Verlies K.L.M. over eerste halfjaar ruim f 2 miljoen K.L.M. mag meer passagiers naar Sydney vervoeren Winst in tweede kwartaal echter 6 miljoen N.S. REISCHEQUE vijf gulden Westduitse industrie eis t initiatief tot onderhandelingen overVrijhandelszone <~Praatótoel TELit öf bprlphFii tijli r BRYLCREEM Van dag tot dag n M, Bonn moet brug slaan de Gebruik van straalvliegtuigen op deze lijn zal economisch mogelijk zijn 3 Negatief npi Nationale adviesraad in Indonesië ingesteld BRYLCREEM voor mooi gezond haar Frankrijk gereserveerd tegenover de „zeven" Lijfwachten gingen Duitse persfotograaf te lijf Ir. Diepen over de aankoop van 5 Friendships door India Overleg had gunstig resultaat „De vijf werelddelen" zullen in oude glorie herrijzen VRIJDAG 31 JULI 1959 Een recent verwijt van de Russische premier Kroesjtsjev aan Westelijk adres geuit met het traditionele misprijzen voor diplomatieke vormelijkheid, dat de Russische staatsleider karakteriseert betrof de rol van West-Duitsland bij de moeizame pogingen in Genève om een ak koord te bereiken inzake de nijpende Europese vraagstukken. Kroesjtsjev gaf de Duitsers de schuld van de mislukking der toenaderingspogingen, zonder echter de be langrijkheid van de onderhavige pro blemen voor de Duitse toekomst aan te duiden. Die belangrijkheid is vooral aanwezig in de kwestie van Berlijn, waarbij een mo gelijk akkoord tussen Oost en West de levenssfeer van het westelijke deel dezer stad in gevaar zou kunnen brengen. Van daar, dat de Westduitsers en de Westber- lijners vooral gespitst zijn op een misluk king van zulk een Berlijns akkoord ook al omdat zij zich geen akkoord kunnen voorstellen dat hun rechten volledig eer biedigen zou. Hoe begrijpelijk deze instelling ook is, toch geeft zij een schijn van realiteit aan beschuldigingen als die van Kroesjtsjev. En- ook thans is weer gebleken dat de Westduitsers werkelijk bang zijn voor een schim van een akkoord c i dat zij tel kens, wanneer iets mislukt in Genève, op gelucht ademhalen. Dat is een averechtse situatie. Op den duur immers zullen ook zij de gevolgen moeten dragen van het uitblijven van een af andere vorm van overeenstemming inzake de Berlijnse kwestie. Gevolgen, die misschien vele malen onaangenamer zullen zijn dan een toestand van Oost-Westelijke coöperatie bij de Berlijnse beheersvorm. De Westduitsers dragen een zware ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken op de wereld, nu hun lief en leed inzet is geworden van een grimmig internationaal pokerspel. Doch, hoe moeilijk het ook voor hen zijn zal, zij kunnen niet hun enige hoop blijven vestigen op een voortgaan van de reeks mislukkingen bij de onder handelingen tussen Oost en West. Een positieve en constructieve oplossing is uit eindelijk de enige kans op behoud van de vrede, een vrede die ook voor Westber- lijners onontbeerlijk is om enige mogelijk heid tot stabilisatie hunner goede levens omstandigheden te krijgen. Door het onverwacht noodzakelijk ge worden vertrek van de minister van De fensie uit het nog jonge kabinet is een onaantrekkelijke post vacant gekomen, die moeilijk te vervullen zal zijn. Het valt te betreuren dat minister Van den Bergh, die deze portefeuille met meer deskundigheid en gemak leek te kunnen hanteren dan figuren uit het recente verleden, door vol slagen particuuliere aangelegenheden ge dwongen is geworden zijn functie op te geven, want hij was omgeven door een sfeer van vertrouwen in een bevredigende gang van zaken bij Defensie, een ver trouwen dat waarlijk niet alleen bij zijn eigen partij bestond. Zijn kortstondige loopbaan als minister heeft hem geen kans gegeven, dit ver trouwen te honoreren. Dat is in de eerste plaats een verliespunt voor het kabinet en het land, die beiden nu voor de vraag staan of het algemene belang