Staalstaking is geen baissefactor voor Wallstreet door voorraden PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Effecten -en Geldmarkt Rentespaarbrieflening van maximaal f 50 miljoen HET OLIE EN KOLENKARTEL STAAT OP SPRINGEN r Wereldnieuws J Kleine kans op een opklaring Europese buitenlandse handel neemt toe Bank voor Nederlandse Gemeenten 2 Spanje saneert economie Nieuwe directeur Vlisco Daggeld Vi lager Jaarvergadering van Porceleyne Fles WIJ RUIMEN OP IOOO DE WESTDUITSE KOLENCRISIS DE LEEUWEN VRIJDAG 31 JULI 1959 (Van onze financiële medewerker) Men staat op de beurzen deze week voor het ietwat vreemde verschijnsel dat op de Newyorkse aandelenmarkt de hausse is hervat en dat ook de staalaandelen daarvan niet zijn uitgezon derd, hoewel in de verhouding tussen de staalondernemingen en de werknemers geen verandering is gekomen en de op 14 juli jongstleden begonnen staking voortduurt. Het indexcijfer voor industriële aandelen was op genoemde datum 658 en is, terwyl wij dit schrijven 672, een niveau, dat bijna 90 punten hoger ligt dan dat van ultimo 1958. Voor een deel kan deze koersstijging worden toegeschreven aan de stroom van bedryfscyfers over het eerste halfjaar, welke merendeels een zeer opmerkelijke verbetering aanwijzen en de beurs versterken in haar mening dat aan de nieuwe hoogcon junctuur nog geen einde is gekomen. Het meest spreekt het resultaat van de Ford Motor Comp., die in het eerste halfjaar van 1959 een winst behaalde van 286 miljoen dollar tegen 46.7 miljoen dollar in die periode van 1958, gelijkstaande met resp. 5.22 dollar en 0.29 dollar per aandeel. De omzetten waren c.a. 1 miljard dollar groter. Zelfs de petroleummaatschappyen, die de wind nog altijd niet mee hebben, konden in het eerste halfjaar ditmaal betere resultaten behalen. De Standard Oil of N.J. zag haar winst van 249 miljoen dollar tot 315 miljoen dollar stijgen, dat is van 1.22 dollar tot 1.47 dollar per aandeel, de Shell Oil Co., een dochtermaatschappij van de Koninklijke Shell, boekte een winst van 69 miljoen dollar tegen 54 miljoen dollar, ofwel van 2.28 dollar tegen 1.78 dollar per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. Dit zijn maar enkele voor beelden van een grote reeks publikaties, die aantonen dat de eerste zes maanden van het lopende jaar voor het Amerikaanse bedrijfsleven zeer gunstig zijn geweest. Intussen heeft men in de V.S., zoals men weet, van verschillende zijden de vrees geuit voor een nieuwe overspanning van de conjunctuur, waarvan men de gevolgen nog niet is vergeten. Met name de stij gende rente werd en wordt als een waar schuwing in deze richting beschouwd, om dat zij kan duiden op een teveel aan par ticuliere bestedingen en een te weinig aan kapitaalvorming, die ook in de V.S. thans meer dan ooit nodig is in verband met de versnelling van het tempo, waarin de kapitaalgoederen moeten worden ver nieuwd. Hier en daar werd dan ook de verwachting uitgesproken dat het derde kwartaal een zekere terugslag in de eco nomische bedrijvigheid zou brengen, ook al heeft men zich op de New-Yorkse beurs daarover geen zorgen gemaakt. De staalvoorraden Wanneer men zich thans in Wallstreet door de staalstaking niet van zijn optimis me laat afbrengen, houdt dat in de eerste plaats verband met het feit dat geduren de de laatste maanden door de staalver- bruikende ondernemingen grote voorra den zijn aangelegd, welke thans op 24 miljoen worden geraamd tegen 17J/2 miljoen op het einde van het vorig jaar. Weliswaar moet in enkele bedrijven de produktie wegens gebrek aan materiaal worden ingekrompen en moeten werkne mers worden ontslagen, over het alge meen ondervindt de industriële bedrijvig heid in de V.S. tot dusver nog weinig hin der