificatie van mr. Van den Oever die de genoemde straffen eiste. De raadsman, mr. F. M. Oberman, meen de dat de jongelui zich in een noodtoestand bevonden. Zij waren met te weinig geld in ons land gekomen en hadden geruime tijd niet gegeten. Hij dacht dat de sociale oorzaak van wandaden als deze gezocht moet worden in het wonderlijk snelle economische herstel van Duitsiand. De jeugd krijgt daar te veel. Ze krijgen te veel zakgeld en vele jongelui hebben een scooter. Zij reizen de wereld rond en zijn moreel vaak niet tegen de moeilijkheden ongewassen. De raadsman bepleitte een voorwaardelijke straf. De politierechter wees op het niet brand schone verleden van de verdachten. Toen hun geld op was, hadden zij naar hun land en ouderlijk huis moeten teruggaan. Hij vonniste conform de eis. De algemene vergadering van Oscar Rohte en Jiskoot heeft de jaarstukken over 1958 goedgekeurd met 212,8 stem men vóór en 70 tegen. Tegen stemde een aandeelhouder, die van mening was, dat het verslag te weinig inlichtingen gaf. Op vragen uit de vergadering werd geant woord, dat de omzetten in de eerste helft van 1959 belangrijk zijn gestegen. Een stij ging, die het gevolg was van de latere aanvoeren van tabak. Hierdoor is in feite het handelsjaar een half jaar opgescho ven. De activiteit, die normaal aan het tweede halfjaar van 1958 ten goede zou zijn gekomen, kwam daardoor op reke ning van de eerste helft van het lopende jaar. Een gevolg hiervan was weer een winstverschuiving van 1958 naar 1959. Ver wacht wordt, dat de opschuiving van het handelsjaar een blijvend verschijnsel zal zijn. In Rhodesië houdt de maatschappij zich niet met de teelt van tabak bezig. Het be lang aldaar bestaat uit een aandeel in een fabriek, waar de tabak wordt behandeld en waar ook voor anderen in loondienst opdrachten worden uitgevoerd. De bank- schuld vari 2,1 miljoen is nog steeds aan wezig. De oorzaken hiervan zijn de grote voorraad tabak en dat krediettermijnen van 6, 8, 9 en 10 maanden heel gewoon zijn. Een der aandeelhouders maakte ge wag van de aanzienlijk slechter gewor den liquiditeit van de maatschappij. De voorzitter antwoordde hierop, dat een en ander dient te worden gezien in het licht van de omstandigheid, dat het handels jaar met een half jaar is opgeschoven. - Aagtedijk 28 500 m. w.n.w. Walvisbaai n. L. Palm. Aagtekerk 23 v. Marseille n. Antwerpen. Abida 29 te Gibraltar verwacht. Acila 28 v. Heysham n. Liverpool. Adonis 28 v. Tampa n. Mobile. Aegis 28 te Curasao. Akkrumdijk 28 v. Los Angeles n. San Francisco. Albireo 28 300 m'. van Casablanca n. Antwerpen. Aigenib 29 te Salvador. Algol 28 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alioth pass. 27 Kp. Santa Maria n. Buenos Aires. Alkes 28 220 m. z. