Kinderen kamperen in de duinen en vermaken zich heel best I. KAN Voorbeeldige samenwerking van wegbeheerders in Zuid-Holland HORLOGES fabrieksrestanten 30-50% korting now made in Holland with imported tobaccos Reorganisatie wegennet in kustgebied, Haarlem-Den Haag niet voor1965 klaar Een duwboot en een filmboot Dodelijke val van vijftig meter hoogte ONDANKS REGEN EN WIND Programma feestweek WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Haarlemse rechtbank Geestelijke opgelicht: VA jaar gevangenis geëist Amsterdam krijgt een Europahuis bij het Amstelstation Kantoorgebouw van negen verdiepingen Toezicht op Curagaose studenten in Nederland Leden van dievenbende stonden terecht Aardsatelliet blijft thuis Verzending van zeepost V R IJ D A G 31 JULI 1959 O GROTE REGENDRUPPELS trommelen en roffelen op het strakgespannen tentdoek. Het geluid overstemt het geroezemoes binnen in de tent. Vaag rommelt het onweer in de verte. Loodgrauw en onheilspellend drijven zware wolken over zee landwaarts. Moedeloos en nat waait de rood, wit en blauwe vlag aan de mast. Boven de tenten van het Haarlems Speeltuinverbond bij de Strand weg te IJmuiden. Maar de hemel mag nog zo grauw zijn en de aarde nog zo doordrenkt, in de tenten schijnt de zon. „Ja zo goed is de stemming onder de kinderen, ondanks het slechte weer". De stem van kampvader F. de Droog klinkt opgelucht. „Vanmorgen maakten de kinderen in de regen onder accordeon klanken een polonaise. Even tevoren is een kletsnat geregend groepje kinderen teruggekomen uit park Veiserbeek. Nu liggen zij warm en droog te worden in de tenten. Langer in het park te blijven had geen zin." De verraderlijke nachtelijke windstoten hadden tot donderdagmiddag nog geen slachtoffers gemaakt onder de tenten. De meeste kinderen hebben zelfs niets van het noodweer gemerkt. Zij hadden een vermoeiende dag achter de rug en sliepen als marmotjes. Kampvader De Droog heeft een minder rustige nacht gehad. „Je kan me nog meer vertellen", had hij gezegd en zich geheel gekleed op de strozak gewor pen. Wachtend op naderend onheil. Af en toe verzinkend in een vermoeiend haze- slaapje. De wind loeide en rukte aan de kreunende scheerlijnen. Enkele haringen wrikten zich los uit het zand. Achter de duinrand brulde de zee. Uit een tent kruipt een leidster, een dunne jas over de piama. Met een groot stuk hout ramt zij een losgerukte haring in de grond. De kinderen slapen door. In zijn tent, tussen keuken en kamp in, ligt kampvader De Droog te wachten op het eerste geluid van scheurend tentdoek en huilende kinderen. Ook zijn vrouw naast hem slaapt niet goed. De heer De Droog schokt plotseling overeind en duikt de tent uit. In het donker ziet hij twee schimmen. Een grote en een kleine. Het blijken een leidster met een van de kleine meisjes. Ja, 'odereen moet er 's nachts wel eens uit. Opgelucht trekt kampvader De Droog zijn hoofd weer terug en gaat weer liggen listeren en wachten. Gelukkig, er gebeurt niets. Zes uur in de ochtend begint een nieuwe dag voor het echtpaar De Droog. Jlij zet thee, zij brengt de koppen met het warme vocht bij leidsters en leiders op bed. Die kunnen het wel gebruiken. Je keel wordt zo droog van een hele nacht op dat dorre stro. Vrolijk in de regen Het regent nog wel wat. De ochtend gymnastiek gaat echter gewoon door. De kinderen willen zich niet laten kennen. Gelukkig is het niet koud. Verschillende groepen gaan op stap. Ondanks regen en onweer. Er is ook een jarige. Die mag de vlag hijsen, trakteren en geschenkjes van de kampleiding in ontvangst nemen. Een van de groepen bezichtigt tijdens een uitstapje een schip. De kinderen mo gen in de machinekamer en zien de radar in werking. Een ervaren zeerob geeft tekst en uitleg. Ook de leiders leren er van. Een andere groep, die naar Velserbeek is geweest, komt vroegtijdig terug. Niet terneergeslagen door het water dat in ogen, schoenen en kragen loopt. Integendeel. De kinderen gaan hun tenten in en trek ken droge kleren aan. Zij blijven in hun linnen huizen. Er