Prachtig ringrijder ij feest Stolker verloor in de sprint van Vanderplaetsen in achtste etappe SC Haarlem struikelde over THB en werd (nog) geen kampioen Rus Ivar Eidouks kwam met wonderlijke fiets in stadion Geen grote wijzigingen in Omloop van het Westen WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 9 Russische wielrenners achter Arie van Vliet Schur won alweer in Ronde Oost-Duitsland Haarlem won gemakkelijk van Engelse amateurs Nederland en het Olympisch voetbaltoernooi Drie wedstrijden voor Nederlands B-elftal Geplaatste spelers voor tenniskampioenschappen Wordt Alex Olmedo in het najaar prof 200 JAAR HARDDRAVEN IN SANTPOORT Loting honkbalbeker Het open kampioenschap van Nederland Marinehelikopters mogen weer vliegen Arie van Vliet op een bromfiets „trikt" de Russen bij een ronde op de Stadionbaan. „Hoe is het mogelijk". Deze verbaasde ontboezeming van de kenners sloeg op de wonderlijke fiets van de Russische ama teur-achtervolger Ivar Eidouks, een ve hikel, dat het in een rariteitenkabinet be slist niet slecht zou doen. Ivar heeft blijk baar ook in eigen land al het een en ander over zijn karretje moeten aanhoren. Want hij bleef stoïcijns kalm, toen men b\j zjjn aankomst in het Olympisch stadion om hem heen drong om het wonder van nabij te bekijken. De Rus is 1,90 meter lang en had tussen de uit Italië en Frankrijk in de Sovjet-Unie geïmporteerde raccframes geen enkel hem passend exemplaar kun nen vinden. Geen nood. Een hulpvaardige Wielrennen smid laste twee zaóelpennen stevig aan elkaar, verlengde de naar voren stekende stuurpen op de even simpele wijze met en kele centimeters en zo uitgerust kon Ivar zijn lievelingssport gaan beoefenen. En met welk een succes. Enkele weken geleden bereikte Eidouks de finale van het Russische achter volgingskampioenschap, waarin hij wel iswaar door Stanislav Moskvini werd ver slagen, maar die tweede plaats en zeker zijn tijd van 4 min. 59 sec. over de vier kilometer slechts een seconde langza mer dan de kampioen leverden hem een retourtje naar Amsterdam op. Samen met zijn vreemdsoortig rijwiel, dat er uit ziet als een uit zijn krachten gegroeide jongensfiets. Natuurlijk waren er in het stadion lief hebbers genoeg om de „zit" eens te pro beren. Van zitten was echter geen sprake. Het bleef maar bij „bengelen", vooral toen de kleine Kees Gerritsen met veel moeite het tot zijn schouders reikende za del had beklommen en bemerkte, dat zijn voeten niet verder dan halverwege het frame reikten. Binnen niet al te lange tijd zal Eidouks echter over een „echte" fiets kunnen beschikken. Onder de omstanders was nl. de Amsterdammer Bustraan, die zonder hulp van personeel over de gehele wereld beroemd geworden frames ver vaardigt. Hij zal voor Eidouks een pas sende racefiets maken. De wereldtijden van de Russen veroor zaakten een schok in het internationale rennerskamp, dat dinsdag zijn trainings tenten voor de aanstaande wereldkam pioenschappen in het Amsterdamse sta dion had opgeslagen. Maar zij werden met andere ogen bekeken, toen de Russen vertelden, dat ze op de 333 meter lange baan van het stadje Tula in de Oeral wa ren gemaakt, dat dezelfde bijzonder guns tige klimatologische omstandigheden kent als het befaamde Russische schaatsenrij derscentrum Alma Ata. „Zover komen ze hier op de stadionbaan en met ons winde rige klimaat nooit", werd er gezegd. Daarvan schenen ook de Russen zelf wel overtuigd te zijn, want zij hadden hun ver haal steeds onderbroken door veront schuldigde gebaren en hadden uitdrukke