genoegzaam zal kunnen worden gediend bij de keuze van een opvolger juist omdat de keuze zo gering is. Deze vraag is de enige, die van open bare betekenis is in de kwestie van mi nister Van den Berghs heengaan. Alle an dere, en vooral die welke zich nader wil bezighouden met de overwegingen die de minister tot zijn ontslagvrage hebben ge leid, zijn overbodig en nutteloos. Het feit blijft, dat een kundig en veelbelovend mi nister wegvalt en dat een „hoofdpijnpro bleem" voor het kabinet opnieuw actueel is geworden. De K.L.M. boekte in het tweede kwartaal van dit jaar een winst van 6.042.000 tegen 5.116.000 in het tweede kwartaal van 1958. Het verlies per 31 maart ad 8,2 miljoen werd hierdoor teruggebracht tot 2.177.000 over het eerste halfjaar 1959 tegen een verlies van 2.190.000 over de eerste helft van 1958. In deze cijfers is de boekwinst bij verkoop van vliegend materiaal begrepen. De winst- en verliesrekening voor de eerste helft van 1959 in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958 geeft het volgende beeld (alles in miljoenen guldens): Adtierlenrie Bedrijfsinkomsten 1959 1958 Vervoersinkomsten 228.4 216.1 Overige inkomsten 13.2 13.5 241.6 229.7 Bedrijfskosten 259.2 246.3 17.6 16.6 Winst bij verkoop verouderd materieel 4.1 4.7 Overige baten en lasten 1.4 1.8 Verlies vóór belastingen 14.9 13.7 Vrijgekomen belastingvoorziening 12.8 11.5 Verlies 2.2 2.2 Op vliegend materieel wordt thans niet meer extra afgeschreven, zodat in de cijfers over 1958 geen extra-afschrijvingen meer zijn opgenomen. Voorts werd de indertijd opgenomen boekwinst op verkocht vliegend materieel verlaagd wegens een eerder ge melde annulering van een verkoopcontract. De afschrijvingen op vliegend materieel in het eerste halfjaar van 1959 ten bedrage van 27.9 miljoen zijn in de bedrijfskos ten begrepen. Een overzicht van het ver voer op de lijndiensten in miljoenen tonkm volgt hieronder: januari t.m. juni 1959 1958 in Passage 88.5 86.0 3.2 Vracht 39.9 32.4 22.8 Post 5.7 4.5 25.3 Totaal 134.1 122.8 9.2 Produktie 242.9 219.4 10.7 Beladingsgraad 55.2% 56.0% Het passagiersvervoer ontwikkelde zich in het tweede kwartaal gunstig. In het eerste kwartaal van 1959 bleef het passa giersvervoer nog achter bij het vervoer in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar, in het tweede kwartaal was het echter ruim Advertentie ROTANMEUBELEN NU TIENTJES GOEDKOPER GEN. CRONJéSTRAAT 126 TEL. 51433 DJAKARTA (Reuter) President Su karno van Indonesië heeft de vorming bekendgemaakt van de voorlopige hoogste adviesraad, waarin onder voorzitterschap van de president zelf 45 personen zijn op genomen. Sukarno heeft ook de nationale .raad van planning gevormd, een lichaam van 79 leden. In de adviesraad zijn twaalf leden van de politieke partijen opgenomen, onder wie twee leidende figuren van de Indo nesische communisten. Het zijn D. N. Aidit, secretaris-generaal van de Partai Kommu- nis Indonesia en zijn plaatsvervanger Njoto. De minister van Voorlichting, Maladi, heeft verklaard, dat de nationale advies raad politieke beslissingen zal nemen en de richtlijnen voor het staatsbeheer zal aangeven. De Nederlandse Spoorwegen gaan reischeques van f 2.50 en f 5 uitgeven, die ingewisseld kunnen worden tegen spoorkaartjes. Zij kunnen niet worden verzilverd. ter waarde van goed voor betaling van uitsluitend binnenlandse plaatsbewijzen 1e en 2e klasse (enkele reis en retour), ajlcon aan de plaatskaartcnlokettcn van dc stations der N.V. Nederfandsche Spoorwegen, is Stauonsdïtumstempel INSCHRIJV1MC.5NR. 10Sp 1* ff* sa iv Votw bnnl,rtj«t! >i* 9 percent groter dan vorig jaar, waardoor het passagiersvervoer over het eerste half jaar in vergelijking met dezelfde periode van 1958 3 percent toenam. Het vrachtver voer en het postvervoer namen belangrijk