is werk aan de winkel. Repeteren voor de vrijdagavond-uitvoe ring waaraan een film vooraf zal gaan. Een paar jongens zitten zachtjes te zingen. Zij zullen enige liedjes ten beste geven. In een andere tent studeert een leidster een toneelstukje in met haar meisjes. Het vrijdagavondprogramma is voor en dooi de kinderen". Een paar jongetjes spelen met een voet bal. Zij laten de regen rustig vallen. Hun vriendjes en vriendinnetjes houden het liever droog en spelen kwartet of mono polie. Nergens een spoor van verveling. Ook voor deze avond is gezorgd. Dan komt de BB met een film en met ijs. Een bezigheid wordt door de regen be vorderd: het zandvormen maken. Er zijn prijzen voor de beste zandbeeldhouwers. In zijn kantoortje zit kampvader De Droog post te sorteren. Liefst tweehon derdvijftig prentbriefkaarten gaan er per week weg. Op de strandweg stopt een grote vrachtauto. Een stel joelende kinde ren springt er uit. Zij brengen wat mee: zoute haring. Zij zijn naar de vishal ge weest. Omdat het zulk slecht weer was heeft een vriendelijke vrachtwagenchauf feur hen thuisgebracht. De zoute haringen worden meteen soldaat gemaakt. Behalve de vishal staan natuurlijk de havens en de sluizen in het middelpunt van de belangstelling. Een hoogliggend, ongeladen Frans schip verwekte veel op schudding. De gedeeltelijk boven het wa ter uitstekende schroef ranselde het water in de grote sluis tot melkachtig schuim en joeg het tegen de scheepsflanken op. Bin nenvarende schepen, opengaande en slui tende sluisdeuren, kortom alle stadia van het schutten hebben de kinderen gezien. De kleinere broeders onder de schepen werden niet vergeten. Een in de midden- sluis liggende kustvaarder kreeg minstens evenveel belangstelling als de grote kna pen in de noordersluis. Na zo'n enerveren de dag is een rustige avondwandeling on der leiding van de kampvader een mooie schakel tussen actie en slaap. Zingen Kampvader De Droog is nog niet uitge praat. Hij kijkt met trots naar de helge kleurde gordijntjes voor de ramen van zijn kantoortje. „Nieuw", zegt hij. Een jongetje stormt naar binnen met een schoen in zijn hand. „Gevonden!" Dat le vert weer een liedje op. Ieder, die iets heeft verloren en dat door een ander is gevonden moet een liedje zingen. Zo niet dan blijft het voorwerp in het bezit van de kampvader. Er is een jongetje dat zeer tevreden is over zijn eigen zangcapacitei ten. Het bracht eens een bal naar de kampvader. „Kunt u die niet verloren maken?" vroeg hij, „dan kan ik zingen". Anderen zijn zó verlegen, dat zij een dag of langer wachten met hun liedje. „Ik zie dan wel een schuchter handje omhoog gaan als ik het verloren voorwerp omhoog steek, maar wacht dan liever nog even met het terug te geven". De kinderen kregen hun kans, toen kampvader De Droog zijn shagdoos kwijt was: hij moest er aan geloven en zong braaf zijn liedje. De feestweek in Santpoort biedt een aantrekkelijk programma. Na de receptie van vandaag begint het feest morgen met de wielerronde van Santpoort, die om 5 uur zal aanvangen. Maandaavond om 8 uur kan men zich in de Weyman inschrijven voor de ring- rijderij. Deze begint dinsdag om 9 uur met het ringsteken op rijwielen. Om 10.30 uur kan men de ringen' proberen te steken vanaf losse paarden. En om half twee volgt dan het hoogtepunt van de ringrijde- rij, want dan worden de versierde tilbury's ingeschakeld. Woensdag om 2 uur begint de kortebaan- draverij om het kampioenschap van Ne derland, en donderdag volgt het concours hippique aan de Wüstelaan. Vrijdags wor den er gekostumeerde rennen gehouden met boerenpaarden. Zaterdag om acht uur begint een muzi kale rondgang. Het korps Limburgse ja gers zal voor attracties zorgen. Advertentie waaronder enkele stuks van bekende fabrieksmerken. ECHT ZILVER tegen „PLEETPR1JZEN" ECHT GOUD tegen „DOUBLéPRIJZEN" JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM •■■•■■■•■■■■■■■•■■■■■■••a Een jaar en drie maanden gevangenis straf heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. van den