van de staalstaking. De snelle vergro ting van de staalproduktie, waartoe gedu rende de laatste maanden kon worden overgegaan, was voor een goed deel aan bedoelde voorraadvorming te danken. Hierin school uiteraard het gevaar dat, indien het niet tot een staking zou zijn ge komen, de staalaankopen in het derde kwartaal zouden verminderen en de vrees voor een terugslag in het Amerikaanse be drijfsleven zou worden bewaarheid. Voor de staalfabrieken zou dit een aanmerke lijke daling van de bedrijfswinst hebben betekend, te meer omdat op grond van de bestaande contracten, niet, althans niet zo gemakkelijk tot ontslag van personeel zou kunnen worden overgegaan. Gelet op het feit dat de staalproduktie de laatste tijd ietwat geforceerd was en een terugslag deed vrezen, betekent een staalstaking voor de fabrieken derhalve niet enkel na deel, omdat thans een groot deel van de bedrijfskosten wegvalt en zowel door de kassen, de onderhandelingspositie van de aanwezigheid van de staalvoorraden, als door de aderlating op de werkloosheids werknemers wordt verzwakt. Dit is ook de reden waarom voor de sta king van werknemerszijde op de regering een beroep werd gedaan bemiddelend op te treden en de leiders van de staalfabrie- In haar streven tot gezondmaking van de nationale economie heeft de Spaanse regering prijsverhogingen met 20 tot 37 percent aangekondigd van tabak en siga retten. De nieuwe prijzen zullen op korte termijn van kracht worden. Het is voor de tweede maal in minder dan twee dagen dat een nieuwe economische correctie in het leven van de gemiddelde Spanjaard ingrijpt Eerder decreteerde de regering in Madrid een verhoging van de bestaande benzineprijs met 40 percent. Minder dramatisch, maar zeker niet min der belangrijk, was een eerder gedane mededeling, dat ongeveer 100 artikelen van elementair belang voor de nationale economie, zijn vrijgesteld van invoerbeper kingen. Onder deze artikelen zijn petro leum, petroleumprodukten, natuur- en synthetische rubber, dierlijke oliën, hout soorten, ertsen, chemicaliën, turbines, machinewerktuigen, spoorwegmateriaal, schroot en brandstoffen. De regering ver strekte voorts een lijst van 37 landen, waaronder de 17 andere leden van de O.E.E.S., van waaruit mag worden geïm porteerd. In een binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrie- ken te Helmond zal worden voorgesteld dr. A. Treep te Wassenaar te benoemen tot directeur dezer vennootschap. Dr. Treep was in de jaren 1947 tot 1949 thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën en van 1949 tot 1957 adjunct directeur van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij en van de Bataafse Petro leum Maatschappij. Zoals in een deel van onze oplage reeds is vermeld is gisteren het tarief van dag geld (call money) met een kwart percent tot lii percent verlaagd. Deze verlaging is een gevolg van de ruimere geldmarkt, hoofdzakelijk veroorzaakt door de storting van het rijk aan de gemeenten ad 270 miljoen op 25 juli jongstleden. De jaarlijkse vergadering van aandeel houders van de n.v. Koninklijke Delftsch- Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles te Delft heeft de jaarstukken goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 7 percent (vorig jaar 8 percent). ken tot dusver van geen toegeven willen weten. De geleidelijke optering van de staalvoorraden belooft na de staking een herleefde vraag naar staal, zodat de fa brieken dan weer met volle kracht aan de slag kunnen gaan, mogelijk zelfs tegen hogere prijzen. Voordelen voor Europa De partiële stagnatie in de Amerikaan se bedrijvigheid, welke het gevolg is van de staalstaking, kan echter ook in meer algemene zin worden gezien als een ge zonde remming van de te hoge