Produktiviteitsverhoging voorwaarde voor verbetering van lonen opRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geneefse conferentie ingekrompen tot Russisch-Amerikaans gesprek Economische achterblijvers worden niet vóór 1961 geholpen HET WEER Engels drukkersconflict kwam onverwachts tot een oplossing Staking kostte handen met geld RICHTLIJNEN VOOR RIJKSBEMIDDELAARS Nixon naar Polen Invitatie welhaast zeker Mogelijkheid van Kroesjtsjev's bezoek aan de V.S. overheerst het beeld Het woord is aan Aan het strand Haarlem heeft tekort van In de krant van heden: bijna zes miljoen Stijging met acht ton Zweeds-Griekss verloving? Winstdeling Troost Uitje voor honden Iets warmer 74e JAARGANG No 19 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 171 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 li IÉ 1 1 i B i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gpMöro 8 ff H 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J| J| F I m"™ E ff 1 jf ^JF fj[ J| C Jf Ji 1 J| ,1 Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ai Ai Jt tIIu^ Ai ^pr i&«ir$^ Ai fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urivDuniD nnnnuDiviounD uuuk/iin i Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman B o i 1 e a u Zelfs de onrechtvaardige heeft een hekel aan de onrechtvaardigen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Geleidelijke verbetering van het strandweer met langere perioden van zonneschijn en nog een kleine kans op een bui. Tot zwak afnemende wind tussen west en noord. Nog vrij koel. Temperatuur 19 gr. C. Zee water helder met matige golfslag, temperatuur IS gr. C. Laag water 's morgens om tien uur en 's avonds om half elf, hoog water 's middags om half drie. Strand voor fietsen berijdbaar 's morgens tot half een en 's avonds van half zeven tot twaalf uur. (Van onze correspondent in Londen) De staking in het Engelse drukkersbe- drijf, die ruim zes weken geleden uitbrak en waarbij honderdduizend man betrok ken waren, is geëindigd. Donderdag zal het werk worden hervat. De oplossing van het conflict, dat niet alleen de algemene publiciteit trof, maar ook het economi sche leven in grote mate hinderde, is te danken aan de bekende 75-jarige rechts geleerde, Lord Birkett, die als onafhanke lijk bemiddelaar optrad. Eind volgende week zullen de provin ciale en plaatselijke bladen weer normaal kunnen verschijnen, terwijl de verkleinde omvang van de nationale bladen en de nood-uitgaven van de week- en maandbla den ook tot het verleden zullen behoren. De regeling van het dispuut kwam op on verwachte wijze, namelijk kort nadat het er op leek alsof de besprekingen opnieuw waren vastgelopen en de staking nog min stens drie weken zou duren. Het eindre sultaat is, dat men het eens werd over een loonsverhoging van 4'A percent en een be korting van de werkweek van 43Vi tot 42 uur. Oorspronkelijk hadden de bonden 10 percent en veertig uur geëist. Aangezien er reeds een veertigurige werkweek is bij de provinciale pers zal het drukkers- personeel een extra loontoeslag ontvangen als een soort compensatie voor de werk tijdverbetering elders. Verder zijn er voor stellen van werkgeverszijde om de doel matigheid van het bedrijf te verhogen. De vakbonden hadden zich destijds bereid verklaard bepaalde produktieremmende voorschriften te laten vallen, indien hun eisen zouden worden ingewilligd. De nieu we regeling zal drie jaar duren, maar in 1961 zal worden nagegaan of zij tussen tijds kan worden herzien. De bereikte overeenkomst zal thans worden onderwor pen aan een stemming van de bij de druk kersbonden aangesloten leden. Dit was het langste nationale conflict sinds de alge mene werkstaking van 1926. Het drukkersdispuut trof duizend plaat selijke bladen, 87 provinciale ochtend- en avondbladen en 4300 drukkersfirma's. De werkgevers derfden 150 miljoen gulden aan winsten, terwijl de bonden de helft van hun vermogen verloren. Hoewel het er in het begin op leek, dat ook de Londense dagbladen, die buiten het conflict stonden, zouden moeten ophouden te verschijnen wegens het conflict in de drukinktmakerijen, slaagde men er door onderlinge hulp en het vrijkomen van re- servevoorraden in deze in klein formaat gaande te houden. Het bezoek van Kroesjtsjev aan Washing ton zal waarschijnlijk in september plaats