Oever, donderdagmiddag geëist tegen een 54-jarige Haagse koopman. In februari zou hij een r.k. geestelijke in Zaandam hebben opgelicht voor 25. Deze kwam nu als getuige vertellen dat de koopman zich tot hem had gewend om dat hij financieel aan de grond was ge raakt. Zijn vrouw zou met zijn auto en andere bezittingen zijn weggelopen. De man toonde een foto van een rouw en de geestelijke had begrepen dat dit verdach- le's wettige vrouw was. Dat was evenwel liet het geval. De koopman vertelde ver- Ier dat hij een goede betrekking in Den 'laag kon krijgen en daarvoor had hij een uaandkaart voor de spoorwegen nodig. De geestelijke gaf de man van zijn privé- ;eïd 25. Deze zou het bedrag binnen een .naand teruggeven, aldus de geestelijke. De officier van Justitie wees op het lan ge strafblad van verdachte en noemde •em een aartsoplichter, die in het bewus- geval misbruik heeft gemaakt van de oodheid van een geestelijke. De raadsman, mr. L. Ali Cohen, meen- 'e dat er geen sprake is van oplichting. Te koopman had om steun gevraagd bij •et vinden van een werkkring. Hij bepleit- e primair vrijspraak. De architect ir. H. A. Maaskant, bouw meester van het Groothandelsgebouw te Rotterdam en hoofdarchitect van het nieuwe Hiltonhotel in de hoofdstad, heeft opdracht gekregen voor het ontwerpen van een groot kantoorgebouw met negen ver diepingen, dat gebouwd zal worden bij het Amstelstation te Amsterdam, op het punt waar de nieuwe Gooiseweg op het Mr. Treubplein uitmondt. Het gebouw, dat de naam Europahuis zal dragen, zal een vloeroppervlak van 14000 vierkante meter krijgen. Er komt parkeer ruimte voor ongeveer 150 auto's. In het souterrain komt een fietsenstalling voor 400 fietsen. Voor gezamenlijk gebruik van de deel nemende ondernemingen is een dakterras geprojecteerd met een zaal voor vergade ringen, lezingen en andere bijeenkomsten. Jeugdige holbewoner. Een elfjarige jongen uit Den Haag, wiens opsporing via de radio werd verzocht, blijkt een week lang in een zelfgemaakt hol op een ter rein aan de Loosduinseweg in Den Haag te hebben geleefd. Gisteren is de jongen, gedreven door honger, uit zijn vrijwillig kluizenaarschap teruggekeerd. Advertentie AVAILABLE IN LIMITED QUANTITIES ONLY (Van onze Haagse redacteur) De vervanging van de laatste tramlij nen van de N.Z.H. in Zuid-Holland gaat gepaard met een omvangrijke en ingrij pende reorganisatie van het wegennet, welke, in samenhang met de aan te leggen provinciale weg tussen den Haag en de grens van Noordholland, waar aanslui ting gegeven dient te worden op de weste lijke randweg langs Haarlem, ook voor het verkeer naar en van deze omgeving van groot belang is. Het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land heeft een tijdschema opgesteld voor de uit te voeren werken, welke alleen reeds voor de verbindingen tussen Lei den, Katwijk en Noordwijk vijftien objec ten omvatten, waaronder zes bruggen. Het tijdschema bestaat in hoofdzaak uit twee perioden, namelijk de werken welke voor de opheffing van de tramdienst die nen uitgevoerd te worden om de vervan gende busdienst mogelijk te maken en die welke pas daarna kunnen worden aange pakt omdat dan de trambaan bij de weg kan worden gevoegd. Uiteraard dienen ten behoeve van de overgangstijd talrijke provisorische voorzieningen te worden ge troffen. Wanneer men bedenkt hoeveel voeten de wegenaanleg in en om Haarlem in de aarde heeft wegens de grote teleurstel lingen tussen de betrokken wegbeheer ders (rijk, provincie en gemeenten) zo wel over de technische uitvoering als over de financiering, dan vormt dit Zuid-Hol landse tijdschema, dat onder de persoon lijke leiding van het lid van Gedeputeer de Staten de heer A. C. A. Deerenberg werd opgesteld, een schoolvoorbeeld van coördinatie tussen provincie, gemeente en polderbesturen en waterschappen. Het schema voorziet namelijk niet alleen in de streefdata voor de gereedkoming der noodzakelijke wegverbeteringen, maar ook in een technische werkverdeling en een kostenverdeling. Het provinciaal be stuur