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Alkmaar 28 v. Buenos Aires n. Curasao. Aimkerk 29 te East-London. Alphacca 28 330 m. n.n.w. Natal n. Rio de Jan. Alwaki 29 te Rotterdam. Amalie B 28 30 m. n.w. IJmuiden n. Port Said. Ameland 28 v. Cabimas n. Stanlow. Amerskerk 28 140 m. z.o. Kaap Guardafui naar Fremantle. Amsteldijk 29 te Hoek v. Holl. verw. v. Hamburg. Amstelpark 29 te Vizagapatnam. Amstelsluis 28 v. Nahodka n. Shimonosaki. Anaiik 28 365 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre. Angolakust 28 te Freetown. Area 28 480 m. n.n.o. Antiqua n. Thameshaven. Arendsdijk 29 te Le Havre. Argos pass. 28 Kp. Finisterre n. Napels. Arkeldijk 28 400 m. o. Ceylon n. Djibouti. Asmidiske 28 805 m. z.w. Landsend n. Amsterdam Asterope 28 330 m. w. Landsend n. Amsterdam. Attis 27 60 m. z. Jamaica n. Maracaibo. Averdijk 28 v. Newport News n. New York. Bali 28 v. Djeddah n. Suez. Bawean 28 320 m. n.n.w. Penang n. Singapore. Bengkalis 29 te Bangkok. Bengalen 29 te Manilla. Beninkust 28 v. Bremen n. Hamburg. Bennekom 29 te Maracaibo. Bintang 28 v. Akaba n. Bahrein. Bonita 29 te New York. Breda 27 840 m. o.n.o. Barbados n. Rotterdam. Britsum 27 n. Wakamatsu. Calamares 28 v. Santa Marta n. Rotterdam. Caltex Arnhem 29 v. Suez n. Rastanura. Calt. Delft 28 200 m. o.z.o. R. Al Hadd n. Madras. Caltex Delfzijl 30 te Cork verwacht. Caltex Eindhoven 28 te Rotterdam. Calt. Gorinehem 28 v. Brunsbüttelkoop n. R'dam. Caltex Nederland 28 500 m. n.s.w. Az n. Antw. Caltex Pernis 28 67 m. n.n.w. Perim n. Bahrein. Caltex Utrecht 28 v. Colombo n. Bombay. Camerounkust 28 te Pointe Noire v. Luanda. Camitia 28 230 m. w.n.w. Ushant n. Birkenhead. Carrillo pass. 28 Pto. Rico n. Santa Marta. Casamance pass. 28 Casquets n. Dakar. Castor 28 150 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Charis 29 te Paramaribo. Cinulia 28 v. Sydney n. Melbourne. Cirrus 28 140 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 28 53 m. n.n.w. Ras Muscat n. Philadelphia. Colytto 28 735 m. o.n.o. Kp. Race n. Boston. Coolsingel 28 te Antwerpen. Corilla 28 te Pladju verwacht. Crania 27 330 m. n.w. Fayal n. Curacao. Dc Eerens 29 te Bahrein. Delft 29 te La Guaira. Dorestad 28 te Amsterdam verwacht. Doris 29 te New Orleans. Duivendijk 28 215 m. w.z.w. Flores n. Liverpool. Eemland 29 te Rio Grande. Elizabeth B pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Ena 29 te Guayaquil. Fos 28 te Rotterdam. Esso Nederland 28 70 m. n.o. Al Quatr n. Suez. Fravizo 29 v. Las Palmas n. Liverpool. Friesland KRL pass. 27 Azoren n. New York. Friesland SSM verin. 29 v. Rotterdam n. Blyth. Gaasterkerk 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Gabonkust 29 te Lagos. Guineekust 28 te Le Havre. Gyrotoma 28 300 m. z.w. Azoren n. Newcastle. Hathor 28 dw. Finisterre n. Hamburg. Hector 29 te Lissabon. Hecuba 28 te Hamburg n. Antwerpen. Iieelsum 27 te Le Havre. Heemskerk 28 v. Suez n. Djibouti. Helena 28 20 m. o. Lizard n. Bremen. Helicon 29 te New York. Hilversum 25 te Limerick. Holendrecht 28 310 m. z. Takoradi n. Emden. Hydra 28 120 