toe. In juni werd de reeds geplaatste bestel ling van 8 Douglas DC-8 straalvliegtuigen uitgebreid door bestelling van nog 4 vlieg tuigen van dit type. Het eerste van deze 12 vliegtuigen zal in februari 1960 worden afgeleverd. De verkoop van oudere vlieg tuigen werd in het tweede kwartaal voort gezet,, verkocht werden twee Convair vlieg tuigen en een DC-6b vliegtuig. De boek winst, welke hierbij werd behaald, is in de winst- on verliesrekening opgenomen onder het hoofd winst bij verkoop ver ouderd materieel. Wat de met succes geplaatste 4-34 per cent obligatielening van 50 miljoen be treft, zegt de directie dat deze lening zal bijdragen tot een betere spreiding van de middelen verstrekt door derden over korte, middellange en lange kredieten. Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. Beecham (Nederland) N.V. the perfect hairdressing Voor engrosJacq. Mot N.V. Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege het overkoepelend orgaan van de Westduitse Kamers van Koophandel, de Deutsche Industrie und Handelstag (D.I.H.T.), deelde men gisteren op een pers conferentie te Bonn mede, dat de vorming van de zogenaamde Kleine Vrijhandelszone van Engeland met Scandinavische en Middeneuropese landen een wig dwars door Europa heeft geslagen. Die kloof wordt steeds breder als men van Duitse 'kant niet spoedig tot maatregelen komt om een brug te slaan tussen deze Kleine Vrijhandels zone en de zes landen van de E.E.G. Van de zijde van de D.I.H.T. werd gezegd dat Frankrijk er bewust op uit lijkt te zijn een politiek van afwachten te voeren, terwijl de Westduitse regering evenmin van plan is tot actie over te gaan, eerder zonder een vaste conceptie lijkt te zijn. En juist zonder Westduitse initiatieven ten deze zal er niets gebeuren en zal de kloof tussen E.E.G. en Kleine Vrijhandelszone zich met de dag verbreden. Deze toestand van de Europese economische splijting dreigt daardoor te worden tot een permanente situatie, de douane- en handelspolitieke zaken zullen steeds scherper worden gesteld. Het is hierom dat van de zijde der Westduitse industrie thans geëist wordt dat de regering iets gaat ondernemen en niet gelijk de Fransen blijft afwachten. Men stelt voor terug te komen op het E.E.G.-memorandum van februari jonst- leden waarin gesproken werd over nieu we onderhandelingen aangaande een Gro te Vrijhandelszone. Bilaterale onderhandelingen Overigens schijnt de hoop op de Franse steun hierbij niet erg groot te zijn, want de voorzitter van de D.I.H.T., de Ham- burgse bankier Münchmeyer beval bila terale onderhandelingen aan tussen elk van de zes E.E.G.-landen en de Kleine Vrijhandelszone-onderhandelingen, die op geteld tenslotte zouden moeten leiden tot een algemene Grote Vrijhandelszone. In deze geest heeft de D.I.H.T. reeds contact met Zweden opgenomen en bereidt zij ge sprekken met Engelsen, Zwitsers en Oos tenrijkers voor. Dit alles komt neer op ernstige kritiek op de regering Adenauer, en mede op de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, die blijkbaar niet van plan is in het huidige stadium iets te ondernemen dat nc-erkomt op het leggen van een bi-ug naar de Kleine Vrijhandels zone. Men oefent in Westduitse industrie kringen voorts nogal felle kritiek uit op de „heren te Brussel" de E.E.G.-com- missie die met hun veel te zware ap paraat, zo zegt men, toch niets kunnen uit richten.. men sprak ten deze' van een De Financial Times schrijft dat de Fran se houding tegenover de Vrijhandelszone van de zeven O.E.E.S.-landen buiten de Europese Gemeenschappelijke Markt strakker wordt nu de zeven bezig zijn hun plan te verwerkelijken. Parijs beschouwt het plan meer als een middel om druk op de zes (van de Euromarkt) en in het bij zonder Frankrijk uit te oefenen, dan als bevordering van een multilaterale O.E.E.S.