financiert de meeste onderdelen van het project niet rechtstreeks, maar door middel van jaarlijk'e bijdragen van 75 percent in rente en aflossing van de door de gemeenten en waterschappen in de wegverbetering geïnvesteerde kapita len. In dit geval betreft het een samen werking tussen provincie, vijf gemeenten en het Hoogheemraadschap Rijnland. Bruggenbouw Wat de technische kant van de zaak be treft, vormen juist de vele waterwegen in dit gebied de grootste problemen. Zo die nen in Katwijk eerst twee hulpbruggen te worden gelegd over de Oude Rijn en een daaraan evenwijdig lopend kanaal, welke vervolgens door definitieve «bruggen ver vangen worden, waarvan de eerste vast en de tweede beweegbaar zal zijn. Daar de huidige toestand juist omgekeerd is, kunnen deze bruggen niet tegelijkertijd worden gebouwd omdat het scheepvaart verkeer daardoor lange tijd gestremd zou zijn. Tussen Rijnsburg en Noordwijk doet zich eveneens een bruggen vraagstuk voor: zolang de Voorhouterbrug en de Jan Zwa- nenbrug niet voor busverkeer geschikt ge maakt zijn, zullen de bussen tussen Noord wijk en Leiden via Voorhout moeten rij den. Maar om dat mogelijk te maken die nen er eerst twee bruggen in deze route verbreed te worden. Intussen is het werk al op gang: de eer ste hulpbrug in Katwijk is reeds gereed Met ingang van 1 augustus neemt het eilandgebied Curagao het toezicht op de ongeveer 350 Curagaose studenten in ons land zelf in handen. Opgericht is het Centraal Bureau Toezicht Curagaose Bursalen, die de toezichthoudende taak van de studiecommissie van de vereniging „Oost en West" heeft overgenomen. De Bursalen van Aruba, Antillen en die door Nederland gesubsidieerd worden, blijven nog onder „Oost en West". Het grote verschil tussen de werkwij zen van het nieuwe bureau en de studie commissie van „Oost en West" is, dat het toezicht nu geheel gedecentraliseerd is. Tot nu toe werden de Curagaose jongeren van Den Haag uit gecontroleerd. Van 1 augustus af krijgen zij een mentor, die woont in de stad waarin zij studeren. Burgemeesters, wethouders, fabrieks directeuren en in een enkel geval ook een sociale ambtenaar krijgen de ver antwoordelijkheid voor de jonge studen ten. Zij krijgen de maximaal 3.000 stu dietoelage per jaar in handen en betalen er het onderdak, de voeding, kleding en studiekosten mee. Zij zijn autonoom en nemen alleen bij moeilijkheden contact op met het bureau. Zij bemiddelen ook tus sen student en hospita. De jongens wonen dus niet bij hun mentor in. Volgens de leider van het nieuwe bu reau, de'heer J. Ph. de Palm, zal het ge decentraliseerde systeem beter voldoen dan de werkwijze van „Oost en West", waarbij tien mentoren 700 studenten moes ten controleren van Den Haag uit. Hij heeft overigens veel bewondering voor deze mentoren, die vaak dagelijks op de weg zijn, om studenten te bezoeken. Het bureau heeft zijn studenten nu ver deeld over ongeveer 100 mentoren, die ieder dus drie a vier jongens controleren. De jongens krijgen ten hoogste 3.000 per jaar. Dit geld behoeven zij na hun stu die niet terug te betalen. Wel verbinden zij zich, om vijf jaar voor of in het eiland gebied te werken. Daarna zijn zij vrij om overal ter wereld aan het werk te gaan. De beurzen worden alleen gegeven, wan neer een jongen gaat studeren in een vak, waarin op Curagao behoefte bestaat. In genieurs zijn er voldoende, zodat daarvoor geen beurs wordt verstrekt. Momenteel studeren er in ons land jonge Curagaoe- naars voor: onderwijzer (120), analist, stuurman, heilgymnast, musicus (1), tech nicus (h.t.s. 30), arbeidstherapeut, kleu terleidster, banketbakker, verpleegster (13), huishoudlerares, maatschappelijk werkster, bibliothecaris, ingenieur (6), binnenhuisarchitect, diëtiste, luchtvaart technicus, gymnastiekleraar, radio-tech nicus, hotelier en sportleider. en een ontwerp voor de Voorhouterbrug wordt dit jaar verwacht. Desondanks zal het nog wel tot eind 1962 duren voor alle werken voltooid kunnen zijn. Haarlem-Den Haag De voltooiing van de nieuwe provincia le