lijk ook op de voordelen van het klimaat daar gewezen. Het wereldkampioenschap moet nog góed op dreef komen. Dinsdag maakten behalve de Russen en natuurlijk de Neder- De Japanse deelnemers aan de we reldkampioenschappen op de baan in volle belangstelling voor een goochel truc je van de Nederlander Jan Hijzélendoorn. landers, van de mogelijkheid tot trainen de Japanse profsprinters, die zondag al waren aangekomen en de eenzame Mexi caanse amateur-achtervolger, Mauricio Mata Lara, die zich voor niemand ver staanbaar kan maken, gebruik. De Fran se amateurs, die door oud-wereldkam pioen Toto Gerardin worden gecoacht, kwamen laat in de middag aan, maar konden de baan niet meer op, omdat die inmiddels in beslag was genomen door de stayers Wierstra, Buis en Van Houwelin- gen, de Belg Depaepe en de Australiër Webb. Het wordt eentonig: ook de vijfde etappe van de ronde van Oost-Duitsland voor amateurs is geëindigd in een zege voor wereldkampioen Schur, die ditmaal de sprint van een uit 44 renners bestaande groep won. Ook Nederland kwam in deze etappe goed voor de dag met een tweede plaats van Van Straaten en een derde plaats van Jansen, terwijl Zilverberg en Balvert ex aequo als tiende geklasseerd werden. De uitslag van de vijfde etappe, Wei- marPlauen (152 km) was: 1. Schur (O.Did) 3.46.17 (met bonificatie 3.45.17); 2. Van Straaten (Ned.) 3.46.17 (met bon. 3.45.47), 3. Jansen (Ned. 3.46.17; 10. ex aequo o.a. Zilverberg (Ned.) en Balvert (Ned.) 3.46.17, 51. Sluys (Ned.) 3.47.37; 53. Steen voorden (Ned.) 3.48.50. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Schur 22.06.05; 2. Tlustochowicz (Polen) 22.11.40, 3. Zilverberg 22.12.47; 21. Balvert 22.23.31; 26. Jansen 22.25.35: 34. Van Straa ten 22.29.11; 62. Sluys 23.04.24; 69. Van Steenvoorden 23.19.58. In het ploegenklassement leidt Oost- Duitsland met een tijd van 66 uur 43 min. 3 sec. Nedei'land is zesde in 67.01.53. WIELRENNEN. De Belg Rik van Looy is maandag winnaar geworden van de eerste „Ronde van Baol" voor professio nals, die werd gehouden in de grensplaat sen Baarle-Hertog en Baarle-Nassau. Ol-ftllrrtv «tom /-3 n rtoto rQDI Michei Stolker is dinsdag tweede ge worden in de achtste etappe van de Ronde van het Westen, St. MaloCherbourg. Hij had een achterstand van een seconde op de Belg Vanderplaetsen, die de 214 km. aflegde in 5 uur 41 min. 6 sec. Jo de Haan, finishte als derde, 35 sec. na Stolker. De uitslag was: 1. Vanderplaetsen (B.) 5.41.06; 2. Stolker (Ned.) 5.41.07; 3. De Haan (Ned.) 5.41.42; 4. Captein (Ned.); 5. Everaart (Fr.); 6. Lefevre (Fr.); 7. De Ca- booter (B.); 8. Rosseel (B.); 9. Simpson (Eng.); 10. De Roo (Ned.); 11. Aerenhouts (B.), allen in dezelfde tijd als De Haan: 5.41.42. Op de elfde plaats kwam het peloton, eveneens in 5.41.42. De Fransman Morvan behield de leiding in het algemeen klasse ment. De voorlaatste etappe haeft geen grote wijzigingen gebracht in de algemene rang schikking. De ploeggenoten van gele-trui drager Morvan beheersten de strijd name lijk zodanig, dat elke ontsnappingspoging van formaat in de kiem werd gesmoord. Ondanks demarrages van o.a. Van Steen bergen, Walkowiak, Schoubben, Elliott en Stablinski gebeurde er zodoende niets bij zonders tot 25 km. voor de finish van deze 204 km. lange rit. Toen sprong onze landgenoot Michel Stolker, een van de strijdlustigste renners uit deze Omloop van het Westen, uit de groep weg. Dit gebeurde zo onverwacht, dat slechts twee renners, de Belg Vander plaetsen en de Fransman Sabathier, hem konden