hebben. De negen gouverneurs van Amerikaanse staten, die kortgeleden van een bezoek aan de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd, zijn vrijdag op het Witte Huis door president Eisenhower ontvangen. Zij gaven als hun oordeel dat een ontmoeting tussen Eisen hower en de Russische premier Kroesjtsjev de internationale spanningen zou kunnen verlichten. Kroestjsjev zou verklaard hebben „zeer sterk te hopen" dat Eisenhower bereid is een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. Gevraagd hoe Eisenhower de suggestie van de gouverneurs ontvangen had, zei gouverneur Collins van Florida dat de president er belangstelling voor toonde en zich er niet tegen heeft verklaard, echter evenmin een positieve mededeling had gedaan. west en west. technische problemen van een Berlijnse regeling moesten beraden, kwamen niet tot een gezamenlijk rapport. Zij brachten nu afzonderlijk verslag uit aan hun ministers over hun meningsverschillen omtrent vra gen als: ,,wat zijn atoom- en raketwapens?" Zij zullen niet meer bijeenkomen eer de ministers zelf enige toenadering hebben bereikt. Uit hoofde van dat alles zakte de Westduitse vrees voor een mogelijk ak koord ook weer wat. Von Brentano en Willy Brandt lunchten met Herter en gin gen „volkomen bevredigd" heen. Lloyd en Couve de Murville zonden slechts hun plaatsvervangers naar die lunch en achter de officiële vriendelijkheid vermoedde men enige ergernis jegens de Westberlijnse burgervader, die hier nu voor de tweede keer met een uitgebreid gevolg neerstreek om de westelijke ministers op de vingers te kijken. Brandt, die tot aanstaande woensdag had willen blijven, zal vandaag zijn vakantie dan ook maar weer hervat ten. GENèVE (UPI) De delegaties van Engeland en Frankrijk bij de ministers conferentie in Genève hebben van de Amerikaanse delegatie dezer dagen be richt ontvangen dat zeer binnenkort een uitnodiging van president Eisenhower aan premier Kroesjtsjev kan worden verwacht voor een bezoek aan de Verenigde Staten, aldus wordt in gezaghebbende bron te Genève vernomen. Men verwacht dat de uitnodiging door vice-president Richard Nixon aan Kroesjtsjev zal worden overge bracht vóór zijn terugkeer naar Washing ton. Indien Nixon de uitnodiging niet overbrengt wordt verwacht dat de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou dit zal doen, daags na Nixons vertrek uit Moskou. De 34-jarige beeldhouwster Janneke Ducro-Kruyer werkt op het ogenblik aan een beeld voor de Autotechnische en Scheepstechnische school te Apel doorn, welke op 1 september zal wor den geopend. Zij maakte twee ontwer pen, waarvan de schoolleerlingen het op de foto afgebeelde ontwerp kozen. Het beeld wordt in Franse kalksteen gehakt en is 2 meter hoog; het zal ge plaatst ivorden op een sokkel van 1 meter. Het beeld stelt twee mannen voor die samen een wiel voortduwen, symbool voor de technische vooruit gang. De foto toont de beeldhouwster in haar atelier en zo te zien heeft zij de steen niet alleen figuurlijk onder de knie. De Haarlemse ontwerp-gemeentebegro- ting voor 1960 heeft een tekort van 5.865.000, dat gedeeltelijk wordt gedekt door de laatste beschikbare reserves en anderdeels door een raming van een te verwachten subjectieve verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds. B. en W. van Haarlem zeggen in de begeleidings nota, dat zij ernaar zullen streven het thans bereikte evenwicht ook voor de toe komst te bewaren door een consolidatie van inkomsten en uitgaven. Met inachtne ming van de te verwachten verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds is het tekort ruim acht ton meer dan dat van vorig jaar. MOSKOU (UPI) Vice-president Ri chard Nixon is vrijdag naar Moskou terug gekeerd na een vierdaagse reis door Sibe rië. Nixon zal zondag naar Polen reizen. De Poolse autoriteiten nemen uitgebreide voorzorgen in acht. (Men zie ook pagina 9) pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel3 Taallaria 3 Bonn bereid tot pact met Polen 3 Feulleton 4 Radio en Televisie 4 Agenda 4 Kunst4 Feuilleton4 Film 5 Filatelie 5 Uit stad en omgeving5, 6, 9 Beurs 6 Predikbeurten 6 Medische diensten 6 Sport 7 Examens 9 Haarlemse begroting 9 Erbij11 t.m. 14 DIT NUMMER REST A AT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ..ERBIJ" Advertentie (Van onze Haagse