- oplossing voor Europa's handelsproblemen, aldus de Parijse correspondent van het Britse blad. Franse waarnemers zijn er in het bij zonder teleurgesteld over dat de Stock- holmse voorstellen, zonder bepalingen aangaande gemeenschappelijke buitenta rieven of harmonisering van de financiële en sociale politiek en met afzonderlijke regelingen voor de landbouwprodukten, een terugkeer schijnen naar de oorspron kelijke Britse ideeën aan het begin van de onderhandelingen over een vrijhandelsge- bied. Derhalve is de Franse hoop op een verandering van de Britse houding ten gunste van „benadering in de zin van de gemeenschappelijke markt" voor een groot deel de bodem ingeslagen, aldus de Finan cial Times. groepje alchemisten, die van een ondeug delijke stof goud willen maken. Bonn heeft goed vertrouwen Deze felle kritiek van de D.I.H.T. op Bonn volgt na geruststellende verklarin gen van de zijde van de regering. Daarin heette het enkele dagen geleden, dat een handelsoorlog in Europa heus niet is te verwachten. Men gelooft dat binnen niet al te lange tijd vertegenwoordigers van alle zeventien O.E.E.S.-landen om de ta fel zullen gaan zitten om te praten over een multilaterale associatie. Men wijst er op dat de Kleine Vrijhandelszone hoog stens een doorgangsstadium kan zijn. Het aandeel van de handel van de daaraan deelnemende staten in het geheel van de handel van de Kleine Zone is namelijk uiterst gering. Zwitserland bijvoorbeeld voert slechts 15 peicent van zijn totale export naar de Kleine Zone uit, maar bij na driemaal zo veel naar de E.E.G.-lan den. Engeland voert 10 percent van zijn export naar de Kleine Zone uit, maar ten minste driemaal zo veel naar de landen van de E.E.G. Bonn concludeert daaruit dat het in het belang van alle betrokken landen is te streven naar een uitgebreider eenheid dan Kleine Zone en E.E.G. ieder afzonderlijk thans vormen. Men meent officieel dat de tijd voor de grote eenheid zal werken een mening die in lijnrech te tegenstelling staat tot die van de West duitse industrie en de Kamers van Koop handel, die vrezen dat een te lang afwach ten de mogelijkheid om een brug te staan tussen E.E.G. en Kleine Zone steeds klei ner zal maken. Incident bij bezoek van koning Saoed aan Freiburg FREIBURG (UPI) Een Duitse pers fotograaf heeft een aanklacht bij de Justi tie ingediend tegen twee lijfwachten van koning Saoed van Saoedie-Arabië, die hem hadden aangevallen en zijn camera had den afgenomen. De fotograaf beweerde dat hij door de lijfwachten geslagen was toen hij foto's nam van de stoet auto's van de Arabische vorst bij diens aankomst in Freiburg. Hij zei dat een politieman zijn plicht ver zaakte toen hij niets deed om hem te ont zetten. De fotograaf liep enkele schram men op bij de worsteling met de lijfwach ten, die sabels droegen. De persattaché van koning Saoed bood hem later veront schuldigingen aan en gaf de camera terug, die echter beschadigd bleek. De pers attaché zei dat de lijfwachten zich ver plicht voelen op te treden omdat er Ara bische vrouwen in het koninklijk gevolg waren. Het is namelijk in strijd met de Mohammedaanse godsdienst om foto's van de vrouwen te nemen. Naar het A.N.P. van de heer F. J. L. Diepen, commercieel directeur van de Fokkerfabrieken op Schiphol verneemt heeft Fokker geen reden om aan te nemen dat de mededeling in de pers van India over de aankoop door Indian Airlines van vijf Fokker „Friendships" niet juist zou zijn. Een officiële bevestiging van de zijde van Indian Airlines is op Schiphol echter nog niet ontvangen. Dezer dagen is een vergadering gehouden van de raad van bestuur van Indian Airlines. Het resultaat van deze bijeenkomst te Bombay werd neergelegd in een communiqué. Nadere bijzonderheden over deze bestelling, leve ringsdata