verwach tingen, welke men in de kringen van de werknemers van de bestedingsmogelijk- heden koestert. Het spreekt immers van zelf dat een niet onbelangrijke loonsver hoging bij de staalfabrieken over de ge hele linie van het Amerikaanse bedrijfs leven een kettingreactie zal teweegbren gen, die de toch reeds langzaamstijgende kosten van levensonderhoud niet onbe roerd zal laten en het inflatieproces, dat volgens sommigen reeds gaande is, zal bevorderen. Kan dit worden voorkomen, dan zal dit aan de verdere ontwikkeling van de Amerikaanse economie ten goede komen en de uitslag van de strijd in de staalindustrie kan daarom niet alleen voor de staalindustrie en haar werknemers, maar ook in het algemeen, van verstrek kende invloed zijn. Voor Europa betekent ze voorlopig dat de toch reeds stijgende exporten naar de V.S. nog kunnen worden vergroot. Men klaagde daar reeds geruime tijd over de toenemende staalimporten, thans wor den die importmogelijkheden uiteraard groter en uit de publikatiés vaii de laat ste tijd blijkt wel dat ook voor andere goederen en produkten de betekenis van de Europese export naar de V.S. toe neemt. Moeilijkheden voor kleine ondernemingen Zoals reeds vroeger opgemerkt, blijven de algemene conjunctuurverschijnselen in ons werelddeel tot dus^r gunstig en de doorgaans vaste stemming, waarvan de beurzen in Londen, Brussel, Dusseldorp en Amsterdam blijk geven, houdt daarmee min of meer verband. Maar ook hier wordt er van verschillende zijden op ge wezen dat het zaad voor elke recessie of depressie gezaaid wordt in de voorafgaan de „boom" en de regeringspolitiek in fi nancieel en economisch opzicht is daar om tijdens een opgaande conjunctuur, ge lijk die thans weer kan worden geconsta teerd, zeker niet gemakkelijker dan tij dens een recessie. Het feit dat de Nederlandsche Bank voor het kapitaal- en effectenverkeer met het buitenland weer enige faciliteiten heeft toegestaan, ook al hebben ze nog niet veel betekenis, wijst er overigens op dat de positie van ons land ten aanzien van het buitenland als aanmerkelijk versterkt wordt beschouwd en de ontwikkeling van de betalingsbalans voorshands geen zor gen baart. Niet alleen de importen, maar ook de exporten stijgen en de Nederland se industrie legt met betrekking tot onder linge samenwerking, fusies en contacten met buitenlandse bedrijven, een grote ac tiviteit aan den dag, omdat meer en meer blijkt dat in het kader van Euromarkt en een verdere economische integratie in Europa, de kleine, zelfstandige onderne mingen zich het moeilijkst bij de snelle ontwikkeling op technisch en chemisch ge bied kunnen aanpassen. De bedragen, wel ke daarvoor, zomede voor marktonder zoek en dergelijke moeten worden uitge geven, zijn zo groot dat kleine, alleen staande ondernemingen ze niet kunnen op brengen. Toegenomen spaargelden Ten aanzien van de nieuwe investerin gen is er in het eerste kwartaal een be scheiden vooruitgang aan te wijzen, zowel bij de particuliere ondernemingen, als bij de overheidsbedrijven. Beide hebben de eerste tijd nog grote kapitalen nodig en het is daarom verheugend dat de spaar banken gedurende de eerste helft van dit jaar zoveel aan inleggelden hebben ont vangen, dat het tegoed met ruim 200 mil joen is toegenomen. De nieuwe obligatielening, welke deze week tot een bedrag van 30 miljoen door de Provinciale Geldersche Electriciteits Maatschappij is aangekondigd tegen 100 percent en met een rentevoet van 4Va per cent zal dan ook ongetwijfeld voldoende kopers vinden. De eerste tien jaar mag geen vervroegde aflossing plaats vinden en een obligatierendement van 4V2 percent geeft thans wel zo ongeveer de verhoudin gen op de kapitaalmarkt weer. Advertentie tafel- thee- en