volgen. Sabathier moest zijn met gezellen echter laten gaan bij de beklim ming van een steile helling kort voor Cherbourg. Ondanks het feit, dat Vander plaetsen geen meter kop deed, kon Stolker zijn voorsprong op het peloton behouden, maar in de sprint was hij kansloos tegen de veel frissere Belg zodat hem een ver diende etappezege ontging. De sprint van het grote peloton, dat 35 seconden later in Cherbourg arriveerde, werd gewonnen door Jo de Haan, die evenals in de zevende etappe Captein net achter zich kon houden. Het algemeen klassement na de achtste etappe luidt: 1. Morvan (Fr.) 41.57.15; 2. Wasko (Fr.) 41.58.21; 3. Scribante (Fr.) 41.58.36; 4. Mathijs (B.) 41.58.37; 5. Beuf- feuil (Fr.) 41.58.40; 6. Stablinski (Fr.) 41.59.17; 7. De Roo (Ned.) 42.00.01; 8. Aure (Fr.) 42.00.07; 9. Cerami (B.) 42.00.12; 10. Van den Brelcel (Ned.) 42.00.35, 13. Niesten (Ned.) 42.01.21; 17. Stolker (Ned.) 42.02.31; 19. Geldermans (Ned.) 42.02.33; 29. Post (Ned.) 42.06.47; 31. De Haan (Ned.) 42.07.04; 43. Vergoossen (Ned.) 42.09.54; 49. Captein (Ned.) 42.11.14; 57. Verhoef (Ned.) 42.12.51. Het puntenklassement luidt na de acht ste etappe als volgt: 1. Everaart (Fr.) 102 pnt.; 2. Simpson (G.B.) 141.5 pnt.; 3. De Haan (Ned.) 149 pnt.; 4. Elliott (Ierl.) 167 pnt.; 5. Stolker (Ned.) 024 pnt.; 10. De Roo Ned.) 241 pnt. Voetbal Haarlem heeft het nieuwe voetbalseizoen dinsdagavond ingezet met een wedstrijd tegen The Willerby Old Boys, een club uit de Engelse amateur-League uit Huil. Het spel van de Britse gasten was dermate zwak, dat Haarlem zonder slag of stoot een overwinning van 50 wist te behalen. De roodbroeken lieten in deze ontmoe ting geen onaardige partij voetbal zien. De ploeg verscheen met enkele nieuwe spelers binnen de lijnen. Het meest hoopvolle de buut maakte ongetwijfeld middenvoor Doorenbosch. Deze speler, die het vorig seizoen in een der lagere elftallen van EDO uitkwam, maar daarvoor ook al in Haar lem speelde, nam drie goals voor zijn reke ning. Wellicht dat Haarlem aan hem nog veel plezier zal kunnen beleven. Doelman Kroone kreeg weinig te doen en ook zijn plaatsvervanger, die na de rust onder de lat stond, kwam niet voor moei lijke situaties te staan. Beide doelverdedi- gers verrichtten hun werk evenwel naar behoren. Dat Doorenbosch een hard en zuiver schot in zijn benen heeft, bewees hij reeds na enkele minuten spelen. De Engelse doel man moest machteloos toezien dat het leer van de voet van de Haarlem-midvoor in de uiterste hoek van het doel verdween. De roodbroeken bleven daarna steeds de toon aangeven. Spanning was er vrijwel niet, maar door het lofwaardige volhouden van de bezoekers, die op typische Britse wijze de vijandelijke doelwachter steeds weer attaqueerden, behield de wedstrijd een levendig karakter. Vijf minuten voor de pauze verhoogde Haarlem de voorsprong tot 20 toen de Engelse keeper de controle over de bal ver loor en de fel doorzettende Bouwhuis uit moeilijke positie kon inschieten. Met Dekker en Van den Berg als verse spelers in de voorhoede, zette Haarlem na de hervating de strijd op dezelfde voet voort. Dekker deed net op de rechtervleu gel beter dan zijn voorganger Dykxhoom. Met een goed schot, slaagde hij er spoedig in de score op 30 te brengen. Twee mi nuten later trof een hard schot van Doo renbosch het Engelse net voor de vierde keer. De Haarlemmers waren er kennelijk op uit een zo hoog mogelijke score te be reiken. De defensie van de Old Boys moest herhaaldelijk ingrijpen om erger te voor komen. Een tijdlang lukt dat, maar