redacteur) In de thans openbaar gemaakte richtlijnen van de regering voor het College van rijksbemiddelaars over de toepassing van de gedifferentieerde loonvorming wordt sterk de nadruk gelegd op de noodzaak, dat een eventuele verbetering in de lonen en arbeidsvoorwaarden niet mag leiden tot hogere prijzen, ook niet op langere termijn. De hogere arbeidskosten moeten gerechtvaardigd worden door stijging van de productiviteit of rentabiliteit in de betrokken bedrijfstak of onderneming. Evenmin mogen de loonverbeteringen de verhoudingen op de arbeidsmarkt verstoren: de rijksbemiddelaars dienen daarom uit een oogpunt van coördinatie remmend op te treden. Datzelfde geldt eveneens voor de toe passing van de werktijdverkorting. Hoewel het wezen van de gedifferen tieerde loonvorming de term „vrijere loonvorming" wordt niet gebruikt be tekent, dat elke bedrijfstak of onderne ming op haar eigen merites wordt beoor deeld en men er tevens van heeft afgezien een maximum-percentage voor eventuele loonsverhogingen te noemen wegens de magnetische werking die daarvan zou uit stralen, gaf staatssecretaris B. Roolvink, die vrijdagmiddag tezamen met de voor zitter van het College van Rijksbemidde laars, mr. J. A. Berger, en twee ambte lijke deskundigen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Ch. van Rooy, op een persconferentie krachtig se- KALMAR (UPI). De geruchten over een huwelijk tussen de 21-jarige Zweedse prinses Désirée en de 19-jarige Griekse kroonprins Constantijn hebben nieuwe kracht gekregen nu prinses Désirée van morgen met haar zusters Margaretha en Birgitta in het privé vliegtuig van de Griekse koninklijke familie vertrokken zijn naar het kasteel Mon Repos bij Korfoe in Griekenland. Zij zullen daar een vakan- condeerde, toe dat het nieuwe collectieve arbeidscontract voor de metaalindustrie, waarover thans een advies wordt ver wacht van de Stichting van de Arbeid, het startschot kan worden voor een groot aan tal loonacties. „Dit wordt dan ook een zeer verantwoordelijke en zware beslis sing." zo zei hij, waarbij een extra moei lijkheid is, dat het aflopende metaal-con tract van 1956, dus van voor de loonstop dateert. In het algemeen zal dat laatste criterium ook van belang zijn bij de be slissing of in een collectief arbeidscon tract de „openbreekclausule" (de tussen tijdse wijzigingsmogelijkheid) zal worden gehanteerd of niet. De staatssecretaris zei enerzijds, dat gedurende de C.A.O.-perio de rust dient te bestaan, en anderzijds dat het tot de volledige bevoegdheid van con tracterende partijen behoort om van hun bepalingen af te wijken. De rijksbemid delaars zullen overigens welwillend staan tegenover meerjarige contracten waarin een geleidelijke verbetering der arbeids voorwaarde is opgenomen op basis van de produktiviteitsontwikkeling. Een opmerkelijk aspect van de richtlij nen voor de gedifferentieerde loonvorming is wel de aandacht welke gewijd is aan andere mogelijkheden dan directe loons verhoging, zoals winstdelings-, gepremi eerde spaar-, pensioen- of andere regelin gen. Winstdeling bijvoorbeeld wordt na drukkelijk genoemd voor het geval een in een bedrijfstak mogelijke loonsverhoging om nationale economische redenen niet kan worden gerealiseerd. In dat geval dient de ontstane marge tussen werkelij ke en mogelijke arbeidskosten volgens de richtlijnen in de eerste plaats te leiden tot lagere prijzen op de binnenlandse markt en, voor zover het exportprodukten be treft, tot winstdeling. Ter persconferentie bleken de richtlij nen twee omstreden punten te bevatten. In de eerste plaats betrof dat een aan de werktijdverkorting gewijde passage, wel ke slechts etappegewijs mag worden inge voerd, enkele uitzonderingen daargelaten. Staatssecretaris Roolvink heeft betoogd dat het noemen van de werktijdverkorting in de richtlijnen niet betekent, dat deze als een alternatief wordt gesteld voor loons verhoging. Werktijdverkorting leent zich beter voor een toepassing per onderne ming dan per bedrijfstak en dient, naar het advies van de S.E.R., „zichzelf te be talen." De passage waarin rijksbemiddelaar een afwijkingsmogelijkheid wordt gebo den voor die gevallen, „waarin dit uit een oogpunt van coördinatie noodzakelijk zou worden geacht of indien het niet tot het bedrijfsleven behorende sectoren betreft, die