ontbijtserviezen tegen zéér lage prijzen! grote houtstraat 82-84 - haarlem SINDS 1876 De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat zy zeer binnenkort zal overgaan tot uitgifte van een nieuwe rentespaarbrieflening. Binnen enige dagen zal het prospectus verschijnen. Het bedrag der lening is bepaald op een zodanig totaal bedrag als tot en met 30 september 1959 zal worden geplaatst, met dien verstande, dat de verkoop vóór die datum zal eindigen op de dag, waarop een totaalbedrag van 50.000.000 is geplaatst. De bank behoudt zich voor na aankondiging per adver tentie het uit te geven bedrag te verhogen. De rentespaarbrieven zullen tegen een koers van uitgifte van 99 percent verkrijgbaar zyn uitsluitend in series van 5 stuks van elKf 100 nominaal, gemerkt a, b, c, d en e. Hoofdsom en rente (met rente op rente) zullen aflosbaar zyn voor rentespaarbrief a op 1 mei 1965 met 125, rente- spaarbrief b op 1 september 1969 met 150, rentespaarbrief c op 1 maart 1973 met 175, rentespaarbrief d op 1 februari 1976 met 200 en voor rentespaarbrief e op 1 augustus 1978 met 225, in totaal 875. Voor de genoemde data zijn zij niet naar keuze van de houder aflosbaar. In dit op zicht is er verschil met de thans lopende rentespaarbrieven 1952, 1957 en 1958. Daar staat tegenover, dat de uitkeringsdata van de thans uitgegeven rentespaarbrieven zo zijn gekozen, dat voor de serie van 5 stuk- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse mijnindustrie, speciaal die in het Ruhrgebied, Iaat de laatste dagen meer dan ooit noodkreet op noodkreet volgen. De reeks van maatregelen, die gedurende enkele maanden is getroffen om haar te helpen, heeft geen succes gehad. De onverkoopbare voorraden kolen blijven groeien. Heden komen vertegenwoordigers van het kolen- en oliekartel te Düsseldorf bijeen om te praten over de grote invloed op de stookoliemarkt van een reeks kleine olie-firma's, die het kartel ondergraven met zeer lage olieprijzen (tot 50 percent van de kartelprijzen). Het kartel staat dan ook op springen en dreigt te worden opgezegd door de olie-maatschappijen. Op het gebied van het vinden van oplossingen om de mynindustrie uit de put te helpen, was mén de afgelopen maanden bepaald vindingrijk. Er is geknutseld met een kartel tussen mijnen en oliemaatschappijen omdat toch wel vooral de concurrentie van stookolie (voor de industrie) de mijnen de das om deed. Er is gewerkt met het afknijpen van de invoer uit Amerika en met bijzon dere invoerbepalingen ten voordele van Ruhrgebied en de Noordduitse havens en ten nadele van Rotterdam. Men heeft voorts getracht het ei van Columbus te vinden door mijnwerkers naar andere in dustrieën over te hevelen. Men ging ten slotte over tot het stilleggen van het werk in kolenlagen, die niet rendabel waren. Dit alles zette, zo is dezer dagen wel bij zonder duidelijk geworden, geen enkele zode aan de dijk. Het feit dat bij voor beeld sedert januari goed 50.000 mijnwer kers zijn ontslagen dat is 10 percent van het totaal betekende dat de overi gen harder gingen werken, meer kolen naar boven brachten en de voorraad nog vergrootten, nog te meer daar zij thans voornamelijk werken in rijke kolenlagen. Een hard gelag voor de mijndirecties is voorts dat de hoogconjunctuur van het moment geen enkele uitwerking heeft op de kolenafzet: ijzer- en staalindustrie, die kunnen wijzen op records, gebruiken geen mud kolen of cokes meer dan een jaar geleden. Geen oplossing Men begint dan ook in te zien dat het onbegonnen werk >'s te trachten de opmars van de stookolie te stuiten met kunstma tige „oplossingen". Men erkent dat hier een economisch pioces aan de gang is, waaraan men zich moet aanpassen. Ove rigens worden er thans van twee kanten