in de slotfase sloeg Haarlem nog eenmaal toe. Het was Doorenbosch, die zijn derde en Haarlems vijfde doelpunt tot een feit maakte. De KNVB heeft met de bonden van Groot-Brittannië en Ierland -overeenstem ming bereikt, over de data van de wedstrij den voor de voorronde van het Olympisch voetbaltoernooi. Zoals eerder werd gemeld, is Nederland met Groot-Brittannië en Ierland ingedeeld in groep 5 van de Europese zone. De teams spelen een gehele competitie. De winnaar van de groep gaat over naar het eindtoer- nooi, waarvoor zich in totaal 16 landen zul len plaatsen. De wedstrijden voor deze eindronden worden in verschillende plaat sen in Italië gespeeld. De volgende wedstrijd data werden over eengekomen: woensdag 14 oktober: Neder landIerland; zaterdag 2 april: Nederland Groot-Brittannië; woensdag 13 april: Groot-BrittanniëNederland; woensdag 20 april: IerlandNederland. Het is nog niet bekend in welke plaatsen de amateurteams van Groot-Britannië, Ierland en Nederland hun wedstrijden zul len spelen. De KNVB voert voorts nog onderhande lingen over een wedstrijd Zwitserland Nederland (amateurs) en over een ontmoe ting WestfalenNederland (amateurs). Ook over de jaarlijkse wedstrijd tussen de ama teurteams van Nederland en Frankrijk is nog geen definitieve afspraak gemaakt. Voor het seizoen 1959/1960 zijn reeds drie wedstrijden vastgesteld voor het Ne derlands B-elftal. Het programma van de „reserves" begint zondag 4 oktober. Dan wordt in Luxemburg tegen het A-team van het Groot Hertogdom gespeeld. Zater dag 23 april volgt, in een nog nader vast te stellen plaats, de ontmoeting Neder land BBelgië B. Woensdag 18 mei ten slotte wordt in Tilburg de wedstrijd Ne derland BZwitserland B gespeeld. WIELRENNEN. De Britse ploeg voor de wereldkampioenschappen wielrennen heeft een wijziging ondergaan. De ama teur-wegrenner Bill Bradley heeft wegens opgelopen verwondingen tijdens de trai ning zijn inschrijving ingetrokken. Hij zal worden vervangen door de Schot Ernest Scally. T ennis Voor de nationale tenniskampioenschap pen, die van 10 tot en met 16 augustus op de Mets-banen in Scheveningen wor den gehouden, zijn de speelsters en spelers als volgt geplaatst: Heren enkelspel: 1. Maris, 2. Van Eys- den, 3. Van Dalsum, 4. Goris, 5. Karamoy, 6. Hans van de Weg, 7. Van Meegeren en 8. Kloezen. Dames enkelspel: 1. mevr. Thung, 2. Fredy Marinkelle, 3. mevr. Peters, 4. mej. Tervoort, 5. mej. Seven, 6. Jeanine Ferir, 7. mevr. BaarsWienese, 8. mevr. Reus. Heren dubbelspel: 1. GorisKaramoy, 2. MarisHans van de Weg, 3. Breukink Van Eysden, 4. KloezenVolkmaars. Dames dubbelspel: 1. mevr. Peters mevr. Thung, 2. Fredy en Joyce Marin kelle, 3. mej. Schoutenmej. Seven, 4. mevr. RoosJeanine Ferir. Gemengd dubbelspel: 1. mevr. Thung Van Eysden, 2. mevr. PetersHans van de Weg, 3. Fredy MarinkelleKaramoy, 4. mevr. RoosKloezen, 5. mej. Comman deurMaris, 6. mej. WilminkBitter, 7. mej. Van RijnVolkmaars, 8. Joyce Ma rinkelleVan Meegeren. Er bestaat een kans dat de Wimbledon- kampioen Alex Olmedo uit Peru in het najaar voor het tenniscircus van Jack Kramer gaat spelen. Kramer en Olmedo zijn echter nog niet tot overeenstemming gekomen, aangezien men het over enkele punten van het contract niet eens is. Een geur van bier, borrel9 en paardezweet heeft dinsdag de hele dag in De Weyman te Santpoort gehangen. Het was weer de dag van het ringsteken, te paard, op de fiets en in de tilbury voor het restaurant aan de Hoofdstraat. Het moeilijkste kwam het eerst: het ringsteken op het losse