en dergelijke kunnen dus op dit ogenblik uit de aard der zaak niet worden medegedeeld. Niet onbillijk worden Om ook eens op internationaal-politiek terrein er het mijne van te zeggen (daar luistert tóch niemand naar en ik heb uit goede bron vernomen, dat de heren Nixon en Kroesjtsjev van alle Nederlandse bla den alleen De Lach, de Harlinger Courant en Libelle lezen): ik vind dat wij niet on billijk moeten worden. Wij kunnen anti-communistisch genoeg zijn om toch te begrijpen, dat de heer Ni- kita niet zo vriendelijk gestemd was toen hij Nixon ontving op hetzelfde ogenblik, dat in diens land een gebedsweek voor de onderdrukte volken achter het ijzeren gordijn werd gehouden. Kunt u vriendelijk zijn tegen iemand, die met uitgestoken hand op u toekomt, wan neer u weet dat ze bij hem thuis, met zijn volle instemming, kwaaie dingen over u zitten te vertellen, zelfs wanneer die kwaaie dingen inderdaad geschieden? Als u het kunt bent u, met permissie, een karakterloos mannetje en als ik eerlijk mag zijn: hoe weinig Nikita mij ook aan het hart gebakken is, ik vind zijn houding in dit geval aanzienlijk aardiger dan die van diplomaten, die net doen of er niets aan het handje is en lieve gezichtjes trek ken tegen hun aartsvijand. Nog niet zo lang geleden was een Neder lands diplomaat aanwezig bij het afscheid van de heer Sukarno van een vreemd land en hij gaf bij die gelegenheid Boeng een vriendelijk handje. Dat werd toen, nadat een Kamerlid daar vragen over had ge steld, door onze minister van Buitenlandse Zaken op formeel-diplomatieke gronden goedgepraat. Maar die formele juistheid botste hard tegen de onformele opvattingen van menselijke waardigheid. Er is ook, in de internationale niet-com- munistische pers, gespot met het feit dat de heer Nikita iets gezegd heeft in de trant van: „Gromyko moet precies doen, wat wij in het Kremlin hem opdragen te doen; als hij dat niet zou doen, zou hij ontslagen worden". Ik heb niet goed begrepen waarom dit een aanleiding tot spot was. Want is er één minister van Buitenlandse Zaken ter we reld, die kan zeggen of doen wat in strijd is met de opvattingen van de regering waarvan hij deel uitmaakt? Kunnen de heren Herter, Couve de Mur- ville, Von Brentano of Luns opvattingen verkondigen die in strijd zijn met die van Washington, Parijs, Bonn of Den Haag? Indien dit zo ware, dan zou dit desastreus zijn. Maar het is niet zo. Buitenlandse politiek drijven op eigen, individueel houtje zou een levensgevaarlijke bezigheid zijn en ik zie niet in in hoeverre de heer Gromyko in dit opzicht in een andere po sitie verkeert dan zijn westerse collega's. Het communisme is, naar mijn opvatting, een verfoeilijk stelsel, maar zijn tegenstan ders kunnen geen enkel winstpunt boeken door het plaatsen van verwijten en het drijven van spot op ongerechtvaardige mo tieven. Elias Advertentie De onderhandelingen tussen een Australische en een Nederlandse lucht vaartdelegatie, deze week in Den Haag gehouden met als onderwerp de herzie ning van de landingsrechten van de K.L.M. in Sydney, hebben succes opge leverd. Gisteravond werd officieel be kend gemaakt, dat de delegaties een voor beide partijen bevredigende op lossing van de hangende problemen heb ben gevonden De volledige tekst van het akkoord zal pas morgen worden ge publiceerd om een gelijktijdige publica tie in Australië en Nederland mogelijk te maken. De inzet van de besprekingen was voor Nederland een verhoging van het aantal passagiei's, dat de K.L.M. wekelijks naar Sydney mag vervoeren. Dit aantal was tot dusver vrij laag, maar het waarborgde, zolang er nog met Super-Constellations ge vlogen werd, een economische exploita tie op deze langste lijn van het huidige K.L.M.