verbinding Den Haag-Haarlem langs Katwijk en Noordwijk wordt zeker niet voor 1965 verwacht, wat het Zuidholland se deel betreft. Er wordt over het tracé op bestuursrechtelijk niveau danig touw getrokken over het te volgen parcours en met name de gemeente Den Haag verzet zich tegen de aanleg van de weg door de waterleidingduinen achter Wassenaar. Ook de aansluiting op Noordhollands ge bied is nog niet in kannen en kruiken. De weg is daar van de provinciale grens af vlak langs de spoorlijn geprojecteerd tot bij Heemstede-Aerdenhout aansluiting ge geven wordt op de westelijke randweg. De nieuwe verbinding is dus bedoeld als een vervanging van de veel te smalle Vogelen- zangse weg. Advertentie In Rotterdam is donderdag de eerste in Nederland voor Nederlandse reke ning gebouwde duwboot overgedragen. De naam is „Olivier van Noort". Heel wat minder uitheems is de Olivier van Noort in de Rotterdamse haven dan de filmboot, die met een grote truck naar het Italiaanse Gardameer wordt ver voerd om gerepareerd te worden. Het is een fikse schoenerbrik, die in „Odys seus" en „De werken van Hercules" voor de camera's heeft gevaren en nu weer mooi nieuw moet worden gemaakt. Voor de rechtbank te Maastricht hebben enige leden van een indertijd in de mijn streek opererende dievenbende terecht gestaan. Een 22-jarige schilder uit Geleen hoorde een gevangenisstraf van vier jaar tegen zich eisen wegens een roofoverval op een broodbezorger te Geleen in de avond van 6 december van vorig jaar. Hij had de broodbezorger enkele harde klappen op het hoofd gegeven. De man liet zich schreeuwend op de grond vallen, op zijn geldtas. De overvaller was er toen van door gegaan. De verdachte was ook betrokken geweest bij een inbraak in Sittard, waarbij voor een waarde van 2000,- aan zilver en ju welen werd gestolen. Drie jaar gevangenisstraf was de eis te gen een 35-jarige mijnwerker uit Sittard, die aan de inbraak in Sittard had deelge nomen en die verder met enkele anderen een viertal fietsen en twee bromfietsen in Sittard, Heerlen en Hoensbroek had gesto len. Twee jaar gevangenisstraf werd geëist tegen een 35-jarige grondwerker uit Sit tard wegens het medeplegen van de rij wiel- en bromfietsdiefstallen. Anderhalf jaar gevangenisstraf was de eis tegen een 24-jarige monteur uit Geleen, die voor de stichting Amsterdams Tehuis van Werkende Jongens loten had verkocht, maar de opbrengst ad 220,- niet had af gedragen. Hij had ook 60.000 loten van de stichting voor zichzelf laten drukken om ze ten eigen bate te verkopen, alsmede raambiljetten om de loten aan te bevelen. De verdachte had al een aantal loten ver kocht, voordat het bedrog uitkwam. Op maandag 10 augustus zal de recht bank uitspraak doen. LUCHTBASIS VANDERBERG, V. S. (UPI) Voor de derde achtereenvolgende dag heeft de Amerikaanse luchtmacht vanochtend (0.45 uur Ned. tijd). Het lan ceren van een aardsatelliet uitgesteld. De twee voorafgaande dagen waren slechte weersomstandigheden oorzaak van het uitstel. De satelliet, Discover V zou een baan over de polen hebben moeten be schrijven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ms. „Paraguay Star" 4 aug.; Australië: ms. „Willem Ruys" 5 aug. en ms. „Port Melbourne" 6 aug.; Canada: ss. „Groote Beer" 4 aug.; ms. „Tindefjell" 5 aug.; ms. „Noordam" 6 aug.; ss. „Atlantic" 8 aug.; Chili: via New York 8 aug.; Ned. Antillen: ms. „Themis" 4 aug.; Ned. Nw Guinea en Nieuw Zeeland: ms. „Willem Ruys'" 5 aug. en s.s. „Cera mic" 8 aug.; Suriname: ms. „Jason" 5 aug.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Pendennis Castle"' 8 aug.; Brits Oost Afrika: ss. „Africa" 6 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Bij werkzaamheden op 50 meter hoogte aan een staalskelet van een uitbreiding van de elektriciteitscentrale te Harculo bij Zwolle is de 29-jarige constructiemon teur J. D. Spaan uit Rheden uitgegleden en naar beneden gestort. Hij was onmid dellijk dood. Het sl.achtoffér was gehuwd, maar had geen kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13