paard. Er kwam een groot aantal liefhebbers aan de start. Ook enkele meisjes. Zij vielen niet in de prijzen. De mannelijke overmacht was te groot. Winnaar werd Theo van Veen. W. Molenaar bezette de tweede plaats, Simon Hagen de derde en Jan Ruthe de vierde. vechtsterrein dat voortdurend werd bezet Vier en zestig dames, meest jongeda mes, bestegen hun stalen rossen om hun houten sabels door het ringetje te prie men. Soms met verbluffende zekerheid. Verheugde kreetjes slakend als het weer een keer gelukt was. Tot genoegen van ouders en bekenden op het terras van De Weyman. Soms rolde een zwaard over de grond na een te wilde stoot. Een meisje liep zelfs een bloedneus op. Zij drong ech ter in de finale door, met een watje in de neus. In acht ritten stak zij zes ringen. Slechts twee andera meisjes deden haar dat na. Joke Rutten won het tenslotte met Nellie Hop op de tweede en Corrie Hagen op de derde plaats. De troostprijs was voor Anneke Hoogzaad. Houwdegens geen kans De zes en zeventig jongens reden in een hoog tempo. Dat betekende menig misser- tje. In dit spel maken de houwdegens geen kans. Bij treffers geen vreugdegilletjes meer, maar schallende triomfkreten. Bert Bos bleek het scherpste oog en de meest vaste hand te hebben. Na hem kwam Ri- nus Hagen. Veteraan P. Stegemeyer, voor de oorlog deed hij al mee, eindigde op de derde plaats. Ben Molenaar kreeg de troostprijs. Ondertussen had de politie het druk met het ontruimen van het ge SC Haarlem heeft haar supporters een heel nare verrassing bezorgd in de soft- balcompetitie. Een gelijkspel was voldoen de voor de afdelingstitel, er werd echter met 21-9 van THB verloren. Hierdoor krijgt HCK 2, dat met 14-9 van Pinguins won, nog een kans op het kampioenschap van de tweede klasse B. In de eerste klas se blijft HCK de leiders HHC en de Pin guins goed volgen. Eerst werd met 16-0 van TYBB gewonnen, daarna met 13-6 van OVVO. Rooswijk speelde 3-3 tegen The Softbal Catchers en blijft hierdoor eersteklasser Schoten echter is na de 3-2 nederlaag te gen VVGA gedoemd tot degradatie. In de vierde klasse staat Terrasvogels er heel fraai voor. Na de 12-5 zege op HCK 5 is de titel en promotie voor het grijpen. SC Haartem, dat feitelijk niét in aanmer king kwam voor hët kampioenschap van de tweede klasse B omdat HCK 2 het ge hele seizoen veel sterker was, heeft de mooie kans die zij onverwacht kreeg, door dat HCK een paar maal mistastte, niet uit gebuit. Het beslist niet sterke THB heeft na een 2-0 achterstand in de eerste in ning SC Haarlem heel duidelijk gewezen op haar middelmatigheid. Acht runs in de tweede, en nog eens zeven in de derde in nings, gaven de meisjes uit Aerdenhout een solide basis voor 'de 21-9 zege die zij boekten. Bij SC Haarlem leverde Nita Molenaar- Jansen de beste slagprestatie met drie honkslagen uit vier slagbeurten. Door de ze uitslag kan HCK 2 weer gelijk komen met de Sportclub. Daarvoor moet van EDO gewonnen worden vrijdag. Intussen maakten de roodwitten nu geen fout meer en boekten een 14-9 zege op Pinguins 2. De stand is in 2B: SC Haarlem 12-19, HC K2 11-17, EDO 11-14, de Pinguins 2 11-12, DCG 12-10, THB 12-8 en Schoten 2 11-0. In de tweede klasse A kan RCH maandag kampioen worden. Een gelijk spel uit twee wedstrijden is voldoende. De stand is hier: RCH 10-20, DIO 9-14, DSS 11-12, de Me teoor 11-12, de Pinguins 3 11-6, TYB B2 10-5 en HHC 2 9-0. In de derde klasse A voeren Bloemen- daal en EDO 2 de strijd om de bovenste plaats. De stand is hier: Bloemendaal 9-15, EDO 2 7-14, VVGA 