m. o. Trinidad n. Bremen. fsis pass. 29 Mona Passage n. La Guaira. Jagersfontein 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Jason 28 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Java 28 210 m. n. Str. Singapore n. Tandj. Priok Johannes Frans 29 v. Halifax n. Seven Islands. Johan van Oldenbarnevelt 29 te Melbourne. Kabylia 28 v. Groton n. Willemstad. Kalinga verm. 28 v. Curacao n. Cardon. Kalydon 28 600 m. n.o. Azoren n. Curacao. Kamperdijk 29 v. Boston n. Philadelphia. Kara 28 v. Bachaquero n. Rotterdam. Karimun 28 te Abadan. Karsik 28 v. Mombasa n. Dar Es Salaam. Katelysia 28 te Yokkaichi. Keizerswaard 28 te New York. Kellia 28 260 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Kelletia 29 v. Gefle n. Rotterdam. Kenia 28 270 m. w.n.w. Key West n. Thameshaven. Kennemerland 29 te Rio de Janeiro. Kermia 28 te Gothenburg. Khasiella 28 v. Lagos n. Curacao. Kieldrecht 29 v. Lissabon n. Antwerpen. Koningswaard 29 te Thameshaven. Kopionella 29 v. Oran, 20 te Philippeville verw. Koratia 28 600 m. z.w. Azoren n. Landsenl. Korenia 30 te Singapore verwacht. Kreeft 28 660 m. n.o. Kp. Race n. Wabana. Kylix 28 50 m. n.w. Newcastle n. Miri. Laagkerk 28 130 m. o. Aden n. Singapore. Langkoeas 28 v. Aden n. Massawah. GENEVE, 29 juli (UPI) Het westen heeft de voorstellen voor Berlijn, die de Russische minister Gromyko dinsdag op een besloten bijeenkomst in Genève in schrift overhandigde verworpen. Rusland op zyn beurt betoonde zich afwijzend tegenover het voorstel tot een wapenstil standsakkoord voor vijf jaar ten aanzien van Berlijn waarmee het westen toen kwam, zodat een beëindiging van het ministersoverleg nu, zeer nabij lijkt. Het westen is na een zorgvuldige bestu dering van de Russische voorstellen tot ce conclusie gekomen, aldus een westelijke zegsman, dat de kloof tussen de stand punten van oost en west nog even wijd is als altijd. Een Westduitse woordvoerder zei, dat het westen diep teleurgesteld is over het Russische document. „Men kan er niet de geringste poging in ontdekken om het westen tegemoet komen, noch qua substantie noch qua vorm, zei hij. De an dere westelijke delegaties onthouden zich nog van formeel commentaar, maar diplo maten hebben wel te verstaan -'egeven, dat ook zij in Gromyko's voorstellen geen mogelijkheid hebben gezien voor een tus sentijdse Berlijnse oplossing. Zij voorspel len een spoedig afbreken van de confe rentie. Vanmiddag ontmoetten de Ameri kaanse minister Herter en de Rus Gromy ko elkaar bij de lunch. Paul Tetar van Elvenfonds. Bij de opening van de tentoonstelling van inge komen werken voor de voor-wedstrijd van het Paul Tetar van Elvenfonds, is bekend gemaakt dat tot deelname aan de eind- wedstrijd zijn uitgenodigd de jonge kuns tenaars: L. Cuppen te Veghel, H. Holle- wand te Maastricht, L. Kriens te Maas tricht, W. J. H. Thijs te Tilburg en Jacq Frenken te Vught. Laurenskerk 28 85 m. o.z.o. Kosseir