-net. Het traject Biak-Sydney is immers het sluitstuk van een veel lange re route, die of van Amsterdam via de noordpool en Tokio naar Nieuw-Guinea leidt, of via Karachi, Rangoon en Manilla. De vraag of de lijn winst dan wel verlies oplevert is dus niet uitsluitend afhanke lijk van het vervoer op het laatste traject naar Sydney. De K.L.M. mag onderweg van etappeplaats tot etappeplaats zoveel passagiers vervoeren als zij maar bergen kan. Intussen zijn de landingsrechten in Australië wel van eminent belang, in die zin dat een lange lijn altijd meer vervoer aantrekt dan een korte. Wie van New Delhi naar Sydney wil reizen, neemt niet eerst een K.L.M.-vliegtuig om dan later over te stappen op het toestel van een an dere maatschappij. Met ingang van de winterdienstrcgeling van 1960 wil de K.L.M. op de „golden cir cle service" de straalvliegtuigen van het type DC-8 gaan gebruiken. Om deze veel duurdere toestellen economisch exploita bel te maken, moeten zij veel intensiever worden gebruikt. Van het beschikbare aan tal plaatsen, variërend van 120 tot 150, moet ten minste de helft door passagiers worden ingenomen om de DC-8 niet zon der verlies te laten vliegen. Uit de zinsnede van het officiële com muniqué, dat een „bevredigende oplos sing" is gevonden, mag men afleiden dat het toegestane aantal passagiers voor Australië is verhoogd. Het aantal diensten op Sydney ééns per week zal niet worden uitgebreid, hoewel de K.L.M. had gehoopt dat dit op twee keer per week zou worden gesteld. De verhoging van het pas sagiersquotum zal overigens pas gelden voor de straalvliegtuigen. Voor de thans gebruikte Super-Constellations zal het dus gehandhaafd blijven op het huidige getal van 28 passagiers per landing. De delegaties gaven gisteravond te ken nen, dat de discussies in een zeer vriend schappelijke sfeer werden gevoerd. Zon dag zal de Australische delegatie naar Pa rijs reizen, waar luchtvaartbesprekingen met de Franse regering zullen worden ge houden. De Nederlandse delegatie stond onder leiding van de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht- dienst. (Van onze Amsterdamse redacteur) Over enige tijd zullen de gidsen van de Amsterdamse rondvaartboten de toeristen kunnen wijzen op een vijftal prachtige ge vels aan de Prinsengracht, die bekend staan als „De Vijf Werelddelen". Een par ticulier bedrijf heeft besloten zonder sub sidie deze panden een kostbare restaura tie te laten ondergaan. De restauratie is daarom zo kostbaar, omdat drie van de vijf panden tot het fun dament toe zijn afgebroken, een cperatie, die in nauwe samenwerking met Monu mentenzorg is geschied. Steen voor steen is uit de muren gesloopt, steen voor steen is afgebikt en elke steen is genummerd, opdat zij straks weer dezelfde plaatsen in het bouwwerk zullen innemen. „De Vijf Werelddelen" zullen in hun oude glorie worden hersteld, waarmee op nieuw een monument voor Amsterdam gespaard zal zijn gebleven. De vijf panden zullen achter de buitenmuren met elkaar in verbinding staan. De grote keldei-ruim- ten worden bestemd voor opslagplaatsen, de vijf verdiepingen worden voor kantoren en toonzalen ingericht. Op de door een poort bereikbare binnenplaats komt par keergelegenheid voor ruim twintig auto's. Ook vrachtauto's zullen daar kunnen ko men, zodat het verkeer op de Prinsen gracht niet door laden en lossen wordt ge hinderd. Uil de Oprechte SaUirdagse Haerlemse Courant van 28 July 1759 LEYDEN den 26 July. De groote Ameri- caanse ALOE, die zedert het laatst van de voor ledenen Maand Mey in de Kruyd-Hof van 's Lands Universiteyt alhier zyne Bloemsteng heeft beginnen te schieten, groeyd by aan- houdendheyd sterk door, en is nu reeds ter hoogte van negentien en een halve voet opgeschooten, en het getal der Armen met hunne Bloem-Knoppen tot acht-en-twintig aangegroeyd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5