2 8-8, HCK 3 10-8, Shell 10-7 en OVVO 2 10-2. In 3 B heeft DSS 2 heel goede papieren, maar kan nog ingehaald worden door HCK 4. SC Haarlem 2 bofte dat TYBB 3 uit de competitie werd teruggetrokken en daar door degradeerde. Nu kan dit reserve team rustig in de derde klasse blijven. De stand in 3 B is: DSS 2 10-16, HCK 4 8-12, RCH 2 10-12, EHS 8-8, Rooswijk 2 7-4 en SC Haarlem 2 9-0. In de vierde klasse heeft Lijnden uit Badhoevedorp in afdeling A een zeer fraaie kans. Als echter de laatste ontmoe ting tegen de Meteoor 2 verloren wordt, dan zijn EDO 3 en DIO 2 ook nog kandi daat. DIO 2, dat gelijk stond met Lijnden, moest echter met 15-8 in EDO 3 haar meer dere erkennen. De stand is: Lijnden 11-18, DIO 2 11-16, EDO 3 11-16, RCH 3 9-8, Ter rasvogels 2 11-6, de Meteoor 2 9-4 en DSS 3 10-2. In 4 B heeft Terrasvogels de sympathie van de softbalsters veroverd. Deze pasbe- ginnende club heeft kans gezien door goed spel en behoorlijke representatie de aan- Honkbal De voorwedstrijden om de beker van de Kon. Ned. Honkbalbond zijn zo ver gevor derd, dat er met de eindronden, die vol gens afvalsysteem zullen worden gespeeld, kan worden begonnen. Het resultaat van de loting is: Tussenronde, die gespeeld wordt op zon dag 16 augustus: 1. SchotenUW, 2. De HazenkampEDO, 3. StorksAjax. De derde ronde, die op een nog nader vast te stellen datum zal worden gespeeld, ziet er als volgt uit: 4. winnaar 1win naar 2; 5. HHC—WVHEDW; 6. EHS— Sparta; 7. De Volewijckerswinnaar 3. De vierde ronde wordt: winnaar 5win naar 6, winnaar 4winnaar 7. Dan volgt de finale. dacht op zich te vestigen. Nog geen enke le nederlaag werd geboekt. Na de 12- overwinning op HCK 5 ligt de titel binnen direct bereik. Alleen Bloemendaal 2 kan nog moeilijkheden opleveren. De stand is: Terrasvogels 8-15, Bloemen daal 2 7-12, THB 2 7-7, Bloemendaal 3 7-4 HCK 5 7-4 en OVVO 3 8-2. In de eerste klasse moeten de grote wed strijden nog komen. HCK bleef bij. TYBB werd door 13 honkslagen, waaronder er drie van Yvonne Immer, met 16-0 verplet terd. Ook OVVO was geen sterke tegen standster, het werd 13-6. Wel kwam vast te staan dat Schoten het volgend seizoen in de tweede klasse zal moeten beginnen. VVGA nam tegen de Schoten-meisjes een 2-0 voorsprong. Door een honkslag van Tini Hetem werd het 2-1 en na het profi teren van een fout 2-2. In de laatste GA- slagbeurt moest Schoten toch het hoofd buigen. Aangezien er echter twee negentallen moeten degraderen was ook de uitslag van RöttëwijR^têgerr The "Catchers van' bëlaftg. Gélukkig x^istén dë meisjes uit Velsen- Noord, juist dat ene punt te veroveren dat nodig was voor het behoud. Het heeft er wel om gespannen, maar in de vijfde innings werd de 3-2 achterstand teniet gedaan (3-3) en Wil van Manen, goed gesteund door haar veld, wist dit ook tot de eindstand te maken. De stand is hier nu: de Pinguins 14-24, HCK 14-23, HHC 12-20, TYBB 14-14, Roos wijk 15-12, OVVO 14-11, VVGA 14-10, The Catchers 15-9, Schoten 14-3. De uitslagen waren: Eerste klasse: HCK—OVVO 13-6, The Catchers—Rooswijk 3-3, TYBB—HCK 0-16 VVGA—Schoten 3-2. Tweede klasse A: De Meteoorde Pin guins 3 12-7, TYBB 2—DSS 4-5, de Meteoor —TYBB 2 4-6. Tweede klasse B: SC Haarlem—THB 9- 21, HCK 2de Pinguins 2 14-9, Schoten 2 DCG 1-22. Derde klasse A: BloemendaalEDO verregend. Derde klasse B: RCH 2—Rooswijk 2 11- 9, EHSSC Haarlem 2 5-3. Vierde klasse A: RCH 3—Terrasvogels 2 2-1, DIO 2—EDO 3 8-15. Vierde klasse B: THB 2—Bloemendaal 3 21-5, Terrasvogels—HCK 5 12-5. Schaken Het schaaktoernooi in Doetinchem