n. Akaba. Lekhaven pass. 28 Finisterre n. Las Palmas. Lelykerk 28 240 m. o. Bahrein n. Rotterdam. Lcuvekerk 28 65 m. z.z.o. Ras Al Hadd n. Dar Es Salaam. Limburg 28 45 m. w. Kp. Vincent n. Marseille. Lcenerkerk 28 240 m. w. Kreta n. Port Said. Loosdrecht 28 v. Hamburg n. Bremen. Loppersum 28 420 m. w.n.w. Finisterre n. Mobile, l.una 29 te Amsterdam. Lutterkerk 28 100 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Maashaven 29 te Montevideo. Maaskerk 29 v. Genua n. Port Said. Maaslloyd 28 v. Suez n. Bombay. Macoma 28 te Singapore. Markab verm. 28 v. Montreal n. Genua. Marnelloyd 29 v. Vancouver n. Port Klicè. Maron 28 510 m. z.o. Bermuda n. Antwerpen. Maureen 28 v. Rotterdam ,29 te Londen. Medon 28 te Aruba. Meerdrecht 28 60 m. w. Key West n. Houston. Memnon 28 v. Turks eil. n. Jacksonville. Mentor 27 v. Paramaribo n. Willemstad. Merseylloyd 29 v. Genua n. Marseille. Merwelloyd 29 te Suez. Molenkerk 27 v. Marseille n. Boulogne. Montferland 28 v. Santos n. Bahia. Muiderkerk 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Munttoren 28 v. Bombay n. Mena. Musilloyd 28 245 m. w. Colombo n. Penang. Naess Commander 29 te Fawley. Naess Tiger 28 110 m. n.n.w. Muscat n. Napels. Neder-Eems 28 v. Hamburg n. Atwerpen. Nestor 28 v. Port of Spain n. Paramaribo. Nias 29 te Buena Ventura. Noordwijk 28 100 m. z.z.w. Dakar n. Las Palmas. Notos 28 dw. Viliano n. Rotterdam. Nijk;erk 28 100 m. o. Port Sudan n. Suez. Oberon 28 v. Cumana n. Baltimore. Omm,cnkerk 23 v. Rotterdam n. Port Said. Oranje pass: 28 Majorca n. Gibraltar. Oranjefontein ,28 v. Las Palmas n. Kaapstad. Or. Nassau 27 50 m. n.w. Aruba n. Pt. Au Prince. Ossendrecht 28 290 m. z.o. Kp. Race n. Hamburg. Overijsel 28 te Bremen. Pendrecht 28 550 m. z. Kp. Verd. eil. n. P. Noire. F'erna 28 v. Pladju n. Surabaja. Philippia 28 185 m. w. Freetown n. Mena. Pieter S 29 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 28 180 m. z. Bermuda n. Londen. Prinses Irene 28 te Montreal. Prins Frederik Hendrik 28 te Glasgow. Prins Wilelm George Frederik 28 660 m. n. Scillys naar Le Plavre. Pr. Johan Willem Friso 28 v. Montreal n. Napels. Prins Willem II 29 v. Rotterdam n. Montreal. Provenierssingel 27 512 m. w. San Pedro n. Japan. Purmerend 28 100 m. n.w. Kp. Guardafui naar Singapore. Pygmalion 29 te La Romana. Raki 28 te Probolinggo. Rempang pass. 28 Kp. St. Vincent n. Marseille. Reza Shah The Great 28 50 m. z.o. Aicoin eil. naar Mena. Riouw 28 v. Mombasa, 29 te Tanga. Roepat 28 v. Port Said n. Genua. Rijndam 31 te Rotterdam verwacht. Salatiga 28 210 m. n.w. Finisterre n. New Orleans. Suloum 28 170 m. o. Hadeira n. Duinkerken. Samarinda 28 300 m. z.w. Guardafui n. Djibouti. Sarangan 28 1000 m. w.zav. Kaap Verdische eil. naar Abidjan. Schie 28 dw. Kp. St. Vincent n. Algiers. Schiedijk 29 te New York. Senegalkust 28 te Port Harcourt. Sibajak 28 te Wellington verwacht. Sibigo 28 460 m. n.o. Cairns n. Hollandia. Sloterdijk 28 v. Bremen 29 te Hoek v. Holl. verw Stad Alkmaar 29 te Emden. Stad Delft 28 1200 m. w.n.w. Flores n. Belfast. Stad Gouda 28 400 m. z.o. K. Race n. Vlaardingen. Stad Leiden 28 v. Ceuta n. Piombino. Stad Rotterd. 