geheel of gedeeltelijk hun inkomsten vinden in contributies en-of subsidies," le verde eveneens veel stof tot discussie. Het eerste deel van deze richtlijn slaat op die gevallen waarin de loonverschillen onnodig groot zouden worden, zo verklaar de de heer Roolvink. Maar deze correctie ten behoeve van de economische achter blijvers zou zeker niet voor 1961 plaatsvin den, voegde hij er dadelijk bij. De staats secretaris hield deze groepen bij wijze van troost voor, dat hij in de huurcompensatie een overschot van anderhalf percent aan wezig achtte, terwijl bovendien voor een kwart van de huurhuizen de huurverho ging niet zal gelden, zodat voor een gro te categorie, met name de meerderheid der landarbeiders, de huurcompensatie reeds een loonsverbetering vormt. Het tweede deel van de passage heeft vooraf betrekking op werknemers in de sociale dienstverleningssector, zoals par ticulier ziekenhuispersoneel. De heer. Rool vink zei, dat dit niet tot 1961 behoeft te wachten, maar voor een eventuele loonsverbetering is de toestemming van de betrokken minister nodig wegens de consequentie voor de subsidiëring. „En de ambtenaren dan?" werd onmiddellijk ge vraagd. Maar wat dat betreft refereerde minister Van Rooy aan wat reeds in de Kamer was toegezegd, namelijk dat de ambtenaren de algemene „trend" zullen volgen. Een Amsterdams bioscooptheater heeft ter gelegenheid van de vertoning van een film, waarin een hond het leeu- wedeel van de rollen vervult, alle honden met hun bazen gratis toegang verleend bij de eerste vertoning en hun voorzien van lekkere beetjes. De honden bleken zeer geïnteresseerd in de verrichtingen op het witte doek. Het was buiten echt hondeweer. Dat er in de bioscoop geen hond zat, kon men niet zeggen. Nadat noch de experts-plaatsvervangers van de ministers gisterochtend, noch de vier ministers zelf gistermiddag ook maar een stapje vooruit kwamen, werd besloten, dat Herter en Gromyko vandaag op een lunch bij Gromyko het gesprek zouden voortzetten. Britse delegatiekringen gaven als hun indruk, dat Gromyko blijkbaar het liefst zaken doet met Herter alleen. Het mag dan zijn dat er tengevolge van de laatste oorlog vier groten zijn, van die vier zijn er twee toch zeker de grootsten en het schijnt, zo borrelde Britse bronnen be scheiden, dat het Grómyko helemaal niet aanstaat steeds tegen drie westelijke mi nisters te moeten praten, van wie er twee dan nog zulken onbelangrijke landen ver tegenwoordigen. Een duidelijke vingerwijzing, dat een gesprek tussen Eisenhower en Kroesjtsjev tot de mogelijkheden behoort, konden de Britten binnen de grenzen der diplomatieke zwijgzaamheid nauwelijks geven. Zouden zij zich in dat (hypothetische) geval ge passeerd voelen? Wanneer zo'n gesprek een noodtoestand in Berlijn zou kunnen voorkomen, zal Londen er geen enkel be zwaar tegen hebben. En evenzeer laat Lloyd minister Herter nu in Genève graag zijn gang gaan in de hoop. dat Gromyko jegens hem misschien enkele concessies zal doen, die een bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten zouden kunnen ver gemakkelijken. De dag van gisteren stond verder in het teken van een voortdurende totale impasse. Niet alleen kwamen de ministers over de principiële problemen van een Berlijns bestand geen stap voor uit, ook de experts, die zich gisterochtend voor het eerst over enkele gemakkelijke (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 1 aug. De berichten over een mogelijk bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten overheersen momen teel het gehele beeld van de Geneefse conferentie Hoewel de westelijke delega ties zich bijzonder zwijgzaam tonen op dit punt. kan aangenomen worden dat zij door de Amerikanen althans van de mogelijk heid van zo'n bezoek op de hoogte zijn gesteld. Die mogelijkheid alleen al is vol doende gebleken om het privé-overleg in de eindfase reeds zoveel mogelijk tot een Russisch-Amerikaans gesprek te vernau wen. Prinses Désirée tie doorbrengen bij de Griekse koninklijke familie en een zeiltocht langs de eilanden maken. Volgens Zweedse persberichten kan een verloving binnenkort worden tegemoet ge zien. Advertentie TOTALE OPRUIMING Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwak ke tot matige wind tussen noord-

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1