om het open kampioenschap van Nederland wérd dinsdagmorgen voortgezet met het spelen van de partijen uit de tweede ron de. De uitslagen luidden: Branicki (Amsterdam)Bredewout (Zwolle) 10; Cortlever (Almen)Van Donk (Dordrecht) 1—0; Sanders (Rotter dam)—Langeweg (Naarden) 0—1; Mulder (Bakel)Jansen (Vlaai-dingen) remise Scheffer (Groningen)—Van der Tol (Leeu warden) afgebroken; Verholt (Utrecht)— Vink (Leiden) remise. De uitslagen van de derde ronde waren Langeweg—Cortlever remise; Jansen— Branicki afgebr.; Bredewout—Scheffer 1—0; Van DonkVerholt 0—1; Vink— Mulder remise; Van der Tol—Sanders afg. De stand luidt: 1. en 2. Cortlever en Langeweg 2V2 pnt.; 3. Branicki 2 pnt. en 1 afg.; 4. Bredewout 2 pnt.; 5. Verholt 1% pnt.; 6. Jansen 1 pnt en 1 afg.; 7. tot en met 9. Van Donk, Mulder en Vink 1 pnt.; 10 Sanders Vz pnt. en 1 afg.; 11. Van der Tol 0 pnt en 2 afg.; 12 Scheffer 0 pnt. en 2 afgebroken. Voor de helikopters van de Koninklijke Marine werd onlangs in afwachting van het onderzoek naar deoorzaak van het ongeluk met de helikopter H-4 op 7 juli, een vliegverbod uitgevaardigd. Thans is komen vast te staan, dat het ongeluk te wijten was aan een lek in de hydraulische leiding, waardoor de bestu ring uitviel. De overige helikopters zijn hierop ge ïnspecteerd. Na enige controlevluchten zullen zij weer normaal in bedrijf worden gesteld. door jongetjes in de leeftijdsklasse van zeven tot twaalf jaar. Waar die al niet een gaatje zien om door te kruipen. De vele andere toeschouwers bleven netjes bui ten de hekken. Een kleurrijke muur. De jasjes uit. In al dan niet gekleurde hemds mouwen, groene truien en rode jumpers. Van de goedaardige, witte zomerwolkjes die boven het strijdtoneel dreven viel toch geen kwaad te verwachten. De zon was warm, de wind koel. Vlotte organisatie Voorzitter Westerhoven zat tevreden op zijn sigaar te kauwen in de overdekte ju rywagen. Ondertussen hield hij de touw tjes goed in handen, bijgestaan door de se cretaris, zodat alles een vlot verloop had. De leemtes tussen zijn aanwijzingen wer den door muziek opgevuld. De technicus, die het muzikale deel verzorgde, toonde een bijzondere voorliefde voor het lied waarin Dorus de jongemannen aanspoort dienst te nemen bij het varende deel van onze strijdkrachten. Een plaat, waarop een solist en een koor zich afvragen hoe een kersenpit in de frambozenjam geko men kan zijn, behoorde eveneens tot zijn favorieten. Veertig paren Kwart over twaalf gingen de toeschou wers naar huis om te eten. Half twee wa ren zij voor het grootste deel weer pre sent om het ringsteken voor paarden in klederdracht met paard en tilbury te zien. Die klederdracht was er bijgekomen om een extra feestelijk tintje vanwege het 200-jarig bestaan van de.harddraverijver- eniging aan het geheel te geven. Veertig paren namen deel aan dit onderdeel. Ge stoken in (historische?) kostuums. De paarden hadden hun zondagse tuig aange trokken. Het leer glom, de kettingen blon ken goud en zilverachtig, de pluimen wuif den in de wind. Zenuwachtig krabden de dieren de grond met hun hoeven. Trokken met de glanzende huid om de vliegen te verjagen. Lieten de staarten zwiepen. Ook de tilbury's zagen er op hun voor deligst uit. De spaken van de grote wielen met helkleurig crépepapier omwikkeld. Opnieuw in de verf gezet, bonte dekens over de bank en bloementuilen in de zweephouders. Vreemde kostuums De dames en heren deelnemers zagen er wat wonderlijk uit. De heren hadden de magere kuiten gestoken in nauwe slob kousen en gewone kousen