nieuwe „oplossingen" voor dit enorme probleem aan de hand gedaan: in het Ruhrgebied zelf pleit men van directie zijde voor een straf georganiseerd syndi caat voor de kolenverkoop, verbonden met een even strakke concurrentiever houding kolen-olie, met als doel uiteraard het stopzetten van de groei van de olie- afzet. Noch te Luxemburg vanwege de E.G.K.S., noch te Bonn vanwege minister Erhard voelt men hier ook maar iets voor. De tweede „oplossing" komt van de zijde van Gutermuth, voorzitter van de mijnwerkersbond, die aandringt op natio nalisatie van de mijnen. Met het Britse voorbeeld voor ogen, waar de door La- bour-regeringen genationaliseerde mij nen nu even diep in de put zitten als de particuliere Duitse mijnen, gelooft men te Bonn bepaald niet dat hier nu de juiste oplossing voor dit structurele probleem ligt. Verzwakte Hoge Autoriteit Wel meent men te Bonn dat het tijd wordt om de Bondsrepubliek in de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., nu eindelijk toch eens door een tweede man, naast het vo rige week reeds gekozen lid Potthoff, te doen vertegenwoordigen. De Duitse kolen- positie, zowel in eigen land als in Europa, wordt namelijk zeker niet sterker door de onzekerheid over dit tweede lid, dat men maar niet kan vinden omdat blijkbaar geen man van formaat in de Bondsrepu bliek wil. Dat men daarbij thans steen en been klaagt over de zwakke positie van de grootste twee Europese kolenproducenten, Frankrijk en Duitsland, in de Hoge Auto riteit, heeft men aan zichzelf te wijten en klinkt ietwat huichelachtig. Parijs en Bonn schoven zelf de Italiaan Malvestiti als Hoge Autoriteitspresident naar voren en zullen onder het vice-presidentschap van onze landgenoot Spierenburg en de Belg Coppé niet uit kunnen komen. Men heeft hier voorts al te duidelijk laten blij ken dat in Duitse en Franse ogen de E.G.K.S. op het stuk van de energiepoli- tiek in Europa niet meer de hoogste auto riteit bezit. Waar men zo handelt, lijken klachten slechts een onderdeel van een hachelijke politiek. De kolencrisis wordt er dan ook zeker niet door opgelost, want die grijpt hier iedere dag verder om zich heen. 17. Intussen had het paard van de ridder door het harde lopen blijkbaar honger ge kregen. Hij hield plotseling halt en begon met smaak de omringende plantengroei te verslinden. Dit was niet naar de zin van de ridder. „Voorwaarts, lui gedierte!", schreeuwde hij, „bedwing uw vraatzucht! Voorwaarts, zeg ik!" „Nee, we moeten terug!", riep Panda. „We moeten Smithy en de juffrouw helpen tegen de rovers!" Maar het edele ros ging niet voor- of ach terwaarts. Het gekibbel op zijn rug scheen zijn eetlust niet te bederven. „Nobel ros", jammerde de ridder, „gij zult ons nog tot den ondergank brengenDat deed het paard onmiddellijk, want met een ver schrikte luchtsprong wierp het zijn be rijders af, toen het schelle geluid van een claxon door het woud schalde. Smithy stopte zijn auto vlak bij het beduusde tweetal en terwijl hij zich trachtte te weren tegen de dankbare omhelzingen van de jonkvrouw, hijgde hij: „Vlug, jongens, stap in! Die boeven zitten me op de hie lenEn zeg eens tegen deze tante, dat ze zich een beetje kalm houdt!" ken betaling van aflossing en rente (met rente op rente) van 1965 af zal plaats heb ben in een reeks van jaren welke plus minus 4 tot 2Va jaar uiteen liggen. Deze rentespaarbrieven zijn derhalve bestemd voor degenen, die de rente van hun belegging niet direct nodig hebben en die gebaat zijn met oplopen de uitkeringen van aflossing en rente (met rente op rente) in gespreid lig gende jaren in de toekomst. Voor elke soort rentespaarbrieven zal na sluiting van de verkoop notering ter beurze van Amsterdam en van Rotterdam worden