28 170 m. n.n.o. K. Viliano n. Ceuta. Stad Schiedam 28 180 m. n.n.w. Texel n. Gent. Stanv. Talangakar 28 v. Sungeigerong n. Penang. Statendam 28 v. Southampton n. New York. Statue of Liberty 23 dw. Ras Al Hadd n. Mena. Steen wijk 29 te Durban verwacht. Stentor 29 te Paramaribo. Straat Johore 29 te Bombay. Straat Magelhaen 28 640 m. w.z.w. Sabang naar Mauritius. Straat Mozambique 29 v. Montevideo n. B. Aires. Straat Soenda 28 te Durban. Straat Torres 29 v. Adelaide n. Fremantle. Straat v. Diemen 28 1230 m. n.w. Kaapst. (best.). Sunetta 28 40 m. z. Colombo n. Chittagong. Tahama 28 120 m. n.n.w. K. St. Vincent n. Banias. 'I amara 30 te Isle of Grain verwacht. Tarakan 28 220 m. w. Madeira n. Casablanca. Themis 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Theobaldius 28 v. Rotterdam n. Huil. Tiba 28 440 m. z. Santos n. Santos. Tjisadane 29 te Singapore. Tomori 28 te Pt. Swettenham verw. v. Penang. Tweelingen 29 te Kirkeness. Van Cloon 28 400 m. z.o. Hongkong n. Hongkong. Van der Hagen 28 v. Matadi n. Duala. Van Linschoten 28 te Singapore. Van Neck 28 140 m. z. New Breton n. Suva. Van Waerwijck 28 v. Shanghai n. Hongkong. Vasum 28 115 m. n.o. Massawa n. Mena. Vivipara 28 160 m. n.w. Guardafui n. Mena. Viist 29 v. Rotterdam n. Bremen. Waterman 28 v. Montreal n. Southampton. Westertoren 28 v. Singapore n. Aden. W" ie ld recht 28 Puerto La Cruz v. Caripito. Willemstad 28 718 m. o.n.o. Guadeloupe (best.). Witmarsum 28 v. Lake Charles n. New Orleans. Woltersum 28 440 m. n.n.o. Flores n. Antwerpen IJssel 28 185 m. o. Kp. Passero n. Ceuta. Zaankerk 28 te Hamburg. Zeeland 28 v, Suez n. Djeddah. Zonnekerk 28 v. Alexandrië n. Genua. KLEINE VAART Admiralengracht 27 te Zaandam. Aleetas 28 te Amsterdam. Ank T 28 in Kiclerkasaal n. Ostrand. Appingedam 28 35 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Brouwersgracht 26 v. Amsterdam te Antwerpen. Draco 28 30 m. z.o. Wight n. Amsterdam. Flevo 27 v. Malaga n. Cadiz. Julia Mary 28 23 m. w. Casquets n. Rotterdam. Lijnbaansgracht 27 te Antwerpen. Mare Liberum 28 80 m. w. Oporto n. Dakar. Midas 28 60 m. n.w. K. St. Vincent n. Rotterdam. Phidias 28 100 m. w. Kreta n. Famagusta. Plato 27 te Kopenhagen n. Gdynia. Strabo 28 te Amsterdam n. Rotterdam? Thaletas 27 te Santioco n. Cartagena. SLEEPVAART Cycloop en Hector 29 te Amsterdam. Friesland 27 120 m. w. Guadeloupe n Buen. Aires. Gele Zee 27 v. Rotterdam n. Lübeck. Hudson 25 v. Gibraltar n. Rotterdam. Oceaan 24 te Belem. Poolzee 29 te Maassluis. Rode Zee 27 te Rotterdam. Schelde 25 te Bermuda. Tyne 27 v. Antwerpen te Maassluis. Zeeland 25 850 m. w. Honolulu n. Osaka.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9