van velerlei kleur en snit. De schedel bedekt met ho ge zijden, platte strooien, steken, baretten en bolhoeden. Om de brede schouders smokingjassen, fluwelen mantels met gou den opstiksels en andere vreemde bedenk sels' van het menselijk modebrein. Een deelnemer, was gekleed in een kostuum van een ziekmakend soort groen en met ruiten, die in een Schot wilde jaloezie zouden kunnen doen ontsteken. De dames hadden hun slanke leesten geaccentueerd door het aantrekken van wijduitbollende hoepelrokken. Meer aan trekkelijk van vorm dan van kleur. De blanke schouders omkleed met stola's en de krullen getooid met elegante hoeden en kappen. Het deed wat vreemd aan Jacoba van Beieren te zien met een sigaret in de mond en op naaldhakken. Of Napoleon met een sigaar onder de trotse neus. Tempo! „In volle vaart onder de schaats door", riep voorzitter Westerhoven, „niet dat peu terige werk. Vooruit, net als onze onster felijke voorvaderen het deden. Tempo!" Na deze aanvuringskreten knarsten de wielen van de eerste tilbux-y over het steengruis op het wegdek. En zo ging het door, rijtuig na rijtuig, paard na paard. Ring na ring viel. Hoefslag na hoefslag klonk. Soms sloffend, soms driftig trappe lend. Dan weer vurig ketsend. Al naar ge lang het temperament van het paard. Keer op keer klonk het bewonderende „ja" van het publiek bij zeer mooie stoten. Een po- nyspan was de lieveling van de jeugd on der de toeschouwers. Klein eert klein. „Leg de-zweep erop! Niet zo zachtzin nig!" ï-oept de luidspreker. De paarden beginnen te zweten. Wit schuim zet zich af op de plaatsen waar het tuig tegen de huid wrijft. Wit schuim zet zich af om de monden. Een van de paarden wil steige ren elke keer bij het passeren van de bestuui-stent. Andere paarden schrikken van het geluid dat een misstoot maake en springen vooi-uit. Best paard Zes maal moeten de dames stoten en de heren mennen. Daarna andersom, de heren stoten, de dames mennen. In het laatste geval vervullen de heren echter meestal beide taken. Het gaat ze goed af. Nooit valt de sigaret uit de mondhoek of kunnen de tanden de pijpsteel niet meer vasthouden. „Een lekker baantje, een goed weggetje, een best paard!" klinkt het uit de luidspreker. De wedstrijd vordert. De paarden kijken wat doffer uit de ogen. Er verdwijnt wat publiek. De politie heeft de strijd tegen de jongetjes opgegeven. De knaapjes mogen nu op de stoep binnen de hekken zitten. Een jongetje wordt van hogerhand aangezegd zich te verwijdei-en. Zijn stepje moet hij meenemen. Enkele meters verder zet hij zich weer neei\ Er is niets tegen te beginnen. Spannende eindstrijd Na een eindeloos aantal ritten komen zes dames en vijf heren in de eindstrijd. Tussen de dames Van Weelderen en Hol ten ontwikkelt zich een spannend duel om de eerste en tweede plaats. Zij geven el kaar haast niets toe. Het publiek leeft weer op. Drie kampritten zijn nodig voor de beslissing. Mevrouw Van Weelderen heeft ten slotte de zekerste stoot. Als der de eindigt mevrouw Schoorl-Van der Veldt als vierde mevrouw Schoorl-Witteman. De sterkste heer is D. Dijkman. Hij ze geviert over N. Koks, tweede, en P. Rut ten, derdë. Vierde wordt F. Schoorl. De familie Schoorl heeft zich wel geweerd. Deze uitstekend geslaagde ringrijders- dag werd met een rondtoer door Sant poort besloten. Wilhelmina voorop. Daar achter het bestuur in open landauers en de deelnemers in hun klederdrachten in de tilbury's. In De Weyman werden 's avonds de prijzen uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9