gevraagd, zodat te zijner tijd de gelegenheid zal bestaan de rente spaarbrieven afzonderlijk ter beurze te verkopen. Bij de vaststelling van de koers van te rugbetaling van de rentespaarbrieven a tot en met e, die respectievelijk 5 jaar en 9 maanden, 10 jaar en 1 maand, 13 jaar en 7 maanden, 16 jaar en 6 maanden en 19 jaar lopen, is uitgegaan van een rente over de hoofdsom van respectievelijk 4, AV&, 4kt, 4-)^ en 41/2 percent, terwijl voor de berekening van rente over de rente is uit gegaan van 4 percent. Deze rentespaar- brieven vallen fiscaal onder dezelfde rege ling als voor de rentespaarbrieflening 1957 gold. Advertentie 't is wee'r 8iq0EN-we£r.! 72/g 72eft plastic jassen v.a. 6.90 Voor uw T$/gT2e/f naar Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstr. Haarlem - Telefoon 52431 72gT$e/t vprkriiebaar bij Gen i ronjéstraat 40-44. Haarlem. Tel 5467X Meisjes binnenhouden. Eugenio Messina, die in 1956 in België werd veroordeeld tot zes jaar en vijf maanden gevange nisstraf wegens blanke-slavinnenhandel, is in vrijheid gesteld. Een woordvoer der van het Belgische ministerie van justitie heeft in antwoord op vragen meegedeeld dat Messina op bepaalde voorwaarden, die hij aanvaard had, enkele weken geleden in vrijheid was gesteld. Messina is niet meer in België. Nog steeds. Het Amerikaanse fedex-ale hof van beroep heeft donderdag uitge maakt, dat de Amerikaanse tommunis- tische partij nog steeds door Moskou wordt beheerst en dat zij bijgevolg bij het ministerie van Justie moet worden geregistreerd als „agentschap" in dienst van een vreemde mogendheid. In zijn overwegingen zegt het hof, dat de on derworpenheid van de partij aan een vreemde mogendheid gebleken is uit het feit, dat zij zich op grote schaal reorganiseert zodra Moskou politieke „afwijkingen" signaleert. Speldeprikken. In Argentinië zijn nieuwe maatregelen genomen ter beperking van de bewegingsvrijheid van Russi sche en Roemeense diplomaten, als ant woord op een soortgelijk optreden tegen Argentijnse diplomaten. De be trokken Russen en Roemenen zullen in de toekomst zonder een speciale ver gunning slechts in een gebied met een straal van 40 km. rondom Buenos Aires mogen zijn. Smalle-py pen jongens. De Kopenhaagse politie heeft twee knapen gearresteerd, die orgelpijpen uit een kerk stalen om deze aan de uitlaat van hun bromfiets te bevestigen. Zij hoopten het lawaai van hun vehikels te „verbeteren" en behalve geknal ook gefluit te kunnen produceren. Hun naarstig pogen had slechts tot resultaat dat de orgelpijpen volkomen werden vernield. Herstel. Een internationale studenten werkgroep is begonnen aan de her bouw van de school van de Tunesische grensplaats Sakiet Sidi Youssef, die op 8 februari 1958 door Franse vliegtuigen uit Algerije werd gebombardeerd, om dat de plaats een centrum van rebel- lenactiviteit zou zijn. Frankrijk heeft tegen deelneming van dit internationa le werkkamp geprotesteerd als een an ti-Franse propagandacampagne en bo vendien de studenten gewaarschuwd, dat het „een gevaarlijke plek" is. Hawaii. Hawaii heeft bij woensdag gehou den verkiezingen twee democraten en een republikein naar het Amerikaanse congres afgevaardigd. Tot gouverneur werd de republikein William Quinn gekozen. De 34-jarige democraat Daniel Inouye, die tot lid van het Huis van Afgevaardigden werd gekozen, is de eerste afgevaardigde van Japanse af komst in het Amerikaanse Congres. Hawaii wordt de 50ste staat van de Verenigde Staten. Deze eerste staats- verkiezing, waaraan door 85 percent van de 183.000 stemgerechtigden werd deel genomen, vormde de laatste fase voor de formele toelating tot de V.S. Enkele reis. Naar Reuter verneemt heb ben 30 leden van de Tsjechische dele gatie naar het internationale jeugdfes- tival in Wenen besloten niet naar hun land terug te keren. Circus Dior Knie. Het modehuis Dior laat de knieën bloot in zijn „stijl 1960", die een bom op het gebied der tot nu toe vertoonde modecollecties wordt ge noemd. Terwijl andere ontwerpers de rokken verlengen, heeft de revolutio naire Yves St Laurent, die het huis Dior thans leidt, het tegenovergestelde ge- daar bij zijn „lampekap"-rokken, die de knie onbedekt laten. De thans over leden Christian Dior, de oprichter van het modehuis, zei altijd: „ik haat knieën", maar St Laurent blijkbaar niet. Illegaal. De Amerikaanse douane heeft donderdag op een afgelegen vliegveld je in Florida twee Amerikanen en een Cubaan gearresteerd, terwijl zij bezig waren wapens in een vliegtuig te la den, bestemd voor de tegenstanders van premier Fidel Castro op Cuba. De drie bekenden dat zij deel uitmaakten van een tegen Castro gerichte organisatie. Zij werden in staat van beschuldiging gesteld wegens het samenzweren tot il legale wapenuitvoer en vervolgens na het storten van borgsommen vrijgela ten. Weer even open. De grenzen tussen Jor danië en Syrië zijn heden om 5 uur in de ochtend heropend, zo is officieel in Amman bekendgemaakt. De Syrische grens werd op 5 juni gesloten naar aan leiding van een geschil met Jordanië over het passeren van enkele Syriërs over de grens. Het K.N.M.I. deelt mee: Een lagedruk gebied. waarvan het centrum vanochtend nog dicht bij ons land lag. heeft flinke regenval veroorzaakt. Van gisterochtend 7 uur tot vanochtend 7 uur is er op de meeste plaatsen 10 tot 20 mm gevallen. Slechts hier en daar werd een kleinere hoeveelheid afgetapt. Er waren daaren tegen ook plaatsen met aanzienlijk meer neerslag, onder andere in Capelle in Noordbrabant, waar 36 mm viel. Inmiddels bevindt zich boven de Britse eilanden een rug van hogeluchtdruk, die zich langzaam naar het oosten uitbreidt. Tevens wordt het lagedrukgebied in onze omgeving ge leidelijk minder diep. Maar ook van dit luchtdruksysteem is de snelheid niet groot. Belangrijke veranderingen in het weer zijn dan ook onwaarschijnlijk. Het blijft koel en aan de buiigheid komt nog geen einde. De kans op enkele verspreide opklaringen wordt echter wel wat groter. WEERRAPPORTEN Zaterdag 1 augustus Zon op 5.00 uur onder 20.32 uur. Maan op 2.12 uur onder 18.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 31 juli Hoog water 0.13 en 12.55 uur. Laag water 8.07 en 20.42 uur. Zaterdag 1 augustus Hoog water 1.24 en 13.59 uur. Laag water 9.13 en 21.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tofc 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen BC C 00 SS H binnen- en buitenland. si w 5 Neerslag, laatste 24 uur. C-C - O E O S u Si SB Den Heidei regenbui n 19 16 Ypenburg regenbui nw 19 24 Vlissingen zwaar bew wnw 20 10 Eelde zwaar bew windst. 22 6 De Bilt regenbui w 16 13 Twente regenbui zzw 17 21 Eindhoven regen zw 18 11 Zd Limburg geheel beu, zw 19 12 Helsinki licht bew. no 21 0 Stockholm onbewolkt n 24 0 Oslo onbewolkt ono 22 0 Kopenhagen zwaar bew. O 22 1 Aberdeen geheel bew. nw 14 0 Londen- zwaar b«w wnw 19 3 Amsterdam regenbui wnw 16 19 Brussel regen w 20 23 Luxemburg regen w 17 2 Parijs licht bew wnw 20 5 Bordeaux onbewolkt windst. 22 4 Grenoble regen windst. 24 6 Nice onbewolkt windst. 32 0 Berlijn onbewolkt zzw 24 0.1 Frankfort zwaar bew. z 21 11 München geheel bew. z 16 4 Zürich geheel bew. nw 20 0 Genève zwaar bew zw 21 0 Wenen half bew. nw 23 2 Innsbruck regen ozo 15 21 Athene onbewolkt windst. 31 0 Rome onbewolkt z 31 0 Ajaccio half bew. O 28 0 Madrid licht bew. n 32 0 Mallorca zwaar bew nno 32 0 Lissabon onbewolkt n 30 0 Locarno regen ozo 24 7

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2